I. YLEESCHHOUWER J. A B. SCHOOLEMAN Plaatselijk Nieuws. H.H. WINKELIERS! BORSTELWERK mjMBNEyjLD BINNENLAND. Gemengd Nieuws. dat men alles moet trotseeren om den woningnood te bestrijden. Hierop gevoelt Mr. Stadig zich ge drongen den heer Hofland eene kleine terechtwijzing toe te dienen. Ook de Voorzitter merkt op, dat de heer Hofland zich te buiten ging. Steeds is de woningnood bij B. en W. een punt van gioote zorg geweest, doch we zijn onmachtig door gebrek aan arbeidskrachten. De beer Hofland wenscht gaarne te weten of «Goed Wonen" op steun kan rekenen of niet, waarop de Voorz. antwoordt, dat er een praeadvies zal worden ingediend. Thans is aan de orde het aanbe steden van schilderwerk B. en W. zijn van oordeel dat 't beter is par- tiëale aanbestedingen achterwege te laten. Hierover ontwikkelt zich nog al eenige discussie tusschen verschillende Raadsleden. Er werd geen goed wei k geleverd. Welh. van Hardenbioek merkt op, dat 't slechts een proef is geweest. Het voorstel van B. en W., in stemming gebracht, wordt met 11 tegen 3 stemmen aangenomen. Thans heeft er een herstemming plaats om den Minister te berichten, dat 't voor Amersfoort wenschelijk is een eigen keuringsdienst te behouden. Dit wordt met 10 tegen 4 stemmen aangenomen. Er was een voorstel van B. en W, om het stenografisch verslag te laten vervallen. De stenograaf had echter voorgesteld, om eenige exemplaren te laten verschijnen. Hierop wordt be sloten er een 50 te laten verschijnen. Het belastingvoorstel wordt door de S. D. A. P.-fractie ingetrokken. De beer Rekké komt nog eens op voor Plaatselijke keuze. De Voorzitter deelt mede, dat eene commissie zich reeds met dit punt bezig houdt. Te 10 uur werd nog een besloten vergadering gehouden van korten duur. Deze afgeloopen werd de bijeenkomst door den Voorzitter gesloten. SMALLEPAD 12 - Telefoon 423. jLECI'RISCH LICHT- EN ÏRACHTINSTALLATIES. TELEFOONS, SCHELLEN, RIKSEN AFLEIDERS. Moiisterfcajner met uitgebreide gorteering lïrohéST zijden kappen, staaiilampcii, enz. Iets over Waterleidingtarieven. De wijze, waarop het waterverbruik moet worden berekend, is altijd een moeilijk vraagstuk geweest. Het metersysteem wint meer en meer aanhangers, omdat het toch logisch is, dat de verbruiker betaalt naar de gemeten hoeveelheid verbruikt water. Maar van ouds bestaat bet abonne mentstarief. waarbij do verbruiker betaalt volgens een maatstaf, die in vele sleden is gebaseerd op de huur- waaide van bet perceel, in andere op do oppervlakte der kamers, vermeer derd mei tosslagen voor baden, closets rijtuigen, paarden enz. Het is duidelijk, dat dit tarief tol vele onbillijkheden aanleiding moet geven, daar de huurwaarde van een perceel of de grootte der kamers natuurlijk niet de eenige factor is, die bel waterverbruik bepaalt. Zoo zal het groot veischil uitmaken, of een woning wordt bewoond door een gezin van 2 of van 10 personen, of tn een perceel behalve water voor hel gezin, ook water noodig is voor een coilïeurssalon, slagerij, apotheek of andere zaak. Het abonnementstai ief heef! er wel toe hijgedragen om het publiek er toe te kiijgen op gemakkelijke voorwaar den tot aansluiting op de Watei leiding over te gaan en beeft dus goed ge welkt ter bereiking van meer hygië nische toestanden, maar beeft een groot bezwaar, dat langzamerhand er toe zal lei.len, dat bet overal zal RECLAME. worden vervangen door bet eenvoudige meterlarief. Het publiek let er n I. niet vol doende op of de kranen lekken, closets doorloopen enz. met bet gevolg, dat de Waterleiding jaarlijks groote hoe veelheden water moet oppompen, die niet worden betaald en nutteloos in de rioleering verloren gaan. Toen de steenkolen of de drijfolie nog goedkoop waren kon dit nog eenigszins worden toegelaten zonder de exploitatie in gevaar te brengen In de toekomst kan dat niet meer en iedere Waterleiding, die op dit gebied niet tijdig de bakens verzetzal daar van de nadeelige gevolgen ondervinden. Het is te hopen, dat degenen, die nu nog met alle geweld het abonne mentstarief willen behouden, zullen gaan inzien, dat bet algemeen belang slechts gebaat kan worden door bel betrekken van water over een meter. En bun eigen belang behoeft daarbij absoluut niet in de knel te komen, want de metertarieven der Amers- foortsche Gemeente-Waterleiding zijn zoo gesteld, dat men een flink kwan tum per jaar kan afnemen zonder zich te bekrimpen in het gebruik van baden, closets, het besproeien van tuinen enz. en toch nog minder be talen dan volgens een z g. goedkoop abonnementstarief. De eenige verplichting, die men zich daarbij dient op te leggen is (en hel zal toch iedereeo duidelijk zijn, dat dat een algemeen belang is) er op te letten, dat niet met water wordt gemorst, dat geen kranen lek ken of closets doorloopen. Het zou te ver voeren bepaalde gevallen te behandelen, maar het is wel gebleken uit de sterke vermeer dering van het watei verbruik per aangesloten verbruiker, dat het abon nementstarief aanleiding heeft gege ven tot onmogelijke toestanden. Het zal dan ook een voldoening zijn, als de sterke verbooging der abonnementstarieven van groote ver bruikers er toe zal leiden, dat het metertarief langzaam maar zeker zal kunnen worden ingevoerd. Het beste adres^voor alle soortyn prima POETSARTIKELEN ENZ. IS EN KAMPSTRAAT mKELE EN ïAAT 6 lELth 193 Abonuements-Concerten. Op de door het Concertbureau Hans Augustin sedert 5 jaren hier georga niseerde Abonnements-Concerten, dié het beste op muzikaal gebied brachten en zich zoo zeer in den bijval der muziekliefhebbers mochten verheugen, zullen in het a.s. seizoen optreden Bronisl^w lluberman, de grootste Violist van onzen lijd, de groote Lie- deren-zangeies Birgn En^ell, op veel vuldig verzoek weder bet Qatuor Poulet uit Parijs, dat verleden seizoen ook bier ter slede zulk sensationeel succes behaalde. Zooals wij vernemen wordt van andere zijde een concurrentieonder- nemen van Abonnements-Concerten geprojecteerd, dat echter volgens in ziens tegenover bovengenoemde schit terende Concerten geen reden van bestaan zou hebben en slechts van noodlottigen invloed op ons muziek leven zouden zijn. MEU HOF KANT 00RT Op de magazijnen aan de Papenhofstede is een groote keuze van MEUBELEN voorhanden Maandagmiddag kwam buiten de Kamppoort de vrachtauto vari de Melkfabriek te Bunschoten in botsing met een wagentje van een landbouwer uit Pullen, die van de Utrechtsche paai denmarkt terugkeerde. Laatst genoemde brak daarbij een pols, waarna hem in het Militair Hospitaal geneeskundige hulp werd verleend. Het paard liep een beenblessuur op terwijl het wagentje deerlijk gehavend werd. Aan de kaasmarkt op 17 Mei 1920 j.l. werd aangevoerd 18 wagens bevattende 3200 K.G. kaas. Er werd van f58.tot f60.per 50 K.G. betaald. De partij was spoedig uitverkocht. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaaiten, van welke de afzen ders bekend zijn, terugontvangen ten postkantore alhier in de le helft.der maand Mei 1920. Brieven Binnenland. W. Abelman, Soestdijk G. v. Dooi n, Amsterdam Jhr. Engelen, Haag; Mevr. May, Zeist; G. Schimmel, Amersfoort; Mr. A. Polak, AmsterdamWed. Ver- muel, RotterdamMej. C. v. Vliet, Amersfoort; Wed. Schrevelius, Rot terdam. Briefkaarten Binnenland. A. Hartkamp, AmsterdamE. Hes- linga, Utrecht; C. Kanters, Rotterdam; J. v. Koten, Amersfoort; H. Raads- veldt, Haag; Vrind, Helmond; J. van Wijk. Rotterdam. 4 stuks zonder adres. 15 Drukwerken. Door de Algemeene Neder- landsche Vrouwen-Organisatie is aan den Minister van Arbeid het navol gend adres verzonden Excellentie, De Algemeene Nederlandscbe Vrouwen-Organisatie goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 2 October 1919. vernomen hebbende, dal bij de mode-show van de firma Gerzon te 's-Gravenhage medewerking is ver leend door een vierjarige mannequin, van oordeel, dat het beroep van mannequin is een onteerend beroep, dat het feit, dat een vrouw betaald wordt om toiletten op haar lichaam te etaleeren, haar bijna zeker naar omlaag baalt. van oordeel dat dergelijke «arbeid" eigenlijk moest worden verboden aan elke mindeijarige. van oordeel, dat een kinderexploi tatie als bovengenoemd zeer onge oorloofd is, verzoekt Uwe Excellentie in het belang van die kinderen, welke >an een dergelijke exploitatie de dupe zullen worden, maatregelen te willen nemen, opdat ten minst' jonge kinderen niet worden geëxploiteerd in een menschonteerend beroep. Met verschuldigde hoogachting, Namens de Algemeene Nedei landsche Vrouwen-Organisatie, Het Hoofdbestuur: w.g. Nine Minnerna, pres. Dr. Catharina van Tussenbroek, vice-pres. S. E. Thieme, le secretaresse. Nella Gunning, 2de secretaresse. A. C. L. Broeckman, penning meesteres. E. Boddaert. J. F. D. Mossel. C. Reinders— Huisioga. R. Scheen—de Bruin. A. SchwierRutters. Tula Smorenbergdi Vista. W. WillinkAltos. J. GoudsmitGoudsmit, adv. lid. In de Zondag gehouden zitting van den Raad van den Volkenbond is met algemeene stemmen besloten, dat, op verzoek der Nedetl. RegeeiiDg, de eerste zitting zal plaats hebben in het Vredespaleis le 's Gravenhage en wel op 11 Juni a.s. Luehtilicnst Amsterdam—Londen De Kon. Nederl. Luchtvaart Maat schappij, over wier plannen wij een en ander mededeelden, beeft den luchtdienst AmsterdamLonden ge opend. Om 12 uur 40 Maandagmiddag is het eerste vliegtuig op het vliegveld Schiphol, bij Amsterdam, aangekomen. Volgens de berekening moest de Airco, welke 10 uur 5 (Greenwiebtijd) van Croydon was vertrokken eerst om 1 uur 20 daar zijn. De vlieger, de heer Sbaw, die ook den luchtdienst Londen Paiijs opende, wist dus in 2 uur 10 minuten den tocht te maken. Het fortuin van den gewezen keizer van Duitschland. Té Berlyn alleen bezit de gewezen keizer voor ruim 200 millioen mark eigendommen; zijn inkomsten bedioe- gen jaarlijks meer dan 25 millioen mark. De Duitscbe socialisten zijn van oordeel, dat het keizerlijk fortuin aan de oorlogsweduwen en weezen moei afgedragen worden. De schuld van den gewezen keizer aan het Duitscbe volk zal gedeeltelijk uitbetaald worden uit de opbrengst van den openbaren verkoop, 22 Mei te New-York te houden, waarheen de meubelen van het paleis te Potsdam overgebracht zijn. De opbrengst zal dienen om levensmiddelen aan te koopen voor Duitschland. Bij de voorwerpen, na de revolutie te Berlijn, in beslag genomen, bevinden zicb kandelabres, lampen, borstbeel den, vazen, muzi«kdoozen,zetels, tafels, enz Vele dragen den Duitschen adelaar. Men schat de verzameling op een waaide van 136.000. Een pleidooi voor lichtbezuiniging ruim een eeuw geleden. Het Journal de Paris plaatste in 1784 een ongeteekeod artikel van Benjamin Franklin, waarin deze op karakteristiek filosofische en geestige wijze aandrong op daglichtbesparing. Om de menschen 's ochtends vroeger op te doen staan, stelde hij vooralle kerkklokken te luiden of, als dat nog niet hielp, kanonnen af te vuren en verder een belasting te heffen van alle ramen met luikon hij wenschte, dat het gebruik van kaarsen gerant soeneerd zou worden en dat er een verbod zou uitgevaardigd worden na zonsondergang van rijtuigen gebruik to maken (met uilzondering voor artsen en vroedvrouwen). Hij gaf zelfs een berekening van 't bedrag aan was en talk, dat in Parijs tusschen 20 Maart en '20 September verbruikt werd, waai bij bij de to besparen uitgaven op eenige millioenen francs schatte. Bovenal wees bij ook op de hygiënische voordeelen, die do bevol king zou genieten, door alleen bij daglicht te werken en uitspanning te zoeken, in plaats van bij uhetsmoke- rige, ongezonde en dure kaarslicht.® Wat Napoleon zei omtrent de Hollanders! Gij kent het Kaasvolk niet gij kunt u niet begrijpen. Hoe deftig, stil, bedaard, zij met hun lange pijpon In 't hoekje van den baard, do kat zien uit den boom. Zij schijnen traag te zijn, besluiteloos en loom, Maar ja, ik zeg nog eens, gij kent hen niet, tnijnbeeren, Met dat verbruide volk is ganscb geen gek te scheren. Zijn ze eenmaal aan den gang, leggen ze eens hun pijpen neer. Dan gaan zij onversaagd, den duivel zelfs te keer. Dan ziet men dadelijk bun gold en goed en leven, Voor de onafhankelijkheid met vreugd ten oller geven. (Gevonden in de geheime papieren van Napoleon.) BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 14 tot eo met 20 Mei. Geboren Theodorus Franciscus, z. van Johannes Jacobus Middegaal en Maria Elisabeth Verboeven Evert, z. v. Heelke van Schoten en Geertruida Hagebeuk Kla"as, z. v. Aalbert van de Kooy en Klaasje van den Esseriburg Hendrik Albertus, z. v. Jan Al- bertus Rienders en Lena van Dijk Anne Willem Adrianus, z. van Adria- nus Sloesarweij en Antje Vaartjes Johannes Maria, z. van Johannes Herm- sen en Berta Vonk Hermanus, z. van Barend Willem LammersenCatrina Morre Maria, d. van Hendrik van Gastel en Catharina Jacoba Johanna de Lang Cornelia, -d. van Slepha- nus Ising en Alida Budding Hen drika Johanna, d. van Dirk Peternella van den Hood en Heridrika Johanna Koning Aleida Gerarda Jeanna Margeretha, d. van Gerardus Albertus Platvoet en Anna Maria Sprakel Willem, z. van Pieter Koning en Bertha Klarenbeek August Willem, z. van Feitse Boerwinkel en Catbarina Johanna van Ommen Jacob, z. van Cornells Esveld en Gerritje van Zwo Hermanus Adrianus Josephus, z. van Adelbeitus van Vliet en Augustina Wilbelmina Karreman Geeske Bei- dina Trijntje, d. van Beije Botb en Trijntje Marrietba van der Vring Margaretta, d. van Hendrik van de Pijpekamp en Rolina Catharina Mooi- weer Antonius, z. van Petrus Jo sephus van Bommel en Petronella Wilbelmina Gremmé Willy, z. van Willem van der Leek en Henriëtte Gijsberta Willemina ter Kuile. Ondertrouwd: Breunis Vastenburg en Evertje van Roekei Jan Boon en Maria Johanna Bennink Gijs- bert Hoogendorp en Roeloffina Floor Franciscus Cornell's van Kalleveen en Elisabeth van Keeken Arend Meijhof en Adriana van Deelen Johannes Hamers en Maiia Jobanna Verbeuvel. GetrouwdAlbertus Snor en Hen- drika Voskuilen Klaas van Loon en Lena Adriana Dorreman Gerard Lagerweij en Adriana van Eeden Hendrik Antonius Hermanus van de Brug en Hendrika Maria Pijpers Gen it van Steenbeek en Hendrika Theodora Pluyter. OverledenCornelis Gerardus de Jeger, 01 jr., eebtg. van Maria de Wit Hendrikus Johannes Wester voorde, 47 jr., eebtg. van Cornelia Arose Herman Adriaan de Groot, 55jr., eebtg. van Emma Clara Matbilde van Coevorden Heiqpen van Storm-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2