b VALDA PASTILLES (j! PRIMA WIJNEN J. A. VAN BARNEVELD B. SCHOQLEMAN H.H. WINKELIERS! BORSTELWERK POETSARTIKELEN ENZ. Een werkelijk Geneesmiddel voor het Huisgezin. Echte "VALDA PASTILLES VALDA Plaatselijk Nieuws. J.v. HAMERSVELD Jr. t st - ia Gemengd Nieuws. Internationale rechtspraak I (let ontwerp voor het internationaal gerechtshof, dat volgens het vredes verdrag moet worden ingesteld en dat tot dusver geheim was gehouden, is, na de besprekingen in Den Haag openbaar gemaakt. Het Hof zal uit 15 rechters bestaan met 6 plaatsvervangers, welke allen worden aangewezen door de vergade ring van afgevaardigden van den Volkenbond. Het Hof is toegankelijk voor alle landen en zal alleen recht spreken in geschillen tusschen staten onder ling Voor sommige vraagstukken van rechtskundigen aard is behandeling door het Hof verplichtend. 3MALLEPAD 12 - Telefoon 423. ELECTRISCII LICHT- EN KKACtHlNSTALLATIES. TELEFOONS,' SCfiÊLLEN, BLIKSEMAFLEIDERS. Monsterkamer met uitgebreide eorteeritig kronen, zijden koppen, staanlampeu, enz. Hulp aan Centraal Europa 1 Te Parijs heeft een internationale conferentie plaats gehad voor de hulp verleening aan verschillende landen van centraal Europa, met name Oostenrijk-Hongarije en Polen. Aan deze conferentie werd deelgenomen door de Vereenigde Stalen van Noord- Ameiika, Argentinië, België, Canada, Denemarken, Frankrijk, Groot-Brit- taiinië, Noorwegen, Zweden, Zwitser land en Nederland, terwijl Italië en Japan tengevolge van den korten termijn, waarop de uitnoodigingen waren geschied, niet ter conferentie vertegeuwoordigd waren, doch nader van hun instemming met het doel daarvan deden blijken. De conferentie is tot overeenstem ming gekomen omtrent de voorstellen, welke ten aanzien van die hulpver- leening aan de verschillende vertegen woordigde regeenngen zullen worden gedaan. De bulp zal bestaan in de vei schatting van levensmiddelen en grondstollen, voor de betaling waar van elk land, voorzoover zjjn leverin gen betreft, crediet zal verleenen, en wel in dier voege, dat de credieten door de verschillende landen verleend, te zarnen een geheel zullen vormen, waarvoor een uniforme regeling zal gelden. Een internationale commissie zal toezicht houden op de wijze, waarop de credieten worden besteed en bevoi deren, dat deze zooveel moge lijk tot het herstel der te ondersteunen landen zullen bijdragen. Deze com missie zal, voor zooveel Oostenrijk en Hongarije betreft, nauw samenwei ken met de «Commissions des réparations", die voor deze landen ingevolge het vredesverdrag van St. Germain bestaat. De heeren mr. Patijn, buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister, secretaris-generaal aan het Ministerie van Buitenl. Zaken en mr. Everwijn, administrateur, chef der afdeeling Handel van het Ministerie van Land bouw, die Nederland ter conferentie hebben vertegenwoordigd en mede hebben deelgenomen aan de daarna gehouden besprekingen der voorloopig geconstitueerde internationale com missie, zijn hier te lande teruggekeerd. RECLAME. Het beste tfdres voor alle soorten prima IS EN BLIJFT KAMPSTRAAT 6 TELEF. 193 De oorlogswinstbelastiiig cn de gemeenten I Het advies van de commissie uit de Gedeput. Staten der verschillende provinciën, onder voorzitterschap van mr. Kolkman, voor de vooibereiding van een tweede uitkeerïng van de de zijn onmisbaar voor bet KIND dat osar school gaat cn den GRIJSAARD die een luchtje gaal scheppen, voor EEN lEpER die zich naar zijn bezigheden begeeft, Bfsoherm Uw Ademhalii GENEEST Verkoudhedenkeel- ea lucbtpljpaandoenlngen, Bronchitis, Orlep, InfluenzaAsthma, gezwollen keel, enz. S.Maar zorgt er voor alleen de te gebruiken. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten in Nederland uitsluitend - la doozen a 1.per Doos met den naam oorlogswinsibelasting aan de gemeen ten, is binnen zeer korten tijd te verwachten, waarna de onverwijlde indiening van een daartoe strekkend wetsontwerp kan worden tegemoet gezien. Wijnkoop uit de gratie! De 's Hert. Ct. heeft via haar eigen draadloozen opnemingsdienst volgend telegram uit Moskou d.d. 3 Mei ont vangen Het uitvoerend comité van de Communistische Internationale heeft 30 April in een vergadering, waaraan ook door de vertegenwoordigers van de Noorscbe en Zweedsche linksche partijen werd deelgenomen, stelling genomen tegenover de quaesties der Communistische Internationale. Eenstemmig werd besloten het mandaat van het bureau te Amster dam voor geëindigd te verklaren (men weel, dat dit bureau kortelings is opgericht om de bolsjewistische pro paganda van hieruit over de wereld te voeren). Dit besluit werd genomen omdat bet bureau te Amsterdam een aan de houding van het uitvoerend comité tegenovergesteld standpunt inneemt. Zijn functie wordt overgedragen aan bet West-Europeesche secretariaat. Deszelfs besluiten kunnen slechts een voorloopig karakter dragen. Slechts een door het uitvoerend comité samen geroepen congres heeft bet recht vao beslissing. Tot secretaris van het uitvoerend comité is Radek benoemd. De kolenlevering door Duitschland t De Deutsche Allgem. Zlg. bespreekt het beticht uit Essen, dat geen kolen leveranties naar Holland mogen plaats hebben, voor Frankiijk heeft gekregen, waarop bet techten kan doen gelden. Het blad wijst er op, dat dit verbod niet te vereenigen is met de gesloten leveringscontracten aan de neutralen, en ook overigens ernstige gevolgen kan hebben. De neutralen leveren tegenover deze steenkolen levensmid delen. En op deze leveranties is het gebeele economische leven gebaseerd, speciaal in het industriegebied. Ook na de algemeene overeenkomst met Nederland en Amerika is de toestand van dien aard, dat Duitscbland die contraprestaties in ruil voor zijn steenkolen niet kan missen. Het weg vallen van dien levensmiddelen import zal een sterken invloed hebben op hel geheele industriegebied en zal ook de steenkolenproductie niet ten goede komen, waarvan de leveringen naar Frankrijk noodzakelijk den weerslag zullen ondervinden. Er zijn, naar bet Hbl. meldt, hier te lande geen berichten ontvangen, die doen verwachten, dat de alarmee- rende mededeelingen uit Essen en Parijs nopens bet verbod van kolen- levering door Duitschland aan Neder land juist zijn. De A. N. W. B Toeristenbond voor Nederland, heeft voor dit jaat weer groote plannen. Wij vermeldden reeds de typische Waddeneilanden- tochten van 20 tot en met 24 Jurn en van 25 tot en met 29 Juni a.s. De Rijwndtoeristen-Rondril zal dit jaar een 450 K.M.-tocbt «Om de Zuiderzee" zijn, dien men maken kan tusschen 15 Mei en 30 Sept. a.s. Ditmaal is de contróle zeer vereen voudigd. Zij die den heelen tocht af leggen, zullen ter herinnering een kalender voor 1921 met fraaie foto's ontvangen. Verder vernemen wij, dat ook voor het groote aantal leden-motorwiel rijders een dergelijke tocht zal worden uitgeschreven van 1500 K.M. door bet geheele land. Naar wij vernemen, hebben de verschillende burgemeesters van de Wadden-eilanden hun groote instem ming betuigd met bet streven van den A. N. W. B. om gezamenlijke tochten van Bondsleden naar deze eilanden te organiseeren om daaraan meerdere bekendheid te geven. Zooals bekend is,zuilen twee tochten georganiseerd worden, één van Gro ningen uit, die de «Krimptocht" tegen de zon in genoemd wordt (van 20 tot en met 24 Juni) en één van Den Helder uit (van 25 tot en met 29 Juni), die «ruimtocbt" met de zon mee geheeten wordt. MEUBELFABRIKANT HOF 46 - AMERSFOORT Op de magazijnen aan de Papenhofstede is een groote keuze van MEUBELEN voorhanden Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks-Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Mei en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogeHjk ter verificatie en rente- bijsebtijving by bem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt wordeo van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tót voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Naar wij vernemen is door de centrale woningstichting »OnsBelang« gevestigd aan den Utrechtschenweg 13, alhier, aan den Raad der gemeente eeu aanvrage om tegemoetkoming in de kosten, noodig voor het bouwen van 40 middenstandswoningen inge diend. Verzocht wordt bouwterrein in et f- paeht te willen afstaan, gelegen aan den Hoogeweg en den Randenbroe- kerweg. De woningen van drieërlei typen zullen in de eerste plaats bestemd zijn voor personeD met inkomen, va- rieerende tusschen f 2600 en f 3200 's jaars in verband waarmede voor gesteld is, de buren te bepalen op respectievelijk f 430, f 455, f 470 's jaars. De totale bouwkosten worden ge raamd op f373140; de gevraagde tegemoetkoming in deze kosten be draagt f 198.672. Gaat de Raad op de gedane aan vraag in, dan zou f 49.668 van deze kosten teri laste der gemeente komen, welk bedrag overeenkomt met eene jaarlijksche annuiteit van pl.rn. f3100. Aan erfpaebtsrente zou de gemeente echter f 1800 terug ontvangen, zoodal de feitelijke uitgave f 1300 per jaar zou bedragen, welk bedrag, weder omgeslagen per woning, neeikomt op f32. Waar de woningnood in deze ge meente onrustbarende afmetingen dreigt aan te nemen, lijdt het geen twijfel, of de Raad zal de totstand koming van dit bouwplan krachtig bevorderen. De toeslag, uit de gemeentekas bij te dragen, is voor deze woningen be duidend minder, dan voor arbeiders woningen, die volgens de bepalingen der woningwet worden gebouwd. Desniettemin wordt door B. en W. afwijzend geadviseerd. Dcor de Cbr. Jeugd-Orgaoisatie zal op Hemelvaartsdag eene Open lucht-Samenkomst worden gehouden op het landgoed «Nimmerdora, bier toe door den eigenaar bereidwillig afgestaan. Deze samenkomst is bestemd voor jongens en meisjes van 13 jaar en daarboven, alsmede voor hunne ouders en vangt aan des middags om twee uur. terwijl de toegang kosteloos is. Als sprekers hopen alsdan op te treden: Ds. J Pannebakker en den beer L J. D. van der Roest te Utrecht; bovendien zal muziek en zang eenige afwisseling geven. In verband met te verwachten druk reizigersvervoer zullen op Hemel vaartsdag (Donderdag 13 Met a.s.) op het baanvak Utrecht (Buurlstation) AmersfoortNunspeel de treinen 811 (Utrecht Buurtst v. 3.23 nam.) en 816 (Nunspeet v. 6.38 nam loopen als op werkdagen. Mej. J. F. M. Naber slaagde te Utrecht voor de onderwijzersacte L (J Door de plaatselijke afdeeling van den Bond van Lichamelijke Op voeding zal in de loop van den zomer eene demonstratie worden gehouden in openluchtspel en gymnastiek. Het Departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen vergadert a.s. Maandag 10 Mei 's avonds 8 uur in het gebouw van de Nutsspaarbank, ter behandeling der punten van beschrijving voor de Alg. Vergadering, waarbij o.a. de be noeming van 3 leden voor 't hoofd bestuur. Voorgesteld worden de beeren Dr. C. P. Gunning, Mr. Dr. E. v. Kelwich Verschuur, Mr. W. C. Mees. De afd. Amersfoort der Evan gelische Maatschappij houdt Dinsdag avond den 18 Mei a.s. te 8 ure een feestelijke bijeenkomst in «Amicitia». Sprekers zullen zijn de lieer C. H. van Wijngaarden (Amsterdam), Dr. J. A. II. van den Brink en Ds G. A. van der Brugghen (Brussel). Koorzang onder de leiding van den beer N. Hazendonk zal het geheel opluisteren. «Amersf. Dagbl.tt De paardenarts le klasse van het le reg. Huzaren E. A. Siebelink wordt 12 Mei a s. gedetacheerd bij het 3e reg. Huzaren te Amsterdam en de paardenarts le klasse van bet 4e reg. Huzaren J. Maas te Deventer wordt 17 Mei a.s. overgeplaatst naar bet 1e reg. Huzaren. De Reserve-officier van gezond heid 2e kl. G. A. Wijffels, van het militair hospitaal alhier is in bet genot van groot verlof gesteld. De Directeur van het Levens middelen Bureau alhier deelt ons mede dat het afhalen der broodkaarten veel te wenschen overlaat, velen komen te laat terwijl een gedeelte der inwoners de kaarten in 't geheel niet afhaalt. Deze handelwijzen dwin gen de bakkers brood te verkoopen zonder Bon. Het gevolg is dat de bakker niet voldoende Regeerings grondstof terug ontvangt ergo zijn voorraad ziet interen of wel verplicht wordt Zeeuwsche Bloem tegen een zeer duren prijs te koopen. Dit moet ootzaak worden van een hoogeren Broodprijs. Algemeen wordt verondersteld dat de Broodkaarten spoedig wordpn in getrokken. Zulks is niet het geval. De Minister vindt nog geen reden welke hem doen besluiieu de Bron-i distributie op te heffe". Haalt dus allen Uwe Broodkaarten af. Uitreiking Broodkaarten. Directeur Fan het LeTensmiddelenbureau maakt bekend, dat de uitreiking der Brood kaarten voor 137e, 138e, 139e en 140e tijdvak plaats heeft op de navolgende dagen: Levensmiddelenbureau Groenmarkt. Van 8l/j tot 2l/a uur. Legt. No. 1600 op Maandag 10 Mei 1920 6011200 Dinsdag *11 12011S00 Woensd. 12 1801—2400 Vrijdag 14 Van 8'/a tot 12 uur. 24013000 op Zaterdag 15 Van 8!/i tot 2 l/a uur. 30013500 op Maandag 17 Arbeidsbeurs Dauidshof. Van 8l/a2,/1 uur. 350]4100 op Maand. 10 Mei 1920 41014700 Dinsdag 11 47015300 Woensd. 12 5301—6000 Vrijdag 14 Van 8 Va12 uur. 60016800 op Zaterdag 15 Van 8'/a tot 2'/a uur. 6801 en hooger Maandag 17 VANAF '1.35 P^R FLESCH VRAAGT PRIJSCOURANT Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Overzicht van de werkzaamheden der Arbeidsbeurs geduiende de maand April 1920. Afdeeling voor mannenAanvragen van werkgeveis 149, aanbiedingen van werkzoekenden 599, aantal plaat singen 64. (Over de maand April van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 298, 899 en 193.) Afdeeling voor vrouwen: Aanvragen van werkgevers 40, aanbiedingen van werkzoekenden 24, aantal plaatsingen 8. (Over de maand April van bet vorige jaar waren deze cijfers resp. 23, 27 en 7.) Do Donderdagavond door notaris Schröler in hotel «de Zwaan» ge veilde perceelen Bernulfusstraat 30 en 32 werden opgehouden voor f 15000. Een winkelbuis aan de Zuidsingel (No. 3) werd eveneens opgehouden voor f 4000.—. Aan de kaasmarkt op 3 Meij.l. werden afgeleveid 6 wagens bevat tende 13z5 K.G. kaas Er werd van (55.tot 160.— per K.G. betaald. Alles ging vlot van de band. Mail in verpleegsterscostuum. In een van de treinen, die van Utrecht naar Rotterdam vertrok, nam Maandag een verpleegster plaats. Toen zij gezeten was, vonden de andere reizigers, dat die verpleegster er al heel weinig vrouwelijk uitzag, en vooral baar handen waren van zulk een afmeting, dat bet zeer dubieus werd geacht of men wel met een beusche pleegzuster te maken had. Er werd een politie-agent bijge haald, die twijfelde ook, zat wat met het geval verlegen en nam securiteits- balve de «juffrouw" mee naar bet bureau. Daar bleek, dat bet een mijnheer was in verpleegsters-costuum! Hij was te Utrecht in den kost ge weest bij een familie, die bij ook io den waan had weien te brengen, dat ze met 'n jongedame te doen hadden; en aangezien men medelijden had met de jonge vrouw zonder middelen van bestaan, voorzag men haar van onder- en bovenkleeding, kocht voor baar een spiksplinter nieuwe uitrusting voor pleegzuster, hoedje met witten raod, langen sluier, zwarten mantel enz. {alles en alles bij elkander voor meer dan honderd gulden. Het «meisje" had verteld, dat ze een betrekking zou aanvaarden te Rotterdam en om haar voort te helpen had de familie, bij wie ze in pension

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2