Souvenirs! CHR. FILLET - Makelaar j A. Benning's Verkoophuis I I Hoepels, soiiopjes, Emmerijes, Zanüuörsïies, Krui- I ivaoeos enz. enz. i uw geil is ueiiig Hij ie mum te Ml Bijkantoor Soest O. F. VOIGT Gevestigd i G. J. SMIT - (ONS BOEKENHUIS) Bouw- en Woningbureau M. A. BATENBURG Amstsl en Hsinekens Bieren Autoverhuur-inrichting Assurantiën - Hypotheken 2e Jaargang No. 26. Geoontroleerde oplage 2300 exemplaren. Verzending per post. Zaterdag 23 Juni 1923 soEmniHjmqD Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-AdresC. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en Vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond 6 uur. Uitgave en druk: Van Weedestraat 15 - Soestdijk Advertentiën van 1-5 regels f0.75. Iedere regel meer fO.15. Bij contract groote korting. Advertenties tot Vrijdagmorgen bij den Uitgever. Telefoon 56 - Opgericht 1882 - F. C. Kuijperstr. 4 In bovenstaand Magazijn vindt U ruime sorteering alsmede alle soorten Speelgoederen o.a. Aanbevelend, A. BENNING. „Zonnegloren" De vestiging van het Chr. Sanatorium „Zonnegloren" in deze Gemeente geeft de Kroniek schrijver de volgende verzuchting in de pen, die zeker weerklank zal vinden in de harten van vele lijders aan de schrikkelijke ziekte. Naast „Sonnevanck" zal, volgens de berichten in de bladen, een twee de christelijk sanatorium voor tu berculoselijders verrijzen en wel aan de Soesterbergerstraat in de nabij heid van het station Soestduinen. „Naast" heeft hier dus géén aard rijkskundige beteekenisde „Utrecht- sche heuvelrij" ligt een heel eind van de raidden-Veluwe af. Zien we op 't aantal sanatoria on der neutrale leiding Op de droeve cijfers, die statistisch bewijzen hoe de „witte pest" de volksziekte bij uitnemendheid blijft, Dan lijkt ons vermeerdering van christelijke sanatorium-ruimte, als ik 't zoo even zeggen mag, geen weel de toeook al hadden we liever ge zien, dat ze niet onder de vlag eener bepaalde kerk ondernomen werd, wat nu het geval schijnt te zijn, hebben we de berichten in de bladen goed begrepen. Intusschen. ook hier 't verschijn- Voor „rijke" beurzen is langdurige sanatorium-verpleging, en de lange duur volgt hier uit den aard der ziek te, 't is toch heel anders dan een ziekenhuis-verpleging na operatie! nog te betalen. Diaconie- en Stich- tings- en R. v. Arbeid-patienten ge nieten haar bij honderden gratis en wie, die zich daarover niet van harte verheugt, Maar de „kleine", nijvere burgerij die in alles op zichzelf aangewezen is en schier onder de lasten bezwijkt, voor haar is doorgaans geen kans. De wal keert er meestal het schip. En, alzoo zijnde het Godsbestuur, berust zij er in, maar ze klaagt het wel eens in bepaalde gevallen den Heere in het bidvertrek„Heere God, dat is toch zoo hard; geef Gij, mijn kracht is klein, dat ik er niet over mor „De Ster" Cristelijke Weekil- lustratie, geeft in haar kroniek het volgende pittige stukje over het wel dra te verschijnen nieuwe dagblad „De dag" van den loterijbaas Broek huijs „De Dag" zal nu eerst aanbreken in October, als 't donker wordt. Goud dwfngt blijkbaar nog niet alles. 't Schijnt niet mogelijk te zijn ge weest, wat Broekhui)s er ook voor betalen wilde, te zorgen dat met Juli de persen draaien konden, zoodat zijn honderd duizend en zóóveel opgeven abonné's het den zomer en ea ncie-t*'j uOy '-onder het geeste lijk voedsel van Barbarossa c.s. stel len moeten. Dat zal wel een magerheid geven over hun ziel. Maar misschien wil „Het Gouden Van Weedestraat 11 - Telefoonnummer 68 omdat deze bank de Coöperatieve bedrijfsvorm heeft en Uw inlagen dus gewaarborgd zijn door de bezittingen van de BOAZ-BANK en de onbeperkte aansprakelijkheid van de leden der Coöperatieve Vereeniging, BESTUUR Mr. J. J. de Waal Malefijt, Advocaat en Procureur, Wet houder der Gemeente Utrecht, Voorzitter. Corn, Bongenaar, Directeur van het Bureau voor Adviezen voor den Middenstand, Secretaris. Dr. H. Aldershoff, Arts, Geneesk. Insp. v. de Volksgezondheid P. den Boer, Boekdrukker en Uitgever, Mr. H. J. H. Baron van Boetzelaar. lid van den Gemeente raad, Lid van de Prov. Staten van Utrecht. Mr. J. F. van Beeck Calkoen, Advocaat en Procureur. J. Das Dzn., Meelfabrikant. J. H. Honig, lid van de firma Bosch Honig Co. J. H, Koelman, Kassier en Commissionair in Effecten. P. A. Lens, Notaris. Mr. J. Winkel, Advocaat en Procureur. Allen te Utrecht. mr GEEN BELEGGING IN EFFECTEN FRAGMENT. Hij stond aan het strand. Waar de golven ruischen, steeds ruischen, immer "golven, altoos be wegen, altijd klotsen, eeuwig deinen en spoelen legen het lichtbruine strand. Ze komen en gaan; komen en gaan immer voort, immer Soms ook, als wilden ze verande ring brengen in dat eentoonig geklots, komen ze snellijk, opgezweept door den striemenden en fluitenden en loeienden storm; slaan zij schepen tegen de rotsen en nemen geheele stukken strand mede als overwinnings buit. Nu e,chter is de zee kalm; in zachte deining kamen de golven aan rollen, om dan hun doel bereikt hebbend in groote kringen weder terug te keeren om als straks opnieuw tegen het strand aan te rollen. Nu spelen zij slechts, hupp'lend, kabblend, plassend, en 't klinkt als een lieflijk gezang. Dié zee z'is het beeld van z'n leven. Z'n jongen leven aan idealen zoo rijk aan droefheid zoo vreemd, aan het stormen nog zoo ongewoon. Maar gelijk die zee soms bewogen wordt door felle stormen en zwie pend en krakend en loeiend tegen het strand beukt, zoo ook zouden zij bij den jongeling komen. Die levensstormen. En ras. Nu was 't nog een gelukkige tijd. Hij had z'n liefde verklaart, aan 't meisje, dat hij verkoren had en was verzekerd van haar, en van haar liefde. Maar toen is de storm komen op zetten, de storm in zijn leven, met scherpe vlagen, en het is donker en zwart geworden in z'n leven. Z'n meisje werd ziek en aangetast door de longtuberculose. Langzaam zag hij haar wegsterven en kon 't niet gelooven. Ze was nog zoo vol moed, ze was nog zoo vol hoop, en 't was nog pas begin Lente, de zomer moest nog komen; als 't maar mooi weer werd, zou zij wel weer opknapppen. Zoó vleidde hij zich zelf; maar onze koude noordsche Mei helaas is arm aan zonneschijn. De ziekte nam steeds toe, en hoe verlangend ze ook uitzagen naar een Kalf" ter vergoeding de Simplex n keer extra laten draaien en 'n kans méér geven op het „Geluk", dat men immers via het moderne gokkantoor bereiken kan. Intusschen wordt er heel wat ge schreven over „onze Pers". Wij hebben een oud-vaderlandsrh spreekwoord „Wiens brood men eet, dieps woord men spreekt", en 'k heb het in alle eerlijkheid eens hoo- ren gebruiken door een eenvoudig burgerman, die er absoluut geen af keuring of bestraffing in las, maar het opvatte als een soort zedelijke verpichting, die op den „broodete.r" rust Zóó naïef zijn onze persmen*chen niet. Maar het is nu eenmaal mensche- lijk, dat ze, laat ik 't zóó zeggen: den roem van hun persproducten min of meer afhankelijk maken van de vraag wie financieel hun blad leven doen. „Niemand heeft zijn eigen vleesch gehaat" Neen, maar ook niet zijn ejgen partij, zijn eigen „volk", familie, s^d of dorp, omgevingóók niet zijn eigen abonné's en adverteerders, Dat geldt voor „Het Volk" pre cies net als voor „De Nieuwe Rot terdammer" en is op zichzelf rog geen bewijs van verwording. Maar 't kan er de wég voor worden. elk volk heeft niet slechts de Reg ring maar ook de Pers, die 't ver dienten als „De Dag" hier bij ons de duisternis verlichten meet, dan zal 't een slecht teeken ?ijn voor ons Nederlandsche volk. Drogist - Opticien Maakt Foto's voor alle doeleincen. Rijks-depót vooc post- en reiiteze<jels Burg. Grothestr. 28 - Soest? ijk VAN OVER DE ENG. Van alles wat.daar Jijt- chert! De gloeiende Etna. Hoe men te Lausanne sja chert. Van een mark en nog een mark. Woensdag 20 Juni. Het Duitsche aanbod heeft weer heel wat hoofden en pennen in be roering en beweging gebracht. Lon den Parijs en Brussel wisselen be richten en seinen in groote getale; Berlijn loert van verre naar de ge baren in Frankrijk, Engeland en Bel gië de pers heeft weer stof te over voor ochtend- en avondedities, voor axtra-nummers en verslagen van in terviews. De onbevooroordeelde lezer kan weer smullen van Fransch chau vinisme, van Engelsche berekening, van Belgische angst, 't Heeft allen schijn, of Frankrijk, dat natuurlijk ieder Duitsch aanbod uit principe moet veroordeelen, zal zich ditmaal niet met een breed gebaar van de Duitsche bereidwilligheid kunnen af maken. 't Britsche ministerie Baldwin kenschetst ditmaal de Duitsche po ging als een aanbod, dat bespreking verdient en dat een basis kan vor men voor een zoozeer gewenschte oplossing der schadevergoedingskwes tie. In Engeland besefte men al lang, dat de Europeesche beschaving gaat waggelen dat de inzinking van heel den Europeeschen economischen toe stand onvermijdelijk wordt. De vraag, de lastige kwestie is nu maar, hoe Frankrijk te leiden op den weg, dien Engeland begeert te bewandelen, zon- koesterend zonnetje, 't was en bleef, guur weer. De noordelijke winden snerpten de koude regenvlagen over de straten. benamen vooral in de steden, der Lente al haar schoon. t Scheen wel, of de winter deze landen nfèt verlaten kon, een bijzon der natte zomer volgde op die koude lente. En zij, die arme zieke wachtte op zonnige dagen, waar ze evenwel nooit meer van genieten zou. Dagelijks ging zij achteruit, lang zaam, maar toch achteruit, en te zwak reeds om op te staan, bleef zij in om eerst een beetje aan te sterken. Zoo vertikte de klok den tijd, snelde de zomer heen en kwam de herfst. Nog is de natuur schoon, want ook herfst toont z'n pracht. Ook herfst vertelt Gods eere. Hoe mooi is in den herfst het bosch; hoe schoon zijn de linden met hun gele en groene bladeren, en de beuken met hun donkerroode toppen. Hoe glinsteren de herfstdra den in de zon, en slingeren zich om en om. Doch één stormvlaag slechts is maar noodig, om dat alles, wat de herft nog mooi maakt, in het natte, zwarte slijk te werpen. Dan der Fransche gevoelens te kwetsen, zonder Fransche vriendschap te ver spelen. Want, zij 't misschien in mindere mate, als Bonar Law staat ook Baldwin op 't standpunt, dat herstel van economisch evenwicht slechts mogelijk is met Frankrijks vol le medewerking. En zoo heeft En geland voorzichtig, o zoo voorzich tig, z'n gevoelen aan Parijs kenbaar gemaakt, maar tevens een vragen lijstje naar de Seinestad gezonden, dat naar Fransche voorwaarden in- formeerd, noodzakelijk om de onver handelingen te openen. Wat we al meer betoogd in, het ontbreekt En geland aan den noodigen durf, aan de fiere houding van vroeger en raisschen terecht. Engeland beseft, dat 't nu de gelegenheid niet mag laten passeeren, wanneer het een vol- ledigen val van Duitschland wil ver hoeden, een val, die Engelands wel vaart ten zeerste zal bedrijgen; wan neer 't een volledige hegemoitie van Frankrijk over 't Europeesche con tinent wil voorkomen, een hegemonie, die ook in Europa 't Britsche rijk zal terugduwen naar de tweede plaats. Franrijk komt nu in een lastig par ket. Het speculeerde op Duitschen onwil en Duitsche onmacht, om 't Roerbekken te kunnen annexeeren en Rijnland van 't Duitsche rijk te kunnen afscheuren, maar wist tot nu toe deze aspiraties te verbergen ach ter 't motief, dat Duitsland met op zet in gebreke bleef aan zijn ver plichtingen te voldoen. Zal Frankrijk deze bewering nog kunnen handhaven, met 't Duitsche aanbod onder de oogen? „Belachelijk", zoo hebben de meeste Fransche bladen 't Poincaré nagezegd. De pers sp-ak: wanneer we Duitschlands betaalkracht aan 't onderzoek van een internationale commissie onderwerpen, dan wordt 't vredesverdrag van Versailles ge schonden, en dat mag niet. 't Is „be lachelijk". Allerminst „belachelijk" antwoordt Lloyd George, die ook weer naar de pen gegrepen heeft; gij zegt, dat de Commissie van Her stel alleen over die betaalkracht heeft te oordeelen? Maar ik zeg U, dat is niet vol gens 't verdrag van Versailles, want de CuiimiJaaie van Herstel is niet onpartijdig meer. sinds Amerika zich terug trok. En weet ge, wat ge doet? Benoem in de voorgeslagen internationale commissie de leden van de Herstelcommissie met een paar Amerikaansche gedelegeerdenen ge hebt Uw eigen begeerde mannetjes, terug.Nu mag 't Fransch vernuft weer van antwoord dienen. Bij 't sjacheren wordt men spitsvondig s* De werkzaamheid van de Etna is nog niet verminderd. Het kratervuur kleurt den hemel met sossen gloed, een dichte asch- regen maakt voor 't omliggende land den dag tot nacht. De heete lava-massas naderen als de glijdende dood de vlekken in de omgeving en bedreigen 't stadje Lin- guaglossa 't allerergst. Vele huizen zijn door de aardschokken reeds in puin gestort. Waar tot voor enkele dagen lachend natuurschoon enkel leven verkondigde, is thans alles in een woestenij herschapen. 30000 men- schen zijn reed» dakloos. De angstig opgejaagde bevolking vlucht naar alle kanten. Sicilië's hoofdstad Cata nië vraagt zich af, hoe de honderd duizend vluchtelingen te kunnen her bergen, waardoor de stad werd over stroomd. In Linguaglossa haalden 3000 ge- loovigen de staf van den H. Egidius uit de kerk. De overlevering zegt. dat deze straf reeds meermalen den doodenden lavastroom wist te keeren. Toen de vluchtelingen uit Linguag lossa op enkele inwoners van Cas- tiglione stuitten, vreesden de eersten, toont herfst zich van z'n anderen kant. Dan jaaagt hij grommend z'n voorganger weg en kondigt loeiend bulderend z'n kouden opvolger aan. Nagenoeg alle blad'ren stormt hij af, en zelf de sterkste eiken doet hij buigen voor z'n kracht, en soms soms smakt hij ze neer. Ook de jongeling zag dit alles aan, met killen weemoed in de ziel zag hij, dat al wat schoon is vergaat; dat het voorbij gaat, wat eens be koorde en verrukte, dat het voorbij gaat, wat eens groende en bloesem- de, dat het alles, alles voorbij gaat snel als het blad, dat wegstormt langs hem heen. En dan, na den stom? De boomen, bijna kaal-spichtige- lijken. Sommige, wezelijk dood. Enkele heeft de storm gesmakt. Stormen vragen niet, of het eiken zijn, of beuken, of doorn struiken. Stormen gieren en grijpen en zwie pen en breken en ploffen neer, en razen er overheen, en loeien de overwinning van den dood uit lang uit door de wouden over de landen over de golven. Stormen zijn knechtenevenals de Bouwplannen, Begrootingen, Aanvrage Bouwver gunning, en Hinderwet. Koopen, Verkoopen, Verhuren, Taxeeren van vaste goederen, Sluiten verzekeringen, Hypotheken. (Bur. "an Zanten Batenburg) Van Weedestraat 26 - Telefoon 16 Verzuimt niet op te geven Uw te koop zijnde Villa's, Landhuizen, Bouwterreinen en tevens Uw perceelen, die U wenscht te verhuren. Directe behandeling. dat hun de staf zou worden ontroofd. Een botsing ontstond nu, waarbij enkele personen gewond, werden, De zucht tot zelfbehoud? Was het Ismet Pasja niet, die voor eenige weken een zeer spoedig en gunstig einde van de conferentie van Lausanne voorspelde? Nog confereert men, nog is men 't niet eens. Ango ra wil wel de vroegere schulden er kennen, maar alleen tegen de gedrukte koerswaarde van thans. De gedupeerde Geallieerden willen hiervan niet weten en hebben Ismed te verstaan gegeven, dat ze er onder deze omstandigheden geen nut inzien, de onderhandelingen nog te rekken. Dus weer afbreken Ook te Lausanne, baat het gesjacher niet? Het is de moeite niet meer waard, de waarde van de Duitsche mark te berekenen. De kellners der Duitsche hotels zullen nu ook van het papier geld wel notitieboekjes gaan maken, die goedkooper zijn, dan die men in de winkel koopt, De Poolsche mark daalde evenwei ook onrustDarend. Als hoofd oorzaak werd aangegeven de daling van de Duitsche mark, die export naar Duitschland onmogelijk maakt. Zoo is ook 't door Frankrijk zoo sterk geprotégeerde Polen sterk betrokken in het staan of vallen van het Duitsche rijk. En besnoeien op de uitgaven voor het leger mag het niet van den Franschen beschermheer. Neen, 2/s der inkomsten dienen ge offerd aan god Mars! Van alles wat daar sjachert! Café „DU PASSAGE" Birktstraat 17 - Telefoon 176 Likeuren, Oude Snik enz. A. v. d. LINDEN Zeer billijke tarieven. BINNENLAND. Moeilijkheden der Hanze- banken. De Regeering stelt vertrouwen in de AigemeeneCentrale Bank- vereeniging voorden Mid denstand en de Centra le Soaz-bank. De Ziek tewet in behandeling. Congres voor Inwendige Zending. In verband met de moeilijkheden der Hanzebanken is door de Regee ring een wetsontwerp ingediend, waar in machtiging wordt gevraagd voor steunverleening aan de in moeilijk heden verkeerende Hanzebanken. De Regeering heeft de bemiddeling ingeroepen van de Algemeene Cen trale Bankvereeniging voor den Mid denstand. Deze bemiddeling zal evenwei de financiëele positie der bank niet aan tasten Uit de Memorie van Toe lichting blijkt, dat de Regeering ver trouwen stelt in deze instelling. Ook blijkt, uit de Memorie van Toelich ting, dat er in de Regeeringskringen over gedacht is, naast de Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand ook de Coöperatieve Centrale Boazbank helpend te doen optreden, maar met het oog op den directen nood, ontbrak de tijd om ook de Centrale Boazbank in dit overleg te betrekken, De Boazbank heeft den coöperatieven bedrijfsvorm, met volledige algeheele aansprakelijk heid der leden. Iedere bank is een zelfstandige coöperatie waarvoor de leden in eigen kring aansprakelijk zijn. Deze zelfstandige banken, een 60 in getal, bezitten in de Coöperatieve Centrale Boazbank te Utrecht hare Centrale, waarvoor alle banken ge- zamelijk en ieder lid der bank indi- JULIANASTRAAT 57 SOESTDIJK Kerkstraat 330 - Tel. N 3167 AMSTERDAM dood. Die ontziet ook niet de eikenstam men in de menschenwereld, om alleen nietswaardige heestertjes te waaien uit den grond. Die slaat neer wat zijn meester hem wijst. De staf van den bedelaar breekt hij, maar dé schepter van den vorst kraakt hij ook stuk. Ook de geliefde van den jongeling, zij ook gehaald op hoog bevel. 'n Zwarte stoet nadert, langzaam plechtig, den dooden akker. Piepend en knersend daait het roestige hek in z'n hengen. Hoe doodsch hier alles, ook hier heeft de storm over heen geraasd, ook hier alles in het slijk gesmakt. Hier vervlensde bloemen en verf- looze paaltjes, daar vergane kransen en verweerde zerken. Overal dood en vergankelijkheid En hij, die jongeling, hij brengt zijn leven weg. Ze is zijn alles, en wel ook is hij Christelijk opgevoed, wel heeft hij reeds z'n belijdenis gedaan voor God en Gemeente, z'n doop voor eigen rekening genomen, maar Wel, heeft zij, z'n verloofde, hem gewezen op haar Heil, haar zalig maker, maar zij is zijn alles, zij is het middenpunt van zijn denken en doen. En nu, hij brengt haar weg. Voor goed En in stede van nu het hoofd te buigen, en te be rusten, liep hij nu achter de draag baar aan, schier met gebalde vuisten, en in hem stormde het. O, Waarom? Waarom moest mij dat treffen? Ben ik dan slechter als anderen? Heb ik mijn plicht niet ge daan? Is God een vader? Is dat nu Vaderlijk? Zoo stormde het in hem f en zoo bestormde hij den hemel En onderwijl riep de doodsklok en bimbamde zijn droef geweeklaag uit, over de lande door de dreven. De menschen, zij hoorden allen die roep en klaagstem, en ook zij wisten wel, vandaag zij morgen gij overmorgen ik zelf, -binnen niet al te langen tijd, wij allen door- knauwd en doorkropen van slibbege

Soester Courant | 1923 | | pagina 1