NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad lÉf voor de Provincie Utrecht. ROBERT LEVY mun moi d e b» Regenmantels. Waterproof Capes. Gemeenteraad. No. 32 Zaterdag 31 Juli 1920. 49e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG MODE MAGAZIJN FEUILLETON. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 10 Cent. Ingezonden stnkkenin te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 77. Telephoonn. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Bij de door den burgemeester ge presideerde raadsvergadering van jl. Dinsdag waren de navolgende stukken ingekomen Missive dd. 2 Juli 1920, No. 2311, afdeeliog H. O. van Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen houdende bericht van goedkeuring van het Raadsbesluit van 3 Juni 1919 No. 380 tot regeling van de jaar wedden van de leeraren aan het Gymnasium zooals dit gewijzigd is bij raadsbesluiten van 27 Januari en 18 Juni 1920 en eveneens het raadsbe sluit betreffende den duurtetoeslag 1919, zooals dit thans luidt. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven dd. 31 Mei 1920 van de Commissie van onderzoek inzake Ge meentelijke woningbouw waarbij ver zocht wordt de notulen barer verga dering van 24 Juli 1918 en volgende als niet-geheim te beschouwen ten einde Burgemeester en Wethouders in staat te stellen, de conclusies ver meld in haar rapport, hetwelk op 20 December 1918 bij den Raad is in gekomen, te kunnen bespreken. De Voorzitter: Dat rapport kan in de volgende vergadering aan de orde worden gesteld. Schrijven dd. 20 Juni 1920 van J. Knuivers e.a., banketbakkers, waarbij wordt meegedeeld, dat de verordening op de winkelsluiting voor hunne zaken een groote financieele schade zal zijn en hopen dat de door hen te lijden schade, door de gemeenschap zal worden vergoed. Advies Commis sie van Wetgeving. Schrijven dd. 15 Juli 1920 van J. Jagtenberg e.a. waarbij wordt verzocht, toe te staan, dat door hen op Zondag met ijs wordt gevent op den open baren weg op uren door den Raad te bepalen. Advies Commissie van Wetgeving. Schrijven dd. 16 Juli 1920 van J. Oerlemans houdende verzoek de ver ordening op de winkelsluiting in dien geest te willen wijzigen, dat het bera vergund zij, de artikelen in zijn winkel aan de militairen te verstrekken op de uren, gedurende welke hij thans zijn winkel moet sluiten. Advies Commissie van Wetgeving. Schrijven dd. 22 Juli 1920 van J. J. Klaasing, houdende verzoek ont heffing van meergenoemde verorde ning te verleenen door toe te staan dat hij den geheelen Zondag, op uren door den Raad te bepalen, alsmede van 12'/i tot 2 uur en 's avonds tot 8 uur zijn winkel open heeft. Advies Commissie van Wetgeving. Verzoek, ingekomen 29 Juni 1920 van J. Hinderiks alhier om te willen toeslaan, dat hjj de woning aan de Gerard Doustraat 27, welbe hij van de Gemeente haurt, ruilt met den beer J. ScbouteD, thans in deze ge meente werkzaam. In handen van B. en W. ter afdoening. Een vijfial verzoeken om geheele of gedeeltelijke ootheffiog van hun verplichting tot betaling van een recht voor het hebben van een of meer luiken. Advies B. en W. Verzoek, dd. 21 Juli 1920 van F. Faber alhier om eervol ontslag als onderwijzer aan school F met in gang vau 1 September 1920 wegens zijne benoeming tot Hoofd der A- school no. 3 in deze gemeente. Het gevraagde eervol ontslag te ver- leeDen. Aldus besloten. Schrijven dd. 5 Juli 1920 van Dr. P. K. D. Lulofs houdende verzoek hem met ingang van 1 September 1920 als leeraar aan het Gymnasium voor een jaar verlof te willen ver leenen builen bezwaar van de Ge meentekas. Advies B. en W. Schrijven dd. 8 Juli 1920 van het bestuur van den Bond van Technici te Amsterdam houdende verzoek als be langhebbend lichaam in de door den Raad te benoemen Commissie als be doeld in artikel 57 van de wet tot regeling van het Nijverheidsonderwijs, zitting te mogen nemen. Naar B. en W. om advies. Schrijven dd. 9 Juli 1920 van C. M. Cremer e. a. leden der commissie van Toezicht op de Handelsdag- en de Handelsavondschool, houdende mededeeling, dat zij als zoodanig ont slag nemen. Het ontslag wordt onder dankbetuiging verleend. Verzoek dd. 9 Juli 1920 van J. Tim merman e.a. winkeliers om in de des betreffende gemeenteverordening een bepaling op te nemen, waarbij het leunen tegen of zitten op de venster banken of posten voor de deur of ramen wordt verboden. Naar de Commissie van Wetgeving om advies. Verzoek dd. 9 Juli 1920 van de Sociaal-Democratische Vrouwenclub om over te gaan tot het aanstellen van een bekwaam liefst onafhankelijk ambtenaar, die aan de veiling en markt de prijzen opnoemt en zijn opgave als officieele noteering bekend maakt. 2o. het benoemen eener vaste com missie, die, naar aanleiding van de opgaven van bovengenoeraden veilings- ambtenaar prijsregelend optreedt. 3o. het beginnen van een gemeente lijk tuinbouwbedrijf, zooals in Rijssen bekend is, en waarover plannen in bewerking zijn voor Utrecht eu Am sterdam. 4o. het nemen van maatregelen om te komen tot een rationeele indeeling der wijken van melkslijters. 5o. bet overwegen van plannen, om te geraken tot instelling eener melk- centrale. Naar B. en W. om advies. Verzoek dd. 16 Juli der afdeeÜDg Amersfoort van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen om van gemeentewege een school voor mid delbaar onderwijs voor meisjes te slichten, die aan leerlingen welke op den duur voor studie geschikt blijken, tevens gelegenheid geeft tot bet verkrij gen van de bevoegdheid om universitair onderwijs te volgen. Naar B. en W. om advies. Verzoek dd. 15 Juli 1920 van J. van Vollenhoven e.a. bewoners of eigenaars der perceelen gelegen aan bet begin van den Ulrechtscben weg, om een steenen troittoir te willen laten aan leggen voor hunne perceelen. Naar B. en W. om advies. Verzoek dd. 13 Juli 1920 van K. J. Korling, onderwijzer aan school H. om hem een verlof toe te staan buiten bezwaar voor de gemeente, voor den duur vaD één jaar en ingaande 1 October 1920, teneinde voor een jaar de betrekking van onderwijzer bij het Hollandscb onderwijs in Natal te be- kleeden. Naar B. en W. om advies. Verzoek dd. 20 Juli 1920 van K. Westerbeek, om hem eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan school B, wegens zijne benoeming tot hoofd der school in deze gemeente. Het gevraagde ontslag eervol te verleenen met 1 September 1920. Aldus besloten. Verzoek dd. 23 Juli 1920 van A. R. Veenstra, gemeente-secretaris om hem een verlof te willen verleenen van 4 weken ingaande 8 Augustus 1920. Het gevraagde verlof te verleenen. Voorstel dd. 23 Juli 1920, afdeeling It, no. 3127, van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van verlenging van ziekteverlof aan T. P. Bos, onderwijzer aan school H, tot en met 23 Augustus 1920. Aldus besloten. Verzoek dd. 21 Juli 1920 van den gemeenteontvanger om hem een verlof te willen verleenen vaD vier weken, ingaande 11 Augustus 1920. Het gevraagde verlof te verleenen. Tot onderwijzeres aan de A-school No. 5 werd benoemd mej. G. Schimmel aan de A-school No. 7 mevr. C. M. Herwijerv. d. Stadt; aan de A-scbool No. 8 mej. A. A. B. C. Glaser; aan de C-school tot onderwijzer de heer M. van Zuiden. Aan den heer J. B. Diogboom, leeraar aan de Handelsdagschool werd op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend; evenzoo aan den heer L. van Spiegel ah onderwijzer aan school B. Aan J. W. Kiel, onderwijzer aan school B werd eervol ontslag verleend in verband met zijne benoeming tot hoofd der A-school No. 7. Door de splitsing der scholen moes ten de aan de oude scholen werkzame onderwijzers opnieuw benoemd wor den, hetgeen hierna geschiedde. Aan J. Pannekoek, onderwijzer aan de openbare lagere M.U.L. O.-school C en aan A. C. Hovens Greve, leeraar aan het Gymnasium werd op hun verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend. Aan mejuffrouw E. Sinnige, onder wijzeres aan school A en aan A. Vos meer, onderwijzer aan school E werd ziekteverlof verleend. Aan R. Reitsma, onderwijzer aan 2) lSlotJ «Goede hemel!* dacht ik. «Als dat Agnes eens was. Wat een tableau Eu bevende van verwachting opende ik de deur. Het was meneer Viscon. Meneer Viscon was een oud vriend vao den huize, een man van negen en veertig of vijftig jaar, die bekend stond als zeer scherpzinnig en boven dien zeer welgesteld. Hij was eigenaar van ongeveer honderd vijf en zeventig buizen in de stad, die hij langzamer hand bij het halve dozijn en bij blok ken tegelijk had gekocht. Hij haalde persoonlijk de huur op od zag per soonlijk toe op het verrichten der reparaties, en hij had den naam een goede buisbaas te zijn en tevens de eenige man in Bursley, die voordeel wist te trekken uit huisbezit. Hij woonde alleen io de Commerce-straat 6d, ofschoon niet bijster spraakzaam, was bij gewoonlijk goed gemutst en bewaarde meestal een paar grappige anecdoten in het eene of andere hoekje van zijn geheugen. Hij was moeders vertrouwde raadsman eu was haar moreel tot steun geweest in de moei lijke jaren vóór mijn vaders dood. Zoo jongmensch, riep hij uit, ben je weer eens terug in Bursley? Hij hield ervan opzettelijk zoo plat mogelijk te spreken. Daarbij schoof hij zijn zwaar lichaam in de gang. Ik begroette hem zoo hartelijk als ik kon, en toen schudde hij mijn moeder de band, zonder dat een van beiden sprak. Meneer Viscon komt mee eten, Philip, zei moeder. Ik mocht meneer Viscon graag, maar deze mededeeling viel niet erg in mijn smaak, want ik wilde graag vertrouwelijk met moeder spreken; en nu kwam meneer Viscon opeens binnenvallen. Ik kon moeder toch niet voorzichtig erop voorbereiden, dat ik verloofd was met een vreemd jong meisje in meneer Viscon's tegenwoor digheid 1 Meneer Viscon kwam dikwijls soupeeren, terwijl ik over was, bij vroegere gelegenheden, maar nooit den eersten avond. Hoe het ook zij, ik moest bet maar nemen, zooals het viel. Wij gingen aan tafel en begonnen aan de ham, de worstjes, de eieren, de broodjes, het geroosterde brood, de taartjes, de gelei, de kaas en de selderij. Maar wij aten geen van allen veel, hoezeer mijn moeder ons ook aan moedigde. Ik bad een vermoeden, dat misschien iets niet in orde was met moeders geldzaken en dat mijnheer Viscon de.eerste de beste gelegenheid zou aangrijpen, om mij dat uit te leggen. Maar die mogelijkheid boe zemde mij niet bijzonder veel belang iD, want ik kon gemakkelijk mijn moeder onderhouden en een vrouw er bij. Ik was geheel vervuld van mijn verloving en dat was toch ook geen wonder. Ik begon bij mij zelf de zinnen te rangschikken, waarin ik onmiddellijk na mijnheer Viscon's ver trek mijn moeder tot mijn onderwerp zou weten te brengen. Toen wij aan de kaas en de selderij toe waren, gaf ik te kennen, dat ik nog even naar de post moest om een brief te bezorgen. Kan dat morgen niet, jongen? vroeg moeder. Neen onmogelijk, zei ik. Ik kon toch Agnes niet twee dagen zonder bericht laten van mijn behou den aankomst, en zonder eenige be tuiging mijner liefde! Ik was een brief begonnen in den trein bij Wil- lesden en ik maakte dien in de zit kamer af. Een vrouw in 't spel? vroeg mijnheer Viscon vrooiijk. Ja, zei ik met vaste stem. Ik ging heen, kocht een prent briefkaart, een zeer onwezenlijke schil derachtige voorstelling van het Sint Lucasplein in Bursley en zond kaart en brief aan mijn lieveling. Ik hoopte, dat mijnbeer Viscon zou zijn vertrokken, voordat ik thuiskwam hij bad gedurende het avondeten in 't geheel niet gezinspeeld op moeders zaken. Maar hij was Diet vertrokken, ik vond hem alleen in de zitkamer met een fijne sigaar. Waar is moeder? vroeg ik. Zij is juist even weggegaan, zei hij. Ga ziitten en steek ook eens op. Ik wou eens met je praten, Philip. Ik gehoorzaamde en nam een fijne sigaar. Komaan, oom Viscos, moedigde ik hem aan, want ik verlangde het gesprek achter den rug te hebben, omdat mijn gedachten vervuld waren van Agnes. Ik noemde bem soms voor den grap «oom*. Ja jongen, begon hij, het helpt niet of ik er al omheen draai. Wat zou je er van zeggen, als ik je stief vader werd? Ik had het gevoel, of ik een klap op mijn hoofd kreeg. W-a-t? stotterde ik. U bedoelt toch nietdat moeder en u Hij knikte. Ja jongeD, dat bedoel ik. Giste ren heeft zij beloofd, dat zij met mij trouwen wil, al ben ik haar niet waard. Het is al een poosje aan den gang. Maar ik denk niet, dat zij er je over geschreven heeft. Of eigenlijk, ik weet wel dat dat niet zoo is. Het was een beetje moeilijk bè? Zij kon toch niet goed schrijven. «Beste Philip, mijn oude vriend Viscon is verliefd op mij geworden en ik geloof dal ik 't ook op bem ben. Den een of anderen dag zal hij mij wel ten huwelijk vragen*. Dat kon zij toch niet schrijven, is 'twel? Ik lachte. Ik kon 't niet helpen. Geef me een hand, zei ik harte lijk, het doet me geweldig veel pleizier Kort daarop kwam moeder binnen, eenigszins verlegen. De jongen vindt bet opperbest, Sara, zei mijnbeer Viscon kort. Dien avond zei ik niets over mijn eigen verloving. Ik bad nooit aan mijn moeder gedacht als een vrouw met een toekomst vóór zich. Ik had mij nooit voorgesteld dat zij verlangde, dat een man haar tot vrouw zou wenschen en dat het eenzame bestaan in dat huisje niet het eenige was wat zij van het leven kon vragen. Ik schaamde mij over dit typisch kinder lijk egoïsme. Eu zoo besloot ik, dat ik niet vanavond te midden van baar geluk met het mijne wilde aankomen, maar daarmee zou wachten tot morgen. Aldoende leert men en ook een jonge man, zelfs al is hij verliefd, kan levens wijsheid hebben en gebruiken.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1