Schoonmaak - Reclame. I i BENNING's Verkoophuis Boterinrichting „Patria" Roomboter (onder Rijkscontr.) f 1.45 p. p. D. F. VOIGT G. J. SMIT - (ONS BOEKENHUIS) Zie op blz. 3 van dit blad onze buitengewone VERSLAG Adverteeren doet verkoopen 2a Jaargang No. 10. Gecontroleerde oplage 2300 exemplaren. Verzending per post. Zaterdag 10 ftyart 1823 Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-AdresC. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en Vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond 6 uur. Uitgave en druk: Van Weedestraat VS - Soestdijk Advertentiën van 1-5 regels f0.75. ledereregel meer f0.15. Bij contract groote korting. Advertenties tot Vrijdagmorgen bij den Uitgever. van de vergadering van den Raad der gemeente Soest, ge houden Vrijdag 2 Maart 1923. °P de hoogte. Aan andersdenkenden moet alle mo- heer Scheffer overvleugeld heeft. Dit is de raadpensionaris van Soesterberg. Bewezen wordt niets. De m'neer van Hoogte 52 is niet In ons vorig nummer werden reeds in 't kort medegedeeld de besluiten welke in deze vergadering zijn geno men. De heer T, Butselaar was afwezig, 1. Vaststelling der notulen van de twee voorafgaande vergaderin gen. Vastgesteld na kleine wijziging. 2. Behandeling van eenige adres sen inzake uitbreiding straatverlich ting. Bij de behandeling van deze adres sen worden eenige opmerkingen ge maakt. door de heeren Foeken, van den Broek en Besselsen betreffende verwijdering van lampen, en de nog aanwezige noodleidingen. waarna het besluit genomen wordt als in on, vo rig nummer vermeld. Enkele lampen worden aangebracht Boschstraat. Schoolstraat, Parklaan. Nieuwstraat. 3. Benoeming van een lid in de Com missie tot wering van schoolverzuim \e Soesterberg. Djt pjint kpmt niet in behandeling daar door den heer Woudenberg zijp bepoeiping tqt lid dier commis sie toch is aangenomen. 4. Opnieuw behandeling van het verzoek van het Woonwagenfonds te Utrecht waarbij verzocht wordt het toebehoorend? terrein als yvoonwagenstandplaats te gebruiken, met behandeling van de terzake in- De heer Besselsen wijst er op, dat elk bewijs ontbreekt voor weigering van het verzoek. De weigering wordt alleen gegrond op het feit dat het Communisten of althans revolution- nairen zijn. Het adres van de R. K. Kiesvereenging is een aanval op de vrijheid van gedachten van alle an dersdenkenden. Het is een soort in quisitie geworden. Op Soesterberg schijnt de vrees te bestaan, dat Wijn koop daar een Hollandsch Moskou zal vestigen. Dit is zeer naief. De Nederl. arbeiders moeten van de Com munisten over het algemeen niets hebben, gelukkig. Doch het is ver keerd iets te onderdrukken, dan gaat het juist groeien. Deze heele zaak geeft een kijk hoe over menschen. die zoo brutaal zijn er een andere pjeening op na te houden, gedacht wordt,' vooral wanneer het revolu tionairen "zijn. Spr. kqmt op tegen Jen grqven aanval op andersdenken den ih het algemeen en op het soci alisme in het bijzonder. De heer Foeken zegt dat er sinds de vorige vergadering wel eenige gegevens gekomen zijn, die eigenlijk niet direct feiten aangeven waarop in de vorige vergadering gedoeld werd, maar al is dit zoo dan zou op 't oogenblik het verdedigingswoord van den heer Besselsen voldoende zijn om zich te scharen aan de zijde van B. en W. Spr. is voor vrijheid van gedachten maar waar in 't open baar gehuldigd wordt een opvatting van huwelijk en zedelijkheid gelijk Je Jdresseerende vereeniging dat doet, staat bij aan de zijde van B. en W. Ook de heer Rietveld is het vol maakt met de heer Foeken en B. en W. eens, en wijst daarbij op de taak van de gemeentelijke overheid, De heer Scheffer merkt op, dat de heer van den Broek in de voorlaat ste vergadering nog verklaarde niets van de communisten te moeten heb ben. en nu is de rede van den heer Besselsen niet anders dan een verde diging van de communisten. De heer van de Broek vindt 't wel eens aardig elkander aan den tand te voelen, 't Blijkt maar al te duidelijk, dat ons dorp rijk is aan natuurschoon maar arm aan geeste lijke ontwikkeling; de zaken worden hier van den kleinen kant bekeken. Spr, tart om aan te toonen, dat de vegetariërs die ook een groote groep van geestverwanten om zich hebben geschaard ooit aanstoot gegeven heb ben, die hebben zich altijd fatsoenlijke menschen getoond. De heer van de Broek is aangetast in zijn heiligste gevoelens. Het adres van de R. K, Kiesvereeniging neemt spr. niet kwa lijk, dat vat hij niet ernstig op. Naardien voor de R. K, zooveel verborgen gehouden wordt van het socialisme en communisme, zijn het nog schappelijke lui. gelijke vrijheid worden gelaten, wan neer zij belasting betalen en daarom stelt hij voor dat B. en W. op hun voorstel terugkomen en de Raad de vergunning voor een jaar verleene. De Hollanders worden de Chineezen van Europa genoemdwanneer Soest geen gastvrijheid verleent aan bedoel de personen, dan kunnen we wel de Hottentotten van Nederland genoemd worden. De heer Endendijk wil de bewe ringen van de heeren Besselsen en van den Broek laten gaan voor wat ze zijn, en sluit zich aan bij de heeren Foeken en Rietveld. Deze verdedigen theoriën, die in strijd zijn met moraal en zedelijkheid. Het college van B. en W. heeft zich te plaatsen op het standpunt van de ordelijke maat schappij, zooals die thans bestaat. In de vorige vergadering zijn een mas sa dingen genoemd, die aanleiding geven tot het inwinnen van inlich tingen. De heer Rietveld wil nog opmer ken dat de rede van cjen heer v. d. Broek zwakker is dan die van zijn partijgenoot Besselsen. De heer v. d, Broek beroept zich op de menschen van de humanitaire richting, doch bij deze zal hij geen verdediging vinden omdat ze staan boven het Commu nisme; in zooverre ze vrijzinnig van gedachten zijn, geven ze in 't open bare leven geen aanstoot aan anders denkenden. Bij, de Communisten echter groet 't van binnen naar bui- de maatschappen)Ke orde. Van de bewering van den heer v. d. Broek, dat onze gemeente arm is aan geestelijke ontwikkeling en beschaving, wil de heer Foeken al leen zeggen, dat wanneer die con clusie getrokken wprdt, omdat we ons niet scharen, aan de zijde der Communisten, deze bewering geac cepteerd kan worden als een pluimpje. De vegetariërs zijn hierbij niet te vergelijkendeze groep van menschen verkeerd beoordeeld. Teneinde iets van deze beweging te weten te komen geeft Spr. in overweging te lezen het boekje van „Rein leven" van Merv. Roland Holst. De heer Scheffer geeft den heer v. d. Broek in overweging zich eens meer in Roomsche zaken in te wer ken dan zou hij daarop een heel anderen kijk krijgen. Iq Moskou kpn je met de karwats krijgen, daarom is Spr. nog blij een domper te zijn. De heer Endendijk noodigt ten slotte de heeren Besselsen en van den Broek uit ter plaatse eens een onderzoek in te stellen om onbevoor oordeeld er kennis van te nemen of het daar een plaats is voor deze lieden. Het voorstel van B. en W. tot afwijzing van het verzoek wordt daarna met 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Bessel sen en v. d. Broek. 5, Behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders strek kende tot het bouwen van een wo ning ten behoeve van het Hoofd der O. L School aan de Beetzlaan en het aankoopen van een woning ten behoeve van de politie. Hierbij zegt de heer Foeken, dat indertijd in beginsel besloten is den heer van Wely tegemoet te komen. Op het oogenblik vindt Spr. het beter voor beide gevallen (v. Wely en v. Hummel) zich te bepalen tot huur en niet tot bouwen. Voor 't laatste zou geleend moeten worden en dat laat zijns inziens de financieele positie niet toe. Ten aanzien van v. Hummel heeft Spr. een speciaal bezwaar ten opzichte van de andere politieagen ten, omdat daarmee een gevaarlijk precedent wordt geschapen. Van Hummel had een goede woning en ontving toch f 200.— tegemoetko ming in de huur! Spr. zou liever nog een jaar willen wachten. De heer Scheffrr staat aan de zijde van de heer Foeken. Spr. vraagt waar de grens zou zijn. dan hebben alle gemeente-ambtenaren er recht op. De heer Dammers memoreert wat in de bouwcommissie over deze beide aangelegenheden is te berde gebracht, hoewel hij er zelf niet veel voor voelde, was de meerderheid der commissie voor den bouw van ten woning voor den heer v. Wely. Wat de politiewoning betreft, achtte de commissie de prijs te hoog. Toen De heer Castelijn slaat in zijn adres de prijs later verminderd werd, voelde een toon aan welke die van den I de commissie er wel wat voor. Het gaat hoofdzakelijk om den prijs zoo wel betreffende Hummel als v. Wely niet om het beginsel van deze beide aangelegen heden. De heer Rietveld vindt het een moeilijke zaak, Het is wenschelijk dat een school hoofd bij de school woont. Doch de financieele bezwaren zijn zeer overwegend, ook wat, van Hummel betreft. Deze zat in eene voor hem ongeschikte woning, te midden van een dichtbevolkte omgeving. Zoo zit Spr. tusschen twee vuren in. Bij de wo ning van v. Wely moet ook rekening gehouden wórden met rente van kapi taal, assurantie, waterleiding, belas tingen enz. terwijl met een eventueel nieuw hoofd ten opzichte hiervan weer nieuwe moeilijkheden ontstaan, Spr. gelooft dat het voorstel omtrent de woning van Hummel het meest aannemelijk is. De heer Foeken kan zich den ge- dachtengang van den heer Rietveld indenken, 't Zwaarste weegt de fi nancieel e positie. Daarom behoeft 't geen positief afstel te worden maar kan er b.v. over -een jaar weer over gesproken worden. En waar v. Hum mel het wel 't minst lijden kan, stelt hij voor in overweging te nemen of men hem op een of andere wijze tegemoet kan komen en dan daar over in een volgende vergadering te beslissen.. Den heer van den Broek zegt dat het voor den heer v. Wely een bit tere teleurstelling zal zijn. 't Is ge bruikelijk, dat een hoofd naast de school woont, Daarbenevens zouden weer eenige werkloozen aan 't werk kunnen komen. Er zijn teekeningen gemaakt en moeite voor gedaan. De een of anderen tijd moet er toch een woning gebouwd worden en gebou wen die gezet kunnen worden moe ten gezet worden. De Voorzttter heeft een bemidde lingsvoorstel en wel alreeds de aan besteding te houden en later te be sluiten of al of niet gebouwd zal worden. Het voorstel v. B. en W, aldu^aewijjiijd woedt ..aangenomen mërs en Foeken tegen, Het voorstel omtrent de woning v. Hummel wordt eveneens aangenomen met de dezelf de stemmen tegen. 6. Behandeling van het voorstel tot wijziging der Bouwverordening. De Voorzitter behandelt de ont werpverordening artikelsgewijze. Bij art. 1. „Het is verboden te. houwen anders dan aan verharde wegen, wel ke in eigendom en beheer zijn van het Rijk, de provincie Utrecht of de gemeente Soest", stelt de heer Hil- horst voor het woord „verharde" te laten vervallen in het eerste artikel, omdat het groot nadeel oplevert voor die betrokkenen, die tot de minst ge goeden behooren. terwijl de gemeente bij de kqqpvqorv^aarden steeds eischen kan stellen. Na nog eenige discussie over dit punt wordt het voorstel van den heer Hilhorst in stemming gebracht en verworpen met 2 stemmen tegen van de heeren H. Butselaar en Hilhorst. De heer van den Broek zegt dat van art. 8 2e lid de Bouwverorde ning door B. en W. in bedoelde ge vallen ontheffing kan worden ver leend. Voor een groot gedeelte zou dan aan het bezwaar van den heer Hilhorst tegemoet gekomen kunnen worden. Spr. stelt echter voor de ontheffing hiervoor niet te doen geven door B. en W. maar door den Raad, en dan niet alleen voor villa's, maar voor alle gebouwen. Hierover staken de stemmen, zoo dot iq een volgende vergadering eerst een beslissing kan vallen. Niettegenstaande de vaststelling dus verschoven wordt tot de volgende vergadering worden toch bereids de andere artikelen in behandeling ge nomen. waarin enkele wijzigingen worden aangebracht. Nog stelt de heer Dammers voor de bebouwing van de Soesterengweg te bepalen, dat aan weerszijden tusschen elk perceel en elke erfaf- scheiding loodrecht op de erfschei- ding gemeten een open ruimte moet blijven van 25 M. teneinde het schoonste gedeelte van ons dorp niet door bebouwing te bederven. Over dit voorstel staakten weer de stem men. De opmerking werd gemaakt, dat geen mannetje gemist kan wor den in den Raad. 7. Behandeling van een tweetal verzoeken om ontheffing van bepa lingen der Bouwverordening. Over het verzoek v^n Onrust en Floor betreffende bebouwing van het pad, loopende van Julianastraat naar Lazarusberg wordt eenige dis cussies gevoerd in verband met ver harding van dien weg en bebouwing van eene zijde. Hierover staken de stemmen weer, dus aangehouden. Aan J. v. d. Linde wordt onthef fing van het bedoelde in art. 13 der -Bouwverordening verleend met den stem van den heer Foeken tegen, in verband met dea toegang tot het achterterrein van adressant. Behandeling van een tweetal verdoeken om eene bijdrage uit de gen^ente kas ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet (reiskosten). Overeenkomstig de voorstellen van B. en W. wordt goedgevonden een bijdrage voor reiskosten te verleenen. Bespreking van het denkbeeld tot opheffing van de O. L. school te Soesterberg en het in verband daarmede instellen van een auto- diei.st Soest-Soesterberg, mede in be trekking tot het overbrengen van leerlingen naar de scholen in Soest. De Voorzitter merkt op, dat dit pun' kan vervallen omdat pp de L. O. School te Soesterberg thans een 12 val leerlingen gaan en dus van opheffing geen sprake kan zijn, en stel1: voor de eventueele verbinding met' Soesterberg door een autodienst te stellen in handen van de tram commissie waarbij de heer Foeken de commissie in overweging geeft niet alleen eigen exploitatie te onderzoe ken. maar ook exploitatie door par ticulieren met subsidie. 10. Behandeling van aanvragen om vergoeding ingevolge art. 101 der L. O. wet tot instandhouding van bijzondere scholen. 11. Vaststellen van een besluit tot het verhuren van weidebrinken en tot verkoop van hakhout. 12. Behandeling van het voorstel tot verhooging van de huursom, ver schuldigd wegens het gebruik van eer. stukje grond der Nederlandsche Spoorwegen. De punten 10, 11 en 12 garn on der" den hamer door en de desbe treffende voorstellen worden alzoo aangenomen. f3. Behandeling van de voordracht van Burgemeester en Wethouders in zake uitbreiding van waterleidingen in de gemeente. Bij dit voorstel juicht de heer Foeken het principe toe. Alleen zou hijyin overweging willen geven na kan worden. Den heer van den Broek, verwon dert het dat de uitbreiding in de Veenhuizerstraat achterwege is gela ten, deze acht hij zeer noodzakelijk, en daaraan zou hij de uitbreiding in de Beetzlaan desnoods willen opof feren, waarop de heer Endendijk antwoordt, dat de Veenhuizerstraat reeds lang een punt van bespreking heeft uitgemaakt, maar wegens de hooge kosten moest het achterwege blijven. Door aanneming van dit voorstel ligt nu ook de oplossing van de Veenhuizerstraat voor de hand. Beslqten wordt het voorstel te ac cepteeren en het gevraagde crediet te verleenen, onder voorwaarde, dat de gemeente de garantie heeft, dat ze met dit bedrag uitkomt. 14. Vaststelling van de voorwaar den, waaronder de gemeente bereid is wegen aan te leggen in de bui tenplaats „Rustoord" De heer Besselsen is op dit voor stel tegen, wanneer het de bedoeling is dezelfde loonen te geven, als bij het werk in het Vosseveld. Het stem pel van werkverschaffing is er op gedrukt, en dat is het in 't geheel niet. Nadat de de heer van den Broek zegt dat het toch niet de bedoeling is dat de loonen lager zullen zijn waarop de heer Endendijk antwoordt dat daaraan niet getornd wordt en er van geen verlaging sprake is, Spr. meent dat B. en W, zich hebben afgesloofd om de zaak zoo goed mogelijk voor elkaar te krijgen, Het voorstel wordt daarna zonder stemming aangenomen. 15. Behandeling van het verzoek van W. Sukel, gemeentewerkman, om ontslag uit zijn betrekking. Aan de Gemeente-werkman W. Sukel wordt overeenkomstig zijn ver zoek ontslag verleend uit zijn be trekking. 16. Behandeling van aanvragen tot aankoop van grond, en verzoe ken om uitgifte van gronden in ert- pacht of huur. Over enkele dezer aanvragen wordt het een en ander gezegd; de meeste worden overeenkomstig het advies der schattingscommissie vastgesteld, eenige worden aangehouden voor nader onderzoek. De heer Butzelaar vraagt de aan dacht te schenken aan den slechten toestand van den Maatweg waardoor de daarin liggende huizen bloot lig gen. De heer van den Broek geeft B. en W. in overweging eenige verbe tering aan den Dorresteinsweg aan te brengen, die ook in slechten toe stand verkeert. De Voorzitter zegt overweging van een en ander toe, Ten slotte verzoekt de heer Bes- Het beste adres voor da lelijksche versche Boter, Kaas, Eieren en fijne geibokte Vleeschwaren is: Julianastraat 56 MARGARINE vanaf 60 ct. (met gratis dividend- en eieren- bons veor Paschen). Versche EIEREN 9 CENT per stuk (Geen kalk- of koelhuis-eieren.) Fijne belegen Volvette KAAS 90 CENT. Ie Soort fijne Geldersche Worst (met loodje) f 1.00 per pond. Ie Soort grove Geldersche Worst (met loodje) f 1.00 per pond. Ie Soort Geld. Óntb. Spek f 0.90 p. p. Dagelijksche bezorging aan huis. Ie Soort Geld. Vetspek f 0.65 p. p. Ie Soort Fr. Knakworst f0.30p. p. Zuiver gesmolten Rundvet f 0.60 pp. Blad Reusel f 0.70 p. p. Bij 5 p. f0.65 Lever-Pastei f0.40 per busje. Briefkaarten worden vergoed. volgende raadsvergaderingen de be noeming van een nieuw hoofd der O. L. school te Soesterberg aan de orde te willen stellen. Bij de rondvraag vestigt de heer Foeken er de aandacht op dat er wel iedere maand een staatje van de inkomsten der gemeentetram in de courant komt, maar spreker zou wel eens willen weten hoe de verhouding van de exploitatie is, en vraagt daar na aan B. en W. een halfjaarlijksche exploitatie te willen overleggen. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten voor het te houden muziekconcours in deze gemeente een gouden medaille uit te loven. Drogist - Opticien Maakt Foto's voor alle doeleinden. Rijks-depót voor post- en rentezegels Burg. Grothestr. 28 - Soestdijk De Schoolstrijd en de Gemeente selsen aan B. en W. in een der eerst - Bij de behandeling van de wijzi- dieVrêësJmeermaiên~~gêüIt7i3at *~öoór de verschillende nieuwe bepalingen de schoolstrijd zou worden verplaatst naar de Gemeente-besturen, i.c. de Gemeenteraden. De geschiedenis van den laatsten tijd heeft bewezen dat deze vrees niet geheel ongegrond is geweest. Ook onze Gemeente heeft haar deel ruimschoots meegekregen. Bij de verkiezingen in 1918 waren het de uiterst linksche groepen, wien de bevrediging op onderwijsgebied zeer welkom was, vooral omdat zij verwachting hadden de arbeiders, aan de Christelijke school gehecht, nu van de rechtsche partijen te kun nen loskrijgen. Warme voorstanders als zij waren van de gelijkstelling, was de Criste- lijke school bij hen veilig en alle arbeiders konden zonder bezwaar zich scharen achter het Socialistische of Vrijzinnige vaandel. Vooral de S. D. A. P. was vol komen te goeder trouw. Bij de Vrijzinnige groepen was hier en daar een enkeling, die niet mee wilde en het oude standpunt bleef innemen. Ook te Soest hebben wij dit vre deslied beluisterd. Gelukkig zijn wei nigen er in geloopen. Zeker men is voor gelijkstelling, mits maar niet geraakt wordt aan het heilig huisje „de Openbare School" en „de bijzondere" zich maar met een bescheiden plaats vergenoegt. Van een eerlijke concurrentie moet men niets hebben. De school gebeurtenissen in deze Gemeente zijn daarvan wel het over tuigend bewijs. Bij de behandeling der aanvragen van de Besturen der ChristeUjke scholen, waren het vooral de heeren van de S. D. A. P. die de ingediende lijsten nauwkeurig napluisden of er niet de naam van een kind op voor kwam, dat wettelijk niet mocht mee tellen. De behandeling werd opge schort tot alles in de puntjes in orde was. Goed in orde, alles volgens de Wet. En B. en W. hebben angst vallig gezorgd de heeren geen reden tot klagen te geven. Vooral de Wet houder van Onderwijs heeft zeer verstandig van iedere aanmerking zorgvuldig nota genomen. Hij was immers A. R. en men zou het hem zeker niet vergeven hebben, indien het bijzonder onderwijs in iets be voordeeld was geworden. Evenwel de Chr. scholen bloeien, met het gevolg dat het Openbaar Onderwijs achteruit is gegaan. En niet alleen in deze Gemeente. Het gesol met de school te Soes terberg is hiervan wel een duidelijk bewijs, 't Is weerzinwekkend wat kunstmatig deze school in 't leven moet worden .gehouden, ten koste van Rijks- en Gemeente-financiën, Voor enkele maanden stelden B. en W. voor de school op te heffen. Er waren nog slechts twee kinderen, volkomen juist zou men zeggen. De omstandigheden waren zoo, dat er geen beter oplossing te vinden was. Neen zeggen de heeren van de S. D. A. P. de school moet blijven, x want het is een openbare. „De Bond" wordt er voorgespan- en men weet 9 kinderen bijeen te brengen. Het wettelijk minimum is 8 Hiervan waren er 5 tijdelijk uit Amersfoort afkomstig. B. en W. zwichten, het voorstel tot opheffing wordt ingetrokken. Wat echter te verwachten was, gebeurde. De vijf tijdelijke leerlingen vertrekken, weer en thans zijn er maar meer vier kinderen. B, en W. overleggen wat te doen. Een uitnemende oplossing is gevon den. Een verbinding met Soesterberg naar Soest is er niet. Op de openbare Scholen te Soest is echter ruimte in overvloed. De kinderen uit Soester berg zouden daar uitstekend geplaatst kunnen worden. Op de agenda van de laatste Raadszitti,»o wordt voorgesteld de school op te henen «4»n autodienst Soesterberg Soest in te - "«q, waardoor de leerlingen de school U. Soest kunnen bezoeken. Aan dit i«r vêrboiiuen.v,orïr Vooreerst de bezuiniging door het opheffen der school dan beter onder wijs voor de betrokken leerlingen, t Zal geen tegenspraak ontmoeten, dat een onderwijzer niet even goed zes leerjaren kan behandelen als zulks op een volledige school kan gebeuren. Door de bezuiniging op onderwijs, kon de verbinding met Soesterberg en Soestduinen, reeds zoo dikwijls bepleit, zonder extrakost en ingericht worden. Personeel is er voor disponibel van de gemeente-tram. In elk opzicht verbetering van de toestanden. Het heeft niet mogen zijn. B. en W. ontvangen vóór de raadsvergadering van een fluks opgerichte vereeniging een schrijven dat op 1 April a.s. twaalf leerlingen de school zullen bozoeken. Staande de vergadering wordt het voorstel ingetrokken. Wij vragen is zulk gewurm in het belang vooral van de Gemeente en hare financiën. Het vorige jaar adresseerden velen aan het Gemeente-bestuur inzake de hooge uitgaven voor onderwijs. Toen gold het vooral het bijzon der onderwijs. Wij verwachten nu stellig dat de ze heeren nu eveneens het voor de gemeente-financiën zullen opnamen, willen zij de verdenking ontgaan niet die financiën, maar het Chr. Onder wijs bedoeld te hebben. Wij vragen B. en W. was het noodzakeiijk dadelijk bakzijl te halen, nog voordat een behoorlijk onder zoek naar het aantal leerlingen, dit aantal wettig vaststelt. Momenteel zijn er nog steeds vier. De aanvragen voor de Christelijke scholen zijn. minder vlug toegestaan. Tweeërlei maatstaf mag niet wor den aangelegd. De heer Besselsen vroeg bij de rondvraag, spoedig een hoofd te benoemen. De school bleek nu toch levens vatbaar te zijn. Het voornemen sollicitanten op te roepen was bij B. en W. reeds kant en klaar. Wij staan verbaasd over zooveel haast. Waarom de zaak niet eenvoudig afgehandeld als was voorgesteld. De gelegenheid tot het ontvangen van het gewenschte onderwijs, zelfs on der beteren verhoudingen, bleef toch voldoende bestaan. Onderwijs, noch algemeen belang zijn met dit besluit gediend. Alleen het partij-belang en de groote mond van de heeren van de S.D.A.P. zijn oorzaak dat dit bloed- arme schooltje nog langer groote offers zal kosten, I

Soester Courant | 1923 | | pagina 1