NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad y&T voor de Provincie Utrecht. Gemeenteraad. Zaterdag 22 Mei 1920. 49e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. FEUILLETON. TELEGRAFEEREN. :\o. 22. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nnmmers 5 Cent. Ingezonden stokken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelyk slechte Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonu. 09. AD VER1 ENTIEN: Van 10 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte. In de Dinsdagavond onder pre sidium van den Burgemeester gehouden raadsvergadering waren afwezig de heeien Voskuilen en Noordewier, met kennisgeving, en de heeren Ruitenberg en Nieuwendijk. Ingekomen waren de navolgende stukken Ingekomen waren o.a. de volgende stukken Besluit van Ged. Stalen van Utrecht dd. 3 Mei 1920, waarbij wordt goed gekeurd het raadsbesluit van 30 Maart 1920 strekkende om aan J. Haars alhier ondersbands te verhuren een tuin met koepel, staande en gelegen nabij de Bloemendalsche poort. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Ged. Staten, waarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit tot onderhandsche vei huring vaneen perceel tuingrond aan den Vlasakker- weg aan H. A. van Bemmel, alhier en van een perceel tuingrond eveneens aan den Vlasakkerweg aan C. van den Berg, alhier. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Ged. Staten, tot goed keuring van het raadsbesluit inzake ruiling van grond aan bet Smallepad met W. H. Meursing, alhier. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Ged. Staten, tot goed keuring van het raadsbesluit tot ver koop van een perceel bouwterrein aan de Oostzijde van de Üaam Fockema- laan aan W. C. Ochs q.q. alhier. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Ged. Staten, tot goed keuring van hel raadsbesluit tot onder- handsche verhuring aan B. J. Groene- velt, hoofd eener school, alhier, van de woning aan de Putiienburgerlaan. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Ged. Staten, tol goed keuring van bet raadsbesluit tot onder- handsche verhuring van het hotel pension «Oud Leusden" met bijbe- hoorende gebouwen en giond aan S. van Kolfschoten, wonende te Üud- Leusden gemeente Leusden. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Gedep. Staten van Utrecht, tot goedkeuring van het raadsbesluit van 30 Maart 1920 strek kende om van Cbr. Th. A. M. Giesen, om niet over te nemen de stoepen, gelegen voor de perceelen Utr.straat 41 en 43. Voor kennisgeving aan genomen. Schrijven d.d. 28 April 1920 van het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bond van Gemeenteambtenaren waarin het vertrouwen wordt uitge- gesproken, dal in deze gemeente, voor zoover zuiks nog niet mocht hebben plaats gevonden, spoedig totver^ooging van de reeds verleende pensioenen aan Gemeenteambtenaren zal woiden overgegaan. Naar B. en W. om advies. Missive van B. en W., waarbij wordt voorgesteld aan den heer A. Vermeer, onderwijzer aan school E, verlenging van verlof wegens ziekte teveileenen tot 1 Juni 1920. Naar B. en VV. om advies. Verzoek d.d. 15 Mei 1920 van de Soc.-Dem. Vrouwenclub om de huis verzorging voor en de verpleging van kraamvrouwen en zieke vrouwen uit de klasse der on- en minvermogenden in eigen beheer te nemen. Naar B. en W. om advies. Besluit van Ged. Staten, tot goed keuring van het raadsbesluit tutonder- handsche verhuring van een perceeltje grond, gelegen iop hot terrein der voormaligegasfabriekaan A. Bakkenes, alhier, van 1 Februati 1920 tot 1 Januari 1921. Voor kennisgeving aangenomen. Verzoek d.d. 15 Mei 1920 van II J. ter Beeke om eervol ontslag als onderwijzer aan school D met ingang van 20 Mei 1920. Het gevraagde ontslag eervol verleend met ingang van genoemden datum. Schrijven d.d. 16 Mei 1920 van A. Ritsma te Arnhem houdende mede- deeling, dat hij zijne benoeming tot hoofd der met September a.s te openen C-school no. 3 aanneemt. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van vergunning van de N.V. Spaander's Optische Slijperij tot het plaatsen van een put in gemeentegrond. Z. h..st. aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. om mach tiging te verleenen totonderhandsche aanbesteding voor den bouw van 12 woningen in het Soesterkwartier. Z. h. st. aangenomen. 4. Voorstel van B. en W. tot het geven van straatnamen Berg Noord, Soesterkwartier, met advies op de adressen inzake bet geven van straat namen van het Bestuur van «Zand bergent en van Sal. B. Gompers. Na eenige discussie, wordt dit on derdeel van het punt met 8 6 stemmen aangenomen, zoodat de provincie-namen zijn aanvaard. Het overige z. h. st. aangenomen. 5. Advies van B. en W. op de motie van de raadsleden Noordewier e s. inzake het aannemen van werklieden voor aanbestede werken over de schijf van de Arbeidsbeurs met rapporten omtreDt het behandelde in de af- deelingen en antwoord van B en W. Daar de heer Noordewier afwezig is, wordt in zijn plaats het woord gevoerd door den heer Overeen), die betoogt, dat het instituut der arbeids beurs een middel is om de bestrijding der werkeloosheid van ongeschoolde arbeidskrachten te bevorderen. Het motief, dat de tijden ver anderd zouden zijn, treft hem niet. De motie blijft dus gehandhaafd. Wethouder Jotissen: beeft de in druk, dat misverstand in spel is. De arbeidsbeurs neemt genoegen met het bod van het minimumloon. Dat is averechts onze woningbouw. Kan worden gesaboteerd met dat artikel. De heer Overeem brengt hier tegenin, dat het artikel wel zóóveel elasticiteit is te verleeuep, dat bedoelde sabotage onmogelijk is. Wethouder Jorissen wil dit be proeven, doch kan de redactie nog niet vaststellen. De heer Overeem trekt zijn onder- teekening der motie in. Thans komt aan de orde woningbouw. Hierover ontspint zich tusschen verschillende Raadsleden nog al een heftig dispuut.Id de eerste plaats wordt er op gewezen dat hier aan Amersfoort goede werkkiachten worden ont trokken, omdat het uurloon in om liggende plaatsen zooveel hooger is. De heer Hofland komt 't wensche- lijk voor om hierin niet ten achter te blijven en 't loon op 't zelfde peil te brengen, orn zoodoende de goede vakmenschen biet Ie houden. Voor de gemeente za^ dit een belangrijk geldelijk offer met zich brengen doch we hebben hier allereerst te letten op 't algemeen belang, en dat is, dat er geschikte woningen komen voor beperkte beurzen. Zooveel mogelijk moeten de bouw verenigingen gesteund worden volgens Mr. Stadig. Mr. van Traa is eenigszins huiverig om maar klakkeloos subsidies te ver leenen, daar in de eerste plaats de financieele toestand der gemeente niet rooskleurig is en ons belastingstelsel zeer nijpend. Hij wensebt dan ook voorloopig niet mede te werken om nieuwe verenigingen financieel te steunen. Aan wie reeds steun werd verleend, mag 't echter niet worden onthouden, daar dit stagnatie in den bouw zou veroorzaken. Ook de heer Noordman is van dit gevoelen. De heer Holland dient den heer van Traa nog eens van antwoord. Z. E. is van meening, dat «Goed wonen" zooveel mogelijk inoet worden voortgeholpen. De heer Rekke neemt de hand schoen op voor jongelui, die gaarne in 't huwelijksbootje zouden stappen. Daar Z E. ook met dergelijke plannen rondloopt, ontstaat hierdoor nog al eenige vroolijkheid. Doch de heer I^ekké pareert dit, door te verklaien slechts 't algemeen belang op 't oog te hebben. De heer Oosterveen maant tot voorzichtigheid aan en niet verder te springen dan de pols lang is. De heer van Traa merkt op, dat verhooging van uurloon alhier de arbeiders niet zal weerhouden om met de villabouw door te gaan. De heer Hofland komt dasi beslist tegen op. Weth. Jorissen, thans het woord nemend, verklaart er tegen te zijn nog meer aan te besteden als er toch geen arbeidskrachten genoeg zijn. Verder kan Z.E. zich niet herinneren, dat er aan «Goed Wonen" eenige toezegging is gedaan. Hierop verwijst de heer Hofland naar 't stenografisch verslag, en be toogt nog al in heftige bewoordingen, 1. Het viel niet te ontkennen hun uitgaven waren te hoog. Er moest een stokje voor gestoken worden en wel zoo gauw mogelijk, vond Harvey Temple. Hij had Helena vroeger ge zegd, dat zij zich op de een of andere manier moest bezuinigen, maar de rekeningen waren weer even hoog als de vorige maand en zoo ging het toch ook niet. Hij was klerk, met een matig salaris en als de huur en het loon van de dienstbode waren betaald, bleef er maar weinig over. Hoe meer hij er over dacht, des te beter scheen hem de oplossing, dat Helena zelf het huishouden zou doen. Zij zouden heel best rondkomen, wanneer zij loon en kost van de dienstbode konden uitsparen. Voor maar twee personen was het immers belachelijk een meisje te houden. Hij zei Sara dus dien avond, dat zij den volgenden dag, na het ontbijt kou vertrekken en betaalde haar de week uit en hij zei er niets van tegen Helena voor 's morgens. Helena had nooit huiswerk gedaan, dat wist hij want haar moeder was rijk maar nu ze een arm man getrouwd had, moest zij zich naar zijn omstandigheden schikken. Onder het ontbijt begon hij haar er over te spreken. Het was een heerlijke morgen en hun raam stond open net als dat van het huis daar naast, waar mr. Belden woonde, die nu ieder woord zoo duidelijk verstond, alsof hij in dezelfde kamer zat, maar dit wisten zij niet. Helena, zei Harvey, de reke ningen zijn deze maand hooger dan gewoonlijk en zoo kan het onmogelijk blijven gaan. wij moesten het zonder een dienstbode zien te stellen, tot wij het beter zullen hebben. Het zonder dienstbode stellen, sprak Helene hem na. Maar, Harvey, je begrijpt toch, dat wij moeten eten, of ben je van plan en pension te gaan? Neen, ik bedoel, dat je eens moet probeeren zelf je huishouden te doen. Het spijt mij dat ik het je vragen moet, maar ik zie waarlijk geen anderen uitweg. Maar, beste jongen. Ik kan niet huishouden ik zou niet weten, hoe ik het doen moest. Nu dan moet je het leeren, zei hij een beetje boos. Zoo moeilijk is het toch niet. Mij dunkt, iedere vrouw moest het kunnen. Ja, ik zal het wel kunnen leeren, denk ik. Zoo dom ben ik nu niet. Maar daar is veel tijd voor noodig vrees ik. Er is geen beter tijd, dan het heden, antwoordde hij, met een po ging om nog grappig te zijn. Als de dingen gedaan moeten worden, dan brengt uitstellen ons niet verder. Ik heb het Sara al gezegd dat ze ver trekken moest. Ze gaat vandaag. Mrs. Temple was boos, maar zij liet het niet merken. Na eenige oogenblikken antwoordde zij bedaard Dat is werkelijk wat overhaast gehandeld, dunkt mij. Geloof je niet, dat het beter zou zijn, als we haar nog een maand hielden en dat ik dan van haar kon leeren Ik weet volstrekt niets af van koken. Het was niet verstandig er een dienstbode op na te houden, dat wil ik grif erkennen, maar ik besef, dat ik nu te weinig van een huishouden weet, om er zelf voor te zorgen. O, je zult het toch wel gauw leeren en in het begin zal ik niet op kleine verkeerdheden letten. Huis houden is gemakkelijk genoeg: jp zult zien, het zal wel gaan. Het spijt mij voor je, maar je weet, dat je een arm man hebt getrouwd. Het is niet, dat ik het werk niet wil doen, Harvey, maar ik kan het niet. Ik vind het niet erg billijk van je, dat in eens van mij te vergen. Neem een kookboek, dan zal ik je wel zeggen hoe je het doen moet. Maar nu moet ik gaan. Maak niet te veel werk van den lunch. Ik zal me met iets heel eenvoudigs tevreden stellen, tot je er meer van af weet, liefste. Hij lachte vroolijk, kuste haar en maakte toen dat hij weg kwam, overtuigd, dat hij zijn plicht gedaan had. Helene bleef in gedachten verdiept. Zij waren pas een jaar getrouwd; de eerste maanden hadden zij en pension gewoond en waren toen overeengekomen, dat het goedkooper zou zijn, een eigen huishouden te hebben maar dat was het niet. En daaraan had Helene's onhandigheid veel schuld. Zij was de eenige dochter van een rijke, maar onbeduidende vrouw en had haar geheele leven in pensions doorgebracht. Helene's hu welijk met een armen onaanzienlijken klerk was een groote slag voor haar moeder geweest die met haar grieven naar een andere stad ver huisde. Nu was Helene wel volkomen bereid zich in de armoede van haar man te schikken, als ze maar wist, hoe ze dit doen moest. Zij werd op geschrikt door Sara, die met een beleedigd gezicht binnenkwam om te vertellen, dat ze giDg. Helene zei werktuiglijk eenige woorden en wacht te, tot zij vertrok. Het was een moei lijke toestand, waarin zij zich bevond, maar ze zou niet bij de pakken neer zitten. Zij zou moedig haar plicht vervullen. Zij deed eerst het werk, dat ze dagelijks gewoon was geneest; maakte de huiskamer aan kant, ver zorgde haar vogeltjes en gaf haar planten water. Toen herinnerde zij zich, dat ze nu het ontbijtgoed moest afwassehen en ging naar de keuken. Eigenlijk had zij haar leven nooit kopjesgewasschen, maar dat zou zoo'n bijzondere kunde niet vereischen, dacht ze. Toen zij alles op de keukentafel bijeen zag, scheen het haar een heele massa. Ze ging warm water halen om haar werk te beginnen, maar vond het vuur uit en den ketel koud. Helene stond verslagen. Zij had nooit over het aanmaken van een kachel gedacht. Zij keek er afgunstig in, maar het was een donker mysterie voor haar. Alleen wist zij dat men papier ge bruikte, want Sara kwam haar altijd vragen om papier, dat verbrand kon worden. Zij nam dus de plaat van de kachel en legde voorzichtig twee kranten in den potzij vormde er een soort papieren vloer van, waarop zij alle brandstof gooide die de bak bevatte. Toen legde zij er de plaat weer op en probeerde van onderen het papier aan te steken. (Slot volgt/.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1