PRIMA WIJNEN V LEESCH HOUWER Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. J. Am SARNEVELD 5s J.v. HAMtftSVELDJr. H.H. WINKELIERS! BORSTELWERK B. SCHOOLEMAN KENNISGEVING. MEUBELFABRIKANT, Hof 46, Amersfoort, Levering van complete .meubileeringen tegen pjqjzen die elke .concur rentie EeFTioofd bieden. Vraagt offerte zonder verbinding. Maatregelen tegen het onbewoond laten van woningen! Bij de Tweede Kamer is iDgediend een ontwerp van wet om maatregelen te treffen tegen het onbewoond laten van woniügen. De Huurcommissie. in wier gebied een woning gelegen is, in welker werkelijke bewoning niet op ernstige wijze is voorzien, is bevoegd die woning te verhuren. Wanoeer aan de Huurcommissie blijkt, dat niet op ernstige wijze is voorzien in de werkelijke bewoning eener woning binnen haar gebied, kan zij, met toestemming van B. en W. der gemeente, waarin de woning ge legen .is, deDgeen, die als eigenaar, zakelijk gerechtigde, huurder of bruik- leener de beschikking over het ge bruik dier woning heeft, bij exploit aan den persoon zeiven, of te zijner woonplaats of op de wijze, voorge schreven bij artikel 4 van bet Wet boek van Burgerlijke Rechtsvordering, aanzeggen om binnen een door haar te bepalen termijn van ten minste één maand na de dagteekening van het exploit: lo. te voorzien in de bewoning naar genoegen der Huur commissie; 2o. aan de Huurcommis sie kennis te geven van den maatregel, waardoor hij meent aan het onder lo. gezegde te hebben voldaan. De door de Huurcommissie ingevolge het vorige lid bepaalde termijn kan door baar telkens met ten hoogste een maand worden verlengd. Blijkens de Memorie van Toelich ting geven sommige huiseigenaren, instede van hun woningen te verhuren, er de voorkeur aan, deze ledig te laten staan, met de bedoeling, ze vrij van huur aan gegadigde koo- pers te kunnen aanbieden. Aangezien echter, gelijk de praktijk leert, een kooper, die zelf het buis gaat be wonen, zich niet onmiddellijk voordoet, worden, door 't slechts te koop en niet te huur aanbieden, woningen aan haar bestemming onttrokken. De heer- scbende woningnood maakt bet wen- schelijk, dit kwaad te keeren. Het stelsel van het ontwerp is dat van gedwongen verhuring. Een geheel nieuw beginsel wordt daardoor niet ingevoerd, immers reeds de Huur- opzeggingswet geeft aan de Huur commissie de bevoegdheid, een huur overeenkomst aan te gaan, met bet gevolg, dat de rechthebbende geacht wordt »voor den bepaalden termijn een huur te hebben aangegaan, onder de voorwaarden en bepalingen door de Huurcommissie gesteld.» Heteenige verschil met hetgeen thans wordt voor gesteld, is, dat bij de Huuropzeggings- wet van te voren vaststaat, wie huurder is (n.l. de oude huurder, die tot dus verre het huis bewoonde), terwijl bij een ingevolge de Huuraanzeggingswet te sluiten huurovereenkomst nog eerst de huurder moet worden aangewezen. Het ligt in het voornemen van den Minister het rayonstelsel voor de meelfabrieken op te heffen. VANAF. J-/1.35 PER FLESCH VRAAGT PRIJSCOURANT Hetsteuncomité van het Holland- sche spoorpersoneel, dat 31 Augustus 1914 werd opgericht met het doel, onder dat personeel gelden in te zamelen ten behoeve van het Kon. Nat. Steun comité, heeft zijn werkzaamheden be ëindigd. Het resultaat is geweest, dat f62150111/» in de kas van het Kon. Nat. Steuncomité is gestort. Belgische grenscontróle. *De Belgische departementen van buitenl. zaken en van justitie hebben lastgegeven.dat nauwgezet zal worden toegezien bij het verleenen en ver lengen van visa voor passen. De grenscontrAle is zeer scherpaan één post werden in vier maanden 242 processen-verbaal opgemaakt tegen personen, die zonder voldoend visum de grens trachtten te passeeren. De Huurcommissie de huur opgelegd. De Nederl. Bank, eigenaresse van het gebouw der Huurcommissie (het voormalige St. Bernardusgesticht) te Amsterdam, heeft aan deze commissie de huur opgezegd met 1 April. Men krijgt hier dus vermoedelijk het typische geval, dat de Huurcommissie over haar eigen zaak een beslissing zal hebben te nemen! De Godsdienstoefening bij de Remonstrantsche gemeente zal Zon dagmorgen te 10% worden geleid door Ds. Jager uit Boskoop. Ds. J. Jac. Thomson, predikant te Hoogland, zal met 1 Mei zijn ambt neerleggen om zich voortaan geheel te wijden aan de politiek. Tot directeur van het bijkantoor der Amsterdamscbe Bank is benoemd Mr. L. R. van Dam. Het Tweede-Kamerlid F. W. N. Hugenboltz, uitgenoodigd door de plaatsel. afdeeling der S. D. A. P., hield Dinsdagavond in »de Arend» onder bet motto »Op naar de nieuwe tijd« eene redevoering ter verheer lijking der revolutie. Naar wij vernemen beeft de Arb. Tooneelvereen »Kunst na Arbeider alhier een Nat. Tooneelwedstrijd uit geschreven, welke zal plaats vinden op Zaterdag 13, Zaterdag 20 en Za terdag 27 Maart a.s. in «Amicitia». Clubs uit Wageningen, Schiedam, Amsterdam, Dordrecht. Delft, Rotter dam, Haarlem, Amersfoort, Zalt-Bom- mel, Utrecht en Velseroord zullen mededingen. Een 12-tal uitgeloofde medailles worden tentoongesteld in bet magazijn van den beer C Bokking in de Langestraat. Maandagavond is wederom een transport Woenscbe kinderen, 21 in getal, hier aangekomen. Na in »Hotel- Reichmann» op melk en biscuits te zijn onthaald, werden ze door hun respectieve pleegouders medo naar huis genomen. lo de Nutsspaarbank alhier werd gedurende Januari ingelegd voor een bedrag van f 25.150.36. Terugbetaald werd f 5,598.69. 24 Nieuwe boekjes werden uitge geven, terwijl 3 werden ingetrokken. Tot leeraar voor de viool aan de Muziekschool der plaatselijke afdee ling van de Mij. tot Bev. der Toon kunst is in de vacature-Van Aken benoemd de heer W. Meyer, oud leerling van het conservatorium te Amsterdam, thans le concertmeester aan het orkest te Hamburg. Tot leeraar voor het klavierspel werd benoemd de heer P. J. Tiggers. De voetbalvereeniging »Quick» behaalde jl. Zondag door hare over winning op «Incognito* het kampioen schap harer afdeeling. Uitgeschreven door den Kon. Offic. Schermbond zal op 10 en 11 April dezes jaars alhier een aldeelings- wedstrijd op de sabel, een korpswed- strijd op de floret en een personeele wedstrijd op den degen gehouden worden. Steun voor Weenen. De plaatselijke commissie uit de vakcentralen alhier deelt mede: dat tot heden bij haar is ingekomen door overwerk door de arbeiders een bediag van f 1657.45*; aan bijdragen van de patroons f113 18. Wat gezien de vele industrie bier ter plaatse nog geenzins bevre digend mag worde,n genoemd Zij dringt er dan ook bij do resp afd. besturen op aan voortgang in deze te maken en verzoekt ook van de zijde der patroons alsnog meerdere steun. Bij de jl. Donderdag door Notaris Knoppers gehouden openbare verkoo- ping werd perceel 33 op het Bloemen dal vei kocht aan L. Jaeger voor f5150.de villa met tuin Snouckaert laan is aan Mr. H. J. M. van den Bergb voor f32,600.het heeren huis Blankenbeimstraat 2 werd op gehouden voor f24,000.het heeren buis Blankenbeimstraat 4 eveneens voor f22,000.terwijl ook de villa Huygenslaan 30 werd opgehouden voor f10,700. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier ontving van den Directeur van den Postcheque eri giro dienst bericht dat bij de postkantoren kunnen worden aangevraagd «zooge naamde Credietbrievent. Die brieven worden tot een maxi mum bedrag van f6000.afgegeven, zij zijn geldig een jaar na den dag der afgifte. 0»er het bedrag in den brief ver meld kan op alle post- bij- en hulp kantoren worden beschikt over be dragen van f 10.of veelvouden daarvan tot een maximum van f 500. per keer. Nadere inlichtingen zijn te vinden in No. 6 der Mededeelingen Post cheque en girodienst December 1919, verkrijgbaar aan de postkantoren. Of Tt nu kwam door het buiten gewoon slechte weer, de stoornis van 't electriscb licht, of de niet talrjjke Zondagavond j.l. werd door bet Arnsteidamsch Tooneelgezelscbap voor de 2e maal in Amicilia opgevoerd bel tooneelstuk »De Hel.''Dat't de vorige maal bij 't publiek had ingeslagen, bewees wel da overvolle zaal. »De Hel" is een tendenzstuk. De strekking is om jonge mei-jes voor te houden de noodige vooizichtigheid te betrachten bij 't zoeken naar eene betrekking. Geheel onschuldig uitziende advertenties blijken later slechts een valstrik te zijn geweest. Er word met veel entrain gespeeld, zoodat de spelers telkens met een dankbaar applaus werden begroet. Ter kaasmaikt werd op 9 Febr. aangevoerd 5 wagens, bevattende 800 K.G. kaas. Er werd van f 60.tot f 62.per 50 K.G. betaald. Alles ging vlot van de hand. De ongeveer 30 M. hooge steiger van het in aanbouw zijnd Administratie gebouw der Staatsspoor te Utrecht is ingestort. Een arbeider uit de Bilt, die op den steiger aan het werk was, werd meegesleurd. Hq brak zijn been en kreeg ernstige verwondingen aan het hoofd. Een tweede werkman, die op den steiger zijn arbeid vet richtte, wist zich nog bijtgds vast te grijpen en kwam met den schrik vrij. RECLAME. vereerders van Multaiuli in Amersfoort bij de opvoering van zijn jeugdwerk »De Bruid daar boven", hadden we verwacht een voller zaal aan te zullen treffen. Doch degenen die regen en wind hadden getrotseerd, om een blijk van belangstelling te geven bij de her denking van den honderdsten geboorte dag van den grooten denkeren idealist Douwes Dekker, zij allen hebben niet tevergeefs den tocht ondernomen en zullen zich niet hebben beklaagd We kunnen slechts een woord van lof en dankbaarheid getuigen voor de meer dan verdienstelijke wijze, waarop dit zware stuk door de dilettanten is vertolkt. Voorwaar, het stelt hooge en zware eischen aan de spelers, om de karakters naar waarheid uit te beelden. Ir» de eerste plaats noemen we den heer Boeckhorst, die als Holm subliem spel gaf. Zijn diep en sonore geluid paste geheel in 't cadre der rol. De beer Holmer, vertolkende de rol van Frans de Kamerdienaar ver dient eveneens een woord van hulde voor do ongedwongen wijze van op treden. Ook bij had een groot aandeel in 't welslagen van den avond. Sophie het kamermeisje bleek volkomen voor haar taak berekend. Van mej. Holmer als Caroline werd meer hartstocht geëischt. In sommige scènes schoot ze tekort in uitbeeldingskracht. Vóór de pauze richtte de Voorzitter van 'l Multaiuli huldijiings-comité warme woorden van dank aan de spelers, terwijl der dames bloemen werden aangeboden. Een hartelijk applaus van 't publiek getuigde van volle instemming. Met waardeering kunnen allen op dezen avond terugzien. De geschiedenis vau een windmolen. Een paar maanden geleden ver kocht de molenaar A. Mulder, te Walderveen, zijn windmolen uit de hand voor f 17.000, welke molen al heel spoedig roet /2000 winst aan een derde werd overgedaan. Hierop werd de bezitting publiek geveild en werd thans opnieuw gekocht door den eer sten eigenaar, A. Mulder, en wel voor f 22.530. Rekent men bierbij de kosten van overdracht enz., dan komt hem nu dezelfde molen, dien hij pas voor f 17.000 van de hand gedaan heeft, op ongeveer 25.000 te staan. Hbl. Een dubbelganger van den[ex-keizer. Een amusante, maar onwaarschijn lijke geschiedenis lazen we in een Berlijosch nieuwblad, aangaande den ex-keizer. Een paar dagen geleden, luidt het verhaal, werd een douane-schip tus- schen Helgoland en Hamburg door een Britschen torpedojager aangehou den. Biitscbe zeeofficieren kwamen aan boord en beweerden, dat ze van de Britsche Admiraliteit bericht had den ontvangen, dat zich aan boord de ex-keizer bevond. Toen arresteer den zij den kapitein, die veel op Wilhelm II gelijkt, nu de keizer zijn baard beeft laten staan. Met alle eer, die men aan zijn rang was verplicht, werd Wilhelm naar een Nederlandscbe haven gebracht, waar bij kon bewijzen dat hfj Von Lubinski heette Daarop werd hij direct in vrijheid gesteld en naar Duitschland teruggezonden. Als de griep komt-! Het beste is, dat de menscben zoo veel mogelijk drukke verzamelplaatsen ontwijken. Daar, waar men dicht opeengepakt zit, ook in volle tramwagens, is bet gevaar van besmetting niet gering. Gemiddeld kan de sfeer van be smetting gerekend worden op één meter afstand van den zieken persoon, die spreekt. Door het gewoon praten dus kan de één den ander besmetten, indien zij een meter of minder van elkander af zitten. Het beste adres, voor'alle soorten prima POETSARTIK=ELEN ENZ. IS EN BLIJFT KAMPSTRAAT 6 TELEF. 193 Het bolsjewistisch gevaar. De vroegere voorzitter der Rus sische Rijksdoema en ex-minister van oorlog Goetsjkof legde onlangs een zeer ernstige verklaring af omtrent het gevaar van het bolsjewisme voor Europa, welks toestand nog nimmer zoo verontrustend is geweest. Volgens absoluut betrouwbare berichten zou den de bolsjewiki van plan zijn in bot voorjaar een groot offensief tegen Polen en Roemenië te onderriemen. De toestand van het Poolsche prole tariaat is verschrikkelijk. Polen zal een ernstigen bolsjewistischen aanval hebben te doorstaan, waardoor ook voor Duitschland het gevaar grooter gemaakt wordt. Verliezen de Polen, dan zouden zij gezamenlijk met de Russische bolsjewiki tegen Duitschland optrekken. Goetsjkof betwijfelt, dat het zal gelukken de bolsjewiki langs diplomatieken weg van hun plan om tegen Duitschland op te tukken, af te brengen. Telefoneeren van Europa naar Amerika. Een vertegenwoordiger van de Marconimaatscbappij verklaarde aan een correspondent van de Weekly Dispatch, dat weldra een draadlooze telefonische verbinding tot stand zal komen tusschen Engeland en Amerika. Hij voegde er aan toe onlangs zelf met Canada gesproken te hebben. Het gaat al heel eenvoudig. Met be hulp van een gewoon telefoonbureau verbindt men zich met het draadlooze telefoonkantoor. Hier vandaan wordt het geluid der stem door de ruimte geseind. Aan de andere zijde wordt de stem opgevangeu in een draadloos telefonisch station, dat voor verdero doorzending zorg draagt. Op deze wijze kunnen per dag gemakkelijk 20.090 woorden overgeseind worden. De prijs van een dergelijk draadloos gesprek zal afhangen van het gebruik dat rneD van deze draadlooze telefoon maakt. Waarschijnlijk zal men niet meer dan 1 shilling per minuut in rekening brengen. Momenteel scbiet men slechts weinig op met het tot stand brengen van een draadlooze telefoon-verbinding tusschen Amerika en Europa's verschillende landen, daük zij de internationale formaliteiten, die daaitoe vereischt zijn. Zijn deze een maal overwonnen, dan zullen alle abonné's op het telefonisch net iü Euiopa en Amerika met elkander spreken. SMALLEPAD 12 Telefoon 423. ELECTRÏS6H _LICHT- .EN KRACHTINSTALLATIES. TELEFOONS, SCHELLEN, BLIKSEMAFLEIDERS. Monsterkamer met uitgebreide sorteering kronen, zijden kappen, staanlamperi, enz. Burgemeester en Wethouders vau Amersfoort, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat vanaf Woensdag, 11 Februari in den vervolge eiken Woensdag, des namiddags ten drie

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2