IIMISÏOFFEI MD H lERÜRil F. BREURE Miiter-n SCHOONMAAK. Woningbureau STRIJKER's m CORRY LUYT Piano Leerares La Porie Co - Bankiers E. HEINTJES P. II. U. G. J. SMIT - (ONS SOEKENHUIS) A. BENNING's VERKOOPHUIS N.V.L. de Ruiter&Co Brandstoffenhandel uraagt onze prima kwaliteit voor huisbrand en industrie. P. MAN Steenhofstr.5-Tel.S45 Var, Weedestraat 5 Telefoon S 54. Renievergoedingvoor BMMMigen 3' °|0 'siaars. IN ALLE AFMETINGEN. Brandstoffenhandel KERKPAD N.Z. 19 TELEFOON 133 D. F. VOIGT Giiiettemesjes Hind-Salv© Brandstoffenhandel en Grindhandei 3e Jaargang No. 16 Gecontroleerde oplaag 2600 exemplaren. Verzending per post. Zaterdag 19 April 1924 SOEmHIEUWM Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-AdresC. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond. Adres te SoesterbergC. J. VAN DAM, Zeisterstraat 15. Uitgave en druk: Van Weedestraat 15 - Soestdijk - Telef. 181 ADVERTENTIËN van 1-5 regels f0.75. Iedere regel meer f0.15. Bij contract groote korting Advertenties tot Vrijdagmorgen. Te Soesterberg tot Donderdag 12 1 Baarn - Filiaal Soest Sponzen, Zeemlappen, Dweilen, Werkborstels, Wit kwasten, Kastpapier, Punaises, Japanmatten, Deurmatten Waschstellen f3.25, f3.75, f5.90, f7.00 enz. Voor Pensions speciale prijzen. PASCHEN. Vreest gij niet lieden; want ik weet dat gij zoekt Jesus, die gekruisigd was. Mattheus 28 5b. En zij heengaande, verzekerden het graf met de wacht, den steen ver zegeld hebbende. Jezus de Nazarener is dood. Zijn vijanden hebben overwonnen. Zij zijn echter niet gerust; zij we ten dat Christus gesproken heeft van zijne opstanding. Daarom verzegelen zij den steen en stellen soldaten als wachters bij het graf. Niets wordt verzuimd om den gehate in het graf te houden. Welk een tegenstelling met de vrouwen, die in den vroegen mor genstond van den derden dag zich opmaken om, naar de liefde van hun hart, het graf te gaan bezien. Zij kennen geen vrees. De liefde sluit de vrees buiten. Wel zijn er vele bezwaren. Deze vriendinnen des Heeren weten dat wel. Zij, zwakke vrouwen, hoe zullen zij den zwaren steen van het graf afwentelen? Nochthans gaan zij. De liefde tot den Meester dringt hen. Hunne har ten zijn verlangende om den gelief den doode, de laatste bewijzen hunner gehechtheid te brengen. Ook zij weten dat Christus gespro ken heeft van zijn verrijzenis; even wel de smart en het lijden hebben hun geest bezwaard, zij zien niets anders dan gekruisigden Meester, aan wien hunne harten in innige liefde is verbonden. Deze liefde zal niet beschaamd worden. En zijn gedaante was gelijk een bliksem en Zijne kleeding wit gelijk sneeuw. God zelf zendt Zijnen Engel om het graf te ontsluiten. De rechtvaar dige zal geen verderving zien. Christus is opgestaan van de doo- den, Hij triumpheert over dood en hel. En de wachters, door schrik over meesterd, zijn als dooden. Voor hen is de verrijzenis van den Heiland geen blijde boodschap. De Hemel jaagt hen schrik aan. Het licht en de duisternis kunnen geen gemeenschap met elkander heb ben. Voor hen heeft de Engel geen woord. Hun hart heeft daaraan ook geen behoefte. Alweer diezelfde tegenstelling met de vrouwen. Ook zij zijn bevreesd. Maar het is een vreeze. gepaard aan groote blijd schap. Voor hen is de boodschap des Vredes. „Vreest gij lieden niet, want ik weet dat gij zoekt Jezus, die gekrui sigd was". Zoo spreekt de Engel tot de vrou wen, tot hen wier hart uitgaat naar den Heiland. Hunne vreeze wordt weggenomen, de liefde hunner harten rijkelijk ver golden. Christus is opgestaan van de dooden. Deze boodschap komt ook op de zen Paaschmorgen tot ons allen. Van tweeën één. Tot onzen schrik of tot groote blijdschap. De tegenstelling gaat door ten einde toe. In Zijne ontfermende liefde heeft Hij onze schuld op zich genomen, om ons te verlossen van den dood. En Hij heeft overwonnen. Hij leeft, opdat ook wij eenmaal met Hem zullen leven in heerlijkheid. De poort des Hemels staat open, wijd open. Jezus roept U. Hij heeft U lief. Mijn zoon, mijn dochter geef mij uw hart. Op dat hart komt het aan. Zoo was het ook bij de vrouwen. Zij hadden Jezus lief met hun gansche hart. Zij kenden maar een verlangen, bij Jezus te zijn. Kent ook gij dat verlangen? Vraagt Uw hart om dezen Zalig maker. dezen Heiland. Geve God U en ons voor het eerst of bij vernieuwing de kracht zijner opstanding te ervaren, opdat Zijn Vrede onze harten vervulle met eeuwige blijdschap. Tandarts Tandtechnicus houden spreekuur iederen Donderdag avond van 6-9 uur, ten huize van J. VAN GOOR, Middelwijkstraat 5, Soestdijk. Diploma M. t. b. d. T. Voor beginnenden en verge vorderden. Nieuweweg 95 - Soest O!!. Bekendmakingen. HINDERWET. Burgemeester en Werhouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van P. van Nes te s' Gravenhage, om op het perceel aan de Birkstraat, kadastraal bekend in Sectie C'. no. 1486 een stoomtimmerbediijf te mogen op richten door hen is toegestaan. Burgem. en Weth. voornoemd. De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J.M. van den Oord te Soest, om vergun ning tot het uitbreiden zijner bakke rij door bijplaatsing van een electro- motor van 3 P. K. en verschillende machines in het perceel Kerkpad N. Z. No. 45, kadastraal bekend in sec tie A, No. 2016. Op Vrijdag 25 April a.s.,des voor middags tien uur, zal ten Gemeente huize te Soest gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten. Zoowel de verzoeker, als zij. die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip ter secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake inge komen schrifturen. Soest, 15 April 1924. Burgem. en Weth. van Soest, De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van de Continental Petroleum Com pagnie te Rotterdam, als gemachtigde van J. Leguit te Soest (Soesterberg) om op het perceel aan de Rademaker- straat No. 18, kadastraal bekend in Sectie E, No. 830 een ondergrondsche benzine-tank met aftapinrichting te mogen oprichten door hen is toege staan. Soest, JA April 1924. Burgemeester en Wethouders, De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. B ATENBURG. DIENSTPLICHT. Zitting Keuringsraad. De Burgemeester der Gemeente Soest brengt ter kennis van de inge schrevenen voor den dienstplicht van de lichting 1925, dat de zitting van den Keuringsraad op 1 en 2 Mei a.s. niet zal worden gehouden in het voor malig Gymnasium aan de Westsin gel No. 45 te Amersfoort, doch in het schoolgebouw aan de Hellestraat, in de onmiddellijke nabijheid van het voormalig gymnasium gelegen. Soest, 14 April 1924. De Burgemeester voornoemd, P. P. DE BEAUFORT. Keuringsdienst voor Waren. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat door den Keuringsdienst van Waren te Utrecht procesverbaal is opgemaakt tegen Jan Pieter Cornelis Niezen, Bosstraat 25 alhier, wegens het afleveren van. melk van ondeug delijke samenstelling. Soest, 15 April 1624. Burgem. en Weth. van Soest. De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, BATENBURG. Kroniek van de week. Nu spijkers met koppen. Niet zonder bedenking. Tusschen hamer en blok. De keerzijde. Korte berich ten. De rekening van Mussolini. Hugo Stinnes. Zoo hebben we dan nu definitief het rapport der deskundigen voor ons, en we hebben ook reeds ver schillende persstemmen kunnen beluis terren en daaruit gezien, dat de ont vangst, na nauwkeurige beschouwing zeer gunstig.uitvalt. Duitschland is nog wat gereserveerd, maar met het oog op de verkiezingen, die in 't zicht zij*, is dat geen wonder. Stresemann heeft gezegd, dat het rapport een geschikte grondslag is voor een discussie over de herstel kwestie. Dat is nu wel erg vaag, maar 't is meer opbouwend en waar- deerend, dan wat verschillende bladen van de Ludendorff-partij zeggen, die het rapport in de commissie, waan zinnig noemen. Na al hetgeen voorafgegaan is, is het voor Europa te hopen, dat dit rapport, of althans den geest en de hoofdzaak van dit rapport, tot beslui ten wordt gemaakt, die dan voor beiden kanten bindend en ook eerlijk en zonder chicanes worden nageko men. Als de partijen nu wéér niet tot overeenstemming komen, zie ik de groote chaos over Europa komen, waarvoor God de Heere ons genadig lijk behoede. Toch moeten we niet meenen, dat indien men inderdaad tot een over eenkomst komt en de te betalen bedragen als in het rapport gemeld, of daar omtrent, op tijd betaald wor den, dat dan vrede en welvaart als met één slag zijn teruggekeerd. Ik vermoed, dat er gedurende lange jaren groote schommelingen in de koersen van het geld zullen zijn, voor al omstreeks den tijd, dat de betalingen zullen gedaan worden. Bovendien zullen de belastingen in Duitschland zeer sterk op industrie en vervoermiddelen drukken. De Duitsche industrie zai zich tot het uiterste moeten spannen om de productie van nijverheid en in dustrie te kunnen blijven uitvoeren, en al zoo z'n handelsbalans niet alleen sluitend te maken, maar daaraan enkele miliarden goudmark te ver dienen. Of dat mogelijk zal zijn, is voorals nog niet te gissen. Aan den anderen kant zullen de groote betalingen, welke door Duitsch land gedaan zullen worden aan België en Frankrijk cok voor die .landen niet zonder gevaar zijn. Veel zal er wel moeten worden afgestaan aan grondstoffen, als steen kolen, cokes, kali, analine enz. wat vanzelf al een zeker gedeelte van industrie uitschakeld; maar ook de betaling in goud is niet zonder beden king. Als iemand een erfenis van eenige beteekenis wachtende is spant hij zich niet in tot 't uiterste, om voor z'n ouden dag te zorgen. Zoo zal het ook gaan in lande zooals België en Frankrijk. We hebben dat in de vervlogen naoorlogsche jaren reeds kunnen zien, hoe ze vegeteerden op de door Duitsch land te betalen miliarden en daardoor verzuimden hun finantiën op orde te brengen. Vanzelf zullen de Belgen en Fran- schen met name, en misschien ook Engeland en Amerika nog. naar mate Duitschland zich inspant, hoe langer hoe meer buitenlandsche markten ver liezen. (En als dat niet het geval is, zal Duitschland ook de milliarden niet kunnen betalen). Maar als ze die markten dan verliezen, zullen België en Frankrijk met leede oogen de steeds wassende invloed van de Duitsche industrie gadeslaan, hun oude nacht merrie zal hen weer overvallen en al het ontvangen geld en nog veel meer, zullen ze gaan besteden ter bewapening tegen den erfvijand. De verbittering zal op 't hoogst gespan nen worden en een verschrikkelijken verdelgingsoorlog is het noodzakelijk gevolg. Omdat wij als Hollanders nu juist weer tusschen hamer en blok komen, m. a. w. tusschen deze grootmachten in zitten, zullen we als volk, met onze industrie en nijverheid van alle kanten danig in den knel komen. Duitschland, Engeland, België, Frank rijk, zullen in de allereerste plaats trachten, zooveel mogelijk Hollandsch geld te bekomen. Dus zooveel mogelijk afgewerkte producten aan ons te verkoopen. En gezien aan den Duitschen kant, de ontzettende krachtinspanning om zoo goedkoop mogelijk te produ- ceeren en aan den anderen kant, (althans in de eerste tijd niet onwaar schijnlijke) geldelijken steun aan de industrie, zal het voor ons land on mogelijk blijken onze handelsbalans sluitend te maken en zal werkeloos heid hier te lande ia jaren niet van de lucht zijn. De regeering zal dus verplicht zijn de invoer van verschillende producten beduidend te belasten, misschien de invoer van sommige producten wel geheel te verbieden. Dan krijgt men weer een tarieven- oorlog, zoo scherp, als we nog nim mer hebben aanschouwd, en Europa zal andermaal in bloed en tranen Soest - Nieuwstraat 14, Telefoon 103 Baarn - Terrein S.S. - Laanstraat Telefoon 274 en 83 ondergedompeld worden, want een grooten oorlog zal het einde van een onvermijdelijke toespitsing dier onder linge belangen zijn. Het meest voor de hand liggende lijkt me echter, dat" Duitschland de zware lasten niet zal kunnen dragen en de groote kapitalen niet zal kun nen opbrengen. De industriën in Duitschland zullen dan gaan kwijnen. En een industrie, die kwijnt, gaat mettertijd dood, ofverplaatst zich en zie de Duitsche zakenmenschen er maar op aan, dat, ze dan zulk een bedrijf of bedrijven, tijdig naar een ander land zullen overbrengen. En dan is daar ons land wel het eerst aangewezene voor, met Zweden en Zwitserland. En te dezer oprichte heeft het verleden ons geleerd, dat daarin voor ons volk als geheel, vbordeelen liggen. Een nieuwe hoog-conjunctuur is dan zeer wel mogelijk. De invasie hier te lande van reeds een twintigtal Duitsche banken, wijzen m. i. reeds in deze richting, om een overgang eventueel "te vergemakke lijken. Maar we hebben ons reeds te lang aan bespiegelingen overgegeven. Laten we het allés in geloof en vertrouwen van ui,; de hand des Heeren verwachten i^n bij zegeningen dankbaar en bij kastijding geduldig zij"- 2 Hoe langs zoo meer slijt het dunne republikeinsche vernisje van de Duit sche staatsvorm en overal begin je weer het oude monarchale Duitsch land van voor den oorlog te zien. Eenige korte berichten mogen dat illustreeren. 1 e. Von Jagowde gewezen hoofdcommissaris van politie, die om z'n medewerken met die „kapp-putsch' indertijd tot 5 jaar gevangenis werd veroordeeld, heeft nu, zeker onder den indruk van het Ludendorff-pioces, revizie van z'n vonnis gevraagd. 2e. Graaf Arco, de moordenaar van de rooden Beierschen minister president Kurt Eisner, is „voorloopig" op vrije voeten gesteld, door de Beiersche regeering. 3e. De pacifist prof. Quidde wordt in Beieren vervolgd, omdat hij „hoog verraad" heeft verpleegd, d. w. z. hij heeft niet al te waardeerend gespro ken, over de „zwarte rijksweer" dat is die rijksweer, die o*der leiding van Hitier c.s. lak aan den grondwet heeft. Generaal VoneSeckt had hem eerst al een schop met z'n militaire laars gegeven. 4e. De vooimalige Kroonprins krijgt te Breslau een ovatie, waar men „Deutschland über alles" zingt, en de rijksweer er militaire marchen bij speelt. 5e De nationaal-liberale vereeni- ging scheurt zich van de volkspartij af, omdat „het Keizerschap, het zinne beeld der Duitsche eenheid, in de Duitsche volkspartij, de politieke erfgenamen van de nationaal-liberalen, 2ijn trouwe beschermster en wachtster moet vinden. 6e. Is nog niet bekend gemaakt, en zal ook wel niet bekend gemaakt worden, dat twee slachtoffers van de reactionaire rechtspleging in Beie ren, Techenbach en Dr. Gargas, die elf jaar tuchthuisstraf hebben gekre gen, omdat ze, steunend op de Rijks grondwet, het monarchistische drijven van de Beiersche regeering in het openbaar hadden afgekeurd, door daarover in de bladen te schrijven, nu ook in vrijheid zullen gesteld worden. En zoo zullen er nog wel veel meer punten te memoreeren zijn, maar genoeg om te doen zien, dat er in Duitschland weer wat aan 't veranderen is en de oude pruisischen soldatengeest weer vaardig wordt over de menschen. Uit hetgeen we de vorige week schreven, zou blijken, dat er slechts ruim 25% fascistische candidaten gekozen zijn en dat zij nu toch de andere erbij cadeau hebben gekregen Dit is niet zoo. Het Italiaansche volk heeft meer dan van het totaal aantal afgevaardigden, uit de Fascis ten aangewezen. Dit beteekent dus, dat Mussolini nu nog niet. gebruik heeft moeten maken van de bepaling in de nieuwe kieswet, waarbij de fascisten 25% van het totaal aantal der uitgebrachte stemmen behoeven, om over der zetels de beschikking te hebben. „Hij was een macht, een wereld macht, een economische factor van zeldzame beteekenis". Dit woord werd bij de crematie uitgesproken over Hugo Stinnes. De man die millioenen bijeengaarde. Die als hij z'n zin had gekregen, heel Duitschland in eigendom had willen bezitten en nog een stuk van andere landen bovendien. Een harde werker. Een van taai volharden. Iemapd, die zich een doel gesteld had, een ideaal. Zooveel mogelijk onder z'n machts sfeer brengen. Mijnmaatschappijen, Rederijendag- en weekbladen, groo te industriënin een woord," alles trachtte te omvamen, waar veel geld mee te verdienen was en waar kracht mee uitgeoefend kon worden. Hij heeft 't ver gebracht daarin. „Hij was een macht, een wereld macht een economische factor van zeldzame beteekenis". Dit woord werd bij de crematie van Hugo Stinnes uitgesproken Zou het niet veel eervoller zijn geweest indien gezegd wasHij was mensch, een edel mensch, met een zielegrootheid, die op heel z'n omge ving z'n stempel drukte? Gz. TUINBOUW. Grasanjers en Irissen. Wanneer de hyacinthen en vroege en late tulpen hebben afgedaan, breekt er voor de meeste tuinen een tijd aan, waarin men niet veel bloem ziet. Veel wat in Mei, terecht de bloei maand genaamd, bloeit, heeft dan af gedaan en de latere gewassen voor namelijk vele vaste planten en zaad- bloemen zijn in Juni nog niet in bloei gekomen. De grasanjer (Dianthus plumarius) is een dier gewassen welke in Juni bloeien en in den tuin, hetzij als randplant, waar ze uitstekend voor geschikt zijn, hetzij als een groepje vooraan in een border geplaatst, uit nemend voldoen. Men heeft ze in witte en rose va riëteiten. De grasanjer stelt geen hooge eischen, doch heeft wel gaarne de volle zon. Na eenige jaren gestaan te hebben worden ze wel wat wild de stengels rekken dan te veel, waar door de planten kaal worden. Ze kunnen direct na de bloei in Juli gescheurd worden, waarna men in October weer jonge stevige plantjes heeft. Ook vroege zomerbloeiers zijn de Irissen, t.w. de Spaansche Iris, (Iris hispanica) welker bollen in het najaar geplant moeten worden en voor den winter legen de vorst beschermd met wat ruigte of turfstrooisel. Duur is deze Iris ook niet. Ze staan graag in de zon en is de plaats een beetje naar haar zin, dan houden ze het ontluiken en bloeien jaren lang vol. Een andere soort Iris, de Iris ger- manica, is eigenlijk geen bol maar een wortelgewas. De bloeitijd valt naar gelang de soort is, in Mei of Juni. Evenals bij de hispanica-soorten bestaan hier ook vele verscheiden heden in schoone en teere kleuren van. Deze soort verlangt een zoo zonnig mogelijke standplaats en hou den van een voedzamen grond, die echter niet te nat mag zijn, diep ge spit en goed doorlatend. Soorten van dit geslacht kunnen eenige jaren vast blijven staan en worden dan pas rijkbloeiend. Het eerste jaar van de planting moeten de wortelstokken zich eerst in den bodem vestigen en bloeien dan zeer spaarzaam, of in het geheel niet. Het best verplant men ze in Sep tember. Men heeft dan nog wel kans dat ze het volgende jaar reeds bloeien. De Iris germanica met hare varië teiten houdt vooral van zeer kalk- rijke bodem. Iris Kampheri, de Japansche groot- bloemige Iris is een variëteit, welke in Juli en Augustus bloeit; deze plant wordt soms wel drie a vier voet hoog en kan men verscheidene jaren on aangeroerd laten staan. Ze houdt van een vochtige bodem, vooral aan kanten van vijvers, hoewel niet in het water, of andere vochtige doch zonnige plaatsen kunnen deze planten een uit nemend effect maken. Iris pumila is zooals de naam reeds aanduidt laag- groeiend. Bij een gunstig voorjaar kunnen ze reeds in Mei bloeien. Ze houden ook van een zonnig plaatsje en vooral geen te vochtigen grond. Als rand om een perk vaste planten voldoen ze uitnemend. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand. Inbraak etc. Belast zich met aan en verkooop van Villa's, Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen CORRESPONDENTIE. Den Heer WEURMAN. U maakt het ons niet gemakkelijk Uw inge zonden stuk te plaatsen. Inhoud en toon van uw schrijven ondervinden bij ons dan ook ernstig bezwaar het op te nemen. Hoewel wij gaarne, voor zoover de ruimte in ons blad dit toelaat, onzen lezers ter wille willen zijn. kunnen wij uw schrijven zoo niet BIJKANTOOR SOEST. Rentevergoeding voor depositio's Direct opvorderbaar a 31/» o/° s )aars Met 1 maand opzegging 3% 3 maanden 4 m 6 4V,% 1 jaar 5 Den Heer N. KLEÊFSTR A te Soes terberg. Hoewel erkentelijk voor uw welwillend schrijven, wenschen wij uw verslag niet te rilaatsen. Aan beide partijen hebben wij. naar ons inzicht voldoende gastvrij heid verleend, waaróm wij ter voor koming van eindeloos geschrijf er een punt achter hebben gezet. Bovendien achteji wij ons blad niet het aangewezeh orgaan om als propagandist Uwer vereeniging dienst te doen. Den Heer J. C. ÖLOUPOT. Met Uw vragen is U '.'ij onze redactie niet aar het juiste Vermoede lijk zult U zich met meer succes kunnen wenden tot het Dagelijksch Bestuur dezer Gemeente. (Bovenstaande correspondentie kon wegens de vele advertenties in ons vorig nummer niet worden opge nomen.) Drogist - Opticien aanzetten 5 cent per stuk. Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. RADIO. Vrijdag 4 April hield de heer Lt. van Sluiters zijn aangekondigde le zing over „Richtingzoekers", instru menten waarmee men de richting, waaruit zeker radio signaal komt, kan bepalen. Oorspronkelijk vonden de denkbeelden om door middel van draadlooze telegrafie plaatsbepalingen te doen hun toepassing ten behoeve van de scheepvaart en kon men zoo doende, door de richting, waaruit signalen van twee bekende landsta- tions binnen kwamen, de positie van het schip tot op Va °- Ja soms zelfs tot op, x/io 0 vaststellen. Later vonden deze richtingsbepalingen hun toepas sing mede voor vliegtuigen, en in den oorlog voor bet bepalen der plaats van militaire radiostations. De drie soorten zijn: le. Het systeem Bellini-Fosi. uit gaande van het denkbeeld van 2 antenne s, geplaatst op een afstand van een halve golflengte van elkaar. In de practijk uitgevoerd door 2 an tenne-paren, die loodrecht op elkaar staan. In elke antenne bevindt zich een vaste spoel, terwijl het ontvang toestel door middel van een draai bare spoel daarmee is gekoppeld. Men draait deze spoel tot men het sterkste geluid hoort en de richting der spoel geeft dan meteen de rich ting van het seinende station aan. In de practijk stelt men in op het zwakste geluid en vindt dus dan een richting loodrecht op de gezochte. 2e. Het Telefunken-kompas. Hier bij zijn twee landstations, die op be paalde tijden seinen, achtereenvolgens op 32 antennes, die in de windstre ken staan. Het zich oriënteerende station, dat een normaal ontvang toestel heeft, zal nu het sterkste ge luid opvangen van die antenne, welke in zijn richting staat. Met een spe ciaal soort chronometer kan de rich ting dier antenne, waarbij het geluid het sterkst is, worden vastgesteld en met behulp van twee seinende sta tions dus de plaats van het ontvang station. 3e. De raamantenne's, die het een voudigst en dus het belangrijkst zijn. Het principe is, dat zij het sterkst ontvangen, als hun vlak in de rich ting van het zendstation staat en het zwakst als hun vlak daar loodrecht op staat. Daar een raamantenne ech ter altijd zeer zwak geluid geeft, moet men veel versterking, liefst hoogfre- quentversterking toe passen. Steeds vindt men dus twee richtingen, die onderling 180 0 verschillen en dus in eikaars verlende liggen. Kan men niet direct constateeren welke de ge zochte is, dan moet men dit met een speciale hulpantenne uitmaken. Naar wij vernemen zal de Neder- landsche Seintoestellen-fabriek te Hil versum in den vervolge, behalve Zondagsavonds, ook Vrijdagsavonds, voorloopig van 910, concerten en voordrachten uitzenden. Het programma dat J.l. Zondag avond zeer g<?ed kon worden beluis terd, luidt als volgt 1. Liefdesdrank, Aria uit de Opera „La Faviata" van Verdi. 2. a. Romance van Svendsenb. Cavatine van Roff. 3. Duetten van Mendelsohn. a. Ich wollt' meine Liebe ergösse sich; b. Herbstliedc. Maiglöckchen und die Blumelein. 4. Gralserzahlung uit de opera „Tannhauser" van Wagner. 5 Duetten van Cat. van Rennes; a. Het Angelus, b. Lentelied. 6. a. O, jubel mijn hart, Kor Kuiler: b. De Zwerver, Manna de Wijs Mouton; Een Vrijage van 1840, dito c. Wie zal er ons kindeke douwen, René de Clercgd. 't Kwezelke. 7. a. Mazurka, van Wieniawsky; b. 3 Jeugdcomposities van Fekkes. 8. La Matinata van Leoncavalla. 9. Slot. Medewerkende zijnMevr. Groote, Mevr. Reclaire, Mezzo Sopraande heer J. Urlus Jr., tenor; de heer J. Fekkes, vioolde heeren E. Andries- sen en J. Wiesebron, begeleiding. Naar wij vernemen zal na afloop der Jaarvergadering van de Radio Club op Vrijdag 25 April, een beurs worden gehouden van radio-toestellen en onderdeelen. Te bezichtigen te voren van 89 uur in de bovenzaal van Maison Okhuysen, ook voor niet leden. De praktijk heeft reeds 60 jaar be wezen, dat een onfeilbaar geneesmiddel is voor wonden en winterhanden en voeten. In doozen van 30 ct. en potten van 60 ct. en f 1.00. Vraagt LIw drogist in alle afmetingen. KERKSTR. 20, JULIANASTR. 7 TELEFOON 84 Plaatselijk Nieuws. Nieuw kerkgebouw. Op den hoek van Julianastraat en Spoorsttaat, op een der hoogste en mooiste punten van het dorp is het nieuwe kerkgebouw der Chr. Gere formeerden verrezen, hetwelk met zijn hooge bekapping ten opzichte van de omgeving geen onaangenamen indruk maakt. De toegang wordt gevormd door een breed pad, omgeven door boomgewas. Wat het interieur betreft maakt het eveneens een vriendelijken indruk. Zoodra men de hoofddeur binnenkomt, ziet men boven het por taal over de geheele breedte een gaan derij, waarop mettertijd een orgel kan worden geplaatst. Tegenover de gaanderij verheft zich een breed plat-

Soester Courant | 1924 | | pagina 1