So e s t e r Courant voor Soest en Omgeving Nieuws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. landarts STEENHUIS VAN DEN BERG Co Kassiers, Commissionairs in Effecten Kerkpad 52 Soest Er is vraag! Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk Petroleum in Nederland- schen bodem. Eemnesserweg 51 - Baarn Dinsdag- en Donderdag avond te consulteeren In en buiten de Raadzaal. WENSCHT U EEN AUTO?? Auto-Centrale ItL. Ui WONINGBUREAU J. BUWALDA NO. 16 Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentién worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur Twaalfde Jaargang DE OplaagL'1750 Zaterdag 19 April 1924 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. Paschen. „Wie is zij, die, met bevend harte, ,,'t Gelaat met tranenfloers bedekt. „Dédr staat zoo diep bedroefd, vol smarte, „Uit stille mijmering gewekt?" „Wie is zij, die, door schrik bevangen, „Teruggesneld, wéér voorwaarts treedt? „O! zie dat angstig boezemprangen.... „Wie is zij, en wat is haar leed?" Het is Maria Magdalene; Zij staat voor 't graf van haren Heer; Zij ziet den steen van 't graf verdwenen, Haar Meester is in 't graf niet meer. Zij weent, en 't hart vol angst er. rouwe Buigt zij zich neder, ziet in 't graf, Hoort eene stem; „Wat weent gij Vrouwe?" „Zij namen mij mijn Meester af". „Dit geeft mijn harte tal van zorgen, „Want waar mijn Heer thans is gelegd „Zulks weet ik niet; eerst op deez' morgen „Vond ik den grafsteen weggelegd". Zoo luidt haar antwoord, en haar oogen, (Wier blik thans somber is en droef) Zij zien twee Eng'len uit den Hoogen, Nu zij ter neer zien in de groev'. Het doet haar leed het graf t' aanschouwen Zij wendt zich om; daar staat een man... „Wien zoekt gij toch? wat weent gij Vrouwe?" „Welligt dat ik U helpen kan". Zóó klinkt zijn stem; en zij, thans meenend' In hem den Hovenier te zien, Zij spreekt hem aan, doch immer weenend En vraagt: „Hebt Gij mijn Heer gezien?" „Ach! zie mij weenend tot U komen; „O, spreek! dat ik 't van U verneem", „Hebt Gij mijn Meester weggenomen?" „Waar is Hij, opdat ik hem neem?" En Jezus, want het was de Heere Die dddr aan hare zijde stond, Hij wil haar smarte niet vermeêren Doch troosten 't hart zoo diep gewond. Eén woord, één bliken 't angstig harte Springt op van vreugd, zij valt te voet, Want lieflijk sprak de Man van smarte „Mariavrouwe wees gegroet." En zij, van vreugd schier opgetogen, Herneemt: Rabboiini„Meester! Heer! Een vreugdetraan welt haar in d'oogen Want zij, zij heeft haar Meester wéér. Slot couplet. „O Maria Magdalenewelk een zegen was (Uw loon, Voor Uw liefde, voor Uw trouwe, eens ge- (geven aan Gods Zoon, Voor 't geloof, wijl G' op Hem bouwdet, op (Uw Meester en Uw Heer, Want van al Zijn volgelingen spraakt Gij 't (eerst Uw Meester weer. Soest N. P. VAN ES, em. pred. (Vervolg) Wat het optreden van petroleum in Corle betreft, heb ik uit de daaromtrent gegeven mededeelingen niet kunnen op maken, dat hier van een met kracht naar buiten treden sprake kan zijn. zoodat het zich laat aanzien, dat men de olie door oppompen omhoog moet brengen. Aangezien de olielagen soms vele honderden meters diep zijn gelegen, is het duidelijk dat zeer bijzondere pomp- inrichtingen noodig zijn om de olie omhoog te brengen. Wij kunnen ons hier niet op het terrein van een be schrijving dezer pompen begeven. De olie wordt door de pompinrichting gevoerd naar een voorloopige vergaar bak Zij bevat nu eenige gassen en onreinheden en heeft overigens een samenstelling, die ze voor onmiddelijk gebruik minder geschikt maakt. Niet, dat ze niet brandbaar zou zijn. Dit is maar al te zeer waar, hetgeen meer malen proefondervindelijk is gebleken door groote oliebranden, die op de terreinen der olie-vindplaatsen zijn ont staan. Het bezwaar is echter, dat bij dit onmiddelijk gebruik een zeer walmende, weinig lichtgevende verbranding wordt verkregen en zulks als gevolg van de samenstelling der olie uit zeer verschilen- de onderdeelen. De olie moet derhalve verdeeld wor den en wel in olie-soorten, die vooral verschillen in zwaarte en vluchtigheid, d. w. z. neiging tot verdampen. Vrij wel iedereen weet, dat als men onze gewone licht-petroleum op een schoteltje giet, het eenige dagen duurt eer die olie is verdampt of vervluchtigd. Giet men daarentegen benzine op een schoteltje, dan verdampt deze althans zoo men zich tot een kleine hoeveelheid beperkt reeds in eenige minuten. Die snelle verdamping kan men boven dien bevorderen door lichte verwarming. Hierop berust de raffinade, die de olie moet ondergaan. Door de olie aan vankelijk licht te verwarmen, verdampen eerst de meest vluchtige deelen n.1. de benzine. Daar die verwarming geschiedt in een gesloten vat, verzamelen zich de benzine-dampen boven de overgebleven vloeistof. De dampen worden door buis- leidingen afgevoerd naar een anderen houder, alwaar ze worden afgekoeld, met het gevolg dat de dampen weer overgaan in een vloeistof en wel de zuivere benzine. Wordt nu het vat, waarin de ruwe olie was gedaan, sterker verhit, dan zal nu een ander onderdeel dier olie gaan verdampen en wel de ons allen bekende lampolie of Kerosine, zooals de weten schappelijke naam luidt. Ook deze dam pen worden weggevoerd en tot conden satie gebracht d. w. z. door afkoeling tot vloeistof verdicht. De bewerking wordt voortgezet bij hooger temperatuur en men krijgt nu de motor-olie, waarna nog volgen smeerolie en parafine. Daar echter niet alle ruwe oliën de- te verkrijgen eindvoortbrengselen niet steeds dezelfde zijn. Reeds in ons eerste deel vermeldden wij, dat volgens tot nu verstrekte mededeelingen de Gelder- sche olie zou bevatten benzine, licht-olie en motor-olie. De raffinade geschiedde vroeger in het buitenland geheel op de wijze als boven omschreven dus door verhitting tot verschillende temperatuur, echter de olie steeds blijvende in denzelfden houder. Deze bewerking bleek te tijdroovend en is gaandeweg verbeterd tot een z.g. continu-bedrijf, waarbij inen achter elkaar heeft een reeks van ketels, die elk op een andere temperatuur worden verhit. De olie. die van te voren reeds ontdaan is van de daarin aanwezige gassen, welke verbrand worden ter voor-ver warming van de olie, komt nu in den eersten ketel, waar dus de benzine ver dampt; vervolgens komt de olie in den tweeden ketel, waar de kerosine ver dampt, daarna in den derden ketel enz. Tenslotte houdt men een dik-vloeibare massa over, die als brandstof voor stoomketels te benutten is. Verschillende van de aldus verkregen olie-soorten vereischen nog een nieuwe raffinade of wel zuivering door middel van zwavelzuur. Dit laatste is het geval met onze lamp-olie. Mocht het in Gelderland werkelijk tot een olie-bedrijf komen, dan is het te verwachten, dat de raffinaderij ook daar ter plaatse wordt gebouwd en dat de eindvoortbrengselen mede daar worden opgeslagen tot ze in den handel komen. In het buitenland, waar de olie veelal gewonnen wordt in onbewoonde streken, vaak ver van de kust verwijderd, wordt de ruwe olie meestal door pijpleidingen, reikende van de bron tot de haven plaats, vervoerd en dan öf in deze havenplaats geraffineerd öf zelfs ter raffinade naar elders vervoerd in bij zonder voor dit doel gebouwde schepen. Met dit vervoer zijn soms reusachtige kapitalen gemoeid, hetgeen duidelijk wordt als men nagaat, dat veelal een vervoer door buisleidingen over hon derden Kilometers afstand noodig is. De hier gebezigde buizen zijn meestal ongeveer 35 c.M. wijd. Bij de beschrijving der boorwerk- zaamheden spraken wij van het ver gruizen der te doorboren steenlagen door middel van vallende beitels. Wanneer men echter een juist beeld wil hebben van die lagen, hetgeen in Gelderland' waar men in de eerste plaats zocht naar steenzout en steenkool, het geval geweest zal zijn wordt daartoe ge bruik gemaakt van cylindrische boren, waarvan de onderrand bezet is met diamanten (wegens de hardheid) en waarmee men z.g. boorkernen, d. w. z. cylindrische gesteente zuilen, omhoog brengt, die duidelijk toonen hoe de ge aardheid van het doorboorde gesteente is. Wij hebben hiermede in het kort het aardolie-bedrijf geschetst. Hopen wij dat velen binnen kort in de gelegenheid zullen zijn met eigen oogen dit bedrijf te aanschouwen en wel op vaderland- schen bodem D. v. d. E. (Het bovenstaande was reeds geschre ven, toen ik las dat de „N. V. Nederl. Mij. tot het verrichten van Mijnbouw- kundige Werken" te Haarlem concessie heeft aangevraagd voor de ontginning van steenkolen, steenzout, aardolie en aardgas in het bewuste mijnveld). Huidwondjes Schrijnende plekken Brand- en Snijwonden Schrammen, Ontvellingen goneesi men mot PUROL Doos 30 - GO en 90 ct. Bij Apoth. cn Drogisten. De Voorzitter zal 't ons niet euvel duiden wanneer wij ZEd.Achtb. er op attent maken dat 't in Soest beter is wanneer de Voorzitter eerst zelf de be zwaren noemt, en dus niet afwacht wat de Raadsleden zeggen. Wij noemden de ^aangevochten notu- leering een misverstand, want de zaak was wel degelijk besproken. Bij het voorstel om den Heer Mets enkele ont heffingen der Bouwverordening te ver- leenen, was ook een plan van aanleg dat f 1200.zou kosten en is het den Notulenschrijver natuurlijk ontgaan dat wel de ontheffingen zijn toegestaan, maar daarmede nog niet het voorge stelde plan van aanleg, dat f 1200.— moest kosten, was goedgekeurd. Hierachter Ieelijke motieven te zoeken achten wij niet geoorloofd, en wij onder schrijven dan ook geenszins de woorden van den Heer Weurman die hiervan zegt: „dat is geen louter toeval, doch het summun van brutaliteit en sabotage". Natuurlijk is 't een eerste eisch dat de Raadsleden de Notulen, die zij thuis gestuurd krijgen, goed nalezen, want sluipt er per ongeluk een zinnetje door dat anderen ongedachte vrijheid van handelen geeft, dan is 't hek van den dam. TELFOON 241 We schrijven ditmaal nu eens geen „Uit onze Vroedschap", maar plaatsten boven ons overzicht: „In en buiten de Raadzaal". In de laatste Raadsvergadering kwa men verschillende onderwerpen ter tafel waardoor reeds heel wat pennen in be weging werden gebracht, en meenden wij in ons overzicht ook verschillende gedachten uit ingezonden stukken te moeten bespreken. Allereerst kregen we in de laatste Raadszitting eenige bemerkingen op de notulen, waarvan die van den Heer Heij- nings wel 't meest interessant was. Er stond genotuleerd dat een crediet van f 1200.— was toegestaan voor het in order maken van een plantsoentje, en bleek dat een misverstand te zijn. Door de Heeren Bloupot en Weurman is bij ingezonden stuk dit misverstand tot een hoogst ernstige kwestie gemaakt, en wordt de Heer Heijnings reeds tot een politieke heilige verklaard omdat ZEd. die fout had ontdekt. De Heer Heijnings zal die heiligverklaring wel niet aanvaarden, wetende dat ook andere Raadsleden datzelfde bezwaar hadden, zoodat, als bijgeval de Heer Heijnings eens verhinderd was geweest, deze no tuleering zeer zeker toch zou zijn be streden. Bovendien was ook de Voorzitter paraat. Ternauwernood noemde de Heer Heijnings zijn bezwaar, of de Voorzitter zelfde samenstelling hebben, zullen de I verklaarde dat dit punt er uit moest. Als eerste en grootste punt kregen we daarna het Tramvraagstuk, een onderwerp dat in den Raad aller belang stelling heeft, alsook van velen daarbuiten. Zoowel de discussies in de Raads vergadering, als de vele ingezonden stukken brengen schrijver dezes een stukje uit een oud schoolboekje in herinnering. Er was eens een advocaat die een klerkje noodig had en groot was het aantal der liefhebbers. De advocaat liet allen komen, doch ze werden slechts een voor een in zijn privékantoor toegelaten waar hij ieder candidaatje precies 't zelfde vertelde, n.1. dat er was een muis die eiken morgen uit zijn schuilhoek te voorschijn kwam om de gevallen kruimels van het ontbijt op te eten. Op zekeren dag verdroot dat de kamerbewoner en joeg hij het muisje weg dat van schrik tegen het gordijn opvloog. De ontstemde bewoner wierp zijn pantoffel naar 't muisje, doch mikte verkeerd. De pantoffel vloog door een ruit naar buiten, en kwam nieton zacht tegen het hoofd van een voorbij ganger terecht gevolg: groote toeloop van menschen, Politie, Proces-verbaal, Eisch tot schadevergoeding, Kantonge recht. Vonniszooveel dagen hechtenis of zooveel boete, enz. Elke sollicitant moest daarna een vraag doen. De een vroeg dit, de ander dat, doch slechts één was er die vroeg hoe 't toch wel met de muis was afgeloopen. „Jou moet ik hebben", dacht de advo caat, „jij bent niet afgeleid door al het bijkomstige". Wordt door velen die belangstellen in een goede oplossing van het Tram vraagstuk ook niet te veel aandacht ge geven aan het bijkomstige, en vergeten waar het eigenlijk omgaat, „behoud van een goede verbinding, een goede oplossing voor het Personeel, doch vermindering van lasten". Met L. vragen wij, wat hebben we aan al het gepraat, en wat moet hier zelfs de groote Wibaut er met de haren wor den bijgesleept, om als financieel spook te dienen En de Heer Weurman heeft 't ten eenenmale mis als hij de poging van den Heer Besselsen miskent. Dat was er tenminste één die 't niet vergat dat er een bedrijf is, dat er een schuld is van ruim 30.000 gulden, dat er een exploitatie-verlies is van f 11000, dat er een aflossings en rentelast is van f5000, dat er een personeel is van 3 vast en 2 los (buiten den Directeur). Hij was één dergenen die redeneerde „Ge kunt er wel met de pantoffel op los gooien, maar hoe loopt 't met de zaak af die er nu eenmaal is"? Uit de Raadsdiscussie bleek duidelijk dat de Heer Besselsen lang niet alleen stond, het scheelde maar een haar of zijn voorstel was er door geweest, en hadden we een vergroot-Gemeentebedrijf gekregen met Tram en Autobussen, maar ook met alle bezwaren aan een Ge meentebedrijf verbonden. Het komt ons echter voor dat hier de medestanders van den Heer Besselsen toch te hard van stapel liepen, immers het voorstel B. met de bijgevoegde begrootingen was niet door deskundigen gecontroleerd, en de Heer B. zal zeker niet verlangen dat hij als deskundige wordt aangemerkt. En dan was o, i. de concurrentie on voldoende onder 't oog gezien. Eigenlijk was die factor geheel uitgeschakeld. De Heer B. meent, wanneer de Gemeente maar een goede dienst heeft met flink materiaal, dat dan de concurrentie wel zal wegblijven, maar daar gelooven wij, eerlijk gezegd, niets van. De concurrentie-invloed uitschakelen is en blijft een moeilijk probleem, en kan slechts worden opgelost door een belangengemeenschap met Particulieren. Is hiervoor geen oplossing te vinden dan ware 't misschien nog 't beste voor loopig maar te houden wat we hebben, in ieder geval achten wij dat beter dan alles op stal te zetten om 't over een jaar weer voor den dag te halen, en gedurende dien tijd een Particulier te Subsidieeren. Het wordt dunkt ons door de meesten over 't hoofd gezien, dat de Commissie-voorstellen slechts voor één jaar gelden. Hier is meenen wij „afdoen" de boodschap. Intusschen zien wij de eerstvolgende Raadsvergadering met belangstelling tegemoet en velen met ons. Enkele punten van ondergeschikt-belang kunnen we gevoegelijk overslaan als, het voorstel van B. en W. om zelf geen haver meer te verbouwen, doch het land te verhurenhet voorstel om B. en W. te machtigen een deskundige te raadplegen voor een eventueele gas- voorziening; voorstel om geen zegels te plakken voor de arbeiders der werk verschaffing, enz. Wel vragen we nog even de aandacht voor de afdeeling Onderwijs. Ingekomen zijn vier aanvragen betreffende het bouwen van nieuwe Scholen. Een er van gaat uit van het Bestuur der Engendaalschool voor het stichten van een School voor Meer Uitgebreid Onderwijs. Het adres werd voor prae advies gesteld in handen van B. en W. De Raad zal hierin slechts hebben te handelen zooals de Wet het voorschrijft, en dan meenen we dat het Bestuur der Engendaalschool kan rekenen op een gunstig bescheid. De Raad kan nu een maal geen besluit nemen dat in strijd is met de Wet en al zou 't hij doen, dan wordt zulk een besluit toch door Ged. Staten ter vernietiging voorgedragen. In dit verband wijzen wij op het ingezonden stuk van den Heer Heijnings in „De Soester" van 12 April, waarin hij de onderteekenaars verzoekt hunne handteekeningen terug te nemen. De Heer Heijnings zal van dit verzoek wel niet veel resultaat verwachten, maar het toch wel teekenend dat een Vrijz. Raadslid een dergelijk verzoek, tot voor zeker het grootste deel vrijzinnige ouders richt. Wij zouden gaarne zien dat in goede harmonie het zoover kon komen dat de nnvrage voorloopig een jaar werd in getrokken. De tijden zijn er niet naar om er nu nog eens een school bij te bouwen. Kan 't daartoe niet komen dan zou 't wel eens kunnen gebeuren dat bij den Minister van Onderwijs ernstig werd aangedrongen deze School-uitbrei- ding voor Soest niet toe te staan. JULIANAPLEIN SOEST Inbraak-Brandvrije ondergrondsche Safe-Inrichting Soester Bode de volgende dichterlijke ontboezeming slaakt. „Het lijkt wel op een waschfornuis Ons Nieuwerhoeksche Kabelhuis. Al wil men 't fatsoeneeren Het is en blijft een leelijk ding, 'k Wou dat het maar op wielen ging, Dan kon men 't deporteeren". C. MiJnharcSt's Laxeertabletteii regelen zonder kranip of pijn Uw stoelgang. Doos (30 ct. Bij apoth. en drogisten. Dan waren er een drietal adressen om subsidie voor te stichten scholen voor voorbereidend lager onderwijs, wat iets meer bedoeld dan het stichten van Bewaarscholen. Van deze adressen behooren er twee te Soesterberg, en een te Soest thuis, en zal de directe oorzaak dezer activi teit wel liggen in het oorspronkelijk voornemen van den Minister van Onder wijs, de aanvangsleeftijd voor de Lagere School één jaar later te stellen. Dit ministerieele voornemen heeft in den lande echter zulk een verzet uit lokt, dat de Minister voorloopig de zaak heeft uitgesteld tot September. Men zou zoo zeggen dat dan ook deze aanvragen nog wel even hadden kunnen rusten, maar zooiets mag men in Soest wel onder de vrome wenschen rang schikken. Nu behoeft deze scholengeschiedenis der Gemeente wel niet zooveel geld te kosten, want alle kosten komen voor rekening van de stichters, en bepalen zich de Gemeentelijke lasten alleen tot eenige subsidie, maar is 't noodig Zoo ja, dan is er een precedent en kan de Gemeente niet weigeren, immers de bestaande R. C. Bewaarschool heeft reeds jarenlang een subsidie van f 250 en de eerlijkheid gebied dat, naar gelang van het aantal leerlingen een gelijke subsidie wordt uitgekeerd, ofde reeds bestaande subsidie moet, als offer der berooide Gemeentekas, ook worden ingetrokken. Maar nog eens, is 't noodig, dat door het toekennen van subsidie de stichting dezer drie scholen wordt bevorderd Er bestaat altijd nog kans dat de Mi nister geen gevolg geeft aan zijn voornemen, en dan heeft het stichten dier scholen toch zeer weinig nut. Ook hier ware 't beter dat de adres sen tijdelijk werden teruggenomen, maar daarvoor zou noodig zijn een compro mis tusschen Roomsch Katholieken en Anti-Revolutionairen, die voor deze zaak de meerderheid in den Raad hebben. De beide Anti-Revolutionairen zijn als vanzelf voorstanders voor de Chr. Be waarscholen te Soest en Soesterberg, terwijl de R. K. voorstanders zijn van de R. K. Bewaarschool te Soesterberg en de bestaande dito te Soest. In ieder geval zal voor deze geheele scholengeschiedenis voorzichtige poli tiek noodig zijn. Te groote royaliteit kon der Gemeente wel eens meer kosten dan thans wordt vermoed. BEL DAN DIRECT OP Tri |1| Burgerlijke Stand GEBORENRika, d. v. E. Westerveld en A. v. Ooijen Johannes Jaco- bus, z. v. J. J. Kemperman en J. C. Klaui Aalbert z. v. G. T. v. Vliet en J. M. v. d. Rotte Cornelis z. v. W. v. d. Velden en N. Boot Maria Christina, d. v. G. Hilhorst en M. H. Wijnende Eolkert z. v. F. Oosterbaan en A. Struik. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: G. Beek en A. Kraaij. OVERLEDEN: A. P. Monis, 56 jaren, dochter van J. J. Monis en A. Stui venberg. Publicatiën DIENSTPLICHT Zitting Keuringsraad. De Burgemeester der gemeente Soest brengt ter kennis van de ingeschrevenen voor den dienstplicht van de lichting 1925, dat de zitting van den keurings raad op 1 en 2 Mei a.s. niet zal worden gehouden in het voormalig Gymnasium aan de Westsingel No. 45 te Amersfoort doch in het schoolgebouw aan de Hellestraat, in de onmiddelijke nabijheid van het voormalige gymnasium gelegen. Soest, 14 April 1924. De Burgemeester voornoemd, P. P. DE BEAUFORT. Het nieuwe Kabelhuisje op het Nieu- werhoekplein, dat velen een doorn in 't oog is, inspireerde den Heer Heijnings voor de gedachte de Schoonheids- Commissie nieuw leven in te blazen. Nu, dat ding is verre van een sieraad, cn wij kunnen 't begrijpen dat een onzer plaatsgenoten, de Heer H. in de HINDERWET Bnrgemeester en Wethouders van Soest, maken bekend, dat het verzoek van P. Nes te 's- Gravenhage, om op het perceel aan de Birkstraat, kadastraal bekend in Sectie C. no.: 1486 een stoom- timmerbedrijf te mogen oprichten door hen is toegestaan. Burgem. en Wethouders van Soest, De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van Continental Petroleum Company te Rotterdam, als gemachtigde van J. Leguit te Soest, (Soesterberg) om op het per ceel aan de Rademakerstraat No. 18, ka dastraal bekend in Sectie E, No. 880, een ondergrondsche benzine-tank met aftapinrichting te mogen oprichten door hen is toegestaan. Soest, 11 April 1924. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. M. van den Oord te Soest, om vergunning tot het uitbreiden zijner bakkerij door bijplaat sing van een electro-motor van 3 P. K. en verschillende machines in het perceel Kerkpad N.Z. 45, kadastraal bekend in Sectie A, No. 2016. Op Vrijdag 25 April a.s., des voor middags tien uur, zal ten gemeentehuize te Soest gelegenheid bestaan om bezwa ren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip ter secretarie der gemeente kennis ne men van de terzake ingekomen schriftu ren. Soest, 11 April 1924. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. BEKENDMAKING Keuringsdienst voor Waren Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat door den Keuringsdienst van Waren te Utrecht procesverbaal is opgemaakt tegen Jan Pieter Cornelis Niezen, Bosstraat 25 al hier, wegens het afleveren van melk van ondeugdelijke samenstelling. Soest, 15 April 1924. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. Geeft U te koop en te huur zijnde perceelen op aan het van den Architect en Makelaar Stationsweg 22, Tel. 172. Plaatselijk Nieuws. Wie zenuwachtig is, onrustig en overspannen, en een kalm, ge zond mensch wil worden, gebruike eenigen tijd de kalmeexende en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. STOPPLAATS N. C. S. NIEUWEWEG Wij zijn gemachtigd ter kennis te bren gen, dat Burgemeester en Wethouders dezer gemeente stappen hebben gedaan bij de Directie der Nederl. Spoor wegen te Utrecht, teneinde te geraken tot eene betere dienstregeling op het traject Utrecht-Baarn. Als gevolg hiervan kunnen wij mee- deelen, dat gunstige resultaten zijn ver kregen. Met ingang van 1 Juni a.s. bij den nieuwe dienstregeling zullen alle treinen vast aan den Nieuwenweg stoppen, be halve de treinen 715 Baarn van nam. 3.18 en 718 Baarn vertrek nam. 3.19. De ten 9.36 voorm. van Baarn ver trekkende trein zal iets worden vervroegd, Baarn vertrek 9.25 en een nieuwe trein worden ingelegd, Baarn vertrek 10.07; in omgekeerde richting zal een nieuwe trein ten 8.52 te Baarn aankomen en de ten 9 23 aldaar aankomende trein 20 minuten later gesteld worden. Door het tot stand komen van deze dienstregeling zullen zeer zeker velen worden gebaat en zal dan ook worden gewaardeerd, hetgeen de betrokken auto riteiten hebben gedaan in het belang van het reizende publiek. VERGADERING Donderdagavond j.1. had in het Oran jehof eene vergadering plaats van de voorloopige Landstormcommissie. De heer Groot, chef der afd. militaire zaken ter secretarie Soest, opende de vergade ring met een kort en krachtig woord en heete alle aanwezigen hartelijk welkom. In het bijzonder de heer Mr. van Gel- dorp-Meddcns, Secretaris van de gewes telijke Landstorm-commissie, te Utrecht. Hierna werd door den heer Groot het doel en streven dezer commissie uiteen gezet. De heer Mr. van Geldorp-Meddens bracht in een breedvoerige rede naar voren wat is de bijzondere Landstorm en de verschillen tusschen bijzondere en gewone landstorm. Spreker drong er op aan eene plaatselijke commissie samen te stellen, die voeling kan houden met de vrijwilligers. Schietoefeningen, wed strijden, vergaderingen, samenkomsten, enz. zouden dan kunnen worden gehou den. Na afloop dezer besprekingen werd de aanwezigen eene consumptie aange boden, waarbij besproken werd de sa menstelling der commissie. Het resultaat hiervan was, dat de heer C. A. H. L. VVüst, tot Voorzitter werd aangewezen, de heer C. Valkenburg, tot Secretaris, en tot leden de heeren, J. van Arkel, J. H. G. v. d. Woude, G. A. Kerk- kamp, J. van Baerle, D. v. d. Haven, G. v. Helden, P. C. Groot en J. H. Pieper. De heer van Geldorp-Meddens wensch- te de commissie geluk en besprak daarna nog werkkring. Ook liet de heer Geldorp nog eenige zeer fraaie photo's zien van H. M. Onze geëerbiedigde Koningin, welke op de eerstvolgende vergadering der Bijz. Landstorm aan alle vrijwilligers der Landstorm zullen worden uitgereikt. De datum dezer vergadering werd vast gesteld op Woensdag 23 April a.s. Te ruim 11 uur sloot de heer Groot deze zeer geanimeerde vergadering. ZIELENAANTAL Onze gemeente telde op 1 April j.1. 10705 zielen. 1 Januari van dit jaar be droeg dit 10582. Rheumatiek en Spierpijn spoedige verlichting van de pijnen en weldra genezing door Sanapirin-Tabletten (Mijn- hardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten.

Soester Courant | 1924 | | pagina 3