Zit- en l Slaapkamers Nieuwe ben Men iotnrhandschoenen HBUTmPINfi BALAN C Zie Etalage H. Villa met groote Schuur en Tuin Magazijn „D Dr. VAN DONGEN Huismoeders. Nog sle J. BUWALDA RAN „DE ZON" STATSONSWEG No. SOEST JAC08 VAN VEEN, Incasseerder. Woonhuis Een draaitrap Te koop Te koop Linnenkast Te koop W. Ver wei i Joh. Kaats Bz. DONDERDAG 18 JANUARI 1923, Attentie in Het Manut li Hetkanlooï*vanclen Architect-Makelaar is gevestigd Wij belasten ons niet het maken van Bouwplannen, Bestekken, Be grootingen, Bouwkundig adviezen op elk gebied, Aanvrage voor bouw vergunning, Premiebouw en Hinderwet, onverschillig waar, Koopen, ver- koopen Verhuren en Taxatiën van vaste Goederen, bezorgen van Hypo theken, Sluiten. Verzekeringen Billijke tarieven Lage premien blijkt, dat de post achterstallige belas ting f 3500 hooger is aangenomen dan voor 1922, n.1. f 23500 tegen f 20000 in 1922. Deze bedragen komen niet overeen met die, welke genoemd zijn in de aan de leden van den Raad toe gezonden stukken. Het eerst aangeno men bedrag a f 15000 is echter te laag. Bij het eerste onderzoek bleek voorts, dat naast post 63 der ontvangsten, groot f 25000 voor aanleg wegen in het „Vosseveld", geen post stond, waarin tot uiting kwam een vergoe ding aan de gemeente voor gebruik van paarden en materialen. Bij nader onderzoek ^leek B. en W.. dat tegen de ontvangpost 63, groot f 25000 geen desbetreffende uitgavenpost stond, als mede, dat uitgavenpost stond no. 197, groot f 8500 tweemaal was opgeno men (zie no. 250). Als gevolg van een en ander moe ten dus nog de volgende wijzigingen in de begrooting worden aangebracht ONTVANGSTEN: a. post 63a Vergoeding voor gebruik van gemeentepaarden en materialen bij den aanleg van wegen in het Vosseveld f 8000 b. post 24, achterstallige belas ting, te verhoogen met f 8500 UITGAVEN: c. post 166a, kosten aanleg van wegen in het Vosseveld. f 25000 d. post 250, reeds gebracht onder no. 197 komt te vervallen f 8500 Totalen f 25000 f 25000 Gelukkig ondergaat door deze wijzi gingen het te heffen belastingbedrag geen verandering. De Commissie kan echter niet nala ten het openlijk te zeggen, dat het haar niet aangenaam was deze boek houdkundige fouten te moeten accep teeren, en meent daarnaast uiidrukkelijk te moeten vastleggen, dat de Commissie niet aansprakelijk kan gesteld worden indien eventueel zich nog andere fou ten mochten openbaren. De eerste post der begrooting (batig saldo) van vorige dienstjaren moest nog op nihil gesteld worden. Waar echter het bedrag der achterstallige belasting hooger is dan het nadeeliS saldo dienst 1921, daar kan geconsta teerd worden, dat 1923 geen nadeeligen druk van vorige dienstjaren ondervindt, De door den Voorzitter van den Raad gegeven toelichting bij de aanbieding, al zoude tegenover een nadeelig saldo van f 15000.een bedrag aan achter stallige belasting staan van f 50000. blijkt te optimistisch te zijn geweest. Het verheugt de Commissie te mo gen mededeelen, dat Burgemeester en Wethouders voor het dienstjaar 1922 een voordeelig saldo verwachtte. Uiteraard bieden de ontvangposten weinig gelegenheid voor vragen of be merkingen, en komen trouwens meer deren daarvan in bespreking bij de desbetreffende uitgavenposten. Het is de Commissie opgevallen, dat voor schoolgelden f10500.wordt geraamd, dus een bedrag, ruim 100% hooger dan in de eerste instantie door Burgemeester en Wethouders voor 1922 werd geraamd. Het zal de Commissie aangenaam zijn van Burgemeester en Wethouders te mogen vernemen of de indertijd door den Heer Foeken verwachtte re sultaten, werkelijkheid zijn gebleken. Dat het bedrag a f 10500.werd ge splitst in f 2000.voor openbaar en f 8500.van Bijzonder Onderwijs, kan misschien administratief vereischt worden, doch waarom deze bedragen in verschillende hoofdstukken zijn ge bracht, is de Commissie een raadsel. Dit bevorderd slechts de onduidelijk heid van het begrootingsoverzicht. Bij post 67 (Buitengewone ontvang sten) wenscht de Commissie ernstig onder den aandacht van den Raad te brengen het bedrag van f 18000.—niet te overschrijden. Alleen wanneer voort aan krachtdadig de hand wordt ge houden aan de eischen der begrooting, dan kan bij de steigende vooruitgang der gemeente met enkele jaren een betere belastingpositie verkregen wor den, Doen zich noodzakelijke buiten gewone uitgaven voor, dan zorge men toch vooral in het totaal der uitgaven belangrijk lager te blijven dan het be drag der nu vaststaande aflossingen. Post 74. De Commissie geeft in overweging van de Provincie een subsidie te vragen voor aanleg of ver betering van wegen, en heeft voor werkverschafling gedacht aan de mo gelijkheid het hoogste punt der Soester- bergschschestraat te verlagen en de Zuidelijke opgang te verbeteren. Komende tot de uitgaven posten, wenscht de Commissie allereerst onder de aandacht van den Raad te brengen het door haar uitgesproken beginsel, dat voortaan op geen enkele wijze direct of indirect, bedekt of openlijk de salarisposten worden verhoogd. De Commissie zou wenschen, dat dit principe tot de uiterste consequen tie werd toegepast, en heeft danook niet geaarzeld om voor nog enkele desbetreffende posten totale schrapping voor te stellen. Verlaging van wedden, salarissen, loonen, of hoe men gemeentelijke ver goedingen voor dienstprestaties noemen wil, meende de Commissie niet te moeten voorstellen, Wel zou zij den Raad in overwe ging willen geven reeds nu een kleine waarschuwing te laten hooren, opdat ieder tijdig in de gelegenheid zij de teering naar de neering te zetten. Langs welken weg een eventueele ver laging dan gevonden zou moeten wor den, hetzij op het salarisbedrag, of op het inhouden van pensioens premies, thans reeds f 10000.—, kan dan nu buiten bespreking blijven. Post 95. Tciephoon f800.— plus f250.— voor de nachtdienst. Gevraagd wordt of onder dit bedrag ook voorkomt de telefoonaansluiting der tramremise. Deze komt niet voor op de exploitatie-begrooting van het trambedrijf en dient daarop toch te worden vermeld. Post 98. De Commissie kan er zich zeer goed mede vereenigen, dat voor taan het officieel raadsverslag op het raadhuis op de Cyclostyld wordt ge maakt. Het uitgetrokken bedrag, ad f 100.— voor meerder werk, dient, om vorengenoemde redene te worden ge schrapt Post 128. Het komt de Commissie voor, dat verhooging der post open bare verlichting van f7000.— op f 8000.wel wat hoog is. Mocht dit bedrag steunen op vaste gegevens, dan zou toch in overweging gegeven wor den om ten deze door inkrimping van enkele dubbele lantaarns, althans durende enkele jaren, dezen post iets te verminderen. Zoo kunnen bezuinigd worden op het raadhuisplein 4 lan taarns, op Nieuwerhoek 2, Van Wee- destraat, hoek Korten Brjnkweg 1, R. K. Kerk 1Kerkebuurt 1 lantaarn, enz, Een verlaging dezer post met f 300. meent de Commissie uit dezen hoofde wel te mogen voorstellen. Post 135. De post: kosten besmet telijke ziekten, groot f 1350.geeft de Commissie aanleiding de bijzondere aandacht van den Raad voor dezen dienst te vragen. De inrichting voor verpleging is van zoo primitieven aard, en voor de zieken, en voor de ver pleegsters, dat binnen afzienbaren tijd daarin wel verbetering zal moeten ge bracht worden, Met het oog op de tijdsomstandig heden wordt thans geen definitie voor stel gedaan. Post 142. f 100.vergoeding aan ambtenaren van publieke werken voor administratiewerkzaamheden; in ver band met hypotheekaanvrage, wordt voorgesteld te schrappen. Bij post 143, groot f3500.Te genover post staat in de ontvangsten onder No. 11 een bedrag van f 5000. voor keur- en slachtloonen, zoodat hier een winstmarge is van plm. 30%, wat toch voor een de gelijke tak van dienst wel wat al te veel lijkt. De Commissie zou gaarne nadere inlichtingen hier omtrent hebben. Bij post 147, kosten schoonheids commissie voor 1922 begroot op f 1000.wordt thans voorgesteld nihil en de Commissie, met de gebruikelijke dank voor bewezen diensten op te heffen. Ondergeteekenden kunnen zich daar mede wel vereenigen, doch kunnen niet meegaan met het voorstel om de schoonheids-beslissing over te brengen naar het architectenbureau, wat prac- tisch hierop neerkomt, dat de beslissing over een zoo eigenaardig begrip één hand wordt gelaten. De Commissie meent, dat ook de gemeentearchitect een dergelijke verantwoordelijkheid liever niet zal dragen. Indien het mogelijk is zou de Com missie willen adviseeren om voor ge vallen, waarbij het architectenbureau meent een afwijzend advies te moeten uitbrengen, dat, alvorens Burgemeester en Wethouders een beslissing nemen de bestaande Bouwcommissie wordt gehoord. Bij post 149, jaarwedden personeel van publieke werken stelt de Commissie voor om ook hier de consequentie te aanvaarden van intrekking der bedekte tantièmes en derhalve ook de 2 provisie voor den gemeentearchitect in te trekken. Post 155, onderhoud pompen, enz. begroot op f 500.tegen een uitgave in 1921 van slechts f8.55 vraagt eenige toelichting van Burgemeester en Wet houders. Bij post 158, kosten ophalen asch en vuilnis f600.waartegenover staat post 16, ontvangsten f 500.—, merkt de Commissie op, dat door het goed keuren der begrooting, nog niet mag worden aangenomen, dat tot een der gelijke dienst voor Soesterberg is be sloten. Onder post 161, is opnieuw uitge trokken f 700.vuor onderhoud aan plakborden, terwijl bij post 206 opnieuw f 400.is uitgetrokken voor onder-1 houd der muziektent. De Commissie vernam dat, alhoewel deze bedragen ook reeds voor 1922 zijn gevoteerd, op deze posten nog niets werd uitge geven. Door thans weder f 1100.— uit te trekken wordt dus 2 X hetzelfde be drag op de belasting gelegd en stelt de Commissie voor om van den dienst 1922 over te schrijven op den dienst 1923 een bedrag van f 1100.endaar voor zoenoodig machtiging van H. H Gedeputeerde Staten te vragen. Post 163. Onderhoud paarden f 6600.komt de Commissie wer wat hoog en meent zij, dat wel een voor- deeliger oplossing kan gevonden wor den. Post 167. Trambedrijf. Het was de Commissie aangenaam, dat het te ver wachten exploitatie-tekort f 1500,— minder kon geraamd worden dan voor 1922. Zij vreest echter, datdebegroo- wat optimistisch is opgezet, door de ontvangsten voor passagiersvervoer f 4000.— hooger te ramen, terwijl geen post is uitgetrokken voor proefneming bij uitbreiding. Ten opzichte van den dienst zal één der Commissieleden gaarne in de gelegenheid gesteld wor den enkele bemerkingen onder de aan dacht van Burgemeester en Wethou ders te brengen. Bij post 168, Grondbedrijf, word, evenals bij ontvangsten No. 18, geen bedrag uitgetrokken, doch werden deze beiden promemorie geboekt. Het wil de Commissie voorkomen, dat de voorbereiding voor dit Bedrijf toch wel wat erg den slakkengang gaat. Reeds vanaf 1920 wordt hieraan ge werkt, en waar het officieel gedeelte alleen administratief is daar mocht toch verwacht worden, dat dit Bedrijf voor den aanvang van 1923 was tot stand gekomen. Het zou de Commissie aangenaam zijn als thans door Burge meester en Wethouders eenige positieve zekerheid kon gegeven worden ten opzichte van de indiening der voor stellen. Post 176. Verlichting en verwar ming en schoonhouden der schoollo kalen, uitgetrokken op f 3500.—, komt de Commissie erg ruim voor, temeer nu de school op Soesterberg niet zoo veel meer zal vragen. Voorgesteld wordt dezen post met f750.— te verlagen. Bij no. 183 wordt opnieuw voorge steld f 240 voor kosten der commissie tot wering van schoolverzuim. In over weging wordt gegeven of bij deze commissie het presentiegeld thans niet vervallen kan. Het antwoord van B. en W. op het verslag van de Commissie luidt als volgt Aan den Raad der gemeente Soest. Bij post 188 zag de commissie f 2300 uitgetrokken voor overtollige onder wijzers bij het bijzonder onderwijs. Met het oog op de absolute nood zakelijkheid van bezuiniging zou ver ondersteld mogen worden, dat het bij zonder onderwijs de gemeente thans niet meer zou noodzaken een derge lijke post op de begrooting te moe ten brengen, alhoewel zij voor 1923 daarop nog rechten kan doen gelden, De commissie meent dat B. en W terzake weinig of niets kunnen doen, en heeft daarom slechts hare meening in dit rapport willen neerleggen. Bij post 205 „Subsidie muziekcorp sen a f 500" dient vermeld, dateven- als tot nu toe, VIER zomerconcert moet gegeven worden. Het voorstel van B. en W., dat op 2 en 31 Augustus een volksconcert moet gegeven worden, vindt bij de commissie algeheele instemming. Post 255 „Kosten van verhuringen; verkoopingen en aankoopen," begroot op f 800, berust zeker op een vergis sing. De opbrengst der verhuringen enz. komt zelfs niet tot dit bedrag. Vooreesteld wordt deze post met 1 700 te verminderen. Bij no. 241 wordt een bedrag van f 4250 voorgesteld als voorschot aan gemeente-ambtenaren voor het doen van kleine betalingen. Dit bedrag acht de commissie veel te hoog genomen, (alhoewel bij 1922 met f250 verminderd.) Afgezien van het renteverlies dragen dergelijke hooge voorschotten niet 'meer het karakter, dat ze moeten dienen voor werkelijke kleine uitgaven, tcrvtfjJ bedragen van eenige beteekenis toch niet mogen worden betaald zonder mandaat van B. en W. De Commissie stelt voor dezen post terug te brengen op ten hoogste f 1500 en dendesbetreffenden ontvangposten voor terugstorting eveneens tot dat be drag te verlagen. Bij post 248 „subsidie aan de ver- eeniging voor vreemdelingenverkeer te Soesterberg" van f 80 op f 25 terug gebracht, bevreemdde het, dat deze post niet geheel geschrapt was. Het wil de commissie voorkomen dat het meer aanbeveling verdient, dergelijke vereenigingen, evenals „Soest vooruit", dan te steunen, wanneer de vereeni ging hulp noodig heeft bij het uitvoe ren van plannen, die elk voor zich zelf kunnen beoordeeld worden, of ze het algemeen belang dienen. Vooral nu deze vereeniging zich gaat bewegen op politiek terreie door het organiseeren van lezingen, waarin de plaatselijke politiek wordt behandeld, acht de commissie elke vaste subsidie misplaatst. Voorgesteld wordt dezen post op ni hil te stellen. Bij no. 249 „Subsidie Militair tehuis te Soesterberg" stelled B. en W. voor het bedrag van f 365 tot nihil terug te brengen. Het komt de commissie voor dat B. en W. hierin in eens een wat al te groote sprong maken. Men mag toch niet vergeten, dat de explo itatie gebaseerd is op de subsidie van 1922 en derhalve het niet mogelijk zal zijn in eens zooveel te verminderen, dat men alle subsidie missen kan. De commissie zou dan ook in overweging willen geven dit bedrag voor 1923 nog op f200 te stellen, met de bijvoeging dat daarna de subsidie ophoudt. Post 270 „Kosten uitbreidingsplan, begroot op f 3000". Op dezen post, vastgesteld op f5000, werd reeds f2590.50 betaald, en meent de com missie, dat door het thans op de be grooting gebrachte bedrag het toege stane crediet wordt overschreden. De commissie meent hiermede zich van hare taak te hebben gekweten en beveelt de gemaakte op- en aanmer kingen ter overweging bij den Raad en B. en W. aan. Zij wenscht aan het eindeTvan haar rapport dank te brengen aan den Se cretaris der gemeente voor de door hen verleende medewerking bij het onderzoek. Uit alles bleek, dat ten opzi chte van de verschillende vraagstukken de heer Batenburg afdoende inlichting en voor lichting kon geven en dat de eerste ambtenaar onzer gemeente in geen en kel opzicht schuldig is aan cfe ge wraakte boekhoudkundige fouten. De commissie voornoemd, P. C. W. Foeken, G. Hilhorst, H. Butzelaar. Soest, 15 December 1922. Met belangstelling ontvingen wij heden het rapport van de uit uw midden gekozen com missie van onderzoek der gemeentebegrooting voor 1923. Wij hebben de eer U als ant woord op de daarin gestelde vragen en ter toelichting van enkele punten daarin opge nomen, het volgende mede te deelen Dankbaar zijn wij gestemd voor de door de Commissie gegeven verklaring, dat de begrooting getuigt van een streven naar be zuiniging. Reeds meermalen hebben wij ten opzichte van dit punt te kennen gegeven, dat bezuiniging der uitgaven bij ons het ernstig streven is, en wij geven U nogmaals de verzekering, dat wij die bezuiniging zoo veel mogelijk in toepassing zullen brengen. Om hiertoe echter te geraken, zal ook Uwe medewerking noodig zijn, en wij brengen de reeds vroeger gegeven wenken van uwen voorzitter bij U in herrinnering, waar hij U voorzichtigheid aanbeval bij het nemen van besluiten, waarmede financieele offers voor de gemeente gemoeid zijn. Met inachtneming van vorenstaande over wegingen vertrouwen wij, dat de moeilijke jaren weldra tot het verleden zullen behoo- ren en deze zullen plaats maken voor tijden van groei er. bloei onzer schoone gemeente. De opmerking van de commissie ten aan zien van de U verschafte gegevens der be grooting willen wij onderschrijven,voorzoo- veel betreft het gemis van een gemakkelijk overzicht ten opzicht van vorige jaren, doch wij kunnen niet nalaten U op te merken, dat die gegevens vanaf de aanbieding der be grooting ten gemeentehuize door U ter in zage zijn neergelegd, en desgewenscht ter bestudeering aan huis beschikbaar gesteld konden worden. Gaarne zullen wij bij de volgende begrooting met de wenschen reke ning houden door de overzichtelijke cijfers en de totaalcijfers der hoofdstukken in de memorie van toelichting op te nemen. Aan de berekening der bezuinigingsresul- taten en de verwachting der commissie, dat een zeer kleine verlaging van hetvermenig- vuldigingscijfer zal kunnen worden toege past, meenen wij nog te kunnen toevoegen, dat de verhooging der inkomsten uit de te heffen opcenten op de grond- en personeele belasting op juiste gegevens berusten, en zijn toe te schrijven aan den grooten voor uitgang te deze opzichte als gevolg van de toename der gebouwde eigendommen. Wij willen hiermede zeggen, dat deze posten als blijvende zijn te beschouwen en medewer ken tot verlaging van den wisselenden post „Inkomstenbelasting". Waar de commissie de mogelijkheid van een zeer kleine verlaging van het percenta ge der inkomsten belasting verwacht, wagen wij het aan de hand van de ons ten dienste staande gegevens, zelfs nog iets meer opti mistisch te zijn. Dit meerdere optimisme achtten wij gemotiveerd, mede door de in voering van het grondbedrijf en de toename van de bevolking, een en ander na rekening te hebben gehouden met de vermindering van het belastbaar inkomen tengevolge van de heerschende crisis in particuliere en an dere bedrijven. Wanneer wij de beschikking hebben over de gegevens ter berekening van het percen tage der inkomstenbelasting, zullen wij U zoodra mogelijk een voorstel dienaangaande doen. Met betrekking tot de bemerking van de commissie over de door ons nader ontdekte boekhoudige fouten in de U toegezonden ontwerp-begrooting kunnen wij niet anders doen, dan onze verontschuldiging aanbie den, en U de verzekering te geven, dat maat regelen zullen worden genomen, ter voorko ming van dergelijke onaangename feiten. De op vatting van de commissie, dat het nadeelig saldo der rekening 1921 wordt ge dekt door de achterstallige belasting, is vol komen juisf. Wat betreft de door D te opti mistisch geachte toelichting van den Voor zitter van den Raad zij opgemerkt, dat een gedeelte van de achterstallige belasting over 1921-1922 ten goede komt aan het dienstjaar 1922. Het feit, dat tengevolge van den achter stand in de ontvangst der belasting de dienst 1921 een nadeelig saldo moest opleveren, blijft niettemin bestaan. De ontvangstposten aan schoolgelden zijn inderdaad volgens de vastgestelde kohieren 1922 in de begrooting opgenomen. Het verheugt ons zeer, dat de verwachtingen van den Heer Foeken, inder tijd uitgesproken bewaarheid zijn geworden. Dat de posten schoolgeldengespitst op de begrooting voorkomen onder verschillen de hoofdstukken, is noodzakelijk in verband met de inrichting van het officicele model. Dat eene dergalijke inrichting onpractisch is, kunnen wij volkomen onderschrijven. De bij post 67 (buitengewone ontvangsten) gegeven wenken kunnen wij volkomen dee len, en wij hopen, dat de Raad een en ander ter harte zal nemen. Naar aanleiding van de in overweging ge geven mogelijkheid tot werkverschaffing door uitgraving van het hoogste punt der Soes- terbergschestraat, wenschen wij op te mer ken, dat een dergelijk werk een zeer groote uitgave voor de gemeente zou beteekenen. Wij kunnen U in de gegeven omstandighe den nu de gemeente voorloopig in het „Vosseveld" en op andere plaatsen voldoende werkgelegenheid geeft, niet adviseeren het denkbeeld van de Commissie te aanvaarden, en brengen U de opmerking, gedaan bij post 67 reeds nu in herinnering. Met de algemeene gedachtegang van de Commissie ten aanzien van de salarissen der ambtenaren en loonen der werklieden kun nen wij medegaan. Zonder ons echter ten opzichte van dit punt voor de toekomst te binden. Als antwoord op de vraag, gedaan in ver band met punt 95, kunnen wij mededeelen dat de telephoon „Tramremise" door het be drijf wordt betaald. Het voorstel der Commissie tof schrapping van 100.— op post No. 98 kunnen wij aan vaarden en U adviseeJen echter onder be paling, dat de raadsnotulen vooraan niet meer behoeven tc worden beschikbaar ge steld voor het weekblad „De Soester'" Wenscht de redactie een exein^aar der no tulen dan kan dit ter beschikking gesteld worden tegen betaling van een nader door U te betalen recht, (leges). Met betrekking tot den post „Straatver lichting" No. 128 wenschen wij op te merken, dat deze niet verminderd kan worden, met het oog op uitbreidingen in den loop van het jaar. De bezuiniging bij het gebruik van dubbele lampen zouden ttij gaarne bij wijze van proef invoeren, en doen U dienovereen komstig het voorstel te doen, De wenk, gegeven bij post No. 135 kosten „besmettelijke ziekten" kunnen wij onder schrijven. Wanneer de financien der gemeente het toelaten hopen wij U hieromtrent een voorstel te doen. De schrapping van post No. 142 vergoe ding administratiekostenkosten bij hypotheek en toekenning van premien", kunnen wij goedkeuren en U daartoe het voorstel doen. Ten aanzien van post 143 „Uitgaven Keu ringsdienst" en de daarmede in verband- houdenden post No. 11 „Opbrengst Keur- loonen", deelen wij U mede dat onder deze post niet zijn begrepen de bedragen aan rente en aflossing van het voor de stichting van het noodsJachtingsgebouw benoodigde kapitaal welke bedragen zijn opgenomen in de posten renten en aflossingen. Aangezien de ontvangsfpost niet gebaseerd is op vast staande gegevens geven wij U beleefd in overweging de voorgestelde bedragen te handhaven. Aangaande liet advies der Commissie, ge geven bij post No 147 „Kosten schoonheids commissie", deelen wij U mede, dat wij de regeling daarbij nader omschreven, volko men kunnen aanvaarden en U mitsdien voor stellen. Hef bij post [No. 149 gedane voorsteilen tot opheffing van de vergoeding ad 2 °/0 der kosten van bouwwerken aan den gemeente architect moeten wij op grond van den eisch van Gedeputeerde Staten aanvaarden, en stellen U voor hiertoe het besluit te ne men. In een der volgende vergaderingen zijn wij voornemens op deze aangelegenheid te rug te komen. Ter toelichting van post No. 155 kunnen wij U mededeelen, dat naar het oordeel van den Heer Directeur van Publieke Werken het uitgetrokken bedrag noodig is. Het feit, dat in 1921 weinig is uitgegeven, zal zijn toe te schrijven aan het feit, dat bij vernieu wing van riolen gebruik is gemaakt van oude buizen of wel van buizen, welke in voorraad waren. Omtrent de opmerking ge daan bij post No. 158 mogen wij U verwij zen naar ons voorstel, neergelegd bij de stukken der agenda. Bij nader onderzoek in verband met de mededeeiing der Commissie gedaan bij post No. 161 en 206 blijkt ons, eat nog uitgaven op de desbetreffende posten moeten worden gedaan. Wij geven U echter in overweging de resteerende bedragen niet van den dienst 1922 op den dienst 1Q23 over te schrijven, doch die restanten tc gebruiken voor het doen van af- en overschrijvingen op'posten, die zullen blijken te laag te zijn geraamd. Het zal ons aangenaam zijn te gelegenertijd van de Commissie te vernemen, welke voor- deeliger oplossing volgens hare meening kan gevonden worden ter bestrijding der kosten van onderhoud der gemeentepaarden, opge nomen onder post No. 163. Tan aanzien van de meening der Commissie inzake het beheer van het trambedrijf post 167, als zou de exploitatie wat te optimis tisch zijn opgezet, meenen wij niets beter te kunnen doen dan U te verwijzen naar de bekendmaking van de resultaten der 2 laatste maanden. Als wij verder nagaan, dat de uit gaven zeer ruim in de exploitatie-rekening zijn opgenomen, zijn wij van oordeel, dat de uitkomsten althans niet ongunstiger al thans niet onguustiger zu(ien zijn, dan wor den voorgesteld. Wanneer besloten wordt tot uitbreiding van het bedrijf zal uit den aard der zaak in de alsdan op te maken exploitatie-reke ning rekening worden gehouden met een post voor proefnemingen. Wat de voorbereidende maatregelen inzake oprichting van een grondbedrijf betreft, kun nen wij U mededeelen, dat deze thans zoo ver zijn gevorderd, dat spoedig een voorstel is te verwachten. De vertraging vindt oorzaak in het feit, dat met de hoofdambtenaren ter provinciale Griffie over de formuleering van de Veror dening werd onderhandeld. Wanneer het ont werp straks Uwe goedkeuring zal kunnen verkrijgen, zal blijken dat deze onderhande lingen een spoedige vaststelling der Veror dening door Gedeputeerde Staten zullen heb ben bevorderd. In afwijking van de ineening der Commissie tot verlaging der post No. 176 „Verlichting" enz. der schoollokalen, stellen wij U voor het uitgetrokken bedrag te stellen op f 3000.— en het alzoo te verminderen met f500.—. Door het gebruik van een schoollokaal te Soesterberg kan deze vermindering plaats vinden. Wij stellen U voor het bedrag, uitgetrok ken onder post 183 voor kosten der com missie tot wering van schoolverzuim, niet te verminderen, aangezien wij U in de vol gende vergadering ten aanzien van de be noeming van twee commissiën, namelijk één voor Soest en één voor Soesterberg, een voorstel zullen doen, waarbij rekening is ge houden met de bezuiniging. Het verminderen van post 188 Kosten overtallige onderwijzers" zal niet mogelijk zijn, zoolang het desbetreffende schoolbestuur zijne rechten, volgens de wet verkregen, laat gelden. De opmerking bij post 205 „subsidie mu- ziekcoipsen" is juist en wordt Jdoor ons dienovereenkomstig voorgesteld. Wij willen aan dit voorstel nog toevoegen, dat minstens één der zomerconcerten te Soesterberg zal worden gegeven. De post no. 225 „Kosten van verhuringen en verkoopingen" moet behouden blijven, om daaruit te verantwoorden de kosten van gereed maken der houtverkooping. Dat in 1921 geen uitgaven op dezen post werden verantwoord, vindt oorzaak, dat de uitgaven werden geboekt op „Onderhoud plantsoe nen, bosschen en duinen", eene boeking welke aan de hand der omschrijving wel mogelijk is te achten. De bemerkingen van de commissie bij post no. 241 „voorschotten aan gemeente-ambte naren" kunnen wij aanvaarden. Bij ons be stond reeds het plan in de administratie van bedrijven „publieke werken" wijziging te brengen. In afwachting hiervan zouden wij het thans ingevoerde stelsel voorloopig wen schen te behouden. Binnen korten tijd zal na overleg met den gemeente-accountant en de hoofden der bedrijven U een voorstel te dezer zake bereiken. De meening van de commissie, uitgedrukt bij de beoordeeling van post 248 „Subsidie aan de vereeniging Soesterberg vooruit als zou deze vereeniging zich gaan bewegen op politiek terrein, kunnen wij niet deelen, aan gezien het bestuur is samengesteld uit per sonen van verschillende richtingen. Met de zen waarborg van terzijdestelling van poli tiek. adviseeren wij U in afwijking der com missie, den post te handhaven. Het bemiddelend voorstel der commissie aangaande post 249 „subsidie militair tehuis te Soesterberg" willen wij gaarne tot het onze maken. Voor zooveel noodig vestigen wij de aandacht op de clausule, dat het vol- volgedd (1924) niet meer op subsidie mag gerekend worden. Den post no. 270 „Kosten uitbreidings plan" stellen wij U voor te verminderen met f 600 en te brengen op f 2400. Wij vertrouwen hiermede voldoende het rapport der commissie te hebben beant woord. Mocht het zijn, dat nog verduidelij king van posten noodig is. dan zijn wij gaarne bereid deze in de vergadering te ge ven. Aan de commissie zeggen wij .tenslotte onzen dank voor het groote werk, dat zij mocht verrichten, en voor de wijze waarop zij ons werk heeft beoordeeld. Burgemeester en Wethouders van Soest. De Secretaris, De Burgemeester, J. Batenburg, de Beaufort. (Slot volgt). BILTHOVEN (Biltsche Kapel) Geen opgave. ZONDAG 7 JAN. IS AANWEZIG bietsers licht op. 6 7 Jan. 7 8 8 9 9 —10 10—11 11 12 12—13 4.33 n.m. 7 38 v m. 4.35 4 36 4.37 4.39 4.41 4 42 7 37 7.37 7.35 7.35 7.35 7.34 Arbeidsbeurs. Aanbieding werkzoekenden: 9 Opperlieden. 10 Losse arbeiders. 13 Metselaars. Timmerlieden. 9 Grondarbeiders. 3 Schilders. 1 Kantoorbedienden. 1 Chauffeur-Mecanicien. 1 Huisbewaarder 1 Slagersknecht. 5 Land- en Tuinarbeiders. 1 Leerling-Machinist. 1 Fitter. 1 Rijwielhersteller Advertenüën. FRECO's Hoofdpijn-Tabletten per koker 45 cent. Binnen 10 min. verlichting van de hevigste Hoofdpijn. Verkrijgbaar bij Theod. Wagner, B. Kraal en D. F. Voigt. Kerkberschten. Zondag 7 Jan. SOEST Ned. Herv. Kerk Voorm. 10 uur Ds. D. P. Brans (Viering van het H. Avondmaal). Nam. half 3 Ds. D. P. Brans (Doopsbediening) Geref. Kerk Voorm. half 10 en 's avonds half 6 Ds. J. Hoek. Vrijz. Godsdien stigen. Rembrandtzaal Geen dienst. LAGE VUURSCHE Nederl. Herv. Kerk Voorm. half 10 Ds. Gunning (Voor bereiding H. Avondmaal en Doops bediening) en 's avonds 6 uur geen dienst. BAARN Ned. Herv. Kerk Voorm. 10 uur en 's avonds 6 uur Ds. Meulenbelt. Geref. Kerk Voorm. 10 en nam. 6 uur Ds. Meijnen Christelijke Geref. Gemeente NaussauJaan. Voormiddags 10 uur en 's avonds 6 uur Ds. Molenaar. Herplaatsing wegens misstelling. Heden overleed, na een droevig lij den, onze innig geliefde Man, Vader en Grootvader de Heer in den ouderdom van bijna 77 jaar. Soest, 23 December 1922. Steenhofstraat 74 Mevr. Wed. W. van Veen— Moritz. Makasser. F. J. van Veen. W. van Veen—Qoldbach Amsterdam. Kleinkinderen. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. Ondergeteekende betuigt hiermede zijn welgemecnden dank voor de Gelukwenschen op 1 Januari 1.1. ontvangen. J. H. A. RUPERT. ONDERTROUWD A. A. v. d. DEIJSSEL en A. G. DE KRUIJFF Lange Brinkweg 11. Ais zoodanig biedt zich iemand aan, of voor enkele dagen per week, bekend in 't Gooi. Brieven onder nummer 1 bureau van dit blad. Dame, h. b. b. h. h. zoekt tegen 1 April a.s. ongem. met volledig pension. Brieven onder nummer 2 bureau van dit blad. Wegens vertrek aangeboden tegen aan nemelijk bodUitstekend met groote steenen werkplaats, kippenhokken groote tuin, aan de Spoorstraat 26, tevens 10 P.K. auto, 5 P.K. aanhangmoter, groote partij jonge kippen, broedmachines, kunst moeders enz. enz. te koop, zoo goed als nieuw. Te bevragen bureau van dit blad een Damesfiets (Raleigh) voor f35.—, 2 driepits oliestellen voor f 4.— en een draai- mangel voor f 10.Adres Driftje 10, Soest. een partij schuifkozijnen, deurkozijnen, 2 pompen en 1200 Holl. pannen. Adres Veld weg 19. Te koop gevraagd mahonie liefst groote maat. Brieven liefst met prijs opgaaf onder nummer 3 bur. van dit blad. een partij koemest, ook per voer, en een vette koe. Te bevragen le Heeserlaantje 1. Onder een zending leveren wij 100 pond gemengd graan f 6.25 50 pond prima Ochtendvoer f 4.50 Franco Station v. bestemming, Rembours. NIEUWE WEG 51. Handel in Voeraardappelen, Wortels, Rapen, Bieten, geperst Hooi en Stroo Denk er wel aan Dat we weer een nieuw jaar zijn [ingegaan Alle prijzen dalen Dat kunnen wij verhalen Het is een feit En in werkelijkheid Toch prima kwaliteit. Sinaasappelen Merk Safon vanaf 2'/» tot 5 cent. Binnen- en Buitenlandsch Fruithandel. Beleefd aanbevelend. met wol gevoerd f 4.— extra mooie f 5.50 Nieuwe leeren met kap die over de mouw reikt f 4.— (Ulsters) i f 12.50 Soesterbergschestraat 15a, Soest. Soestdijk. Waam. Notaris A. O. DAMMERS te Soest zal DINSDAG 23 JANUARI 1923, voorm. 11 uur in Hotel „Bellevue" te Soest, PUBLIEK VERK00PEN a. d. Korte Brinkweg 13 te Soest, groot 5 Aren 82 Centiaren. Het huis bevat beneden2 gr. kamers en suite, zijkamer, serre, keuken, W.C.; boven: 3 gr. kamers, kl. kamer en zolder. Vrij van huur te aanvaarden bij de beta ling op 22 Februari 1923. Inlichtingen ten kantore van genoemden waam. Notaris. HOOGE VUURSCHE Notaris Mr. Dr. A. E. Schouten te Baarn zal op des voormiddags 10 uur in de Herberg „de Roskam", te Hooge Vuursche gemeente Baarn, ten verzoeke van den WelEdelge- strengen Heer J. A. L. van den Bosch, PUBLIEK VERKOOPEN: Ongeveer 100 diverse perceelen Zware sparre-, beuke-, linde- en eikebooinen, boonenstaken en slie ten, gezaagde sparren, eikenhak hout, fijn- en grofsparren, hak- sparren, sparrendunsel en spar renstronken, alles aanwezig op de gronden van het Landgoed „de Hooge Vuursche". Aanwijzing geschiedt door de Heeren T. v. d. Visboschbaasen H. Hornsveld tuinbaas aldaar. Betaaldag vóór of op 1 Oct. 1923. Elke kooper moet 2 gegoede en bij de ver- kooping tegenwoordig zijnde medekoopers stellen. Veilingboekjes te verkrijgen bij bovenge- noemden notaris en bij de heeren T. v. d. Vis en Hornsveld voornoemd na Dinsdag 9 Januari aanstaande. Curafeefe Op ieder toegepast. die géén Gedézalf gebruikt bij Iikdoornlast. Prijs 45 ets. Verkrijgbaar bij B. Kraal vh. H. Geubbels, Soestdijk en Theod. Wagner, Soest. JTen echl« koker- en ia altijd W M KOTienien 39 den naam gA.MWWRPT BIRKTSTRAAT 21 Een Airactie voor Soest is onze uiige deze weekjwederorn uitbreidde met 100 c.a. 1000 boeken hebben, toch staan wij de vraag van 't publiek. Gelezen Rom cent per deel en per week. Drogisterij, koek, beschuit, tabak, sig; ansichtkaarten enz. enz. Beleefd aanbevelend, 1 kunt U met ZA besmet ruimen winkel koopjes.

Soester Courant | 1923 | | pagina 6