SintNicolaas j. H. VAN BRUSSEL Bloemègdajèchestr- 3 DE NJEtrWESTOFFEN v~ NAJAAR EN WINTER RUITENBERG Hz. ANTHON C. VAN BUUREN Dagelijksch terscli verkrijgbaar ICE MIÏM. SODA J. A. rAMBARNEVELD ELEbTROTECHNISCH BUREAU BINNENLAND. ONTVANGEN: Dames- en Heeren-Kleermakerij. Vraagt stalen. Coupeur te ontbieden. Plaatselijk Nieuws. Arnfaemschesfraat 21 Tel. 431 FIJN GEKRUIDE 20 en 25 Cent per ons B. SCHOOLEMAN SMALLEPAD 12 - Telefoon 423. Zeer verfrisschend Lunc^k^oomyji-insesse" Gemengd Nieuws. H.H. WINKELIERS! BORSTELWERK POEtSARTI KELEN ENZ. GROENMARKTT"=TECEF. 193 nabijheid van zulk een «toehoor- der" te komen en het niet wagen durft, hem een slot op den mond te leggen of hem met een andere versnapering den mond te stoppen, zal het gezelschap eenige graden nerveuzer verlaten dan hij binnen kwam Het ergst is de ervaring van den rampzalige, die zich laat verlokken om een aardigheid ten beste te geven. In dit opzicht zijn de meeste toehoorders antiquarisch en er is altijd een hunner, die ze meer gehoord heeft, ook al ware ze fonkelnieuw. De galerij van tactlooze hoorders ware nog belangrijk uit te breiden, maar de voornaamste soorten zijn hier geschetst. Genoegzaam zal reeds gebleken zijn, dat de kunst van tochooren veel minder ver breid is, dan men algemeen wel aanneemt. Gelooft niet, dat de schuld altijd ligt aan hem die spreekt. Er zijn menschen, die niet boeien, niet te veranderen, niet te genezen zijn, virtuositeit ook in het toebehooren is aangeboren. Hoe menigmaal hoort men in gezelschap de inleidende vraag: Kent ge die historie? En hoe zelden is men dan zoo edelmoedig te antwoorden Ik ken nooit 'n historie! TELEFOON 269 Aanleg-van lichtman itrachtinstallaties, Telefoons, Schellen en Bliksem afleiders. Op Het Loo worden de prachtige najaarsdagen nu en dan benut tot voortzetting der lessen in het paard rijden van de Prinses. Voor de Prinses is thans een heel aardig officieren-dienstpaard aange kocht van den lsten luitenant der Veldartillerie Snorn, te Ede. Dit paard werd gefokt door den heer v. Spree- kens te Beekbergen, evenals het eerste rijpaard der Prinses. Juliana-Bank I Nu ei een groote uitbreiding van Chr scholen te wachten staat, is een instelling opgericht, die de schoolbe sturen onder behoorlijke waarborgen, in staat zal stellen de 15 pCt., door de wet als waarborgsom voor de op richting van bijzondere scholen, ver- eischt, te verschallen, voorzoover dit bedrag niet uit eigen fondsen of uit die van vrienden in de omgeving kan worden gevonden. Deze instelling heet Juliana-Bank. Van het maatschappelijk kapitaal ad f 125.000 is reeds f35 000 ge plaatst en volgestort. In de verdere behoefte moet thans worden voorzien door de uitgifte van ö1/». De bank zal werken voor scholen, die zicb wenschen aan te sluiten bij de Vereeniging voor Chr. Volksonder wijs. Dank vour «le opname van Duitsche hinderen 1 De leerarenkamer der gemeente Berlijn als odicieele vertegenwoordi ging van alle ongeveer 11 000 leeraren en leeraressen aan de volks- en mid- delhare scholen van Groot Berlijn, spreekt tegenover de warmvoelende menschenvrieoden, die in dit en in het vorige jaar duizenden Duitscbe kinderen in het bijzonder ook uit haar stad, op de meest gastvrije wijze hebben opgenomen, na hun terugkeer haar oprechten en diepgevoelden dank uit. Vreedzame beslechting van arbeidsgeschillen I Het is bekend, dat de Minister van Arbeid iu het begin van dit jaar, tij- der^ het debat over de transport- arbeidersstaking in de Tweede Kamer, een wetsontwerp heeft aangekondigd, waarin wettelijke regelingen zouden vervat zijn, tot bevordering van vreed zame geschillen over arbeidsaangele- genheden. Naar de R.-K. Vakbeweging ver neemt, is dat wetsontwerp reeds in een vergevorderd stadinm van voor bereiding en kan de indiening bij de Staten-Generaal spoedig worden ver wacht. Dagzegels! Het Koninklijk besluit, tot vast stelling van een algemeenen maatregel van bestuur, houdende een regeling der premiebetaling door middel van dagzegels, zal 28 November in werking treden. Binnen enkele dagen is de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van het wetsontwerp tot verleening van pensioenen aan amb tenaren en hun weduwen en weezen (de nieuwe burgerlijke Pensioenwet). In het nieuwe ontwerp-Duurte- wet zal ook de prijsopdrijving door trusts worden tegengegaan. De Regeering ontkent, dat de schuld van de duurte bij den tusschenhandel zou liggen. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 9 November 1920, des namiddags Th uur. 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Installatie van het raadslid den heer L. van Wijngaarden. 3. Benoeming van een Wethouder. 4. Benoeming van een stembureau voor de verkiezing van drie leden van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Amersfoort. 5. Benoeming van een Commissie om een onderzoek in te stellen, op welke wijze de Gemeentelijke Woning bouw kan geschieden. 6. Advies van Burgemeester en Wethouders op het schrijven van mej. M. A. M. Radersma, houdende ver zoek, haar met ingang van 1 December eervol ontslag te verleenen als onder wijzeres in de nuttige handweiken aan school No. 1. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van het raadsbesluit van 24 Februari 1920 inzake den bouw van een school op een terrein aan de Miereveldstraat en tot vei koop van de school aan de Vereeniging voor Christelijk Natio naal onderwijs. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een verhoogd voor schot aan te vragen voor den bouw van woningen in het Woestijgerweg- kwartier. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een crediet te ver leenen voor verbetering van den Woestijgorweg voor zoover de kosten niet ten laste van den woningbouw kunnen worden gebracht. 10. Advies van Burgemeester en Wethouders op bet schrijven van het Dagelijksch bestuur der Vereeniging Handel en Nijverheid alhier, houdende verzoek om, indien het gedrukte Stenografisch verslag niet mocht blijven bestaan, bet daarheen te leiden, dat althans aan de Bestuurs leden van de Plaatselijke Vakver- eenigingen een exemplaar van het getypte stenografisch verslag wordt verstrekt. 11. Advies van Burgemeester en Wethouders op het schrijven van A. F. Klokke, aannemer van de gebouwde school aan de Joban van Oldenbarne- velllaan, houdende verzoek om hem de boete wegens te late oplevering kwijt te schelden en terug te betalen, zoomede de kosten van de door hem betaalde rentezegels. 12. Advies van Burgemeester en Wethouders op eeo schrijven van den Commissaris der Koningin waarbij het oordeel van den Raad wordt gevraagd inzake het geven van kindertoeslag aan den Commissaris van Politie. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voorloopige vaststel ling der gemeenterekening 1919. Te laat om nog in ons vorig nummer te vermelden, gewerd ons het bericht omtrent het plotseling overlijden van den heer A.M. Tromp van Holst. Majoor Tromp was in onze gemeente een algemeen bekende maar ook ge achte persoonlijkheid. Aanvankelijk bestemd voor de militaire loopbaan, koos hij later den handel en vestigde zich als lid der groote houthandelaars firma Ambachtsheer en Van der Meu ten te Amsterdam, alhier op het Huis J Randen broekZijn zin voor het militair kwam tot uiting hij het ver vullen zijner schutterplicht. Jaren lang was hij niet alleen bet hoofd maar ook de ziel der Amersfoortscbe schut terij, voor welker volmaking geen ofler hem schier te groot leek. Ook in andere ambten diende bij de ge meenschap. Zoo was hij jaren lang lid van den gemeenteraad en al mocht in openbere zittingen zijn geluid wei nig woiden gehoord, in de afdeelingen werden zijn adviezen des te meer op prijs gesteld. Ons oudheidkundig «Museum» heeft een groot gedeelte zijner schatten aan zijn vrijgevigheid te danken. Hij was regent van het Burgerweeshuis, bestuuislid van Vreemdelingenverkeer, van de Tuin- bouwvereenrging, het Rijksopvoedings gesticht, het gesticht «de Armen de Poth», het St. Pieters- en Bloklands- gastbuis. Nimmer klopte meD te vergeefsch bij hem aan waar het goldt aan min der met aardsche goederen gezegenden wèl te doen en vooral ook hierdoor zal zijn verscheiden dan ook nog lang in onze gemeente worden gevoeld. Overeenkomstig zijn verlangen werd zijn stoffelijk overschot jl. Dinsdag in het crematorium te Westerveld tot stof en asch teruggebracht, welke plechtigheid naast onze burgemeester graaf Van Randwijck en de heer Rijkens, voorheen wethouder alhier, thans burgemeester van Velzen, door afgevaardigden van alle coiporaties waarvan de overledene bij zijn leven deel uitmaakte werd bijgewoond. Ook daar nog bleek de eenvoud van zijn karakter daar op zijn wenscb geen enkele reden werd uitgesproken. Slechts de oudste zoon, de heer H. Tromp van Holst, sprak namens de familie een woord van dank tol de aanwezigen voor de betoonde deel neming. As. Zondag zal Monseigneur van Vlijmen, bisschop van Haarlem, den Eerw. Heer Conijn, Diaken, tot priester wijden, in de kerk van het Oud-Katholiek Semenarie (Muur huizen 102). De H. Dienst vangt aan om 10 uur voorm. Bij de j.l. Dinsdag gehouden stemming voor 15 leden van bet Kiescollege der Ned. Hervormde ge meente te Amersfoort waren opge komen 813 stemgerechtigde lidmaten. Uitgebracht waren 809 geldige stem men, volstrekte meerderheid 405. Gekozen zijn de beeren D. Ruys met 685, L. v. d. Berg met 439, B. van 't Eind met 430, J. C. Kamp met 430, R. Cirkel met 426, H. G. van Ginkel met 426, A. Gelderman met 420, H. C. A. v. d. Kamp met 420, E. Bosch met 419, A. slagt met 414, H. Voortman met 411, H. van Surksum met 407 slemmen. In herstemming komen voor nóg twee plaatsen de heeren W. van Surksum met 396, A. Versteeg met 394, C. J. v. d. Nagel met 380 en J. E. van Nie met 375 stemmen. De herstemming zal worden ge houden op Dinsdag 16 November e.k. In de Woensdagavond gehouden vergadering van «Hanze», «Handel en Nijverheid» en de vakorganisaties, werd besloten, dat laatstgenoemde lichamen bij monde hunner secreta rissen zicb nogmaals zullen uitspreken over de bezwaren tegen de winkel sluiting, welke uitspraken door den secretaris van «Handel en Nijverheid» worden verzameld. De heer J. Tb. van Sloten, onderwijzer aan deschoolConinckstraat slaagde voor het examen wiskunde L.O. Tot adj. inspecteur bij de Volks gezondheid is benoemd de heer B. W. Plooy, inspecteur bij het gem. Bouw- eo Woningtoezicht en Woning bedrijf alhier. Hij is toegevoegd aan den inspecteur der Volksgezondheid de beer R. le Poole te Amersfoort. In de Commissie, belast met bet afnemen der akte examens in de Engelsche taal is benoemd dr. E Kruisinga, leeraar aan de Rijkshoogere burgerschool alhier. ELfc(CTRlSCH LICHT- EN KH VC HTINST A LLATI ES. TELEFOONS, SCHELLEN, BLIKSEMAFLEIDERS. Monsterkamer iitW uitgebreide sorteering kronen, zijdim kappen, staanlanipen, enz. De heer A. van Wamelen slaagde voor het examen M.O. Wiskunde K I. De heer D. Koning slaagde te Utrecht voor het candidaaisexamen in de rechten. Bij den bakker M. op den Bis- schopsweg ontstond door onbekende oorzaak Vrijdagmorgen omstreeks 11 uur brand in een gebouwtje achter zijn woning. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was, brandde het gebouwtje geheel uit. Geeu persoon lijke ongelukken waren te betreuren. De Starnperius-Bibliotheek is weer eens van uitgever veranderd en behoort nu tot het fonds der Uit gevers-Maatschappij E. J. Bosch JBzn. te Baarn. Wat echter onveranderd is gebleven is de boeiende inhoud, de prettige verhaaltrant. Twee nieuwe deeltjes verschenen, waarvan een: «Met de Rembrandt naar Genua" van den redacteur J. Starnporius en het andere «Sien van den Visscher" door Jac. van Veenendaal. De boekjes zijn ook wat de typo- graphische uitvoering betreft, als altijd keurig verzorgd. Zondagavond werd door 't ge zelschap Ter Nooy voor een flink bezette zaal gegeven «De Big van 't 168e". Deze klucht, uit 't Franscb overgezet, is indertijd langen tijd voor uitverkochte zalen opgevoerd bij wij len Prot en Zoon, met uitbundig succes. Ouk Zondagavond sloeg dit stuk bij 't vrij talrijke publiek zeer good in. Er werd hartelijk gelachen en dank baar geapplaudisseerd. Het spel was zeer goed. Er is werkelijk genoten. Dergelijke onschuldige kluchten kan men meer geven op Zondagavond. Maandagavond kon men weder om van tooneelspel genieten. Een ge zelschap, onder directie van Jac. Sluyters, trad op met de sensationeel? titel «Een publieke vrouw". Ook dit maal was de zaal goed bezet. Er werd goed spel gegeven. De inhoud is echter reeds zoo afgezaagd in romans, dat ons geen nieuw gezichtspunt werd geopend, en 't ook maar matig beviel, 't Stuk is te ruw en te veel moord en doodslag komen er in voor. Te voel dramatiek heeft verkeerde uit werking. Aan de kaasmarkt op 1 Nov. j.l. werden aangevoerd 38 wagens be vattende 7500 K.G. Kaas. Men besteedde van f79.tot f83. per 50 K.G. De omzet was eenigszins gunstig. 0.45 peV#las. Ziet de koten goed na Eeu lezer van de N. Pr. Gr. Ct. vond in zijn kolen een dynamiet- patroon. Gelukkig kon bij bet gevaar lijke voorwerp verwijderen vóór het in de kachel terecht kwam. De opgeblnzen sclioone. Heel Parijs lacht thans over het geen een bekende actrice is over komen, wier beroemde buste vernield werd bij het opspelden van het Legioen van Eer door een zenuw achtig, onhandig ambtenaar. Toen de kring van bewonderaars zag, dat de vertegenwoordiger van den minister de speld in zijn volle lengte vrijwel loodrecht in de kleedij van de gedccoieerde damn stak, ver wachtten zij, dat deze een kreet van pijn zou slaken. Maar io de plaats daarvan hoorden zij een geluid van ontsnappende lucht uit een halfronden ballon, welken de actrice droeg om het werk der natuur te volmaken. De speld van het eeremetaal had dezen doorstoken. Veenbranden in Drente! Zondagmiddag ontstond brand in een vervenersperceel iu het Weerdinge Noordveen, doordat oenige personen een vuurtje stookten waarvan de von ken in het drooge veen terecht kwa men. De burgemeester van Emmen werd gewaarschuwd en spoedig was een brandspuit ter plaatse. Zoowel het inmiddels aangevangen blusschings- werk der veenarbeiders zelf, als het water der handspuit konden het vuur niet bedwingen, zoodat de brandspuit uit Klazinaveen werd gerequireerd. Deze kwam des avonds 8 uur op het terrein van den brand, doch kon tengevolge van de koude en de dui sternis niels uit te richten. Eerst circa 3 uur, toen de maan zichtbaar werd, kon meu met het blusschingsweik beginnen, wat even wel niet kon voorkomen dat een veen arbeidershuisje verloren ging. Tegen 2 personen is, in verband met bet vuurtje stoken, proces-verbaal opgemaakt. Ook le Valkermond en Valkerveen zijn veenbranden uitgebroken, welke nog niet gebluscht zijn. Hierbij zijn reeds verscheidene turfslapels ver loren gegaan. Bosch- en heidebrand! Onder Nunen had een zware bosch- en heidebrand plaats die vele H.A. goeden grond verwoestte. Ook nabij Scbijndel heeft een boschbrand ge woed. Het beste £<fres voor alle soorten prima IS EN BLIJFT BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 29 Oct. tot 4 Nov. 1920. Hermina, d. v. Gerrit Kramer en Hermina Eek Johannes Maarten, z. v. Johannes Pieter Boender en Aartje van Boeijen Timotheus Theodorus, z. v. Johannes Krijnen en Anna Spijker Albertje Gerritje, d. v. Eveit Windhouwer en Gerritje Rekers Johanna Elisabeth, d. v. Johannes Franciscus Lankester en Petronella Degens Anthonia Jo hanna, d. v. Hendricus Bertus ton Geuzendam en Cornelia Alijda Maria Tbonhausen Wilbelmina, d. v. Wilhelmus Heere en Maria van Nimwegen Geert Johan, z. v. Geert de Leeuw en Francisca Kies Hendrik Marinus, z. v. Teunis van der Pol en Maria Busé Martha, d. v. Jacobus Hendrik Giljam en Adriana Berkeloo Max, z. v. Max Johan Snijders en Aletta den Hartog Henricus Johannes, z. v. Johannes Haarsma en Catharina Elizabeth Antonia van de Weijer. Ondertrouwd: Jan Schonewille en Johanna Susanna Vonhof Sietse van Amerongen en Clasina Vlug. Gehuwd: Antonius Spoel en Maria Johanna Hendriksen Joseph Cor nells Mees en Johanna Geertruida Priem Willem van Eek en Mar- grieta Bakker. Overleden: Cornelia Anna Baron nesse van Heecketen van Brandsen- burg, oud 66 jaar, echtg. van Francis cus Kortus Johannes Bernardus Hermanus Lankbeet, oud 4 maanden Anthonie Jansen, oud 25 jaar, echtg. van Neeltje Kooij G(jsbertus van den Brink, oud 3 jaar Peter-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2