NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. LEVY Belaïigrijke PfijsïBCffltaderiiig. LOOTS KLEIN So. 53 Vrijdag 24 December 1920. 49e jaargang. ïEBScBfw mmm en zaterdag KEKSTMIS. MODEMAGAZIJN CE&TRAAT 36 Ir zich, daar moet het toch beginnen. Een oude sage vertelt dat. in den Kerstnacht klokken op den bodem der zee beginnen te luiden. Er mag veel in de zee van een menschenhart verzonken en vergeten liggen, in den Kerstnacht komt boven de herinnering aan het beste wat er in het leven geweest is. Vriendelijke herinne ringen uit een lang verleden komen en wij gedenken aan gelukkige dagen en aan al degenen die goed voor ons zijn geweest, die ons hun liefde en trouw geschonken hebben, en wij vernieuwen onze beste voornemens of vatten ze op. BINNENLAND. FEUILLETON. Niet kwaad bedacht. Amersfoortsche ourant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per post door het geheele Kijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 10 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever O. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 77. Telephoonn. 60. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In verband met NIEUWJAARSDAG zal ons volgend nummer ver schijnen op Vrijdag 31 December a.s. Advertenties daarvoor worden uiterlijk ingewacht Donderdag 30 December. DE ADMINISTRATIE. Een schilder gaf ons van de Kerstnacht deze voorstelling Drie engelen zweven hoog boven de aarde door den nachtelijken hemel. Vooraan een engel, gehuld in een vuurrood gewaad, het beeld der liefde, en in een helder witten mantel, het beeld der onschuld. In zijn armen draagt hij een kind. Het kindje zelf' draagt een palm tak, het zinnebeeld van den vrede. Den eersten engel volgen twee metgezellen. De een is in 't blauw gekleed, zooals men liet symbool des geloofs schilderthij draagt jjn zijn arm een gesloten boek omhangen met een doornenkroon. Weemoed rust op 't aangezicht des engels Nevens hem de derde in wit gewaad met een groen overkleed. Hij draagt een kruis en bedekt weenend zijn gelaat. Maar hij draagt het kleed der hoop, als wilde hij zeggen, dat na leed vreugde, na den dood het leven komt. Een diepe beteekenis ligt in deze afbeelding. Zij spreekt ons van geloof, hoop en liefde, van licht, liefde en leven, van vrede en geluk Een hemel van heerlijk heid ontsluit ons elk dezer woor den. Welk een menigte van heer lijke gedachten wekt het Kerstfeest in ons op 1 Ja, het is wel het feest bij uitnemendheid voor ouden en jongen, aanzienlijken en geringen, droeven en blijdenof kent gij één beter geschikt om onzen geest boven het stof te verheffen, of waarop het ons luider wordt toe geroepen, dat wij ons toch van harte verblijden zullen Ons in den geest verplaatsend in dien Kerstnacht, schooner dan de dagen en waaruit het licht voor geheel een wereld opging, komt er een vredige stemming over ons, en hooren wij de rijen van engelen hun lofzang aanheffen, dan jubelt en juicht onze ziel in heilige ont roering en zwelt ons hart van dankbaarheid en vreugd vervuld Crèpè de chine Blouse 6.75 CostuumcQkken - 4.50 Dames-Manfete»-— - 14.50 Wollen Jersy's - 16. Het Kerstfeest verschijnt in de donkerste dagen des jaars, wij gevoelen hoe het terecht in dezen tijd invalt. Pas na den kortsten dag, in het midden der winter koude beeldt het de verandering af die plaats vond in het geestelijk leven en wijst het heen naar den opgang van dat heerlijk licht dat nooit zal ondergaan. In deze don kere benarde tijden van zooveel ellende op de wereld geleden wordt, nu wij met inniger ver langen het licht verbeiden dan de natuur, verkleumd door ijs en winterstormen er naar smacht om blijde herboren te worden in den zachten gloed der lentezon, hebben wij de vertroostende wetenschap, dat het licht er is dat nooit voor ons zal ondergaan plotseling zal het door de wolken dringen, de nevelen vaneen scheuren, en met zijn koesterende warmte zich over ons uitgieten. Ja, er is licht op aarde, de engelen van het Kerst feest hebben niet gelogen. Maar duisternis is er ook, waardoor dat licht nog bitter uitkomt. «Er is in alle landen een honger om te hooren woorden van liefde volle verzoening, van geloof en van eeuwige hoop wij, die over tuigd zijri, dat in de harten der tnenschen de bron en oorsprong van het ideaal nog zoo diep is; als ooit te voren dat godsdienst de hoogste uitting moet zgn van j ons weten en geweten die ge- looven dat Christus, de zon der gerechtigheid, het ideaal is en blijft van zelfverloochening, van liefde voor de naasten, van een godsdienst van zedelijkheid, die zich in daden toont, vonden in Palestina, waar Christus het evan gelie geleerd heeft, dat iedaal terug, de leidstar boven Bethlehem, welke belet dat volken en menschen weg-ebben in het niet, medege- sleurd door stroomingen, zonder hoop, zonder morgens:. Wie gelooft in dat ideaal en in menscheid, hij ziet het lichter worden in zich en om zich henen, al verder en verder. Wie kan, viert het Kerstfeest in den huiselijken kring. Het feest is te schoon, om buiten het huis gezin te blijven. «Het was niet goed, zei een vrouw, dat gij het Kerstfeest in den laatsten tijd niet meer hebt gevierd. Zie, ik ben maar e» n eenvoudige vrouw en ik kan een geleerde moeilijk verkla ren, wat men innerlijk voelt. Maar gij kunt het gelooven, in den Kerstboom steekt een geheime, goede kracht. Zoodra men hem ziet, wordt men beter gestemd de vele stralende kaarsjes ver- PIANO'S VLEUGELS - ORGELS - --PIANOLA'S VOORNAME FABRIKATEN PrachtvoHe gebruikte instrumenten tegen lage psijs. Soliede garantie UTRECHTSChteSTHAAT 44 lichten ook het hart.t De dennenboom met zijn frissche groene takken is ons in 't midden van den dorren winter een beeld van het leven. Daarop doelen ook de lichten die den boom versieren. Licht aan, leven in, en liefde onder den boom. Bij het licht denken wij aan de ster die opgegaan is in Bethehem, en aan het tegen gestelde van dwaling en bijgeloof, boosheid en ongeluk, die bij de duisternis worden vergeleken, de geschenken aan en onder den boom spreken van heerlijke liefde. Het volk geloofde vroeger, dat in den Kerstnacht wonderbare dingen met de boomen gebeurenzij bloeien en dragen vruchten. Zoo dikwijls wij het geluk hadden onder den kerstboom te staan, hebben wij met eigen oogen dit wonder gezien. Het is misschien het schoonste van het feest, dit geven, dit schenken en uitdeelen. Wat groots en onsterfelijks er na te streven iszijn medemenschen vreugde te bereiden, is toch het beste wat men doen kan. En weldadig is de terugslag wie wel wil en wel doet aan anderen doet zichzelven welwie anderer won den geneest, heelt ook de zijne. Licht aan, leven in, liefde onder den boom nemen wij het tot zinnebeeld voor ons leven. Een netto-verlies van 924 millioen. Wij zijn wel aan groote getallen gewend geraakt maar bier zetten wij onze oogen toch Dog eens wijd open, aldus mr, dr. Ant. v. Gijn in een artikel: Droogmaking der Zuiderzee, in de Haagsche Post. Zoo juist hebben wij een bedrag van twee milliard aan Staatsvermogen opgesoupeerd aan kos ten van neutraliteitsbewaring en van de beruchte distributie, zoo juist leden wij verliezen van milliarden aan Rus sische, Oostenrijksche en Balkan effecten, alsmede op markenbezit enz.; wij zijn nog allerminst op ons verhaal gekomen; de belastingen zijn tot ondraaglijke percentages gestegen, die de kapitaalvorming ernstig in den weg staan, en nu.... zgn wij met e6n werk begonnen, dat over 35 jaar, als alles gereed is, met berekening van rente op rente zal gekost hebben (in nieuwerwetsche geldwaarde) f 2.120 millioen, dat inmiddels zal heoben op gebracht ook met rente op rente f620 millioen, en dat een product (4 polders zal opleveren ter waarde van f 444 millioen, alsmede een product (de afsluitdijk op zichzelf genomen) ter waarde van f 132 millioen, zoodat er een zuiver verlies zal zijn van niet beel veel minder dan een milliard gulden. Prijsvraag beeldsuijwerk. Door de vereeniging «Huisvlijt" te Zaandam wordt gevraagd inzending van beeldsnijwerk in hout, waarvoor de vereeniging prijzen van f 25. f 15.f 10.en f5.beschikbaar stelt. Amateur-beeldsnijders dingen in een andere klasse mee als beeld snijders van beroep. Inzendingen met opgave van event, verkoopsprijs worden vóór 1 Februari verwacht bij den Heer G. J. Blees Kz., Voorzitter der vereen. «Huis vlijt", te Zaandam, waarna van de ingezonden werkstukken een nader per circulaire aan te kondigen ex positie wordt gehouden. Prijsvraag naaldwerk. Door de vereeniging «Huisvlijt" te Zaandam wordt inzending gevraagd van voorwerpen van stofresten, zóó bijeengevoegd en versieid, dat er een aardig, genoegelijk werkstuk ontstaat. Van gewone boerenkatoentjes, katoenen saronglappen enz. enz. kunnen zulke aardige, goede gebruiks voorwerpen gemaakt worden, dat de vele vrouwen, die zich hier te lande met dit naaldwerk bezig houden, vriendelijk worden uitgenoodigd bet door hen vervaardigde vóór 1 Februari a.s. te zenden aan den Heer G. J. Blees KzVoorzitter der vereeniging I)e heer Tervoort hield van een goed leventje, wat erger is, hij kon er niet buiten. Wanneer ergens een feest gegeven werd, was de beet Ti r- voort er te vinden, en als er geen gegeven weid, welrui, dan zorgde bij er zelf voor. Want pleizier moest er wezen, zeide hij, eiken dag, niet in vreugde doorgebracht, was een ver loren dag; over den nacht dacht bjj even zoo. De heer Tervoort was niet wat men noemt «een gefortuneerd man«, inte gendeel, hij verdiende maar juist ge noeg om er, zij 't ook behoorlijk, vari te kunnen bestaan. Het valt dus niet te verwonderen, dat de schuldeiscbers van Tervoort talrijk waren. Toch bet is merkwaar dig en ongetwijfeld een hoogst zeld zaam verschijnsel, had hij weinig last van hen, zelfs stond bij met de meesten hunner op den besten voet. Doch ook aan het geduld der meest geduldige en vriendschappelijkeschuld- eischers komt eenmaal een einde en zoo geschiedde het, dat bij den fuif- lustigen heer Tervoort ten laatste meer rekeningen wei den aangeboden, dan bem lief was. Zijn goed gesternte liet hem echter niet in den steek, hij wist er wel wat op. Man van durf, handig en onder nemend als hij was, tenminste in quaesties als deze, besloot bij met één opzienbarende daad zijn ftnan- cieele belagers onschadelijk te maken. Zijn plan was oorspronkelijk: bij zou ze allen uitnoodigen op een gemeenschappelijk «schuldoischers- dinera een grootsch diner, waar ze 't zóó goed zouden hebben, dat fatsoen- lijkheidsbalve geen bunner 't eerste balf jaar om geld zou komen Het denkbeeld was eenvoudig su bliem, 't eenigste bezwaar was: hoe 't diner te betalen? Na afloop zou men bem onmiddellijk de nota onder den neus duwen, dat wist hij vooruit. Men kende den heer Tprvoort, wat dat betrof, in de geheele stad. De uitvoering van het schoone plan ging geheel, zooals de heer Tervoort gedacbt bad. Het diner was grootsrh, de stem ming grandioos, al begrepen de heeren, er viij wel ingevlogtn te zijn. Tervoort had den ganschen avond een geweldig pleizier, om de tien minuten hield hij een geestige speech, waarin hij zijn gasten met grappige toespelingen ie verstaan gaf, dat ze hem nu vooreerst met rust moesten laten. Intnsschen, met spanning wachtte het gezelschap op 't slot van't feest: de rekening. Hoe zou hij zich daar uit redden? 't Kritieke oogenblik kwam. 'n Deftige oberkellner bood Item 't fatale papier aan. toen hij even eenigszins apart stond »Hel" feit trok on middellijk ailer aandacht. Tervoort bleef onverstoorbaar, met eeri fijn lachje zag hij den kellner aan, terwijl bij bam een biljet van tien gulden in de hand stopte. Zeg aan je patroon, zeide hij batf luid, dat, indien bij de nota nóg spoediger bad doen aanbieden, bij voorbeeld vóór bet diner, dat het mij een gioot genoegen zou geweest zijn, hem aan tafel te bebben kunnen noodigen. Hij heeft zich daardoor een schoon festijn laten ontgaan. Wil je zoo goed zijn, me even :t mijn jas te helpen? De kellner voldeed gewillig aan dit verzoek. Dan wendde de heer Ter voort zich tot zijn gasten, onder wie 'n hevige hilariteit heerscbte. Il< vraag dringeud excuus, mijne beeren, maar ik moet u verlaten Mijn vriend De Bruin wil wel zoo goed zijn de gastbeerplichten waar te nemen Ik groet u allen zeer. Voor men gelegenheid had Item te bedanken voor zijn gul onthaal, was Tervoort verdwenen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1