nzaad B 'sPliiimveevoeders A B nzaad A k LAB0R' bijblad Gouw-enTimmerwerken meer en de en als kool! lermen iferialen Pr. Rupert J. JORNA F.C.Kuijperstr.3-5 rk „J4LSKJE" Telefoon 104 :<j ggrafenis-Onderneming Ved. D. HAKS in, Regeling voor crematie [STRAAT 40a - TELEF. 124 S WONDERZALF PRIJZEN Bekersen 22 Medailles? 9 ïder 10 cent per pond af 9.50 per 100 pond raan a 7 Va cent per pond af 7.00 per 100 pond EST Jï - TELEF. 42 torten Dr. Groenman, Tel. 150 Bel op 538 Amersfoort S. Menko jlft overtreffen alle anderen lerkrijgbaar „VOORSPOED" in betalinq weken) a 22 cent per pond I, Maisvlokken, havermout, ge- gde melk, melkeiwit, klavermeel, vischmeel» phosphorzure kalk, gist en levertraan- weken) 17 cent per pond weken) a 16 cent per pond I weken) a 11 cent per pond A. ENDENDIJK v HERWAARDEN Herv. Kerk) D. HOOLWERF, Dir. STOFFEERDERIJ w aagt onze concurreerende prijzen weren, winterhanden en -voeten, f 0.25 t- en Likdoornzalf wijdering in drie dagen, f 0 25 m zeere speenen bij melkvee, f 0.50 )NER, te Soestdijk bij B. KRAAL, te echt bij v. d BERGH en MISET. 5 pluimvee op de verschillende ïllingen bekroond met 0 Dkt zijn en steeds gevoed worden houdt men zijn dieren in goede :rzenden naar de tentoonstellingen ren en bij hun terugkomst vonden n in de manden. igen franco thuis 199 beboerende bij „O li SOHSTUR" van Zaterdag 29 Maart 1924, No. 13, Twaalfde ja; rgang, uitgave U. v d. BOVENKAMI', Soestdijk. DEN BURG IN 21-146. OPSLAG n.b. STATION SOEST. urreerende prijzen De Directie. (Vervolg Raadsverslag.) De Voorz. merkt op, dat de leden liet rapport in hun bezit hebben ge kregen, alsmede het voorstel van een lid dier Commissie, den lieer Besselsen, die er anders over denkt dan de andere heeren Commissieleden maar zegt Spr. daar de Raad zich indertijd toch uit drukkelijk heeft uitgesproken en in principe aangenomen, dat hij tegen gemeente-exploitatie is, vraagt Spr. zich af, of 't nu nog gewenscht is opnieuw gemeente-exploitatie zooals de lieer Besselsen voorstelt ter sprake te bren gen dit niet uit gebrek aan vvaardeering voor het werk van den voorsteller, integendeel, doch de opdracht aan de Commissie was toch uitsluitend te be- studeeren op welke wijze een particu lieren dienst te steunen. Spr. vraagt, ot de Raad accoord gaat met liet voor stel van B. en W. om het voorstel van den heer Besselsen voor kennisgeving aan te nemen. De heer Endendijk is de eerste, die daar niet veel zin in heeft. Spr. vraagt zich af, of deze zaak toch wel heel in orde is. De Commissie is in haar recht om aan te toonen op welke wijze par ticuliere exploitatie zal moeten, geschie den, maar Spr. had gewild dat ook liet volle licht had geschenen op het voor- of tegen gemeente-exploitatie. Toen destijds Spr. het rapport van de vorige tramcommissie aanhaalde werd hem gezegd, dat dit rapport later in behandeling kwam, eerst moest de Raad in principe uitspreken, of hij voor of tegen gemeente-exploitatie was. Spr. meent dat hij nu wel een weinig mis leid is geworden, al zal het de be doeling niet zijn geweest dit te doen. Spr. grondde dus toen zijn stem op het oordeel in dat rapport gegeven, maar later bleek, dat de leden dit rap port bijna niet onder de oogen konden krijgen. Spr. zou haast zeggen, dat men het eenvoudig naar de papiermand heeft verwezen om het nu een eervolle be grafenis te geven. Door den gedachten- gang in het voorstel Besselsen denkt Spr. nu anders over gemeente-exploitatie en meent er te moeten op aandringen dit voorstel in behandeling te nemen. Vele leden ondersteunen deze meening. De Voorz. brengt daarom beide stukken in behandeling. De heer Scheffer meent, dat deze zaak lang en breed is bekeken. Steeds was de conclusie, dat eigen exploitatie heel duur kwam. Ook bij andere ge meenten is dit op te merken. Kon de gemeente als een particulier optreden, dan zou hij met het voorstel Besselsen accoord gaan. Maar een gemeente kan eenmaal niet zoo soepel werken als een particulier en daarom noemt Spr. het voorstel Besselsen theorie. Spr. wijst dan op de dure krachten, welke wij moeten aanstellen, geeft vervolgens voorbeelden uit een particulier bedrijf, wat voor kosten dit al te maken had om behoorlijk te kunnen rijden en eindigt met in overweging te geven een proef te nemen bijv. voor een jaar. Wij behouden zegt Spr. toch ons materiaal nog en kunnen dan verder zien, als 't eens niet mocht gaan. De heer Heijnings denkt er daaren tegen weer anders over en zegt M. de V. Alvorens ik enkele spre kers beantwoord en het rapport van den heer Besselsen aan een nadere beschouwing onderwerp, moet ik even het volgende zeggen, en ik stel er prijs op dit in deze openbare vergadering te doen. Iemand heeft mij gevraagd of de wijze waarop de tramcommissie is be noemd geen afkeuring inhield in het beleid van B. en W. inzake het tram vraagstuk. Ik kan, en ook namens beide medeleden dezer commissie uitdrukke lijk verklaren dat wij dat in die be noeming niet gezien hebben. Ware deze benoeming wel de be doeling geweest een afkeuring in .het beleid van B. en W. uit te spreken dat kan ik U, en tot mijn genoegen ook namens de heeren Besselsen en Van Elten verzekeren, wij de benoeming niet zouden aanvaard hebben. De ondervinding heeft ons geleerd dat Gemeente en Rijk het steeds tegen over particnliere exploitatie heeft moe ten afleggen. De E. S. M. eerst een rendabele lijn onder particuliere exploitatie is bij overgang aan de Staat, noodlijdend geworden. Alle gemeentelijke tram exploitaties zijn noodlijdend en de andere niet. Dat kan men toch geen bloot toeval noemen. De hooge loonen die hier betaald worden, aanmerkelijk veel hooger dan in Amsterdam en Rotterdam, maken een winstgevende exploitatie onmoge lijk en zal die loonstandaard juist een der redenen zijn dat particuliere onder nemingen niet, doch de gemeentetram of omnibusdienst wél het onderspit zal moeten delven. Men ziet nu reeds een bus Baarn—Amersfoort en ik ben overtuigd dat indien men weer tot gem. bedrijf terug gaan zou, er meerdere bijkomen. Hiermede staat of valt de geheele opzet van den heer Besselsen. Hij geeft wel op het aantal reizigers dat vervoerd moet worden doch of dat vervoerd zal worden. M. de V. ik heb reden het heel ernstig te betwij felen. De particulieren ondernemers zijn zich te goed bewust dat het we kelijks betalen van zulke loonen door de gemeente, hen een ontzaggelijke voorsprong geven en daar zullen zij zeer terecht gebruik van weten te maken. De bestaande schuld M. de V. kun nen wij geheel uitschakelen. Deze toch blijft drukken hoe men ook de zaak zal aanpakken en dat men kans zou zien de wachtsgeldregeling te besparen, hiervoor is geen enkel deugdelijk be wijs aangevoerd. Tenslotte, en dit is de zaak waar alles om draait. Geven wij subsidie, aan weten wij op een cent na wat het °ns per jaar kost. Nemen wij de exploi- »e zelf terhand, dan weten wij dat niet. Die onzekerheid mag, gezien de stand onzer gemeente financiën, onder geen enkel voorwendsel geriskeerd worden. De heer Endendijk vestigt den nadruk er op, dat de heer Heijnings gezegd heeft, dat de gemeente altijd duurder werkt. Spr. noemt dit juist, maar nu krijgen wij een particulier, die de ge meente zal gaan exploiteeren en zijn wij dan goedkooper uit, vraagt Spr. Spr. doelt natuurlijk niet op een per soon, maar veivolgt hij, elke zaak is er op berekend winst te maken, voor zooverre dit toelaatbaar en deugdelijk kan het subsidie zal dus hooger moe ten worden, naarmate de winst kleiner wordt. Dus wij weten niet waarwede wij af zijn. Dat weten wij nu wel wanneer wij ingaan op het voorstel Besselsen. Spr. wijst verder op enkele cijfers uit beide rapporten en meent, dat die van den heer Besselsen gun stiger, zoodat er van het geschat aantal te vervoeren passagiers bijv. nog wat km afvallen en gelooft dat de bezwa ren van den heer Heijnings te onder vangen zijn, waardoor het bedrijf wat soepeler zou kunnen werken. De heer Van Eek heeft opgemerkt, dat bij de tegenstanders de vrees van van hooge loonen voorzit en ontzenuwt dezen bezwaren, daar een particuliere ondernemer wel aan de wenschen der gemeente zal willen tegemoet komen als zij een oog houdt op de loonen, maar dit slechts zal kunnen doen door 'n hoogere subsidie. Spr. meent dat deze zaak nu opgelost moet worden en er spijkers met koppen dienen ge slagen te worden. De heer Heijnings merkt op, dat de Raad druk bezig is dit te doen. Mevr. Droste heeft het oog op be zuiniging en ontraadt eigen exploitatie. De heer Hilhorst motiveert ook even zijn veranderde zienswijze want Spr. is door het voorstel Besselsen bekeerd en thans voor eigen exploitatie, waarop het publiek toch ook meer gesteld zal zijn. Spr. vreest ook, dat wanneer de particulier na een proefjaar stopt onze vooruitgaande gemeente in haar sole ment terugvalt voor een tijd. Dit mag niet en de gemeente mag zich daarom wel eenige offers getroosten als 't moet. De heer Endendijk toont Mevr. Droste met de cijfers uit de rapporten aan dat haar beroep op de bezuinigen hier niet opgaat. Hier wordt voor de meente een som genoemd, terwijl de particulier van Soest een speelbal kan maken. De heer Heijnings laat de heer Schumacher er natuurlijk buiten en wil in 't algemeen over exploitatie door particulieren spreken. Spr. lacht een weinig over die uitingen van zich met handen en voeten aan die uitbuiters over te geven. Zijn wij dan zulke groote stommelingen, door ons over te leveren aan een particulieren ondernemer, die ons kan uitbuiten en het bedrijf des- organiseeren Wij maken toch onze contracten, die dergelijke behandeling buitensluiten. Spr. valt nog eens de becijfering aan van den heer Besselsen die op het huidige vervoer zijn ge baseerd en dat zelfs tot winst zal kunnen leiden, maar vraagt Spr. gelooft men, dat bij eigen exploitatie, de par ticuliere ondernemer naar huis gaat. Spr. heeft de zaak ernstig onderzocht en brengt den heeren het spreekwoord in herinnering wie zich aan een ander spiegelt enz. Spr. heeft daarom inzage genomen van verschillende balansen van gemeente-exploitatie, alle toonen verlies aan. Spr. hoopt, dat de leden verstandig en zakelijk blijven en het risico nemen met 'n particulier in zee te gaan. Indien echter het onzalige besluit tot eigen-beheer worde ge nomen, dan zal de toekomst leeren wie gelijk zal hebben. Spr. weet dat hij gelijk zal hebben. De Scheffer wijst den heer Van Eek er op, dat de gemeente duurdere krach ten zal moeten hebben om het bedrijf goed te voeren dan een particulier en wijst op Hilversum. De heer Van Eek schampert dat veel van die rammelkasten door ongeschool den worden gereden. De lieer Foeken wenscht allereerst vast te te leggen dat in het voorstel van B. en W. van 15 Febr. een sub sidieregeling is voorgesteld waarvan zelfs de heer Schumacher niets wist, en zegt dat 't hem totaal onverklaarbaar is hoe een voorstel kon worden gedaan van 4 X 2/s van het verlies van het eerste kwartaal als subsidie, blijkbaar alleen om ten koste var. de Gemeente den concersionaris 4 a 5 duizend gul den in den zak te spelen. Verder zal ik zegt Spr. op dit onverkwikkelijk thema niet ingaan en wij bepalen tot de voor ons liggende rapporten. Beide rapporten hebben, zegt Spr., de verdienste dat ze ons uit het rijk der zwevende mogelijkheden tot de werkelijkheid terug brengen. We kun nen nu berekenen wat het ons kosten zal. Gaan we op het voorstel van de Commissie in dan zijn we 12 a 14 duizend gulden per jaar kwijt, terwijl het voorstel Besselsen, ietwat minder optimistisch beoordeeld dan de ont werper 't deed, ons plm. f5000.— zal kosten. Het voorstel van de Commissie lost echter niet de Personeelkwestie op, brengt 't niet verder dan tot een vage toezegging, en bovendien kunnen we het bedrijf nief likwideeren, wat ons f5000.— per jaar kost. Het voorstel Besselsen lost beide kwesties op, maar brengt ons weer terug tot het Gemeentelijk bedrijf met al den nadeelen daaraan verbonden. Ik ben, zegt Spr. een principieel tegenstander van gemeentebedrijven, tenzij 't een monopolisch karakter draagt, maar met de gebruikelijk be- drijfsgestie dier bedrijven zal ik mij nooit kunnen vereenigen. Een bedrijf dat wordt beheerd door de helft plus een van een politiek college, acht ik zegt Spr. uit den booze. Toch zegt Spr. heeft 't voorstel van den heer Besselsen veel aantrekkelijks, wanneer er een vorm kon gevonden worden waardoor de leiding zeer sterk wordt gecentraliseerd en gebracht in alleszins deskundige handen. Het voorstel van de Commissie zegt Spr. voldoet financieel niet aan den gestelden eisch„vermindering der lasten''. Dat zegt Spr. is het criterium en daarvoor had de vorige Commissie een oplossing, maar die is door B. en W. ter prulleinand verwezen. Ik ga, zegt Spr. alleen in op een voorstel dat beter is. En nu kan men wel zeggen we zitten met een bestaande toestand j en die strop hebben we te aanvaarden, maar dan zeg ik dat we juist moeten trachten die strop zoo klein mogelijk te houden en althans niet grooter te maken, dan kunnen we beter nog een poosje blijven aan hobbelen, dat acht ik zeker zoo goed dan 't heele zaakje een jaar op stal zetten, om dan weer opnieuw te beginnen. In den heer Schumacher stel ik volkomen vertrou wen zegt Spr., maar ik heb hem in een persoonlijk onderhoud mijn groot bezwaar gezegd dat Likwidatie en Personeelbelangen in de voorstellen geen oplossing kregen. De heer Heijnings wil ten slotte nog iets zeggen over 't geen de heer Foe ken zegt over de lasten; zeer zeker hebben wij die niet weggecijferd. Ook niet die van het subsidie, maar hier voor hebben wij verbinding gekregen met Soesterberg. Dit voordeel zou in geld uitgedrukt kunnen worden. Wat de liquidatie betreft, Spr. is daar zelfs op tegen. Zoo later blijken mocht, dat particuliere onderneming niet deugt, dan hebben wij nog onze remise, ons ander materiaal en zouden wij op be teren voet zelf weer kunnen beginnen. Spr. noemt het eigenaardig van den raad die in opstand zou zijn gekomen, als wij gerapporteerd hadden tot ver koop, maar nu in opstand komt, nu wij het niet doen. Spr. merkt nog op, dat de leden niet moeten vergeten, dat niet alle mogelijkheden kunnen vast gelegd of door een contract ondervan gen, maar is overtuigd, dat wij met een perticuliere onderneming beter af zijn, gemeentebedrijf blijft fiasco. De heer Endendijk he-ihaalt zijn be zwaren en noemt nog eens de cijfers. Wij weten waar wij mee af zijn, doch weten dit niet bij een particulieren dienst. De Voorzitter vindt, hoe hij de zaak ook bekijkt of draait, dat zij steeds eenig geld kost. Wij hebben een erfe nis gekregen, nog al bezwaard, wij hebben materiaal en personeel en een schuld die op de schouders der ge meente is gelegd. Gaan wij nu in op de voorstellen van den heer Besselsen, dan moet opnieuw nieuw kapitaal in de zaak gestoken worden en wordt de schuld des te grooter, indien de ex ploitatie niet zoo loopt als voorgesteld wordt, terwijl wij dan ook meer met aangesteld deskundig personeel reke ning hebben te houden, wij zitten dan met twee erfenissen. Spr. wil 't dus met een particulier probeeren, die wel zorgen zal, dat 't goed zal gaan. Er foopen toch zooveel bussen in parti culieren dienst en Spr. noemt eenige van die verbindingen, welke goed gaan, terwijl het Apeldoorn met eigen exploi tatie veel geld kost. En mocht, zegt Spr., 't met particulieren dienst onver hoopt niet gaan op den duur, dan kunnen nog intijds de bakens worden verzet. Gelat op onze finantiën raadt ook de Voorzitter eigen exploitatie af. De heer Heijnings, alvorens zich neder te leggen bij een besluit der vergadering, laat nogmaals zijn bezwa ren tegen eigen exploitatie hooren. De heer Besselsen, de leden dankend voor hun steun, zoodat zijn voorstel ter sprake kon komen, maar waardoor de tegenstanders zich geducht konden roeren en op de cijfers wijzen. Spr. wil toestemmen dat eigen exploitatie duurder zal zijn, maar zij wordt er niet te slechter door. Ook komen bij een gemeentebedrijf andere factoren naar voren dan in een particuliere. De particulier is er op uit om winst te maken, een gemeente zal bijv. meer op de behoefte aan goed verkeer voor haar bevolkieg letten. Wat de aange- vochte cijfers betreft, Spr. ging uit van het personenvervoer van deze eerste wintermaanden over 1924, dat een ge tal van 22300 aangeeft. Dit stijgt na tuurlijk in de zomermaanden. De heer Heijnings: Als ze niet in de particuliere bussen gaan zitten. De heer Besselsen maakt zich daar niet angstig over als wij met behoor lijke vervoermiddelen komen, want de menschen krijgen zachtjes aan den buik vol van al die Ford-motoren, waarop de particuliere ondernemers, die geen geld hebben, zijn aangewezen en bewijst vervolgens hoe ook de oude schuld in de begrooting is verwerkt. De heer Rietveld voelt thans ook meer voor het voorstel Besselsen. Spr. zegt dat het personeel-vraagstuk hem zwaar weegt en uit het rapport komt 't niet zoo duidelijk uit, wat men met de menschen wil. Spr. is te vinden voor een goed geoutilleerd gemeentebedrijf met aan 't hoofd een leider die niet, zooals de heer Foeken terecht aan merkte, afhankelijk moet zijn van poli tieke constellatie. Vele leden laten nog hunne meening hooren. waarna de Voorzitter het voorstel Besselsen in stemming brengt. Edoch de stemmen staken,daar de heer Foeken blanco stemde. In een volgende ver gadering zal dus opnieuw gestemd worden. Voor stemden de heeren Enden dijk, Rietveld, Hilhorst, v. d. Breemer, Besselsen en van Eek. Weth. de Koning protesteert op grond van art. 22 huish. reglement tegen deze stemming. Dit art. verbiedt bij monde linge stemming het uitbrengen van blanco stemmen. De heer Foeken erkent de logica van deze opmerking en zal zich dus even verwijderen. Waarom Spr. blanco stemde wil hij echter even motiveeren. Spr. is n.l. wel voor gemeentelijke exploitatie, maar hier betrof het een stemming over het voorstel Besselsen. vandaar zijn blanco. 3. Vaststelling van een besluit tot ver huring van bouwland aan de Spoorstraat. B. en W. stellen voor een gedeelte van het bouwland te verhuren aan Jacobus Roest. De heeren Hilhorst en Endendijk zijn het niet zoo eens met het voorstel van B. en W. en hadden gaarne gezien dat de gemeente voort bleef gaan met eigen bebouwing. Weth. de Koning verdedigt het voor stel van B. en W. op de hem eigen zijnde humoristische en rake manier. Het verbouwen van haver ten behoeve van de gemeente-paarden blijft riskant en Spr. toont dit aan met gegevens. Landbouw en boschbouw lecnen zich slecht voor gemeentelijke exploitatie merkt Spr. daarbij op. Het voorslel wordt daarop aange nomen. 4. Behandeling van het verzoek van Burgemeester en Wethouders om des kundige voorlichting in te winnen inzake gasleverantie aan deze gemeente. De Voorzitter merkt op dat B. en W. deze zaak van groot belang achten voor Soest. B. en W. stellen dus voor hen te machtigen een deskundige in den arm te nemen, wat niet veel behoeft te kosten, met wien zij en met de bestaande gascommissie plannen kunnen overwegen op welke wijze gas te ver krijgen, om dan binnen afzienbaren tijd met voorstellen bij den raad aan te komen. De heer Heijnings geeft eenige wenken en meent in den hier wonende gepens. chef van de A'damsche gasleiding een deskundige te hebben, die gaarna gratis zal adviseeren. De heer Scheffers hoopt dat Soester berg niet vergeten wordt. De Voorzitter merkt op dat Soester berg ook Soest is. De heer Besselsen herinnert dezen Spr. er aan, dat gij toch ook lid is van den Soester gemeenteraad. De heer Foeken herinnert er aan dat destijds aan de gascommissie een klein crediet werd toegestaan. Dit crediet werd niet gebruikt en tooh maakte de gascommissie dankbaar gebruik van een haar verstrekt advies, zoodat een schema kon opgemaakt worden voor Soester berg, dit ter geruststelling van den heer Scheffers. Spr. zou gaarne dezen voor lichter een blijk van waardeering zien geschonken. De Voorzitter dankt namens B. en W. voor deze toelichtingen, er zal rekening mede gehouden worden en belooft nog eens dat B. en W. zoo goedkoop mogelijk zullen werken. Aangenomen. 5. Behandeling van een adres van be woners aan de Turfstraat inzake wijzi ging van den naam dier straat, met voor stel van Burgemeester en Wethouders. B. en W. stellen voor de naam Turf straat te herdoopen in Waldeck Pyrmont- laan. Eenige leden zijn tegen naamsver andering, wijl het verwarring zal geven en vreezen ook voor precedenten. De heer Besselsen vindt Turfstraat zelfs mooi. Turf is een kostelijke brand stof. Doch als men die te gering acht, dan kan men wat deftiger gaan en de straat Anthracietstraat noemen. Weth. v. d. Berg gelooft dat er toch niets tegen kan zijn deze menschen ter wille te zijn. Weth. de Koning betoogt dat de naam van een straat toch soms van veel invloed kan zijn, waarover men niet te gering moet denken en geeft voor beelden. Aangenomen. 12. Behandeling van een adres van het Bestuur der Engendaalschool, verzoe kende ingevolge art. 72 der L. O. wet eene vergoeding voor aanschaffing van schoolmeubelen voor eerste inrichting der school, met voorstel van B. en W. Gevraagd wordt plm. f1100. B. en W. stellen voor aan het ver zoek te voldoen. De heer Heijnings stelt de volgende vragen Zijn B. en W. bereid mede te deelen hoeveel de Nijverheidschool in totaal aan eerste aanschaffing heeft ontvan gen. Hebben B. en W. onderzocht hoe veel hiervan aan de Engendaalschool behoorde te worden afgedragen. Het request van de Engendaalschool van 4 Maart wekt misschien ten onrechte het vermoeden op dat zij van de Nijverheidschool niet ontvan gen heeft wat haar toekwam. En indien dat zoo is, mag de Engendaalschool dan een beroep doen op art. 72 of behoort de Nijverheidschool hiervoor aangesproken te worden? Weth. van den Berg geeft bevredi gende inlichtingen en leest het ver zoekschrift voor. De heer Endendijk stelt den heer Heijnings ook gerust. Er is niet te veel geld gegeven destijd en de zaak komt nu voor elkaar. Het voorstel wordt daarop aange nomen. 13. Aanbieding van een adres van het Bestuur der Engendaalschool, verzoe kende middelen te verschaffen voor de totstandkoming van een school voor uit gebreid lager onderwijs. In handen gesteld van B. en W. om advies. 14. Behandeling van een verzoek van het R. C. schoolbestuur, verzoekende voor de R. C. Meisjesschool eene bij drage uit de gemeentekas ter bestrijding der kosten van aanschaffing van school meubelen en vernieuwing van de speel plaats. B. en W. stellen afwijzend voor. Wat de speelplaats betreft, deze is niet te reken tot een terrein voor on derwijs in lichamelijke oefening. De kosten hiervoor dienen te worden be streden uit de vergoeding bij art. 110 der betreffende wet. Eveneens wordt de gevraagde hangklok niet beschouwd te zijn een schoolmeubel in den zin der wet. Aangenomen. 6. Behandeling van het verzoek van Verhagen om ontslag als lid der Com missie tot wering van schoolverzuim te Soesterberg. B. en W. stellen voor dit eervol te verleenen. Aangenomen. 7. Aanbieding van een adres van E. H. D. Insinger te Baarn inzake ruiling van grond. Wordt in handen gesteld der grond- commissie. 8. Vaststelling van een besluit tot liet in eigendom aanvaarden van de wegen in het Vosseveld. B. en W. nemen het voorstel terug, daar eenige onjuistheden in de ka dastrale nummering zijn gebleken. 9. Aanbieding van een adres van be woners van den Korten Brinkweg ver zoekende verbetering van dien weg, met voorstel van Burgemeester en Wethou ders. B. en W. stellen voor dit bij de be grooting te behandelen. Aangenomen. 10. Behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake het plakken van rentezegels voor arbeiders, welke bij de werkverschaffing arbeid vinden. B. en W. ontraden het oindat de arbeiders practisch geen nadeel onder vinden en het de gemeente bij inwilli ging op geen onbelangrijke kosten zal komen. Over dit punt wordt nog al gerede neerd. Uit de discussie blijkt, dat slechts een enkele er door gebaat zou zijn, kwam men echter dezen tegemoet, dan eischt volgens Weth. de Koning, de rechtvaardigheid dat allen daarvoor in aanmerking komen. Dit nu zou een geheel onderzoek vorderen en der ge meente wel eens veel geld kunnen kosten. De heer Rietveld die al in 't bijzon der voor plakken is wijst er op, dat deze werkverschaffing een productieve was. Het voorstel van B. en W. wordt echter aangenomen. Tegen stemden de heer Besselsen, Van Eek, Mevr. Droste en Rietveld. 11. Aanbieding van een drietal adres sen, verzoekende subsidie voor stichting en instandhouding van scholen voor voor bereidend onderwijs (bewaarscholen). Worden in handen gesteld van B. en W. om pre-advies. Nog wordt ingegaan op een verzoek van het Schoolbestuur der Chr. School op Hees om een bedrag tot ten hoog ste van f 550.voor het aanschaffen Aan schoolmeubelen. De betrokken autoriteiten gehoord, hebben geen be zwaren. 15. Behandeling van het verzoek van Mevr. Smit-Klokke om eervol ontslag als onderwijzeres aan de O. L. school Beetzlaan. B. en W. stellen voor dit ontslag eervol te verleenen met ingang van 1 April. Aangenomen. 16. Behandeling van het verzoek van het Bestuur der Openb. Leeszaal te Amers foort om subsidie, met voorstel van Bur gemeester en Wethouders. B. en W. stellen voor behandeling bij de begrooting. 17. Behandeling van eenige ontheffin gen van bepalingen der Bouwverorde- ring. De zaak Egberts schijnt nu in orde, nadat de heer Endendijk, die deze kwestie regelde, 't een en ander nog eens in 't midden bracht. De heer Hilhorst breekt een lans voor aanvrager van Dijsel, die een huis ver in het land wil zetten, maar nu stuit op de verordening. De leden meenen echter in dit geval geen ontheffing te mogen geven en vallen B. en W. bij, die afwijzend ad viseerden. Alleen de heer Hilhorst en van de Breemer dachten anders. De Voorzitter deelt mede, dat schrij ven inkwam van „Zonnegloren" om haar uitstel van aanvaarding van de aangekochte grond tot 1 October te verleenen inplaats van tot 1 April, zooals werd overeengekomen. B. en W. hebben geen bezwaar. De leden ook niet. Alleen deze Vereen, binnen een maand te decideeren heb ben als er zich in dien tvd een ern stiger kooper voor dit stuk grond mocht voordoen. Nog kwam in een schrijven van Ged. Staten inzake besluit van verhuring van een woning aan de Birkstraat. Ged. Staten dringen aan op wat duidelijker huurtijdsbegrenzing. B. en W. zijn van oordeel dat het contract zeer duidelijk is en wenschen nn bij de Kroon in beroep te gaan als Ged. Staten hunne goedkeuring onthouden. Weth. v. d. Berg leest het contract voor, waarin volgens de meeste leden toch duidelijk staat dat de huur van 1 Mei 1924 begint te loopen, van jaar tot jaar, met wederzijdsche opzeggings termijn van drie maanden. De heer Heijnings vraagt naar de kosten van dit beroep. De zaak is te gering om kosten te maken. Meerdere leden denken zoo. De Voorzitter zegt dat dit niets kost. Alleen zal een der heeren van het college van B. en W. naar den Haag moeten oin de zaak toe te lichten. Weth. de Koning merkt op, dat het hier een futiliteit betreft, maar Ged. Staten schijnen geen hoogen dunk van den Soester Raad te hebben en komen telkens met futiliteiten tegenwerken; dit heeft Spr. al begrepen sinds den korten tijd dat hij zijn ambt bekleedt. Daarom moeten wij nu eens uitgemaakt zien, hoe hoogere autoriteiten over ons kennen en kunnen oordeelen. De heer Foeken en zoo ook de heer Besselsen adviseeren zulks bij een andere gelegenheid te doen, daar zij meenen dat Ged. Staten niet gansch en al ongelijk hebben. Deze heeren zijn tegen dit plan, waarmede de andere leden instemmen. Bij de rondvraag wenscht de heer Heijnings inlichtingen over de ontsiering van het plantsoen en zegt: Het zal gewis ook B. en W. evenals zoovele inwoners van Soest, een ergernis zijn waarop het zoo aantrekkelijk plantsoen tegenover Mariënburg ontsierd is door een geheel uit den stijl der omgeving vallend transformator- en onpractisch wachthuisje. Achten B. en W. het niet gewenscht een schoonheidscommissie te benoemen van menschen met werkelijk goeden smaak? Wij hebben in onze gemeente vele kunstzinnige en van goeden smaak getuigende menschen wonen en ik ben overtuigd dat zij gaarne belangeloos eenigen tijd ter beschikking der ge meente stellen om te voorkomen dat wanverhoudingen worden geschapen, als nu helaas weer op het bewuste plantsoentje tegeover Mariënburg. De Voorzitter zegt dat het nog wel mede zal vallen als alles klaar en wat begroeid is, al vindt Spr. het ook niet zoo mooi. De schoonheidscommissie zal echter attent gemaakt worden. De heer Hilhorst dringt aan op ver koop van de noodwoningen, welke aan vernieling bloot staan. Spr. weet dat er f 400.voor geboden is. B. en W. staan een weinig paf, daar hun van zulk een bod niets bekend is. Zal worden onderzocht. De heer Besselsen wijst op de water- leiding-concessie en hoopt dat B. en W. met voorstellen kunnen komen om de bezwarende voorwaarden voor Soest te verminderen. De Voorzitter zegt dat de heer Bes selsen naar het hart van B. en W. spreekt. De concessie loopt ten einde en B. en W. met de betr. commissie zullen het hunne doen in het belang van Soest en eerlang met voorstellen komen. De vergadering wordt gesloten. (Ongecorrigeerd) Kerkbenichten. Zondag 30 Maart 1924. SOEST Ned. Herv. Kerk Voorm. 10 uur Ds. D. P Brans. Zondagsschool in de Ned. Herv. Kerk van 12— 1 uur n.m. en in de openbare school aan de Beetzlaan van half 1 tot half 2 n.m. Geref. Kerk Voorm half 10 en nam. half 6 Ds. J. Hoek. Christel. Geref. Kerk. Turfstraat Zondag voorm. 10 uur en 'savonds 6 uur Godsdienstoefening. Woensdag 2 April 's avonds 7 uur Ds. G. Salomons van Amersfoort. V r ij z. Oodsdienstigen. Rembrandtzaal Voorm. half elf de Heer W G. Reddingius, Theol. candidaat alhier SOESTERBERG. Ned. Herv. Kerk. Voorm 10 uur Ds. Radix. Nam. 6 uur in de Christel. School de heer Valther. BAARN Ned. Herv. Kerk Voorm. 10 uur Ds. Adriani 's Avonds 6 uur ds. Kieviet. Geref. Kerk Voorm. 10 uur en nam. 6 uur Ds. Meijnen. Christelijke Geref. Gemeente Naussaulaan. Voorm. 10 uur en 's Avonds 6 uur ds. Molenaar. Nederl Protestantenbond. Voorm. half elf ds. F. W. J. van den Kieboom van Bergen. LAGE VUURSCHE Nederl. Herv. Kerk Voorm. half 10 en 's avonds 6 uur Ds Gunning. BILTHOVEN (Biltsche Kapel) Voorm. half elf ds. H. C. Briël, pred. te Utrecht. EVANGELISATIE HILVERSUM Alb. Perkstraat. Voorm. half elf ds. J. C. van Dijk van den Haag. Arbeidsbeurs. Aanbieding werkzoekenden: 2 Opperlieden. 0 Losse arbeiders. 1 Timmerman. 0 Land- en Tuinarbeiders 1 Metselaar. 3 Grondarbeiders. 2 Kantoorbedienden. 0 Schilders 1 Behanger 1 Chauffeur 1 Magazijnmeester 1 Bakker 1 Bouwk-Opzichter ZONDAG 30 MAART IS AANWEZIG Zondag 30 Maart is aanwezig en wij zijn direct bij U De hoogste waarde betaald onder- geteekende voor alle soorten meubilaire goederen, bed den, ledikanten, kleeden, tapijten, boe ken, goud, zilver, brandkasten, piano's, orgels, antiquiten, geheele of ged. in boedels en verder alles wat waarde heeft. Contante betaling. Steeds aan huis te ontbieden. Langestraat 109B Tel. Interc. 538. Amersfoort. J. MENKO Beëedigd Makelaar-Taxateur Belast zich met publ. veilingen enz. Orgel- en Pianohandel H. VERHOOG - NIJKERK De beste merken Groote voorraad. Ook 2e hands Instrumenten. LAGE PRIJZEN. Vakkundige garantie Ruilen. Lange Brinkweg 23 TIMMERMAN - AANNEMER beveelt zich beleefd aan voor

Soester Courant | 1924 | | pagina 5