WIIKELHÖIS G. KRAMER nJaarsoijden Maaafactarenbaadel j. H. VAN BRUSSEL B. RUITENBERG Hz. Kleeding naar Haat Dagelijkscti verscliïérkrijijbiiar SintNicolaas H.H. HOOKERS! J. A. VAN BABNEVELD ANTHON C VAN BUUBEN Langestraat 98 Borstplaat, in diverse vruchten* ttnakcn, 30 ct. per ons Rum borstpjiatr 4Q ct. per ons Cettertur^Ket en Banketletters Bevulde Speculaas, 30 <jt. per ons Betwde St. niklaas 30 ct. per ons Kleiig St. Nicolaas en dikke stokken bij A. J>UIL ZALINGEN Bloemendalschestr. 3 telefoon 209 Plaatselijk Nieuws. Zeer verfris&chend ICE 0REAM ^ODA p.45 pV gla^. Lunchroom „Prinsesse" PELTERIJEN PELSJASSEN BONTMANTELS BORSTELWERK PO ETSARTI KEUEN ENZ. Ingezonden. B. SCHOOLEMAN Arnhemschestraat 21 Tel. 431 FIJN GEKRUIDE 20 en 25 Cent per ons Advertentiën. publiek verkoopen: SALON VOOR VAN MIERENVELDSIRAAT 67 Probeert mijn Diverse merken Taltak, Sigaren en Sigaretten. Goede' schillende G. KRAMER VAN MIERENVELDSTRAAT No. 67 Amsterdamsche Goedkoopste magazijn hier ter sfole, en PRIMA GOEDÈREN. 40 ct per oüp >^28 Langestraat I, hoek Varkensmarkt de nuttige handwerken aan de Aschool no. 1. Een voorstel van B. en W. om een verhoogd voorschot te vragen van f129000.voor den bouw van wonin gen aan den Woestijgerweg, wordt aangehouden. Besloten werd tot verbetering der pas in kort gelegde riolcering van den Woestijgerweg en deze zoo mogelijk door den Dievenweg te leiden. Op voorstel van B. en W. werd afwijzend beschikt op bet verzoek van Handel en Nijverheid om aan de besturen der plaatselijke vakvereeni- gingen een expl. van het getypte raadsverslag te zenden. Een voorstel van den heer Rekké om bet steno- grapbisch verslag te behouden werd verworpen. Een expl. van het getypte verslag zal in de openbare leeszaal ter lezing worden gelegd. Besloten werd aan A. F. Klokke, aannemer van de school aan de Johan van Oldenbarneveldlaan de boete, wegens te late oplevering, kwijt te schelden en hem de kosten der door hem betaalde rentezegels te vergoeden. Afwijzend werd geantwoord op het schiijven van den Commissaris der Koningin in de prov. Utrecht in zake het geven van kindertoeslag aan den commissaris van politie. De gemeenterekening over 1919, door eene commissie nagezien en goedgekeurd, werd vastgesteld. Tot afgevaardigde naar de vergade ring van «plaatselijke keuze* werd aangewezen de heer Rekké. Bij de rondvraag wijst de heer Leinweber er op dal aan de verorde niDg op de winkelsluiting niet de hand wordt gehouden. DeheerOver- eem, meenende, dat de salarisher ziening door Gedep. Staten is goed gekeurd, vraagt spoedige uitbetaling. De beer Noordewier wijst nogmaals op de treurige toestand aan verschil lende lagere scholen waar hoog noodige en noodzakelijke leermiddelen ont breken. De Wethouder van onderwijs wijst er op dat vertraging in de uitvoering van het leerplan is ontstaan doordat do districtschoolopziener er zijn goed keuring niet aan hechtte. De minister heeft ten slotte de gemeente iu het gelijk gesteld. De directeur van onder wijs heeft nu zelf de zaak ter band genomen en daardoor zullen nu wel spoedig de nieuwe leermiddelen, die vijfentwintig duizend gulden koeten (en die geheel buiten de plaatselijke neringdoenden om geleverd worden. Red.) ui het bezit der scholen zijn. De heer Nieuwendijk dringt aan op een spoedige vergadering der commissie van wetgeving ter behandeling der verordening op het tapverbod. De heer Leinweber dient een voor stel in ter opheffing der verordeningen op de winkelsluiting en het tapverbod, welk voorstel echter niet wordt onder steund en derhalve niet in behandeling kon worden genomen. ELECTRÖTECHNISCH BUREAU Aanleg van Ifcht- en krachtinstallaties, Telefoons, Sibillen en Bliksem- afleiafers.^ Agenda voor de Openbare Ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 16 November 1920 des namiddags 4llt uur. 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Benoemingen vaneen Wethouder wegens niet aanneming der benoeming door den Heer Mr. A. van Traa. 3. Vooistel van Burgemeester en Wethouders een verhoogd voorschot aan te vragen voor den Bouw van woningen in het Woestijgerweg- kwartier. 4. Voorstel ven Burgemeester en Wethouders tot wijziging der be grooting van het Burgerlijk Arm bestuur dieDst 1920 in verband daar mede. Met groot verlof. Officieel. De dienstplichtigen, be- hoorende tot het blijvend gedeelte bij de infanterie der lichting 1920, vertrekken 27 November e.k. met groot verlof. In verband met den achturigen werkdag zal het postkantoor van af 15 November op werkdagen vanl2'/i 2 gesloten zijn voor de behandeling van alle postzaken. Voor telefoongesprekken en tele grammen blijft het kantoor den ge- heelen dag geopend. De heer Schwemmer, eigenaar van het hotel ïDe Zwaan* heeft door de politie ten zijnent officieel een over treding van het tapverbod doen con- stateeren, teneinde, zoo noodig in hoogste instantie, de rechtsgeldigheid dezer verordening te doen uilmaken. Naar verluid wordt tegen de overtreders der verordening op de Winkelsluiting daarvan geen proces verbaal opgemaakt, wijl men bij bet gemeentebestuur van oordeel is bij het vaststellen dezer verordening verder te zijn gegaan dan de wet veioorlooft. Is dit werkelijk zoo dan begrijpen wij niet waarom die verordening niet zoo gauw mogelijk wordt ingetrokken. Naar wij vernemen heeft Mr. A. van Traa voor zijne benoeming tot Wethouder bedankt. Veel te klein was het aantal belangstellenden j.l Woensdagavond in «Amicitia* opgekomen om te luis teren naar den heer H. Z. Zegers de Beijl den stichter van den Bond tegen de revolutie. Toch kon spieker con- stateeren dat Amersfoort bovenaan staat iri groei van ledental en ijver voor de goede zaak. Hij wees op deu ernst der tijden waarin wij leven en waarin groote vraagstukken op gods dienstig, politiek en economisch ge bied tot ontwikkeling komen. Op bet gevaar dat dreigt in hen die geeB plichtbesef meer kennen, geen ge meenschapszin meer hebben doch slechts werken ter wille van het altijd naar hooger geeischte Iood. De bond wil hen de oogen openen doch tevens bij de regeering aandringen op stipte rechtvaardigheid en wegne ming van grieven. Coupeur aan huis te ontbieden. Tel. 243. Omstreeks half een heden nacht werden de bewoners der Lan gestraat in hun eersten slaap opge schrikt door brandalarm. De melksalon voorheen de Waal slond in lichtelaaie. Dank zij de activiteit der brand weer, bleef de ramp lot dit perceel beperkt. In verband met de groote woningnood is iedere brand een ver lies aan ruimte. Het pand brandde van binnen ge heel uit. De zaak van den heer £ten- fert beliep groote waterschade. De oorzaak ligt tot nu toe in 't duister. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 5 tot 11 Nov. 1920. Geboren: Hinderica, d. van Eitje Homan en van Johanna Hendriks Huisman Gerriije, d. van Aart van den Born en van Maria van Drie Nicolaas Hendrikus, z. van Petrus Josepbus de Wit rn van Hendriks Marparetha Opscberper Johanna Geertruida, d. van Gerrit Jan Fitskie en van Carolina Ahrens Gijsbertus Timotheu', z van Antoon van Beek en Alberta Jannetje Krijnen Cor nelia Hendrika Johanna Gerard», d. van Andries van den Biggelaar en Barbara Maria van der Maath Hendrika, d van Antonius Bliekendaal en Alberlha van den Heuvel Christina, d. van Willem Schouten en Christina Anna van der Schaar Jan, z. van Evert van de Biezen en Jacoba Dijkhuizen Geertruida, d. van Jacobus van de Visch en Geer truida van Dijk Wilhelmioa, d. van Cornelis Barel en Alida Johanna Harteveld Johanna, d. van Willem ter Beek en Catrina van de Wakker Wilhelmina Frederika Maria, d. van Johannes Hubertus Cornelis de Wit en Reinera Anna van den Hoven Jacobus Elias, z. van Jan Werner van Dijk en Anna Bos. Ondertrouwd: Adam Hoefman en Woutera Rijn Andries van Meete- ren en Sophia Veldman Albert van der Woude en Theodora van den Berg Johan de Valk en Geertruida Wou denberg Dirk Max en Hilletje Schipper Johannes van Dijkhuizen en Hendrika van den Heuvel Cor nelis de Lang 6d Lamberta Collet Cornelis Alexander Le Clercq en Dirkje Maria Berendsen. GehuwdWilhelm Frederik Nicolaas Hoed en Arnoldina Janssen Jouke Baarda en Woutera Johanna van Ginkel Gerrit Kamperman en Johanna Cornelia van Amerongen Arie Kraan en Johanna Kraaikamp. Overleden: Jacob van den Heuvel, oud SI jaar, echtg. van Johanna Maria Pot Harmen van Beek, oud 51 jaar, echtg. van Elisabeth van EfTrink Abraham Marinus Jacobs, oud 60 jaar, echtg. van Barbara Lina Schenkber- gen Geertruida Cornelia van Dijl, oud drie dagen. H7H."W7NK EL IERS Het beste adres voor alle soorten prima IS EN BLIJFT GROENMARKT 3 TÉLEF. 193 Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. AARTSWOUD, November 1920. Geachte Redactie. Mogen wij beleefd eenige plaats ruimte vragen voor onderstaand stukje? U zoudt ons met de opname daarvan zéér verplichten en zeggen U by voorbaat hartelijk dank. Toen in het najaar van 1919 de voornaamste bepalingen van de in- validiteits- en Ouderdomswetten meer algemeen bekend werden en vooral toen op 3 December van dat jaar, die wetten in werking traden, werden vari zeer onderscheidene kanten tegen verschillende artikelen van die wetten bezwaren geopperd en op meer dan één plaats werd tegen deze wetten krachtig en luide geprotesteerd. Welke motieven tot dat protest leidden en of deze wel altijd te billijken waren, doet thans niet ter zake. Een feit is bel, dat die wetten op verscheidene punten aanleiding gaven tot onte vredenheid. Zooals echter meer ge beurt, ook thans luwde het verzet vrij spoedig, althans openbaar werd daarvan niet veel meer. Vooral nadat de bepaling, dat ook inwonende kinderen verzekeringsplichtig waren, door een uitspraak van den Cen- tralen Raad van Beroep was teniet gedaan en door den Minister van Arbeid de toezegging was gedaan, SMALLEPAD 12 - Telefoon 423. ELECTUISCH LICHT- EN KRACITHNSTALLATIES. TELEFOONSCHELLEN, BLIKSEMAFLEIDERS. .Monsterkamer met uitgebreide sorteering kronen, ijjden kappen, staanlampen, enz. dat met de bezwaren van gemoeds- bezwaarden zooveel mogelijk rekeniDg zou worden gehouden, werd van een openlijk verzet niet veel meer gehoord. Toch leefde dat verzet, zij bet dan ook veelal onuitgesproken, in de harten van duizenden bij duizenden voort en ook thans nog is het aan tal van hen, die ernstige bezwaren tegen deze z.g.n. Sociale wetten heb ben, zéér groot. En hoe kan hot anders? Als men let op de vele ge breken, die deze wetten aankleven, en men niet, door partijpolitiek ver blind, daarvoor de oogen sluit, dan kan het niet anders of deze gebreken wekken den wievel van zeer velen in den lande. Daartoe behoeft slechts gewezen op het feit, dat de bepalingen van de invaliditeit*- en Ouderdoms wet, krachtens welke aan meer dan 3000.000 Nederlandsche mannen en vrouwen op 3 Deo. 1919 het Staats pensioen werd toegekend, slechts overgangs bepalingen zijn, m.a.w. dat allen die na 3 Dec. 1919 don 65- jarigen leeftijd bereikten op dat Staatspensioen geen aanspraak kunnen doen gelden en dat deze, indien zij niet in loondienst zijn en niet in staat om de premie's van de Vrij willige Verzekering te betalen, ge doemd worden op hun ouden dag armoede en gebrek te lijden. En dan verder die vele andere bezwaren, als: de zware druk gelegd op economisch zwakke werkgevets, de lage uitkeerin- gen, de onbillijke verdeeling der lasten, de ergerniswekkende administratieve rompslomp, het zeer onpractische en hinderlijke systeem van zegeltjes- plakken, de enorme bureaukosten enz! Nietwaar,elk weldenkend menscb zal minstgenomen, deze bezwaren voelen. Maar mogen we dan langer zwijgen? Moeten we niet openlijk onze grieven bloot leggen Zullen we niet trachten op de een of andere wijze onze bezwaren kenbaar te maken? Ons dunkt van wel. En daarom meende ook de Bond voor Staatspensionneeririg allen die zich met deze wetten Diet veieenigen kunnen, de gelegenheid te moeten geven dit te uiten. De Bond heeft daartoe 't plan gevormd om een groot Volksp^titionnement tegen de wetten Aalberse te organiseeren en droeg de uitvoering van dit plan op aan een daartoe benoemde Commissie. Deze Commissie heeft aan 't voor bereidende weik nu een achttal weken flink gewerkt en is thans zoover, dat binnen korten tijd in verscheidene plaatsen reeds lijsten ter teekening zullen worden aangeboden. In ver scheidene plaatsen, want helaas nog lang Diet in alle heeft de Bond af- deelingen en is bet dus niet gemakke lijk aanknoopingspunten te krijgen. Toch zou de Commissie gaarne aan alle tegenstanders van de wetten Aalberse in alle plaatsen van ons land de gelegenheid geven van hun tegen zin te kunnen doen blijken door op de lijsten te teekenen. Het is daarom, dat de Commissie hierbij eeD beroep doet op alle tegenstanders, van de wetten om hun te verzoeken zooveel mogelijk hun medewerking te ver- leenen, in de eerste plaats door aan ondergeteekende op te geven wie bereid is de leiding van deze protest actie in zijn gemeente op zich te nemen. Als allen medewerken kan het een grootsche beweging worden, waaruit betere, eenvoudiger, minder drukkende en minder bureaucratische, maar vooral méér billijke wetten voor de ouden van dagen kunnen voort vloeien. Wij vertrouwen, dat velen van het groote belang dezer actie goed doordrongen zullen zijn en dal wij weldra uit alle plaatsen van Nederland de verlangde opgave mogen ontvangen. Ook verder deze zaak warm bij allen aanbevelend. Namens de Petitionnementscommissie van den Bond voor Staats- ■pensionneering, de Secreiaris, J. J. T. SPAARGAREN, Aartswoud. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 12 October 1920. Tarwe f0—Rogge f0.Boi-kweit f0. appelen f 15.a f 25.Peren f 16.a f 18.- Klei-Aardapp. f 0.a f 0.Zandaardapp. f 5.00 a f 0.00 Hoendereieren f 19a 122.50 p. 100 at. Bruine eieren f a fper 100 at. Boter f 3.30 a f3.70 per kilo. Eendeneieren fa fZoetcm. kaas f 0a f0. per 50 kilo. Kippen f 1.75 a f 3.Kuikens f4.a f6.Piepkuikens f0 80 5 f 1.50. Gan zen f0.a f0Eenden f 1.50 a f2.50 p. st. Jongen f0.a f0.Hazen f2.50 a f4. Wilde konijnen f 1.25 a f 1.40. Tamme f 1.60 a f3 50 Duiven f150 a f2.paar. Magere varkeus f CO.a f 100.Zeugen f 150.a f 250.Biggen f22.a f45.Drachtige zeugen f000.a f000.Schrammen f0.a f0.Vette koeien f0a f0—Guste zeugen f160.a f250.Kalfkoeien f0 a f 0Kalfraarzen f a f Os f0a f0Pinkstieren f0.a f0. Kalveren f£af Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe beet, Rogge heet. Boekweit. 35 heet. Appelen. 10 heet. Peren. 25 heet, Zandaardappe- len. heet. Kleiaardappclen. 9000 stuks Hoen dereieren stuks Eendeneieren. 350 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas stuks Vee 30 magere varkens. Varkens voor exportslagerij 350 biggen, 40 zengen, kalveren. TE I1UÜR GEVRAAGD, ook genegen zaakje over te nemen geschikt om als boter- en kaas winkel te wqrden ingericht. Br. lett. R 5(6 Alg. Adv. Bur. ROUMlk Coi^Amftterdam. op dag tot 25 Juli 1921 mits bekende en gegoede mede- koopers stellende. De Notaris VAN HEIJST te Wij k bij Duurstede zal op Dinsdag 23 November a.s., des voorm. 9 uur, op de Houtwerf nabij het station te B U N N 1 K Ruim 700 perceelen eiken-, iepen-, esschcn- en grenen- timmerhout, zeer geschikt voor werk- en seheepshout, afrasterin gen en schuttingen, bestaande uit: eiken delen, eiken kistdelen, taaie eiken delen voor spaak- hout, eikenplaten, eiken ribben, zware Populieren schalen, eiken afloopers, bezaagde en beslagen eiken palen en brugleggers, eiken balken, eiken ^tambout, eiken kuiphout, ronde 'Dopnen palen, eiken spanen, iepen ''aaihout, iepen delen, iepen platen, beukeu- platen, vuren en grenen delen, Eiken- en Populieren toppen en ondereinden. Alles eenige dagen te voren behoorlijk uitgenommerd en zeer gemakkelijk te vervoeren over water, weg en spoor. Onderricht bij den heer ANT. VAN DAM te Rijsenburg. en s pijpen in ver- llen. schuin tegenover de Bioscoop.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2