NI Middenstands-Gredietfiank SOEST gelegenheid tot het huren van BITABUR Tandarts STEENHUIS Kassiers, Commissionairs in Effecten RIVIER- EN BERGGRINT IN ALLE AFMETINGEN F. BREURE Brandstoffenhandel Soest er Courant voor Soest en Omgeving lienws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. VAN DEN BERG Co I Er is vraag! D. F. Voigt LiPSLADEN en SCASTJES Incasseeringen, Deposito's Verzuchtingen van een Soesternaar. Uitgever G. v. d. BOVEMKAMP Soestdijk WENSCHT U EEN AUTO?? Auto-Centrale I tl. ui Eemnesserweg 51 - Baarn WONINGBUREAU J. BUWALDA KERKPAD Ü.Z. SOEST TELEFOON 133 en No. 17 Twaalfde «Jaargang Oplaag 1750 Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest AdvertentiÖn worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur DE SOESTER Zaterdag 26 Appil 1924 ADVERTENT1ËN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. Telef. 97, Van Weedestraat 37 t.o. den Heer Haremaker IN ONZE SAFE-INRICHTING MSBEH Nóg meer Scholen. Wederom is een aanvraag ingediend voor opening van een U. L. O. School. Ons Gemeente raadslid, de Heer Heijnings, heeft reeds aan de aanvragers verzocht, ter wille van de bezuiniging, hun handteekeningen van de betreffende aanvrage terug te nemen. Ook ik wil mij veroorlooven hierop nogmaals aan te dringen. Ik kan mij begrijpen, dat in een plaats, waar scholen van alle richtingen, dus ook neutrale, bestaan, er ouders zijn, die uit beginsel hun kinderen naar de neutrale school zenden. Maar wanneer er nu eens geen neutr. school is, dan begrijp ik niet, dat er overwegende bezwaren kunnen zijn om die kinderen naar een christelijke school te zenden. Wordt er vóór den aanvang der lessen gebeden, welnu, gij kunt toch Uw kinderen er op wijzen, dat gij voor U zelf daar niet aan hecht, maar dat het ook dan nog plicht is eens anders overtuiging te eer biedigen en dat dus tijdens dat gebed Uw kinderen de noodige stilte hebben in acht te nemen en niemand aanstoot mogen geven. Zoo kweekt men zelfs verdraagzaamheid. Het zelfde geldt zoo er vóór de les een godsdienstig lied wordt gezongen. En van onderwijs in godsdienstige vakken zal Uw kind toch zeker wel vrijgesteld kunnen worden als gij dit vraagt. Daarom vraag ook ik U neu trale ouders geeft een voorbeeld van drang tot bezuiniging en tevens van verdraagzaamheid, door Uw handtee- kening zoo ge dit nog niet gedaan hebt terug te nemen. Mocht echter toch die aanvrage ge handhaafd blijven, dan moeten onze -vroede vaderen nog' de zuinigheTcT in het oog blijven houden. Ik zou daarom wel eens willen vragenhoeveel ruimte biedt elke bestaande school en hoeveel leerlingen telt elk op zich zelf? Misschien dat het antwoord op deze vraag zal doen zien, dat er schoolge bouwen zijn, die nog zeer veel vrije ruimte hebben. Moet dus de Raad met de Wet in de hand de oprich ting van nog een school toestaan, dan ware ter deze te overwegen of die nieuwe school niet onder een zelfde dak ware te brengen met een bestaande school. Gas in Soest 1 Velen, die over Soest inlichtingen als woonplaats kwamen vragen, zijn reeds misleid door de mede- deeling, dat we weldra licht-gas in Soest zouden hebben. Vermoedelijk zelfs zijn er wel menschen hier komen wonen, die als ze eens met zekerheid hadden geweten, dat er in Soest in de eerste reeks van jaren geen gas beschikbaar zou zijn hier niét zouden zijn ge komen. Vrijwel iedereen, die met de plaatselijke gesteldheid wat vertrouwd is, is intusschen overtuigd, dat er van gas- aansluiting voorloopig niets kan komen, omdat in een zoo sterk uiteen gebouwde plaats als Soest, het buizennet veel te duur moet worden. Toch wordt dit onwaarschijnlijke gas nog als lokmiddel benut. Het wordt dus hoog tijd, dat de Gemeente-raad de mogelijkheid van gas-aanleg officieel behandelt, waarna hij daarvan ben ik overtuigd de uitspraak zal doen, dat in de eerste zes of tien jaren Soest geen gas zal krijgen! Electriciteit. Maar als we dan geen gas kunnen krijgen, kunnen we dan tenminste niet goedkooper electrisch licht en electrische kracht krijgen? Een paar jaar geleden betaalden wij hier voor dag-gebruik 5 cents per Kilo watt-uur, voor avond- en nachtgebruik 20 cents, een en ander verhoogd met een z.g. Kolentoeslag van ongeveer 3 cents, zoodat onze werkelijke eenheids prijzen werden onderscheidenlijk 8 en 23 cents. Toen werden de tarieven gewijzigd, en wij betalen nu 15 en 33 cents I We lezen tal van gemeenten, waar de eenheidsprijzen in de laatste jaren verlaagd zijn. Soest echter is meer gaan betalenNeen, laat ik eerlijk zijn de meterhuur is ook hier verlaagd Tot hoe lang geldt het thans loopende contract met de Prov. Utr. Electr. Mij. De Tram. Toen er Gemeente exploitatie was zonder mededinging van motorbussen, was er een nadeelig saldo. Thans neemt het aantal motorbus ondernemers steeds toeverwacht dan werkelijk nog iemand, dat de Gemeente daartegen zonder groot verlies kan opwerken De particuliere ondernemers durven het werk aan ondanks het bestaan van een Gemeentelijke mededinging. Zij meenen dus nog wel een winstje te kunnen maken. Die winst zou grooter kunnen worden, zoodra de gemeente-tram werd stilgelegd. Welnu, geeft dan een dier ondernemers een goede kans, stelt hem ons aanwezig materieel ter beschik king, zooals ik vroeger aangaf; maar bedingt daarvoor een deel van de met ons materieel te behalen winst en verder eenig medezeggingschap in de samen stelling van de dienstregeling. Straatnamen. De bewoners van de burgerlijkeTurfstraatzijn verblijd doordat die straat is herdoopt in „Waldeck Pyrmont-Iaan". Lieve menschen, verheugt U niet al te zeer. Het papier is wel gewillig, maarde uitvoering van den daad duurt lang in Soest. Het is vermoedelijk reeds meer dan een half jaar geleden, dat tal van straat namen hier zijn veranderd, maar tot nu toe werd geen enkel naambordje ge wijzigd. En toch leest men van werke loosheid in ons land 1 D. v. d. E. BEL DAN DIRECT OP Tri flj Burgerlijke Stand GEBORENFolkert, z. v. F. Oosterbaan en A. Struik Gijsbertus Jan z. v. A. v. Vulpen en W. v. Garderen Richardus Wilhelmus, z. v. W. Huurdeman en M. Roeten Louisa, d. v. H. v. Sitter en L. P. Onder water Maria Clasina, d. v. N. A. Kool en C. Grift. ONDERTROUWD: H. J. W. Verkouteren en M. E. Karhoff. GETROUWD: P. Kooi en G. Stroink. OVERLEDEN: J. F. G. v. Goeckingk, oud 67 jaren, echtgen. v. J. des Tomoe. Ingezonden Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie, in verband met de beschouwingen in Uw vorig nummer onder het hoofd „In en buiten de Raadzaal" vergunne U mij een wederwoord aan C., opdat de aangelegenheden waarom het hier gaat nl. het dienen van het algemeen Soester belang, waarvoor Uw blad toch steeds disponibel is, in tegenstelling met het „Soester Nieuwsblad" hetwelk mijn vorig stuk geweigerd heeft op te nemen niet vertroebeld worden. C. schrijft: „Allereerst kregen we in de laatste Raadsvergadering eenige be merkingen op de notulen, waarvan die van den heer Heijnings wel het meest interessant was. Er stond genotuleerd dat een crediet van f 1200.was toe gestaan voor het in orde maken van een plantsoentje en bleek dat een mis verstand te zijn" waarop ik C. antwoord: Een misverstand Wat blieft U C. weet evengoed als ik dat de bestre den post van f 1200.niet voorkwam op de agenda, dat is dus het stuk waarop alle punten, die in de desbetr. raads vergadering onder den hamer komen, moeten zijn vermeld. Evenmin werd later, toen die agenda door den Raad werd behandeld, die post besproken, veel minder goedgekeurd. ^Hoe is het dus mogelijk dat de no tulen, die toch moeten zijn eene getrouwe wedergave van de gehouden raadsver gaderingen, toch die aangevochten post van f 1200.opgenomen was I Durft G. nu nog te spreken van een misverstand De bewering van C., dat ik deze aangelegenheid door mijn vorig inge zonden stuk tot een hoogst ernstige kwestie zou gemaakt hebben is even onjuist als dwaas. Niet ik heb zulks gedaan, doch dat is veroorzaakt door hen die dit punt in de notulen hebben ingelascht. Ik heb slechts het volle licht laten vallen uitsluitend en alleen ten algemeenen nutte op hetgeen er gebeurd is. Heb ik C. (waarom durft hij z'n naam niet noemen even tot de orde moeten roepen, toch wil ik gaarne bekennen dat G. zeer ad rem is met zijne be wering: „De Voorzitter zal 't ons niet euvel duiden wanneer wij ZEd.Achtb. er op attent maken dat 't in Soest beter is wanneer de Voorzitter eerst zelf de bezwaren noemt, en dus niet afwacht wat de raadsleden zeggen". WEURMAN. Geachte Heer Redacteur, Wilt U mij vergunnen met enkele op merkingen te antwoorden op de artikelen van een belangstellende en X.? 1. Belang bij gemeente-exploitatie heb ik als particulier in 't minst niet. Eerlijk heidshalve meende ik op een paar punten te moeten wijzen. 2. Het hoofdpunt waar het in deze om gaat, n.I. dat gemeentebedrijven wel degelijk winstgevend kunnen zijn, is niet weerlegd. 3. Af te gaan op uitkomsten in den na-oorlogstijd is onzuiver; honderden particuliere grootbedrijven werkten toen met verlies. Mijn mededeeling omtrent de groote baten der gemeentebedrijven te Amsterdam, gedurende een lange reeks van jaren, gold den vóór-oorlogs- tijd. 4. Het voorbeeld van Amsterdam is wel degelijk gevolgd. In Den Haag b.v. meentefijk? °ivlef de trarrfwas'men", lót ongenoegen van vrijwel alle partijen, aan een loopende, langjarige concessie ge bonden, wat het Gemeentebestuur on eindig veel hoofdbrekens heeft gekost, om behoorlijke verbindingen te krijgen. Cijfers omtrent de uitkomsten staan mij niet ten dienste (voor belanghebbenden trouwens na te gaan), doch van een catastrophe heb ik nummer gehoord. Men verwarre toch niet de financieele moeilijkheden van bijna alle gemeenten, door oorlogstijd ontstaan, met de uit komsten van bedrijven! 5. Over mijn ingelaschte opmerking: voorsprong van 11 mille'sjaars (wacht gelden enz.) die hier doorslag gevend kan zijn, zwijgt men wijse lijk. Wat de concurrentie betreft met particuliere ondernemers, hebben de heeren de mooie motor-omnibussen der gemeente Hilversum gezien en hooren rijden Als op het stationsplein Baarn zoo'n wagen staat naast een van onze particuliere ondernemers, is het niet twijfelachtig in welken het publiek plaats neemt. 6. De voorstelling, alsof Wibaut, de man van het socialisatie-rapport, van nu af tegen gemeentelijke exploitatie zou zijn, is een te kostelijke grap om door een serieus antwoord te bederven. 7. De verdekt uitgesproken stelling, dat gemeenschaps-dienaren slechte ar beidskrachten zijn, laat ik liever onbe antwoord. Ik geloof niet, dat de menschen van het Onderwijs, Gemeente-admini stratie of Post in Soest deze meening wettigen. Ik blijf het vertrouwen koesteren, dat de meerderheid van ons Gemeente bestuur, staande boven dit soort bitter- tafel-conservatisme, de zaak zal beoor- deelen onpartijdig, on-politiek, en van uit het waarachtig belang onzer inwoners en van onze, in eigenaardige omstandig heden verkeerende, gemeentel Dankend, L. Pubücaiiën HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat de beslissing op het verzoek van C. Damaschk te TELFOON 241 Dinsdag-, Donderdag- en Vrijdag avond van 6V2-8V2 te consulteeren Kerkpad 52, Soest Soest om op het perceel aan de Dorre- steinweg No. 3, kadastraal bekend in Sectie G. No. 3137, een fabriek van le derwaren met een electro-motor van 4 P.K. te mogen oprichten door hen bij besluit van heden is verdaagd. Soest, 22 April 1924. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURC. «JULIANAPLEIN 5 SOEST Inbraak-Brandvrije ondergrondsche Safe-Inrichting Geeft U te koop en te huur zijnde perceelen op aan het van den Architect en Makelaar Stationsweg 22, Tel. 172. Plaatselijk Nieuws. JAARVERSLAG WIJKVERPLEGING Aan het jaarverslag der Wijkverpleging vanwege de Ned. Herv. Diaconie alhier ohuctuen wij o.a. het navolgende: Dt wijkzusters Jo de Boer en Stance Pasrran, deden beiden met opgewektheid hun arbeid. Behalve de uitgestrektheid Soest, deed de steeds toe- vragen. Er werden in 1923 8511 bezoeken af gelegd. Aan het wijkhuis werd er 425 maal geholpen. Bij overlijden werd 23 maal gekleed, terwijl 11 patiënten per auto vervoerd en 84 maal geholpen werd bij geboorte van kinderen. 167 maal had er uitleening plaats van verplegingsarti- kelen. Het totaal der uitgaven liep tot f4423.91 en dat der ontvangsten tot f4339.41, zoodat er een nadeelig saldo kwam van f84.50. Feitelijk had dit nadeelig saldo f500.00 hooger moeten zijn, aangezien uit een klein kapitaalbezit deze som werd opgenomen om de exploitatie te kunnen voortzetten. Met dank voor genoten ondersteuning, blijft het Bestuur der wijkverpleging, die op haar terrein voor steeds meerdere zorgen staat, voor haren arbeid der barm hartigheid, die ieder op aanvrage ten goede kan komen, blijvende of nieuwe medewerking vragen. De zusters houden zich gaarne aanbe volen voor de toezending aan het wijk huis van oud linnen, dat voor verband nog dienstig is, terwijl verplegingsartike- len, die men in leen wil gebruiken, bij voorkeur moeten worden afgehaald 's morgens van 8—9 uur en 's namiddags van 572—6V2 uur aan het wijkhuis. Voorzitter "der wijkverpleging is de Wel.Eerw. heer Ds. D. P. Brans, tevens secretaris en penningmeester de heer J. Veenendaal. EMMABLOEM. De verkoop der Emmabloem ten bate der Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose zal dit jaar plaats hebben op Zaterdag 3 Mei. Wederom doen wij een beroep op de goedgeeïschheid der Soester bevolking en hopen wij op een ruime opbrengst te mogen rekenen. LOCAAL RIJKSTELEFOONNET TE BAARN-SOEST. Nieuwe aansluitingen: B. 590 Brouwers A., Nw. Domlaan 2, Baarn. B. 591 Coljee G., Boter, Kaas, Eieren en Fijne Vleeschwaren, Van Leestraat 2, Baarn. S. 191 Kroon en Co. C., Kruidenier en Koloniale Waren, Veenh.str. 9c, Soest. S. 190 UiterwijkCh., Publiciteitsbureau voor Protestansch Christelijk bladen, Waldeck Pyrmontlaan 1 Soest. B. 233 Quarles van Ufford Jhr. L. J., Emmalaan 11, Baarn. S. 188 Schadewijk J. J. van, Metselaar en Aannemer, Korte Brinkweg 7 Soest. LEZING VAN DEN HEER FELIX ORTT. Daartoe uitgenoodigd door de Ver eeniging van Vrijzinnig Godsdienstigen, hield onze plaatsgenoot, de Heer Felix' Ortt 1.1. Vrijdag 18 April, in de Rem- brandtzaal eene lezing over „Het Paasch- feest". 'Nadat de Voorzitter den Spreker en de aanwezigen met een kort woord had welkom geheeten, zong het Dameskoor „FrLih am Sabbath" van B. Müller, waar na de Heer Ortt op duidelijke en heldere wijze eene verklaring gaf van de opvat tingen die verschillende Godsdienstigen van het Feest der Opstanding hebben, waartoe hij als leiddraad nam Joh. 15. Al kan men met het oog op de nog zoo weinig ontwikkelde spiritistische en occulte wetenschappen, niet met zeker heid beweren, dat de historische Jezus, zooals de drie andere Evangelisten Hem beschrijven, niet bestaan heeft, kunnen velen toch niet gelooven in de wonder baarlijke opstanding. Toch blijft het Paaschfeest, ook voor de Vrijzinnig Godsdienstigen het feest der opstanding, der wedergeboorte, de zegepraal van het Leven over den Dood. Zooals God uit de chaos van het niet een harmonisch geheel schiep, zoo moet ook uit het menschdom met zijne ver schillende ikheden eene Harmonie, eene Alliefde ontstaan, daar iedere Ikheid de Christusidee, een deel van den Godde- lijken Geest in zich heeft. In de pauze zong het Dameskoor „Ontwaak gij die slaapt" van Ph. R. Dóer VaVr Wai*. In zijn sluitingswoord van deze laatste lezing in dit seizoen, bedankte de Voor zitter, de Heer Veenstra, het Dameskoor voor zijne welwillende en uitstekende medewerking bij de lezingen van dezen winter en den Heer Ortt voor zijne heldere uiteenzetting van de beteekenis van het Paaschfeest. GEVONDEN VOORWERPEN Op werkdagen, des voorm. tusschen 912 uur, zijn op het Politiebureau inlichtingen te bekomen van de na volgende voorwerpen Een ledige kinderportemonaie, een zilveren broche met rose steen, een huis sleutel, een nummerplaat van een motor rijtuig, een portemonnaie met inhoud. Te Soesterberg gevonden: Een roze- krans, een huissleutel, een heerenhorloge, een klein kerkboekje (N. H. kerk), een paar dameshandschoenen, een grijze overjas en een zwarte dameshoed. Aangeloopen een hond (dobberman pincher). WAARSCHUWING De Commissaris van Politie te Alphen aan de Rijn waarschuwd, niet in handels relaties te treden met Joh. Krumpelman, koopman, wonende te Alphen aan de Rijn Julianastraat 74, alvorens bij hem inlichtingen te hebben ingewonnen. PAASCHKOE. Van de ruim 100 schatters van de Paaschkoe van H. v. d. Berg, was de gelukkige prijswinner van de 10 pond vet, dat door H. v. d. B. was uitgeloofd, Jac. Brouwer Pz. Deze had de koe ge schat op 778 pond en het dier woog 776 pond. VOORDRACHTENWEDSTRIJD. Bij de alhier gehouden voordrachten wedstrijd, uitgaande van den Bondskring „Geldersche Vallei", behaalden twee leden der Nederl. Herv. Jongelingsver- eeniging „Samuel" een le en een 2e prijs in de afdeeling „Luim". Luijben zijn voordracht was getiteld „De Kanarievogel" en Spierenburg zijn voordracht „Bram de Dichter". Boven dien werd een vereenigingsprijs behaald, bestaande uit een schitterende zilveren medaille die Zondag 13 April j.1. aan de Vereeniging werd overhandigd. De jury bestond uit de heeren Morel, Dr. te Keule en Wesseling. R.K. U. L. O. SCHOOL Het getal leerlingen der R.K. U. L. O. School is thans in klasse 1,17; in klasse 2, 10; in klasse 3, 9; en 2 candidaten voor het eind-examen. Sinds de oprichting hebben met goed gevolg het gewenschte examen afgelegd le. voor de R.K. Kweekschool te Hilversum le kl. afd. E met Fransch en Duitsch), Bern v. Breukelen 2e voor M.U.L.O. diploma, Mej. Sophie Bijvoet 3e. voor de Ambachtsschool, Joop Brouwer 4e. voor de Kunst Nijverheidsschool, Ant Bijvoet. Waarlijk geen enkele jongen of meisje behoeft buiten Soest voor welke positie ook, onderricht te gaan ontvangen. Het Onderwijs waar ook, kan misschien even goed zijn, maar beter nergers. VERGISSING. De jonge Dame, die dezer dagen bij vergissing een rijwiel, hetwelk stond bij de halte Soestdijk, heeft medegenomen, wordt in haar eigen belang aangeraden dit zoo spoedig mogelijk weder terug te brengen bij den dienstdoenden amb tenaar van het station Soestdijk. N.V. MIDDENSTANDS-CREDIETBANK N. V. Middenstands-Credietbank voor Amersfoort en Omstreken te Amersfoort bijkantoor te Soest, Van Weedestr. 37. Naar wij vernemen zijn, niettegen staande de nog steeds heerschende malaise, de resultaten over het afge- loopen boekjaar voor dize instelling wederom gunstig geweest, zoodat het Commissarissen en Directie is, de aigemeene verg- SW deelhouders vodr te «- - PJ r.C't Hiui/ipnrl nn DIERENTROUW Een niet alledaags geval van dieren- trouw deed zich in de school aan de Beetzlaan van den Heer v. Wely voor. Het zoontje van den heer v. H. heeft n.1. een duif, welke eene bijzondere at tentie aan zijn jeugdigen eigenaar be toont. Toen de jongen dezer dagen naar school ging zagen wij de duif langs de telephoondraden aan den kant van den weg zijn jeugdigen baas volgen, door telkens een eindje te verspringen. De school ging aan. Ons duifje bleef zitten. Geen nood. Nadat onze duif een ver kenningstocht om het schoolgebouw ge maakt had, vloog hij door een der open staande ramen naar binnen en zette zich triomphantelijk bij zijn baas op de bank neder, alwaar het beest bleef zitten, tot dat de school uitging. Hierna ging de duif langs den zelfden weg weder naar huis. Den volgden morgen ging onze dui- venvriend ongemerkt de deur uit. Spoe dig scheen de duif zijn vriend te mis sen en zat omstreeks 10 uur weder bij het zoontje van den heer H. in de O. L. school aan de Beetzlaan op de bank. Nadien herhaalt zich het spelletje eiken morgen. BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM. Op 23 April j.1. had des avonds in „Oranjehof", het rustoord voor Onder officieren, aan de Spoorstraat, een tamelijk goed bezochte bijeenkomst plaats van de leden van den Bijzondere Vrij willige Landstorm te Soest woonachtig, daartoe uitgenoodigd door de onlangs benoemde plaatselijke Commissie, af deeling Soest. De Voorzitter, de heer Wüst, opent de vergadering, heet de aanwezige leden hartelijk welkom en deelt de rede mede, waarom men gekomen is tot de op richting van een plaatselijke Commissie v. d. Bijzondere Vrijwillige Landstorm, afdeeling Soest. Aan den Heer Burgemeester werd officieel mededeeling gedaan van deze oprichting en verklaarde Z.Ed.Achtb. Drogist - Opticien Gil lette mesjes aanzetten 5 cent per stuk Eerste Soester Electrische Brillenslijperij Burgem. Grothestr. 28 - Soestdijk Rijks-depot voor Post- en Rentezegels

Soester Courant | 1924 | | pagina 1