Kerstartikelen. Timmerhout af.-l per NI2 mies Anuiraclet. - numero Bekendmaking. A. ZONDERVAN. N.V. De Vuursche Houthandel Brandstoffen. Bureau voor Administratie en Belastingzaken '.JJ.il. CORRY LUYT Piano Leerares Hind-Salve D. F. VOIGT Fijne Vleeschwaren, Boter, Kaas, Eieren enz. E.HEINTJES P.VJ.BI G. J. SMIT - (ONS BOEKENHUIS) A. BENNING's VERKOOPHUIS BERICHT. N.V. L. de Ruiter Brandstoffenhandel RFlNliFS. Woningbureau 3a Jaaninsfi tto. 49 Saaanlralearde oplage 2900 exemplaren. Verzending per post. iatsrüag 8 December 1923 SOESTEH ÏÏIHMMD Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soost, Sosstsrbsrg sn omgeving. Redactie-AdresC. F. W. RIETVELD - Talmalaan 2S Ingezonden stukken en Vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond 6 uur. Uitgave en druk Van Woedestraat 15 - Soestdijk - Teief. 181 Advertentiën van 1-5 regels f 0.75. Iedere regel neer fö.15. Bij contract groote korting. Advertenties tot Vrijdagmorgen bij den Uitgever. Baarn - Filiaal Soest Nu het St. Nicalaasfeest achter den rug is, berichten wij enze geachte cüentele, dat wij wederom hebben ontvangen onze groote sorteering Aanbevelend, A, BENNING. Bezaagd paalhoet vanaf f 0.20 per Meter Loonzagen van f7tot f 10.— per M3 Goedkoopste adresop kleine partijen kan gewacht worden. Nabij Pijnenburg, Soest Als gevolg van stagnatie in ons bedrijf» wegens plaatsing van een der meest moderne en gecompliceerde grafische ma- chines, verschijnt ons blad heden in kleiner formaat. De II"' :r. UIT DE RAADSZAAL. Vergadering van 30 Nov. 1923 2 uur nam.-"Voorzitter: Jhr. P. P. de Beaufort. Secretaris de heer J. G. A. Batenburg. Na opening der vergadering door den burgemeester, leest de secretaris het gebed. Ingekomen is een schrijven van den heer P. C. W. Foeken, houdende bericht, dat hij op medisch advies de eerste maanden de raadsvergaderingen niet kan bijwonen. Vóór het afhandelen der agenda wordt overgegaan in geheime verga dering. Na heropening der openbare ver gadering worden de notulen der twee voorafgaande vergaderingen goedge keurd. In de verordening op de honden belasting worden enkele redactie-wij zigingen aangebracht op verzoek van Gedeputeerde Staten. Het voorstel van B. en W. om niet te berusten in de beslissing van Ged. Staten, imzake niet goedkeuring der verordening op het grondbedrijf wordt teruggenomen. Gedeputeerde Staten maken bezwaar dat de winst op de patriachale grond den geheel, of gedeeltelijk ten bate van het bedrijf zal komen. Alleen de directie-uitgave ten behoeve dier gronden zullen in de rekening van de lasten en baten mogen worden opge nomen. Overigens moet de geheele opbrengst worden bestemd voor be legging. Besloten wordt niet bij de Kroon in beroep te gaan, maar nader over leg te plegen. In verband met een schrijve* van Gedeputeerde Staten betreffende het vcrleeaen van erfpacht aan de vcr- eeniging „Goed Wonen" en het waarborgen van rente en aflossing der door die Vereeniging aangegane geldleening. worden de betr. beslui ten opnieuw vastgesteld. Het raadslid de heer P. C. W. Foeken heeft zich schriftelijk gewend tot Heeren Gedeputeerde Staten ten einde zijn bezwaren bij dit College in te brengen omtrent het aandeel dat de heer van den Berg, Weth» der Gemeente, heeft gehad in de plaatsing van genoemde leening. Gedeputeerde Staten verzneken dienaangaande bericht. De heer Weth. van den Berg vraagt naar aanleiding van deze zaak het woord. Een uitgewerkt rapport is door hem opgesteld, waarvan voorlezing géschied het luidt als volgt Aan Burgemeester en Weth. van Soast. Ter voldoening aan Uw verzoek van 15 dezer om van bericht te die nen op het doorU in mijne handen gesteld adres van P. C. W. Foeken aan Gedep. Staten in de Provincie Utrecht heeft ondergeteekende de eer U het navolgende te rapporteeren Bij besluit vaa den Raad dd. 12 Mei 1922, waarbij toen ook de Heer Foeken zijn stem heeft gegeven en goedgekeurd door de Ged. Staten dd. 4 Jan. 1923 3e afdeeling no 5395 24-29 werd besloten dat ten behoeve van de Bouw vereeniging „Goed wonen" die 40 arbeiderswoningen aan de Beetzlaan zou exploiteeren, de gemeente een bedrag van f 30,000 uit de gemeentekas zou verstrekken, terwijl bij raadsbesluit van gelijken datum en onder goedkeuring van Ged. Staten bij hun besluit van 17 Juli 1922, 3e afd. no 1568-2483, de rente en aflossing worden gewaar borgd van het hypothecair bouw- voorschot, voorloopig vastgesteld op f63.000, en welk bedrag later zou worden verhoogd tot het bedrag door den Minister van Arbeid vast te stellen, na taxatie van het geheel afgewerkte bouwcomplex- Uit het bovenstaande blijkt dus dat de gemeente bij de aanvankelijk gemaakte exploitatieopzet geheel ga rant was voor de bedragen, welke met dezen woningbouw gemoeid zou den zijn, tot welk raadsbesluit onder geteekende, aangezien hij toen ter tijd nog geen lid van den Raad was, niet heeft medegewerkt. Waar de gemeente zich dus een maal garant verklaard had, deed het voor haar weinig terzake wie de be- noodigde hypotheek verstrekte en was bet raadsbesluit d.d. 9 October, waarbij besloten werd garant te blij ven voor aflossing van rente van de door den Pensioenraad te 's Graven - hage te verstrekken hypotheek groot f 100,000,geheel een van secundai- ren aard. Behalve dan in zooverre, dat het voor de gemeente voordeeliger was bij deze leening garant te blijven dan bij de oorspronkelijke gedachte te verstrekken door het Rijk, daar im mers de rentevoet bij de hypotheek door het Rijk te verstrekken 1/i pCt. hooger was. Het was op verzoek van het be stuur van de louw vereeniging „Goed Wonen" dat ondergeteekende in zijn kwaliteit als bankier ten behoeve van genoemde vereeniging pogingen in het werk heeft gesteld de gelden voor de hypotheek benoodigd te verkrijgen tegen een lagëren rentevoet dan die door het Rijk was gesteld (6%) en daarin mocht slagen doordien de pen sioenraad bereid wa* het bedrag tegen 5Vs% te verstrekken. Dit ondergetee kende hierbij slechts tusschenpersoon is geweest, dus zijn financieele rela- tie's ter beschikking heeft gesteld voor de bouwvereeniging „Goed Wónen" aangezien deze vereeniging zoodani ge relatie's miste, blijkt afdoende uit het uittreksel uit de notulen van de huishoudelijke vergadering dier ver eeniging d.d. 12 October, '1923 lui dende als volgt: De ledenvergnde- Vraagt onze prima Wordt geleverd volgens de gewenschte afmetingniet gemengdgruis- en steenvrij. SOEST, Nieuwstraat 14, Telef. 103 BAARN, Terrein S.S. - Telefoon 274 ring machtigt het Bestuur der bouw vereeniging „Goed Wonen" met al- gemeene stemmen tot het aangaan van-een geldleening groot £115,000,— op voorwaarde gesteld door hetBurger- lijk Pensioenfonds, kantoor gevestigefte 's Gravenhage, door tusschenkomst van de firma van den Berg en Co. Julianaplein te Soest, Afgezien van de verhouding waar in ondergeteekende daarbij stond tot genoemde bonwvereeniging, bezien van juridisch standpunt, waarop later wordt teruggekomen, is de tusschen komst van ondergeteekende slecht» geweest ten voordeele van de Bouw- ireeniging „Goed Wonen" en van de Gemeente, en verre van te eigen pro* fijte. immers het zal Uw college be kend zijn dat het usance is wanneer een bankiersfirma hypotheek bezorgt, daarvoor een provisie te bedingen van 1 U/a pCt., in dit geval f1150-f1750. terwijl ondergeteekende generlei provisie of honorarium heeft bedongen, doch slechts vergoeding van de door hem gemaakte kosten aan porti, telephoon, zegels, reis- en verblijfkosten, welke door hem aan vankelijk zijn begroot op ongeveer f 50,—, doch welke begrooting, na afwikkeling der geheele transactie, blijkt te hoog geweest te zijn. Het ware dus, al kon dit bezwaarlijk van iemand als adressant Foeken verwacht worden, niet meer dan behoorlijk ge weest, alvorens het adres in te die nen bij Gedeputeerde Staten, in welk adres immer» verweten wordt, dat hij inkomsten geniet voor het plaatsen der leening, dienaangaande eerst grondig te informeeren. Het vorenstaande zal Uw college ongetwijfeld voorkomen als te zijn een afdoende weerlegging van het geen het raadslid Foeken in zijn adres heeft gesteld onder de letter# A en B, voor zooveel betreft de feiten. Wat het door genoemde Foeken onder C gestelde betreft wil ondergeteekende volstaan met op te merken dat toen door den raad besloten werd de Cou ponbladen van de effecten der Ge meente te deponeeren bij de Fa. van den Berg Co, deze firma de eenigste in de gemeente was, die een ondergrondsche kluis met safeblok had, en voorts dat het genoemde Foeken Astunntitkantur blijkbaar onbekend is, dat aan een mantel zonder couponbladen evenmin nis aan couponbladen zonder mantel iemand iets heeft. Het is adressant blijkbaar even onbekend dat de twee eenige sleutels van de door de ge meente gehuurde safe berusten bij Burgemeester en Secretaris. Voor het overige meen ik- goed te doen dit deel van het adres als bevattende een insinuate zooals alleen van adres sant Foeken kan verwacht worden, en welke kennelijk «ll«en het gevolg schijnt te zijn, van het feit dat dé waard zijn gasten vertrouwt zoo als hij zelf is. geen verdere beschou wing, laatsUan weerlegging waardig te keuren. Na bovenstaande beschouwing der feiten, wil ondergeteekende Uw Colle ge zijn zienswijze uiteenzetten voor zoover de juridische zijde betreft. Ondergeteekende meent hierbij te mogen beginnen met de algemeene opmerking, dat het adres in juridische hoedanigheid zijn feitelijke waarde loosheid evenaart. Wnt ook kwalijk anders kan verwacht worden. Met betrekking tot de drie punten afzon derlijk zij opgemerkt voor zooveel betreft; A. De gerant-verklaring der Ge meente, het werd reeds boven opge merkt geschiedde reeds in de vergade ring van 12 Mei 1922 die van 9 October 1923 was slechts een beves tiging van het eerder genomen be sluit, en beteekende een verlichting zoowel voor de gemeente als voor de betrokken bouwvereeniging. Doch afgezien hiervan zal allereerst onder het oog gezien moeten worden of, gesteld al dat ondergeteekende als gelnatigde" is te beschouwen, des neen de deelneming van onder geteekende aan de stemming als raads lid (art. 46) en als wethouder (art 93) van invloed heeft kunnen zijn op den uitslag der stemming (verg. Besï. v. 3 Nov. 1887. S. 175 7 Jan. 1895. W. D. A. 2399; 1 Aug. 1906. S. 314; 8 Dec. 1911 S. 358; Oppen- heim Gemeenterecht 4de druk le deel bl. 295 le alinea). Waar nu in dezen vaststaat dat als ondergeteekende had tegengestemd dan nog het besluit een meerderheid van stemmen zou zijn ter. deel gevallen, lijdt het, naar on dergeteekende meent, geen twijfel, of ondergeteekende's stem in dezen vaa geen invloed geweest op den uitslag der stemming, en blijkens de zooeven aangehaalde jurisprudentie Gedeputeerde staten hun goedkeuring ae bedoeld raadsbesluit niet zullen onthouden. A. en B. Adressant Foeken noemt hier in beide gevallen wethouder van den Btrg „gelastigde" in den zin van art. 46 en 91 der gemeentewet. Naar ondergeteekende meent geheel ten onrechte. Immers zoowel taalkundig air juridisch zal onder „gelastigde" niets anders kunnen worden verstaan dan „die lasthebber is" of „aan wien een opdracht is gegeven In casu is van last noch opdracht sprake. Zooals boven uiteengezet, heeft het Bestuur der bouwvereeni ging „Goed Wonen" slechts onder geteekende, gevraagd zijne financi eele relatie ten dienste van die ver eeniging te willen stellen, aangezien zij zelve die te eenenmale miste. On dergeteekende heeft met daarin toe te stemmen geenerlei last of opdracht aanvaard, hij heeft slechts zijn tus schenkomst verleend tot het verkrijgen van contact tusschcn een van zijn re laties. de Pensioenraad, en het Bestuur van genoemde bouwvereeniging. Hij heeft voor dat bestuur geschreven aap den Pensioenraad, en later een béspreking te ,s Gravehage gehouden, v<jor welke bemoeiingen hij, gelijk reedt eerder is gezegd. geenerlei honorarium heeft bedongen. onfeilbaar geneesmiddel voor springende handen en winterhanden en voeten. In doozen van 30 ct. en potten van 60 ct. en f 1.00. Vraagt Uw drogist. B. Voorzoover hier gesproken wordt van „gelastigde" wordt naar het bo venstaande verwezen. Dat onderge teekende door het vergoed krijgen van de werkelijk door hem gemaakte onkosten „inkomsten geniet" en „voor deelen trekt" is te overduidelijk, dat dit nog voor iemand (behalve adres sant Foeken) betoog zal behoeven. C. De vraag of het verhuren van safeloketten aan de Gemeente door een firma, waarvan een vennoot lid van den Raad is, valt onder de bij het artikel 24 verboden handelingen, moet, naar ondergeteekende meent, ontkennend worden beantwoord. Adressant Foeken spreekt van „huur en verhuurovereenkomst" daarbij ken nelijk doelende op het K.B. van 23 Mei 1902: „Onder pacht kan niet an ders worden verstaan dan de over eenkomst, welke bij het B.W. onder de benaming van huur en verhuur is omschreved", Adressant Foeken heeft echter blijkbaar niet opgemerkt dat art. 24 van de gemeentewet niet spreekt van pacht (huur en verhuur) zonder meer. maar van „pacht van gemeentegoederen en inkomsten." Drogist Opticisn Maakt Foto's voor alle doeleinden Rijks-depöt voor post- en rentezegels lurg. Qrsthestr. 28 - Soestdijk Dat het verhuren van een safelo ket aan de gemeente onder leveringen genoemd in artikel 24, zou vallen, is niet denkbaar. Imnerij qiet leveringen wordt bedóeld: leveranties van roer ende zaken (Verg. Weekbl. v.h. R. No. 1596; K. B. v. 28 Maart 1855 Gemeentestem Nö. 660 en 662). Op- penheim zegt hieromtrent opbl. 301 van zijn bekend werk (le deel 4e druk): Toegepast op leveranties van be- noodigdheden door den openbaren dienst, bestemd beeft hét verbod zin en befeekenis; overgebracht op hui zen en gronden is het, indien al niet juridieke onzin, stellig willekeur. Er is niet een dragelijke reden uit te vinden, waarom de gemeente een ge bouw of terrein dat haar noodig of nuttig is, niet evengoed zou mogen koopefi of huren van een lid van den Raad als van een ander. Waait nu toch wel als vaststaand kan worden aangenomen, dat safelo ketten zijn onroerend door bestem ming (art. 563 B.W. bij onroerende zaken gereedschappen bepaaldelijk tot derzelver wezen behoorend) daar toch een kluis zonder safeinrichting geen kluis is, kan het verbod van art 24 niét slaan op bet verhuren JULIANAPLEIN 5 Telefoon 48 SOEST Telefoon 163 Hiermede heeft ondergeteekende de eer het geachte publiek kennis te geven, dat hij onder nadere aankondiging der datum, aan de VAN WEEDESTRAAT 36 hoopt te openen een zaak in Verkoop van uitsluiten» eerste kwaliteiten tegen zeer concurreerende prijzen. Zie annonce volgende week. Aanbevelend, van safeloketten. Doch ook al zou mogelijk langs den weg van juridische argumentatie of deductie aan deze meening op eenigerlei wijze afbreuk gedaan kunnen worden, aan zij met bet&kkirjg tot dit punt wrwezen n het oordeel van den eersten kenner van ons gemeenterecht Prof. Oppen- heim; „Ik zou de straf tegen de over treding van art. 24 bedreigd niet dan bij gebleken aporte, opzettelijke zucht om de publieke betrekking dienstbaar te maken aan persoonlijk winstbejag, in werking wenschen gebracht te zien. En waar, gelijk boven uiteengezet het gemeentebelang eischte deponee ring in een brand- en inbraak vrije safe. terwijl de huur hiervoor slechts f 15, per jaar bedraagt en de fa, van den Berg en Co. alle safeloketten reeds verhuurd had, zoodat zij een bevrien de relatie heeft moeten vragen haar loket af te staan, zal van „een aporte opzettelijke zucht om de publieke be trekking dienstbaar te stellen aan per soonlijk winstbejag" zelfs adressant Foeken, hoewel deze tot veel in staat is, wel niet durven spreken. Hiermede meent ondergeteekende de grieven voorzoover de beweringen van adressant als zoodanig kunnen worden opgevat van het raadslid Foeken afdoende te hebben weerlegd. Ware het niet om Gedeputeerde Staten bij voorbaat een kijk te geven op het karakter van het raadslid Foe ken, ondergeteekende zou met het bovenbetoogde kunnen volstaan. Thans echter acht hij het niet over bodig te memoreeren, wat Uw college reeds overbekend is, namelijk dat alle actie van voornoemden Foeken met betrekking tot ondergeteekende als wethouder en raadslid, wel verre van voort te spruiten uit welgemeenden zorg voor het gemeentebelang, enkel haar oorsprong vindt in de afgunst over het feit dat ondergeteekende en niet hij tot wethouder is gekozen. Ondergeteekende verzoekt U wel dit schrijven bij Uw antwoord aan Gedeputeerde Staten te willen over leggen. Tandarts Tandtechnicus houden spreekuur iederen Donderdag avond van 6-9 uur, ten huize van J. VAN GOOR. Middelwijkstraat 5, Soestdijk. Wijl het schrijven van Ged. Staten aan B. en W. is gericht, is dit rap port doorgezonden aan Ged. Staten onder mededeeling, dat het College van B. en W. met den zakelijke» inhoud daarvan accoord gaat. Weth. de Koning spreekt zijn af keuring uit, over de wijze waarop de heer van de Berg in het openbaar is aangevallen en geeft nog nadere toelichting over het gehuurde Safe loket, geheel in overeenstemming met de mededeelingen in het rapport van de Berg. De heer van Eek, Voorzitter van „Goed Wonen" zet nogmaals uiteen alle moeiten die het Bestuur heeft gehad om deze leening -geplaatst te krijgen en laat het juiste licht vallen op de zoogen. aanbieding uit Utrecht. Op den datum, waarop beslist moest worden bleef bericht achterwege en is de aanbieding van den Pensioen raad aangenomen. De heer SchefEer vervult de aanval van den heer Foeken met afschuw en zegt ongeveer het volgende: mijnheer de Voorzitter, Het behoort tot de burgelijke be leefdheden iemand niet aan te vallen wanneer hij niet in de gelegenheid is zich te verdedigen maar waar de Heer Foeken bij dusdanige behan delingen op die manier buiten schot denkt te blijven dan geloof ik wel een uitzondering te mogen maken. De voorzitter merkte op, dat de Heer Foeken op med. advies afwezig Diploma M. t. b. d. T. Voor beginnenden en verge vorderden. Nieuw© we weg 95, Soast De Heer Sc heffer: Dat geloof ik direct M. de V. maar neem dan niet tijdens je ziekte de gelegenheid te baat zulke leugens de wereld in te zenden. Ik vraag mij af komt het voor een Christelijk man wel te pas aldus te handelen, ik vind het ongehoord. Sinds de heer Foeken in ons midden is, heeft hij nog niets anders gedaan dan afgebroken. Wat hebben wij daar aan, is het niet de weg mede te wer ken om voor de gemeente wat tot stand te brengen, en hoe gebrekkig was dat afbreken nog, lange verhalen daaromtrent kon men van hem in de courant lezen, maar zijn groote ver gissingen bleven dan achterwege. De heer Foeken is bezig een knuppel in het hoenderhoek te gooien (woorden van de groote Schaepman) maar dat zal hem niet lukken. Wij zuilen die opvangen en er mede van ons afslaan. Er is zoo'n mooi spreekwoord, als de vos de passie spreekt, boer pas op je ganzen. Wij zullen op onze ganzen passen wij hebben de vos door. De aangevallen wethouder heeft zijn plicht gedaan, ik zou haast zeg gen overdreven. Zoolang dat het geval is, zal hij zich van onze steun kunnen verzekeren. Mevrouw mijne Heeren laten wij het daarover eens zijn, wan neer wij bezwaren hebben, deze met B. en W. te overleggen, geloof mij, dan werken wij in het werkelijk belang der gemeente en dat toch is onze bedoeling (den Heer Foeken staat hier natuurlijk buiten). Ga nu eens na hoeveel tijd van middag niet besteed is aan het gemeentebelang, daar zitten wij toch niet voor hier. De buiten.

Soester Courant | 1923 | | pagina 1