HMieiistaiids-lireManli SOEST Tandarts STEENHUIS BALANS-OPRUIMING So e s t e r Courant Mm- en Advertentieblad. voor Soest en Omgeving Verschijnt eiken Zaterdag. Kerkpad 52 Soest Er is vraag! O. F. Voig I LIPSLAOEN en KASTJES Incasseerlngen, Deposito s Onze delfstoffen raken op! Eemnesserweg 51 - Baarn Dinsdag-, Donderdag- en Vrijdagavond van 5' 2-9 uur te consulteeren GilBettemesjes WONINGBUREAU J. BUWALOA N.V. Cramer's Behangerij en Meubileer-lnrichting JAARLIJKSCHE Groote Prijsvermindering 5 Prijzen netto a contant - Zie uitstalling VENSCHT U EEN AUTO?? Auto-Centrale ILL. ul No. 8 Twaalfde Jaargang Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur Oplaag 175Q Zaterdag 23 Febp. 1924. ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. Telef. 97, Van Weedestraat 37 t.o. den Heer Haremaker ■i GELEGENHEID TOT HET HUREN VAN KB IN ONZE SAFE-INRICHTING IITI Maak U niet ongerust, lezer, als ge dit opschrift leest. Onzen tijd zal het nog wel duren 1 Maar daarna? Wat dan? Het is intusschen eigenaardig, dat dit onderwerp den laatsten tijd verschillende personen heeft beziggehouden en hen aanleiding heeft gegeven er hun meening over te zeggen. Prof. Ter Meulen sprak er over aan de Technische Hoogeschool, Dr. Jaeger schrijft er over in het „Haagsch Maand blad" en in het A.H.bl. schrijft O. een artikel „Als de petroleum op is". Het onderwerp lijkt mij dan ook belangrijk genoeg om er hier iets over mee te deelen. De bedoelde besprekingen gaan voor namelijk over steenkool, hout, petroleum, eenige metalen als ijzer, koper, zink, tin en aluminium, over meststoffen als kali en phosphaten. Van al deze voortbreng selen geldt het gezegde: „waar afgaat en niet bijkomt, daar mindert de voorraad' Dat er „afgaat", ja, dat weet iedereen wel en dit geldt in de eerste plaatst voor die grondstoffen, die wij verbranden, zooals steenkool en petroleum. Ook voor hout, dat eveneens voor een groot deel verbrandt en overigens toch zeker weg teert. Maar de metalen, gaat daar inderdaad iets van af? Natuurlijk begrijpen wij dat van de voorraden, die in het aardopper vlak zijn opgesloten, d.w.z. van de ertsen, voortdurend wordt afgenomen, maar het daaruit gewonnen metaal kan toch niet verdwijnen; dit blijft toch op aarde. Ja, dat is waar; het blijft. Maar in welken vorm? Blijft het aanwezig in bruikbaren vorm? Nemen wij eens het ijzer. Een groot deel hiervan verroest en dit ver roeste 'jzer, evenals een massa ijzer-afval, wordt weggeworpen op plaatsen, waar het niet is terug te winnen. Volgens een opgave van een Engelsch vaktijdschrift zou het jaarlijksch ijzer- verlies als gevolg van roest het l/3 deel bedragen van de geheele jaarlijksche voortbrenging. Ik beschik zelf niet over gegevens om dit cijfer te kunnen nagaan, doch mijn eerste indruk is, dat het te groot moet zijn. Volgens dit cijfer toch zou alle ijzer gemiddeld slechts 3 jaren in gebruik blijven, terwijl wij alle wel weten, dat het ijzer, dat verbruikt wordt aan spoor rails, bruggen, kappen van gebouwen, in gewapend beton, voor locomotieven en spoorwagens, alsmede voor schepen, heel wat langer dan 3 jaren meegaat 1 Het tin, wat gebeurt daarmee? Massa's van dit metaal worden verwerkt tot blik; dit blik wordt gebruikt voor verpakking van verduurzaamde levensmiddelen en vooral van petroleum. (Deze petroleum- blikken zijn hier niet bekend, maar wel in Azië en Afrika, waar nagenoeg alle lichtolie in blikken van 18 L. verpakt wordt, waarna 2 blikken in een houten kist worden vereenigd.) Waar blijven nu die blikjes met levensmiddelen? Het meerendeel gaat mee als voedsel wel te verstaan de inhoud, niet het blik op schepen en naar afgelegen oorden in Indië, in Afrika en Amerika. Eenmaal geledigd, worden de blikjes in het oer- bosch of elders weggeworpen of ze gaan over boord en komen op den zeebodem terecht, waar ook zoovele ijzeren schepen hun graf vonden. Denk maar eens terug aan den grooten wereldoorlog! Hoeveel koper ligt daar niet eveneens op dien bodem? En nu de bovengenoemde meststoffen, waar blijven die? Ze worden toch op genomen door plantendie planten dienen voor een groot deel tot voedsel of tot grondstof voor andere fabrikaten (katoen, papier e.d.). Die planten dienen voor menschelijk of dierlijk voedsel en die wezens geven de verbruikte stoffen toch voor verreweg het grootste deel terug. Hun uitwerpselen zijn opnieuw als mest stof te gebruiken. Zeker, ze zouden als zoodanig te ge bruiken zijn, als wij er de beschikking over hadden. Maar wat doet Amsterdam met zijn riool-inhoud? Uit de oude stad loopt alles in de stadsgrachten, uit de nieuwe stad wordt alles naar de Zuider zee afgevoerd. Van 1/10 deel van Neer- land's bevolking gaat hier dus alles naar zee. (De stadsgrachten toch worden ook weer met zeewater doorgespoeld en lozen dus in zee.) Wat voor Amsterdam geldt, geschiedt eveneens in verschillende andere steden des lands en ook in vele steden in het buitenland. Zoo zien wij dus dat al die voorraden inderdaad verminderen. En of er nog bij komt? Hout komt er zeker nog bij, dat groeit nog voort durend; toch moeten wij opmerken dat het bosch-oppervlak vermindert. Ook andere planten blijven groeien. Er heeft dus ook nog wel eenige veenvorming plaats. Ook de steenkolen zijn ontstaan uil ouden plantengroei, maar zulks is gebeurd in tijden toen hel aardsche klimaat zoo heel anders was dan het tegenwoordige, zoodat wij niet kunnen aannemen dat er nu nog veel steenkool gevormd wordt. Metalen en onze kunstmeststoffen zijn afkomstig uit het binnenste der aarde. Zij zijn echter meerendeels naar buiten gekomen, althans op van af het aard oppervlak bereikbaren afstand, toen de aarde nog in veel warmeren toestand verkeerde en nog niet wat de buitenste korst betreft tot een dikke ondoor dringbare massa was geworden. Wel zullen vermoedelijk ook nu nog hier en daar door spleten in het gesteente op lossingen van metaalzouten naar buiten komen en die zouten zich hier en daar afzetten, doch dit geschiedt toch zeker op veel kleiner schaal dan vroeger. Omtrent het onstaan van de petroleum zijn de geleerden het nog niet geheel eens, hoewel de meest waarschijnlijke theorie is, dat het een produel is van dierlijken oorsprong. In verband met deze onzekerheid zullen wij ons niet verdiepen in de vraag of die vorming ook nu nog voortschrijdt. Zien wij dus uit het voorgaande, dat de voorraden in het algemeen moeten verminderen, wij zullen nu nog even nagaan, hoe groot het verbruik wel is. Wij nemen daartoe onze toevlucht tot de gegevens van Dr. Jaeger. In zijn artikel „De uitputting der grondstoffen en wat daarna?" geeft hij een aantal graphische voorstellingen (d.w.z. door lijnen in een schets verduidelijkte voor stellingen), die ons toonen hoe groot het jaarlijksch verbruik over de geheele wereld is geweest van de boven met name genoemde grondstoffen en wel vanaf 1800 tot 1920. Daar petroleum eerst sedert p.lm. 1850 op noemens waardige schaal gebruikt wordt, begint de voorstelling, op dit artikel betrekking hebbende, eerst omstreeks dat jaar. Het zelfde geldt voor kali en phosphaten. die nog 10 jaren later hun intrede doen. en eveneens voor aluminium, dat eerst pl.m. 1880 in gebruik komt. Merkwaardig is het nu om van alle genoemde grond stoffen te zien, hoe van jaar tot jaar het verbruik toeneemt. Men zou kunnen denken, dat dit alleen verband hield met de voortdurende toename der aardbe- volking. Maar daarom geeft de schrijver ook een voorstelling van het jaarlijksch verbruik per aardbewoner! (Natuurlijk moet men bij dit alles min of meer schattend te werk gaan). Zeer groot is de toename van het steenkoolverbruik per aardbewoner en zulks als gevolg van onze steeds toenemende levens- eischen (snelverkeer, verbeterde verlich ting, toename der industrie). Ook voor het ijzerverbruik neemt het verbruik per hoofd steeds toe als gevolg van voort durende toename van ijzerconstructies voor bouwwerken (ijzeren bruggen en kappen en ijzer in gewapend betonbouw). Het aluminium, dat in vele gevallen het ijzer tracht te verdringen, vertoont even eens een reusachtige toename in het verbruik. Bij de andere genoemde metalen en bij de kunstmeststoffen zijn die toe namen niet zóó overweldigend groot, doch toch nog groot genoeg om ook hier te vragen „hoe lang kan dat zoo blijven voortgaan?" en vooral ook om te vragen „als die voorraden op zijn, wat moeten wij dan doen?" Die toestand van uitputting zal zich het eerst voordoen bij de petroleum en dit wel binnen enkele tientallen van jaren. Wij mogen echter hier niet te veel ruimte opeischen en komen hierop dus terug in een volgend blad. D. v. d. E. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Plaatselijk Nieuws. TELFOON 241 Bus-gelijke Stand. GEBORENMarie Wijnanda, d. v. J. Ver- kooijen en W. R. Heinhuis An- thonius, z. v. R. Roeten en F. van Vulpen Rensje Hendrika, d. v. B. R. van Hornsveld en W. J. Maas- sen Jannetje, d. v. H. Suik en H. Smit Hilda Adriana, d. v. B. van Doesburg en A. Veening Alij- da Elisabeth, d. v. W. Kok en G. Grift. ONDERTROUWD: A. Swart en W. van de Hoef. GERTOUWD: J. Zegge laar en A. W. Da selaar P. Kuijer en P. M. van Hofslot W. H- Blom en C. G. Kuijer M. Kooij en C. H. Nagtegaal G. G. van den Berg en H. C. Slendebroek. OVERLEDEN: Anthonie van hnmerzee', 61 jaren, echtgen. van A. J. Sanders Karei G. Sommer, 76 jaren, echtgen. van L. J. D. Popken. 121/, IARIG PRIESTERFEEST VAN DEN WELEERW. HEER, KAPELAAN SCHAEPMAN. Donderdag 14 Februari vierde onze Kapelaan A. P. G. Scheapman zijn 121/; jarig Priesterfeest. De feestdag werd in gezet door eene plechtige H. Mis, opge dragen door den Eerw. jubilaris. Het hoofdaltaar was voor deze gelegenheid fijn met groen, bloemen en vaandels ver sierd. Daarna werd eene receptie gehou den in de zaal der St. Joseph Jongelin- genvereeniging, die eveneens met groen en bloemen versierd een feestelijk aan zien had bekomen. Om li1/» uur kwam de geachte Ju bilaris met familie en Eerw. Heeren Geestelijken de zaal binnen. Was de kerk tijdens de H. Mis met geloovigen gevuld, ook ter receptie waren tal van parochi anen en vrienden, zoowel geestelijken als Ieeken aanwezig en vulde de ruime zaal tot in de uiterste hoeken. Het R. K. mannenzangkoor zong bij de intrede van den jubilaris een „Hij leve lang" terwijl de dames der Zangvereeniging hem met een feestcantate vereerden; die beide onder de kundige leiding van den Heer Horvers op verdienstelijke wijze werden uitgevoerd. Daarna werd de Eerw. jubilaris namens de parochianen toegesproken, door den Heer Dr. Rupert. Voorzitter der Feestcommissie, die in welgekozen woorden de gevoelens van de parochianen jegens den algemeen beminden Jubilaris vertolkte. Spreker verheugde er zich over, dat het Katho lieke Soest hare geestelijke overheid im mer zulks een groote achting en eerbied toedraagtjdie inzonderheid tot uiting komt bij feestelijke gelegenheden als deze en waarvan wij thans weder een stoffelijk bewijs heeft willen geven in de prach- tigen klok en de schoone boekenkast, die spreker den jubilaris namens de pa rochie mag aanbieden. Vervolgens werd door den Heer Ben schop, namens de H. Familie het ge schenk der leden, besjaande in écs? tal schiwertjennernleutirevi er a 11 den Eerwaarden Jubilaris aangeboden in zijne kwaliteit van Directeur der H. Fa milie. Spreker memoreerde in zijne toe spraak de liefde, die kapelaan Schaep- man de vereeniging toedraagt en hoe deze zich er immer over verheugt, wan neer de leden trouw de oefeningen bij wonen. Maar zegt spieker, ook de leden der H. Familie achten haar Directeur hoog en daarvan hebben zij een bewijs willen geven in het cadeau, zooeven aan geboden, hetgeen immer voor Z. Eerw. een aandenken aan de H. Familie van Soest moge zijn. Hij eindigt met den wensch, dat de Eerw. Jubilaris nog vele jaren met de zelfde toewijding aan het hoofd der H. familie moge blijven staan. Vervolgens nam de jubilaris het woord memoreerde hoe de datum van 14 Februari voor hem een gewichtige dag was, niet alleen wegens het feest, dat hij heden mag vieren, doch ook omdat deze dag hem herinnert aan zijne moeder z.g. die op dezen datuin hare verjaardag vierde. Spreker verheugt er zich over zooveel blijken van genegenheid te mogen onder vinden, waarvan inzonderheid de ge schenken getuigenis afleggen, die hij zoo- even van de parochie en van de leden der H. familie in ontvangst heeft mogen nemen. Hij dankt den goeden God, Die hem dit feest doet vieren en de parochi anen en de leden der H. Familie, voor de gebeden, die zij voor hem gestort en de prachtige cadeaux, die zij hem ge schonken hebben en ook allen, die op de een of andere wijze blijken van be langstelling in zijn jubile gegeven hebben. De gewijde jubilaris zal van zijn kant niët nalaten den Zegen Gods over hen allen af te smeken en alles doen, wat kan strekken tot geestelijk en tijdelijk welzijn van de parochie en van de H. Familie. Daarna had de receptie plaats, waar van een overdruk gebruik gemaakt werd om den geachten jubilaris geluk te wen- schen, terwijl tal van bloemstukken en kleinere geschenken namens verschillen de Katholieke Vereenigingen alhier en van parochianen en vereerders van den jubilaris werden aangeboden. Het Katholieke Soest heeft wederom hare geestelijke overheid geëerd. De symphonie der St. Joseph Jonge- lingenvereeniging bewees ook thans we der belangloos hare diensten door af wisseling en opluistering met hare mu ziek van de feestelijke bijeenkomst. duet van den eersten rang, hierbij dui delijk naar voren treedt. Wij bevelen dan ook kennismaking mit dit boekje, dat de gelegenheid biedt een ruimer inzicht te krijgen in de be- teekenis van een voor ons Vaderland zoo belangrijke tak van industrie in het algemeen, en in het prestatievermogen van de Gazelle Rijwielfabriek in het bij zonder, gaarne aan. Wij voegen hieraan toe, dat als ver tegenwoordiger voor deze plaats optreedt A Fugers Kerkstraat en H. Grift Krom meweg 28. ONBESTELBARE STUKKEN terugontvangen te Soest in de 2de helft dir maand Januari 1924: 1. Officier van Justitie, Utrecht .2. Mevr. van Haeften, Malang. Drogist - Opticien aanzetten 5 cent per stuk Eerste Soester Electrische Brillenslijperij Burgem. Grothestr. 28 - Soestdij Rijks depót voor Post- en Rentezegel: .SCHENNIS DER EERBAARHEID pe politie maakte proces verbaal op tegen Mej. K. K. woonwagenbewoonster te Boesterberg, ter zake openbare schen nis der eerbaarheid, terwijl tegen G. me de^ wonende in een woonwagen aldaar procesverbaal is opgemaakt wegens het voordeel trekken uit ontucht. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING De Wethouder onzer gemeente, de Wel.Edelen J. J. A. de Koning, is door den Koning van België vereerd met eene onderscheiding en wel met die van „Rid der in de Kroonorde van België". GEVONDEN VOORWERPEN Op werkdagen, des voorm. tusschen 9--12 uur, zijn op het Politiebureau inlichtingen te bekomen van de volgende voorwerpen Een gouden bril, een kinderdas, een Jffer en een boender, een stukje :clame-gummi in omhulsel, een-heeren ^(dschoen, een bruine en een grijze ceTfituur, een paaje waanu guiuVjnij. dekentje, doek, fietssleutel enz., een kinderhandschoen, een kinderhand- schoen, een damesbeursje met inhoud, een paar schaatsen, een paar motor handschoenen. RIJWIELFABRIEK „GAZELLE" Voor ons ligt een reclameboekje, uit gegeven door de bekende Gazelle Rij wielfabriek te Dieren. Dit boekje, dat er zeer aantrekkelijk uitziet, boeit door een serie belangrijke afbeeldingen, hoofdzakelijk op deRijwiel- fabricage betrekkinghebbende, terwijl het verder wordt verlevendigd, door een in- terressante novelle. Op duidelijke en aangename wijze geeft het boekje een aantal fabricage processen weer, waardoor men zich eenigszins een idee kan voimen van het geen aan het fabriceeren van goede rij wielen vastzit, terwijl verder het ernstig streven van de fabriek om het Gazelle rijwiel te doen zijn een nationaal pro- MANNENZANGVEREENIGING „APOLLO" De Mannenzangvereeniging „Apollo gaf Donderdagavond j.I. voor een volle Rembrandtzaal een goed geslaagd con eert. We hopen in ons volgend nummer hierop nog eens terug te komen. TOONEELUITVOERING Zondagavond werd door de leden der St. Joseph Jongelingenvereeniging in het St. Josephgebouw eene tooneel uitvoering gegeven. Beide stukken, maar meer in het bij zonder „Wie kaatst moet den bal ver wachten", werden keurig voor het voet licht gebracht. De regie bleek in uitstekende handen, hetgeen wij reeds hadden verwacht, ter- wijljhet decor en de costumes aan al le eischen voldeden. Tijdens de pauze gaf de symphonie eenige opgewekte nummers. Bij de herhaling op Maandagavond was de zaal wederom goed bezet. WINTERLEZING Lest, best, was deze laatste winter- lezing in dit seizoen, wat betrof de op komst van belangstellenden. De Rem brandtzaal was Woensdagavond, 1. 1. tjokvol. Met aandacht werd geluisterd naar de rede van den Heer L. Penning over Zuid-Afrika, daartoe uitgenoodigd door het Christ. Comité voor Winterlezingen. Verduidelijkt door lichtbeelden ver haalde spreker hoe de eerste Hollanders bezit namen van het land aan de Kaap en er eene kolonie stichten hoe na den oorlog met Napoleon die kolonie in Engelsche handen kwam en de Holland- sche boeren, niet onder vreemde heer schappij willende leven, in ossenwagens noordwaarts trokken en gaandeweg de Transvaal, Oranje vrijstaat en Natal op Kaffers veroverden. In korte trekken beschreef de Heer Penning de laatsten Transvaaloorlog, het dappere verzet der Boeren tegen het onrechtmatige inbezit nemen van hun land door de Engelschen en hoe zij ten laatste voor de overmacht moes ten zwichten. Bij de vertoonde portretten van de kopstukken der Boeren vertelde Spr. vele eigenaardigheden van hun leven en karakter. Zoo van Paul Kruger, Pre sident Stein, Christiaan de Wet, Smuts de Hertog en vele anderen. Na eenige voorbeelden gegeven te hebben van de gastvrijheid,dehulpvaar- Geeft U te koop en te huur zijnde perceelen op aan het van den Architect en Makelaar Stationsweg 22, Tel. 172. Laanstraat 61 BAARN Telefoon 119 digheid maar vooral van de godsdienst zin van de Znid-Afrikaansche Boeren, besloot Spr. met de wensch en het ver trouwen, dat zij nog eens een souve- reine staat zullen vormen. Om daartoe te geraken, rekende de Heer Penning op de moreele steun van Holland, hun moederland de sympathie van Nederland, die hen in de grootste ellende nooit verlaten had. Het zenden van een oorlogsschip door Koningin Wilhelmina, om President Kruger naar ons land te brengen, was daarvan een treffend bewijs. De heer Kléin bedankte den spreker voor zijn belangrijke rede en riep de talrijke belangstellenden een weerzien in het volgende seizoen toe. De steeds groote opkomst had bewezen, dat deze lezingen steeds zeer gewaardeerd werden. Met dankgebed werd de bijeenkomst gesloten. SPORT d. Berg, J. Groenhuizen en A. de Vries en op de heeren Nooder, Steur, du Saar, Bonne, Veenstra, de Vries. Wel dames allemaal komen hoor, speciaal die, die anders niet te veel meespelen. Onze feest avond is vastgesteld, n. 1. op 8 Maart in „Eemland". De kaarten zijn al gedrukt. Jongenlui, veel kaarten verkoopen hoor We hebben groote onkosten en als 't kan moeten die onkosten worden gedekt door de opbrengst van de kaartenverkoop. Dus allen flink aan 't verkoopen. Als je uitverkocht bent kan je bij Piet meer kaarten krijgen! Clubnieuws V. V. „Soest". Soest I Steeds Voorwaarts I (7—2) In een enthousiast gespeelde wedstrijd is het Soest ««lukt vr„;v.,aar,0' een nederlaag toe te brengen. „Soest' heeft 3 invallers, „Steeds Voorwaarts" was compleet. Direct zetten de gasten er alles op om te winnen en binnen 5 minuten doelpunt de linksbinnen onhoudbaar (01) voor „Steeds Voorwaarts". Nu ziet Soest het gevaar en pakken direct beter aan en de stand is gelijk (1 1). Dan wordt er mooi voetbalspel te zien gegeven en beide doelen verkeeren beurtelings in gevaar en wederom doel punt de linksbuiten der gasten (1-2). Tien minuten voor rust geeft de rechts buiten van „Soest" een tam schot op doel, de back wil weg koppen maar kopt in eigen doel (2—2), waarna het is rusten. Na de rust verandert Soest hun op telling wat een verbetering blijkt en al gauw wordt de stand opgevoerd tot (72). Zoodoende heeft Soest weer eens gewonnen. Het elftal van Steeds Voorwaarts was goed met uitblinker de keeper. Bij Soest heeft elke speler ook de invallers hun best gedaan. Dus Zondag ook zoo, dan kan er ook gewonnen worden. A.s. Zondag Competitie-wedstrijd op eigen terrein aan de Boschstraat, tus schen Soest IMadjoe I uit Huizen dit kan een pracht wedstrijd worden, daar Madjoe kans heeft om kampioen worden. In Huizen verloren wij met -0, dus hier kan gewonnen worden. Ik verwacht dan ook een Zondag veel publiek. GEMEENTERAAD VERSLAG van de vergadering, gehou den Vrijdag 15 Febr. 1924, des namiddags te 2 uur. Voorzitter: De Burgemeester. Alle leden aanwezig. De Voorzitter uit zijn vreugde over het weer verschijnen van den heer Foeken en wenscht hem geluk met zijn herstel, daarbij de hoop uitsprekende dat Z.Ed. weder geregeld de vergaderingen zal kunnen bijwonen. Aan de orde komt de agenda. 1. Vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Na een paar kleine bemerkingen van Wethouder v. d. Berg heeft vaststelling plaats. 2. Voorloopige vaststelling der ge meente-rekening over 1922. cijtefs-C rekeninS heeft de volgende eind-- BEL DAN DIRECT OP Tri Q| KORFBAL. Clubnieuws „Helpt Elkander". Afgeloopen Zondag hadden we de keus tusschen schaatsenrijden of korfbal len. Maar de wedstrijd was eenmaal vast gesteld, dus alle H. E.'ers gingen eerst eens op het terrein kijken of de tegen partij al of niet 'was gekomen. Nu, de Gooiers waren wel verschenen. Ze kwa men op met een zeer zwakke combinatie. Slechts drie spelers uit hun eerste 12 waren meegekomen. Zoodoende had E. een gemakkelijken taak. Toch was het een aardige wedstrijd. Er waren mo menten, dat H. E. een keurige partij korf bal speelde. In het aanvalsvak ook van Jan en Wim, uitstekend gesteund door Annie en Bep ging het op sommige oogenblikken prachtig. H. E. is geregeld de meerderheid en aan 't einde heb ben ze met 61 gewor&^n. Maarten was dit keer goed op dreef. En Piet maakt zoowaar een „bovenhandsch" doelpuntje. Vanmiddag spelen we om 3 uur in Baarn, vriendschappelijk tegen D. I. O. We rekenen dit keer op de dames Nanda Ortt, G. Pape, B. v. d. Es, M. v. gewone ontvangsten f 428.776.22 gewone uitgaven. f 428.712 87 Batig saldo f 64.35 buitengew. ontvangsten f 1.454.211.4I buitengew. uitgaven f 1.495.965.37^ Nadeelig saldo f 41.753.965" De heer Heijnings zou gaarne weten wat eigenlijk met voorloopige vaststelling bedoeld wordt. Spr. heeft betrekkelijk een boel bemerkingen en wijst o.a. op een post schoolborden; voor de eene school staat hiervoor uitgetrokken f266, voor een andere school f 90. Spr. vraagt waarin dit verschil kan zitten, daar het getal borden hetzelfde is en informeert of betalingen al reeds geschied zijn. Spr. wil echter B. en W. zijn bemerkingen mededeelen, en ziet af van dit in het openbaar te doen, daar de heer Besselsen ook iets over deze rekening te zeggen heeft. De Voorzitter merkt even op, dat de Raad de rekening voorloopig vaststelt, Ged. Staten stellen haar definitief vast. De heer Besselsen heeft bij deze voorloopige vaststelling verschillende dingen aangetroffen, waarop hij wijzen wil. Allereerst over de voor hem prin- cipieele kwestie der uitkeering aan arm besturen. Bij de behandeling der be handeling der begrooting heeft Spr. er reeds op gewezen dat hij zich niet kon vereenigen met de wijze van bijzondere armenzorg-regeling. De kerkelijke Arm besturen hebben in de eerste plaats voor hunne armen te zorgen. Is dit ontoe reikend, dan kunnen de armen in de tweede plaats bij de gemeenschap aan kloppen. Dit is niet alleen zijn inzicht, maar stennt ook op de wet. B. en W. hebben toen verzekerd dat elk geval van bijstand op zichzelf werd onderzocht. Bij het nazien dezer rekening bleek het Spr. echter, dat dit toch niet zoo ge schied was, daar de mandaten daarop betrekking hebbende door de Arm besturen waren onderteekend en niet door de betrokkenen. Spr. noemt dan eenige namen dezer Armbesturen. Uit een en apder zou Spr. kunnen conclu- deeren dat hij misleid \yerd. Spr. vraagt inlichtingen om zijn houding te kunnen bepalen. Weth, ,<Je Kpning zou wel wil|en ant woorden, maar Spr. heelt juist alles in het hoofd, behalve de Armenwet ën stelt daarom den vorigen Spr. voor zijn op merking schriftelijk te stellen. Nu zou hij zonder diepgaande studie niet zoo dadelijk kunnen antwoordden. Spr. blijft bij zijn meening dat in de regeling niets bijzonders zit en dat de Armbestiiren wel degelijk zoo veel mogelijk voor hunne armen zorgen; een Armbestuur, dat der Geref. Keik, doet dit alzondtr hulp, maar de armenkassen van de R. K. en Herv. Kerk blijken niet groot genoeg te zijn. Nochthans is Spr. gaarne bereid in een volgende vergadering toelichting te geven. De heer Besselsen vindt dat deze zaak niet zoo'n diepgaande studie eisclit. Hier wordt aan Armbesturen bijdragen even, wat niet volgens de wet is. )e Voorzitter gelooft dat er eenige verwarring heerscht. De gemeente geeft geen subsidie, maar springt alleen bif bijz. ge.valfen, als kerkelijke steun onloereikend isj dit gebeurt overal. I lier r

Soester Courant | 1924 | | pagina 1