A. Benning's Verkoophuis f GROOTE OPRUIMING I Boterinrichting „Patria" D. F.VOIGT 1 G. J. SMIT - (ONS BOEKENHUIS) Wielrijders licht op! De Werkeloosheids verzekering. Roomboter (onder Rijkscontr.) f 1.40 p. p. .t Ék 2a Jaargang No. 3. Gecontroleerde oplage 2300 exemp'aren. Verzending per post. Zaterdag 20 Januari 1923 SOESTEH T1IHJWM) Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-Adres: C. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en Vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond 6 uur. Uitgave en druk: Van Weedestraat 15 - Soestdijk Telefoon 56 - Opgericht 1882 - F.C. Kuijperstr. 4 jj Zie de etalages en de lage prijzen. Zaterdag 4.52n.m. tot 7.29 uurv.m. Zondag 4.53 7.28 Maandag 4.55 7.27 Dinsdag 4.57 7.25 Woensdag 4.58 7.24 Donderdag 5.00 7.23 Vrijdag 5.02 7.22 Off. Bekendmakingen Sedert de economische crisis in 1920 ingetreden, heeft het vraagstuk van de werkeloosheidzorg steeds dringender de aandacht gevraagd. Vooral de verzekering tegen de gevolgen van de werkeloosheid kwam door de abnormale tijdsomstandighe den in den druk, zoodanig dat reeds spoedig maatregelen moesten worden beraamd om de werkeloozenkassen in stand te houden. In tegenstelling met de overige Sociale verzekeringen als de onge vallen, ouderdoms en invaliditeits verzekering, is die tegen de gevol gen van de werkeloosheid geheel or ganisch gegroeid uit de behoeften van het maatschappelijk leven zelf. Zijn de beide eerstgenoemde tak ken van Sociale voorzorg van boven af opgelegd, wettelijk geregeld en de bezorging daarvan, de geheele func- tionneering, aan den ambtelijken dienst via de Raden van Arbeid enz. op leving. Dat dan ook de overheid dit be lang heeft ingezien, kan blijken uit d^p steun van Gemeente en Rijkswe ge aan de werkeloosheidverzekering verleend. Van hoeveel beteekenis ook, ter voorkoming van algeheele verarming van vele arbeiders gezinnen, bleek toch altijd nog de uitkeering uit de eigen vereenigingsfondsen, zonder meer, on voldoende om in de allernoodzake lijkste behoeften te voorzienal blijft het natuurlijk juist dat door persoon lijke eigenschappen de gevolgen in het eene gezin verder ingrepen dan bij anderen, die hun levensbehoeften wisten te beperken en door bijzon dere zuinigheid, al was het ook wei nig, iets voor den kwaden dag had den kunnen overleggen. De groei van het instituut dezer verzekering van onder op is ook ii de steunverleening van overheidswe ge bewaard gebleven. Verschillende gemeentebesturen, voornamelijk die der grootere steden hebben ten deze het eerst de groote belangen dezer voorzorg gepeild en de helpende hand geboden. Hoewel'in ons land in den Haag en andere plaatsen reeds in 1912 in eene geméente verordening het verband tus- schen vereenigingskas en overheids steun was vastgelegd, het buitenland en met name België en in het bijzon der de Stad Gent komt de eer toe mede een van de eerste te zijn ge weest. waar de verzekering tegen VAN OVER DE ENG. gedragen aan de ..«W bank. anders" ls her gesieid mee der was^t "£t. Dan*, diiucu werkeloosheidverzekering De telkens terug keerende tijden van gebrek aan arbeids gelegenheid in verschillende takken van nijverheid en de daaruit voorkomende ellende en zorgen voor vele arbeiders ge zinnen, deden reeds verscheidene ja ren geleden de belanghebbenden zelf de handen in één slaan om de ge volgen der werkeloosheid zooveel mogelijk te verzachten. De onderlinge spaarfondsen, soms beperkt tot een kleine groep personen, ja dikwijls niet verder zich bemoeien de dan met de gezellen in éénzelfde bedrijf of werkplaats zijn als de oor spronkelijke vormen van de tegen woordige verzekering aan te merken. Een gelukkige greep mag het dan ook worden genóemd, dat de ontwik kelende werklieden-organisaties met name de Vakvereenigingen, de schoo- ne gedachte dezer onderlinge steun verleening hebben weten te realiseeren in hunne verzekeringskassen en de bloei der vakvereenigingen is zeker voor een belangrijk deel toe te schrij ven aan de verbintenis tusschen de actie voor betere verhoudingen ,op het terrein van den arbeid en de voor- zorgs maatregelen voor tijden van werkeloosheid. Geen wonder ook. De gevolgen van het derven van inkomsten in de arbeiders gezinnen waren veelal geen andere dan dat zij, bij eenigep duur der werkeloosheid, de hulp der liefdadigheid, 't zij dan der Kerkelijke of overheids armverzorging moesten inroepen. De oorzaken van de geregeld toe nemende en wederkeerende perioden van arbeidsschaarste, reeds tientallen van jaren voor 1914, na te gaan, ligt niet op onze-weg. Een vergelijking van den toestand in handel en Nijverheid vlak voor den oorlog in zijn zoo goed als de geheele wereld omvattende verhou dingen en dien van bijv. een vijftig jaren geleden met zijn beperkte en dikwijls plaatselijke omstandigheden, maken het wel reeds duidelijk dat deze oorzaken niet aan de opper vlakte liggen, maar meestal door in ternationale factoren worden be- heerscht en veroorzaakt. Wij ontkennen niet dat plaatse lijke toestanden soms invloed kunnen hebben, overduidelijk is het echter dat vooral de tegenwoordige inzin king en de ontzaggelijke werkeloos heid over schier heel de wereld niet at- doende kunnen worden bestreden bin nen de grenzen van één land. De bona fide arbeider, dat is de arbeider die werken wil en werken kan, maar door oorzaken buiten zijn schuld geen werkgelegenheid vindt, mag echter niet het slachtoffer wor den van de gevolgen der werkeloos heid. In de tegenwoordige omstan digheden niet, maar evenmin in meer normale tijden als vóór 1914. Niet alleen om de personen, maar zeer bijzonder om de belangen van de gemeenschap der menschelijke saam- reeds eerder was uitgewerkt. Eerst in 1917, nadat verscheidene gemeenten zelfstandig de werkloos heidverzekering hadden geregeld, kwam de wettelijke regeling tot stand, bekend als het „werkeloosheid be sluit 1917". De deelname aan deze wettelijke regeling is vrijwillig. Om echter het rijksubssidie te ontvangen moet het gemeentebestuur verzoeken tot deel name in bovenbedoeld besluit toe te treden. De basis der verzekering is de premie welke door de leden der kassen betaald en de daarnaar vast gestelde uitkeering. Premie en uit keering varieeren al naar gelang van de geldende loonen in het vak, waar toe de deelnemer behoort. Zoo zijn bijvb. premie en uitkee ring van den bouwvakarbeider hooger dan die van den landarbeider, omdat de loonstandaard van den laatste lager is van den eerste. Het subsidie van Rijk en Gemeen te bedraagt 100% waarvan door ieder 50% wordt bijgedragen. De uitkeeringer. bedragen ten hoog ste 70% van let normale loon, waarnaar de preniestorting is bere- kend. De verschillede bepalingen der verzekeringals het aantal weken waarover premie moet zijn betaald, alvorens recht cp uitkeering wordt verkregen, het »antal wachtdagen, de dagen die val het begin der wer keloosheid moetei verloopen, voor dat de uitkeering aanvangt, het aan tal weken waarever ten hoogste in één jaar uitkeemg wordt verleend enz. zijn voldoeide bekend. De verschillend gemeentebesturen zijn onderling ieorganiseerd in de Nederlandsche -ereeniging van wer- keloosheidfondsei, welke op haar beurt weer is angesloten bij den Nederlandschen werkeloosheidsraad. een adviseerend lichaam hetwelk den Minister van Arieid van advies dient in alle zaken btreffende deze ma terie. De geheele rgeling ressorteert on der den Rijksdinst der werkeloos heidsverzekering en arbeidsbemidde ling van het deartement van arbeid. Het spreekt vanzelf dat aan de organisatie van deze vrijwillige ver zekering de sebduwzijden niet ont breken, ook we omdat van de zijde der deelnemers likwijls ongerechtig heden openbaai worden, zij wegen echter zeker nic op tegen de groote voordeelen in eze uitnemende soci ale voorzorg gegen, waardoor zeker het arbeids venogen van ons volk belangrijk is gtteund. Burgemeester en Wethouders van Soest herinneren belanghebbenden aan het voorschrift, vervat in het Provin ciaal blad No:23 van 1922, waarin is voorgeschreven dat degenen die in deze gemeente wenschen overtegaan tot het doen van Verveeningen, daar voor een aanvrage ten Raadhuize moeten indienen. Burgemeester en Weth. voornoemd, De Burgemeester, A. ENDENDIJK L.B. De Secretaris, J. BATENBURG. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat ingevolge art. 2 van het Konink lijk Besluit van 9 Augustus 1922 bin nen afzienbaren tijd de bewaking en afsluiting van alle in deze Gemeente gelegen overwegen, behalve die aan de halte Soestdijk en aan het station Soestduinen zal worden opgeheven en dat deze overwegen kenbaar zul len worden gemaakt door waarschu wingsborden. Volgens de door den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten gegeven voorschriften, zullen aan het boveneinde van een in zwart witte kleuren geschilderde paal twee elkaar kruisende borden geplaatst worden, waarop onderscheidelijk „On bewaakte overweg" en „Let op de treinen vermeld staat. Ter vermijding van ongelukken wordt bovenstaande onder de aan dacht der ingezetenen gebracht en wordt hun aanbevolen bij het pas seer en der o verwed en_.de noodiae voorzichtigheid te betrachten. De Burgemeester voornoemd. De Burgemeester, DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. De huidige bezetting van het Ruhrgebied in het licht van Frankrijks aspi raties vóór 1914. Woensdag, 17 Januari. Het kan, dunkt ons, geen kwaad, het weergeven van de feiten van den cag eens te onderbreken door een niet onbelangrijk citaat uit een buitenlandsch blad. In bet bekende „Berliner Tageblatt" geeft Theodor Wolff, de hoofdredac teur in genoemd blad een reeks vervolgartikelen, getiteld; „Uit de papier-n van Iswolski". Met deze persooi wordt de Russische gezant te Parijs bedoeld in het jaar 1913. We outleenen aan het tweede arti kel van den heer Wolff het volgende Voor allen, die zich bezig houden met d» voorgeschiedenis van den oorlog en het vraagstuk der schuld aan den oorlog, moet het van bui tengewoon belang zijn, uit de tele grammen, die Iswolski en Delcassé, Frankrijks minister van Buitenland- sche Zaken, den 30en Sept. en den 13en Oct. 1914 wisselden, te kunnen opmaken, dat Delcassé den gezant herinnerde aan de onderhandelingen, die in 't voorafgaande jaar, in 1913 te St Petersburg hadden plaaats ge vonden en er den nadruk op lei, dat men reeds toen, in 1913 een accoord had getroffen over de „vorderingen en de venschen vun Frankrijk". De heer Delcassé, zijn Fransche lastge vers en de Russische vrienden waren het dus reeds in 1913, toen een oor log. met Duitschland in§ 't geheel niet te verwachten viel, over hun oorlogs doeleinden eens geworden en hadden reeds toen de Duitsche buit verdeeld. Deze bekentenis van Delcassé is van groote waarde. Daaruit blijkt, dat de Ruïsische en Fransche oorlogs partij ieeds lang voor 't uitbreken van dei oorlog de meest hoopvolle verwachtingen koesterden. Deze kwak- ix.'.-/crs -va>: te* recht huichelen ver ontwaardiging over „de grootste mis daad der wereldhisthori" en verlang den in 1913 daar naar reeds vurig. Ze verlangden er niet alleen naar, maar bereidden de misdaad in alle bijzon derheden voor. Toen Poincaré pre- Het beste adres voor dagelijksche versche Boter, Kaas, I Eieren en fijne gerookte Vleeschwaren is: Julianastraat 56 KEUKENBQTER vanaf 60 ct. (met gratis dividend- en eieren- bons voor Paschen). Advertentiën van 1-5 regels F0.75. Iedere regel meer £0.15. Bij contract groote korting. Advertenties tot Vrijdagmorgen bij den Uitgever. Versche EIEREN 12 CENT per stuk (Geen kalk- of koelhuis-eieren.) Fijne belegen Volvette KAAS 80 CENT. Ie Soort fijne Geldersche Worst (met loodje) f 0.90 per poftd. Ie Soort grove Geldersche Worst (met loodje) f 0.90 per pond. Ie Soort Geld. Óntb. Spek f 0.90 p. p. Dagelijksche bezorging aan huis. Ie Soort Geld. Vetspek f0.70p.p. Ie Soort Fr. Knakworst f0.30p. p. Zuiver gesmolten Rundvet f 0.60 pd. Blad Reusel f 0.75 per pond. Lever-Pastei f0.40 per busje. Briefkaarten worden vergoed. DE S0ESTER BELASTINGEN. Drogis - Opticien Maakt Foto's voor alle doeleinden. Rijks-depót vor post- en rentezegels Burg. Grothstr. 28 - Soestdijk Burgemeester tot Gemeenteraad: Vooruit Jongens. Elke ruk is duizend inwoners meer. sident was geworden, werd de vre delievende gezant Louis uit St. Pe tersburg teruggeroepen en door Del cassé vervangen. Honderd maal is de vijandelijke beteekenis voor Duitschland van deze vervanging ontkend, maar nu kan de wereld zien, wat toen ter tijd tusschen den heer Delcassé en den Rus is voorgevallen. Behoort het tot de diplomatieke usanties, dat midden in vredestijd twee bondgenooten 't over oorlogs doeleinden eens worden en dat men, in vredestijd, regelingen omtrent een naburigen staat treft? Dat kan slechts gebruikelijk zijn. wanneer men naar oorlog verlangt en de deur voor hem openen wil. Del cassé, zijn opvolger Paléologue, en de ingewijden te St. Petersburg wenschten den oorlog en rekenden er op, dat Duitschland welks staats manskunst zij terecht niet hoog schatten, vroeg of laat in de val zou loopen. Toen de hoop in vervulling trad, toen een onvergeeflijk lichtzin nige politiek aan de steeds door Bismarck in toom gehouden Oosien- rijksche paarden vrije baan liettoen de snel uitgevoerde Russische mobi lisatie haar uit w£r(kijsc( niet de oorlog uitgebroken was, toen "Kre gen de Fransche imperialisten nog meer trek. Engeland deed mee; de situatie was gunstig, nu moest het Duitsche rijk vernietigd worden; nu was de volledige verplettering van dit Duitschland, waaraan men. voor de wereld heel handig de absolute verantwoordelijkheid voor den oorlog toeschoof, het groote doel. De heer Delcassé verklaarde in Bordeaux aan zijn collega Iswsloki, dat Engeland het verdeelingsplan van Duitschland goedkeurde en waar schijnlijk het herstel van Hannover zou verlangen. Dit was klaarblijke lijk een vergissing van den heer Delcassé, want men heeft nimmer vernomen, dat de Engelsche regeering van een herstel van Hannover zou hebben gerept en de Fransche wen schen ten opzichte van Rijnland heb ben, voorloopig althans, ten deele door den tegenstand van Lloyd Ge orge, schipbreuk geleden. Waarschijn lijk hebben de Engelsche staatslie den in den Herfst van 1914, even min als in 1917, iets van de Fransch- Russische vereenkomst geweten. Al waren ze zoo onvoorzichtig, het evenwicht Op 't vasteland te hel pen verstoren, toch konden ze onmo gelijk in een totale vernietiging, een oplossing van 't Duitsche rijk toe stemmen, waaruit een blijvende he gemonie van Frankrijk zou moeten volgen. En wat zeggen de andere naties, die aan Frankrijks zijde stre den, van dit nieuwe „verdrag van Bordeaux?" Men had ze tot den Kruistocht voor recht en beschaving en onafhankelijkheid opgeroepen, voor de verdediging van bedreigde vrij heden. Wat zeggen de Amerikanen van de overeenkomst van 1914? Hun was het vernietigingsplan van de Fransche regeeringskliek ook onbekend, toen ze besloten, met hun jonge mannen en hun reusachtige oorlogstoerustingen den Oceaan over te steken, Zij wilden strijden voor het zelfbestemmingsrecht der volkeren, tegen de onderdrukking, tegen de vernietiging, tegen den mi litairen geest van geweld. Wie was dan nu eigenlijk in zijn vrijheid, in zijn bestaan meer bedreigd. Frankrijk of Duitschland? Wiens vernietiging werd beoogd erin geheime diplomatieke onderhan delingen tot inzet van den oorlog gemaakt Uitgezonderd enkele warhoofden heeft in Duitschland tijdens den oor log waarlijk niemand, geen serieus politicus en geen partij aan een ver nietiging van Frankrijk gedacht. Ter wijl te Bordeaux de heer Delcassé het vernietigingsaccoord met Rusland trof. leefde in de ziel van von Beth- mann Hollweg slechts de wensch, een verzoeningsvrede tot stand te brengen. Bismarck, bij de Franschen bijna zoo zeer gehaat als Lloyd George, schreef op 25 Februari 1887 aan den gezant Schweimitz te St. Petersburg "de Russische veron derstelling, alsof wij Frankrijk als groote mogendheid blijvend zouden willen vernietigen, getuigt van groote kortzichtigheid. Als wij door Frank rijk zouden worden aangevallen en wij mochten overwinnen, dan zou den wij toch niet aan de mogelijk heid denken, een natie van 40 mili- oen Europeanen de met beteekenis en liet gevoel van eigenwaarde als de Franschen. te kunnen vernietigen". De heer Delcassé, minister van Buitenlandsche zaken onder President Poincaré, en zijn ongeving waren van opinie, dateen volk van 60 milioen Europeanen, met zeker niet minder talenten en gevoel van eigen waarde dan de Franschen. wél kon, ja moest vernietigd worden. De heer Poincaré wil Duitschland niet ruineeren, wil het Rijngebied niet annexeeren O neenHij wil slechts panden als borgstelling voor de schuldvorderingen, die wij met opzet niet voldeden. Dat is alles! Wij weigeren deze panden in Rijnland, wij weigeren ze overal Want ze dienen slechts om de mo gelijkheid voor een moratorium te scheppen en om een uiteindelijke re geling der herstelkwestie en 't aan- aa^n.van een leening te verhinderen. De heer Poincaré wil geen defini tieve oplossing der herstelkwestie hij zal die steeds met woedenden ijver tegengaan. Hij vindt het pro fijtelijker, na den afloop van een moratorium weer nieuwe „panden" in Rijnland te eischen. Wij weigeren ze, omdat we niet blind zijn en om dat slechts een stekeblinde de impe rialistische bedoelingen van den Fran schen premier niet kan doorzien. De gepubliceerde papieren van Iswolski bewijzen duidelijk, dat instee van een gezond Duitschland een vernietigd Germanië moet overblijvenin plaats van bevordering der Duitsche betaal- en koopkracht, vernietiging der Duit sche economie. Dat alles, om op Duitschlands puin- hoopen de politieke en economische hegemonie van Frankrijk, beveiligd tegen iedere concurrentie, tot de hoogste ontwikkeling te brengen. Ongetwijfeld zal de heer Poincaré blijven bezweren, dat hij niets dan onnoozele panden voor een onvol dane schuld zoekt. Maar voor geen bezweringsformule wijkend, en ook nu nog niet tot zwijgen geneigd, waart rusteloos en onbescheiden de geest van wijlen Iswolski rond! BINNENLAND. In 10 min. RotterdamNew-York. Zondagnacht te 12 uur is te Rotterdam het nieuwe kantoor op de Zuidblaak geopend der Commercial Cable Company, de eerste particuliere Telegraaf onderneming. Dit kantoor is alleen bestemd voor telegram West- Indië. Vanuit Rotterdam worden de telegramnien via Londen naar Ame rika geseind, in 10 minuten. Dit zal voor den handel onbere kenbare waarde hebben. Gemeenteraad Amsterdam. De S. D. A. P. acht het Wethou derschap eener groote gemeente niet vereenigbaar, met het lidmaatschap der Tweede Kamer. Daarom heeft de heer Vliegen zijn ontslag genomen als wethouder. De Burgemeester sprak zijn waardeering uit voor hetgeen de heer Vliegen als weth. in het belang der gemeente heeft verricht. De heer Wijnkoop (communist) merkte op. dat de communisten niet kunnen in stemmen met de geewaarderde woorden en den dank die de Voorzitter na mens den Raad den heer Vliegen bracht. De vacature-Vlieger blijft tot Sep tember a.s. onvervuld. Jammer, voor den heer Zuurbier, die dat baantje wel tot September had willen waar nemen. Subsidie Bijzondere Schooien Socialis tische Jeugdorganisatie. Als een bestuur van een bijz. school vraagt om een voorschot, waar ze recht op heeft, dan noemt den cor- resp. van „Het Volkhet „Daar gaan onze millioenen" maar als er een vereeniging opgericht, wordt.

Soester Courant | 1923 | | pagina 1