HIEUW! Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BEGOOCHELING, Gemeenteraad. J\o. 52. Zaterdag 13 December 1319. 48e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.16. Afzonderlijke Nnmmeri 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoooo 60. ADVERT ENTlKN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Overspanning, onnatuurlijke overdrijving treft men heden op ieder gebied aan Een ware stoom- koorts heeft de jeugd aangegrepen. Men heeft geen tijd van wachten meer. Kinderen lezen minstens een keer per week hun courant, kinde ren zijn leden van bonden, kinderen nemen aan wedstrijden deel, kinde ren worden auteurs of redacteurs. Oudere menschen begoochelen zichzelf en anderen door allerlei leuzen, even zooveel illusiën inder daad. Algemeene ontwikkeling!zoo heet het, alsof iemand ooit iets worden kan, zonder zich te bepalen tot één enkel vak en zelfs tot één enkel onderdeel van dat vak. Maar wat wel de zonderlingste begooche ling is, nooit hoorde men zoozeer klagen over slechte tijden en nooit was de weelde in alle standen zoo algemeen. Het rijk der illusie is aangebroken, wij leven bij den waan. Ja, wij allen lijden vaak aan be goocheling en meenen, dat het geluk van buiten af moet komen. »Als die bezwaren maar eens waren opgeheven en deze wensch vervuld als onze beurs maar eens wat rui mer, onze gezondheid wat beter, onze kinderen misschien wat min der druk, onze woning wat geriefe lijker ware!" Ach laten wij aan die jammerlijke overdrijving een eind maken, onze bezwaren flink onder de oogen zien, alle moeilijk heden kalm ontleden en dan zullen wij zien hoe de helft wegvalt en wat er overblijft. Bezwaren zijn dingen, ons gegeven, om ze te overwinnen. Wij behooren ze aan te grijpen, ze te dwingen ons te dienen, ons verder te brengen in het goede en aldus te breken met den waan, dat het geluk van buiten komt. Wij lijden aan begoocheling. Wij meenen, dat groote mannen alleen de wereld hebben vooruitgebracht. Wijgelooven,datwij het ook zouden doen, indien wij maar wat meer hadden ontvangen dan ons ééne, armelijk talent en vergeten, dat die groote mannen, heengaande, ons hun taak hebben nagelaten, dat zij hebben gewerkt, opdat wij werken zouden in hun geest; geworsteld, waarlijk niet, opdat wij thans klein moedig stil zitten. Kunnen wij niet veel, laat ons iets doen. Is het ons niet gegeven de wereld te her vormen, laat ons voor één enkele het leven wat vriendelijker en rijker maken Reikt onze invloed niet ver, laat hij in kleinen kring een krach- tigen invloed ten goede zijn. Dat onze tijd groote behoefte heeft aan ontnuchtering, het is mogelijk. Maar al is hij aan jamme ren rijk, wij moeten hem toch lief hebben. Onze tijd, dat is de ver bijsterende. macht der stoffelijke beschaving, de overmacht van het eenzijdig verstand, maar ook het diep besef, dat dit alles ons niet bevredigen kan, de behoefte aan iets hoogers. Onze tijd, dat is de dreigende spanning tusschen de verschillende klassen der maat schappij, maar ook de gelukkige ervaring dat liefde liefdes wetsteen is. Onze tijd, dit woord beteekent werkstakingen en ontevredenheid, maar toch ook fabrieken, waar geen werkstaking denkbaar is; zelfzucht bij hooger en lager geplaatsten, maar ook een zich baanbrekend besef van toewijding aan anderen. O, wij behoeven niet voor onzen tijd te vreezen zoolang wij zien, dat de moeder de vertrouweling van haar kind blijft, dat eerbied voor de vrouw in de lijn onzer ontwikkeling ligt. Wij behoeven niet voor hem te vreezen zoolang de besten van ons geslacht met ernst naar waarheid zoeken. Daar dringt soms tot ons door een kreet, die van geestelijke behoefte spreekt; de zedelijke behoefte sterft niet weg. Daar dringt soms tot ons door een stem, die de edelste snaren in ons gemoed doet trillen, het ééne, eeuwige woord uit de diepte, dat telkens weer de harten troost. Laat het gisten en woelen in onze maatschappijwij kunnen om al die richtingen glimlachen. Doch één ding staat vast, dat is: dat elke richting alleen door het deel van waarheid, dat zij in zich draagt, bestaat en alzoo haar roeping heeft in den grooten strijd van den geest. Vruchtbaar is het zeker, telkens weer tot ons eigen, innigst levens gebied terug te keeren. Maar als wij waarlijk met onzen tijd willen meeleven, zoo moeten wij onzen blik rondom ons laten gaan. Doen wij dit, dan ontdekken we al spoedig tallooze leuzen, waarin ieder het beste neerlegt, wat er in hem leeft en welke ons vertrouwen zullen sterken, dat de grootste dwalingen en jammeren toch dienstbaar zul len wezen aan de zegepraal der waarheid. In de j.l. Dinsdagavond onder prae vium van den burgemeester graaf van Randwijck gebouden openbar.' raadsvergadering waien de heeren Hofland en Mr. Stadig afwezig. Na goedkeuring der Dotulen van de ver gadering van Dinsdag 11 November werd medegedeeld dat de navolgende stokken waren ingekomen Besluit van Gedeputeerde Staten (l.d. 3 November 1919, waarbij de tchoisiog «an Mr. A. van Traa als Raadslid wordt opgeheven. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Gedeputeerde Staten d.d. 10 November 1919, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 30 September 1919 tot vaststelling eerier verordening tot regeling van de wijze van uitbetaling dei jaarwedden van dn onderwijzers aan de openbare Jagere scholen dezer gemeente en tol regeling van de inhouding dier jaarwedden bij verlof tot afwezigheid. Voor kennis geving aangenomen. Missive van Gedep. Staten d.d. f Decemher 1919, waai bij wordt goed- gekeuid hei Raadsbesluit van 28 Octo ber 1919 tot vei koop van een perceel bouwiarrein, groot pl.m. 1197 M' aan de Prins Hendnklaan aan C. Eggink alhier. Voor kennisgeving aange nomen. Van Gedep. Staten van Utrecht missive d.d. 1 Decembei 1919, waarbij wordt goedgekeurd bet Raadsbesluit van 28 October 1919 tot verkoop van een peiceel bouwterrein, groot pl.m. 1412 M'. aan de Anna Paulowoalaan aan N Heilijgers, atbier. Voor kennisgeving aangenomen. Verzoek, ingekomen 13 November 1919 van C. Fontijn e. a., om spoedig verbetering aan te brengen iD de bestraling in de Walikersteeg. Naar B. en W. om advies. Verzoek du. 18 November 1919 vao mej A. Lamaire, om in aanmer king te komen voor de betrekking vaa gemeente-vroedvrouw. Naar B. en W. om advies. Verzoek dd, 24 November 1919 van C. A. Scbolten om verbeteiing te willen brengen io den toestand, waarin de Everard Meysterweg verkeeit. Naar B. en W. om advies. De beer Rekké dringt aan op spoed. Verzoek dd. November 1919 van den directeur der N. V. Sanitaire Waschindustrie Niveus e a. om de Kieine Naehtegaal-teeg te willen ver beteren. Naar B. en W om advies. Verzoek dd. November 1919 van H. Kruis e. a. van gelijke strekkiug als laatstgenoemd adres. Naar B. en W. om advies Verzoek dd. 24 November 1919 van de plaatselijke Afdeeling van den Bond van NederlaDdsche Onderwijzers, de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland en de Ver eeniging voor M. U. L. O., om de pogingen van het salaris-comité in het verzoek nader omschreven, door een adres aan den Minister te willen steunen. Verzoek dd. 25 November 1919 van de Afdeeling Amersfoort e.o van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers om mot ingang van 1 Decem ber de salarissen van bet onderwijzend personeel volgens de nieuwe verorde ning uit te betalen en dan tevens ook het achterstallige uit te -keeren. Be-loten wordt aan adressanten to berichten, dat bij de uitbetaling over December 1919 alles zal worden ver rekend en dat adres voor kennis geving aan te nemen. Verzoek d.d. 21 November 1919 van S. W. Melcbior om de afwijzende beschikking van Burgemeester en Wethouders op een door bem gedaan verzoek om toestemming tot uit voering van een bouwplan tot uit breiding »an zijne aan Ce Hellestraat boek Breestiaat gelegen fabriek niet goed te keuren om alsnog de ge vraagde vergunning toe te staan. Te stellen in handen eener Com missie volgens artikel 40, Reglement van Orde. Benoemd worden Mr. van Traa. Mr. Verhoef en Mr. Stadig. Besluit van Gedep Staten d.d. 1 December 1919, waarbij wordt goed gekeurd het raadsbesluit van 11 November 1919 tot bet aangaan eener gelillpening, groot f3.000 000 Voor kennisgeviDg aangenomen. Zal geschieden bij openbare in- schrij-ing. Verzoek d.d. 3 December 1919 van de Commissie voor Kindervoeding om over 1920 weder een subsidie te mogen ontvangen, groot f 450. Te behandelen bij de begrooting voor 1920. Verzoek d.d. 8 December 1919 van de gemengde commissie uit de samen werkende Arbeidersbewegingen alhier om de inkomensgrens van I 2500. voor bijslag op brandstoffen voor allen te handhaven. Te behandelen bij punt 31 der Agenda. Als eerste punt der agenda werd daarop de beer Boer benoemd tot onderwijzer aan de school voor Voort gezet Lager Onderwijs. Aan mejufliouw G. A. Jonker- werd op baar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres in de nuttige band- werkeu aan de O. L. School F. Zoo kreeg ook de heer J. P. Scbul tink op zijn verzoek eervol ontslag als leeraar aan de Handelsschool Aan mejuffrouw M W. van Acbter- bergh, onderwijzeres in de nuttige handwerken en aan den beer T Be»er- loo, onderwijzer aan school C werd verlenging van ziekteverlof toegestaan Op voorstel van B. en W werd be sloten de vaste aanstelling van onder wijzeressen te doen terugwerken tot den datum waarop zij aan de school werden verbonden. Besloten werd voortaan in de 5e en 6e klasse van het Gymnasium Scheikunde te doen doceeren. Niettegenstaande het verzet en tegenstemmen der soc. democratische fractie werd op voorstel van B. en W. besloten afwijzend te beschikken op bet adres van J. Roschar c.s. houdende verzoek terug te komeD op bet besluit tot verhooging van het cursusgeld van den Hoofdactecursus. De jaarlijkscbe subsidie aan de Commissie tot wering van school verzuim werd verhoogd tot f600. Aao bet Eerste Nederl. Wegen congres werd eene subsidie verleend van f 100.op een verzoek der plaatselijke Vereeniging tot bestrijding dar Tuberculose om een buitenge wone subsidie voor den bouw van een lighal, werd comform het advies van B en W. beschikt. Op advies der commissie met bet nazien belast woidt tot vaststelling der gemeenterekening over 1918 be sloten. Evenzoo de rekening over 1918 en de begrooting over 1920 van het Burger-Weeshuis. Goedgekeurd werdeD voorstellen van B. en W. tot verkooping van 5 perceelen bouwterrein in het Berg- kwartier en één aan de Woestijger- weg Be-loten werd tot aankoop van den heer H. W. van E-'eld van hel perceel rrNeder berg" aan d»n Utrerht- schenweg voor de som -an (60.000 en tot overname van eenige eigen dommen aan den Leusderweg lot verbetering van dien weg. Een -oor- Stel van B. en W. om de put acbter perceel 1 aan de Laaglandschenweg te verhuren aan B. Morren wordt goedgekeurd. Daar de ketels der Ammoniom- sulpbaatfahriek versleteo raken en de fabriek overigens vernieuwing vereisobt wordt aan B. en W. een cretiet verleend van f35000lot dekking der kosten Voorts srond de Raad f45000. toe tot aankoop van water ga-toe stellen. Op het verzoek van mej. wed. J J. Heymen om ontneffing van de be treffende eischen «oor dranklocalitei- ten voor liet perceel Langesira.it 30 wordt confoim bet advies van B en W. afwijzend beschikt. Een gelijk lot wedervaart een der gelijk verzoek van Th P. A Klaas-en over bet perceel Achter de Anihern- scbepoortvval 22 24 Een voorstel van B. en W aan loongioep 4 der jaarwedderegehng toe te voegen: thandlanger-oveiimet- selaar bij de Bedrijvenc, werd goed gekeurd. Het kleedinggeld voor de politie werd vastgesteld voor de agemen op f 150.en voor de inspecieuis op f 200.—. B. en VV. ontvingen voorts mach tiging om hij hei bepalen dei grond slagen voor bet toekennen van toe slag op de pi ijzen der brandsti ff-n rekening te bouden met de navol gende punten: a. Samenstelling van het gezin; b. Gezinsiiikomsien. Gezmn-n zonder kinderen met een werkelijk inkomen geschal over 1919 hooger dan f 1500 ontvangen geen toeslag, bij gezionen met knnhieu wordt deze grens verhoogd met f 100 voor elk kind tot een maximum van f 2500. Zij, die voor toeslag in aanmerking wenschen te komen, moeten daartoe een verzoek doen. Formulieren zullen beschikbaar worden gesteld op nader aan te geven plaats. Op genoemd formulier zal worden gevraagd 1®. Inkomsten van man en (of) vrouw (loon, pensioen enz.) 2°. Inkomsten van de kinderen (van ieder afzonderlijk op te geven 3° Inkomsten van het verhuren van woningen eu kamers en bet hou den van kostgangers. 4°. Verdere inkomsten. Van de kindaren beneden 18 j-iar wordt de helft vari het loon. die hoven 18 jaai het Inon non I 400. voor ondei boudskosten, lot de gezms- inkomsten gerekend. Een voorstel van B. en W. hen een crediet te verleenen van f 1000. voor den aankoop vao katoen werd na langdurige discussie verworpen met 9 tegen 8 stemmen. Vóór stemden de socialisten en de heeren Leinweber, Noordman en Ver- hoéff. Daarna werden achtereenvolgens ver-chillende kohieren vastgesteld en besluiten tot afschrijving gnedgekeui d. Bij de rondvraag hei inner t den heer Voskuilen er aan dal het H. V C. lerejn -lechts vooi waai delqk do-iruen N V B. is go-daekeurd endnnglhij B. pi: W. op oplu-sing van dit vraag stuk aan.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1