St. Nicolaasfeest «HES Hiriül EEN DAG ALLES GRATIS L. J- Rasoh Mie getande Maas H.B.STIPDOIIN, soestemen Tei.3 CORRY LUYT Piano Leerares Brandstoffen. m m. Kiesver. jttrM en Mie" ie soest Ontvangen D. F. VOIGT maandag 12 nou. en woensdag 5 December a.s. Tegen inleuering uan de eg den gratis-dag algegeuen bons, worden de og deze bens genoemde bedragen terug betaald. J.M.v.d.OORD Q. J. SMIT - (ONS BOEKENHUIS) A. BENNING's VERKOOPHUIS Drogist - Opticien N.V. L. da Ruiter Brandstoff@nhandel Woningbureau a 20 en 12 cent per ons. 2a Jaarlaag No. 46 Gecontroleerde oplage 2660 exemplaren. Verzending per poet. ui'ifdaa 24 November 1623 SOESIEU HIHMBUID Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactic-AdresC. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en Vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond 6 uur. Uitgave en druk: Van Weedestraat 15 - Soestdijk - Telef. 181 Advertentiën van 1-5 regels f0.75. Iedere regel meer f0.15. Bij contract groote korting. Advertenties tot Vrijdagmorgen bij den Uitgever. Baarn - Filiaal Soest een groote sorteering Speelgoederen, Luxe artikelen enz. voor het a.s. Voor deze gelegenheid hebben wij onze prijzen uiterst concurreerend gesteld. O.a. Gezelschapspelen vanaf 30 ct. Blokkendoozen vanaf 20 ct. Bouwdoozen vanaf 35 ct. Prachtcollectie Wollen dieren. In ons Magazijn is een speciale etalage gemaakt zoodat een ieder een goed overzicht krijgt van de verscheidenheid onzer artikelen. Aanbevelend. A. BENNING. Installatie Burgemeester Jonkheer P. P. de Beaufort. Vrijdag 16 dezer arriveerde onze nieuw benoemde Burgemeester Jonk heer P. P. de Beaufort met Mevrouw te 2.Q7 uur aan het Station Huis ter Heide. De jongste wethouder, de Heer v. d. Berg. was ter ontvangst aanwe zig, terwijl dochtertjes van den Heer v. d. Berg en Batenburg Mevrouw De Beaufort bloemen aanboden. Bij het passeeren der Herv. Kerk werden de klokken geluid, evenzoo die der R.K. Kerkbij aankomst te Soesterberg. Aan de grens der gemeente hadden vele notabelen van Soesterberg zich opgesteld om hunne opwachting te maken benevens afgevaardigden van de R.K. Werkliedenvereeniging St. Joseph, Vreemdelingenverkeer. Maria- vereeniging, Anti-Revolutionaire Kies-, vereeniging, Kruisverbond, Chr. Ge heelonthouders-vereeniging en Voet- balvereeniging S.V.V. De Hoofden met de onderwijzers en onderwijzeressen van de Chr., R.K. en Openbare Scholen waren met hun leerlingen aanwezig. Na loting onder de kinderen was een der kiriderèn der Chr. school de eer te beurt gevallen Mevrouw de Beaufort bloemen «an te bieden, waarna een welkomslied werd gezongen, waarbij de Bergzan- gers zich ook niet onbetuigd lieten. Namens de inwoners van Soester berg werd ZEA. en Mevrouw toe gesproken door den E. A. heer Scheffer, lid van den Gemeenteraad, die on geveer het volgende zeide: Geachte Burgemeester. Bij Uw intrede heden in onze gemeente zijn wij samen gekomen om U van harte welkom te heete.i. U treft hier aan een gemeente prach tig gelegen, welke in snelle tempo's vooruitgaat en wat veel zegt met dalende belasting. Onze burgerij, hoe verschillend ook van richting, werkt steeds prettig samen. Wij hopen van harte, dat het U gegeven moge worden, nog vele jaren met krachtige hand, aan die vooruitgaan mede te werken en hopen U ook dikwijls in ons mid den te mogen zien, om voor onze belangen op te komen. Öok Mevrouw hartelijk welkom. Moge U dan met Mevrouw veel gelukkige jaren zijn beschoren om geven door degenen, die U dierbaar zijn, dan herhaal ik nogmaals ons welkom hier. De Burgemeester antwoordde hierop als volgt Zeer gevoelig voor de hartelijke woorden mij toegesproken, beloof ik gaarne mijn beste krachten voor de Gemeente te zullen geven en dikwijls te Soesterberg in Uw midden te komen om mij persoonlijk van de belangen der inwoners op de hoogte te stellen. Een" hartelijk hoera volgde op deze toespraak. Na afloop ging de tocht verder naar Soest waar in een buitengewone openbare vergadering om3 uur de installatie van ZEachtbare plaats vond, welke geleid werd door den oudsten wethouder, de Heer j. A. de Koning. Voor het gemeentehuis hadden zich verschillende plaatselijke vereenigin- gen opgesteld, terwijl zeer vele in woners waren toegestroomd, om den nieuwen burgervader bij zijn komst te begroeten. Men bood mevrouw De Beaufort een bouquet aan en leidde den bur gemeester en zijn echtgenoote naar de raadszaal, waar zich zeer vele be langstellenden, waaronder eenige oud burgemeesters en oud-raadsleden hadden verzameld. De waarnemend burgemeester J. J. A. de Koning opende de vergadering op de gebruikelijke wijze, waarna hij de volgende toespraak hield: Diploma M. t. b. d. T. Voor beginnooden en verge vorderden. Nieuweweweg 95, Soest Maakt Foto'» voor alle doeleinden. Rijks-depót voor post- en rentezegel» Burg. Grothestr. 28 - Soestdijk Mijnheer de Burgemeester Het is voor mij een bijzondere eer en voorrecht, U namens den raad als burgemeester van Soest welkom te mogen heeten, op dit, zoowel voor onze gemeente als voor U, zoo gewichtige moment. Bij de behande ling der gemeentewet, nu ruim 70 jaar geleden, heeft de geniale ontwerper, bij de besprekingen over artikel 59, er op gewezen, dat de benoeming van een burgemeester een daad des Konings moet blijven, teneinde het gevaar te ontkomen, dat het belang der gemeen te aan plaatselijke of provinciale vooringenomenheid worde opgeoffert. Over de positie van den burge meester tegen over de gemeente, over zijn machtssfeer .over zijn bevoegd heden,, heeft in den loop der. jaren, veel verschil van Jmeening geheerscht en tot academische debatten aanlei ding gegeven doch nog grooter is dat verschil geweest ten aanzien van het benoemingsrecht. En toch de meening van de groo- ten staatsman Thorbecke heeft een groote meerderheid gevonden en elke poging om de betrekkelijke artikelen en der Grondwet en der Gemeente wet te herzien, is daarop afgestuit. Weliswaar heeft de praktijk wat aangaat de keuze van den candidaat voor groote gemeenten medegebracht, dat alvorens de Koningen een be sluit tot benoeming werd voorgelegd, de plaatselijke en prov., besturen of autoriteiten advies werd gevraagd aangaande de keuze, doch uit een recent geval blijkt, dat die adviezen meestal geen hoogere beteekenis heb ben dan die van een advies, hetwelk zoo noodig naast zich wordt neerge legd. Onze gemeente, hoewel de vijfde in de rij harer Utrechtsche zusteren, behoort tot de categorie, wie zelfs niet om dat advies wordt gevraagd en die eenvoudig heeft af te wach ten, de beslissing van de Kroon. En Soest heeft afgewacht «n dat wel met groote «panning. Thans is de ontspanning gekomen en met een variant op den klaisieken uitroep mogen wij nu zeggen: wij hebben een burgemeester. Voor elke gemeente blijft het ondanks de vraagpunten aangaande de opper macht in eene gemeente van hoog belang, wie tot de waardigheid van burgemeester wordt uitverkoren, om dat van een burgemeester zoo'n groote macht kan uitgaan, omdat zijn invloed en beleid een gemeente tot hoogen bloei kunnen brengen, ter wijl het ontbreken dier eigenschap pen haar voor vele jaren kunnen terug zetten in ontwikkeling. Professor Oppenheim drukt dit al zeer scherp uit in zijn inleiding tot het Nederlandsche gemeenterecht, als hij zegt: „de praktijk heeft het burgemeesters ambt derwijs gefatsoeneerd, dat de drager van de waardigheid de goede genius «aar ook haar démon zijn kan, in wiens hand voor een oneindig grooter deel het lot der gemeente berust dan in 's Konings Commissaris dat der provincie". Voor de juistheid der uitspraak getuigen, wel eigenaardig, de monu mentale beeltenissen, gedenk tafels in- en opschriften enz. in vele gemeen ten opgericht en aangebracht ter her innering voor het nageslacht aan burgemeesters, die eene gemeente tot groote ontwikkeling brachten, die hare goede genius waren geweest en gelet op onzen landaard zeer royaal te zijn met critiek, zeer spaarzaam met lofuitingen, mag het getal dier herinneren aan goede burgemeesters vrij groot genoemd worden. Soest vooral heeft behoefte aan 1 een goeden burgemeester, omdat zij zich bevindt in de periode die in 's menschen leven wordt aangeduid als de storm en drangperiode. U wacht de hoog eervolle, hoog- moeilijke taak, leiding te geven bij de buitengewone snelle ontwikkeling, die Soest thans doormaakt. Hare Majesteit de Koniagin heeft U daarvoor uitgekozen, en wij allen staan voorzeker gereed U naar beste krachten en naar beste inzichten daarbij behulpzaam te zijn. Wat vindt U in Soest? Toen in 1815 de Hooge Raad van Adel het wapen onzer gemeente vast stelde, bepaalde hij dat daarin ge voerd zou worden een ploeg, een ploeg in goud, gedekt door den rid derhelm. Vermoedelijk is daarmede bedoeld, aan te geven dat Soest zich geheel wijdde aan den landbouw, maar tevens is door de ploeg het schoon ste zinnebeeld gegeven van den arbeid in het algemeen, den arbeid die adelt. En wanneer thans na 100 jaren dat wapen andermaal moest worden vast gesteld zou de ploeg in goud nog evenzeer in het wapen op zijn plaats zijn. Ook u, mijnheer de burgemeester, wacht hier gestage arbeid, arbeid aan de oplossing van vele vraagstukken, waarmede het belang van Soest ten zeerste is gebaat en waarvan voor eea niet gering deel haar beteekenis af hangt. Het mag niet worden verzwegen, dat ook deze gemeente deelt in de alom heerschende malaise, dat ook hier het vraagstuk der gedwongen werkeloosheid bestaat en bijzondere plichten voor het levensonderhoud van vele gezinnen der gemeenschap oplegt, dat ook hier de financieele toestand voordurend de aandacht eischt en tot bezuinigingen dwingt ten einde den belastingdruk zooveel mo gelijk te verlichten, zonder daardoor den bloei der gemeente te belemme ren, doch daar nevens kan worden gezegd, dat Soest te dien opzichte werkelijk niet in bijzonder ongunstige condities verkeert in vergelijking met andere gemeenten in onze provincie. U vindt hier een arbeidzame, rus tige «xv ontwikkelde bevolkisg. tc: deele een locaal karakter, in het al gemeen zich kenmerkend door bur gerzin, door kwaliteiten, die de taak van den burgemeester vergemakkelij ken en zijn taak vruchtbaar doen zijn. U vindt een raad uit leden van verschillende geestelijke en maat schappelijke stroomingen in de ge meente, een raad bezield met den wil voorzeker ook onder uw voorzitter schap, met toewijding mede te werken aan alles, wat in staat is de welvaart van gemeente en inwoners te doen verhoogeneen raad waar een goede toon wordt gevoerd en de goede vormen niet worden verwaarloosd. U vindt een gemeente-secretaris, wiens bekwaamheid, persoonlijke ei genschappen en groote plaatselijke bekendheid Uw taak in niet geringe mate zullen verlichten en een korps ambtenaren, ik zeg het hun ter eere, dat de gemeente trouw dient, waarin een goede geest heerscht en waarin het juiste begrip leeft, dat de ambte naren er zijn voor de gemeenschap en niet in de eerste plaats de ge meenschap voor hen. U vindt veel goeds in Soest. Wat zal Soest in U vinden? Een vraag, die eerst volle beant woording zal kunnen vinden, wanneer zij eenmaal zal moeten worden om gezet in deze andere vraagWat heeft Soest in U gevondën? Toch zijn er premissen, die nu reeds een conclusie mogelijk maken. Daar zijn de maren, die U vooruitvlogen en die gegronde hoop geven, dat wij in U zullen vinden een burgemeester, zooals Soest thans behoeft. Het feit, dat het Uw uitdrukkelijk verlangen was, reeds op den dag zeiven, waarop Uwe benoeming in ging, de nieuwe taak te aanvaarden, kan niet anders worden uitgelegd, dan bevattende een drang, een ver langen, om vooruit te toonen, dat U tegenover Soest met de beste voor nemens zijt bezield. Blijft voor mij te wenschen, dat U onder Gods onmisbaren zegen veel nuttigs voor onze mooie gemeente tot stand zal kunnen brengen, dat onder Uw leiding, onder Uw be stuur, de krachtige ontwikkeling van Vraagt onze prima Wordt geleverd volgens de gewenschte afmetingniet gemengdgruis- en steen vrij. SOEST, Nieuwstraat 14, Telef. 103 BAARN, Terrein S.S. - Telefoon 274 Soest voort blijft"gaan. Moge U worden de goede genius der gemeente, moge voor de gemeente Uw arbeid rijke vruchte* dragen, mo gen de kleinere of grootere teleur stellingen nimmer in staat zijn Uw energie te breken en moge in Soest U en mevrouw de Beaufort geluk kige jaren wachten. Baleefd noodig ik U, mijnheer den burgemeester uit, thans den zetel en attributen, waarop de wet U recht geeft, in bezit te nemen. Cp deze toespraak antwoordde de Burgemeester als volgt Heeren wethouders, mevrouw en heeren leden van den raad, mijnheer de secretaris en ambtenaren van de gemeente Soest en allen die hier aan wezig zijt: Dames en heeren, In deze voor mij plechtige ure, zij het mij thans vergund, zelf het woord te nemen. Door het vertrouwen, door H. M. onze geëerbiedigde en geliefde Ko ningin en door H. M.'s regeering in mij gesteld, geroepen tot burgemees ter van de gemeente Soest, voel ik mij gedrongen van deze plaats af hiervoor mijnen oprechten en diep- gevoelden dank uit te spreken. Ook u, mijnheer de Koning breng ik mijnen dank voor de welwillende woorden van welkom, die gij tot mij en mijne echtgenoote hebt willen rich ten en u leden van den raad voor de instemming hiermede betoond. Een groot gevoel van dankbaarheid aan God vervult mij. daar een groote wensch van mij in vervulling is ge gaan en ik nu sta tegenover u als burgemeester van deze schoone ge meente. Met hoeveel erkentelijkheid ik ook terugzie op mijn beide vorige gemeen ten en dankbaar ben voor al het goede wat zij mij hebben geboden, gedurende bijkans 7 jaren, dat ik al- dat r werkzaam ben geweest, toch heb ik deze verandering gewenscht, omdat ik hiermede terugkeer naar de streek, waar ongeveer 37 jaren ge lede1? mijne wieg heeft gestaan en die mij Aloor vele jeugd-herinneringen uietfltrac gcWovdcn. Daur mijn ou ders die toen te Baarn woonachtig waren door hechte banden van vriend schap waren verbonden met het gezin van den toenmaligen burgemeester van Soest, ben ik toen veel in deze gemeente geweest en maakte ook deze gemeente deel van mijn jeugd uit. Wanneer ik echter mijn blik terug werp op het Soest mijner jeugd, moet ik wel getroffen worden door het groote verschil tusschen het heden en verleden. Het Soest mijner jeugd was een mooie eenvoudige landelijke gemeente van ongeveer 4000 zielen, terwijl het Soest van heden zich heeft ontwik keld tot een bloeiende gemeente van bijna 11.000 ingezetenen. Assurantiekantoor Door de voortvarendheid van hare vroede vaderen en door de energie van hare inwoners is Soest geworden een der schoonste en meest welva rende gemeenten van ons vaderland en ik acht het een groot voorrecht van deze zich nog steeds ontwikke lende gemeente burgemeester te zijn. Met blijdichap aanvaard ik dan ook de taak, die op mijn schouders is gelegd, doch ontveins niet, dat deze in vele opzichten moeilijk zal zijn. Mijne ondervinding heeft mij ge leerd, dat een burgemeester niet allen kan voldoen, hoe gaarne hij dit ook zou wenschen en ook ik doe een beroep op het oude rijmpje, dat mijn voorganger bij zijn afscheid heeft aan gehaald „Geen burgemeester is zoo goed, dat hij aan iedereen voldoet". Ik heb echter ook geleerd, dat een burgemeester ontzaglijk veel goeds kan tot stand brengen, als hij heeft toewijding en goeden wil. Hieraan zal het mij niet ontbreken e* deze beide zaken bied ik u aan. Toewijding valt mij niet moeilijk, want een schoone mij sympathieke werkkring wacht mij en goede wil bestaat bij mij om eerlijk mijn plicht te betrachten en uit te voeren de taak, die bij de wet den burgemeester wordt opgelegd, Een partijman zult gij in mij niet vinden, een burgemeester moet dit niet zijn, maar wel moet hij er naar streven, het vertrouwen van al de partijen te bezitten. Partijen komen voor in eiken gemeenteraad en ook hier tref ik ze aan, maar ik hoop, dat alle leden van den raad door drongen zullen zijn van de gedachte, dat wij in de ernstige tijden waarin wij leven, niet onze kracht maeten zoeken in verdeeldheid, maar integen Door het Bestuur van bovenvermelde Kiesvereeniging is besloten dezen winter drie Cursusvergaderingen te houden. De eerste Cursusvergadering zal gehouden worden op a.s. Vrijdag avond 30 Nov., 's avond 7 uur, in de Chr. U.L.O. school, Spoorstraat. Als spreker zal aladan optreden de Heer A. Enbendijk, met het onder werp: Wij A. R. en het Conservatisme en Idealisme onzer beginselen. De bedoeling van deze en de volgende Cursusvergaderingen zal zijn om meerdere kennis en belangstelling aan te brengen voor de beginselen en tevens om de gevoerde of de te voeren practische politiek van land, gewest en gameente te bezien in het licht van de A. R. beginselen. De vergadering is toegankelijk voor alle geestverwanten mannen en vrouwen; Meisjes en Jongel.-Ver. Allen zijn welkom en wanneer allen komen zal het erzijn. Het Bestuur. deel steeds meer en meer moeten wor den doordrongen van het gevoel, dat wij elkander noodig hebben en dat wij elkaar in dit korte leve* moeten steunen en helpen. Wij allen zijn toch kinderen van één God, van èén vaderland, één gemeente. Mevrouw en heeren leden van den raad, ik beveel mij in uwe welwil lendheid aan, laat ons wederkeerig trachten elkaar steun te verleenen in de uitoefening van onze taak en in eikaars handelingen de goede beweeg redenen trachten te ontdekken. Mocht critiek worden uitgeoefend, laat deze dan een opbouwend karakter dragen. Laat ons allen bezield zijn met de zelfde gedachte: „werkzaam te zijn in het welzijn van de gemeente Soest". Ik ben nog jong en zal veel uw steun en raad noodig hebben. Ik hoop dat gij deze mij zult verleenen en mij zult heenhelpen over de oneffen heden, die zich op mijn pad zullen voordoen. Van mijn beide voorgangers heb ik vernomen, dat de verhouding tus schen den raad en zijnen voorzitter steeds zeer aangenaam was, ik hoop dat deze traditie zal worden voort gezet. Het veelvuldigste zal ik met u moeten samenwerken, die met mij vormen het college van B. en W. Moge dit ook op aangename wijze geschieden en onze arbeid vruchtdra gend zijn en bijdragen tot den bloei van de gemeente wier belangen wij behartigen. Ik- doe een bernjt-F op u. mijnheer den secretaris, wij zijn tot heden vreemden voor elkaar geweest en zullen nu dagelijks moeten samen werken. Gij zijt met deze gemeente tezamen opgegroeid en hebt rijpe on dervinding van al de zaken, die op deze gemeente betrekking hebben, wat mij ontbreekt. Ik spreek den wensch uit, dat gij uwe groote kennis te mijner beschikking zult willen stel len en dat ook ons samenwerken een aangenaam karakter zal dragen. Op u, ambtenaren van de gemeente Soest, doe ik ook een beroep. Wil in mij niet alleen uwen chef zien, maar ook dengene die uwe belangen moet be hartigen. Laat ons allen te zamen on zen plicht met opgewektheid vervul len en arbeiden in het belang van deze gemeente. Ten slotte nog een enkel woord tot de ingezetenen van Soest. Ik dank u mede namens mijn echt genoote voor de hartelijke wijze waarop gij mij heden hebt ontvangen en gij tevens gehoor hebt gegeven aan on zen wensch om dit zonder feestver- toon te doen plaats vinden. Moge deze aangename ontvangst het sym bool zijn, van de aangename ver houding, die er zal bestaan tussshen u en mij. Ik geef u de verzekering, dat ik steeds zal trachten uwe be langen naar mijn beste weten te be hartigen en mocht gij mij wenschen te spreken, dan zal de weg naar de burgemeesterskamer staeds open staan. Ik eindig met den wensch, dat God mij moge schenken gezondheid en kracht om nuttig werkzaam te zijn in het belang van de gemeente Soest. Moge mijn burgemeesterschap Soeit ten zegen strekken. Beide oud-burgemeesters van Soest en ook hen die uit mijn gemeente zijn medegekomen om mij het genoe gen te doen hier aanwezig te zijn, dank ik hartelijk voor hunne belang stelling. Ik heb gezegd. Niets meer aan cle'öiJo zif.ix&r sluit de burgemeester de vergadering. Nadat van den burgemeester, zijn echtgenoote en de raadsleden een foto was genomen, werd een receptie ge houden, waarvan zeer velen gebruik maakten. Vermelden wij nog dat verschil lende bloemstukken, waaronder het wapen van Soest geheel uit bloemen vervaardigd, ten geschenke waren aan geboden. Als bijzondere attractie voor de a.s. ST. NICOLAAS geven wij wederom als vorige jaren gedurende een dag ALLES GRATIS. Deze gratis-dag is gelegen tusschen De reeds nu vastgestelde Gratis-dag is genoemd in een bij de Politie gedeponeerd en gezegeld schrijven, welk schrijven op 6 Dec. a.s. wordt geopend en gepubliceerd. Van 12 November tot 5 December uitsluitend verkoop contant. Manufacturen Modeartikelen Bedden - Ledikanten - Matrassen Letterbanket a 25 cent per ons. Gevulde Speculaas a 25 cent per ons. Fondamtbor6tplaat in 8 verschillende smaken a 20 ct. p. ons. Suikerborstplaat in 4 verschillende smaken a 15 ct. p. ons. Marsepain a 20 cent per ons. Alles eigen fabrikaat Beleefd aanbevelend, Kerkpad N.Z. 45 SOEST Telefoon 85. zeer concurreerend is met alle voorkomende SMIDSWERKEN. Autogenische Lasch- en Snij-lnric*!4incf.

Soester Courant | 1923 | | pagina 1