NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad ^jjf voor de Provincie Utrecht. DE VEERTIEN KLOMPEN So. 54. Woensdag 24 December IJ)ld. 48e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. WILLEN, FEUILLETON. Plaatselijk Nieuws. Iq de Maandagavond gehouden raadsvergadering werd de buigemces- ter Mr. J. C Gi aaf van Raridwijck ais Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nnmmers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 11. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Wanneer een mensch tracht macht te bezitten, invloed te oefenen, daden te verrichten die aanspraak geven op den lof zijner medemenschen, anders gezegd, probeert een aanzienlijke plaats in te nemen in de samenleving, zal het nooit in onze gedachten opkomen hem af te keuren, mits dat streven naar roem, macht en grootheid niet het één en al is, wat hij zoekt. Om hiertoe te komen is natuur lijk de eerste voorwaarde, dat men er aanleg voor bezit. Doch ook iets anders is noodig. Al hebben wij een schitterenden aanleg, al beschikken wij over zeldzame gaven, nooit zullen wij het zoover brengen, indien wij ons niet krachtig inspannen, indien wij niet ernstig willen. Om grootheid te bereiken en een verdienstelijk lid der samenleving te worden, moet men er zich met de borst op toeleggen. Om groot te worden is het niet voldoende luchtkasteeleri te bouwen en in stilte wenschen te koesteren, men moet ook zijn wenschen in daden omscheppen en in die daden toonen wat men j kan en wil. Droombeelden na jagen en schoone wenschen koeste-| ren vormen ons niet tot man van de wetenschap, maar door de hand aan den pioeg te slaan, door met groote inspanning en vol-, hardende vlijt te werken, bren-, gen wij het in dit opzicht veel verder. Zelfs de geboren kunstenaar zal nooit een aan merkelijke hoogte in zijn kunst bereiken, indien hij niet de moeite neemt zich aanhoudend te oefenen. Er is echter een ander gebied waarop de mensch groot kan worden, dat van zedelijke groot heid deze is voor iedereen ver krijgbaar. Het dorp ligt op den oever der rivier. Zij, die de reis van Antwerpen naar Vlissingen maken herkennen het reeds uit de verte aan zijn toren, die veel weg heeft van een vuurtoren, aan zijn fort, welks eeuwenoude kanonnen de zee bewaken en zijn vermolmden aanlegsteiger, waariederen avond weer de visschers hun schepen komen vast meren. Daar ontmoette ik den man, die mij het volgende verhaal deed. Hij woonde daar geheel alleen in een klein wrak, dat op het strand lag. Men noemde hem in de wandeling »De Eenzame#. Hij vertelde: Ik heb dertig jaar lang gevaren. Zie daar, wat er van mijn schip over gebleven is. Vroeger bewonderden al mijn concurrenten de Marie Anna# met haar fraaie kajuit, haar glanzenden achtersteven en haar grooten mast, Om in een of ander opzicht groot te worden, heeft de mensch twee zaken noodig, in de eerste plaats aanleg, in de tweede een ernstigen wil. Voor zedelijke groot heid is aanleg bij iedereen aan wezig. Indien wij dan maar ernstig willen. »Grooter is hij, die zichzelf over wint, dan die een sterke stad in neemt". Dif gezegde dat van zede lijke grootheid spreekt, is niet verouderd Zedelijk groot is de man, die het ideaal van liefde en heiligheid heeft leeren liefhebben, de eischen der heiligheid ver neemt en trots de verlokking in velerlei gedaante, het gebod der reinheid vervult. Zedelijk groot is hij, die eenige taak aanvaardt en volbrengt, al baart zij hem ook moeite en smart, hij die den voor spoed geniet en dc vreugde zich laat smaken, maar ook den tegen spoed onderworpen verdraagt Zedelijk groot is hij. die voor lof niet ongevoelig is, maar toch door smaad noch miskenning zich laat weerhouden zijn plan te volbrengen. Zedelijk groot, die zichzelf ver geet, die tot de grootste op offering in staat is, die zichzelf zijn leven kan geven om aan zijn voornemen en zijn beginsel ge trouw te blijven Zedelijk grooten leert de geschiedenis ons kennen Zedelijk grooten treffen wij in ons eigen kring aanhet zijn onze ouders, onze leermeesters, onze tróuwe vrienden. Zedelijke grootheid is de ware en deze is voor iedereen verkrijg baar. Die haar bezit is vrij, is zelfstandig en diens geest voert heerschappij In sommige oogen- blikken van ons leven gevoelen wij ons onder den drang van het heilige. Nu en dan voert de liefde in ons hart heerschappij Goed is het ons, wanneer dit geschiedt. Een der voorwaarden, de aanleg waaraan een roode wimpel hing. Mijn vrouw stuurde steeds. Ze had hoog blond haar, een ware dochter der zee. Evenals de koning uit het oude verhaal had ik zeven kinderen, allemaal me sjes. Die waren ook allen hoogblond. Altijd lachten ze en de vreugde was in haar oogen te lezen. We hadden slechts het schip tot woning. Als we naar Rotterdam voeren, gingen we door het kanaal van Hans weert tusschen de eindelooze weiden door, waar de kudden graasden. De wieken der molens brachten ons hun groet als we er langs voeren. We zagen rechts van ons de roode daken der steden in het verschiet en allengs teekende Dordrecht zich tegen den horizont af. Meisjes met gezonde, dikke, hoogroode armen staarden ons van de bruggen af aan, als we er onder door voeren. Ze verkochten melk, wafels en koek. Te Rotterdam nam ik meestal een lading gezouten haring, Java-koffie en voor zedelijke grootheid is dan aanwezig, wij zijn er ons van bewust; de andere, het willen, hangt van ons zelf af. Wee ons, indien wij dan niet tot groot heid komen. Wanneer wij de heerlijkheid dezer grootheid hebben aan schouwd, dan gaat ons hart er naar uit. Wanneer schoone voor beelden ons voor den geest treden, dan gevoelen wij ons tot be wonderen gedrongen. Ernstig wil len zal ons in nader betrekking brengen tot de voorwerpen onzer bewondering. Hoewel men het in onzen tijd druk heeft over de nontginning der persoonlijkheid", wordt de eigenlijke hoofdvoorwaarde van persoonlijk leven, de kracht om te willen, weinig erkend en aan gekweekt. Men vergeet dikwerf dat de rijkste begaafdheid en de meest bijzondere aanleg alleen nog geen persoonlijkheid kunnen ontwikkelen; ja, dat juist een rijke en veelzijdige aanleg menig maal tot de vernietiging van het geen men karakter noemt, zal voeren, indien er niet de kracht van een beslist willen bij komt. Hij had volkomen gelijk, de groote denker uit de middeleeuwen, die, toen zijn zuster hem op zijn sterfbed de vraag stelde, wat zij in de eerste plaats doen moest om zalig te worden, het antwoord gaf: willen. Onze persoonlijke ervaring toont ons telkens aan, hoe onwerkzaam onze beste over tuigingen zijn, wanneer de groote en bewuste vastberadenheid ont breekt, die wij wil noemen. thee, rijst en kaas in. Vaak zelfs zetten we onze reis voort tot aan de Zuiderzee, tot iii Friesland, waar de vrouwen onder haar kanten mutsen van die gouden kappen dragen. Een anderen keer gingen wij den Rijn op. Daar dronk ik dat heerlijke bier en den verfrisschenden wijn. Te Bonn dronk ik eens uit een glas, dat alle kleuren van den regenboog ver toonde. Ook gingen we wel eens naar Parijs. We voeren dan onder die tallooze bruggewelven over de Seine door en bewonderden den Eiffel-toren, de tui nen, waar tallooze standbeelden de bewondering opwekten, het Louvre en de groote kathedraal. Parijs is vooral in den herfst buiten gewoon mooi, wanneer de onder gaande zon haar roode stralen over de Seine giet en de oude monumen ten, en de langs de rivier staande boomen als met gouden gloed om straalt. Alle rivieren in Vlaanderen en Curator van het Gymnasium herkozen Tot leden der Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs werden benoemd de dames E. C. Peper-Rosiogb, M. G. Maurik-Oversier en de heeren A. H Schram en J. van Dijk. Tot leden van het Burgerlijk Armbestuur werden benoemd de heeren J. Overeem en A. E. Blok. Tot leeraar in de Nederl. taal- en letterkunde aan de Handelsschool werd benoemd de heer C. Staal. Besloten werd lot verkoop van eenige perceelen bouwterrein, ruiling van grond en verkoop van grasgewas der landerijen in den Bunschoter polder, Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. om aan de vereeniging »Sint Anfridus# epn suppletoir voor schot van f 135,000 te verleenen. Ingetrokken werd de verordening houdende het verbod tot bet gebruik van gas en electriciteit geduiende bepaalde uren. Brandstoffenconimissie Amersfoort. De Commissid deelt mede dat bet uur waarop een barer leden zitting houdt tot het in ontvangst nemen van eventueele klachten is veranderd. Voortaan is dat spreekuur gesteld op Vrijdag 's middags van '23 uur. De Brandsloffencommissie N. VELS HEIJN, Voorzitter. C. L. HUEPNER, |2e Secretaris. Uitreiking Suikerkanrten. Levensmiddelen bureau. G> oen mar kl. 11200 op Maandag 29 Deo. 8'/,S'/j uur. 1201—2400 Dinsdag 30 24013600 Woensdag 31 36014800 Vrijdag 2 Jan. 48015600 Zaterdag 3 12 5601 en hooger Maandag 5 2 De Directeur van het Levensmiddelen bureau. Hel Centraal Genootschap voor Kinder herstellings- en vacanlie kolo nies komt, daar tiet aantal kinderen die verpleging noodig hebben de laatste jaren enorm is toegenomen, i uimte te kort. Het plan bestaat nu het lEuima Kinderhuis" te Wijk aan Zee en het huis «Heelsum" in bet doip van die naam met een zeker aantal plaatsen Wallonië heeft de Marie-Anna beva ,ren. We zijn met haar te Brugge geweest, waar sierlijke witte zwanen I in de stille grachten zwemmen, te I Gent, de stad met de vele torens, te Luik, waar de bergen achter de stad zich uitstrekkende bij ondergaande zon in brand schijnen te staan. Vooral de kanten van Dinant en Givet uit is de vaart gevaarlijk. De Maas slingert zich daar aan den voet der heuvels en overal liggen rots blokken in het water. Men vaart er af en toe tusschen hemelhooge rotsen door, die het schip schijnen te willen verpletteren. Men vertelt ervan, dat het reuzen zijn, die in steen ver anderd zijn. Wij legden ergens aan, in den lente tijd gingen mijn dochtertjes dan aan land om bloemen te plukken. Als het een zachte avond was maakten ze kronen van de bloemen en dansten blootvoets in het gras, het was net een sprookje. 's Zomers vermeiden wij ons in de uit te breiden. Voorts twee groote nieuwe kolouiehuizeu aan zee te bou wen en één in een boscbstreek, een herstellingsoord in te richten voor langdurig verblijf van bijzonder zwakke kinderen, een drietal ziekenhuisjes te bouwen. Daarvoor is echter niet min der dan achthonderd duizend gulden noodig. De afdeeling Amersfoort wil trachten aan die acht ton ook het hare bij te diagen. Daartoe zal op 31 Januari a.s. een intieme cabaretvoorstelling in »Ami- citia" worden gegeven, waarvoor ver schillende zeer goede krachten zoowel van buiten als uit onze gemeente hunne medewerking hebben toegezegd. Na afloop zal gedanst worden. Men boude dus dien avond vrij, om, al genietende, mede te werken aan een goed doel. „Die Voortrekkers". »Die Voortrekkers# is de naam van een groote geschiedkundige rolprent (film), waardoor de geboorte van een nieuw Hollandscb volk, ooder on noemelijk veel leed en strijd, wordt voorgesteld. Deze rolprent is opgenomen in Zuid- Afrika met de medewerking van vele houderden personen, blanken zoowel als kaffers, en bovendien van de beste Zuid-Afrikaanscbe arlisten, geschied kundigen en andere deskundigen. Zelden is bet aan de Kunst gelukt, een zoo getrouw geschiedkundig beeld, en tevens zoo boeiend en spannend, oort te brengen. Geen wonder dan ook, dat deze groote en grootsche film niet alleen in Zuid-Afrika en in Engeland, maar ook reeds in verschillende sleden van Nederland met het grootste succes en onder warme geestdrift van het publiek is vertoond Deze (il m zal deze week ook hier te bez-cbtigen. zijn. Wij aarzelen niet, ieder met nadruk aan te raden, de vartooning van deze zeer belangrijke rolprent te gaan zien. De heer J. H. Hassing heeft bedankt voor de functie van voorzitter dei R K Middenstandsvereeniging De Han re. graanvelden, in die zeeën van rijpend graan. In den herfst geleek ons schip op een hoorn des overvloeds, zoo vol was het geladen met meloenen, drui ven, peren en appelen, 's Winters waren we vaak door het ijs inge- slo en. Dan maakten we een groot vuur aan in de kajuit en dan deden mijn dochters haar echt-Hollandsche schaatsen aan. Dat waren erg mooie schaatsen, heelemaal gebeeldhouwd en een glim mend koperen bal zat er voorop. M'n dochters reikten elkaar de hand en gleden als meeuwen, door een wind vlaag gegrepen, over het spiegelgladde ijs. Voor haar lag het kanaal, al maar recht toe recht aan glimmend en hard als een rots was het wankele water. Wat waren ze sterk en vroolijk. Ik dacht dat er nooit aan ons genot een einde zou komen. Eiken Zaterdag reinigden ze haar klompen en zetten ze op het dek der ïMarie-Anna# om te drogen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1