A. W. Brink Co. Boaz-Spaarbank VRAAGT ONZE PRIJZEN P. Schagen R. BEEK Ret w« S. H.A.S Van Zanten Batenburg. Zaak te koop Degelijk Pensiom Duitsch W. J. Gerritsen P. A. Endendijk G. van Essen MARTII Verloren TE KOOP WILGEN KLOMPEN. Rentevergoeding 4'|2 pCt Wasch-, Glans-en Strijkinrichting. N.V. L. de Ruiter Co's Brandstoffenhandel W. ROEST - Expediteur Joh. KAATS Timmerwerk g. hThol •nSSr S. v. WOUDENBERG Aanleg en Onder houd van Tuinen. Weet U wel P. Renooij LUXE BROOD, BESCHUIT en BANKETBAKKERIJ opruiming K* Hart i Bra Linol FIRM KOLONL Bouw- en Woningbureau P. J. Butselaar Huishoudster Te Koop Soep- en Braadkippon TE KOOP Overjarige Mestvaalt J. v. d- Sluis Wasscherij KALDEWAIJ Rund-, Kalfs- en Varkensslachterij J. FL00R, Julianastraat 32, Telef. 78, Soestdijk H. F. BALK, Appelmarkt, bij het Sluisje Amersfoort VERHUiZlNGEN met lasfauto's. 30 ct.p. ons kost Vleeschhouwerij J. ZOETELIEF Verplaatst Veenhuizerstraat 20 Vraagt prijs A. MARKS - Soest Aanleg en onderhoud van Tuinen. Boter, Kaas en Eieren i. J. F. van Woudenberg Graan en G. LAN Zw; Chi Vak Origine' Spingve Bouwplannen, Begrootingen, Aanvrage Bouwver gunning, en Hinderwet. Koopen, Verkoopen, Verhuren, Taxeeren van vaste goederen, Sluiten verzekeringen, Hypotheken. Van Weedestraat 26 Telefoon 16 Verzuimt niet op te geven Uw te koop zijnde Villa's, Landhuizen, Bouwterreinen en tevens Uw perceelen, die U wenscht te verhuren. Directe behandeling. Zeer billijke tarieven. wordt voorgenomen 't nog niet altijd zeker is dat het plan tot uitvoering kan komen. Vooral de voorbereiding van een Nationaal concours van Harmonie en Fanfare Corpsen 'eischt heel wat overleg, De terreincommissie heeft na veel zoeken de beschikking kunnen krijgen over het mooie terrein bij Nieuwer- hoek, tegenover „Marienburg" eigen dom van de Familie Sukkel. Wel had zij gaarne een ietwat grooter opper vlakte gehad, maar Soest heeft geen groote keuze in geschikte terreinen, vooral als ook nog naar wat lommer gezocht wordt. De bedoeling is om bij het Gemeente Bestuur te vragen om gedurende die dagen ook de be schikking te mogen hebben over de verbindingsweg van Vredehofstraat naar Veenhuizerstraat en aan de laatste straat de ingang van het terrein te maken, zoodat daar alle drukte komt en niet op den rijksweg. Voorts zal de medewerking der politie gevraagd worden om zooveel mogelijk de Vre dehofstraat en Burgermeester Grothe- straat vrij te houden voor het verkeer van auto.s enz. opdat de corpsen geen hinder zullen hebben van de signalen. De Jury voor de beide concours- dagen zal bestaan uit de heeren: Ruijgrok te Utrecht. Martin Wolter, en H, Kok Jr. beiden te Amsterdam, allen bekende namen in de muzikale wereld, welke zich hiertoe bereid verklaarden. Terwijl wij dit schrijven is de deelname toegezegd van reeds een 20 tal corp sen en zagen wij daarbij gezelschap pen die reeds meermalen een eerepalm van een concours wegdroegen. Onder meer noemen wij de Vereeniging „Oosterpark" groot 60 medewerken de leden. Deze Vereening die zich vooral ook toelegd op Marschrauziek heeft reeds de wensch te kennen ge geven daarvoor thans ook te Soest in de gelegenheid gesteld te worden. Voorts zagen wij het Vollendam mer Corps - groot 30 leden. Van dit Corps hoorden wij dat ze gewend j'n in gflpn karakterestieke kleedje dracht te komen."" Dat ook in de Gemeente de be langstelling stijgend is voor de a.s, Concoursdagen moge blijken uit de toezegging van het schenken eener medaille enz. De plaatselijke Post duiven Vereeniging was de eerste die een zilveren krans aanhood, wel ke met groote voldoening en dank werd aanvaard. Dat meerderen zullen volgen is natuurlijk buiten twijfel. Onze fan fare heeft gelukkig een goeden klank onder de inwoners. Vermelden we ten slotte nog dat ook voor het Garantiefonds reeds werd ingeschreven. Ten deze gaf de Raad der Gemeente het eerste mooie voorbeeid. dat door verschillende inwoners werd gevolgd. Zoo zullen dan Hemelvaartsdag en 2 en Pinksterdag voor Soest, naar wij mogen verwachten dagen worden van bijzondere attractie. De Jongedochters-vereeniging „Bid en Werk" hield Wonsdagavond haar feestelijke verjaardagen in de Cht U. L. O. Velen hadden aan de uit- noodiging tot bijwoning daarvan ge volg gegeven, en de vereeniging had dan ook voor een gezellig en avond gezorgd. Ds Hoek, die de vergade ring leidde, herdacht in zijn open- ningswoord in enkele gevoelvolle woorde het verscheiden van de oud- precidente, mevr. de wed. Das, die zich met volle toewijding aan de vereeniging had gegeven. Haar ge dachtenis zal in eere worden gehou den. De avond werd voorts doorge bracht met zang en voordrachten, welke goed in den smaak vielen. Voor het chr. comité van winter- lezingen trad gisteravond in de Rem- brandtzaal op Ds. G. W. C. Vun- derink van Haarlem met een rede over de werking van het zieleleven van den mensch. met name de wer king van het onderbewuste op het bewuste leven. Spreker verluchtte zijn rede met talrijke voorbeelden, waar door het gesprokene goed was te volgen, 't Was een lezing vol leering. Daartoe door de leden der ge meente in staat gesteld, hoopt de Kerkeraad der Geref. kerk alhier op a.s. Woensdag 7 dezer, des namid dags 2 uur op de Nederl. Herv. be graafplaats alhier een gedenkteeken te onthullen op het graf van wijllen den oud-voorganger dier gemeente Jacob de Ruijg. teneinde daardoor blijvend zijn nagedachtenis te eeren. Maandag 3 Februari a.s. des avonds 7.30 uur zal door den Heer van Steenwijk uit Baarn le klassespeler van den Nederlandschen dambond een Simultaan-Sèance dammen wor den gehouden in de kleine Rembrandt- zaal alhier. Voor niet-leden eveneens joegankelijk. Aan den Majoor van Politie Th. Zwarts alhier is de zilveren medaille voor 20 jarigen trouwen politiedienst vanwege de* Algem, Nederl. Politie bond uitgereikt door den Burge meester met een van waardeering ge tuigende toespraak. Woensdagavond j.1. is er een ouderavond geweest in de Christe lijke school te Hees. De opkomst was best. pl. m, 80 ouderen buiten de kinderen waren aanwezig, De avond slaagde uitnemend. Voldaan keerden allen huiswaarts. Aan Ds, Brans voor zijn leiding en zijn rede „Verhindert de kinderen niet" komt onzen welgemeenden dank toe Vrijdag 29 Jan. deed de heer K. aangifte bij de politie van diefstal van een kistje inhoudende ruim f800. In verband daarmede werd 'n 15 jarig jongmensch aangehouden die bij den heer K. als loopjongen in betrekking was geweest, die heel spoedig beken de den diefstal gepleegd te hebben. Hij is ter beschikking der justitie gesteld. J.1. Vrijdag had op de Birkstraat. te Soest een ernstig ongeluk plaats. De heer J. v. D. uit Amersfoort reed met zijn motorrijwiel in woeste vaart tegen een voor hem rijdende twee wielige wagen, waardoor hij kwam te vallen. Met gebroken been en ernstige hoofdwonden werd hij, na door Dr. van Dongen verbonden te zijn, per auto naar het ziekenhuis te Amersfoort overgebracht. De politie maakte dezer dagen nog proces verbaal op terzake diefstal van dennenboomen ter nadeele der gemeente Soest. Voor ons ligt een reclameboekje met prijslijst uitgegeven door de Ga zelle Rijwielfabriek te Dieren. Van verschijning van dit boekje maken wij met te meer genoegen van 'n belangrijke nationale industrie op een zoo aantrekkelijke wijze wordt gedemonstreerd, terwijl wij in de tweede plaats het streven van deze zoo bekende Rijwielfabriek om aan de Vaderlandsche Industrie meer be kendheid te geven gaarne steunen. Wij bevelen dan ook het boekje ter kennismaking gaarne aan en voe gen hieraan toe, dat de Heer H. B. Stipdonk als vertegenwoordiger der Rijwielfabriek voor Soesterberg op treedt. Zooals den lezers bekend is, maakt ook Onze gemeente zich op orn op waardige wijze het aanstaand jubileum van onze geëerbiedigde vorstin op te vieren. De Vereeniging „Soest Vooruit" die daartoe het initiatief nam verzendt dezer dagen aan alle Vereenigingen. gezelschappen, clubs, Sociteiten enz. die daartoe in aanmerking komen, een uitnoodiging, om twee afgevaar digden aan te wijzen, voor een ver gadering met „Soest Vooruit". In die vergadering zal door het bestuur van S. V. een ontwerp in hoofdlijnen ter tafel worden gebracht en aan het oordeel der vergadering worden onderworpen, waarna zoo noodig in dezelfde vergadering de commissies zullen worden benoemd. De uitnoodigingen worden a.s. Dinsdag Verzonden. Het Bestuur van S. V. verzoekt beleefd indien onbedoeld, een Ver eeniging of Corporatie geen uitnoodi ging mochten ontvangen, en daarop toch prijs stellen, daarvan ,kennis te geven aan den Secretaris van S. V den heer J. Batenburg. Burgerlijke Stand. Kali- Kunstmeststoffen. Aan kali hebben alle planten be hoefte, 't meest echter wel planten die wortels, bollen of knollenfvor- men, zooals de aardappelen, de ui, de peen, de biet, de suikerbiet, appel, peer, enz. In stalmest zit bitter weinig kali, in gier soms vijf tot tien maal zoo veel. Gelukkig voor ons zijn er ech ter gronden, die van nature rijk, ja soms zelfs zeer rijk zijn aan kali. Ja, die honderden jaren lang voor raad hebben. Begrijpt echter wel, dit zijn de allervruchtbaarste landen, zooals ingedijkte polders, steeds weer overstroomde rivlerlanden, enz. Kort om: rijk aan kali zijn vele kleigron den. Gebrek aan kali komt op klei gronden niet veel voor, want klei zelf bevat veel kali, en zonder kali zou klei geen klei zijn, net zo$> min als hutspot zonder wortelen ^huts pot zou zijn. Wij in ons zan derige Soest moeten ons tevre den stellen met land, dat arm, ja doodarm is aan kali De kleipolders, die telkens overstroomd worden door 't water, zullen misschien niet erg kalikrap zitten, maar de tuinen en bouwlanden hebben geen kruimel kali in voorraad, ze zijn er o zoo arm aan, ze zijn kali-behoeftig in deTioog- ste mate. En ja, ze krijgen stalmest misschien tamelijk veel, maar daar zit geen kali genoeg inin gier zit meer, maar niets dan gieren' gaat slecht, 't Is vooral voor Soest een lichtpunt, dat we den groncl kali kunnen geven in een kunstmestsoort. Want over 't algemeen hebben we op 't zand soms zulke bedroevende oogsten, omdat de planten te weinig kali ter beschikking hebben. In de vorige bespreking merkten we op dat chilisalpeter direct door de planten kon worden opgenomen, dat zwa velzure ammoniak eerst door de bac teriën moest klaargemaakt worden en bij deze bespreking van kali is 't even makkelijk te onthoudenalle kalistoffen zijn dadelijk voor 't ge bruik gereed, dat wil dus zeggen: zoo gauw de kali maar bij de wor tels is, kan de plant beginnen. We strooien dus deze kunstmest maar op 't land en de regen en de voch tige grond lossen 't wel op en trans porteeren 't naar de wortelharen. Er zijn veel soorten kali-kunstmeststof fen. We willen er echter kort mee blijven en onderscheiden slechts twee soortelf a. de ruwe kali-meststoffen, b. de patent-kali. De ruwe kalimeststoffen worden in uitgestrekte lagen gevonden in Duitschland. 't Zit daar in den grond als in Limburg de steenkolen. Bij 't delven komt 't in groote brokken boven, 't Is dus vermengd mef grond- deeltjes, heeft een kleur van wit tot rood, met alle denkbare.schakeerin gen daarvan en is vermengd met verschillende waardelooze stoffen, ja met stoffen, die voor sommige plan ten vergif zijn (voor aardappels b.v.) Dit ruwe product kost betrekke lijk goedkoop en sommige planten gedijen bijzonder best bij ruwe ten Daar de meeste planten echter niet tegen de giftige bestanddeelen kunnen, strooien we deze meststof altijd in 't najaar. Gedurende den winter spoelen dan de giftige chloor- deelen weg en in 't voorjaar is de kali zuiver in den grond aanwezig, 't Is echter niet gewenscht om op iederen grond in 't najaar te strooien i 't komt ook niet iedereen uit. Daarom heeft men in Fabrieken uit ruwe delfstof een zuivere kali- mest gewonnen en deze zuivere stof zonder plantengif heetPatentkali De patentkali is duurder, maar heeft 't voordeel, dat we ze kunnen gebrui ken net wanneer we willen, in voor- of najaar, voor of bij 't poten, altijd is ze voor 't gebruik gereed. Ze lost op met regen of bij dauw trekt zóó in den grond. Waar men de planten kali geeft, zijn ze krachtig, vruchtboomen krij gen rijper hout, peren en appels wor den kleuriger en zoeter, aardappels lekkerder, enz. Gebruikt kali en veel kali en Soest zal met reuzenschreden vooruitgaan. Wie wat lezen wil over de kali vrage kosteloos aan de brochures bij 't Landbouwk, Bureau van het Kali sijndicaat te Utrecht. PRACTICUS. Off. Bekendmakingen Geboren. Petrus Richardus, z. v. P. A. Hilhorst en G. v, d. Bremer Jo- hannes Frederikus Hendricus Mar tinus, z. v. M. J. W. Haardonk en H. G. Keijzer Hendrik Marinus, z. v. J, H, Koster en H. Hilhorst. Johan- nes Hermanus z. v. J, H, Koster en M. Hilhorst. Hendrik z. v. P, Schou ten en C, Hilhorst. Erie Otto z. v. O. Langelaar en H, J, en H. J. Ver- gorst. Maria Clara Aleice, d. v, J. H, Pieper en A, M. Everts. Johanna An. tonia d. v. A. Knoops en G. H- de Vreeden. Wilhelmina Gezina, d.v. D. Bitter en W. A. Groenevelt, Willemijntje d, v. L. J, van der Lelie en N de Kooij. Adriana Aleida. d. v. P. de Bruin en H. Hilhorst. Anna Maria Petronella, d. v. J. v. Breuke- lenen en E. N, Kampman, Gerritre, d. v, N. Schouten en W, v. Donke laar. Getrouwd. A. v. d, Tempel en M. Westerveld. Albertus Hilhorst en Jahanna Drul- man. Overleden. Bart van Brienen. oud 71 jaren Kerkberichten. Zondag 4 Januari SOEST. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. D. P. Brans. N.ra. 2l/z uur (Doop) D. P. Brans. Geref. Kerk. Voorm. half 10 uur en n.m. half 6 uur Ds. J. Hoek. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 1 O^/g uur Hoogmis. Nam. 2.30 uur Lof. In de week s'morgens om 7 uur en 8.15 uur H. Mis. Vereen, van Vrijz. Godsdienstigen. Rembrandtzaal. Geen dienst. SOESTERBERG. Ned. Herv. Kerk. Geen opgave. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7.30 en 10.30 uur H. Mis. Nam. 3 uur Lof. Inde week 's morgens 8,15 uur H. Mis. Adverientiën. Bij beschikking van den EdelAcht baren Heer Rechter Commissaris in het faillissement van Schilder, wonende te Soest is bepaald: le. dat de schuldverordening bij den Curator moeten worden ingediend vóór 17 Februari 1923. 2e. dat de verificatievergadering zal worden gehouden op Maandag 5 Maart 1923 des voormiddags te 10 uur in het Gerechtsgebouw te Utrecht aan de Hamburgerstraat. De Curator. Mr, L. STADIG, Amersfoort, Januari 1923. Arnhemscheweg 17. Zij die iets voelen voor het stichten eener neutrale vennootschap voor het oprichten van een modern gebouw, geschikt voor vergaderingen, uitvoe ringen, tentoonstellingen enz. worden beleefd uitgenoodigd, door het zen den van een kaartje aan den Uitgever van dit blad, onder letter G. instem ming te betuigen, waarop dan een nadere bespreking kan volgen. een gouden broche van 3 Zeeuwsche knoopjes, gaande van Geref. kérk Lazarusberg naar de Turfstraat, Te gen belooning terug te bezorgen aan 't bureau van dit blad. Burgerjuffrouw biedt zich aan als Huishoudster g.g. Liefst omstr. Soest- Baarn. Brieven onder No. 112 bur. Soester Nieuwcblad. een hardsteenen voerbak, maat 280 bij 50 cM. te zien Huis ten Halve, Soesterberg. in Boter, Kaas, Eieren en aanverwante artikelen, wegens dubbele zaken, (Uit brengzaak). Ruim bestaan verzekerd. Br. onder No. 113, Bur. Soester Nieuwsblad. Torenstraat 24, Soest. wegens afschatfing zoo goed als nieuw, een vierwielige broodwagen voor hit. Te zien bij A. Tammer, bakker, Soesterberg. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Soest brengen bij deze ter openbare kennis, dat de uitbetalin gen van de belooningen aan het per soneel der brandweer en aan hen, die hoewel niet tot dat personeel behoorende, hulp verleend hebben bij het blusschen van brand, zullen plaats hebben in het Gemeentehuis alhier op Donderdag 8 Februari a.s. des avonds om 61/2 uur voor hen, die voor vast bij den brandweer zijn aangesteld en om 7 uur voor de overigen. Geen gelden worden met anderen medegegeven dan aan huisgenooten. De Rechthebbenden moeten dus zelf het geld komen halen of door een der huisgenooten laten halen. De ouders, die met 1 April a.s. hunne kinderen voor het onderwijs wenschen te doen geven aan de openbare scholen in de Kerkebuurt. aan de Beetzlaan of te Soesterberg worden verzocht onder overlegging van het pokkenbriefje vóór 15 Febru ari a.s. opgave te doen bij het desbe treffend Hoofd der school. Gelegenheid daartoe bestaat iederen werkdag van des voormiddags 11 tot 12 uur aan de school. De kinderen moeten op 1 April Minstens 5l/s jaar OU(J zijn om toe gelaten te kunnen worden. Verzocht wordt bij de keuze der school rekening te houden met de plaats dier school ten opzichte van de woning. te koop. Te bevragen, Julianastr. 56, Soestdijk. In de omgeving van Utrecht wordt gedurende de maand Maart gezocht eenvoudig voor gezin met 4 kl. kinderen. Brieven met uitv. inlichtingen en prijs onder No. 114. Bur. Soester Nieuwsblad. Met 15 Februari komen een paar avonden vrij. Aangifte van liefst eenigzins gevorderde leerlingen vóór dien datum. Leeraar Duitsche Handelscorr. Soestdijk Spoorstraat 13 Rembrandtlaan W.Z. 12 Nette aflevering Billijke prijzen Reuzenvoorraad wilgen klompen vindt men bij W^verssingel 28. Amersfoort. Heerengracht 86 Commissionairs in Effecten ®a AMSTERDAMSOESTDIJK Belasten zich met de uitvoering van EFFECTENORDERS. Dagelijks ter beurze in Amsterdam. VAN WEEDESTRAAT 11 - SOEST - TELEFOON 68 GEOPEND: Iederen werkdag van 9-3 uur, 's Zaterdagsmorgens van 9-1 uur. Bovendien iederen werkdag 's avonds van 7-9 uur. Rente bijschrijven om de 3 maanden. Wilt gij Uw Wasch, Boorden, Manchetten, Overhemden en Gordijnen helder en goed verzorgd hebben, dan is het adres Bestellingen worden door bode P. HAAGE gehaald en bezorgd. GEEN STOOM UITSLUITEND HANDWERK! SOEST, Nieuwstraat 14 Telefoon 103 Soest - Soestdijk - Utrecht SOEST, Lange Brinkweg 25, Tel. 116 - UTRECHT, Neude 28, Tel. 322 Beveelt zich tevens beleefd aan voor Nieuwstraat 40 - Soestdijk Handel int Aardappelen, Groen ten Binnen en Buitenl. Fruit. Billijk adres Dagelijks thuisbezorgd Beleefd aanbevelend Vraagt prijs van al uw ook wat betreft nieuwbouw. Zonder eenige verplichting. Timmerman Aannemer Dijkhuisstraat 3 - Soesterberg Scherp concurreerend. HiND'&AlVE •ftDootjtk i 45<«nt- WUKTOttUUK I OtMlfvOjrfjMXB. bloedstelpend tou-orVnwcaötA* Pijnstillend- EutKttn<xt«rm** AuvtrtMw(tM»*l WiimnMDin.ua. Vtrkrilgbew bi) ApethdwvmOrogbtw. Chem, Fabriek- Reehorst*! Sobtnjh Noorderweg 1 dat bij ons prima R00KVLEESCH van eigen slachting en zouting slechts Telefoon 120 NIEUWSTR. 38a, SOESTDIJK. Beleefd aanbevelend van VEENHUIZERSTR. 17 naar tegenover Beetslaan en Nieuwstraat Eiecfr. SchoenmaKerij en Re paratie-Inrichting De opening van den winkel zal we der worden bekend gemaakt. Wegens vergevorderd Seisoen van alle WINTER-ARTIKELEN. Reparatiën spoed ig tegen billijke prijzen Burgemeester Grothestraat 14 SOESTDIJK Noack's Koninkrijke fijne Vlkesch- waren en Conserven Comestibles Boter. Kaas en Eieren Verkade's Beschuit. Koek enz. Depot van Nutricia Koffie en Thee Deventer koek van Bussink Burgem. Grothestr. 24. Tel. 122 SOESTDIJK. Beleefd aanbevelend. van al uw Meubelwerk bij Meubelmaker Amerfoortschestr.weg 70. Soesterberg BAARN, Terrein S.S. en Turfstraat Telefoon 274, Huis 83 1 Molenstraat 4 Nieuweweg 60 - Soest oooo Kruideniers- en Grutterswaren Bisquits en suikerwerken NEEMT PROEF. Beleefd aanbevelend. Veenhuizerstraat 80, Soestdijk Magazijnen Prima Gen Tarwe, Ma meel ei in E velgri Dar Agent Fong aft Het betrc Schilder - Behang Laat Uw plafond verhuizmge Schoenmakerij Maat- en Reparatie-Inrichting Uit voorra: Bur< Mas Faui Kin( ner stoelen Verstelbare er Fauteuils, gest Holl. Kapstok De e Prij! (Op beugels e naam veerend 1 ps. (190X vraagt catalog 35 andere, gc 90X190 c.m. (vulling 4 por £45.50. Schui: Overtrek gest OUDE C0MESTI

Soester Courant | 1923 | | pagina 2