Algemeen Advertentie Bureau r%m |A. Benning's Verkoophuis cCfTvoigt Van Zanten Batenburg. :y g. smr - (öns boekenhuis) Nikkel Theelichtjes Nikkel Thee- en Koffiepotten Autoverhuur-inrichting Soester vertellingen. Bouw- en Woningbureau gang Mo. 22. Qooontroleerde oplage 2300 exemplaren. Verzending per post. Zaterdag 26 Mei 1929 Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-Adres: C. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en Vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond 6 uur. Uitgave en druk: Van Weedestraat ;IS - Soestdijk Telefoon 56 - Opgericht 1882 - F. C. Kuijperstr. 4 Ontvangen een pracht-collectie vanaf fl.90 L Ruime sorteering Theeserviezen. Verhuren van Glas, Aardewerk enz. voor alle gelegenheden. Aanbevelend, A. BENNING. BUITENLAND. Bonar Law treedt af. Baldwin premier van En geland. De moord op Vorowski. Frankrijks sterke bond- genooten en toch niet zonder vreeze. Met groot leedwezen heeft het Engelsche volk kennis genomen van het besluit van Bonar Law en de treurige oorzaak daarvan. De Brit- sche premier is Zaterdag naar Lon den teruggekeerd, om ontslag te nemen. Zijn toestand was inplaats van verbeterd, verergerd. Zijn hardnekki ge keelontsteking, die hem reeds lang in het spreken belemmerde, was der mate verergerd, dat hij bij aankomst op het station blijkbaar zijn vrienden die hem verwelkomden, niet eëns herkende. Men spreekt zelfs van kanker. Reeds Zondag was bekend, dat de premier was afgetreden. Reuter meldt daaroverBonar Law heeft op krachtige aandringen van zijn medische raadgevers, zijn ontslag aangeboden. De koning heeft met de diepste betuiging van spijt dit ontslag aanvaard. Een in Downingstreet uitgegeven communiqué zegt: Bonar Law's reis heeft zijn gezondheid niet verbeterd. Bij zijn terugkeer te Londen werd Bonar Law door zijn geneesheeren onderzocht, dje verklaarden, dat niet tegenstaande de kuur, de stem van den premier nog onbevredigend was. Zij konden niet beloven, dat er bin nen een redelijken tijd verbetering zou intreden. De algemeene gezond heidstoestand van den premier niet goed. Tenvolge van deze verklaring heeft Bonar Law onmiddelijk zijn ontslag aangeboden. Anders dan ver vacht werd, is niet Curzon, maar Stanley Baldwin pre mier geworden. Baldwin, die 55 jaren oud is, deed 15 jaren geleden zijn intrede in het parlement. Zijne eerste ministrieëele functie was die van Minister van Fi nanciën. welke hij bekleedde van 19171921, toen hij bevorderd werd tot Precident van het Departement van Handel. Toen eene conservatieve regeering de coalitie verving in den vorigen herfst, werd Baldwin kanselier der Schatkist. In officieëele kringen laat men zich nog gereserveerd uit. Men wacht af, of Baldwin de geschikte man zal zijn, om een uitweg uit de Europeesche moeilijkheden te vinden, doch wijst op den indruk dien zijn laatste rede heeft gemaakt, waarin hij een samen werking tusschen Engeland en Frank- rijkn oodzakelijk noemde voor de op lossing van het herstelprobleem, en op zijn' vroegere verklaringen, vol gens welke de Duitsche herstel-presta ties bevredigend werden geacht. Men beschouwt hem in ieder geval als een man, wien het aan de noodige energie niet ontbreekt en gelooft, dat Curzon's invloed onder zijn premier schap minder overheerschend zal zijn. Nu dat kan spoedig genoeg blij ken, want het Russische en het Duit sche probleem komen vlak na elkan der al de aandacht en geestkracht van het Britsche ministerie opeischen. Tschitscherin heeft een nota gericht tot de Zwitsersche regeering en het bureau van de conferentie teLausanne. In de eerste nota zegt hij, dat de gegevens in het bezit van de Rus sische regeering, haar in staat stellen de Zwitsersche regeering verantwoor delijk te stellen voor het gedrag der Zwitschersche overheden, welke de misdaad mogelijk maakten. Tschitsche rin verklaart, dat hij van de gevolg trekkingen daaruit voortvloeiend nota nemen zal. Hij zegt dan verder, dat ondanks de dreigementen, tot de Russchische delegatie gericht, de Zwitsersche Advertentiën van 1-5 regels f0.75. ledereregel meer f0.15. Bij contract groote korting. Advertenties tot Vrijdagmorgen bij den Uitgever. overheden Vorowski en zijn collega's zonder eenige bescherming hebben gelaten, terwijl zij toch in het bezit waren van alle diplomatieke voorrech ten. daar zij zich op uitnoodiging van de mogendheden, die de conferen tie hebben bijeengeroepen te Laussanne bevonden. Er is niets geschied, waar door Vorowski van deze voorrechten zou zijn beroofd. Daarom beschouwt de Russische regeering de weigering van de Zwitsersche om visa te verleenen aan de diplomatieke koer iers, die zich naar den afg< digde begaven, als een flagrante schennis der allereerste plichten als een daad van vijandschap, ge pleegd tegen Rusland en Oekraïne waardoor de atmosfeer van geweld dadige aanvallen is geschapen, welke bijgedragen heeft tot voorbereiding van de moordaanslag op Vorowski. De nota zegt voorts, dat alle vol ken van Rusland verontwaardigd zijn over den moord en deze beschouwen als een slag tegen henzelf gericht Tschitscherin spreekt het vertrouwen uit, dat de Zwitsersche regeering een zeer 'streng onderzoek zal instellen, de zaak bij de bevoegde rechtbank zal doen behandelen en de Russische regeering op dp hoogte zal sfellen van den uitslag, Dat zij voorts de ambtenaren, zelfs die gedeeltelijk ver antwoordelijk zijn. zal afzetten en voor de rechtbank zal brengen. De nota aan het bureau der con ferentie spreekt eveneens de veront waardiging over den moord uit, en betoogd eveneens, dat Vorowski als afgevaardigde van 'Rusland in het volledig bezit der diplomatieke voor rechten was. Er wordt nog gemeld, dat de bondsraad de eischen, welke in de Russische nota vervat zijn, zal af wijzen. Hij zal ook elke verantwoordelijk heid aan den moord op Vorowski van de hand wijzen, De antwoord nota is reeds verzonden. i, E^n correspondent van de „Matin' heeft een onderhoud met maarschalk Foch gehad, bij diens terugkeer uit Polen en Tsjecho-Slowakije. Maar schalk? Foch noemde Polen een sterk land, in vollen groei, in volle orga nisatie. Het land heeft thans 28 rail- lioen inwoners en over 25 jaar zal het 40 millioen hebben. Ook de technische organisatie maakt er zeer groote vorderingen. De „Matin"-man zinspeelde op het bols jewistische en Duitsche gevaar. De Maarschalk dacht, dat het niet zoo erg te duchten is. Men kan in Parijs dus gerust zijn Het eigen leger is 800.000 man sterk men heeft een luchtvloot waarvoor de Engelsche vrienden zelfs zijn, en dan nog sterke bondgenoo- ten in het Oosten en in 't centrum Polen. Tsjecho-Slowakije, Roemenië, enz. En toch is men niet gerust; voor de toekomst dan Maar hoe kan het ook anders. De nu gevolgde geweld-politiek moet zich eens wreken. pastoor (dat beteekende toen ook predikant) gedragen den tijd van 8 jaren, Hij was dus in 1585 als Pre- dicant opgetreden. Maar hij is gansch onervaren in de religie ende verklaert dat hij synes dienstes ontslaghen be geert te zijn.'' En in een noot wordt eenigen tijd later gezegd: „Deese monnick is (e)wech, ende is aldaer bij provisie (d. i. voorloopig{ tot pre dikant gestelt op den 15 Juni 1594 Theodcius Anthonij Victor. Er wor den evenwel geen stichtelijke dingen van hem verhaald, zoodat hij weldra Soest verliet en naar Juilen vertrok, waar hij zonder benoeming ging prediken. In 1581 werd hij evenwel voor de synode van Utrecht ontbo den en wegens zijn „grove sonden" afgezet. Toch wilde de kerkvergade ring hem behulpzaam wezen om er gens een schooldienst te krijgen. I. Samuel Pitius, woonde in 1606 de Synode te Utrecht bij. Wanneer hij in Soest beroepen of aangesteld was, blijkt niec, evenmin als de tijd van zijn vertrek. Wel komt later een Samuel Pitius als Predikant te Waarde (tusschen Gouda en Den Haag) als predikant voor, maar werd in 1619 als Remonstransch afgezet. Evenwel is hem na onderzoek van de Synode te Gouda 1625weer ver gund te Waarde als predikant op te treden. '2* Regnerus ab Oosterzee, woonde in 1612 de synode van Utrecht bij; komt in 1619 als predikant te Bun- nik voor. 3. Paulus Lindenius, van 1615 tot 1619, als Remonstrantsch ontzet. (Hiervart-heb-ik-eerrreet*^nterrres^ar[të iijdt>r)-sgesfhi pdams-npgespoord k binnen—kort-heerp-te plaatsen.) 4. N. C. Hoochvorst, 1619-1630. 5. A. Heldius, 1630-1631. 6. J. P. Baers. 1632-45. A. Eilshemius. 1645-49. 8. H. M. Ab. Harimgen. 1645-84. 9. H. Appels. 1685-1700. 10. P. v. d. Helm, 1702-33. II. L. Evenhuys 1739-40. D. v. Henghel! 1740-41. B. v. Essen, 1742-44. lï.'v. O. Soiiw," i 74i-4ü. A. van Duuren, 1746-52. J. Swart, 1753-62. W. H. v. d. Pol, i 762-67. H. Singraven, 1767-70. 19. L. A. de Rochefoct, 1771-76. 20. H. G. de Be veren Esveldt, 1777-80. 21. J. Hortheinels Hansen, 1781-84. 22. P. Piché, 1784-87. F. H. Gelhuis, 1788-1801. D. J. Onink 1802-1813. W. G. v. d. Broek, 1814-17. P. Atten doorn 1' Allemand, 1818-30. dr. C. L. P. Metelerkamp, 1830-40. A. A. C. Bonnet. 1841-47. Johannes Jaccbus Bos, geb. te Utrecht op 20 Juni 1817, cand. tot den H. D. in Overijsel op 6 Mei 1840. Bevestigd te Soest 24 Oct. 1847 (zijn eerste en eenige stand plaats) Emeritus op i Nov, 1892. benoemd tot Ridder in de orde van O; tnje-Nassau op 6 Dec. 1892. Overleden op 1 Maart 1913 te Amers foort, en begraven te Soest op 5 Maart d. a. v. Hij schreef eenige kleine en grootere v/erken, o. a' een Fcstlied bij de inhuldiging van H. M. de Koningin, dot dit- juoe -bij het >0. Daniël Pieter Brans, geb. te Ro: ter dam op 19 Juli 1865; Cand. tol den H. D. in Overijsel in 1890; pfr'Jikant te Leersum op 30 Nov. 18' 0. en predikant te Soest sedert 20 .Aug. 1893» dua- roods- bijna30 jaft- T r-tr i.tjm 1 ■TTÏCfif'I Drogist - Opticien Maakt Foto's voor allen doeleinden. R ij-depot voor post- en rentezegels- Bu;a. Grothestr. 28 - Soestdijk Lr iidbouw en Klein vee. Zakt., deze rubriek betreffende, te richten tot Lieshout, Landbouwonderwijs, Steenhofstraat Café mei Vergunning „DU PASSAGE" Birktstraat 17 Amstel Bieren - Pilsener Bieren Nt emliht—van Hew. Predik' C Als—vetvelg- ,-opr-mijn—opstel over de Her v. Kerk van - Soest geef - ik thans onderstaande lijst van predi kanten, -aan de lezers naar ik-mij~ vlei nifrt onwelkom- Wijlen ds. Bos gint in zijn handschrift met Pitius, maar volgens nwj«-tïasporingen zijn er nog twee voorafgegaan. „Bruno Jacobus, van Amersfoort bedient hier (in 1563) de kereke met predicken, is een monnick geweest in 't clooster te Soest ende heeft hem (d, 1. zich) te dezer plaatse als 12. 13. 1 15. 16. 17. 18. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. Werkzaamheden in den tuin, Pinksterdrie heeft ons dan toch eindelijk eens wat warmte gebracht en Zonneschijn. De lente komt wel laat. maar beter laat dan nooit. 't Is wel eens goed voor ens, men schen, dat de natuur niet ieder jaar 't zelfde is, nu hebben we kunnen zier. dat door menschenarbeid alleen niet de wasdom komt. Ir» den groentetuin is nu werk geko men Postelein dient gezaaid, boontjes gelegd te worden. Jammer van al die Meiregen. De volksmond zegt dat Meiregen zoogroeizaam is, maar dit geldt zeker niet voor onze sla- en snijboo- nen want hiervan zijn ettelijke kilo's in !en grond verrot, ondanks die „grvrizaamheid" Hier zien we weer, dat veel van 't goede ook niet goe{ ii Opnieuw onze b.oontjes leg- qp: X- 'v eenige wat er op zit. oeujés -.het4kooi "groeien nü" ook als kool. Zoo'n vochtige grond staat zé best aan. Denkt er om. als we over een paar weken onze kool uitpoten, dat we de grond waar ze op komt eens extra bemesten. Kool moet groeien van weelde; te weelde rig kan niet. Vooral bloemkool, witte en savoye kunnen heel wat aan. Houdt er dus rekening mee, en zet ze niet zoo maar na peulen, dop pertjes of vroege aardappels! Wie succes met kool wil hebben geve dus rijkelijk mest en strooie zoo mogelijk rondom iedere plant een handje kalk. Sla' raapstelen, snijbiet, spinazie, kortom al onze bladgroenten zijn stik stofeters, Besproei die bedjes eens met water, waarin per- gieter een half onsje chilisalpefer gedaan is. Nasproeien met schoon water is gewenscht. De resultaten zullen zich binnen enkele dagen vertoonen Neem in. Wij beiasten ons mei hst plaatsen van Uwe aivertentiën in alle Binnen- en Buiteniandsche bladen, zonder eenige prljsverhooging. Ij' Bouwplannen, Begroetingen, Aanvrage Bouwver gunning, en Hinderwet. ■WMataeaa—■■■■w—Éa Koopen, Verkoopen, Verhuren, Taxeeren van vaste goederen, Sluiten verzekeringen, Hypotheken. ayKreasrrerfi ———aiuw a—a—aa—Bsaa—»BBa—egs Van Weedestraat 26 Telefoon 16 Verzuimt niet op te geven Uw te koop zijnde Villa's, Landhuizen, Bouwterreinen en tevens Uw perceelen, die U wenscht te verhuren. Directe behandeling. Zeer billijke tarieven. OEKENHUIS Van Weedestraat IS over de F. C. Kuijpersiraat. uw ijver echter niet veel te chili, want overdaad schaadt, vooral onze droge Soestergrond. Onze bloemen hebben we al ge zaaid, als we tenminste op tijd ge weest zijn. 't Kan trouwens nog wel, maar kiest dan een vochtig beschut plekte en plant ze later uit, want een eerste vereischte voor 't opko men van zaad is vocht. En als de zelfde soort zaad bij den één een dubbeltje per pakje kost en bij den ander twintig cents, neem dan het duurste pakje, want goéd zaad is in prijs nooit goedkoop. Niemand werkt voor niks, ook een zaadkweeker niet, Alleen rommel gaat voor een koopje. Hoe moeten we voor onze bloe men zorgen De meeste bloeien op de schraalste grond, maar wilt ge werkelijk mooie bloemen krijgen, behandeld dan uw bloemenperkje minstens zoo goed als uw groenten- tuin, dan krijgt ge een macht van bloemen. .De uitgebloeide bloemen ontsieren uw tiun! Plukt die er telkens uit, ^anders-^is 'tt bjpeiep gedaan. Wan! een, plant, die zaad vormt, moet zooveel voedsel in 't zaad ophoopen, dat er voor bloemvorming niet veel overschiet. Snijdt de bloe men met steel af en siert er huis en serre mee. De plant verzwakt er hoegenoemd niet van en zal steeds blijven doorgaan met nieuwe scheu ten bloemen te geven. Wie bang is om een bloempje af te plukken, krijgt veel minder bloemen dan ie mand, die zoo nu en dan eens een vaasje vol plukt. Met rozen is 't niet anders. Struik rozen bloeien maanden lang als we niet te karig zijn met 't snijden, maar laten we de rozen maar bloeien en de bottels zitten, dan is de vreugde voor ons van korten duurze staken den bloei, en vormen zaad. Laat dus aan uw bloemen geen zaad komen als ge 't niet wilt winnen voor 't volgend jaar. Plaatselijk Nieuws. De uitslag van het Maandag ge houden tweede gedeelte van het con cours van Harmonie- en Fanfarege zelschappen is als volgt: 4e Afd. Fanfare Oosterpark te Am sterdam le prijs met 51 p. 3e Afd. Harmonie Crecendo te Purmerend 3e prijs men 37 p. 2e Afd. Fanfare Crecendo te As sendelft 2e prijs met 46 p. Idem Buurmalsen te Buurmalsen 3e prijs met 39 p. Idem Eensgezindheid te Egmond Binnen le prijs met 56 p. Idem Wilhelmina te Volendam-E- dam 2e prijs met 48 p. le Afd. Harmonie Tuinwijk te Am sterdam le prijs met 58 p. Idem St. Gregorius de Groote te Den Haag le prijs met 54 p. Afd. Uitmuntendheid Tavenu te Schoonhoven 2e prijs met 46 p. Idem Harmonie Tuinwijk te As sendelft' le prijs met 56 p. In de eere-wedstrijd werden de prijzen behaald door Harmonie Tuin wijk te Amsterdam le prijs met 28 p. Idem Assendelft te Assendelft le prijs met 26 p. Idem St. Gregorius de Groote te Den Haag 2e prijs met 24 p. Fanfare Eensgezindheid te Egmond Binnen 2e prijs met 22 p. Idem Oosterpark te Amsterdam 2e prijs met 21 p. Met een woord van dank aan bet Bestuur der Fanfare Patiëntia vincit omnia te Soest voor de hartelijke ontvangst en het gezellige samenzijn werd dit welgeslaagde concours door den Voorzitter der Jury gesloten. Den tweede Pinksterdag tijdens het concours, ontstond in het café van den Heer J. alhier, een kleine vechtpartij tusschen eenige jongelui. De politie die onmiddelijk tusschen beide kwam, maakte er een einde aan. AGENDA. Zaterdag. Chr. Gymn. Vereen, „Simson" in de turnzaal Chr. U.L.O. School, Spoorstraat, voor jongens uur n.m. voor heeren 8— 10 uur n.m. Bibliotheek der Chr. Jongelings- vereen. „Samuel" in de Rembrandt- zaal van 68 uur n.m. R. K. Bouwvakarbeidersbond. Contributieafdracht van half 6 tot half 7 in 't St. Joseph-gebouw. Laatste Zaterdag van de maand vergadering. Zondag Chr. Jongel. Vereen. „Samuël" in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk, aanvang 7 uur n.m. R.K, Bibliotheek, in de R. K. Zus terschool Stcenhofstraat, van 12 tot 12.30 uur. Chr. Knapenvereen. „David" in het Catechisatielokaal der Ned. Herv. Kerk, aanvrng 7 uur n.m. R.K. Werkl, Vereen. »S' fosenh. le Zondag van de maand verga dering. Maandag. Jongelings vereen op Geref. Grondslag „Spreuken 23: 26a" in de consistoriekamer der Geref. Kerk, aanvang 8 uur n.m. De Soester Schaak en Damclub in de Rembrandtzaal aanvang half 8 n.m. W oensdag. Ned. Herv. Zang- vereen. „Soli Deo Gloria" in de Ned. Herv. Kerk, aanvang 8 uur n.m. Kinderkoor „Euphonia" in de Ned. Herv. Kerk, aanvang 5 uur. n.m. R.K. Zangkoor „Cecilia in het St. Joseph-gebouw, aanvang half 8 uur n.m. Chr. Gymn. Vereen. „Simson" in de turnzaal Chr. U. L. O. School, Spoorstraat, voor Dames en meisjes 6VS8 uur n.m. voor heeren 840 uur n.m. Donderdag Chr. Zang vereen. „Crescendo" in de Chr, U.LO- school. Spoorstraat, aanvang half 8 uur n.m. Gereformeerde Knapen Vereent- ging in deconsistorie der Geref, Kerk, aanvang half 7 n.m. R.K. Dameszangvereen. in het St. Joseph-gebouw, aanvang half 8 n.m. Mannenzangvereen. Apollo" in Hotel „De Gouden Ploeg", aan vang 8 uur n.m. V r ij d a g. Soester Fanfare in het gebouw aan den Bakkersweg, aan vang 8 uur n.m. R.K. Muziekvereen. ,,De Sym- phonie" in het St. Joseph-gebouw, aanvang 8 uur n.m. Woensdag had op het voetbal terrein te Soesterberg een onderlinge voetbal-wedstrijd plaats tusschen de le en 2e Comp. der Luchtvaart-Afd. welke werd opgeluisterd door de muziekvereeniging „Avia". De tweede Comp. won de wed strijd met 32 zoodat den zilveren Lauv, ertak die door den Comp. Com mandant der le Comp. ter beschik king was gesteld door de 2e Comp. werd gewonnen. Door de Politiehonden-Vereeni- ging S. O. zal a.s. Vrijdag een le denvergadering worden gehouden in het Stations-koffiehuis te Soest- duinen. Besproken zal worden ver andering van terrein en aankoop van dressuur-apparaten. Tegen verschillende automobilisten is dezer dagen weer proces-verbaal opgemaakt terzake het binnen de be bouwde kom te snel rijden. In den nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks 1 uur bemerkte de nachtpolitie dat een beschonken man van den openbaren weg in de gracht nabij Niewerhoek liep. Hoe dronken ic nr„n ech'ct ook was,

Soester Courant | 1923 | | pagina 1