PIANO'S MAN UFACTURENHANDEL MANU FACTURENHANDEL „BATO" rijwielen J. A. VAN BARNEVELD Ingezonden. AMSTERDAMSCHE Langestraat 98 Amersfoort AMSTERDAMSCHE BINNENLAND. M.YLEMIIHOUWER, agent voor Amersfoort J. V. D. KOMMER Bloemendatschestraaf 34 Reparatie-inrichting H.H. WINKELIERS! BORSTELWERK POETSARTIKELEN ENZ. LOUiS KLËilM VLEUGELS ORGELS MUZIEK UTRECHTSCHESTRAAT J 1.35 PER J.v.HAMERSVELDJr. ïl mr Mej. Clara de Winter slaagde voor het examen ziekenverpleegster (Witte Kruis) Mevrouw Nardten zal a.s. Zater dagavond in nAmicitiat spreken over sGodsdienst en spiritisme». Volgens gerucht zou op de ge meentelijke premie-leening voor slechts 50pCt.zijn ingeschreven (l'/> millioeD). Een voor een wagen gespannen paard van de bereden wapens sloeg gisterochtend in de (Jtrechtschestraai plotseling op hol. Op de Varkensmai kt kwam het te vallen en kon toen worden gegrepen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Bij de gisteren gehouden aan bieding van 37 eensgezinswoningen en 2 winkelhuizen in 't Soesterk warner was hoogste van de 5 inschrijvers Centr. Mij. v. Aann. wei ken, den Haag f'200 000, en laagste Walker, den Haag I 191 500. Schilder en glaswerk, 22 biljetten, hoogste Leuven te Aalten f 18.540, laagste v. d. Dop, den Haag, f8 100. Ter kaasmarkt op 22 December weid aangevoerd 6 wagens, bevattende 975 K.G. kaas. De pi ijzen beliepen van J'66.tot (69per 50 K.G. Er was veel vraag. Ontvangen GROOTE ZENDINGEN TEGEN EXTRA LAGE PRIJZEN. Waarom heeft de Amsterdainsclie Maiitifacturenhandet het altijd druk, omdat men daar voor zeer lage prijzen goede waar voor zijn geld krijgt. Daarom altijd naar de Langestraat 98 - Amersfoort Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzen ders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Dec. 1919. Brieven Binnenland. P. J. den Bock, Rotterdam; Ex- porikantoor Haag; R. C v. d.Gaiden, Haarlem; Greta v.d. Heijden, Rotter dam A. Kaspers, Rotterdam; M. Maartens. Amsterdam Nat. Inst. Zelf- ontw'; A. Rnijsen,?; H. Verdonk, Utrecht; A. G. Willemsen, Amsterdam. Brieven Buitenland. J G. Lammers v Bnuren. Monte Cares; v. Trai, SansJ. V. Splietholï. Paris; Venhovens, Goch. Briefkaarten Binnenland. Abbens. Burg; A. de Bruijn, Am sterdam C. v Daari, Rotterdam M. Damming, Halfweg M. Egbers, Baarn W de Enting, Amsterdam P Sluiter; J. Noos Grenau; J. Putten, Amstei- dam; J. v. Rossum, Culemburg; R. de Smetz, Zei«t: C. Srnelders, Haag. De nieuwe Arbeidswet! Binnenkort is te verwachten de algemeene maatregel van bestuur vooi de uitvoering van de nieuwe Arbeids wet. voor zoover betreft de arbeid in fabiieken en werkplaatsen. Het was een aardig gezicht die veertien hagelwitte klompen keurig op een rij gezet, de grootste van mijn oudste dochter aan het eene uiteinde der rij, de kleinste, die van ons Benjamin netje aan het andere eind. Menschen, die langs den oever wandelden, hadden er schik in en zeiden lachend: Die schuit heeft een goede lading in En ze vroegen: Hé schipper is dat allemaal van jou! Je bent erg rijk gezegend! En trots antwoordde ik Die zijn allemaal van mij Wat een dwaasheid echter zoo iets te zeggen. Niets is van ons, zelfs niet het vleesch, dat zich om onze botten bevindt. Op een avond ankerden wij hier. Het was ruw weer. In de Schelde was een hevige golfslag, de golven hadden echter geen witschuimende koppen, rnaar het water zag leikleurig er uit. Toen de schuit voor anker lag, Tegen de Invaliditeitswet! Meer en meer blijkt dat in Fries land de boeren slecht te spreken zijn over de invoering der Invaliditeitswet. Afdeelingen van de Friesche Maat schappij van Landbouw schrijven buitengewone vergaderingen uit, om tegen die wel le piotesteeren. Aftreding Minister van Oorlog. De Tweede Kamer beeft gisteren middag aangenomen met 45 tegen 41 stemmen het amendement Mar- chant op de Oorlogsbegrooting tot schrapping van den post f 1.820 000 voor aanmaak en herstel van materieel en munitie, over welk amendement in de vorige zitting de stemmen met 4141 staakten. Vervolgens werd de oorlogsbegroo ting aangenomen mei 50 tegen 31 st. De Minister van üoilog verklaarde daarop, dat bij zich met de zoo af getakelde begrooting niet meer kon vereenigen, daarom de verantwoorde lijkheid niet meer wil dragen eri hij dus zijn ontslag aan de Koningin zal aanvragen Uitlevering van Vogel 1 Naar wij vernemen heeft de Üuit- scbe regeering de uitlevering gevraagd van luitenant Kurt Vogel, wegens den mootd op Rosa Luxembuig In deze zaak werd gistermiddag in de Haarlemscbe Rechtbank gepleit door nir. D. v. Houten Z. K. H. Prins Hendrik is voor nemens 4 Januari op Het Loo le komen en daar enkele dagen te vertoeven. Dat gaat een goed gangetje. De Rijksmiddelen hebben in Novem ber 1919 bijna 15 millioen meer op gebracht dan in November 1918 en in de eerste elf maanden ruim 69 millioen meer dan in hetzelfde tijdvak van 1918 De heer J. v. Rooyen. ingezetene van Blaricum, looft 1100 belooning uit aan dengene, die kan aanwijzen den beroover van den landlooper Hoek stra, die 3 Dec. j.l. op den weg van Laren naar Blaricum is aangerand en van f 165 beroofd Geen Ainerikaansche schoenen 1 De Verecniging van Nederl. Ge meenten, die voor haar leden een bestelling van nagenoeg 40.000 paren beeren-rijgbottines bad genoteerd voor f 13.90 per paar, heeft thans, naar het sHbl.v meldt, aan de belang hebbende gemeenten medegedeeld, dat van die levering niets kan komen. Een New-Yoiksche firma, die te 's-Gravenhage een vertegenwoordiger heeft, bad de leverantie op zich ge nomen, maar spoedig werd namens de firma bericht, dat zij den prijs aanmerkelijk had moeten verhnogen. MEUBELFABRIKANT, Hof 46, Amersfoort, Levering van complete meubileeringen tegen prijzen die elkè concur rentie het hoofd bieden, j'..-- Vraagt offerte zonder verbinding. Diamanten van duistere lu-rkoinst. In de jongste zittingen van deD Amsterdamschen Gemeenteraad heeft wilde ik aan land gaan. Maar mijn vrouw pakte me bij den arm en zeide - Doe het niet, Kobus, blijf hier Het water vertrouw ik vandaag niet erg, ik geloof, dat het beter is aan boord te blijven Ik haalde mijn schouder op, zeg gende Ga maar naar bed en laat mij mijn gang gaan. Zij boog het hoofd, van natura was ze gewillig en onderdanig. Alvorens van boord te gaan, wierp ik een blik op het dek Mijn dochters waren reeds naar bed toe, maar de 14 klompen stonden op hun plaats, als altijd netjes volgens de grootte op een rij. Ik moet bekennen, dat ik een slecht voorgevoel had. Aan den oever der rivier is niet alles goed. Er zijn kleine kroegjes, waar men jenever kan drin ken en kaartspelen en dergelijke dingen meer. Voordat ik schrijver werd heb ik de beer Kleerekoper er herhaaldelijk op gezinspeeld, dal het Raadslid Lisser tri hot bezit zou zijn van diamanteo van duistere herkomst, die deze tever geefs zou hebben getracht aan den man te brengen. Wij deelen hier mede watbetsHbld.a in zake die geruchtmakende quaestie te weten kwam: Gedurende de eerste maanden der vestiging van de Sovjet-republiek in Rusland werd door de communisten hier te lande met hun geestverwanten in Rusland contact gezocht en ver kregen. Van haar kant steunde de Russische regeering de revolutionnaire propaganda in Duitschland en in Ne derland met geld uit de staatskas. En menige chèque op een onzer groote bankinstellingen heeft aan die piopagarida hier te lande de middelen verschaft. Deze wijze van steunen werd dit jaar moeilijker. Lenm en Trotzky hebben geen geld te missen, want niet alleen hun Hollandsche geestverwanten doch vooral de Duitsche Spartactsten hebben groote sommen uit de Russische staatskas gebruikt. Er werd no iets anders op gevonden. Koeriers van de Sovjet brachten door de Russische regeei ing goconfi-keerde diamanten en juweelen over Duilscb land in ons land; en de bediagen door vet koop van die weelde-artikelen verkregen, werden tot bet voortzetten der communistische propaganda aan gewend. Een onzer landgenooten, door zijn verblijf in Peirograd met de Sovjet- regeerders bekend, en die ook ondei hun bewind een belang'ijken post had vervuld, is later naar ons land terug gekeerd waar bij zich ril een provincie stad vestigde. Zijn echtgenoote (van Roilerdarn sche afkomst) eveneens de bolsjewis tiscbe denkbeelden toegedaan, heeft kort geleden van hier uit eernge malen een bezoek aan Rusland gebracht. Zij kwam met geconfiskeerrle diamanten en met diamanten bezette voorwerpen terug. Op een dezer reizen is zij op verzoek der Haagscbe politie, bij haar terugkomst te Oldenzaal aangehouden doch na een voorloopig verhoor te hebben ondergaan, kon zij haar thuis reis vervolgen. Er was namelijk niets strafbaars in, dat zij diamanten in bet land bracht. Bovendien, hoe men de zaak ook bezag, er was geen enkele grond aanwezig tot eenig gerechtelijk optreden. In hoeverre i-.u speciaal het Raads lid Lisser met diamanten vooi het bekende doel werd begiftigd, is ons niet bekend; maar een feit is hel, dat de laatste weken aan verschillende juweliers diamanten zijn te koop ge boden, waarvan, desgevraagd, de her komst niet werd medegedeeld. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 24 Dec. 1919. Tarwe f 0Rogge f 0.Bo-kweit f 0. appelen f 2.50 a f 4.50 Peren f3 00 a f4.25 Klei-Aardapp. f 0.00 a f 0.—. Zandaardapp. f 5. a f 5 50 Hoendereieren f17 00 a 122.00 p. 100 st Bruine eieren f 00 00 a f 00.00 per 100 at. Boter f 3.25 a f 3.60 per kilo. Eendeneieren f 00.00 a f 00.00 Zoetem. kaaafOa f0. per 50 kilo. Kippen f2.50 a f3.50 Kuikena een reis over den Atlantischen Oceaan gemaakt, aan boord van een stoom schip. Daar leert men slechte ge woonten. Een uur later was ik in het dorp, in een kroegje, dat er nu niet meer is. Ik zat er met een Fries. Naast ons stonden een flesch Schiedamsche jenever en een pot tabak. Buiten huilde de storm, het huis kraakte af en toe in al zijn leden, zoo spookte het. Troef! riep de Fries telkens weer, zijn kaarten op de tafel smijtend. Troef! Ik verloor en was woedend. Wat zou mijn vrouw wel zeggen, als ik zonder een cent thuis kwam? Toen ik weer naar buiten ging, was de wind gaan liggen. Aan den horizon begon het reeds lichter te worden. Groote wolken stapelden zich boven mijn hoofd op elkander. Het had ge weldig geregend en de onstuimige rivier stond erg hoog. Tusschen den hemel en de Scheldemonden strekte zich de eindelooze poldervlakte uit. f4.00 a f6.00 Piepkuikens fl.50 S f 2.75. Gan- zen f 0.— a f 0 00. Eenden f 2.00 a f 3.00 p. st. I Jongen fO.OO a f0.00. Hazen f3.00 a f4.00. Wilde konijnen fl.00 a f125. Tamme f3.00 a f5.00 Duiven f100 a f 1 80 paar. Magere varkens f80.a f150.Zeugen f170.a f220.Biggen f30.a f45.—. Drachtige zeugen f000.a f000.Schrammen f0.— a f0.Vette koeien f000.a f000.Guste koeien f000.a f000.Kalfkoeien f000. Het beste adres voor alle soorten prima IS EN BLIJFT KAMPSTRAAT 6 TELEF. 193 Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan der^ inzender teruggegeven. Zeer geachte Redactie De nood dringt! De toekomst van duizenden staat op bet spel! Steun daarom ons pogen, door opname van onderstaand artikel. Bij voorbaat grooten dank Gep°nsionneerde Ambtenaren! Helpt ous redden, wat er nog te rad len valt! Een wetsontwerp, waarbij 20 pCi. verhooging der pensioenen wordt voorge-teld. heeft de Tweede Kamer bereikt Grooter teleurstelling is haast niet detlkbaar! Wat toch beteekent 20 pCt., waar de Min. v. Fin. zelve heeft erkend, dat het allernoodzake lijkst levensonderhoud met 93 a 94 pCt. is gestegen. (Inderdaad meer dan 100 pCt.). Hoewel in beginsel tegen een verhooging van alle pensioenen met een gelijk percentage, 't welk tot groote onrechtvaardigheden aanleiding geeft, moeien wij locn iracblen te bevordeien, dat in dit geval het per centage zoo hoog mogelijk woide. op gevoerd. Met minder dan 50 pCt. mogen zij, die vóór 1914 zijn gepeusionneerd, niet worden afgescheept. Waar volgens bet ontwerp voor alle Buig. Ambt het max. pens. wordt verhoogd van 66'/» tot 70 pCt. en het minimum pens. vastgesteld op 30 pCt.. terwijl bovendien het pens. voor ieder jaar gebracht wordt van 7«o op Vso va" den pens. giondslag, zoodat na 35 jaar in plaats van 40 jr. bet max. wordt bereikt, daar mag men zich toch niet voorstellen, dat èn Ministers en Kamer leden zouden meenen, dat deze voor- deelen ten bate der in dienst zijnde functionarissen, zou moeten ver haald worden op de kleine pen sioenen dei oude vaak gebrekkige, zieke en hulpbehoevende gewezen amb tenaren. Eu als wij dan m aanmerking nemen, dat voor de Ministers zelve een pensioenverhoogmg van 4000 lot 6000 zegge zes duizend gulden wordt voorgesteld dan Daaiom moeten alle Comné's, Bon- Alles scheen geheel verlaten. Geen mensch, geen schip, ja zelfs geen vogel was er te zien. Het was of ik aan den zondvloed ontsnapt was, zooals ik daar met mijn beenen door het water plaste. Ik was dronken. De Fries had me opgelicht. Ik dacht aan mijn vrouw en kinderen. Wat zouden ze huilen I Opeens kwam ik daartegen in opstand en riep Wat, ben ik dan geen baas? Ik duld geen verwijten. Ik zag ze liever nooit weer terug! Ja, mijnheer, die verschrikkelijke woorden sprak ik uit. Ze zijn gehoord ook. Door wie? Ik weet het niet, maar ik ben ervoor gestraft en goed ook, dat verzeker ik u Weet u wat ik vond, toen ik hier aankwam? De plaats was leeg, waar het schip gelegen had, de »Marie Annas was verdwenen. Alleen de punt van den mast stak boven de golven uit: Een kruis op het graf van het schip. De Marie Anna» was vergaan en den enz. van gepensinnneprden alle zeilen bijzetten, om te redden wat nog te redden valt. Op alle vakver- eenigingen van B A. en onderwijzeis iusi de dure plicht voor hun oud- collega's in de bres te springen! Boven dien do ieder gepensionnemde, wat zn hand vindt om te doen Veigeet dat toch om ai met! Bij de behandeling der Onderwijs wet, zal het L. O bovendien zijn acne too noodig voortzetten, om in die wet zoodanige bepalingen opgenomen te kiijgen dat de vóór 1 Jan. 1919 ge pensioneerden een pensioen «orde gewaarborgd overeenkomende met de bepalingen der nieuwe salarisiegeling. Hei Laud. Com. v Gep. Onderw enz. G 11. van Haaien, Vooiz. C Moutanban, Seci. (Keizeistr. 3, Haarlem), P. van Vledder, Peumngm Borne (Ov gr VANAF VRAAGTf>RIJSCOURANT gr Gemeentelijke Arbeidsbeurs terens Districtsbeurs roor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Daridshof No. 3. Telepboon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 8*/a12l/j en ran 23 uur; Zaterdags van 8'/i12'/j uur; bovendien 's Maandags en 's Vrijdags van 6!/j 7'/i Qvir. Aanvragen van Werkgevers op 18 Dec. 1919. 25 machine-stiksters 1 metaaldraaier 16 metselaars 5 meubelmakers 2 monteurs electro 26 timmerlieden 1 werkvrouw 2 dagmeisjes 5 electricien 2 autogeenla8schers 3 letterzetters 1 loodgieter 1 loopjongen 1 machine-monteur Aanbiedingen van Werkzoekenden op 11 Dec. 1919 17 schilders (huis) 8 schoenmakers 2 slagers 1 reiziger 1 schipper 2 stokers 5 slraatmakers 2 stukadoors 1 suikerwerker 1 timmerm. halfwas 2 veldarbeiders 3 voerlieden 2 werkvrouw school 1 irinkolbcdiondo 3 straatmakers handlanger 1 stukadoor leerling 1 boekbinder- linieerder 5 broodbakkers 95 grondwerkers 4 kantoorbed. man. 2 kellners 2 koetsiers 2 kruideniersbed. 105 losse arbeiders 1 mach. houtbew. 1 machine poetser 1 inpakstor (wasscherij) 1 machinist otokor 2 magazijnknechts 1 monteur hulp 19 opperlieden 3 rijtuigherstellers Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof No. 2. Tel. Int. 374. BURGERLIJKE STANDEN. Leusden. Van 4—18 December 1919. Geboren: Dirk, z. van Gerrit van ile Pul en Heintje Beijer. A'lnarius Johannes, z van Adrianus Johannes Bi Hikman en AleidaJacoba Ooster beek. Anna Getania, tl. van Clinstiaan Geraid van Maikenborst en Slevernje van Broekhuizen. Cornelis Geiar- dus, z. van Wilhelmus Kaas en Helena van de Boom Jan Johannes, z. van Jan Veenendaal en Geerlruida van Donselaar. Gehuwd: Maiinus Ravenhorst en Gosina van Loenen. Stoutenburg. Van 418 December 1919. Geboren Ruthera Hendrika, d. van Willem van Buigsteden en Woutera van Es veld. Overleden: Wiilem van der Geer, 68 j., weduwn. van Gijsbei tlia Boerssen. mijn vrouw benevens mijn dochters rustten voor altijd in het kille water. De wensch, dien ik in mijn ver dwazing geuit had, was vervuld. Sindsdien ben ik op den oever hier gebleven en wacht er den dood af. De dood haast zich echter niet. Ik blijf aan deze aarde gekluisterd en God zal mij eerst wegnemen als Hij mij vergeven heeft, zoo Hij mij ten minste vergiffenis schenkt. Dan zal ik weer bij haar zijn. Misschien krijgen we dan ook nog wel ons schip terug om daarmede door de eindelooze ruimten van het heelal te varen. Dikwijls zie ik dit in rnijn droomen. Mijn vrouw staat dan aan het roer. Ik hijsch de zeilen. Wanneer wij dan ergens stilhouden gaan mijn dochers tusschen de sterren dansen en ze hebben allemaal gouden klompjes

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2