J. H. VAN BRUSSEL „BATO" rijwielen PJISnïks Bloeriiendalschestr. 3 BINNENLAND. H.H. WINKELIERS! BORSTELWERK J. A>mjARi¥EVELD Plaatselijk Nieuws. agent voor Amersfoort J. D. ICOMMER BloemBfljialschestrajLt 34 R e p a r aïr^^hTFTcn t i n g Gemengd Nieuws. LOUIS KLEIN UTRECHTSCHËSTlttAT B. SCHOOLEMAN achteraan Tot hun groote schade. Want het groote belang eener goede huidverzorging is thans niet meer een geheim. Zij is een mach tig middel in den strijd tegen de ziekte, die immers hoe langer hoe meerprophylactisch gevoerd wordt. Het is dus de plicht van een ieder tegenover zichzelf, om zich doorhuidverzorgingdoorwasschen, zoo sterk mogelijk te houden. Het is ook een sociale plicht, in zoo ver als ieder, die zich vrij weet te houden van bepaalde ziekten, daardoor verhindert, dat de ziekte verder gaat. ELECTRQTÉCHNISCH BUREAU j TELEFOON 269 Aanleg van licht- en krachtinstallaties, Telefoons^SefeeJj^en Bliksem afleiders. Onze gezant te Washington, de heer J. T. Cremer, thans met verlof naar Nederland, is te LondeD geïnter viewd door een correspondent van de »Tel.« Op de vraag, hoe men in Amerika ons gezind is, heeft de heer Cremer geantwoord Zeer goed. Amerikanen zijn zakenmenschen, willen liefst zoo spoe dig mogelijk alle oude handelsrelaties herstellen. In Amerika is groote be langstelling voor Nederland. Het feit, dat de Amerikanen Philips als gezant naar Nederland hebben gezonden, is wel een bewijs van het groote belang, dat de Amerikaansche regeering aan Nederland hecht. Hij was assistent secretaris van staat, en is een be kwame en krachtige persoonlijkheid. Denkt u nog, dat Amerika verder mee zal helpen aan dep wederopbouw van Europa? Geen denken aan. Op Amerika moet in dien zin hoegenaamd niet meer gerekend worden. Ook geen verdere leeningen? Ook geen leeningen, niets van dien aard. Wat denkt u van de toekomst van den Iodischen handel op Amerika? Ik ben feitelijk weinig op de hoogte met dergelijke handelskwesties. Voor suiker zal Amerika steeds een groot afzetgebied blijven. De prijs van Cuba-suiker was f79 per pikol, ter wijl deze op Java vóór den oorlog soms f 7 bedroeg. Alles is hier opge- loopen. Dat is bet groote verschil. In Amerika bestaat nog steeds een chronisch gebrek aan suiker, het geen hoofdzakelijk het gevolg is van de drooglegging en het daardoor ont stane groote gebruik van candy. Ook in het particuliere leven was er soms verscheidene dagen gebrek aan suiker en dus gaat de Indische suiker in Amerika een groote rol spelen. En tabak? De Sumatra-tabak zit er goed in, zooals u weet. Ja, maar er is een proef ge nomen met Java tabak. Zal die ook toekomst hebben in Amerika? Tot nog toe heb ik daar weinig van geboord, belangrijke resultaten zullen er dus nog wel niet mee zijn verkregen. In Engeland bestaat thans een rage om do Indische rubberoDderne- mingen op te koopen. Doet men dat in Amerika ook? Dat is zeer goed mogelijk. Zoo als u weet is een der grootste rubber plantages op Sumatra de Holland- Amerika Plantage Maatschappij reeds in Amerikaansche handen, in welke overdracht ik indertijd zelf de hand heb gehad. Die maatschappij bewerkt daar thans reeds 90.000 acres. Er is geen reden, waarom in die richting niet verder zal worden gewerkt door Amerikaansch kapitaal. Een laatste vraag, excellentie. Wanneer denkt u naar Nederland te gaan? Ik heb plaats genomen op de St. George, die Maandagavond naar den Hoek vertrekt. Ik ben dus Dins dagmorgen in Holland. RECLAME. Brandstof bezuiniging. De Rijkskolendistributie heeft aan de kolengebruikende industrie een circulaire verzonden, waarin verzocht wordt een deskundig onderzoek naar het brandstof, warmte- en drijfkracht- gebruik der bedrijven te doen plaats hebben en het resultaat van dit onder zoek aan de R. K. D. mede te deelen. De R.K.D. heeft, zooals wij vroeger bereids hebben medegedeeld, met zachten dwang sommige kolengebrui- kers bewogen tot bet aanbrengen van bepaalde verbeteringen, die het brand stofverbiuik beperken. Onwillige in- dustrieelen werden door zekere be palingen nopens hun kolenverbruik tot rede gebracht. Het schijnt dat men nu dat stelsel op groote schaal gaat toepassen. Formeele bezwaren moeten in dit geval stellig wijken voor het algemeen belang, dat niet minder gediend wordt door bezuini ging dan het particuliere. De vraag rijst echter, of thans niet bij voorbaat voor een gewichtig deel het werk uit handen genomen wordt van het Instituut voor Brandstof economie, waarvoor op de begrooting van Landbouw voor bet loopend jaar oen post van f 55.000 is uitgetrokken. Zonderlingerwijze intusscben, heeft men, nadat de Kamer dezen post had goedgekeurd, van het Instutuut nooit meer iels gehoord. Wanneer het de finitief tot stand zal komen, weten wij niet; wij hebben er bij informatie geen uitsluitsel overkuDnen verkrijgen. De R.K.D. kan men het moeilijk ten kwade duiden.-dat zij de zaak nu aanpakt. Maar wij bekennen het niettemin, dat niet het aangewezen lichaam ontbreekt om de oplossing van het vraagstuk der bezuiniging ter hand te nemen. »Hbl.« Het beste adres voor alle soorten prima POETSARTIKELEN ENZ. IS ÈPTBLIJFT KAMPSTRAAT 6 "fELEF. 193 Internationale School voor Wijs begeerte. Het program van de intern, school voor Wijsbegeerte is met de volgende leergangen aangevuld. De beer J. H. v. d. Hoop, zenuw arts te Amsterdam, zal vaD den leergang van dr. de Hartog, welke van 517 Juli gehouden wordt, 4 uur overnemen en wel 7, 9, 14 en 16 Juli. Behandeld zal woiden: Het onderbewuste indepsycbologie Wegens het overlijden van dr. H. W. Ph. E. v.d. Bergh v. Eysinga zal ir. Felix Ortt zijn cursus over Het Pneumat, Energetisch Monisme van 1931 Juli houden en niet van 21 Juni tot 3 Juli, zooals in het prospectus aangekondigd is. Van 30 Augustus lot 4 September zal Mursbid Inayat Khan, algemeen vertegenwoordiger van de Sufi-orde te Londen, een cursus geven in het Engelsch uver Tbenystical philosophy of the Sufis (Esoterie Mobammedism.) Een muziekuitvoering over indische muziek (Veena Recital) zal dezen cursus opluisteren. Op Pinkstermaandag hield de Chr. Jeugd-Organisatie op een weiland aan de Luntersche Beek een Sport- demonstralie. Medewerking verleenden de Chr. Gym. Vereen. Wilhelmina" en de Muziekvereen. van den Chr. Nat. Werkmansbond. De uitslag der verschillende wed strijden luidt als volgt: Atbletiek. Driekamp (speerwerpen, kogelstoo- ten, discuswerpen). Ie serg. W. Jansen, 2e G. Kagenaar. Hardloopen over 100 M. Ie W. Jansen, 2e H. Bokking. Zwemmen 40 M. schoolslag. Ie H. Bokking, 2e W. ter Wolbeek. 40 M. Spaansche slag. Ie A. Zwartevcen, 2e W. ter Wol beek. Een zevental uit Neptunus speelde een partij polo tegen een dito der Chr. J. V. Neptunus won met 42. Het maximum Rijksvoorschot voor Woningbouw in onze gemeente is verhoogd tot f89000.en f810.150. Donderdag 3 Juni a.s. wordt de nieuwe houten ligbal der plaatselijke vereeniging ter bestrijding der Tuber culose officieel in gebruik genomen. De dames M. Hoogevest en H. W. Snapper behaalden te Utrecht de acte L.O. Mej. J. F. M. Naber slaagde voor het examen nuttige handwerken. De heer Kilsdonk verstaat de kunst den Amersfoorlers gelegenheid te geven van mooie en indi uk wek kende films te genieten. Wie getuige is geweest van de prachtfilm »Jezus leven en lijden op aarden moet ge troffen zijn door de prachtige tafe reelenen natuuropnamen. Ook maakte men op zeer duidelijke wijze kennis met de heilige plaatsen en sleden uit Jezus tijd. Het was in één woord schitterend. Een vrouw uit Soesterberg zakte j.l. Dinsdag op de Stationstraat plotseling in een. Een juist passeerende geneesheer constateerde een beroerte en liet haar naar het St. Elisabethsgaslhuis over brengen, alwaar zij een uur later overleed. Woensdagmiddag sloeg in de Utrechtschestraat het paard van een vrachtrijder op bol. Van een perceel werden de winkelruiten vernield. Het paard werd op den Snouckaert- laan gegrepen en bleek geen letsel te hebben gtkregen. Niet alzoo de wagen die deerlijk gehavend was. Winkelsluiting en nieuwe Zondagswet I Het Dagelijksch Bestuur van de Vereeniging vaD Amsterdamsche Win keliers heeft een adres aan de Ko ningin overhandigd waarin wordt gezegd, dat door het nieuwe ontnerp- wet op de winkelsluiting en Zondags wet van Rijkswege een belangrijke bron van inkomsten verloren zal gaan voor de kleinwinkeliers. Adressant verzoekt daarom H. M. Haar goedkeu ring te willen onthouden aan eeniger- lei wet lot beperking van handel en nijverheid door winkelsluiting of anderszins. Is nachtlucht ongezond? Vele meiischen hebben een gtooten afkeer van de nachtlucht. Zij slapen met dichte ramen, uit angst, dat er maar het geringste tochtje binnen zal komen. Dit is echter niets dan een vooroordeel. Door proeven is gecon- stateert, dat de lucht 's nachts veel zuiverder is dan overdag; zij is ecliter wel koeler en vochtiger. De afkeer van de nachtlucht-is dan ook grooten- deels toe te schrijven aan de vrees om vei kouden te worden. Aangezien de vochtigheid zich vooral in wolken- looze nachten dicht op den bodem vormt en weinig optrekt, is deze angst volkomen ongemotiveerd. Men wordt door de dekens bovendien voldoende beschermd en men kan gerust de ramen 's nachts openlatan. Gez. Fruit-uitvoer! Het ligt niet in de bedoeling van den Minister maatregelen in zake fruit- uitvoer te nemen, tenzij de binnen- landsche voorziening in gevaar mocht komen. Kersen! Te Gelder malsen is op de eerste kersenverkooping 20 cents per K.G. op den boom besteed. Het gewas is middelmatig. Er bestond veel koop lust. Winstgevend zaakje! Het blijkt, dat de oorlogsjaren de kippenhouders weinig geschaad heb ben. Wegens gemis van kippenvoer werden wel veel kippen opgeruimd, maar alleen de slechtste en oudste exemplaren verdwenen. Aan alle eier- veilingen heeft men grooten aanvoer. De prijzen blijven goed; 9 a lOcent is een loonende prijs. De kippen- houderij breidt zich steeds uit. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 21 tot en met 27 Mei 1920. Geboren: Frits Antonius Marie, z. van Frederik Wilhelm Marie Stolwerk en Wilhelmina Margaretba Kaspers Alijda, d. van Johannes Reitus Snijders en Gerarda Heere. Annetje, d. van Christiaan Coinelis van Gulik en Hendrikje van Elten Willemina Aleida, d. van Gerard van Soeren en Evertje van Kommer Jannetje, d. van Willem Fredeiik Collet en Jansje van den Brakel Gerarda Alberta Maria, d. van Johannes van Groenestein en Everarda Zonneveld Gerarda, d. van Cornelis van Zwol en Hendrika Veer Cornelis, z. van Hendrik Kuiters en Johanna Verhoef. Jo hannes, z. van Antonius Mulder en Hendrika van Koekelt Gijsbertus, z. van Jan Meihorst en Betje van de Biezen Jannetje, d. van Pieter Ising en Hendrika Sleking AlexaD der Pedro, z. van Alexander Pedro Schroder en Walborg Marie Jensen Hendrikus Wilhelmus, z. van Wil helmus Hendrikus van Leijenborst en Cornelia van Eist Hendrika, d. van Evert Vermeer en Harmina van Don kelaar Theodorus, z. van Gerrit Hooijer en Antje van den Tweel Johanna Maria, d. van Hermanus Mor sing eo Gijsberta van Bekkum. Ondertrouwd: Hendrik de Gans en Hillegonda Elisabeth de Gans Albert Ledeboer en Susanna Gerdina de Groot MUZIEK Nj VRAAGT PRIJSCOURANT Wilhelmus Hendiicus Christoflel Nieuwland en Anna Maria Geertruida Otte Dirk Jacobse en Evertje Gerarda Zijlveld Petrus Reginus Pottinga en Jeanetta Alida Georgina Sloksoede. Gehuwd: Pieter Schol en Neeltje Krul Gerrit Jan Hootsen en Jacoba de Valk Eitje Homan en Johanna Hendrika Huisman Jan Kuiteisen Aalije Christina Berendse Albertus de Vries en Sophia Ruitenbeek Gerardus Coem aad Paschedag en Tonia Querfort Bartholomeus Snel en Geertje Maicus Daniël Johan Rekké en Catrina Theodora Dietiker Wil helm Rudolf Schwemmer en Pbilomena Johanna Matilda van Seters Henri Emile Maurice van Schaik Avelingh en Geertruida Johanna Cornelia Everts Willem de Beste en Dirkje Janna Alberta Boks Willem van do Bunt en Clasina Naatje Jens. Overleden: Willem Jan Hendrik Sangers, oud 36 jaar, echtg. van Alida Wilhelmina van Hoorn. Johanna Jacoba Slots, 18 -dagen Gerritje van den Berg, 60 jaar, echtg. van Gregorius Georgius van den Berg Hillegonda Westerboft, 42 jaar, echtg. van Martinus Atsema Leinweber Wouterus Willem Stam, 3'/, jaar Johannes Augustinus Berendsen, 74 jaar, ongehuwd Wilhelmina Rui tenbeek, 15 jaar, ongeh. Jannetje Ton, 2 jaar Elbert v. d. Kamp, 72 j., weduwn. van Geertruida van Essen Willem van Vulpen, 18 jaar, ong. Hendrika Cornelia van Wandelen, 25 jaar, ongeb. Leusden. 20—27 Mei 1920 Geboren Willem Arie, z, van Gijs bertus de Kruyff en Cecilia Cornelia de Lange. Christina Arendina, d. van Arend Lagemaal en Christina Ruiter. Gehuwd: Sijbe Visser en Heintje van Garderen Hermanus Hilhorst en Maria van Eijden. Stoutenburg. 20—27 Mei 1920. Geboren: Albertus Wouter, z. van Hermanus van Zandbrink en Anna Schol. SMALLEPAD 12 - Telefoon 423. ELECTMSCH LICHT- EN KRACIITtNSTALLATIES. TELEFOON9fe£CHELLEN, BLIKSEMAnTbftQERS. Monsterkamer met tmgfebreide sorteering kronen, zijden kappen, staanlainpeii, enz. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 28 Mei 1920. Tarwe f 0Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen f 0.a f 0.Peren f 0.a f 0.00 Klei-Aardapp. f 0.a f 0.Zandaardapp. f 4. a f 5.Hoendereieren f 11 00 a 112.60 p. 100 8t. Bruine eieren fa fper 100 sfc. Boter f2.50 a f2.70 per kilo. Eendeneieren fa fZoetem. kaasfO.a f0. per 50 kilo. Kippen f2.50 a f3.50 Kuikens fO.OO a f0.Piepkuikens f0.60 Af 1.75. Gan zen f 0.a f 0.Eenden f 0.00 a f 0.00 p. st. Jongen f0.a f0.Hazen f0.a f 0. Wilde konijnen f0.a f0.—Tamme fl. a f2.50 Duiven f 1.50 a fl.80 paar. Magere varkens f100.a f 150.Zeugen f180.a f 250.Biggen f30.a f60.Drachtige zeugen f250.a f400.Schrammen f0.a f0.Vette koeien f0a f0Guste zeugen f 000.a f 000.Kalfkoeien f 0 a f 0Kalfvaarzon f a f Os f 0a f 0Pinkstieren f 0.a f 0. Kalveren faf Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. 10 heet. Zandaardappe- len. heet. Kleiaardappclen. 90.000 stuks Hoen dereieren stuks Eendeneieren. 250 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas stuks Vee 30 magere varkens. Varkens vaor exportslagerij 200 biggen, 40 zeugen, kalveren.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2