i» üei fiiiyMin-iiigzijii POST fg Huur ol ül iülaije prima Adraciei mali 21 per H.L gesioten zal ziin. A. PIP Soest Dr. J. H. Rupert Oranje Rood Wit Blauw Jubileum Insigne cadeau imanuiaciuren-magazijn H. J. Hardeman H. VAN DIJK Bouw- en Woningbureau Mulder Van Lunteren POST zal zijn gesloten. g. gThol uan de firma lloack Soesterberg Zwembroeken 55 en 65 ci. P. Renooij LUXE BROOD, BESCHUIT en BANKETBAKKERIJ J. van Asch SOESTERBERG - TELEFOON 15 Adverteert in het Soester Nieuwsblad Weggeloopen Mathezer Leeuwtje. TE KOOP BRAADKIPPEN Half huis te huur TE HUUR Nette Commesaals Dienstbode gevraagd Gevraagd Ver van de hand is dicht bij de scha. J. KASTELIJN, BOAZ-BANK Timmerwerk Strooien jongens- en meisjeshoeden. Heeren Stroohoeden, J. Th. SMIT Metselsteen, scherp zand en Grint. Volledige inlichtingen voor In- en Verkoop, Huur- en Verhuur van Huizen enz. - verstrekt breken op een aantal bladeren is bij struiken en kroonboomen geheel onnoodig. Anders is het gesteld bij de regel matig gevormde boomen; deze hebben een zeker aantal gesteltakken, welke door juiste snoei op de gewenschte plaats staan, en nu is te zorgen dat deze takken gedurende de geheele levensduur der boom, met kort vrucht dragend snoeihout bezet blijven. Voor dit doel is een waterbehande ling alleen niet voldoende, maar moet in den loop van den zomer zulk een een boom behandeld worden. Deze methode, ook wel de bere deneerde snoeiwijze genaamd, is alreeds niet nieuw meer, maar werd vroeger ook wel door enkelen toe gepast, het was echter omstreeks het jaar 1870 dat de toemalige leeraar aan de destijds bestaande Tuinbouw school Linaeus bij Amsterdam, de Heer. J. de Beucker, door practische en theoretische lessen tuinbazen en liefhebbers aanspoorde deze methode toe te passen, en daardoor tot ver spreiding van deze kennis zeer veel heeft bijgedragen. Hoe korter het vruchthout is, hoe beter; door goed en oordeel kundig snoeien is dit alleen te krijgen, en te behouden, Wanneer men, een of tweemaal in den zomer alle scheuten in het wilde weg, wegnijpt bereikt men daarmede niet het doel. Men verkrijgt dan lang en bossig vrucht hout; er ontstaan wel eenige vrucht knoppen, doch bij deze methode krijgt men toch te veel van het lichte hout, dat te zwak is, om goede vrucht knoppen te vormen. Deze takjes verlengen elk jaar een weinig, ten slotte komen er ook wel bloemknoppen aan, maar welke toch zwak van aanleg zijn. Daarom is het hoofdzaak dat het vruchthout zoo min mogelijk vertakt, wat te berei ken is door een goede scheutdunning. Men doet dit wel tijdens het snoeien, doch beter is, dat het eenige weken eerder gebeurt. Om een goed begrip van de behan deling te krijgen willen we ook iets zeggen over de verschillende scheu ten, welke we op een gesteltak kun nen aantreffen. Men kan het jonge schot van houtgewassen verdeelen in twee groe pen, t.w. langloten en kortloten. Scheutjes welke tegen einde Juni reeds een eindkop gevormd hebben, rekenen we onder de kortloten. De allerkleinste noemt men spoortjes, Degene welke iets langer zijn tuiltjes en de scheutjes van 20 a 25 c.M. lengte vruchtscheutjes. Langloten worden genaamd de houtscheuten; dit zijn de normaal groeiende loten, de gulzige scheuten, welke benaming reeds zegt dat ze krachtig groeien, alsmede de zoo genaamde zuigers. Deze sterke scheuten blijven in normale omstandigheden tot in het najaar doorgroeien, dikwijls worden bloemknoppen gevormd aan deze eenjarige scheuten, Vele bladoogen veranderen soms in bloemknoppen, doch men zal begrijpen dat bij vorm- boomen, dezen, ver van de gestel- tak zittende knoppen, niet te behou den zijn. Wat nu het doel van de zomersnoei is, hoop ik in een vol gend nummer mede te deelen. BINNENLAND. voor het belastingsjaar 1922-1923. De de daaraan verbonden administratieve moeielijkheden zullen toch niet onover komelijk zijn. De Raad van Toezicht op de Spoor wegdiensten zal ingevolge Koninklijk besluit, 1 Augustus hebben opgehou den te bestaan. Van dien datum of zal de leiding en het toezicht op de spoorwegen van rijkswege berusten bij den hoofdinspec teur-generaal der spoor- en tram te Den Haag. Naar men aan de Ned. Corr. Bur. mededeelt, is het hoogste bedrag, dat men van Duitschland naar andere lan den persoonlijk mag medenemen van I Augustus a.s, af bepaald op 45 mil- lioen Mark. Door de heeren dr. Fernhout en Minderaa, leeraren aan het Chr. Ly ceum te Zeist, werdt voor het a.s. Jubileum-feest een openluchtspel „Saestum" geschreven, aan welks opvoering in het Zeisterbosch een tweehonderd personen zullen deelne men. Het stuk is gebouwd op het his torisch gegeven, dat nabij Saestum Zeist in vroegere jaren een botsing plaats had tusschen de Romeinen aangevoerd door Drusus, en den Batavenvorst Herman met zijn ge trouwen, welk conflikt aanleiding vond in de afpersingen van den Ro- meinschen slotvoogd Percennius. Na de bestorming van den Ro- meinschen burcht heeft een tweege vecht plaats tusschen Drusus en Herman, waarna, als dit onbeslist blijft, Thusnelda, de door Drusus gevangen genomen vrouw van Her man, een nieuw verbond tusschen Romeinen en Batavieren weet te bewerken. Het stuk beloofd een der hoofd momenten van de a.s. feestviering te worden. Na in werking treding van het Gi- robesluit 1923 St.bl. no. 139) zullen storting, overschrijving en uitbetaling van bedragen met een halven cent niet meer zijn toegelaten. Als in de billetten een halve cent voorkomt, zal deze worden verwaarloosd. In verband hiermede wordt door den Postcheque en Girodienst aan bevolen reeds nu het gebruik van halve centen te vermijden, tenzij daarmede wordt beoogd, saldo's wel ke op een halven cent eindigen, af te ronden. De nieuwe samenstelling der Eerste Kamer is: 16 Katholieken; 7 Christ.-Hist.; 8 Antirevolutionaren II S. D. A. P.-ers; 5 Vrijheidsbonders; 3 Vrijz. Dem. Rechts: 31; Links: 19. De oude samenstelling der Eerste Kamer was: 21 R. K. Staatspartij; 14 Anti-Rev. Partij; 7 Chr. Hist. Unie: 4 Vrijz, Dem. Bond; 3 S. D. A. P: 1 Vrijheidsbond; Rechts 42; Links 8. Plaatselijk Nieuws. De Crisis aan „Financiën" blijft nog steeds de aandacht vragen en baart niet weinig zorg. Hier en daar wordt zelfs de vrees uitgesproken, dat het heengaan van Minister de Geer wel de aanleiding kan worden voor een algemeenen kabinets-crisis, De gedachte dat niet alleen de te genstand tegen de vlootwet, maar meer nog, de onmogelijkheid om de Staatsbegrooting sluitend te krijgen, ligt aan deze vrees ten grondslag. Dat een algemeen erkend financier als J. E. de Geer zijn plannen moet opgeven, is zeker wel een veeg tee- ken ten opzichte van 's lands finan- cieelen toestand. Met ingang van 15 September a.s. is benoemd tot burgemeester van Rotterdam de heer J. Wijtema, Hivus, burgemeester van Dordrecht. Het Dagelijksch Bestuur van het Christelijk Notionaal Vakverbond heeft tot den Minister van Financien een schrijven gericht, waarin het er op aandringt, dat hij de indiening van het wetsontwerp tot wijziging der Forensenbelasting, dat naar onlangs gemild werd dezer dagen gereed zou komen, zooveel mogelijk zal bespoedigen. Aan de reeds jaren lang geopperde bezwaren inzake hef fen belasting van z.g. „werkforensen" zou dan voor een belangrijk deel tegemoet worden gekomen. Genoemd Bestuur wijst er op, hoe bijv. te Vlaardingen tal van arbeiders, die niet anders dan buiten hun woon plaats kunnen werken, omdat ver schillende werven juist even over de grens der gemeente liggen, extra belast worden. Hetzelfde komt voor in de gemeenten Wierden en Hel- lendoorn. Een deel der arbeiders, te Hellendoorn woonachtig is werk zaam in de gemeente Wierden, terwijl arbeider te Wierden woonachtigwerk zaam zijn op de Koninklijke Stoom weverij (gem. Hellendoorn). Het Dagelijksch Bestuur van het C.N.V. vraagt den Minister tenslotte, te illen overwegen, of aan het betref fende wetsontwerp terugwerkende kracht gegeven zou kunnen worden De Koningin en Prinses Juliana zijn Dinsdagavond om 9,38 uur aan het Centraal station te Utrecht aangekomen. De Burgemeester van Uteecht was ter ontvangst van H. M. op het perron. Na zich eenige oogen- blikken met den burgemeester te hebben onderhouden, nam H. M. met de Prinses plaats in een hofauto, om zich naar hier te begeven. Het publiek juichte H. M. levendig toe. Kinderdag, Donderdag a.s. Om 10 uur v.m. komen alle scho len te zamen op de speelplaats der R,K. Jongensschool. Vóór dien tijd gaa n a 11 e kin deren echter naar hun eigen speel plaats en zorgen er voor daar te zijn van de O. L. School Kerkebeurt, om 9 uur. Zusterschool, om half 10. R. K. U, L. O., om half 10. R. K. Jongensschool, om half 10. Chr. School, Spoorstraat, om half 9. Chr. U, L. O. om half 10. Chr. School Schoolstraat, om half 9. Mariaschool, om 9 uur. O. L. School, Beetzlaan, om 9 uur. Standhouder No. 3 heeft 300 cho- coladereepen gratis beschikbaar ge steld voor de laagste klassen der op 't terrein spelende kinderen. Wie volgt dit mooie voorbeeld Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat het muziekkorps van het Leger des Heils uit Doncaster (Engeland) dat een vacantie-tourneé maakt door ons land, een bezoek zal brengen aan het Kon. Paleis alhier, voor het bren gen van een aubade aan H. M. de Koningin-Moeder De aubade heeft op Woensdag 8 Aug. namiddagongeveer half drie plaats Mej. Grada Strijker, leerlinge der Christelijke U.L.O, school alhier, slaag de voor de 2e klasse der Geref, kweek school te Utrecht. Zondagnacht is bij' den heer Kazius aan de Veenhuizerstraat, tijdens diens afwezigheid, ingebroken. Niets anders werd echter vermist dan een doosje met Qude, ronde, nik kelen stuivers eneenige Belgische Duit- sche en Fransche geldstukjes; voor den dief of de dieven van weinig waar de Het is genoemden blijkbaar om geld te doen geweest, hetgeen niet aanwe zig was, De leden van den Raad dezer ge meente zijn tot een buitengewone openbare Vergadering bijeengeroe pen op Dinsdag 7 Augustus a.s. des namidag 2 uur. te afdoening van de volgende agenda 1. Feestrede van den Voorzitter bij gelegenheid van het zilveren Regee- ringjubileum van Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden. 2. Aanbieding van een geschenk „der vrouwen van Soest" ter blijven de herinnering aan het Jubileumfeest Gevonden voorwerpen terug te bekomen bij depolitieMantelceintuur Dames-polshorloge, Notitieboekje, Slavenarmband. Soldatenkepi, Reticu le, Aangevlogen een postduif Procesverbaal is opgemaakt tegen een inwoner van Soest terzake mis handeling van een dier (paard). Jubileum Feesten. Oproep tot deelname aan de wedstrijden. Woensdagmiddag 8 Augustus a.s. wordt op het feestterrein een Post duiven w e d s t r ij d gehouden, Deze wedstrijd bestaat hierin, dat door de plaatselijke postduivenver- eenigingen wordt gezorgd voor inzen ding van postduiven. Op het terrein wordt op een gegeven moment al de ingezonden duiven losgelaten, Die vereenigingen welke het grootst aantal duiven inzenden, ontvangen een prijs bestaande uit een medaille. Aan prijzen wordt een bedrag van f 25.besteed. De plaatselijke vereenigingen'zullen in deze wel de noodige medewerking willen verleenen. Na deze wedstrijd wordt een Hon denwedstrijd gehouden. Deze bestaat hierin dat honden, wel ke onder gelijde van hun meester op het terrein komen een wedloop zullen ondernemen van het eene eind naar het andere eind van het terrein. De eigenaar van den hond loopt over het terrein naar het eindpunt, terwijl het dier wordt vastgehouden, Op een gegeven moment worden de honden losgelaten zoeken hun mees ter en rennen tenslotte naar het eind punt der baan alwaar zij hun baas vin den. De eerst aankomende hond is nnaar. Deze wedloop is eenerzijds zeer on schuldig, maar overigens kan zij zeer aardig zijn. Aan deze wedstrijd kunnen deel nemen. Groep A. Honden onder een schoft hoogte van 30 cM. Groep B, Honden onder een schoft hoogte van 60 cM. Groep C. Honden met een schoft hoogte van meer dan 60 cM. 'Ntr Kettinghonden worden niet toege laten. Zij die dit programma punt willen opluisteren worden verzocht zich voor 2 Aug. a.s. aan te melden bij den Heer W A. Heijning, HeUingweg No. 3 Soestdijk onder opgave van den naam van den eigenaar, de soort hond en de schofthoogte. Een flinke deelname wordt verwacht. Inleggeld is bepaald op f 0,50 per hond voor de winnaars zijn mooie prijzen beschikbaar. Het Comité houdt zich aanbevolen voor inzendin gen van prijzen. Op dien zelfden middag vermeld het programma Gecostumeerde Harddraver ij met kleine paardjes en hitten. Een uitleg van dit program mapunt zal wel niet noodig zijn. De ruiter moet gecostumeerd zijn en de wedstrijd om de harddraverij gaat op het feestterrein. Gerekend wordt op een groote deelname. Inlichtingen geven P. v. d. Bremer en A. Dorrestein, bij wie tevens de inschrijving is geopend. Prijzen f 20.10.en f 5.— In- leggeld f I. Voorts roept de desbetreffende commissie hierbij deelnemers op voor de te houden wedstijden op Donder dag 9 Aug. van P/2 tot 5 uur. De te houden spelen zullen in de volgende afdeelingen gesplitst worden A. Mastklimmen. Minimum leeftijd 16 jaar. Prijzen f 15.f10.— f7.50 f5.— f2.50 het inleggeld bedraagd hiervoor f 0.50. Deze attractie is voldoende bekend om hier verder over uit te wijden. B. Zakloopen. Voor jongens van 10 tot 16 jaar Prijzen f 5.- f 4— f 3.- f 2.- f 1.- inleggeld bedraagt f 0.25. Ook hier voor bestond steeds veel animo en zal het zeker ook ditmaal niet aan deel nemers ontbreken. C. Boegsprietloopen. Deelname voor iederen leeftijd, in leggeld f 0,25 Prijzen f 7,50 f 5.f 5.- 2,50 Het loopen over de boegspriet is een sport die aan ieder wel bekend is. D. Turfrapen. Voor meisjes van iedere leeftijd, inleggeld f 0,25 Prijzen f 5.— f 4.f 3.-— f 2.— en f 1.Dit spel bestaat uit in den kortst mogelijken tijd over brengen van eenige turven. Zeker zullen de vlugste en han digste hierbij met bovenstaande prij zen beloond worden. E. Bloempot slaan. Voor jongens en meisjes van iedere leeftijd, inleggeld f 0,25. Prijzen voor iedere groep f 5.f 4.f3.f 2. f. I— Geblinddoekt zal men hier in de kortst mogelijken tijd moeten trach ten een hangende bloempot met een stok stuk te slaan. F. W e d s 11 ij d 1 o o p. Ie voor jongens van 10 tot 13 jaar inleggeld f 0,25. 2e voor ouderen inleggeld f 0,25 Deze wedstrijd zal bestaan in het „jen van een baan, waarin ver schillende hindernissen, als een zeil, losse ton, boegsprietboom, enz. zijn geplaatst. De kortstbenoodigde tijdenzullen ook hier met prijzen beloond worden. Prijzen voor le groep f 5.— f 2,50 f 1,50 en f 1.— voor 2e groep f 10.— f 5.— en 2,50. Vrijdag 10 Augusten zal gehouden worden desmiddags van 2 tot 4 uur Een wedstrijd in wielrijden met hindernissen, le voor jongens tot en met 16 jaar inleggeld f 0,25 2e voor ouderen inleggeld f 0,25 3e voor meisjes van iedere leeftijd inleggeld f 0,25 Prijzen voor groép 1 f 5.— f 4.— f 2.50 en f 1.— voor groep 2 f 7,50— f 5. —en f. 2,50 voor groep 3 f 5.f 4.f 3.— f 2.- en f. 1.— Deze wedstrijd zal bestaan in het in de kortst mogelijken tijd afleggen van een rijwielbaan, waarin verschil lende hindernissen zijn aangebracht, als het rijden over een plank, het overgaan van een boom. het rijden door flesschen, het aansteken van lan taarns, het voorbinden van schorten, het passeeren van afsluitingen, enz. Voor het foutief nemen van hin dernissen worden strafpunten toege- gekend, die met de gemaakte tijden de prijzen doen bepalen. Bij groote deelname kunnen door de commissie de prijzen vermeerderd worden. De aangiften kunnen geschieden met opgave van naam, leeftijd en ge slacht, waarbij tevens het inleggeld ge stort wordt bij onderstaande Heeren Bovenkamp, drukkerij Soester en A. F. de Bond Laanstraat No. 21 tot ui terlijk Donderdag 2 Aug. a.s. Ringrderijvoor tweewie lige wagentjes. Deze wedstrijd welke gehouden wordt op Vrijdag 10 Aug. van 4 tot 6 uur behoeft zeer zeker geen nadere tleg. Soest heeft reeds dikwijls be wezen in dit nummer goed thuis te zijn. Daarom is de stellige verwachting van een groote deelname. Opgave te doen voor 2 Aug. a. s. bij den Heer J. Stalenhoef - Gouden Ploeg alhier. Inleggeld f 1,50 prijzen f 25.f 15. f 10.- en f 5.- Kerkberichten. SOEST. Zondag 5 Aug. Ned. Herv. Kerk. Voorm. Ds. P. den Duyn pred. te Enschedé. Dinsdag. 7 Aug. half 11 Ds. D. P. Brans. Godsdienstoefeningen bij aanvang der plaatselijke Jubileumfeesten. Geref. Kerk. Voorm. half 10 ujir en n.m. half 6 uur Ds. J. Hoek. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 10y2 uur Hoogmis. Nam. 2.30 lof. In de week s'morgens om 7 uur en 8.15 uur H. Mis. Vereen, van Vrijz. Godsdienstigen. Rembrandtzaal. Geen dienst. SOESTERBERG. Ned. Herv. Kerk. Geen opgave. Chr. School, Postweg. Geen opgave. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7.30 en 10.30 uur H. Mis. Nam. 4 uur l*of. In de week 's morgens 8,15 uur H. Mis Burgerlijke Stand. Geboren. Gerrit, z. v. J. De Blank en A. Hen driks. Mary, d. v. H. J. §pink en T, v. Randen. Adriana Wilhelmina, d. v. W. Pot hoven en J. Vonk. Barbara Albertha, d. v. T. Schothorst en A. v. d. Breemer. Johanna Hendrica Catharina, d. v. H. Duk en M. v. Baekel. Hendrik, z. v. H. Koekoek en A. W, van Spanje. Ondertrouwd. F. Koper en G. J. J. Wickel. H. v. Lambalgen en C. M. v. Laere. Klaas Later en H. Ch. Gouwe. Overleden. Antonia Hermsen, 22 jaar, echtg. v. P. Kok. Alida de Beer, 1 jaar en 8 maanden. Advertentiën. ZONDAG 5 AUG. IS AANWEZIG een donkere Holl. Herdershond, luis terend naör de naam Nestor. Tegen belooning terug te bezorgen bij A. TAMMER. Bakker, Soesterberg. vraagt vrouwtje om te dekken. Even tueel andere hondjes in gelijke grootte worden niet geweigerd. Voorkeur echter bovengenoemd ras. Br. onder No. 197, bur. van dit blad. f F. C. Kuijperstraat6-8 - Telefoon 135 Oranjelint 6, 7V=, 9,15.19,25.30, en 45 cent per el. katoen 33 sjerpen vanaf 21 cent roosjes en strikjes 5 cent. wol en zijde. een Kinderwagen, met een zoo goed als nieuwe kap. Voor spotprijs. Te bevragen bureau Soester Nieuwsblad. en versche eieren worden tegen lage prijzen geleverd door D. SNOECK, Dijkhuisstraat 20, Soesterberg. voor doorloopend of tijdelijk, ge meubileerd of ongemeubileerd. Dor- resteinweg 1 arbeiderswoning huurprijs f 3.—Br. onder No. 195, bur. Soester Nieuws blad. gevraagd, billijken prijs. Br. onder No. 196, bur, van dit blad. tegen 15 Augustus of 1 September. Voor den dag of voor dag en nacht. Adres: Mevr. Kruyt, Soesterberg^che straat 21c. Inlichtingen Iederen Maand, Woensdags en Don derdags voorm. 91/211 Va uur- Tarief: f 2.met bezwaarschrift f 3. Nieuwerh.str. 10, G. J. LANDWEER Oud-Inspecteur der Gem. Belast, v. Amsterdam. bij Station Soestduinen of Soest, op gaaf. prijs, enz., tijd van aanvaarden. Br. onder No, 199, bur. van dit blad. F.C.Kuijperstr. 6-8 - Tel. 135 Door deze maak ik het ge achte publiek bekend, dat mijn zaak van des middags KALF ÉÉN tot KWART OVER ÉÉN Daarom alleen voor Soesterberg en Soestduinen Gedurende de maand Augustus. Komt zien en vraagt voorkoop. Aanbevelend, Zeisterstraatweg 22, Soesterberg. VAN WEEDESTR. 11 - TEL. 68 Wij berichten, dat ons kan toor van 7 tot 11 Augustus na 12 uur 's middags Vraagt prijs van al Uw ook wat betreft nieuwbouw. Zonder eenige verplichting. Timmerman, Aannemer Dijkhuisstraat 3 Soesterberg Scherp concurreerend. Birktstraat 1 Soest Speciaal adres voor het repareeren van alle mogelijke 9 tevens inkoop van Goud en Zilver tegen de hoogste waarde. zijn uitsluitend verkrijgbaar" bij" Amersfoortschestr.weg - (Ons Belang) Concurreerend prijzen. Zonder prijs verhooging wordt aan huis gehoord en bezorgd. Slagers-, Kruideniers-jassen Overals of werkpakken. Witte sportbroeken f 2.90 voor bespottelijk lage prijs. Birktstraat 24 - Soest. N EUWSTR. 38a, SOESTDIJK Beleefd aanbevelen" KERKPAD Z.Z.. 9 - SOEST. Alle soorten Voor het aanleggen en het onder houden van tuinen beveelt zich beleefd aan Verlengde Postweg 2, Soesterberg

Soester Courant | 1923 | | pagina 2