Hoe wilt gij verkoopen iisii] Hel zsot iiiü ee hoeü heen. mm Mm ui w pilei 11 ie neesi alieiede ijze üsor dief mie iiifleifMifiHH lef Soester Nieuwsblad. Ford-Torpedo GARAGE STAH Woningbureau CORRY IUYT Piano Leerares P. MAN O. F, VOIÖT LIERTJES mm A. BENNING's VERKOOPHUIS Zoekt gij een geschikt CADEAU voor Verjaardag of Huwelijk? Steenhofstr.5-Tel.S45 G. J. SMIT - (ONSBQEKENHUIS) GsSlettemesjes Telefoon 47, Soestdijk 3e Jaargang No. 10 Gecontroleerde oplaag 2600 exeniplaren. Verzending per post. Zaterdag 8 Maart 1924 soEmniEüWM Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-AdresC. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond. Adres te Soesterberg: C. J. VAN DAM, Zeisterstraat 15. Baarn - Filiaal Soest Brengt dan een bezoek aan bovenstaand magazijn, waar U een prima sorteering vindt, Ruime keuze Speelgoederen, luxe artikelen enz. enz. Aanbevelend, A. BENNING. HBBBHKBHEfflaaaHaisaEissjBaHEaEHaaswEBBfasBsaaaisaHaaBEgtaaa Off. Bekendmakingen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend dat het verzoek van H. C. Valkenet om in zijn per ceel, kadastraal bekend in Sectie H. no. 3191, Kerkstraat no. 14, een tweetal motoren te mogen plaatsen, door hen is toegestaan. Burgem. en Weth. voornoemd, Soest, 4 Maart 1924. De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest brengen ter openbare kennis, dat gelegenheid tot kostelooze inenting zal worden gegeven te Soes terberg, op Dinsdag 11 Maart a.s. des n.m. te 3^/g uur, in de openbare lagere school aldaar. De ouders worden er aan herin nerd bij de inenting hunne trouw boekjes mede te nemen, terwijl het voorts aanbeveling verdient, dat de Hor [rjririoi-on tevoren goed met "water en zeep gewassen worden. Soest, 5 Maart 1924. Burgem. en Weth. voornoemd. De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, BATENBURG. Toelating kinderen op openbare scholen. De ouders, die met 1 April a.s. hunne kinderen voor het eerst on derwijs wenschen te doen geven aan de openbare lagere scholen in de Kerkebuurt, aan de Beetzlaan of te Soesterberg, worden verzocht, onder overlegging van het pokkenbriefje hiervan opgave te doen bij het des betreffend hooft der school. Gelegenheid daartoe bestaat op Maandag- en Dinsdagavond van 6 tot 7 uur aan de school. De kinderen moeten op 1 April minstens 51/2 jaar oud zijn om toe gelaten te kunnen worden. Verzocht wordt bij de keuze der school rekening te houden met de plaats dier school, ten opzichte van de woning. Burgem. en Weth. van Soest, De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. Burgem. en Weth. der gemeente Soest brengen ter openbare kennis, dat de beslissing op het verzoek van P. B. Rademaker, alhier, om ver gunning tot uitbreiding zijner brood- bakkerij door den bouw van heete- luchtoven in het perceel aan de Laanstraat No. 15, kadastraal bekend in Sectie H. No. 3842, omreden, dat het onderzoek nog niet zoover is gevorderd, dat thans reeds eene beslissing genomen kan worden, door hen is verdaagd. Soest. 7 Maart 1924. De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand. Inbraak etc. Belast zich met aan en verkooop van Villa's, Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen Kroniek van de week. Zoo Zie je me en zoo zie je me niet. Van Diet- schen bloedt. Een man met een groote broek. Echt revolutionair. En ze schreven mekaar een brief. De "Vorige week hadden we 't over de Vlaamsche leeuw, dat die wel eens op zou kunnen staan uit z'n rust, en de hoeraroepers zou kunnen verscheuren, Welnu, hij heeft met z'n staart op den grond geslagen, zich uitgerekt en gebrult, enzoo zag je Theunis en z'n ministerie en zoo zie je ze niet meer. Ze hebben de beenen genomen. Nu weet ik wel. dat niet alleen de bewuste Vlamingen 'm dat gelapt hebben, maar ik weet toch ook, dat het juist de Vlaamsche bladen zijn geweest, die zich hebben schrap gezet, tegen de, zoo zij het noemen, over levering van België aan Frankrijk. Woensdag, de dag voor de stemming over het economisch verdrag met Frankrijk, (welk verdrag in de Franache kamer met algemeene stemmen is goedgekeurd,) bevatte de Vlaamsche „standaard" met vette letters deze krasse „waarschuwing". „Indien vandaag in het parlement een meerderheid gevonden wordt ten voordeele van het Fransch- Belgische handelsverdrag, dan heeft die meer derheid terzelfdertijd, de volstrekte nutteloosheid van het parlement bewe zen. De bevolking verlangt van hare vertegenwoordigers, dat ze geen knechten zijn, die gedwee gehoorza men, maar wel, dat ze zelfstandige mannen zijn. die een beslissiag durven nemen en kunnen en durven weerstaan aandrukking. van welke ze aard ook zij. Indien de meerderheid van het parle ment het regiem der dictatuur aanvaardt, dan moet ze dat regiem openlijk aan vaarden dat ze dan de regeering niet langer belemmere en dwarsboome, door nuttelooze en ondoelmatige besprekingen, maar dat ze zelf de ontbinding van het parlement voor- stelle en aan de dictatuur de volledige verantwoordelijkheid late Dat heeft blijkbaar geholpen, want het verdrag werd met 95 tegen 79 stemmen verworpen. Dat verdrag met Frankrijk, had de regeering maar alvast geteekend, 't moest alleen nog maar even worden goedgekeurd door het volk in casu de volksvertegenwoordiging. En die heeft gezegd: we zijn hier in België, en niet in Parijs, en we stel len heel geen prijs op dat mooie, goeie beste, voordeelige verdrag, dat jullie bekokstoofd hebbenvort 'r mee. En zoo zag je Theunis, en zoo zag je Thenis niet meer. Hij kon dadelijk een kaartje naar Parijs nemen, om uit te huilen aan de boezem, van z'n boezemvriend Poincaré. Wat nu? vraagt men nu bij de Belgen, en niemand kan daar nog een antwoord op geven. Maar 't is begrijpelijk, dat Vlamingen zeggen: kom maar voor den draad, kameraad, met een paar andere, of dezelfde mannen, als ze maar een Belgische politiek voeren; wij wachten wel even. En onderwijl kammen ze de Vlaamsche leeuw de manen wat op, en voeren ze hem wat ie graag lust. Voor ieder, die belang steld in den strijd van onze Zuidelijke buren, en dat doet toch elke Nederlander, want 't gaat daar om het behoud, van de Nederlandsche taal en van de Ne- derlandsche cultuur, is het duidelijk, dat almaar naar aansluiting gezocht wordt met Frankrijk. De reden ligt voor de hand. Hoe meer geinteresseerd bij Frankrijk, en verbonden met Frankrijk, hoe ver der van het boere-Nederlandsch en hoe sterker straks tegenover het Ne- derlandsch. Een paar jaar geleden is opeens een militair verdrag mee Frankrijk gesloten, zonder dat het parlement, ook nu nog, weet wat er in staat. Dat had ook de regeering maar even geteekend en goedgekeurd. De gevolgen van dat verdrag ko men zoo zachtjes aan aan het licht. De „Standaard" en de „Schelde" wezen dezer dagen veelbeteekenend op de nieuwe kazernes in West- Vlaanderen en den aanleg van een strategische spoorweg van Duinker ken naar Zee-Brugge. Die kunnen te pas komen, tegen de Engelschen, tegen de Hollanders, en ooknu Uitgave en druk: Van Weedestraat 15 - Soe stdijk - Telef. 181 ja, een partijtje Fransch gezinde sol daten in Vlaanderen, kan ook geen kwaad om die Vlamingen bij het Fransch leeren wat behulpzaam te zijn. In ieder geval kunnen wij niet on verschillig zijn voor de verdere ont wikkeling van de toestanden daar, en kunnen we als Nederlanders slechts de daad van de tegenstemmers toe juichen. Het is volstrekt niet denkbeeldig, dat de Belgen, nu Frankrijk den zak heeft gekregen, trachten zullen, zich meer met Nederland te verstaan, en nauwere economische aansluiting met ons land zoeken. Ludendorff, de gewezen veldheer van Wilhelm II die „Oberster Krieg- herr" was, staat thans terecht. Hij niet alleen, maar het heele ge zelschap Poetsers. Die heeren daar, die voor den rechter moeten verschij nen, en daar ondervraagd worden, nemen geen blad voor den mond, maar spreken, of zij de lakens uit te deelen hebben. Ludendorff, de gewe zen maarschalk, maakt het daarbij wel het ergst. Hij trekt inderdaad een grooten broek aan. In een rede, welke ruim drie uren duurde, zeide hijGeen joden, geen katholieken, geen republikeinen, geen socialisten, geen communisten, en geen enkele vreemde nationaliteit, zullen geduld wordenwanneer hij en z'n medepoetsers (zetter, zet asjeblieft geen patsers) de macht weer in handen hebben, en de heilige Duit- sclie cultuurook niet erg verdraag zaam, en niet etg christelijk. Vredelievend? Schikt nog al. Schikt nog al Ja, voor een vecht jas als Ludendoff, je moet rekenen, dat hij heel niet over stikgassen ge- sprQken heeft. Plaats nu eens naast al dat gezwam en geblaf van deze revolutionaire heeren, want dat zijn ze inderdaad, een paar mannen uit de geschiede nis, en neem dan ook maar leger aanvoerders of vlootvoogden. Dan plaats ik hier voor Uw aandacht Stadhouder Willem III; Tromp en dc Ruytcr. Hcbb©»- die, zooals Lu dendorff en z'n medeblaffers, zich opgedrongen aan het volk? Hebben deze mannen gezegdgeen raensch kan zoo goed regeeren als wij? Wij kunnen 't alleen maar? Neen! en nog eens, neen! Zij leden liever schade en ongelijk, dan tegen de over hun gestelde Overheid op te staan en daarmede tegen de hoog ste Overheid, God. En zij leefden toch in, door velen alzoo genoemde: „barbaarschetijden", waarin de beschaving op laag peil stond. 'n Fijn soort beschaving van Lu dendorff. Geef ons dan maar een beetje bar- baarschheid van mannen als Willem III, Tromp en de Ruyter. De Grondwet erkenden die zwet- sers niet meer, ze verklaarden ten minste, dat voor hen geen grondwet bestond. Natuurlijk niet, en God de Heere wordt al lang door die betwe ters bewust genegeerd, 't Is dan ook revolutionair in optima forma. Geen God en geen meester. Hier past het schriftwoord„Ze hebben Mijn Woord verworpen, wat wijsheid zou den ze hebben? Arm Duitschland, als het zulke leids lieden krijgt. De Britsche ministerpresident Mac Donald heeft een brief aan Poincaré geschreven en daar z'n hart eens in gelucht. Heel vriendelijk, maar raak. Hij zegt daarin dat de Engelschen met bezorgdheid aanzien, al die mili taire toebereidselen van Frankrijk, vooral aan den westelijken kant en aan de kust. En hij herinnerd Fran krijk ook, dat het nog zoo n groote som aan oorlogschuld aan Engeland moet betalen, waar Frankrijk nog geen voet voor verzet heeft. Engeland heeft zijn schuld onder handen genomen en is begonnen met betalen, en Frankrijk heeft een lucht vloot gebouwd en z'n leger versterkt en geheel toegerust van het geld dat Diploma M. t. b <d. T. Voor beginnenden en verge- vortierdetf Nieuwe weg 95. - Soest het aan Engeland bèta) n moest, en heeft er z'n vriendjes mee geholpen, om ze ook goed in 't wapentuig te kunnen steken enz. enz Daarop heeft Poincecé een brief terug geschreven aan ?Jiac Donald, en dan schrijft hij heel naiefzijn er dan bij U in 't land not Engelschen, die heuschelijk Frankrijk in staat achten om militaire toebereidselen te nemen tegen Engeland Kijk eens hier beste vriend, die militaire toebe reidselen zijn voor beveiliging tegen Duitschland, en dat ze 'zoo aan de westkant zijn, dat komt omdat we geen plaats genoeg hebben in 't Oosten Wablief En re dacht, dat Frankrijk zoo veel soldaten naar huis had gestuurd, en er zooveel minder onder de wapenen had dan voor den oorlog, en zooveel milli. rd bezuinigd, En nu geen plaats genoeg Enfin, daar zal m'n verstand te klein voor zijn, om te begrijpen Over de schuldenkv.xsüe praat hij maar niet. Hij bedankt Mac Donald, dat hij ook van meenirg is, dat al de schulden van de geallieerden een geheel zijn, maar de rest laat hij zoo'n beetje blauw-bla^w. Wat hij wel zegt P'uincaré? Dat nooit de Franschen vov>rnemens zijn geweest, ook een enkeie vierkanten Meter grond van Di itschland bij Frankrijk in te lijven, of van één enkele Duitscher ooi maar een Franschman te maken. In elk geval kunnen we de poging en manier van Mac I >onald toejui chen, die hij op een gun tig oogenblik ondernomen heeft, on'iat Poincaré met de desolaten toeri.and van de schatkist, en de al ina<ri duikelenden franc, wel het een r S het andere aanbod of uitweg zal jannemen. Wie weet misschienjeet Poincaré binnenkort wel uit Donald'c hand. Gz. Drogist - Opticien aanzetten 5 cent per stuk. Eerste Soester Electr. Brilfenslijperij. Tandarts Tandtaohnicus houden spreekuur iedereh. Donderdag avond van 6-9 uur, ten huize van J. VAN GOOR, Middelwijkstraat 5, Soestdijk. RADIO. In Nederland zijn thans een aan tal stations, die regelmatig telefonie uitzenden en daarbij denken we in de eerste plaats aan de Nederland sche Seintoestellenfabriek te Hilver sum, die eiken Zondagavond van 8V210V2 uur ons vergast op een mooi muziekprogramma, dat hier in Soest, vanwege de zeer geringe af stand tot Hilversum, altijd zéér goed hoorbaar is, zelfs met bescheiden ontvanginstallaties. Daarnaast is er de Nederlandsche Radio Industrie te den Haag, (P. C. G. G.)-die Zondags middags en Maandagsavonds haar concerten en Donderdagsavonds voor de Nederlaudsche Vereeniging voor Radio Telegrafie de „omroep" dier vereeniging uitzendt. Voorts zijn er nog het persbureau Vaz Diaz te te Amsterdam, dat dagelijks pers en marktberichten en wisselkoersen geeft op gezette tijden en de Ver eeniging voor den Effectenhandel, die met dezelfde zender 's middags beurs- ADVERTENTIËN van 1-5 regels fO.75. Iedere regel meer f 0.15. Bij contract groote korting Advertenties tot Vrijdagmorgen bij den Uitgever, berichten en koersen „rondspreekt", terwijl voorts nog enkele andere stations ons op muziek onthalen. In Engeland zijn thans een 9-tal „broadcasting stations", die eiken dag soms zelfs al vanaf 12 uur 's mid dagshunne muziek, voordrachten enz. het luchtruim inzenden, met tusschen- poozen tot 11 uur 's avonds, elk wat wils geven en hier ook heel goed te hooren zijn, Ook andere landen blijven niet achter, zoodat er op elk tijdstip van den den dag wel wat te hooren valt. De vorige maal zeiden we reeds, dat een ieder die een ontvanginstal- latie heeft al deze concerten en be richten geheel gratis kan opvangen. Behoudens de omroep der N.V. V. R., die uit vrijwillige bijdragen wordt betaald en de berichten van Vaz Dias en de Beurs, die alleen bestemd zijn voor de geabonneer- den en daarom ook gedeeltelijk in een code, aan die abonne's bekend, worden gegeven, wordt de overige telefonie betaald door de firma's die ze uitzenden en daarom kunnen die zenders dan ook maar 1 of 2 malen per week werken, vanwege de hooge kosten. In Engeland is dit anders geregeld; daar bestaat een belasting op radio toestellen, varieerend van 1-8 °/0 en uit die inkomsten bestrijd de British Broadcasting Cy. de onkosten van den omroep, die daar dan ook zeer uitgebreid is. Het weekblad Radio-Expres heeft nu onlangs een enquête uitgeschreven, ten doel hebbend te ervaren of men in Nederland niet op een grootere algemeene omroep gesteld is en hoe men dan denkt de kosten daarvoor te dekken. Dit kan geschieden: le door vrijwillige bijdragen, 2e door betaling in den vorm eener belasting, 3e door instandhouding van den omroep uit reclame inkomsten. Dat dit punt actueel is, blijkt wel uit het feit, dat het weekblad Radio- Wereld en de N. S. F. te Hilversum beide reeds naar een eventueele op lossing zoeken en daarvoor ook reeds middelen aan de hand doen. Tenslot te is het toch ook niet meer dan billijk, dat de pl.m. 20,000 luisteraars in Holland ook alle een kleine bij drage geven voor het genoegen dat zij van ds opgevangen Nederlandsche telefonie ondervinden, terwijl het dan mogelijk zal zijn de omroep aanzienlijk uit te breiden, mede en vooral ten hunner gerieve. itsgezorsöen stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie. Velen met mij zullen met weinig waardeering voor de woordenkeuze van het Hoofd der openbare school te Soesterberg, waarmede deze zijn spijt en wrevel uitdrukt over het ini tiatief, genomen door de Christelijke school te Soesterberg" om tot oprich ting van eene voorbereidende klasse te komen, hebben kennis genomen van diens ingezonden schrijven in Uw blad van 1 Maart j.1. Dat de Regeering in hare nood zaak tot bezuiniging ook het onder wijs moest betrekken, zal toch zeer zeker door iedere belanghebbende en belangstellende, onverschillig van wel ke politieke kleur, worden betreurd, vooral ook omdat als gevolg daarvan, de kinderen een jaar later schoolon derwijs zullen ontvangen. En elk toelaatbaar middel om dit te onder vangen, zal met ingenomenheid wor den begroet. De activiteit van de Christelijke school te Soesterberg om tot oprich ting eener Voorbereidende klasse te komen, met de onuitgesproken be doeling, de kinderen toch het onder wijs te kunnen geven, zoodat zij geen nadeel zullen ondervinden van de wijziging der onderwijswet, zal dan ook alleen en uitsluitend door par- tijdigen worden afgekeurd. Dat de openbare school dat mid del niet te baat kon nemen is zeker jammer, doch waarom mocht de Christelijke school het niet? De wij ziging der Wet vond geenszins haar oorzaak hierin, dat de Overheid geen onderwijs wenschte aan kinderen van 5VS jaar, doch uitsluitend daarin, dat zij geen gelden van Regeerings-wege daavoor meende te mogen beschik- Wederom ontvangen nieuw model in grijze uitvoering. baar stellen. Door toch het geven van onderwijs aan die kinderen mo gelijk te maken, werd in geenen deele een verbod van Overheidswege over treden. Hoe de Heer Lub kan spreken van misleiding is mij niet duidelijkde gewraakte advertentie is toch aller minst een „misleiding". Ieder heeft haar wel begrepen er. mocht al een enkele de bedoeling zijn ontgaan, werd hij dan misleid? In welk op zicht dan? Het Hoofd van de openbare school te Soesterberg zegt zich naast het Christelijk onderwijs te voelen. Goed. maar uit het ingezonden stuk blijkt toch wel, dat hij zich vierkant stelt tegen de Christelijke school alhier. Mocht ik hiervoren den minder goeden indruk, welke het ingezonden stuk van den Heer Lub op mij heeft gemaakt, tot uiting brengen, hetzij hier naar voren gebracht, dat de moei lijkheid, waarmede het Hoofd der openbare school te kampen heeft om door de ongunstige verhou ding waarin de openbare- tot de Christelijke school staat.zijne school tot bloei te brer.gen, wel als eene verontschuldiging mag worden aan gemerkt. Immers heeft de openbare school, met, naar ik meen een 30-tal leerlingen, geen hulpkracht, zoodat het Hoofd zich voor de zware taak ziet gesteld zelf alle klassen te moeten onderwijzen terwijl daarentegen de Christelijke school beschikt over 3 leerkrachten, waarvan zoowel het Hoofd, de Heer Hack, als de onderwijzeres en onder wijzer, zich met v.jlle toewijding beijveren, het onderwijs aan de Christelijke school zoo hoog mogelijk op te voeren. Het is daarom dat vele ouders te Soesterberg die niet overschillig staan ten opzichte van het onderwijs aan hunne kinderen, de Christelijke school verkiezen boven de openbare, want al zou men voor zich zelf een marte laarschap voor zijne beginselen willen aanvaarden, dan nog mag men zijn kinderen niet opofferen aan eigen principe,, door voor hen de openbare school te kiezen in plaats van de goed ingerichte Christelijke school met haar uitstekend onderwijs. In dit licht gezien, is de wrevel, welke spreekt uit het ingezonden stuk van den Heer Lub wel te verontschuldigen. Alles begrijpen is alles vergeven. Met dankzegging voor de verleen de plaatsruimte. J. VAN DEN BERG. Soesterberg, 4 Maart 1924. Geachte Redactie. Naar aanleiding van het stukje, geschreven door den heer D. Lub in Uw blad van 1 Maart j.1. verzoek ik U beleefd, voor het onderstaande een plaatsje te willen inruimen. De heer Lub schijnt zeer veel prijs te stellen op het bewerken der pu blieke opinie en toont daarin groote bedrevenheid. Ik zou daartegen niet zoo'n bezwaar hebben, als hij dat deed op edele wijze. Maar de tactiek van den heer Lub, om de aandacht op zijn school te vestigen, is die, van een winkelier, die zijn zaakje tot bloei wil brengen, door zijn col lega-concurrent tegenover het pubüek verdacht te maken. Dit is niet de edelste wijze van strijd voeren, mijn heer Lub Als schoolman kan ik de moeilijk heden begrijpen, waarin U verkeert. Ieder voelt toch, dat het onmogelijk is, geheel alleen aan 6 klassen tege lijk goed onderwijs te geven, zonder dat aan eenige klas wordt tekort ge daan. Maar dat geeft U niet het recht, om tot onwaardige middelen de toevlucht te nemen Uw geheele stukje ademt den geest van verdachtmaking. En dat waarom Omdat onze school in gunstiger conditie verkeert dan de Uwe Om dat door particuliere offervaardigheid bij ons wel kan, wat bij U miet mogelijk is? Maar ik acht het bene den de eer van een man, en zeker beneden de waardigheid van een op voeder der jeugd, om naar dat laag ste strijdmiddel, laster en verdacht making, te grijpen. Ieder eerlijk strijder, die zichzelf respecteert, zal zich schamen, dit verachtelijke wapen te voeren. Elke andere strijdvorm, mijnheer Lub, passende bij onze schooltaak, aanvaard ik, maar uw marktschrewers methode, om het publiek op uw hand te krijgen, is de mijne niet. Ik zal dan ook niet ingaan op uw onwaar dige insinuaties. Tegenover laster en verdachtma king behoort men te zwijgen! Naar mijn meenir.g hebben de Soesterbergsche ouders meer behoef te aan goed onderwijs, dan aan een schoolstrijd in zijn meest onverkwik- kelijken vorm, zooals die door U en de uwen wordt gevoerd sedert uw vestiging in de gemeente en waar door de goede harmonie, die tusschen del schoen hier bestond, is verbroken. Op mogelijk verder geschrijf van die soort zal ik persoonlijk dan ook niet meer reageeren. U geachte Redactie, beXéefd dank zeggend voor de plaatsing van dit wederwoord, verElijve "-Hoogachtend, Uw dw. L. C. HACK.. Hoofd der Christ. School, Soesterberg. TUINBOUW. Zaadplanten. Het mag als genoeg bekend geacht worden, datde planten in het algemeen volkomen afhankelijk zijn van het licht. Vangen ze het licht niet in voldoende mate op, dan zijn de bladeren geelachtig in plaats van groen en missen ze de gezonde tint, waaruit haar kracht en welstand zoo duidelijk blijkt. Geldt dit voor alle planten, dit is des te meer noodig voor die soorten, welker geheele levensloop binnen de weinige zomermaanden ligt. Een plant van langer levensduur, een boom heester of vaste plant, kan nog bij gunstiger plaatsing de schade van een vorig jaar inhalen, maar zaad- planten moeten de eerste twee maan den van haar leven, zooveel ontwik kelen, dat ze tot bloeien geschikt zijn moeten dus van den beginne af, die condities vinden, welke voor een gezonde groei noodzakelijk geacht kunnen worden en deze zijn vol doende warmte, frissche lucht en licht. Ze zijn -kinderen der zon, en kunnen dier direct schijnsel niet ontbeeren. Een luchtige standplaats, liefst op het Zuiden, of vrij aan alle zijden, is voor het welslagen dus een eerste, vereischte. Daar hierop door velen volstrekt niet gelet wordt, moet dit onvermijdelijk de oorzaak zijn van mislukking. In zeer veel gevallen gebruikt men de zaadplanting voor vulling, waar dan ook niets tegen is, mits men de plek jes met zorg leert te kiezen. Men heeft in den tuin van die leege plekjes, welke er in den winter vrij licht uitzien, maar gedurende den zomer onafgebro ken beschaduwd zijn. Men denkt dan: „Juist goede plekjes om er wat zaadgoed te zaaien", en het zijn dan soms juist plekjes waar bij uitnemendheid van het zaadgoed niets terecht kan komen. Zulke plek ken behoeft men niet ongevuld te laten. Er zijn vaste planten genoeg welke er nog wel willen groeien, en er een goed effect maken. Varens komen vooral hiervoor in aanmerking, Men late ze echter liever ongevuld dan er te zaaien, want dit is op zulke plaatsen vergeefsche moeite. Alleen zulke plekjes komen in aanmerking voor zaadgoed waar de planten van den voorzomer tot het najaar in het volle genot van den zon gesteld zijn. De grond moet ook voldoende plantenvoedsel bevatten, in schrale grond komt er behalve enkele uitzon deringen van de zaadplanten zoo goed als niets terecht. Zij die gewend zijn de zaadplanten in matige tuin grond te kweeken en er vrijwel over tevreden zijn, staan toch verbaasd als ze de ontwikkeling van dezelfde planten elders zien in krachtige bodem. Al te sterke bemesting is ook niet goed, omdat men dan een te forsche bladontwikkeling krijgt ten koste van de bloei; men kieze hier de gulden middenweg. Beminnaars van warmte als het zijn, is zware grond niet doelmatig, deze blijft te koud al bevat ze veel humus. De wortels hebben ook behoefte aan veel warmte, welke in den zwaren grond niet zoo doordringt. Luchtige zwarte tuinaarde neemt de warmte gretig op, Iaat ze des nachts ook wel gemakkelijk los, doch juist die nachtelijke warnste-uitstraling komt haar zeer ten goede. In het kort komt het aldus in een paar woorden neer opeen open luchtige standplaats en een luchtige, zwarte voedzame tuingrond. Over verdere behandeling en eenige soorten hoop ik in een volgend nummer te spreken.

Soester Courant | 1924 | | pagina 1