9 De Vlinder BouwkTimiMGÉii Dr. DE VOS J. JORNA TWEEDE BLA Dr. v. Leeuwen, Tel. 35 Voorjaarshoeden behoorende bij „DE SOESTER" van Zaterdag 23 Februari 1924, 12de jaargang, No. 8, Uitgave G. v. d. Bovenkamp, Tel. 62, Soestdijk 12. Behandeling van een voorstel van B. en W. inzake opheffing van het trambedrijf en invoering van een par ticuliere autobusonderneming. B. en W. stellen voor, wanneer de raad zich met de voorwaarde van sub sidie vereenigt, hun te machtigen met den heer Schumacher te Utrecht voor den tijd van een jaar na overeenkomst aan te gaan, waarin de verhouding ten opzichte der gemeente volkomen wordt geregeld en waarin eenige bepalingen betreffende den dienst worden om schreven. De heer Heijnings spijt het te moe ten zeggen, maar het voorstel is Spr. veel te vaag. Spr. weet eigenlijk niets en kan zijn stem er dan ook niet aan geven. Spr. heeft 't dan over de voor gestelde wijze om het subsidie te be rekenen. De eerste drie maanden zal er wel verlies zijn (waarnaar het sub sidie berekend wordt over een jaar) en de ondernemer zou geen goed koop man zijn als hij zijn subsidie niet wist te verdienen. Ook schijnt Spr. niet veel vertrouwen in het accountantStoe- zicht te hebben, hoe zullen de afschrij vingen zijn bijv. en hoe gaat het met de werkUedenregeling en wat is er omtrent het trampersoneel bepaald enz. Spr. moet dit alles weten alvorens hij zijn stem kan uitbrengen. De heer Endendijk moet zich aan sluiten bij den heer Heijnings. Ook acht dit zoo ingrijpend voorstel zeer vaag. Bij de stukken heeft hij naar meerdere gegevens gezocht, maar de gevonden gegevens zijn niet van dien aard, dat in deze vergadering een be slissing kan genomen worden. Wij heb ben te weinig gekregen. Spr. heeft altijd gemeend, als er belangrijke din gen aan de orde kwamen, dat de leden de stukken thuis kregen om ze rustig te kunnen bestudeeren, maar dit is niet gedaan. Ze bleven hier en men had soms uren te wachten, omdat andere leden met onderzoek bezig waren, al vorens men ze onder de oogen kreeg. Spr. heeft zich voorgenomen heden niet op deze zaak in te gaan. Mevr. Droste moet ook tot haar spijt zoo spreken als de vorige sprekers over deze zaak der autobussen, die een deel van Soesf uit zijn isolement verlost. Spr. moet ook meer weten en adviseert om de zaak uit te stellen en in een volgende vergadering aan de orde te stellen. De heer Besselsen merkt op, dat de leden weten hoe hij en zijn partijge noot over deze zaak denken en zet nog eens zijn standpunt ten dien op zichte uiteen. Spr* is overtuigd, dat een eigen bedrijf bij goede functionee ring geen verlies kan opleveren. De Voorzitter herinnert dezen Spr. er aan, dat de raad in principe heeft aangenomen het eigen trambedrijf op te heffen en aan B. en W. opdroegen met een particuliere onderneming te onderhandelen, De heer Besselsen erkent dit en wilde nu de tegenstelling aangeven. Zijn standpunt is intusschen niet ver zwakt, maar versterkt. Spr. becijferd dan de schuldenlast van ons trambe drijf, maar dat geleidelijk weggewerkt zou kunnen worden onder deskundige leiding; want het vervoer neemt toe. (Verleden jaar werden bijv. 37000 per sonen meer vervoert). Spr. gaat zoo een poosje door met de voordeelen op te noemen aan eigen beheer ver bonden daarbij merkt Spr. op, dat genoemde adressant al te kennen had gegeven misschien het wel zonder sub sidie af te kunnen. Een bewijs temeer voor eigenbedrijf. De heer Scheffer daarentegen meent dat de vorige Spr. goed praten heeft, maar ondertusschen leverde ons be drijf een verlies van f 11000. Spreker heeft niet veel vertrouwen in eigen bedrijf. B. en W. neme dus de zaak in nadere overweging. Spr. zou er voor zijn eerst alles te verkoopen en dan zegt Spr. geven wij bijv. aan een ver trouwde ondernemer een subsidie, bijv. f 3000 per jaar, stellen onze eischen daarvoor en wij weten dan waar wij mede af zijn. De Heer Foeken verkrijgt daarna het woord en zegt; M. de V. Het Tramvraagstuk is voor onze Ge meente van groote beteekenis met 't oog op de bevordering van het Vreemde lingenverkeer, en alles wat daarmede verband houdt. Niettegenstaande de concurrentie kan toch op een passagiersvervoer van plm. 120.000 worden gerekend. Helaas hebben we hier een bestaand bedrijf dat financieel ziek is en van de Gemeente veel te groote offers vraagt. Daarvan de oorzaken op te sporen heeft thans geen zin. Vast staat dat de con currentie daaraan niet vreemd is. En mocht er al iets te zeggen zijn voor het ongeschoolde van het Personeel, aan toewijding voor de zaak heeft 't niemand ontbroken. Voor de Tramcommissie- was 't een verre van gemakkelijke taak een reorga nisatieplan te ontwerpen waardoor de Gemeente een alleszins voldoende ver binding hield tusschen Baarn en Soester- berg, een goede oplossing voor het Personeel werd gevonden, en de finan cieels lasten sterk omlaag gingen. Moest voor 1924, bij voorzetting van de bestaande tractie, volgens de officieele begrooting op een verlies van f 11.000 worden gerekend, zonder Soesterberg, in het reorganisatie ontwerp, kwam de Commissie tot het volgend resultaat. Aanvangspunt voor alle ritten Nieuwe Weg hoek Soesterbergschestraat. Aantal ritten naar Baarn gemiddeld 15, naar Soesterberg gemiddeld 5. Tarief plm. 41/2 cent per K.M. Totale lasten voor de Gemeente, daarin begrepen rente en aflossingen, wachtgeld en pensioen. Premies le en 2e jaar f9300. 3e jaar f 8000. 4e jaar f 7500. volgende jaren f 5000. Het rapport der Tramcommissie werd aan den Raad ingezonden begin Sep tember, de toezending aan de Leden van den Raad geschiedde 3 maanden later n.1. 14 Dec. De Raad kreeg 't ter behandeling 20 Dec., dus slechts 6 dagen beraad. De Raad besloot tot opheffing van het bedrijf en subsidieering van Partu- culiere Autobus-excitatie. Thans hebben w^oor ons het defini tieve voorstel van 6. en W., doch 't spijt mij M. de V. 't te moeten zeggen dat dit voor mij een en al teleurstelling is. Is kortheid meesttijds een goede eigenschap, hier is de kortheid bewijs van zwakte door haar absolute onvol ledigheid. De gevoerde correspondentie ontbreekt zoodat de Raad ook daarin zich niet kan oriënteeren. Op grond van het korte voorstel, en enkele simpele aanteekeningen valt niets te berekenen, en staan we dus voor de vriendelijke uitnoodiging van B. en W. een kat in den zak te koopen. Een Likwidatie begrooting op basis van behoud der remise en der rails, ontbreekt niet alleen, maar we kunnen zelfs niet veronderstellen hoe B. en W. zich een Likwidatie denken met behoud der vaste goederen. Gaan die vaste goederen over naar de Gemeente Of krijgen we slechts een verkoop van het roerend goed, en behouden we officieel toch het bedrijf? Verder ontbreekt een voorstel voor wachtgeldregeling, zoodat we daarvan ook geen kosten kennen. Moeten we nu maar besluiten dat 't Personeel ont slagen wordt met behoud van wachtgeld, zonder verder 't minste te weten Is dat geen spelen met de moreele en materieele belangen van die menschen En dan tenslotte M. de V. de eigen lijke subsidieregeling. Berekenen kunnen we niets en moeten we dus maar schatten. De subsidie zal zijn 4XSA van het verlies van het eerste kwartaal, wanneer over de andere 9 maanden geen winst wordt gemaakt, Maar wie verwacht er, zonder subsidie winst De Gemeente exploiteert thans zonder Soesterberg met f 11.000 verlies en nu wordt met inbegrip van 8 ritten op Soesterberg winst verondersteld De concurrentie zal ons Soesterberg wel laten houden, daar kan niemand 't zout in de pap aan verdienen, maar des te sterker zal ze zich werpen op de route SoestBaarn, en hoe zal dan voor de door de Gemeente te subsidieeren dienst het resultaat zijn Stel dat het eerste kwartaal slechts een verlies brengt van f 1500.dan zullen wij dus hebben bij te passen 4X het 2/3 f 4000.plus vrij ge bruik der remise. De Gemeente blijft bovendien zitten met de rente en aflossing, zijnde rond f 5000.en krijgt bovendien de kosten der wachtgeldregeling en voor enkelen misschien nog de pensioenpremies. Ik kom zoodoende aan een totaal van plm. 13000.En boven dat resultaat, dat we gerust als minimum kunnen nemen, krijgen we dan nog een tariefverhooging van plm. 25 waardoor we de con currentie nog meer gelegenheid bieden, ons afbreuk te doen. M. de V. Ik ben een groot voor stander van een goede verbinding tus schen Baarn en Soesterberg, maar dit koopje wordt mij te machtig. Wanneer 't wordt aangenomen dan zal 't blijken een reuzenstrop te zijn. Ik zal dan ook tegen het voorstel stemmen. Een tegenvoorstel te doen acht ik niet op mijn weg te liggen, daarvoor kan ik gevoegelijk verwijzen naar het rapport der Tramcommissie van 1 Sep tember. Wethouder v. d. Berg verdedigt in den breede het voorstel. B. en W. hebben niet anders gedaan dan gehoor gegeven aan den hun opgedragen last. De Tramcommissie had met honderden moeilijkheden te kampen, niet minder Spr. Hoe kunnen B. en W. met andere voorstellen komen daar niets vooraf te berekenen valt. De Raad heeft in beginsel aangenomen dat B. en W. verschillende ondernemers zouden raad plegen, met een zevental is dit gedaan, het slot is dat B. en W. met een voor stel komen dat hun 't meest geschikt voorkomt. Om tot een subsidieregeling te komen meenden B. en W. geen beteren maatschap dan het verlies der eerste 3 maanden te nemen en daar van het 2/3 voor gemeenterekening te nemen en dit voor een jaar te doen gelden. Wordt bijv. f1500 verlies ge leden dan betaalt de gemeente -/s of f1000 voor deze maanden, maakt per jaar 4 maal dit bedrag. Komt er later winst dan gaat dit van het bedrag af. Volgens Spr. konden er ook niet meer stukken overlegd worden, daar de leden veel correspondentie niet zouden kunnen lezen. Spr. gaat nu op de op geworpen bezwaren in waarom bijv. het materiaal niet eerst verkocht maar Spr. moet hier tegen aanvoeren, dat men toch geen oude schoenen weg werpt voor men nieuwe heeft. Zoolang wij niet weten hoe een nieuwe regeling werkt, meent Spr. dat 't niet verstandig is tot verkoop over te gaan. Wat de remise betreft, ook hiertegen kan geen bezwaar zijn, daar een gemeente toch wel in het bezit mag zijn van een gebouw. Over het personeel sprekende meende Spr. dat men met menschen toch niet mag handelen als met materiaal dat men over kan doen. Wel degelijk worden de menschen niet op straat gezet. Spr. eindigt met te zeggen dat B. en W. niet anders konden voor stellen en meenden h. i. met den ge- schiksten persoon aan te komen. Zeg de Raad wij willen niet, bijv. met mijnheer X in zee gaan, dan vinden B. en W. dit ook goed. De heer Endendijk zegt dat deze uitvoerige reden van den Wethouder al even vaag is als het voorstel met het tramrapport dat zooveel tijd van bestudeering heeft vereischt werd en wordt nog geen rekening gehouden. Alles blijft even vaag en negatiefSpr. heeft iets bemerkt van een aanbieding van de Fa. Selderbeek en zou van deze aanbieding iets meer willen weten. Wethouder v. d. Berg leest het schrijven van de Fa. Selderbeek voor. Deze Firma wil biïv. het materiaal, rails enz. over ner^^ voor f18000. en de weg weer in orde maken, garan-| deerd hef personeel het volle loon, houdt rekening met de pensioenrege ling, zal 4 nieuwe zware wagens in den dienst brengen, garandeerd de noodige ritten, stelt het tarief op 41/» cent per K,M., draagt alle risico enz. alles op een contract met de gemeente voor den tijd van 5 jaar tegen een subsidie van f 5000 per jaar. De heer Endendijk zegt nu iets po sitiefs gehoord te hebben. Wethouder van den Berg: precies wat ik U geef. De heer Endendijk: U spreekt bijv. niet over het personeel. Wethouder van den Berg herhaalt, dat het personeel niet gedwongen kan worden. De heer Endendijk blijft alles even vaag noemen. De Voorzitter merkt op, dat men een kwestie van vertrouwen te stellen heeft ten opzichte van den ondernemer die ons het meest geschikt lijkt en ontzenuwd verder enkele der opge worpen bezwaren, bijv. tegen het ac countantsonderzoek enz. De onder nemer waarmede B. en W. overeen willen komen gaf alleszins bevredigende begrootingen en waarborgen en meen den zij nu, dat zij met hem goedkoo- per uitwaren dan met Selderbeek bijv., die 5 jaar stelt. Misschien zijn B. en W. wat idealistisch. In alle gevallen, hier geldt het een overeenkomst voor één jaar. De heer Scheffer valt ook wethouder v. d. Berg aan en merkt op, dat hij ook geen oude schoenen wegwerpt zoolang hij geen nieuwe heeft. Spr. geeft nog eens zijn meening in deze te kennen en wenscht, als de onder nemer safe is, met hem te contractee ren, waarvan men weet, waarmede men af is. De heer Foeken weerleg uitvoerig met aangeving van cijfers het betoog van den wethouder. Vooral had Spr. gewild, dat met het personeel gespro ken had dienen te worden, dat wel degelijk er belang bij heeft hoe het bedrijf geregeld wordt. Spr. stipt dan de wachtgeld- en pensioenregeling aan en zegt dat het stellen van eenig ver trouwen altijd juist is, maar wij moe ten toch weten waarmede wij af zijn. De heer Rietveld heeft het ook over deze regeling. Spr. zegt o.a. dat het wachtgeld uitgekeerd wordt naar gelang der dienstjaren (niet 3 jaren), waardoor de pensioenstortingen geen gevaar loopen Intusschen kunnen de menschen ge plaatst worden in soortgelijke betrek kingen of ander werk zoeken, daar is toch niets tegen en komt de gemeente ten goede. Nog meerdere leden zeggen hunne opinie en dit is wel duidelijk, dat het trampersoneel maar niet zoo aan den dijk wordt gezet, maar dat over hun belangen wordt gewaakt. Wethouder v. d. Berg herhaalt, dat wat de leden aanvoerden ook even vaag is, omdat er nu eenmaal geen gegevens zijn waarmede te werken valt. Als wij b.v. met Selderbeek contracteeren, dan dient tegenover het verleenen van sub sidie een strafbepaling te komen. En zal deze firma hieraan willen. Bestaat er zulk een bepaling niet, wat moet de ge meente dan doen als de firma over een jaar het contract verbreekt, vraagt Spr. Verder deelt de Wethouder mede dat alle onderhandelingen schriftelijk ge schiedde, met geen een werd gesproken. Alleen had Schumacher hem eens be zocht om te vragen hoe het er mede stond. Vele leden antwoorden en geven o.m. te kennen dat met de firma Selderbeek ook onderhandeld had moetpn worden. Het slot van al deze uitwisseling van gedachten is, dat het voorstel van B. en W. wordt verworpen en een Com missie wordt gekozen (bestaande uit de heeren van EIten, Heijnings en Besselsen, waaraan de heer van Klooster ambts halve wordt toegevoegd) om dit vraag stuk eens in studie te nemen en met voorstellen te komen. 13. Behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aan leiding van de gestelde vraag, of uit breiding van personeel op de afdeeling van den gemeente-architect al of niet noodig is. Onder aanbieding van het rapport der bouwcommissie achten B. en W. het op het oogenblik niet gewenscht tot uit breiding van personeel over te gaan, j ten aanzien van den volontair achten I B. en W. dat geen precedent in het I leven mag worden geroepen. De heer van Elten verkrijgt daarna het woord en zegt: M. de V. Als lid van de bouwcommissie, aan welke is opgedragen door den Raad een onderzoek in te stellen, of het noodig is dat het personeel op het bureau van den gemeente-architect wordt uitgebreid, wil ik gaarne deze zaak eens toelichten. Wel licht er tusschen de stukken een rapport van den gemeente-architect en ook een van dat onderzoek, maar liever had ik gezien dat deze rapporten aan de raadsleden waren thuisgezonden, want ik vind het wel van belang dat de Raad nu eens op de hoogte komt van de werkzaamheden, die op dat bureau worden verricht. De bouwcommissie heeft voor deze zaak 2 maal vergaderd, en op de eerste vergadering is aan mij met algemeene stemmen opgedragen op het bureau van den gemeente-architect de werkzaam heden na te gaan. Hoewel ik nu niet erg ingenomen was met dat bureau, en ik ook onder de tegenstanders van uitbreiding behoorde, was het mijn vaste voornemen deze taak zoo eerlijk en on partijdig mogelijk te volbrengen. Ik ben toen reeds den volgenden dag en vervolgens gedurende 2 weken bijna dagelijks uren lang op het bureau ge weest, en nu ik op de hoogte ben van die werkzaamheden, moet ik ook ver klaren dat mijne meening geheel is gewijzigd en dat ik vol lof ben over de werkzaamheden op dat bureau ver richt, en daar er nog wel eens minder waardeerend wordt gesproken over het architectenbureau, vind ik het thans ook eerlijk, nu ik met de zaak op de hoogte ben, te verklaren dat naar mijn meening de gemeente-architect is een zeer kun dig en ijverig hoofdambtenaar, die ge heel opgaat in zijn werk als gemeente architect, en ik geloof dan ook niet dat de vorige Raad, wélke in 1920 den heer van Vliet benoemde, een betere keus had kunnen doen. Ook de beide opzichters, de heeren Meurs en van Noesel heb ik leeren kennen als ijverige en bekwame vaklieden, en er is een prettige samenwerking tusschen den chef en de ambtenaren. Wat nu de werkzaamheden betreft, deze zijn er zeer veel, zooals de Raad kon zien in het rapport van den ge meente-architect, en daar de administra teur de heer van der Woude, nu niet meer werkzaam is op de afdeeling van den heer van Vliet, en ook de daar werkzame volontair weg zou kunnen gaan, zouden alle werkzaamheden moe ten worden verricht door de beide opzichters, want de heer van Vliet zelf heeft het meer dan druk genoeg met besprekingen, schetsen maken, rappor ten, schrijfwerk, enz., en volgens mijn meening kan al het te verrichten werk onmogelijk klaar komen en is uitbreiding noodig. Nu is er een aanbod van den volontair om tegen een vergoeding van f 60.per maand in tijdelijken dienst der gemeente te komen. Deze volontair is een zeer goed, vlug en handig tee kenaar, en is goed op de hoogte van typewerk, en doet het werk, waar hij voor staat even goed als een volwassene, dus vind ik er niets tegen op deze aanbieding in te gaan, want als er een •volwassen opzichter wordt aangesteld, zal het salaris toch zeker wel f 180. f200.per maand bedragen, dus is het voordeel voor de gemeente om op de aanbieding in te gaan. M. de V. Daar ik met algemeene stemmen ben gekozen om deze zaak te onderzoeken, begrijp ik niet het voorstel van Burgemeester en Wethouders. Nogmaals verklaart Spr. te voren een heel andere meening te zijn toegedaan geweest tenopzichte van het architecten bureau, maar nu door eerlijk en on partijdig onderzoek tot ander gedachten te zijn gekomen, waarop Spr. voortgaat Ik stel voor in tegenstelling met het voorstel van Burgemeester en Wethou ders den volentair Rietveld te benoemen tot tijdelijk teekenaar op een salaris van f60.per maand, ingaande 1 Februari 1.1., en bij eindiging der betrekking wederzijds een maand van te voren opzeggen, en onder voorwaarde, dat deze tijdelijke benoeming geen voorkeur geeft bij eventueele benoeming van een gemeente-opzichter. Vele leden denken er evenzoo over, omdat de werkzaamheden waarop ge doeld wordt, door dezen volontair al worden verricht, en hij weg gaat als een tijdelijke kracht wordt opgeroepen en zulk een tijdelijke kracht veel hooger salaris zou eischen. Echter wenschen zij een tijd vastgesteld te zien voor deze benoeming. Wethouder de Koning zegt: Gelet op de tijdsamstandigheden, die bezuiniging dringend vorderen, is uit breiding niet gewenscht van ambtenaars- personeel, wanneer niet vaststaat, dat de uitbreiding in het belang der gemeente dr ngend geboden is. Tegen een niet dringend geboden uitbreiding, is boven dien het bezwaar, al weder gelet op de tijdsomstandigheden, dat daardoor hand having van de bestaande salarieering -diA-ambtenaren moeilijker gaat worden. En waar die salarissen hier te Soest niet te hoog zijn, moeten die worden beschermd tegen elke poging die te drukken, Dit vooraf. In een snel uitgroeiende gemeente als Soest, is het bureau van den Gemeente architect met de politie het eerst aan de beurt te worden versterkt. Immers juist die snelle uitgroei eischt uitgroei, d.w z. uitbreiding van de gemeentelijke dien sten in het algemeen en van dien van het gemeentelijke bureau van den archi tect in het bijzonder. Zoowel met eigen waarneming als met het onderzoek, hetwelk de Heer van Elten instelde en uit het rapport van den gemeentearchitect is gebleken dat de werkzaamheden, tot het bureau van den gemeentearchitect behoorende zich uitbreiden in verhouding der uit breiding der gemeente en in een zelfde tempo. De vraag bleef echter of die uitbrei ding reeds thans in het belang der ge meente noodig is en of het, wederom in het belang der gemeente is, wanneer die uitbreiding plaats vindt door een volontair van zeer jeugdigen leeftijd, zonder eenige algemeene ervaring tijde lijk in dienst te nemen. Het is Burge meester en Wethouders na overweging niet mogelijk geworden daar een be vestigend antwoord op te geven. De b.ehoefte aan uitbreiding moet een zekere hoogte hebben bereikt en zoolang die hoogte niet is bereikt behoort men zich te behelpen. Dit kan geschieden door inkrimping van werk wat niet direct gewenscht wordt of wel door overwerk, zao dikwijls dit vereischt wordt. En waar hier de normale arbeidstijd parallel loopt met dien der Arbeidswet, en waar als bekend aangenomen mag worden, cïat de gemeente-ambtenaren niet op een half uur zien als het belang der ge meente het eischt waarvoor eigenlijk overwerk betaald kan worden en waar de gemeenteambtenaren er het grootste belang bij hebben, dat hun salaris ge handhaafd blijft, ben ik van oordeel, dat |n geval de Raad niet tot uitbreiding jast geeft het werk toch goed en regel matig zal kunnen geschieden tot een, •wellicht niet ver afgelegen tijdstip, waarop fde behoefte aan uitbreiding haar hoogste jpunt heeft bereikt. 'I Wat de uitbreiding zelve betreft, is 'bezwaar die te doen plaats hebben op Jde wijze zooals wordt verlangd. De be zetting van het bureau van den gemeente- Jarchitect dient te geschieden met ambte- jnaren, die geschikt en bekwaam zijn om jden technischen dienst in zijn vollen fomvang te kunnen uitoefenen, waaronder |ik begrijp ambtenaren, die elders er- ivaringen hebben opgedaan, welke aan ide gemeente Soest voordeel kunnen opleveren. Dit kan niet gezegd worden .aanwezig te zijn bij een jong mensch j wiens ervaringen zich slechts uitstrekken tot het gemeentehuis en de gemeente Soest. In andere takken van den ge meentedienst kan het wellicht een voor deel zijn, wanneer een jongmensch oud wordt in hetzelfde lokaal, en op dezelfde stoel, voor technische diensten is dit immer, naar mijn oordeel een groot bezwaar, Een benoeming van een volontair brengt tevens mede, dat bij andere volontairs verwachtingen worden opge wekt op recht van voorkeur. Wanneer thans een volontlfc tijdelijk wordt be noemd, hebben *dere volontairs bij geschiktheid, eveneens recht op een tijdelijke benoeming. Een ander bezwaar is nog, dat door een tijdelijke benoeming een groote voorsprong wordt verkregen op anderen om in vasten gemeentedienst te komen. De hier bedoelde volontair is leerling van den hoofdambtenaar die bij be noeming van een technisch ambtenaar recht heeft op aanbeveling van Candi- daten. Kan het nu niet als geheel na tuurlijk worden beschouwd wanneer hij aan een oud-volontair-tijdelijk ambtenaar voorkeur geeft? Deze heeft hij immer als mensch en als ambtenaar leeren kennen. In hem wordt hij slechts de voortzetting van eigen idee en inzichten. Het spreekwoord, eenigszins gewijzigd kan gelden „Tel maitre" tel Volontair. Nu moge men zeggen wel nu wanneer dan blijkt, dat die oud-volontair uit blinkt onder de meest ernstige sollici tanten, is zijn benoeming redelijk. Zeker, doch een redelijkheid, die op onrede- lijken grondslag rust, die gemaakt is. Tenslotte is mijnerzijds ook wel eenig bezwaar, dat de allernaaste bloedver wanten van raadsleden de openvallende ambtelijke bedieningen gaan innemen. Een raadslid, wiens zoon in dezelfde gemeente ambtenaar is, kan, hoe eerlijk en onpartijdig bij art. 5 niet onpartijdig blijven in geval de belangen zijn zoon den ambtenaar in het spel zijn. Een ouder blijft ouder, ook al is hij raadslid. De gevallen, dat een ouder, terwille van het recht, zijn kind veroordeelde, zijn zoo zeldzaam, dat die in de historie bewaard worden als een buitengewoon feit. Tenzij het belang der gemeente dit eischt, zal ik mijn medewerking nimmer verleenen bij het benoemen van amb tenaren wier bloedverwanten in deze gemeente lid van den Raad zijn. Een kleine twee uur wordt over de j uitbreiding van deze afdeeling gedis- cuseerd, waarbij ook nogal eens de opmerking wordt vernomen, dat van uitbreiding niet gesproken kan worden, wijl men haar inkromp. Het resultaat is, dat de volontair eene aanstelling krijgt tot 1 Jan. 1925 op een salaris van f 60 per maand en dat besloten wordt, wan neer later meerder personeel gewenscht is, hetzij tijdelijk of vast, een openbaren oproep van sollicitanten zal plaats hebben. 14. Behandeling van eenige verzoe ken om ontheffing van bepalingen der Bouwverordening. Aan de verzoeken wordt voldaan. 15. Behandeling van verzoeken om aankoop van gemeentegronden. G. v. d. Berg, Molenstraat, wenscht aankoop, maar B. en W. stellen voor niet te verkoopen, omrede bedoeld per ceel als uitweg gebruikt wordt voor de achterliggenden. Ook bij een verzoek van Pohlman wordt voorgesteld niet te verkoopen, daar verwacht mag worden, dat met eenigen tijd bedoeld perceel meerdere waarde zou krijgen. Zoo wor den bij meerdere verzoeken op even-" tueele stijging in waarde gewezen. Op een verzoek van L. Vervat, aankoop van een stuk grond hoek Prins Hendriklaan, willen B. en W. ingaan. De heer van Elten acht den prijs welken men Vervat noemt, wel wat hoog (pl.m. f 5.Spr. wijst er op dat aankoop van een stuk grond naast de Chr. school afsprong door te hoogen prijs, f 3.50 k f 3.is volgens Spr. hoog genoeg. Mevr. Droste is het daarmede niet eens en noemt heel andere prijzen, die men in de omgeving van H.Ed. vraagt. Eenige leden meenen dat deze ver gelijking niet opgaat, dit zijn hoofdwegen, maar Mevr. Droste noemt nu ook een weg waarvan men dat niet kan zeggen. Intusschen is het half zeven geworden en verlaat de Voorzitter de vergadering. Weth. de Koning neemt thans de lei ding over de aanvraag van v. d. Berg wordt heel wat gesproken, vele leden, in bijzonder ook de heer Foeken keuren het speculatief element dat voor begint te zitten bij B. en W. af en wenschen dat B. en W. een prijs noemen en de heer Hilhorst moet den Wethouder v. d. Berg die het voorstel van B. en W. verdedigt, zoo nu en dan opmerken dat hij er glad naast is en nog niet goed thuis is in het erfpachtrecht, maar de Wethouder beziet het anders, en blijft het antwoord niet schuldig. Óver dit en eenige voorstellen wordt nu gestemd maar B. en W. behalen de overwinning, al is 't soms kantje boord. 16. Vaststelling van een besluit tot verkoop van Grond aan het Julianaplein. Dit betreft aanvrager Geubbels. De prijs bedraagt f3150. 17. Aanbieding van het adres van de R. G. en Chr. Bouwvak- en Land arbeiders, verzoekende maatregelen te treffen ter voorkoming van financieele bezwaren voor tewerkgestelde arbeiders in verband met het plakken van rente zegels invaliditeitswet. In handen van B. en W. gesteld. Voorts doet Wethouder de Koning mededeeling van eenige ingekomen stukken. Bij de rondvraag vraagt de heer Van Eek eenige inlichtingen omtrent steun regeling, en of er nog uitkeering heeft plaats gehad van de drie dagen waarbij de 2 Kerstdagen behooren en waartoe de Raad besloot. Wethouder de Koning antwoordt, dat hij dit na zal gaan en zal het den heer Van Eek niet al te'kwalijk nemen dat deze in een eerste opwelling bij deze gedachtenwisseling een opmerking maak te met de beleedigenden ondergrond, dat hij de belangen van deze menschen niet veilig achtte bij B. en W. De heer Hilhorst pleit voor een ouden werkman, die jaren lang de gemeente trouw heeft gediend, maar die destijds niet in het dienstverband opgenomen kon, vanwegen zijn jaren en daarom los bleef. Deze m?" 's nu onlangs zon- der opgaaf van redenen ontslagen. Spr. had al in een vorige vergadering ver wacht een beslissing te hooren omtrent dezen man, wien men had toegezegd dat de gemeente hem niet zou vergeten. Wethouder de Koning is daar niets van bekend en zegt onderzoek toe, daar ook hij meent dat dit dan niet in den haak zou zijn. De heer Besselsen noemt het schande dat een man van 70 jaar nog werken moet en zou gaarne de rechtspositie van het Gemeentepersoneei zien vast gesteld. Wethouder de Koning beaamt dit, poch vindt 't wel een weinig vreemd, dat van de zijde van het personeel daar niet zoo op aangedrongen wordt. Nadat Mevr. Droste B. en W. gevraagd heeft of zij geen stappen bij den Dir. Gen. der Posterijen kunnen doen, dat de postkring voor Soest wat uitgebreid wordt, zoodat in een zekeren kring geen bezorgloon van telegrammen meer be hoeft betaald of dit tarief daardoor lager kan worden en Wethouder de Koning toezegging heeft gedaan dat B. en W. hiertoe bereid zijn, al vreezen zij dat het weinig zal helpen, sluit hij precies 7 uur de vergadering. Kerkberictiten. Zondag 24 Febr. 1924. SOEST Ned. Herv. Kerk Voorm. 10 uur Ds. D. P. Brans. Nam. half drie (Hees) Ds. Brans 's Avonds 6 uur in de Ned. Herv. Kerk Ds. Kievit van Baarn. Zondagsschool in de Ned. Herv. Kerk van 12—1 uur n.m. en in de openbare school aan de Beetzlaan van half 1 tot half 2 n.m. Geref. Kerk Voorm. half 10 en nam. half 6 Ds. J. Hoek. Christel. Geref. Kerk. Turf straat Zondag voorm. 10 uur en 'savonds 6 uur Godsdienstoefening. Woensdag 27 Februari 's avonds 7 Ds. G. Salomons van Amersfoort. V r ij z. G o d s d i e n s t i g e n. Rembrandtzaal Voorm. half elf Ds. H. H. Dorgelo van Kuilenburg. SOESTERBERG. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. Radix. Nam. 6 uur in de Christel. School de heer Valther. DEN DOLDER. Ned. Herv. Gemeente. Groote zaal der Kon. Zeepfabriek. Geen dienst. BAARN Ned. Herv. Kerk Voorm. 10 uur ds. 1. Kieviet, 's Avonds 6 uur Ds. Adriani. Geref. Kerk Voorm. 10 uur lezing en nam. 6 uur Ds. Meijnen. Christel ij k e Geref. Gemeente Naussaulaan. Voorm. 10 uur en 's Avonds 6 uur ds. Molenaar. Nederl Protestantenbond. Voorm, hajf elf d.s,. G. J._Sii;ks_van den Haag. LAGE VUURSCHE Nederl. Herv. Kerk Voorm. half 10 en 's avonds 6 uur Ds. Gunning. BILTHOVEN (Biltsche Kapel) Voorm. half elf ds. G. Koning van Utrecht. EVANGELISATIE HILVERSUM Alb. Perkstraat. Voorm kwart voor elf dr J. F. Bee- rens van Utrecht. Arbeidsbeurs. Aanbieding werkzoekenden: 17 Opperlieden. 10 Losse arbeiders. 4 Timmerlieden. 5 Land- en Tuinarbeiders 24 Metselaars. 14 Grondarbeiders. 3 Kantoorbedienden, 4 Schilders 1 Behanger 1 Bakker 1 Sigarenmaker 1 Tooneelspeler 1 Chauffeur 1 Metaalbewerker. ZONDAG 24 FEBR. IS AANWEZIG Zondag 24 Februari is aanwezig Mode-Magazijn Laanstraat 77 Baarn Bericht de ontvangst van een groote mooie sorteer//# EIGEN ATELIER De nog aanwezige Wintervoorraad wordt tegen prijzen ranaf F 0.50 OPGERUIMD bM zich beleefd aan voor

Soester Courant | 1924 | | pagina 5