r CADEAU i A. Benning's Verkoophuis Van Zanten Batenburg. I O. F. VOIGT G. J. SMIT - (ONS SOEKENHUIS) Telefoon 56 - Opgericht 1882 - F. C. Kuijperstr. 4 Souvenirs. Verslag Soester Vertellingen Drogist - Opticien Bouw- en Woningbureau Autoverhuur-Inrichting 2a Jaargang No. 25. Gecontroleerde oplage 2300 exemplaren. Verzending per post. Zaterdag 16 Juni 1823 SOESTR ÏÏIHJW5BWD Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdij'x, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-AdresC. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en Vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond 6 uur. Uitgave en druk: Van Weedestraat 1~> - Soestdijk Advertentiën van 1-5 regels f0.75. Iedere regel meer f0.15. Bij contract groote korting. Advertenties tot Vrijdagmorgen bij den Uifgever. *Zoekt gij een geschikt ter gelegenheid van VERJAARDAG of HUWELIJK? Bezoekt dan bovenstaand adres, daar vindt U ruime sorteering op allerlei gebied. Wederom ontvangen groote verscheidenheid Aanbevelend, A. BENNING. Off. Bekendmakingen HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van P. B. Rademaker, om in zijne bakkerij kad. bekend in sectie H No. 3842 aan de Laanstraat een deeg- en een amandelmachine, gedreven door een electomotor van 2 P.K. te mogen bijplaatsen, door hen is toe gestaan. Soest, 12 Juni 1923. Burgem. en Weth. voornoemd. De Secretaris, J. BATENBURG De Burgemeester, DE BEAUFORT. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat ter gemeen te-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Jac. Dalstra om vergunning tot op richting van eene inrichting voor machinale houtbewerking, waarvan de machines gedreven worden door een petroleumrnotor van 8 P.K. en TCleCTrÖinÜWrëh "tot een gézameïïjk vermogen van 9 P.K. zulks met in trekking van zijne aanvrage van 15 Febr. 1923 op het perceel kad. be kend in sectie no. 1176 aan de Soesterb.str. Z.Z. No. 32. Op Maandag 25 Juni a.s. des voor middags 10 uur, zal ten gemeente huize gelegenheid bestaan om be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake inge komen schrifturen. Soest, 29 Mei 1923. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, DE BEAUFORT. De Secretaris. J. BATENBURG. Raadsvergadering op Maandagavond 11 Juni 1913. Ter behandeling van een spoed- eischende zaak is de vergadering bij een geroepen. De Voorzitter opent even over achten de vergadering, waarna de Secretaris het gebruikelijke gebed voorleest. Alvorens de beide punten der agen da te behandelen, doet de Voorzitter eenige mededeelingen le. dat Z.E.Achtb. aan H. M. de Koningin ontslag heeft gevraagd als Burgemeester dezer gemeente, met ingang van 1 Nov. a.s. 2e. dat van den heer D. van den Broek bericht is ingekomen, dat hij ontslag neemt als lid van den Raad, 3e. dat op Vrijdag 8 dezer de 10 duizende inwoner dezer gemeente is ingeschreven, n.1. Theodorus Hen- dricus Penning de Vries, zooals be reids in de plaatselijke bladen is be kend gemaakts De uitgave ad f 100.— ten name van dit kind, belegd op een Spaar bankboekje, wordt door den Raad goedgekeurd. 4. dat ingekomen is een voorstel van de Tramcommissie om over te gaan tot verlaging der tarieven. Voorgesteld wordt het tarief Baarn- Soest (remise) te brengen op" f 0,15 (nu f0,20), Baarn-Nieuwerhoek f 0.10 (nu f 0.15). Na verdediging en toelichting van deze voorstellen door Wethouder Endendijk wordt door den Raad conform besloten. Als voornaamste punt der agenda wordt voorgesteld over te gaan tot verkoop van de in het bezit der ge meente zijnde inschrijvingen op het Grootboek der Nederlandsche Wer kelijke Schuld en belegging van het daardoor vrijkomende bedrag in Obli gaties „Indië" en „Nederland", een en ander volgens ingediende berekening. De Voorzitter zegt, in verband met dit voorstel, dat hiermede uitvoe ring wordt gegeven aan het uitge sproken verlangen van den Raad om de gelden der Gemeente gunsti- qer te bejeggeQ, daa ia N. W- S, De voorgestelde inschrijving op de nieuwe leening „Indië" 1923 maakte het noodig nog heden te vergaderen, wijl reeds 13 Juni deze inschrijving wordt geopend. Ingevolge ingewonnen deskundig advies wordt aan de band van over gelegde berekeningen voorgesteld 1 et vrijkomende kapitaal ad f 74321.13 te beleggen. Hierdoor wordt per jaar een ren tewinst verkregen van f 593.—x. Zoude voor het geheele bedrag worden ingeschreven op de nieuwe leening „Indië" dan zou het jaarlijk- sche voordeel f 803.— bedragen. De Heer Scheffer (Soesterberg) het eerst het woord verkrijgende juicht het toe, dat wij dezen weg op gaan, maar acht het niet geraden een groot kapitaal in Indische Obligaties te be leggen, acht het toch veiliger Ne derlandsche waarden te koopen. Z.Eachtbare stelt voor voorJ/* gedeel te van het voorgestelde bedrag deel te nemen in de leening „Indië" 1923 en s/4 „Nederlandsch". De heer Foeken neigt naar den zelfden kant als den heer Scheffer en stelt enkele vragen aan B. en W. aangaande de voorbereiding dezer transactie, Z.Eachtbare waardeert het, dat B. en W. met dit voorstel zijn geko men. Hij herinnert er aan, dat de heer Endendijk en hij reeds vroeger hiervoor hebben geijverd en hierdoor althans een deel van het vorloren Kapitaal wordt herwonnen. De Burgemeester en Weth. En dendijk beantwoorden de verschil lende sprekers. Uit het voorstel blijkt reeds, dat ook B. enW.'tniet gewenscht ach ten alles op een kaart te zetten, maar door splitsing van het kapitaal de belegging zoo veilig mogelijk te stellen. Wenscht echter de Raad minder ver te gaan, dan zijn B. en W. gaarne bereid daaraan tegemoet te door T. PLUIM. De Korenmolens van Soest. Vroeger bestond er ook een be lasting (impose) op het gemalen meel, te voldoen aan den molen waar het gemalen werd. In 1643 verscheen er vanwege de Staten van Utrecht een lijst van molens, waarin men onder 't opschrift „Soest" leest: Soester Eng, 't Veen en BircktvHieruit volgt dus, dat er in dat jaar te Soest drie korenmolens waren. Ds. Bos heeft onder Pijnenburg een bergje van 2 a 3 M. hoogte ge zien, waarop hij vermoedt, dat daar destijds de Molen gestaan heeft. En ook in de Birkt, waar de molen even eens verdwenen is, werd hem met zekerheid ook een hoogte aange komen en stellen daarom voor de belegging te doen 1/3 „Indië" en 2/s „Nederlandsch". Het voorstel van den heer Schef fer 1/,t resp. 8/4 wordt verworpen met 6 tegen 4 stemmen, dat van B. en W. zonder stemming aangenomen. Het tweede en laatste punt van de agenda „Benoeming van een Hoofd der Openbare Lagere School te Soesterberg" heeft een bijzonder ver loop. De voordracht luidt: 1. C. Snijders te Hilversum. 2. D. Lub te Katwoude. 3. R. Ouderkerk te Aarlanderveen. De rangschikking van de Nos. 1 en 2 houdt niet in, dat No. 1 meer geschikt wordt geacht dan No. 2. Eigenlijk dus twee Nos. 1. Bij de eerste stemming verkrijgt No, 1 4 stemmen, No. 2 5 stemmen. No. 3 1 stem. Bij de tweede stemming stak m de steramen en krijgen No. 1 en 2 ieder 5 stemmen. Het lot zou nu beslissen. Er was merkbare spanning bij de raadsleden. Het lot wees aan de heer D. Lub te Katwoude. Benoemingen zijn in den Soester gemeenteraad altijd wisselvallige dingen. Alle raadsleden waren precent, be halve de heer Van den Broek. Bij de rondvraag bleek geen der EA. meer iets op het hart te hebben, waarom de vergadering te ongeveer 9 uur door den Voorzitter werd gesloten. Maakt Foto's voor allen doeleinden. Rijks-depot voor post- en rentezegels Burg. Orothestr. 28 - Soestdijk VAftl OVER DE EUQ. wezen, waarop de vroegere molen gestaan had, en wel aan den straat weg naar Amersfoort, juist op de grensscheiding (dus tegenover den ingang der renbaan van Birkhoven, aan den Zandweg naar Middelhoef). Onder de inkomsten van het oude Klooster Mariënhof komt ook een post voor „Een meulenhuysken en eenige perceelen lands aldaar (geeft 60 gld.). Alleen de molen op den „Soester Eng" bestaat nog, al is hij, die oor spronkelijk von hout was, reeds lang van steen. Zijn officieele naaiü is „De Windhond", maar sedert 1852, toen „De Vlijt" erbij kwam,spreekt men van „de oude Molen". In 1737 werd hij aldus in steen gebouwd en ook hooger opgetrokken zijn voor gangers raakten met de wieken bijna aan den grond. Nu hij voortaan zoo hoog boven den Eng uitstak, kon wins antwoord ontkennend luidde. Als morgen Birkenhead in het hoo- gerh'Ais dezelfde vraag stelt, zal het antwöord vermoedelijk nog niet an ders kunnen luiden. Dit hangt natuurlijk samen met den duidelijken wensch der Engelsche rege- ring, om ditmaal de Duitsche nota gemeenschappelijk te behande len én te beantwoorden. Italië en België schijnen bereid te zijn, daar toe mee te werken, doch de houding van frankrijk is nog steeds onzeker. H* t kabinet ontving heden twee med „Jeelingen aangaande de houding van 'drankrijk. Een van graaf de St. AuU;re, die een mededeeling van PoiiMaté overhandigde, terwijl lord Robcrt Cecil, uit Parijs teruggekeerd, zijn daar ontvangen indrukken in den babivetsraad mededeelde. Natuurlijk zijn ieide mededeelingen geheim ge bleven. In politieke kringen gelooft men intusschen op grond van eenige aanv ijzigingen, dat een compromis de e enige oplossing zal blijken te zijn, daar Engeland natuurlijk niet zonder meer kan voldoen aan den Fran->chen eisch van actieve mede werking aan de Roerbezetting en even*ain kan eischen, dat Duitschland zijn lijdelijk verzet staakt, hetwelk naar de opvatting ven vele Engel- schei. niet van Berlijn uit wordt ge leid Ook schijnt de eisch van Poin caré vasthouden aan het Fransche prog amma van schadeloosstelling zooais dit in Januari te Parijs werd vastgesteld, niet voor inwilliging van Engelsche zijde vatbaar, aangezien Engi-and de Fransche eischen toen reeds te hoog vond en de gebeurte nissen sedert dien tijd er zeer zeker niet toe hebben medegewerkt, om t te verhoo- CiïgciwfiTraMSChtf besprekingen beireffende het Duitsche aanbod. De gebeurtenissen te Dortmund. Be omwente ling in Buigarije. Woensdag 13 Juni. De Engelsche Kabinetsraad kwam j.1. Maandagavond bijeen voor een bespreking van het Duitsche memo randum. De inzichten van Frankrijk dieaan- gaande werden aan de britsche re geering door den Franschen gezant meegedeeld. Van Britsche zijde is nog geen be paald voorstel gedaan tot het bijeen roepen van een'intergeallieerde con ferentie, wel wordt een zoodanig voorstel verwacht. Naar verluidt zou het de bedoe ling van Poincaré zijn, dat de gealli eerden, waaronder Engeland, onmid- delijk een nota aan Duitschland zul len zenden met den eisch, dat het lijdelijk verzet aan. de Roer wordt opgeheven. Poincaré, zoo heet het, acht dit een noodzakelijke inleiding voor een in- tergeallieerde bespreking van de her stelkwestie. Het is daarentegen de opvatting van de Britscht regeering, dat zulk een bespreking moet gehouden wor den. voordat stappen ondernomen worden, als door Poincaré zijn voor gesteld. Inmiddels meldt H. N.-bureau uit Londen De verschillende vragen, die van liberale en arbeiderszijde waren in gediend aangaande de houding der regeering t.o. van het Duitsche pro bleem, zijn teruggenomenslechts twee vragen, betrekking hebende op de buitenlandsche politiek, werden gesteld. Sir Harry Britain wenschte te weten, of de regeering ten aan zien van de Roerkwestie tot eenige verklaring bereid was, waarop Bald- men van zijn omloop een prachtig panorama genieten, zoodat hij zelfs met vorstelijk bezoek vereerd is. Op 25 Oct. 1682 n.1. werd de molen beklommen door de gemalin van onzen Stadhouder Prins Willem III, dochter van den Koning van Enge land, om met den verrekijker van den Secretaris van den Prins, n.1. Constantijn Huygens, de zoon, „de clock van Uytrecht te sien" (dus de Domklok). En op Zaterdag 12 Aug. 1911, 's morgens te 8 uur, bracht Koningin Wilhelmina met Prinses Juliana en gevolg ook een bezoek aan den molen, eigendom van H. W Smits, „Het Nieuwsvan den Dag" vermeldt hierover het volgende. (Ds. Bos heeft op 94-jarigen ouderdom dit bericht met zeer duidelijke hand, nog zeer als de zijne te herkennen, in zijn handschrift ingelascht, misschien wel ben medegi betaalkrachl Duitxhlands gen.. De tweede vraag betreffende de buitunlandsche politiek, heden in het lagerhuis beantwoord, gold de offi cieel positie van lord Robert Cecil. Op ie vraag of deze zal optreden als r, inister van volkenbonds-aange- leger^-eden, antwoordde Baldwin, dat het kabinet een dergelijken functio- narr Miet kent, en dat Cecil. als bij --'rin' beschikking der regeering zal zijn voor het verrichten van zoodanige werkzaamheden als het kabinet meent, dat tot zijn competentie behooren, hetgeen dan natuurlijk in hoofdzaak de volkenbonds-aangelegenheden zul len zijn. Zaterdag zijn in de straten van Durtmund twee Fransche onderoffi cieren vermoord? Volgens Parijs was het bij een kloppartij tusschen Duitsche burgers en twee Fransche adjudanten, dat deze beide laatsten door revolver schoten werden gedood. H. N-bureau meldt uit Berlijn: De moord had plaats te midder nacht vóór het Louise-hospitaal. On- middelijk na het vallen van de scho ten vluchten 5 personen in verschil lende richtingen weg. zonder dat zij in het net van stratenkonden wor den gevolgd, De plaatselijke overheid gelaste onmiddellijk een onderzoek en «loof de een groote belooning uit voor inlichtingen, die tot de arrestatie van de daders zouden leiden. Het staat intusschen volstekt niet vast, dat de daders Duitschers zijn. Hoe de plaatselijke overheid ech ter ook onmiddellijk alles in het werk gesteld heeft om de daders te vin den. de Fransche bezetting vindt in het gebeurde weer aanleiding om zoo ruw mogelijk in te-grijpen tegen heel de bevolking Honderden personen zijn geares- teerd. Bij het. doorvoéren van een ver- keersafsluïting werd door Fransche wachtposten op voorbijgangers ge schoten, waarbij vijf Duitschers wei den gedood. De doöden werden neergelegd op de plaatsen waar men de doodgeschoten Franschen gevon den had. Het stadhuis van Dordmund is Boor honderd Fransche soldaten met machinegeweren bezet het laatste wét hij er nog aandeed.) We, lezen dan „Het Prinsesje had reeds vroeg veel vermaak gevonden in de draaiende wieken, maar nu wenschte H. M. ook het inwendige van den molen te zien. Eerst werd de beneden-verdieping bezichtigd, waar veel koren opgestapeld lag en föen werd de trap beklommen naar den eersten zolder. H.M, vermaande haar hofdame zich goed vast te hou den aan het touw, dat voor trap leuning dient. Nadat men ook daar alles bezichtigd had en van den om loop af een kijkje over den omtrek had genomen, werd het Prinsesje weer naar beneden gebracht, doch de Koningin klom nog een verdieping hooger, waar de groote molensteenen draaien, dus vlak onder den as, en liet zich daar alles uitleggen. Bij het afdalen vertoefde men nog eenige oogenblikken op den omloop, zeer Bouwplannen, Begrootingen, Aanvrage Bouwver gunning, en Hinderwet. Koopen, Verkoopen, Verhuren, Taxeeren van vaste goederen, Siuiten verzekeringen, Hypotheken. Van Weedestraat 26 Telefoon 1© Verzuimt niet op te geven Uw te koop zijnde Villa's, Landhuizen, Bouwterreinen en tevens Uw perceelen. die U wenscht te verhuren. Directe behandeling. Zeer billijke tarieven. De politie-coinmissaris en de waar nemende eerste burgemeester zijn in arrest gesteld. Uit Belgrado wordt gemeld: Volgens verhalen van reizigers en inlichtingen der bladen is de prefect van politie te Sofia gedood. De minis ter van justitie, Doepanov, is niet gearresteerd. De verschillende garnizoenen sloten zich bij de beweging aan, behalve een regiment, dat ontwapend werd na hevige gevechten. In de straten van Sofia werden bij gevechten 80 gendarmen gedood. Te Sofia is het verkeer na 9 uur verboden. Opstandelingen met mitrail leurs patrouilleeren door de hoofd stad. De Bulgaarsche autoriteiten hebben de grenzen gesloten. De te Belgrado verschijnende „Wil- mia" meld: Sankof heeft een bezoek aan de Fransche gezant te Sofia gebracht en dezen verzekerd, dat de nieuwe regeering het vredesverdrag zal eerbiedigen. - - c i_c -heeft. v-k' rito aan den gezant van bervie gegeven. Een correspondent van de „Vos- sische Ztg." geeft van Alexander Sankof nadere bijzonderheden. Hij is 43 jaar oud, en een der knapste professoren aan de universiteit van Sofia. In oorlogstijd was hij een vriend van Stamboelliski. „Maar sinds San- kofs intieme vriend Gregof door Stam- boelliski's vrienden vermoord was, en hij zelf aan de scherpste vervol ging blood stond, verminderde zijn sympathie voor den Bulgaarschen premier. Sankof stond volgens zijn ouden leeraar Wolof, in zeer goede verhou- dtng tot koning Boris, zoodat het vermoeden niet zonder grond is, dat de koning in het geheim de revolutie begunstigde en gaarne den man zag verdwijnen, die zijn vader heeft ver dreven en hem zelf tot ornament van den staat maakte. Café met Vergunning „DU PASSAGE" Birktstraat 17 Amstel Bieren - Pilserser Bieren BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft het wijzi- gingsontwerp-Pensioenwet 1922 afge handeld. Dè amendementen Wester man en Bakker-Nort, betreffende wijziging der Pensioenwet, zijn ver worpen. De Eerste Kamer heeft aangeno men het wetsontwerp tot deelneming aan de leening tot wederopbouw van Oostenrijk, eveneens de wijziging der Huurcommissie- en Huur-opzeggings- wet. tot blijdschap van het prinsesje, die al gevraagd had „Waar is Moeder nu en haar thans hoog boven zich zag. Na een vriendelijk onderhoud met den molenaar en zijn gezin en nadat de molenaar op verzoek van het Prinsesje den molen nog even had doen draaien, waarvoor zij met een vriendelijke buiging bedankte, nam het Hooge Gezelschap afscheid en keerde naar het Paleis Soestdijk terug." De genoemde molenaar Smits is een nazaat van „Willem Smits molenaar van Soest anno 1789, zoo als een zerk in de kerk van Soest vermeldt. En bij de komst van Ds. Bos in Soest (1847) was eveneens een Willem Smits molenaar, die te vens lid van den Gemeenteraad en Diaken bij de Herv. Kerk was. Hij overleed op 23 Jan. 186/. Zijn oud ste zoon J. W. Smits volgde hem Een gewenschte daad is gedaan door de R. K. Sigarenfabrikanten. Genoemde fabrikanten hebben de collectieve arbeidsovereenkomst goed gekeurd, geldende tot 1 Febr. 1924. Een mijnongelijk te Heerlen. Op de mijn „Emma" heeft een ontplof fing plaats gehad, waarbij 3 man zwaar en één licht gewond zijn ge worden. De R. K. Bond van Overheidsper soneel en de modern-georganiseerden (s.d.) hebben de 48 urige werkweek aanvaard. De meerderheid voor den langeren arbeidsduur is nu in het georganiseerd overleg verzekerd. Naar de bladen melden, moet er bij de Regeering een voornemen bestaan, om ter gelegenheid van het Regee- rings-jubileum van H, M. de Koningin, op 31 Augs. a.s. een officieelen dank dag uit te schrijven. Naar we vernemen zal ook dit jaar aan de hooge ambtenaren (waar om ook niet aan de lage ambtenaren) bij de Ned., Spoorweqen, e^n ara- (■ilLQUb' vvi»»' v/frti Ikt." JcJidfio van 1922 worden toegekend. De inbraken en insluipingen waar van de bekende bende van „Piet" beticht wordt, is tot 35 gestegen. Er wordt verondersteld, dat het maxi- mun ongeveer bereikt is. Een sigaren-winkelierster te Am sterdam had voor 10 cent een sigaar verkocht, terwijl op het banderolle strookje 4 cent stond. De winkelierster bekende het feit direct, want ze meende, dat de 4 cent voor de belasting was. „Ik ben er niet goed mee op de hoogte, ziet U", zei ze tot de officier van justitie. Toch werd nog een minimun boe te geëischt van f100 of 2 maanden hechtenis. Het conflict te Zaandam is geëin digd. Met overgroote meerderheid van stemmen is hiertoe besloten. Het loon blijft dus 70 cent pet uur. Op elf Juli zal te Utrecht een congres gehouden worden. Daar zullen D. V. het woord voeren, Mej. H. W. Crommelin, van Zeist, Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, van Utrecht, Dr. F. M. G. v. Walsem, van Zeist, P. v. d. Meulen, van Utrecht en N. A. de Vries van Gro ningen. Bovengenoemde personen heb ben allen „droog Amerika" bereisd en zullen spreke ten dienste van den Nat. Bond voor plaatselijke keuze. Zuivel. Van de zijde der melkveehouders wordt thans menige klacht vernomen over de lage prijzen, die ze voor hun producten kunnen maken. Dit is niet zonder oorzaak, want hun arbeid is niet gering, de belas tingen hoog, de verhuring der lande rijen duur, zoodat de opbrengsten de onkosten niet behoorlijk kunnen dekken. In verband hiermede wordt gemeend, dat de prijs voor de consumptie toen op. In 1852 werd, zooals reeds gezegd is, een tweede steenen molen ge bouwd, en wel door zekeren Wes- ter uit Utrecht, die hem „De Vlijt" noemdede volksmond evenwel sprak van „De Nieuwe Molen". Hij staat onder aan den Eng dicht bij het punt, waar de straatweg naar Soes terberg begint. Al spoedig kwam hij in hande van E. F. Schoppenhouwer en later van zijn zoon, doch is daar na door verschillende perSbnen be woond.

Soester Courant | 1923 | | pagina 1