WEIMCHTSTOLLEM KERSTKRANSEN J. H. VAN BRUSSEL B. RUITENBERG Hz. Kleeding naar Maat ANTHON C VAITBÜÏiREN J. A. VAK BARKEVELD ELECtROTECHNISCH BUREAU Bloemendalscfiestr. 3 PELTERIJEN PELSJASSEN BONTMANTELS Voor de aanstaande FEESTDAGEN Arnhemschestraat 21 Tel. 431 Plaatselijk Nieuws. B. SCHOOLEMAN SMALLEPAD 12 - Telefoon 423. Gemengd Nieuws. H.H. WINKELIERS! WERK LEN ENZ. GROENMARKT 3 TELEF. 193 werking zal worden voorgelegd, ten einde daarna zoo mogelijk ten spoe digste tot de oprichting van de nieuwe partij te kunnen komen. TELEFOON 26» Aanleg van licht- en krachtinstallaties, Telefoons, Scheflen en Bliksem afleiders. Ons geschil iuet Servië. Regeeringsverklaring. De Minister van Buitenl Zaken heeft gistermiddag in de Tweede Kamer de volgende verklaring afgelegd inzake het geschil met Servië. De heer Rappaport, consul en waar nemend consul-generaal der Neder landen te Belgrado, Oosteniijksch on derdaan, werd in Augustus 1914 in 't begin van den oorlog, door Servische autoriteiten in hechtenis genomen en vele maanden te Vranja gevangen gehouden, zooder dat daarvan mede- deeling werd gedaan aan onze Re geering. Io bet begin van 1916, bij het keeren der krijgskansen, kwam de heer Rappaport te Belgrado terug, doch de Oostenrijksch-Hongaarsche regeering erkeude hem niet als consul, daar bij brieven van Serviërs te Belgrado aan hun landgenooten iu het buitenland zou hebben helpen over brengen. Toen de Servische regeermg in 1919 te Belgrado was teruggekeerd, vei zocht deze iu plaats van verzach tende omstandigheden te pleiten voor haar optreden tegen Rappaport, hem van zijn consulaire functiëu te ont- heflen, wegens zijn houding bij de Oostentijksche bezetting. De Nederl. Regeering verklaarde zich bereid aan dit verzoek gevolg ie geven als de Servische regeering haar leedwezen betuigde over haar optreden. Deze gaf tenslotte te kennen tegen de handhaving van Rappaport geen over wegende bezwaren te hebben, maar begin Augustus werd hem plotseling, zonder voorafgaande kennisgeving aan de Nederl. Regeering, last gegeven het Servische grondgebied te verlaten, en een zeer gematigde nota van onzen gezant te Belgrado werd door den Servischen minister van buitenl. zaken naar onzen gezant teruggezonden, onder mededeeling, dat hij weigerde haar aan te nemeD, zonder nadere verklariog. De minister-president, die deze bewindsman verving, nam Vrijdag j.l. tegenover onzen gezant de volle verantwoordelijkheid voor dit optreden op zich. Onder deze omstandigheden was de Nederl. Regeering voor haar waar digheid, tegenover de herhaalde kren king, verplicht het diplomatiek verkeer tijdelijk te schorsen, waardoor mis schien bet best een meer duurzame verwijdering tusschen beide landen kou worden voorkomen. Coupeur aan"Trötr-t«°t(hmieden. Tel. 243. Ie Volketelling. Dit jaar zal gehouden worden de 10e ALGEMEENE VOLKSTELLING. Deze heeft ten doel de aanwijzing van allen, die te middernacht tus schen 31 December 1920 en 1 Januari 1921 hun werkelijke woonplaats binnen Nederland hebben, ook al bevinden zij zich tijdelijk in het buitenland. Deze allen worden aangewezen, onverschillig of zij op genoemd tijd stip in hun woning al dan niet aanwezig zijn. Ook worden aangewezen, zij, die, zonder werkelijke woonplaats binnen Nederland te hebben, op genoemd tijdstip aldaar aanwezig zijn. Omtrent deze alleri moeten de op gaven verstrekt worden, die gevrasgd worden op kaarten, welke tusschen 26 December 1920 eh 1 Januari 1921 zullen worden rondbezorgd en dadellijk na Nieuwjaar zullen worden terug- gebaald. Door of voor ieder moet aan zijn woning worden ingevuld: een gele kaart voor een man (of jongen) niet in gestichten of instel lingen een witte kaart voor een vrouw (of meisje) niet in gestichten of in- siellingen een olauwe kaart voor een man (of jongen) in gestichten of instel lingen een aiijze kaart voor een vrouw (of meisje io gestichten of instellingen. Bovendien moet door of voor ieder aan de woning waar hij, (zij) tijdelijk aanwezig is ingevuld worden een oranje kaart voor een lijdelijk aanwezigen man (of jongen) of eeu rose kaart voor een tijdelijk aanwezige vrouw (of meisje). Het hoofd van ieder gezin, elke afzonderlijk levende persoon of de bestuurder van iedere instelling, ge bouw gesticht of schip, waar de kaarten in omslagen worden bezorgd, is ver plicht voor de behoorlijke invulling, ook voor de vragen, op de omslagen gedaan, zorg te diagen. Deze zorge er dus voor, dat aan den teller, wanneer hij de kaarten bezorgt worde opgegeven hoeveel gele, witte, blauwe, grijze, oranje en rose kaarten er in de woning noodigzijn. In eiken omslag bevindt zich boven dien een groene kaart waarop bedrijfs- hoofden moeten worden beschreven, omtrent wier bpdrijven enkele bij zonderheden moeten worden vermeld. Schippers en bewoners van woon wagens moeten onderzoeken of zij staan ingeschreven iu bet bevolkings register dor gemeenten waarin zij thuis behooren. Overtreding van de voorschriften betreffende de volkstelling wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. "vanaf 60 ct. en liooger 30 ct. per ons v De prijsdalingen. In de provincie Groumgen staat tengevolge der prijsdaling de vee handel stil. Niets wordt verkocht. Zoowel voor varkens als rundvee ver wacht men nog lagere noteeringen in de eerstkomende dagen. Vleeschprijzen verlaagd. Woensdagmoigen had een bijeen komst plaats van vertegenwoordigers van slagersorganisaties Ie Amsterdam en de wethouder voor de levensmid delen aldaar, waarop de eventueele verlaging van den vleeschprijs een onderwerp van bespreking uitmaakte. Ter vergadering werd de mededee ling gedaan, dat 's avonds een prijs verlaging zou worden aangekondigd, varieerende tusschen do 20 en 30 cent per K.G. Ten aanzien van de prijzen van het varkensvleesch werd in deze bij eenkomst ernstig geklaagd over hel weder toelaten van den uitvoer van varkens, waardoor de prijs sterk fluc tueert, en soms op deo eenen dag belangrijk hooger is dan op den anderen, waardoor definitieve verla gingen sterk worden bemoeilijkt. De werkloosheid in deTdburg- sche textiel industrie neemt onrust barend toe ongeveer de helft van bet totaal getal aibeiders is werkloos. Met de uitkeering van f12 000 op Zaterdag lt December is de bondskas uitgeput. De firma v. d. Bergh- Krabbendam heeft toegestemd in een waehtgeld-iegeling, waarbij Rijk en gemeente 43 pCt. en zijzelve 57 pCt. zou bijdragen. Men vernoemt, dat door het gemeentebestuur stappen zijn ge daan om in samenweiking met den Fabrikantenbond tot spoedige regeling der wachtgeld regeling te komen. Ook in Zutphen besloot de ge meenteraad tot de zoogenaamde drooglegging van Zaterdagmiddag lot Maandagochtend. De commissie voor strafbedreigende verordeningen werd opgedragen den tekst der betrekking hebbende be palingen vast te stellen. De commissie heeft thans echter den Raad medegedeeld dat zij rekening bad te houden met de opvattingen van den Minister van Arbeid die van meaning blijkt te zijn dat een tap- verbod in zijne strekking niet verder mag gaan dan een sluitingsgebod (waaraan slechts de handhaving der openbare orde ten grondslag mag lig gen), dat een tapverbod moet berusten op vrees voor bijzonder drankmisbruik op bepaalde dagen, ontleend aan op die dagen zich voordoende bijzondere omstandigheden. Daar de Zaterdag middag, de Zondag en de ochtend- of avondureD van iederen dag zonder meer zulke bijzondere omstandighe den niet opleveren, vindt de com missie het nutteloos daarvoor een redactie te ontwerpen, daar deze het levenslicht niet zou zien. Wat de »dagen, waarop in het openbaar feestelijkheden worden gehouden" betreft, deze aanduiding vindt de commissie te vaag om bruikbaar te wezen. Smallere omlijning blijkt niet moge lijk, tenzij men de dagen der Paasch- weide of den verjaardag der Koningin bedoelt, wat echter de bedoeling van den Raad niet kan wezen, daar ook op die dagen geen meerder misbruik van sterken drank te vreezen is. Nog heeft de commissie zich afge.raagd of een sluitingsverbod van Zaterdag avond tot Maandagochtend zou zijn vast te stellen krachtens art. 7 sub 3 der Drankwet, doch met het oog op art. 20 sub 3 (dat het al of niet tappen gedurende die dagen van het goedvinden van den vergunningshouder afhankelijk stelt) achien zij een zoo danig gebod evenmin toelaatbaar. De commissie heeft derhalve geen kans gezien aan de opdracht te vol doen. Daartoe uitgenoodigd door de A. R. Kiesvereeniging «Nederland en Oraoje" hield de heer H. Colijn, oud minister van oorlog, thans leider der anti-revolutionaire partij een rede tot opwekking om mede te helpen tot bet bijeenbrengen van een kapitaal groot éen milhoen gulden. Dit kapitaal moet dienen, om riu Dr. Kuyper is heengegaan, en zijn levend woord dus niet meer gehoord zal worden, zijn boeken en geschriften te verspreiden, opdat de A. R. partij, nu een nieuw tijdperk gaat aanbreken, vast aaneen gesloten en steik als weleer staan zal in den komenden politiekeo stiijd. Aan de reserve-kapitein der artillerie A. M. Kerkkamp en de reserve-militaire apotheker H. H. van der Zoo de Jong is bij Kon. besl. van den 13en dezer met ingang van 1 Januari 1921 eervol ontslag als zoo danig verleend. De vereeniging »Ons Belang" is door de gemeente Soest geldelijken steun toegezegd voor den bouw van 124 volkswoningen en 2 winkelhuizen aan den La Richelle-weg. Ds B. Batelaan predikant bij de Ned. Her». Gemeente alhier heeft een beroep ontvangen naar Utrecht. Een begin van brand bij den bakker G. op den Hof veroorzaakt door een ophooping van gas tusschen plafond en vloer, werd j.l. Maandag zonder behulp der brandweer ge bluscht. De heer J. J. Kollen behaalde te Utrecht het diploma Boekhouden ingesteld door de Vereeniging van Leeraren in dat vak. Kolen. Door de Rijkskoletidistribulie is aan de Brandstollen-commissies medege deeld, dat boven bet minimum-rant soen van 11 éénbeden mogen worden verstrekt tegen den prijs, geldend voor groep B. Deze prijs is de gewone maximum-prijs verhoogd met f2.25 per éénheid. De bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst zal op 22 December a.s. worden uitgereikt aan sergeant J. M. M. de Koning van de school voor verlofsoflïcieron. De heer Stampei ius benoemd tot schoolopziener te Utrecht is als zoodanig voor het arrondissement Amersfoort eervol ontslag verleend. Sedert een paar dagen wordt door de leden reeds druk van de nieuwe ijsbaan geprofiteerd. Ondanks de sneeuw is het ijs prachtig. Alge meen wordt erkend dat, wat de af meting betreft, de baan geducht mee valt, terwijl de scherpe Noord- Oostenwind door het bosch van «Randenbroek" totaal wordt gekeerd. Vrijdagavond bereidde het Bestuur zijnen leden eene aardige en wel kome verrassing door ben in de gelegenheid te stellen bij electrisch licht nogmaals van de (jssport te kunnen genieten, waarvan door velen gretig gebiuik werd gemaakt. De weersgesteldheid thans opnemend, vreezen we zeer dat dit 't uitzet is geweest. Jammer voor de liefhebbers. ELE K It V C HTlNSTATvfffT 1 ES TELEFOONS, SCHELLEN, BLIKSEMAFLEIDERS. Monsterkamer met uitgebreide sorteering kronen, lijden kappen, staanlampen, enz. Mejuftrouw M. A. Duyvis be haalde j I. Donderdag aan de Am- stcrdamsche universiteit den graad van doctor in de geneeskunde op een proefschrift over «Luesenlmbe- ciliteit". Voor het Kantongerecht werd j.l. Woensdag twee overtredingen van het tapverbod behandeld. De eerste beklaagde de V. wien ten laste was gelegd op Zaterdagavond bier te hebben getapt werd ver dedigd door Mr. J. Frima alhier. Voor den heer S. die voor zijn bótel een bekeuring bad uitgelokt, werd gepleit door Mr. S. Freokel uit Amsterdam. Beide advocaten achtten het plaatse lijk tapverbod io strijd met 's Rijks wet en derhalve niet te handhaven. Tegen beiden werd door bet 0.11 een lage boete geëischt. De Kanton rechter zal Maandag uitspraak doen. Bij de j.l. Dinsdag door notaris Joh Knoppers in hotel »de Zwaan" gehouden veiling van de villa aan de Snouckaertlaan 2, bewoond geweest door wijlen den beer A. M. Tromp van Holst, werden de perceelen in combinatie toegewezen aan den heer G. A. Boogaard q.q. voor f 45.531. Op de kaasmarkt Maandag j.l. werden aangevoerd 23 wagens be vattende 4600 K G. Kaas. Men besteedde van f62.tot f68. per 50 K G. De omzet was gering. Hoe ouder lioc gekker. Het bericht kan natuurlijk alleen uit Amerika komen. Dr. Andiew Malcolm Morrisson te Los Angelos in Califoinië is honderd jaar en hij is zoo juist getrouwd met zijn vierde vrouw Mary Augusle Borney die pas 72 is. Dr. Morrisson is een maiig eter, drinker en rooker en hij zegt dat hij 120 jaar oud hoopt te worden. En voor die twintig jaar vond hij het nog wel de moeite waard om een levensgezellin te kiezen. Dat de echtelieden ondanks hun hoogen leeftijd nog niet «van deu taod" zijn moge blijken uit het feit, dat zij het samen vlak voor de plechtigheid ernstig aan den stok kregen. De bruidegom had n.l. afgesproken de plechtigheid te laten filmen, maar de bruid verzette zich tegen dat wufte plan. Argumenten van bruid, tegen argumenten van den bruidegom eD eindelijk, waarschijnlijk met een klap op de tafel: Filmen, zeide de bruidegom. En er werd gefilmd. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 10 tot 16 Dec. 1920. Geboren Maria, d. v. Hendrik van Binnendijk en Catbarina Margarctba Veenendaal Max Roelf, z. v. Roelf Ketelaar en Anna^Egbertha Reisiger Zwanida Geeriruida. d. v. Johannes Philippus Fijnvandraat en Margjen Dekker Elisabeth Gezina Jacoba, d. v. Gustaaf Adolf Leliaert eo Jacoba van Schouwen Margarotha Hen- drika, d. v. Jan van Laar en Wilhel- mina van den [Bedem Jacoba Gijsbertha, d. v. Jan van Laar en Wilbelmina van den Bedem Maria Wilbelmina, d. v. Egbertus Adrianus Vos en JohannaZeggelaar Wouterus Johannes, z. v. Jan Laseuren Gerritje Groenevelt Cornelia Evertje, d. v. Jan Schuin en Evertjejvan de Beek Johan Jacob Fiederik, z. v. Jo- hanoes Heppener en Elise Frederike Eichhoitz Albertus Johannes Anto- nius z v. B. A. v. Goor en Johanna Heere Roelof, z. v. Hermanus Waanders en Adriana de Biuijn Pelronella Hendrika, d. v. Aalbertus Bakkenes en Gerritje Koelewijn Cornelia, d. v. Hermanus van Barreveld en Alijda Pouwen Hugo, z. v. Levie Klein en Seilina Johanna Nathan Frank Eefje, d. v. Evert Jagten- berg en Alijda Maria Barbara Maijer Lidia Hendrika Pelronella, d. v. Gerrit Rimmert Rensink en Gijsbertha Wagenvoort Hendrik Marius, z. v. Hendrik Reems en Maria Cornelia Brandseu Maria Cairina Heodrika, d. v. Hendrik Aotoon de Goede en Maria Catrina Alberta de Winter. Ondertrouwd: Jan Dijkhuizen en Catrina van Veen Heinrich Jansen en Everdina Kamphorst Yze vari den Berg en Sophia Jurienna Vasten- burg Godefridus Wallherus Cor- nelis van der Leen en Bertha van Oorschot Cornelis Borisel en Stephana Palland Jan Marie Wessels en Besselije van Yken Jan Ruitenbeek en Berendina van de Pol Poter van Hoeijen en Drika Fontein Hermanus Wiemk eo Christina Clasina de Wit Cotnelis van Wegen en Elisabeth Geertruida Wijntjes. Gehuwd Gerard Willem ten Hoo- pen en Maria Anna Margaretba Radersma Evert Jan Wijers en Alida Maiia Anderson Jan Polman en Jacoba Hazelaar Zijtze Libbinga en Arendina Bosman Cornelis Westhofï en Martina Pot. Overleden Peter Johannes Alliens, oud 54 j. echtg. van Teunisje Meewes Huibert Willem van Rhijn, oud 75 j echtg. van Anna Catbarina Hubertina Tobben Gerritje Mater, oud 69 j ong. Willem Termaat, oud 37 j. echtg. van Maria Willemina Jaaisveld Hendrika van Niekerk, oud 41 j onizeh. Rijmeit van Deventer, oud 69 j. eebtg. van Naatje Broekhuizen Maria Petronella Snijders, oud 8 weken Pieter Bouw, oud 4 mnd. Albertus Cornelis van de Meeiendonk, oud 31 j, ongeh. Woudenberg. Geboren: Teunis, z van Teunis Valkenburg en Elizabeth van Schaik. Gehuwd: Barend Methorst en Ger ritje van Nieuwenhuizen. Antonie van Domselaar eo Lamberta van den Berg. vóuc alle soorten prima v is r,i\ bLIJFT MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 17 Deeember 1920. Tarwe f 0Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen f00.af00.Peren fa f Klei-Aardapp. f 0.a f 0.Zandaardapp. f 0.00 a f 0.00 Hoendereieren f20a t 23.00 p. 100 st. Bruine eieren fafper 100 st. Boter f 1.15 a f 1.35 per kilo. Eendeneieren f a f Zoetein. kaas f 0 a f 0. per 50 kilo. Kippen f2.50 a f4.Kuikens t 4.a f 6.Piepkuikens f 1 20 af 2.60. Gan zen f0.a f0.Eenden f 1.50 a f2.75 p. st. Jongen f 0.a f0.Hazen f4.00 a f5. Wilde konijnen f 1.40 a f 1.50. Tamme f2.50 a f 5 00 Duiven flSO a f2.00 paar. Magere varkens f50.a f95.Zeugen f160.a f 220.Biggen f20a f40.Drachtige zengen f170.a f225.Schrammen f0.— a f0.Vette koeieD f0a f0Guste zeugen f120.a f180.Kalf koeien f0 a f 0Kalfraarzen f a f Os f0a f0Pinkstieren f0.a f0. Kalveren faf Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge heet. Boekweit. 00 heet. Appelen. heet. Peren. 0 heet. Zandaardappe- len. heet. Kleiaardappelen. 13000 stuks Hoen dereieren stuks Eendeneieren. 200 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas stuks Vee 30 magere varkens. Varkens voor exportslagerij 100 biggen, 18 zeugen, kalveren.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2