i ZilEfliJlI Bitabur BOAZ-BANK Spaarbank J.H.W. HIRDES CORRV LUYT Piano Laerares Woolngbureay PB MAM A. BENNING's VERKOOPHUIS Uiieienxapoen uiieosndBHHeti - ülisgenuangers Kippen- en HuiKenDahHen GEVESTIGD: Sophialaan 13 G. J. SMIT - (ONS BOEKENHUIS) N.V.L.deRuiter&Co Brandstof; enhandej uraan Berg- en Riviergrfrsd, D. F. VOIGT Gillettemesjes Hiod-Salve Asphalt Verf. ATEBUR - SOEST Steenhofstr.5 - Tel.S 45 Morgen (zondag 1 Juni) eanueni uan den Zomerdienst oo de spoonuegoii- spoor- iegMies reeds mim daar in „ons BoeMids", la tueedestraat. 3e Jaargang No. 22 Gecontroleerde oplaag 2700 exemplaren. Verzending per post. Zaterdag 31 Mei 1924 soEm nEJw™ Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-Adres: C. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond. Adres te SoesterbergC. J. VAN DAM, Zeisterstraat 15. Baarn - Filiaal Soest SPECIAAL VOOR KINDEREN. Emmertjes. Gietertjes. Schopjes. Harkjes. Zandvormen. Ballen. Hoepels. Feestartikelen voor Bruiloften en partijen. Off. Bekendmakingen, Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van M. van den Oord, alhier, om in het perceel Kerkpad N. Z. 45, kadastraal bekend in sectie A. No. 2016, een electro-motor en verschil lende machines tot uitbreiding zijner broodbckkerij te mogen bijplaatsen door hen is toegstaan. Soest. 27 Mei 1924. De Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, BATENBURG. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 22 Mei 1924, -bij hen is ingekomen een verzoekschrift van H. L. Heinow, van beroep kok, wonende te Soest, om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank in de navolgende localiteitde voorzaal van het perceel, kadastraal bekend gemeente Soest, Sectie H. No. 2734. plaatselijk gemerkt, en golggp.n de Laanstraat-Schrikslaan aldaar. Binnen twee weken na de dagtee- kening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit ver lof schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Soest. 23 Mei 1924. Burgem. en Weth. van Soest, De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. TANDARTS bij de Emmalaan, Soestdijk Spreekuur eiken dag 9-11 en 1-4 uur. Kroniek van de week. Na Der „frische, fröiiche krieg". Van een spiering en een kabeljauw. Har telijkheid is maar alles. Jawel de kleinen, maar de groeten. Het Britsche Lagerhuis heeft vori ge week een paar initiatief wets- onderwerpen aangenomen zonder stemming, waarbij de stedelijke over heden verplicht worden tot het ver strekken van inrichtingen, werkplaat sen en tehuizen voor de blinden tewijl tevens de leeftijd waarop ondersteuning aan blinden mag ver leend werd teruggebracht van 50 op 30 jaar. Het tweede wetsonderwerp betrof de verplichting voor alle groote HET CALVINISME. UITBREIDING VAN HET CALVINISME. Een andere factor, welke de uit breiding van het Calvinisme sterk heeft bevorderd, moet gezocht wor den in het internationale karakter daarvan. Een vergelijking met het Lutheranisme doet dit duidelijk uit komen. Het Lutheranisme, in zijn wezen Duitsch-nationaal, is veel minder uitgebreid dan het Calvinisme en voornamelijk beperkt gebleven tot de Duitsche landen. Door en door Germaansch heeft het buiten Duitschland en de daar boven gelegen landen, niet gebloeid. Luther was in en in een Duitsche geest. Het persoonlijke en nationale ka rakter van de Duitsche Kerk wordt dan ook het best gekarakteriseerd door den naam „Luthersche Kerk" en de Luther-dagen waren mede na tionale feestdagen. Het is daarmede als met de Griek werkgevers, om een zeker percentage oorlogsverminkten in hun dienst te nemen. Daar scheen tot nu toe nogal wat aan te mankeeren, want vele van deze menschen, die een houten arm of een kunstbeen of nog erger mee gebracht hadden als een tropheé uit den grooten oorlog, waarin zij het vaderland „gered" hadden, of waarin zij het recht „gediend" hadden, of waarin zij Barbaren cn Hunnen „beschaafd" hadden, liepen tot nu toe zonder middel van bestaan rond, dikwijls in armoede verkwijnend. In totaal zijn er 680,000 oorlogs verminkten in Engeland, van welke er 330.000 werk hebben. Zouden er nu nog menschen zijn, die om een „frischer, fröhlicher krieg" roepen Zooals bekend, heeft de Russische sowjet een streep gehaald, door alle Russische schulden van voor den oorlog. Daaidoor zijn duizenden „kleine luyden" hier te lande en ook Engeland en Frankrijk getroffen, die hun dikwerf zuur verdiende centjes besteedden, om de Russische regee ring aan geld te helpen. De sowjet-regeering in Rusland, die alle schulden geschrapt heeft, die geen rente betaald, die alle kroon domeinen en juweelen ingepikt heeft, alle roerende- en onroerende goede ren met één slag heeft genaast en alle particuliere bezit afgeschaft, heeft nu ook nog geldgebrek. Je vraagt je af, hoe zulks nog mogelijk is, maar 't is zoo, ze zitten daar dringend, om paar hon derd millioen gulden. Dit bagate! willen ze nu graag van Engeland leenen. Ze vonden, dat de czaristische regeering dat vroeger zoo goed kon, bovendien, alleen kapitalisten kunnen hun daaraan helpen, en 't is een weldaad voor de menschheid indien ze dat soort lui de zakken rollen. Hebben ze dan de centen binnen, nu, wie doet ze wat, Moskou ligt ver weg, 't is er erg koud, en er is niets te halen. Nu meenen ze dat de arbeidersie- geering. in Engeland wel een goed woordje voor hun zal doen, zoodat die gehate kapitalisten hun beurs zullen omkeeren in dz hand van Rijkof. Veel Engelschen zijn echter inder tijd de dupe geworden van die streep- door- de- schuld- halerij der sowjets. Bovendien heeft Engeland gedu rende den oorlog ook nog c.a, 8700 millioen gulden aan Rusland geleend. Op de besprekingen, die gaande zijn in London, tusschen de sowjet- delegatie en de Britsche onderhande laars, over een eventueel handelsver drag tusschen die beide rijken, hebben de Russen die oude schulden van vóór den oorlog erkend en de voor waarden aangegeven waarop zij geregeld kunnen worden. De hoofdvoorwaarde is, dat Enge land hun nu een groote leening, op langen termijn verstrekt, dan zullen zij uit die leening een bedrag reser veeren, om hun verplichtingen van voor den oorlog na te komen. Een spiering dus, om een kabel jauw te bemachtigen. De vraag is, of de Engelsche bankiers en geld schieters zich zullen laten „laten". Vermoedelijk zullen de Russen met andere voorwaarden moeten komen bij de Engelschen, als ze geld willen leenen. Bij van Karnebeek hier vingen ze ook „bot". Daar zullen ze ook met concessies moeten komen. Uitgave en druk: Van Weedestraat 15 - Soestdijk - Telef. 181 sche Kerk, met haar zuiver Russisch nationaal karakter. Een kerk naar Calvijn genoemd, vinden wij echter nergens, wel de Gereformeerde of Hervormde Kerken. Niet beperkt tot één enkel land, vindt men deze kerken over bijna de geheele wereld verspreid. Het Calvinisme is internationaal, vooral ook op kerkelijk gebied. Dit was reeds zoo bij Calvijn's leven, Hoewel franschman, is Frankrijk toch nooit uitsluitend zijn arbeidsveld geweest. Zijn machtige geest sloeg zijn vleugelen niet uit in de beperkte ruimte van een land, zijn blik ging uit over de geheele wereld. Hij zelf zwerft als balling, leefde en werkte in Bazel. Genève en Straats burg en als hij eenmaal in Genève voor goed zich heeft gevestigd, komt daar 'geheel de meelevende wereld tot hem. Bij Luther's leven mocht Witten- berg het hart van Duitschland zijn, Genéve was in Calvijn's dagen het hart van Europa. Vandaar breidde het Calvinisme zich uit naar Frankrijk, Engeland, Hoewel het met de oplossing van de crisis in Frankrijk en in Duitsch land nog niet hard gaat, staat nu toch al zoo goed als zeker, Herriot de radicale burgemeester van Lyon als No. 1 op de lijst van gegadig den, en twijfelt zoowat niemand meer aan zijn benoeming. Allerlei goede voornemens heeft m'nheer Herriot, wat tamelijk wel voor de hand ligt, want ik heb nog nooit van iemand, die tot zoon hoogen post werd geroepen hooren zeggen, dat hij z'n best zou doen, om de boel in de war te sturen. 't Is dus heel geen reden om „hoe zee" te roepen, dat Herriot goede voornemens had. Die voornemens Poincaré ook indertijdde uitvoering echter en de wijze van besturen, daar op komt het veelzins aan. De „New-Statesman", een Engelsch blad schrijft over PoincaréGeduren de eenige jaren heeft Poincaré alle hoop op beterschap te schande ge maakt. Wij kunnen ons niet herinne ren, dat er in de nieuwere geschie denis een voorbeeld is van één man die geduldig en oprecht zijn naasten, vriend en vijand beiden, zooveel kwaad heeft gedaan. Poincaré vertegenwoordigde de ten troon verheven en schijnbaar onbe dwingbare chauvinistische domheid. In het gewone verkeer is hij onge twijfeld een humaan en redelijk mensch, maar de uiterste beperktheid van zijn geest maakte hem in de gewichtigste zaken doof en blind voor humaniteit zoowel als voor rede. Twee jaren moesten, de in gebreke blijvende Duitschers en alle anderen, er ons bij neer leggen, dat er met Frankrijk geen ernstige onderhande lingen mogelijk waren. Alles was „chose jugée". eens en vooral uitge maakt door het logische verstand en de bijna dierlijke beslistheid van Poincaré. Als een fret, met zijn tan den in het oog van een konijn, zou Poincaré zich eerder laten dooden dan vrijwillig los te laten. Hij was zelfs niet in staat naar ar gumenten te luisteren. Het geweld was zijn leer en geweld was het eenige middel om hem te overtuigen. Hij vreesde de daling van- de frank want zijn bankiers waren er in geslaagd hem daarvan den ernst aan het verstand te brengen en zoo werd het de vrome "plicht van eiken goeden Europeaan om voor die da ling te bidden en als hij kon de frank te saboteeren. Met andere woorden, we waren genoodzaakt, de redding van Europa te zoeken in den tijde- lijken ondergang van Frankrijk. Het was afschuwelijk, dat wij ver plicht waren tusschen die twee kwa den te kiezen, maar Poincaré liet ons geen andere keus. Tot zoover dit Engelsche blad. 't Is niet voor de poes, en har telijkheid is maar alles. Diploma M. t. b. d. T. Voor beginnsnjen en verge vordtrden. Nieuweweg 95 - Soest Soest - Nieuwstrart 14, Telefoon 103 Baarn - Terrein 8,S. - Laanstraat Telefoon 2/4 en 83 bij kleine of groote kwantums. per M8., per ]/2 ïv5s., per H.L. is waar vredelievend zijn, maar dient met waardigheid en kracht de belan gen van het land te verdedigen. Ons dunkt zoo, vooral met „kracht" de waardigheid komt er minder op 't Is toch, waar d> zoo weer geheel op conflict insteld, onv voor elke regeering, land dat zij besturen penen te ontblooteri wapenen". Daartoe zullen e>! rijken moeten minde:1 pening, want met di. het geen succes. 2ó-5-'24. toestand zich een gewapend .•rantwoordelijk, zichzelf en het geheel van wa- pf wel „te ont- st de groote en met bewa- kleinep heeft In Zweden heeft de Tweede Ka mer volgens een telegram de leger- begrooting verworpen, die daar door de Eerste Kamer was aangenomen. Zweden gaat dus waarschijnlijk z'n leger en z'n vloot sterk inkrimpen. 't Wordt dus in navolging van Denemarken, een begin maken met de ontwapening. Alleszins loffelijk. Maar als we dan weer zien naar Italië, die zich opmaakt om z'n lucht strijdkrachten geweldig uit te breiden, wat natuurlijk voor Frankrijk een uitdaging is, om 't ook te doen, waar op Engeland niet achter kan blijven. Men vraagt zich dan toch af; „wat helpt het, of eenige kleine landjes als Denemarken, of Zwitzerland, of Ne derland, of ook Zweden, hun bewa pening gaan verminderen, als de groote mogendheden zich weer klaar maken voor een wedstrijd in bewa pening" In de Italiaansche troonrede wordt gezegd: „De „militaire" problemen moeten voortdurend de opmerkzaam heid gaande houden en eveneens moet dat bij de economische positie van het land. In het bijzonder met het oog op de eischen van de buiten- landsche politiek. Italië kan niet on gewapend te midden van gewapenden staan. Het kan zich niet blootstellen aan het groote gevaar, door de ge beurtenissen verrast te worden. De buitenlandsche politiek kan wel Schotland, N-Amerika, Zuid-Afrika, Hongarije. Polen, Bohemen, Neder land en Zwitserland. In het Protestantisme heeft slechts één richting de wereld veroverd, is slechts één wereld-religie geworden, dat is het Calvinisme. Overzien wij nu vluchtig het door dringen der Calvinistische beginselen in Europa, dan slaat ons oog wel allereerst op Frankrijk. Dit land voor al heeft er den invloed van ondergaan. Calvijn voelde zich schuldenaar van zijn Vaderland en heeft niet op gehouden het geestelijk leven daar te blijven gadeslaan en het op te bou wen. De fransche predikanten zijn voor het overgroote deel door Calvijn gevormd, te Genève opgeleid. Zendt ons slechts hout, zoo was zijn woord, en wij zullen er pijlen van snijden. De Hugenootsche beweging is vanuit Genéve door Calvijn geleid en de zedelijke ernst en de stand vastigheid in het geloof, die ons de Hugenoten zoo aantrekkelijk doen zijn, zij dragen het stempel door hem als het ware op dit volk gedrukt, Drogist - Opticien aanzetten 5 cent per stuk. Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. TUINBOUW. Nu, na den langen winter en het koude voorjaar vrij plotseling de zomer haar intrede heeft gedaan, is het een genot in den tuin op te mer ken, hoe spoedig alles in zomertooi is gekomen. Het late ontluiken heeft het voordeel gehad, dat de gewassen van de wisselingen in de natuur niet zoo hebben geleden als wel in andere jaren dikwerf bet geval is. Van nacht vorsten van eenige beteekenis hebben we de laatste tijd geen last gehad; ook de gevreesde nachten van 12-15 Mei gingen voorbij zonder vorstschade aan te richten. De bloei der vrucht- boomen, welke dit jaar haast zonder uitzondering rijk is te noemen, had een gunstig verloop en alle kans is er op een goed vruchtenjaar. Een bijzonder genot is het dan ook de prachtige bloei van boomen en hees ters te aanschouwen en we bejam meren het, dat alles weer zoo ras voorbijgaat. Om die reden moet men er op bedacht zijn, wil men ook verder ge not van den tuin hebben, steeds ge wassen te planten, welke in den ver deren loop der zomer de tuin kunnen versieren. De kans op nachtvorsten wordt met eiken dag minder en men kan het er nu op wagen, ook die gewassen te planten, welke wij tot op heden er nog voor beschermden. Wanneer we éénjarige.zaadplanten onder glas of in de serre hebben ge zaaid en opgekweekt, kunnen ze nu ADVERTENTIËN van 1-5 regels f0.75. Iedere regel meer f0.15. Bij contract groote koïting Advertenties tot Vrijdagmorgen. Te Soesterberg tot Donderdag 12 uur buiten worden uitgeplant. Hebben we Knolbegonia's onder glas uitgetrokken dan kan daar nog enkele dagen mede gewacht worden; deze zijn voorna melijk wanneer ze pas zijn uitgeplant, zeer gevoelig voor koude. De Dahlia's, voor zoover ze niet eerder direct op de plaats geplant zijn, maar onder glas of op een luw plaatsje zijn uitgetrokken zullen nu ook genoeg uitgegroeid zijn om op hare plaatsen geplant te worden. Om goede en welgevormde plan ten te verkrijgen is het wenschelijk aan elke knol niet meer dan één stevige spruit te laten: dit geldt voor namelijk voor de hooggroeiende soor ten; voor de Pompon en Mignon soorten is dit niet noodig. Telkenjare wordt dit plantenge slacht weer met een massa nieuwe soorten verrijkt en wil men zijn col lectie weer wat uitbreiden, de kwee kers hebben de plantjes weer ter aflevering gereed en is het nu>> de tijd dezelve aan te schaffen en te planten. In midden zomer zullen ze de tuin teeds versieren tot in het najaar toe, wanneer de vorst er een einde aan maakt. Gewenscht is, voornamelijk voor de zaadplantjes, uit te planten bij vochtig weder; is het echter droog, dan zorge men dat van te voren de grond goed vochtig gemaakt is. Men kan dan de plantjes pooten met eeni ge aarde om de wortels, laat ze 's nachts bloot staan en scherm des igs voor de felle zon; dit zal men maar een paar dagen behoeven te doen en de plantjes zullen spoedig doorgroeien. De praktijk heeft reeds 60 jaar be wezen, dat een onfeilbaar geneesmiddel is voor wonden, exema en huidziekten. In doozen van 30 ct. en potten van 60 ct. en f 1.00. Vraagt Uw drogist Beste verf voor alle buitenwerk. Zwart en gekleurd. TELEFOON 68 VAN WEEDESTRAAT 11 GEOPEND: dagelijks van 9-3 uur, en des Zaterdags van 9-12 uur. Zou groot was de invloed van het Calvinisme in Frankrijk, dat tijdens de regeering van Hendrik II het aan tal calvinisten een zesde gedeelte der bevolking uitmaakte. In 1559 werd te Parijs de eerste Gereformeerde Nationale Synode ge houden, waar een geloofsbelijdenis en kerkenorde zijn opgesteld, geheel van Calvijns geest doortrokken. De Nederlandsche geloofsbelijdenis draagt daarvan het kenmerk. Tijdens de vervolgingen is het weer Calvijn geweest die het voor de vervolgenden opneemt. Hij is de aanvoerder van het verzet en vanuit Genève komen de commando's. Het is echter aan Lodewijk XIV gelukt den voortgang van het Calvi nisme in Frankrijk te stuiten. De meeste intieme vrienden van Calvijn laten hun leven op brandstapel of schavot, bij duizenden onvluchten de Hugenoten Frankrijk en vinden een schuilplaatsen in Genéve, Neder land en Engeland. Werd alzoo het Calvinime in Frankrijk gestuit, het land werd er tevens rijp door gemaakt voor de groote revolutie. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand. Inbraak etc. Belast zich met aan en verkooop van Villa's, Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen De Eem in vroeger tijden. DOOR T. PLUIM. (Vervolg). Omstreeks dien tijd, nl. in 1589, verzocht Eemnes-Buiten aan de Sta ten van Utrecht een vaart naar de Eem te mogen graven, de tegen woordige Eemnesservaart. De Staten droegen den schout der stad Utrecht op, te onderzoeken, of er voor het graven dier vaart, bij anderen ook bezwaren konden bestaan. En wer kelijk, Amersfoort verzette er zich met hand en tand tegen, het beweerde nl. dat alleen de stad het recht op de Eem bezat, zoodat zij geen me dedinging behoefde te dulden. Doch de Staten waren van een ander ge voelen en Eemnes kreeg zijn vaart. Trouwens reeds in 1239 had Bis schop Otto aan den Proose van het Kapittel St. Jan te Utrecht vrijheid gegeven tot het graven van een vaart uit hun venen aan de Lage Vuursche naar de Eem, de huidige Praamgracht of Pijnenburger Grift. Hierdoor werd de turf in pramen naar de Eem en verder over zee vervoerd. De verturving nam op den duur zeer toe (de bosschen immers verdwe nen en er kwam gebrek aan brand stof) zoodat de Praamgracht herhaal delijk uitgediept moest worden. Voor al belangrijk was de verbetering, waar toe de Bisschop Floris van Weve- linkhoven in 1389 concessie gaf en wel aan zekere Evert Reijnders van Lodensteyn, Rutzer Jacobs, Hendrik Beroofd van zijn edelste zonen, door hen te dooden of te verbannen, is mede de geest der ware vrijheid, welke het Calvinisme predikt, tegen gestaan. Had deze geest in Frankrijk kunnen doorwerken, de revolutie zou zeker daardoor zijn tegengehouden, of liever voorkomen. In Engeland was het vooral de Aartsbisschop Crammer, die levendi ge betrekkingen onderhield met Cal vijn. Crammer behoorde tot de R.K. kerk. Toch was hij een vurig aanhanger en bewonderaar van Calvijn. Hij was het volkomen eens met hem, vrees weerhield hem echter daarvoor uit te komen. Hij trachtte de reformatie der kerk door te voeren zonder met de R.K. zelf te breken. Die kerk wilde hij hervormen. Door zijn machtigen invloed zette hij zijn eigen tweeslachtig stempel op het werk der hervorming in En geland, waardoor de Engelsche staats kerk dat dubbelhartig karakter heeft verkregen van in Liturgie en inrich ting Roomsch te zijn getint, hoewel Nolen en Johan de Goede. Zij kregen het recht om voor de verbreeding der Praamgracht den be- noodigden grond te kunnen onteige nen. De onwilligen zouden door den Maarschalk van Ëemland, 's Bisschops stadhouder, tot de onteigening met geweld gedwongen worden. Ook mochten de exploitanten zoo veel schutsluizen aanbrengen, als zij noodig zouden oordeelen „sonder eenigh wedersegghen van opmant". De Praamgracht bewees dus, dat Amersfoort niet het uitsluitend recht van bevaring der Eem had bezeten, en daarom konden dan ook de Staten van Utrecht aan de Eemnessers hun vaart gerustelijk toestaan. Intusschen bleven er over de ver zanding der Eem voortdurend klach ten rijzen. En geen wonder! Immers de Veluwsche beken konden onge hinderd haar zand.r >-.W Eem „ccr- ieggen, want geen enkele sluis hield het tegen. Om hierin te voorzien namen de Staten van Utrecht in 1613 een ge wichtig besluit. Er werden nl. op de drie plaatsen, waar de beken bij de Koppel in de Eem stroomden, zware sluizen gelegd (één er van was een schutsluis, bij 't Havik). Het zand bleef dus voortaan uit de Eem en daardoor werd de scheepvaart zeer bevorderd en natuurlijk ook de af watering der Geldersche vallei, ten voordeele van die streken immers nu kon het water sneller weg en ver oorzaakte een regenval niet meer zulke groote en langdurige overstroo mingen. Maar het zand kwam wel niet meer in de Eem zelf, doch bleef in de beken liggen. Daarom werd bepaald, dat voortaan elk aan- wonende eigenaar dezer beken een bepaald gedeelte van zand en vuil zou reinigen. Om aan dit besluit de hand te kunnen houden werd tevens ingesteld „het Hoogheemraadschap van de rivier de Eem, de beken en aankleve van dien" Dit college bestond uit een Watergraaf en zeven hooge- heemraden, met een „kameraar" (pen ningmeester). Van de zeven heem raden wérden en drie uit Amersfoort gekozen, twee uit de ingelanden van de beken en twee uit de ingelanden van de Eempolders. Dit college nu zou ook een jaar- lijksche schouw over de beken hou den om te zien, of ze goed schoon gemaakt was en anders de nalatigen straffen. Verder zou dit lichaam zor gen, dat de sluizen, enz. goed onder houden werden en dat de Eem op een voldoende breedte bleef en op een diepte van 6]/2 voet P of 2 meter) onder het vastgestelde peil. Daartoe zou de rivier jaarlijks van de Koppelpoort tot de Melm uitge diept worden. Voorloopig ging alles goed, doch in 1662 en 1663 daagde er een vij and uit zee op; er ontstond nl. vóór den mond der Eem een zandplaat, zoodat de schepen bij laag water niet in- of uitvaren konden. Daarom werd de rivier tusschen dammen, hoofden of pieren van 80 a 90 roeden lengte (omstreeks 30 meter) de zee ingeleid, terwijl er tevens een „Schephoofd" van 27 roeden werd gemaakt om het zand buiten de dammen te houden. In 1696 werd ten gerieve der scheep vaart een lantaarn aan de westzijde van den mond geplaatst, die „bij wintertijd en donkere nagten" zou branden. Ik zal den lezer niet vermoeien met de verder telkens terugkeerende klachten over de verzanding der Eem en met de daartegen getroffen maat regelen. Alleen wil ik nog vermelden, dat in 1910 aan den rechteroever bij de Koppelpoort een nieuw soort sluis is gelegd, een zoogenaamde „Stoney- sluis", die veel beter werkt. Dé sluis aan de andere zijde, heet „de GeiderSche Sluis", want zij wordt onderhouden, door de ingelanden uit de buurt van Bennekom en Wage- ningen, immers ook die hebben belang bij een goede afwatering van de Eem. Baarn, Mei 1924. T. PLUIM. Arbeidsbeurs. zij in haar leer calvinistisch is. Later heeft Crammer gepoogd zijn fout te herstellen en predikte hij ronduit de Gereformeerde beginselen. Het was echter te laat en ten slotte liet ook hij zijn leven op de brand- In Schotland heeft het Calvinisme geheel gezegevierd. Op den voor grond treed daar John Knox, een der meest begaafde leerlingen van.Cal vijn en geheel door hem gevormd. John Knox, een man als Cromwell, stond voor niets. Een ijzeren man. Iedereen, zelfs den Koning dorst hij de waarheid te zeggen. Geheel ging hij op in den Godsdienst. Hij is de geestelijke vader van het Puritanisme. De strenge Zondagsviering in Enge land en Schotland is dan ook een stuk Calvinisme. Van uit deze beide landen, Enge land en Schotland, is het Calvinisme voornamelijk overgebracht naar de nieuwe wereld, naar Noord-Amerika. Dit geschiedde na Calvijns dood door de Pelgrim fathers. Dezen vestigden zich eerst in Leiden Zoo streng in hun levensopvatting waren deze menschen. dat zij het In de Arbeidsbeurs dezer Gemeente zijn tot en met heden ingeschreven Opperlieden Grondarbeiders Losse arbeiders Land-en tuinbouwarbeiders Kantoorbediende Chauffeurs Huisknechten Schrijvers Electriciens In Twente. Het aantal arbeider? dat gaandeweg weer aan den arbeid kan gaan neemt gestadig toe. Toch blijft nog steeds een groot getal in de onmogelijkheid het werk weer op te vatten, hoewel het zich wel laat aanzien, dat de roode terreur zijn doel niet zal be reiken. Wij bevelen bij voortduring onzen Christen arbeiders aan in den steun van alle geestverwanten. Het gaat om de verijdeling van een aanslag op onze Christelijke or ganisatie. ook daar niet konden uithouden. Niets kon er bij hen door en zij vonden het leven der Hollanders zoo goddeloos, dat zij besloten naar de nieuwe wereld over te steken. Door hen is de worsteling tusschen Rome en Calvijn overgebracht naar Amerika. Die beiden hebben geworsteld om de nieuwe wereld. Luther heeft daar in den geestelijken strijd niet mee geteld. Zuid-Amerika bleef aan Rome, Noord-Amerika werd doordrongen van den Calvinistischen geest, In wetgeving en openbare leven kenmerkt 'tzich door dien democra- tischen geest aan het calvinisme eigen.

Soester Courant | 1924 | | pagina 1