i ende Hoendorziekte actuien Accountant -Ondern, Soest BIJVOEGSEL D. F. Voigt on 23 Jitverkoop r redietbankvoor Omstreken Te lef. 304 ort ische Therapie. lCHTEN BALANSEN tg van ■ZAKEN behoorende BIJ „DE SOESTER" VAN ZATERDAG 27 JANUARI '23, UITGAVE G. v. d. BOVENKAMP, VAN WEEDESTR. 7 - SOESTDIJK d strekt, leder wordt it. Geen zichtzending I. ig in voorraad zijnde es en Allover Nets :gen Balansprijzen weg gemaakte Goederen. Vrouwen-, Jongens- en shemden (geel katoen) vanaf 79 cent. nbroeken geel keper 1.52 >eken 1.68 en Heeren Flanellen vanaf 1.28 ster en Cheviot Jongens ken, groote korting, ïperbroeken en Jassen, evlekt. voor spotprijzen zeroens, Sporthemden vanaf 1.68. ster Werkbroeken, fiets- odel, extra koopjes. Ie, Oemoltonneerde en Broeken, Borstrokken in Vrouwen-, Jongens- en Mefsjesmafen Onderjurken, Tailles enz tegen verbluffend lage en totaal uitverkocht. Dolang de voorraad strekt vanaf 38 cent, LINT alle EN vanaf 98 cent, ZAK- n, Heeren Overhemden, en enz laagste prijzen. altijd iets voor U bij, ■vende U aan: Gemberpoeder, Jodium tinctuur inwendig gebruik. I, Carbolzuur, Carbolineum voor ontsmetting. DROGISTERIJ VAN 9 SOEST AAI. F 300.000 sscn: cretaris Amersfoort Amersfoort Amersfoort Amersfoort Amersfoort ding ig 3'|2-5°|o) 4°|o Iscredieten Incasseeringen SPECULEEREN in effecten is verboden MARTENS D. WAGNER, Steenhoffstr. 58 >7 Nieuw Baarnstraat. DEKKER. ZATERDAG van ll/2 21/2 uur. ien,"Rheumatiek, Bleekzucht, hma en Chron-Bronchitis. Platvoeten. i - SOEST met het Accountantswerkzaamheden 10 uur - Telef. S 45 A. en B. VERWEIJ. Tel. 86, Soest. Nederland per trein en per auto. Eigen kistenmakerij Veldweg 4. Gemeenteraad op Vrijdag 19 Jan., n.m. 2 uur. Alle leden aanwezig, behalve de heer v. d. Broek. Voorzitter: De Burgemeester. De Voorz. opent de zitting en wijst er op dat dit de eerste vergadering van dit jaar is. Spr. wenscht alle leden met hun gezinnen veel heil en voor spoed en hoopt dat het jaar 1923 voor onze gemeente een in alle opzichten gunstig jaar moge zijn. De Secr. leest daarop het gebed voor. Aan de orde komt Voorloopige vaststelling der Gemeen te-rekening 1921 Door de commissie van Onderzoek, bestaande uit de Heeren P. C. W. Foe- ken. rapporteur. G. Hilhorst en F. But- selaar is een rapport uitgebracht waar aan wij het volgende ontleenen. De Commissie is over het karakter van het rapport ietwat teleurgesteld. Het noemt verschillende kleinigheden die eigenlijk met de kwartaal controle in orde moesten gemaakt zijn. De ac countant adviseert echter niet tot goed keuring en draagt dus geen positieve verantwoordelijkheid. Gaarne had de Commissie in het rapport een alge- meene beschouwing gezien over het financieel beheer, vooral van den Bui tengewonen dienst, waarvan het eind cijfer over de 2 millioen gaat. Zoo werd bijv. voor het bouwen van drie scholen begroot f 249000 en uitgegeven (met inbegrip van de restanten in 1922) f 173000, dus f 76000 minder. Toch werd f 249000 geleend tegen zes en half procent, dus f 76000 meer dan strikt noodig was, en f 90000 meer dan vereischt werd om beursnoteering te krijgen. Nu kunnen zegt de com missie. van het overschot de 2 scho len te Soesterberg wel betaald wor den. maar heeft de gemeente geen schade door die hooge rente? Verder vraagt de commissie of de overschrijding der post verharding van wegen, begroot op f 70000 uitgegeven f116000 steunt' op tusschentijds geno men raadsbesluiten. Over leveringen door ingezetenen ten behoeve van den verbouw van het Raadhuis, is de Commissie niet geheel voldaan en vraagt waarom voor f 1500. Linoleum moest geleverd wordendoor de firma van Lent te Rotterdam, drie klokken voor f 95,50 werden geleverd door firma A. J. Brouwer te Utrecht, het ameublement voor de kamers van Burgemeester en Secretaris door de firma Kempkes te Waddinxveen, voor f 2445, en de tafel voor de Raadzaal door den Heer Slob te Baarn voor f 371. Uit het rapport blijkt verder dat aan de opzichters bij Publieke Wer ken gratificaties voor overwerk zijn uitgekeerd ten bedrage f 1000, en vraagt de commissie of dit met goedvinden van den Raad is geschied. Overigens verklaart de Commissie dat zij bij het doen van enkele proef- steken geen afwijkingen heeft ontdekt, dat de totaal indruk der boeken en bescheiden zeer gunstig was, waarvoor zij den desbetreffenden Hoofdambte naar en den gemeente ontvanger gaar ne den hen toekomenden lof toebrengt. In het officieele antwoord geven B. en W. een uitvoerige beschouwing over de gesloten leening ten behoeve van Scholenbouw in 1921, waaruit blijkt, dat een leening werd aangegaan van f 590.000 om een toen bestaande tijdelijke schuid f 600.000 te dekken. Daar anders het geheele effecten bezit in onderpand gegeven had moeten worden, en 't dan nog niet zeker was geweest of daarop voldoende kapitaal beschikbaar was gesteld. De overschrijding der post verhar ding van wegen is gedekt door een Raadsbesluit van 12 Mei 1922. In deze post zijn ook begrepen kos ten van grondaankoop voor verbree ding, Notariskosten, aankoop Wals enz. Op de vraag van de commissie over de levering van enkele artikelen door niet-ingezeten antwoorden B. en W. 1. de geleverde linoleum door de Firma van Lent te Rotterdam betreft het kurklinoleum, gelegd op de afdee- lingen. Dit artikel is een speciaal pro cédé, dat niet valt te rangschikken onder de gebruikelijke linoleums. Deze laatste zijn dan ook geleverd door de Firma Veenendaal alhier. 2. De klokken hadden te Soest gekocht kunnen worden. Evenwel koopt men dergelijke artikelen liever uit voorraad en niet uit catalogi e. a. zooals veelal ter plaatse moet geschieden. Dit laat ste is dan ook alleen van aankoop te Utrecht. 3. Het meubelair was aanmerkelijk voordeeliger aan te koopen bij de Firma Kempkens te Waddinxveen. zoodat wij gemeend hebben de levering aan die firma te moeten opdragen. In het algemeen willen wij wel de verzekering geven zooveel mogelijk de benoodigde artikelen in de gemeente te betrekken, mits hierdoor geen na deel komt te ontstaan. De uitbetaling van overwerk aan de ambtenaren van het architectenbu reau werd door B. en W. als gemo tiveerd beschouwd door het standpunt dat door den Raad werd ingenomen naar aanleiding van het rapport der commissie van onderzoek der begroo ting voor 1922, waar zij zegt, dat het niet in hare bedoeling ligt, dat overwerk niet betaald moet worden. De in het rapport genoemde heeren hebben geruimen tijd tot laat in den avond overwerk moeten verrichten, en de billijkheid bracht mede hen daar voor op deze wijze te beloonen. Dit punt, dat er oogenschijnlijk nog al nuchter uitzag en het vermoeden wekte, dat het zonder veel discussie onder den kamer door zou gaan, leverde integendeel heel wat stof tot gedachte wisseling. In hoofdzaak ging 't over de vraag, welke positie neemt de accountant tegenover B.ö W.in. Vele leden|schenen dit niet goed te weten, meende een dat hij boven B. en W. moest staan, een ander dacht er anders over en argumenteerde dat de accountant amb tenaar is. dus ondergeschikt, o.a. ook aande bevelen van B.6W. en niet om- Na een tamelijk gezellige discussie, die wel even wat wrang dreigde te worden, omdat ook de vergoeding voor overwerk, door de afd. publ. werken verricht, ter sprake kwam, waartegen een der leden zich meende te moeten verzetten, bracht het einde dezer ge dachtewisseling den tamelijk vroolijken uitslag, dat zooals B. en W de positie van den accountant denken en die hij trouwens dan ook al inneemt, de ge- gewenschte was, n.1. die van ambtenaar in den mooien zin van het woord, dus wel ondergeschikt, maar met advisee- rende stem in finantieele aangelegen heden. Doch ter zake. De heer Foeken zou graag eenige conclusie, die hij uit het rapport be treffende deze rekening getrokken heeft, aan het oordeel van B. en W. onder werpen. Spr. heeft toch begrepen, dat niet alle belangrijke voorstellen met den accountant zijn behandeld en dat deze meer tot controle dan tot advi- seeren geroepen schijnt, 't Komt Spr' voor dat den accountant een beperkt mandaat is gegeven. Voorts heeft Spr. een hem toegezegde verklaring van post verharding van wegen nog niet ontvangen en zegt teleurgesteld te zijn het antwoord van B. en W. waarom de levering van het Kurklinoleum, van Klokken en het Meubelair van enkele kamers (plm. f 5000.niet aan de zakenlui alhier is opgedragen. Destijds werden de electr. ornamen ten hier wel gekocht. Tot slot heefl Spr. veel bezwaren tegen uitbetaling voor overwerk aan de opzichters bij Publieke werken. De Voorz. merkt op. dat wanneer alles nog niet zoo ging als de vorige Spr. dat wenschte. dit zijn oorzaak vindt in het feit dat de tijd van voor bereiding van deze fin. materie kort was. Tegen het steeds adviseeren zooals de vorige Spr. dat meende, zijn veel bezwaren, daar dan alle Stukken ter inzage moeten staan. Overigens wil 'vSpr. als 't mogelijk is zooveel mogelijk mede werken en zegt hij dat de accountant niet alleen controleerend maar ook adviseerend optreedt. Wat nu de leveringen aangaat moet Spr. opmerken, dat het Kurklin. een speciaal procédé is, dat ook door vak kundige lui gelegd moet worden. Er is geinformeerd, of dat door ingezete nen gedaan kon worden, maar men had hier geen vakkundigen. De Klok ken, ja deze hadden hier gekocht kun nen worden, doch de prijs van het meubelair was hier veel hooger dan van den leverancier te Waddinxveen. De heer Scheffer neemt een ander standpunt in ten opzichte van de ver goeding waarvan hier kwestie is, dan de heer Foeken. Spr. heeft zich op de hoogte gesteld, de menschen hebben goed gewerkt, meermalen tot 12 uur. zij moesten dit omdat zij niet tot dien hoek behooren waar volop ambtenaren zijn te krijgen. Zij hebben wel degelijk recht op de centen. Spr. betreurt 't met hart ziel, dat deze menschen het loodje zouden moeten leggen. Als men gaat onderzoeken, dan zal men erken nen dat 't niet past te zeggen, dat zij geen overwerk in rekening mogen brengen. Zij hebben werkelijk werk gepresteerd. De heer Endendijk verwondert 't dat de heer Foeken met de wetenschap die hij van deze zaak heeft, gesproken heeft zooals hij deed en een eisch stelt, die hier abnormaal is. Het publiek weet o.a. dat Spr. tegen alle overwerk is. Dit alles had dus achterwege moeten blijven het vermoeden wordt nu ge wekt, dat er iets anders achter zit. Als iemand 't heeft verdiend, dan wel deze menschen, die vaak later dan tot 12 uur hebben gewerkt. De heer Foeken kan de logica niet goed te pakken krijgen. Spr. meent dat de accountant hier een eigenaardige positie inneemt, of hij staat boven de partijen of hij is ondergeschikt. En dan kan 't gebeuren dat een ambtenaar een daad van B. en W. sanctionneert. Spr. meent dat de accountant, moet zijn de rechterhand van B. en W. hij het finantieel beleid, niet Critiseeren, maar adviseeren, die de zaken uiteen zet. Ook de leden moeten zelf controleeren en degelijk mede werken in het belang van een goed finant. beleid der gemeente. De heer Endendijk gaat daarmede accoord maar merkt den Spr. op, dat de indruk die hij van het rapport kreeg toch anders was, veel ongunstiger. De heer Foeken Misschien, maar een briefschrijver bijv. zal er niet al tijd bij denken hoe zijn schrijven op de gemoedsstemming van hem die den brief moet ontvangen, zal werken. En dit wordt ook wel eens bij officieele stuk ken vergeten. De heer Endendijk interrumpeert. De heer Foeken vraagt, of de Spr. hem uit zijn tent wil lokken en gaat dan voort met op te merken, dat hij geen tegenstander is als er betaald moet worden voor werk, want Spr. is een tegenstander als men iemand tot zijn bloed toe wil exploiteeren, maar hier is 't iets anders. 1921 was 't beginjaar van deze 2 aangestelde menschen op een beginjaarwedde van f 2900,met mooie vooruitzichten. Nu is 't waar, dat dit jaar meer van hen geëischt heeft dan in normale tijden het geval zou zijn geweest, maar dit was nu een maal zoo. Als in 't zakenleven iemand aanvangt met een mooie loopbaan, en onbezoldigde toekomst, dan zal hij zich ook niet dadeiijk laten betalen voor overwerk. Exploiteeren wij de ambte naren niet, dan zij ook niet de gem.kas. De heer EndendijkDit mag niet gelden ten opzichle van den technischen dienst, die royaal met hun tijd hebben gewoekerd, zelfs tot 10, 11, 12, soms wel tot 3 unr. De heer Scheffer voegt er aan toe, dat dan geen ambtenaar uit deze om geving dil werk zal ambitionneeren. De heer Hilhorst heeft de meeningen Drogist - Opticien Maakt Foto's voor alle doeleinden. Rijks-depót voor- post- en rentezegels Burgem. Grothestr. 28 - Soestdijk gehoord en zegt, dat. in de commissie ook lang en breed is gesproken over de positie van den accountant. Moge een accountant in particuliere zaken boven de zaak staan, voor een gemeente is dat moeilijker. Spr. meent, dat de huidige positie de juiste is, maar wan neer werkelijk blijken mag, dat 't een andere richting uit moet, dan kan dat W. toch nooit van een ambtenaar bevelen heeft te eischen. Op de uitbe taling voor het overwerk heeft hij niets tegen. Loon naar werken. De heer Besselsen is ook tegen over werken, maar als het al eens moet ge beuren, dan moet er voor betaald wor den en hierin is niets onbillijk, daar de salarissen bepaald worden voor bepaal de uren. De heer Foeken wil een punt recht zetten. In publieke werken heeft men den architect een adviseerend per soon. Op het finantieel-terrein kan dus ook overleg gepleegd worden met een deskundige, dus hier den accountant dit ondermijnd absoluut niet het gezag van B. en W. De Voorz. merkt op, dat overleg met den accountant geschiedt en men diens adviezen inwint. De zaak blijft dus zooals zij was. (Gelach). De heer Rietveld vraagt, of de ac countant alleen voor het verifieeren is of ook voor adviseeren. Tegen dit laatste ziet Spr. geen bezwaar, daar hij beter en ruimer inzicht zal bezitten op dit terrein dan wij. De heer Scheffer wijst nog eens op de positie van den accountant in par- ticeliere zaken, maar merkt men hem op dat deze geen ambtenaar is. De rekening wordt vastgesteld. 2e. Behandeling van het voorstel van B. en W. tot vaststelling van enkele algemeene bepalingen, verband houdende met uitgifte van gemeente gronden in erfpacht en huur Den leden zijn de bepaling toege zonden en de voorstellen als volgt Uitgifte in pacht voor 15 jaar. Canon 45 ct. per are per jaar. Voor perceelen waarop een huis staat voor 3 are 4 der door de Commis sie geschatte waarde, de rest tegen 45 ct. Wanneer in erfpacht gegeven gron den als bouwterrein worden gegeven wordt de erfpacht herzien en weer op 4 0/° der geschatte waarde hersteld. Gronden in huur van 35 ct. per Are per jaar tot jaar. De heer Dammers heeft eenige wijzi gingen in de regeling voor te stellen Naar aanleiding van dit voorstel, zou het mij aangenaam zijn U mijn meening kenbaar te mogen maken. Bij de behandeling van de algemee ne regelen waaronder uitgifte van erf pacht zal geschieden moeten wij letten én op de belangen van de gemeente én op de belangen van hen, aan wie vroeger uitgifte van erfpacht heeft plaats gehad. In dit verband meen ik dadelijk te moeten wijzen op het in dertijd door Uw Raad genomen be sluit om weder uitgifte in erfpacht te doen plaats hebben waardoor recht matig hoop en verwachting is opge wekt bij hen die vroeger gronden in erfpacht hebben bezeten, welk recht van erfpacht door het verstrijken van den tijd is vervallen. Waar echter de belangen van de gemeente ook niet uit het oog mogen worden verloren zou ik al dadelijk onderscheid willen maken tusschen gronden waarop door vroegere erfpachters gebouwen zijn ge sticht en die waarop zulks niet het ge val is. Betreft het gronden waarop vroegere erfpachters reeds gebouwd hebben dan zou ik die gronden ook thans wecfer in erfpacht willen uitge ven. Ten aanzien van gronden waar op door vroegere erfpachters niet ge bouwd is, zou ik het belang der ge meente willen laten domineeren, en in het algemeen niet tot uitgifte van erf pacht willen overgaan. Geen bezwaar tegen uitgifte in erfpacht zou ik voorts hebben tegen kleinere complexen, als deze gronden bestemd zijn om daarop te bouwen. In bepaalde gevallen zouden ook groo- tere complexen daarvoor in aanmer king kunnen komen. Ten slotte zou ik ook onderscheid willen maken tusschen ontgonnen en niet-ontgonnen gronden. Ten aanzien van de laatste zou ik niet tegen uitgifte in erfpacht zijn, als deze uitgifte in erfpacht geschiedt, met de bedoeling deze gronden te ontgin nen, doch met betrekking tot ontgon nen en in cultuur gebrachte gronden zou ik in 't belang der gemeente aan verhuren de voorkeur te geven boven de uitgifte in erfpacht. Om echter te gemoet te komen aan de belangen van hen die eventueel deze gronden vroe ger in erfpacht mochten gehad hebben zou ik tot verhuring voor niet te kor ten tijd aan de vroegere erfpachten willen medewerken, mits de gemeente het recht heeft om de huur van jaar tot jaar te doen eindigen, als de ge meente zelf de beschikking wenscht te verkrijgen over die gronden. Een bezwaar tegen het voorstel van B. en W. acht ik den termzn van 15 jaren waarvoor zij de uitgifte wil doen. Deze termijn zou ik minstens willen verdubbelen. Waar erfpacht volgens B. W. met hypotheek bezwaard kan wor den zal dit wel volkomen illusoir wor den, wanneer de uitgiften voor zoo n korten tijd plaats hebben. 't Spreekt van zelf dat wat ik hier 't midden heb gebracht moet be schouwd worden als een algemeenen :gel, waarvan in bijzondere gevallen kan worden afgeweken. Resumeerend zou ik dus uitgifte in erfpacht voor 30 jaren willen doen ge schieden 1. voor gronden waarop door vroe gere erfpachters is gebouwd. 2. voor kleinere en grootere com plexen, bestemd om daarop te bouwen. 3. voor grootere complexen om te ontginnen. De heer v.d. Breemer is een weinig in 't gedrang gekomen, daar hij als wethouder mede de regeling indiende, maar ook lid der commissie, intusschen overhelt naar de zienswijze van de commissie. B. en W. vinden echter den termijn van 30 jaar wat lang, omdat men dan zoolang gebonden is en kwam men toen met dit bemiddelingsmiddel. De heer Hilhorst vraagt hoeveel gegadigden er al zijn (geantwoord wordt een veertigtal) en voelt veel voor de regeling van B. en W. De heer Rietveld en Scheffer zeg gen ook hunne meeningen maar de heer Foeken hakt den knoop door en geeft in overweging den termijn te bepalen op minstens 15 jaar, elke aan vraag kan daarop beoordeeld worden, Stellen wij den termijn daarentegen dadelijk op 30 jaar dan hangen wij heelemaal. Voorts wijst spr., over de verdere transacties sprekende, op deze munt zoo merkbaar is, dat er al reeds over een goudclausule werd gespro ken, bij verkoop, enz. en in het be lang van de crediteuren en allicht tot schade van de debiteuren en vraagt spr. of B. en W. hun gedachten hier over al hebben laten gaan. Indertijd heeft de heer Dammers een advies daarover gegeven. De heer Dammers deelt mede, dat over daling van hypotheek in verband goudclausule, de meeningen verdeeld zijn, Over 't algemeen werd geadvi seerd, geen geld meer op langen ter mijn te verstrekken en dat in verband met verhuringen besloten werd steeds van jaar tot jaar te verhuren met 6 maanden opzegging, dat de goudclau sule inmiddels van nul en geener waar de werd, daar men er niet op inging. Nog eens geeft spr. zijn zienswijze over de uitgifte ten beste en verwacht dat de personen, die vroeger reeds in het bezit waren van erfpacht, de eer ste zullen zijn en dat de raad 't in zijn macht zal houden, steeds over de grootere complexen te kunnen beschik ken. De voorzitter merkt op, dat bij de algemeene bepalingen er een is, waarin gesproken wordt, dat de gem. ten allen tijde over de terreinen ten algemeene nutte kan beschikken. De heer Endendijk zegt dat 't hier zijn algemeene regelen, waar in der tijd om gevraagd werd, waarnaar wij ons richten kunnen in de toekomst. Wanneer aanvragen later inkomen en de gronden zijn gestegen, dan kan erf pacht verleend worden met verhoogd canon. Iets anders is 't met die stuk jes grond waarop een huis staat, en daarom is 't spreker niet eens met de commissie, die nu als 't ware de pen haalt door de overeenkomst of het contract, waarop het huis werd ge kocht, als deze menschen de grond niet op de bekende voorwaarde kunnen houden. Iets anders is 't met gronden waar huizen opgezet worden metspecu- latievedoeleinden. Het gemeente belang wordt dan gebaat en het persoonlijk belang niet geschaad. De heer Hilhorst meent ook dat als de erfpachter bemerkt dat hij in 3 jaar niet kan aankoopen, hij den grond zal laten vervallen, omdat hij den grond zeker niet die zorg dan gaat geven, waarvan anders een ander de voor deden zou genieten. De heer Bessdsen heeft met vol doening gehoord, de huur [en erfpacht regeling. 't Ligt in ons beginsel de menschen liefde tot hun grond in te prenten, trouwens ons land is 'n land van landbouw en veeteelt. Daarom zou Spr. den termijn wel op 50 jaar willen brengen. Spr. vraagt ook, of rekening is gehouden met de kwaliteit der gronden wat toch invloed zal hebben op de bepaling van den canon. De heer Endendijk antwoordt be vestigend. Er zijn stukken van 5 cent per roe, maar ook van 30 cent bijv. Na nog eenige discussie, waarbij het voorstel van den heer Foeken, om minstens 15 jaar te bepalen voor erf pacht, ingang vindt en ook met de verdere bezwaren die men mocht heb ben gehad, rekening zal gehouden worden, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 3e. Benoeming van Commissies, werkzaam voor 1923; Benoemd worden in de commissie Heide- en Zandgrond, de heer Bree mer, als voorzitter en de heeren Hil horst en Besselsen als leden. In de bouwcommissie, de heer En dendijk tot voorzitter en de heeren Hilhorst, Dammers en v. d. Broek tot leden. In de commissie verkoop gronden, de heer Breemer als voorzitter, de hee ren Butselaar Azn. en van den Broek als leden. In de commissie advies, belast, za ken, de heer Rietveld als voorzitter, de heeren van den Breemer en van den Broek als leden, In de commissie uitbreidingsplan als voorzitter de heer Rietveld, als le den de heeren Foeken, Scheffer en Hilhorst. 4e. Benoeming van leden der Com missies tot wering van schoolverzuim voor Soest en Soesterberg; In de commissie tot wering van schoolverzuim voor Soest, de heeren Rupert, Veenstra, Bruning, Litooy en v. d. Sluis, voor Soesterberg, de hee ren van Woudenberg, Verhagen en Scheffer. Voor deze commissie is een post uitgetrokken van f 240. De Secr. der Soester commissie ontvangt f 40 sala ris, die van Soesterberg f 25. terwijl voor het presentiegeld voor Soest f 100 en voor Soesterberg f 75 bestemd is. Herbenoeming van leden der Schat tingscommissie voor de Rijksinkomsten belasting; i Worden herbenoemd de heeren J. C. A. Batenburg, P. v. d. Breemer, J. Casteleijn en P. C. W. Foeken. 6e. Behandeling van het adres van het Bestuur van het Woonwagenfonds te Utrecht, verzoekende het hun toe- behoorende terrein te Soesterberg aan te wijzen als standplaats voor woon wagens, met voorstel van B. en W, De voorzitter deelt mede dat B. en W, voorstellen op het verzoek in te gaan op de bekende plaats en voor waarden. De afstand te bepalen op 25 Meter. De heer Scheffer betoogt dat de Soesterbergers graag verschoond zou den willen blijven van deze bewoners waarvan zij al zooveel last hebben ge had. Spr. hangt een somber tafereel op, dat niet nalaat indruk te maken. Spr. zegt, dat de bewoners, meestal jongelieden zijn van 16 en 17 jaar, jongens en meisjes, en dat er ergelijke dingen gebeurden. Er heeft een indi vidu geloopen, die men helaas niet te pakken kon krijgen, dat niet nader te noemen handelingen pleegde, of trach- te te plegen met meisjes. 't Is rapalje, dat daar was gehuis vest, menschen die zich daar wilden vestigen, maar hoorden hoe 't er daar toeging zagen van aankoop van ter reinen af. Deze woonwagen beweging is een heel andere als in Amerika, waar de Staat zelfs gebruikte Spoor wagens afstaat voor een zomerverblijf. De politie die er dag en nacht Sur veilleerde weet er alles van en Spr. raadt den Voorz. aan deze eens te ondervragen. De Voorz. heeft met de politie ge sproken, maar wist deze niets positief, Het bestuur dier Ver. is daar toen opgewezen en heeft beloofd te zullen zorgen dat zoo iets niet meer voor zou komen. De heer Scheffer de bende bivak keerde tot laat op de heide en ging zich te buiten op een wijze die de Soesterbergers doet vragenbevrijd ons van deze ramp. De Voorz. merkt op, dat de Raad natuurlijk bevoegd is de toestemming tot Kampeeren niet toe te staan, maar het terrein is hun eigendom. De heer Scheffer brengt ook in her innering de ergelijke dingen die door dat Kampeeren gebeuren, ook in de Kampen van padvinders, en heeft 't nog eens over dat individu die erge lijke dingen met meisjes uithaalde. De Voorz. vraagt, of die persoon ook in een woonwagen huisde en merkt nog op, dat de Raad ten allen tijde de vergunning kan intrekken. De heer Endendijk zegt dat er geen bepaalde feiten zijn om te weigeren. De heer Dammers vindt 't ook wel vreemd dat door de politie die immers dag en nacht surveilleerde geen enkel feit is geconstateerd. De heer Rietveld ziet ook het moei lijke van het geval. De heer Endendijk ook, want ook Villabewoners kunnen deze dingen doen. De heer Foeken meent, dat dan ook de huizen ontruimd zouden moeten worden, omdat alle gevangenissen vol zijn. De heer Besselsen is ook 'n weinig ongeloovig. Tegenwoordig vindt de vrijere omgang tusschen Jongens en Meisjes ingang en Spr. meent dat een gezonde omgang altijd ten goede komt aan de onderlinge verhoudingen. Dus als geen bepaalde feiten genoemd wor den, kan vergunning niet geweigerd worden. De heer Hilhorst heeft met belang stelling het gesprokene gevolgd. Eerst begreep Spr. 't niet goed en dacht aan onze gewone woonwagens, maar nu hij beter weet is hij opgeschrikt. En als 't werkelijk zoo is dat Jongens en Meisjes bijeen gebracht worden met algeheele vrijheid van handelen dan weegt het verleenen van vergunning bij hem zwaar. Wij hebben ons ook op een zedelijk standpunt te plaatsen en voorkomen is beter dan genezen. De heer Endendijk herhaald dat men toch feiten moet hebben. De heer Hilhorst is 't daarmede niet geheel eens. Als onze meening is dat 't niet goed gaat worden, dan zijn wij aansprakelijk voor de gevolgen indien wij toestemming geven. De VoorzitterAl die beweringen berusten op losse gronden. De heer Endendijk In eigen huis, in eigen organisatte gebeuren wel eens dingen die ook niet behooren. De heer Foeken is daarmede eens. Dergelijken dingen kunnen overal ge beuren. Wanneer concrete feiten wa ren genoemd dan zou 't heel anders zijn. De voorzitter zegt nog eens dat geen feiten zijn genoemd. De heer Scheffer wijst de heeren naar de politie en aan gezien de meeste leden toch wel iets naders over dit kampeeren wenschen te weten wordt het request aangehou den tot nader onderzoek. 7e. Vaststelling van veiligheids voorschriften, in acht te nemen bij de exploitatie van den gemeentelijken motordienst Soest-Baarn, een en an der in verband met een schrijven van heeren Gedeputeerde Staten; Bestaan hoofdzakelijk in het aan brengen van remmen, bel enz. Aange- 8e. Behandeling van het adres van J. Buwalda alhier, waarbij deze aan de Gemeente in koop aanbied eenige strooken grond ter verbreeding van den Gallenkamppelsweg, met voorstel van B. en W. 9e. Vaststelling van een besluit tot aankoop van strooken grond aan den Kampweg, te Soesterberg; De heer Endendijk toelichtend her- rinnert er aan dat indertijd de heeren Muller en v. Lunteren een strook grond aanboden voor verbreeding van dezen weg. Nu is evenwel een deel van dat terrein, waartoe ook een stuk van den aangeboden grond behoort in handen gekomen van een nieuwen eigenaar. Deze vraagt f 150. B. en W. stellen voor wel te koopen, maar geen geld te geven en zullen daarom de heeren Muller en van Lunteren schrijven f 150 te storten voor dien aankoop. Om dien weg behoorlijk te verbree- den zouden nog eenige strooken aan gekocht moeten worden, gaf de ge meente nu dit bedrag dan zouden de eigenaars van de bedoelde strooken daar misbruik van kunnen maken ook zooveel vragen. Vandaar dit voor stel. Na eenige discussie, aldus besloten. 10e. Behandeling van het voorstel van B. en W. tot wijziging der Ver ordening, regelende de heffing en in vordering van belasting op de Publie ke vermakelijkheden: De heer Foeken vraagt naar de in terpretatie van eenige artikelen of voor vermakelijkheden op een feestterrein ook de kraampjes enz. per vierkante meter belast worden. Van de entrée- gelden wordt toch ook belasting gehe ven? De voorzitter en den heer Enden dijk antwoordden bevestigend, alles wat publieke vermakelijkheid is, valt er onder. De heer Besselsen vraagt, of de waarzegster ook tot de vermakelijkhe den behoort. De heer Rietveld en andere leden merken schertsend op, dat deze al een van de eerste is. 11e. Behandeling van het adres v. A. Hilhorst e.a. verzoekende opheffing van de verplichting tot het doen keu ren van huisslachtingen; met voorstel van B. en W. De heer H. Butselaar breekt een lans voor adressanten wijst op Bun schoten, Hoogland en Eemnes, waar geen verplichting bestaat. Een massa inwoners hier, komen tegen het besluit op en hopen dat ondanks het geno men werd, dit toch nog in een voor hen gunstige zin gewijzigd zal worden. De heer Endendijk merkt op dat Eemnes niet vrij is, al lijkt dat. En Hoogland moet men niet met Soest vergelijken. Een beetje gevoel van eigenwaarde kan geen kwaad. Ook moeten die menschen niet vergeten. moeten betalen. Er steekt dus niets in. De heer Butzelaar, „zij dragen ook het risico niet." De heer Endendijk, „maar ook niet de winst." De heer Butzelaar zegt dat het risi co groot is en bij sommigen er geld bij moet. En dan nog deze lasten ook. De heer Endendijk zegt, dat de las ten niet groot zijn. Het bedrijf, be druipt zich, hoe beter het werkt, hoe lager de tarieven, en wat de verdere lasten betreft, de keurmeester is wel willend genoeg, en komt hen zooveel mogelijk tegemoet. De heer Hilhorst merkt op, dat er geen bedrijf is waar grooter risico aan kleeft dan aan het boerenbedrijf. En vele malen kunnen de boeren beter naar den slager gaan, dan zelf mesten. Spr. begrijpt dat de begrooting ook gebazeerd is op dit bedrijf. Kan dus dit jaar geen verandering komen, dan hoopt spr. op het volgend jaar. De heer Endendijk vermaant de dingen niet op te blazen, zoo erg als 't voorgesteld wordt, is 't niet. Intus schen het bedrijf behoeft geen winst te maken. Er bestaat dus mogelijkheid op verlaging en B. en W. zullen er hun aandacht aan schenken. Afwijzend beschikt. 12e. Behandeling van het adres van de afdeeling Soest van de Ned. Bond van caféhouders, verzoekende het sluitingsuur te bepalen op 11 uur, met voorstel van B. en W. en eventueel vaststelling van eene Verordening tot wijziging der Algemeene Politieveror dening De Voorz. merkt op dat B. en W. voorstellen het sluitingsuur op 11 uur te bepalen, behalve in de maanden Oct.-April in welke maanden deze zaken Zaterdags- en Zondagsavond om 10 uur gesloten moeten zijn. De heer Scheffer vraagt waarom in deze maanden. Spr. is geen voorstan der direct voor deze sluiting daar Baarn ook niet vroeger sluit. Spr. vreest, dat men nu naar die plaats zal gaan, Dit soort zaken gaat slecht, het kan geluk kig zijn, maar de menschen zitten er nu eenmaal voor en hebben steeds blijk gegeven mede te willen werken om misbruiken tegen te gaan. Zoo sluiten zij bijv. al op Nieuwjaarsdagen. Spr. wil het deze menschen niet zwaar der maken. De Voorz. gelooft niet dat de lief hebbers toch omdat eene uur naar Baarn gaan. De heer Endendijk zegt dat deze maatregel werd genomen uit een oog punt van drankbestrijding, zooveel te minder gelegenheid, zooveel te minder genegenheid. De heer Foeken is 't daarmede eens, door den korteren arbeidstijd, wordt ook de gelegenheid grooter en zou een langer openzetten dezer gelegen heid op een verkeerden weg voeren. Spr. begrijpt, dat dit sluitingsuur niet zal gelden als er uitvoeringen of par tijtjes gegeven worden. De heer Besselsen spreekt in gelijken geest, maar wil voor de andere maan den ook dat uur van sluiting. Spr. moet even protesteeren tegen de be wering alsof de kortere arbeidsduur de toename van het drankmisbruik in de hand werkt. Spr. erkent dat er mis schien enkelen zijn die den vrijen tijd misbruiken, maar dat mag niet tot die conclusie voeren en geeft een voorbeeld, dat werktijd ook wel gelegenheid kan bieden voor den misbruiker. De heer Foeken antwoordt dat de vorige Spr. hem verkeerd heeft begre pen, daar hij dat niet beweerd heeft. De heer Scheffer acht dit alles goed en wel, maar zoolang niet de omlig gende gemeenten dit sluitingsuur hebben zal deze poging tot drankbestrijding niet helpen. Toen in Amersfoort een tijdje de Koffiehuizen gesloten waren, konden de zaken hier dat goed merken, en merkt Spr. op, niet na tien uur zal men naar elders gaan, maar den geheelen avond. De zaken missen derhalve den heelen avond den klant. Het voorstel wordt aangenomen z. h. s. De heer Besselsen deelt mede dat hij er tegen is, omdat hij dit sluitingsuur ook voor de andere maanden wenscht. 13e. Vaststelling van een drietal financieele besluiten, betrekkelijk de begrooting 1922 De heer Foeken vraagt eenige in lichtingen. Een dezer besluiten spreekt van een voordeelig saldo van 1921 groot f 110,000 en de rekening Buitengewone ontvangsten over 1921, zoo juist offi cieel goedgekeurd spreekt van een na- deelig saldo was van f 64,000. Wie reimt sich das zusammen vraagt Spr. B. en W. kunnen daarop maar niet zoo direct antwoorden, zullen onderzoeken en in een volgende ver gadering rapporteeren. 16e. Behandeling van aanvragen tot aankoop van gemeentegrond Aan de meeste verzoeken wordt voldaan. Over de aanvrage van de heeren v. Ee en Geubbels om een te bouwen winkelhuis a. d. Burgem. Grothestr. wat naar voren te mogen zetten wordt lang en breed gesproken. Eenige leden hebben geen bezwaar, maar de meesten willen de eenmaal vastgestelde rooilijn gehandhaafd zien, vooral nu het hier een nieuw perceel geldt en hoe zeer ook de heer Butzelaar ten goede pleitte, op het verzoek werd niet ingegaan. Alleen de heeren Dammers, Bessel sen, Hilhorst en Butzelaar waren voor inwilliging. De Voorz. deelt nog mede, dat alle bouwver. accoord gaan met de voor stellen van B. en W., alleen ,,ons be lang" accepteerd de regeling nog niet. Tegen betaling op mandaat was men tegen, men achtte dit te omslachtig en meende dat fiatteering voldoende was. Met „Ons Belang" zal verder geconfe reerd worden, naar aanleiding van een ingekomen schrijven van den Minister. Voor werkverschaffingHet aan leggen van Rijwielpaden in de omge ving der gemeente, onder toezicht van de desbetr. Vereeniging werd f3700, toegestaan, maar rekent men intusschen op Subsidie der Provincie. Op voorstel van den heer Foeken wordt de rooilijn voor de Gallenkamp Pelsweg bepaald op 10 meter uit het hart van den weg. De Openb. Verg. wordt gesloten, om in geheime zitting verder eenige reclames Inkomsten Belasting enz. te -

Soester Courant | 1923 | | pagina 5