Z0IEIPRIJZE1 Bi ta hur •4. Woningbureau Piano Leérares J. H.W.HIRDES G. J. SMIT - (ONS BOEKENHUIS) A. BENNiNQ's VERKOOPHUIS HENGELSPORT. N.V.L.deRuiter&Co Brandstoffenhandel Uraagi onze Berg- en Riviergrind, GEVESTIGD Sophiaiaan 13 Asphalt Verf. ATEBUR SOEST D. F. VOIGT Gillettemesjes P. MAN Steenhofstr.5-Iel.S45 Hind-Sal ve 3e Jaargangj'No. 23 Gecontroleerde oplaag 2700 exemplaren. Verzending per post. Zaterdag 7 Juni 1924 SOEmiHBJWM Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-Adres: C. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond. Adres te Soesterberg: C. J. VAN DAM, Zeisterstraat 15. Uitgave en druk: Van Weedestraat 15 - Soestdijk - Telef. 181 ADVERTENTIËN van 1-5 regels f0.75. Iedere regel meer f0.15. Bij contract groote korting Advertenties tot Vrijdagmorgen. Te Soesterberg tot Donderdag 12 uur Baarn - Filiaal Soest Wederom ontvangen HENGELS, V5SCHTUIG enz. SPECIAAL VOOR. KINDEREN. Emmertjes. Gietertjes. Schopjes. Harkjes. .Zandvormen, enz. Ansichten engros en détail. enz. enz. PINKSTEREN. En als de dag van het Pinksterfeest vervuld werd, waren zij ellen eendrachtelijk bijeen. Christus is ten Hemel gevaren. Zijn werk hier op de aarde is volbracht. Volkomen. Hij de Zoon van God en de Zoon des Menschen heeft het rantsoen onzer zonden betaald en wedergekeerd in de heerlijkheid, die hij hrd eer de wereld was. Onze Borg en Middelaar, bekleed met eer en heerlijkheid, is gezeten aan de rechterhand dei Vaders. Door Hem Is de toegang tot den troon der genade geopend, Een eeuwige verzoening is voor zondaren teweeg gebracht. Zijne discipelen zijn leruggekeerd naar Jeruzalem. Na het bevel van den Meester, wachtende de vervulling van de belofte des Vaders: Want gij zult met den Heiligen Geest gedoopt worden, niet lang na deze dagen". Zoo had Jezus hen toegezegd. Dan zou hun taak aanvangen. Hun levenstaak, de verkondiging van het Evangelie van Jezus-Christus aan alle Creaturen. Aan de wereld, aan alle menschen de blijde'boodschap te brengen, dat Christus in de wereld is gekomen om Zondaren zalig te maken. Die wereld moet gewonnen wor- ~uén~Vöor "KoniïTg~ Je2üs. Maar eerst zal de Trooster komen, de Heilige Geest, die hen leeren zal en door Wiens kracht zij in staat zullen worden gesteld dit groote en moeilijke werk te volbrengen. Daarop wachtten zij. huis waar zij zaten. En zij werden allen vervuld met den Heiligen Geest, en begonnen te spreken. Het is geen schitterend gezelschap, deze eenvoudige Gelileeërs, daar in de opperzaal bij den tempel. De dag van het pinksterfeest is aangebroken. De kleine schaar van discipelen des Heeren, zij zijn bijeen in liefde en eendracht, in gebed en smeking, verwachtende de Vervulling van 's Heerea belofte. Wat zullen hunne harten vervuld zijn van innig verlangen om het feestvierend Jeruzalem te spreken van hun Jezus, van wien zij weten, dat hij werkelijk de Messias is. Zij moeten nog zwijgen, maar hun gebed, om de komst des Geestes wordt krachtiger, zij branden van verlangen om van hun Heiland te getuigen. Zij hebben Hem zoo lief en ze kennen Hem zoo goed. Zij weten van zijn eindelooze ontferming en van den rijkdom zijner genade voor allen, die in Hem willen gelooven. Dandan geschiedt het Pink sterwonder. De Geest Gods komt wonen in het hart des menschen. De onwederstandelijke kracht des Geestes openbaart zich in uiterlijke teekenen. Een geluid als van een geweldigen gedreven wind. vervulde het geheele HET CALVINISME. DE UITBREIDING VAN HET CALVINISME. Behalve naar de Westersche lan den, is de invloed van het Calvinis me ook doorgedrongen naar het Oostelijk Europa, zelfs in enkele Duitsche gewesten. Inde Paltz bijvoorbeeld, oorspron kelijk Luthers, hebben de Gerefor meerde beginselen de Luthersche Kerk volkomen verdrongen, zoodat zij ten slotte nog slechts een onbe duidende plaats innam. Vandaar hebben wij onzen Heidel- bergschen Cathechimus, samengesteld door twee leerlingen van Calvijn, Ursinus en Olivianus. Hoewel uit de eerste vraag „Welke is uw troost, beide in leven en in sterven", de Luthersche geest U tegen klinkt, is de inhoud zoo door en door gereformeerd, dat de Synode onzer kerken in 1618-19 dit stuk als een harer belijdenis-schriften heeft aanvaard. -Kort na zijn verschijning was deze Cathechismus reeds spoedig in twin tig talen overgezet. De Hollandsche vertaling werd ons bezorgd door den bekenden prediker Petrus Datheen. Meer nog naar het Oosten in Boheme, het land van Hus, heeft de kerk der reformatie zich aangesloten Nu is het Gods tijd. dat zij spre ken zullen. Jeruzalem is vol vreemdelingen, een schooner gelede nheid tot verkon diging van het Évangelie kon niet worden beschikt. En zij spreken. De Geest bezielt en drijft hen om te getuigen van den Heiland. De spotters verstommen onder de machtige prediking van den Apostel Petrus. Zijn Woord, door Gods Geest geïnspireerd, doet het hart van zijn hoorders versmelten. Zij zijn verslagen over hetgeen zij zien en hooren. En op hun bange vraag„Wat zullen wij doen, wan neer broeders?", dringt Petrus aan op bekeeiing en geloof in Jezns Christus. Een gezegenden dag met rijke vruchten. Ook thans komt tot allen de pre diking van het Pinksterfeest. De aanbidding der Genade Gods in Christus wordt thans evenals toen aan allen aangeboden. Aan allen die zichzelf leerden ken nen als schuldigen voor God en de vraag van die mannen en vrouwen te Jeruzalem in hun verontrust ge moed voelen oprijzen: „Wat zullen wij doen?" En ook nu is het antwoord: „Be keert U en wendt U tot Jezus". Zijn werk ic. volkomen cn algenoegzaam voor iedereen zondaar, die zich be keert. Zijn hart is vol liefde voor LI. zoo ge in oprechtheid en waarheid tof Hem gaat. Nog steeds is zijn woord vol blijden troost„Komt allen tot Mij. die vermoeid en be laden zijt en Ik zal U' rust geven. Ook nu is de dag van het Pin- sterfeest vervuld. Bidden wij dan om den Heiligen Geest en God, de Heere vervulle onze harten met Zijne genade en liefde en dringe ons mede getuigen te zijn van onzen Heere Jezus Christus. Off. Bekendmakingen. Soest - Nieuwstraat 14, Telefoon 103 Baarn - Terrein S.S. - Laanstraat Telefoon 274 en 83 bij kleine of groote kwantums. per Ms„ per 1/2 M3., per H.L. DIENSTPLICHT. Inschrijvingsregister en alphabetisch register. De Burgemeester van Soest maakt bekend, »dat het inschrijvingsregister voor de lichting 1925 met het daar uit opgemaakt alphabetisch register gedurende tien dagen, van 11 Juni tot en met 21 Juni a.s„ ter gemeen tesecretarie aan de afdeeling Militaire Zaken voor een ieder ter inzage ligt. Tegen deze register kan binnen dien tijd bezwaar worden ingebracht bij een met redenen omkleed verzoek schrift. Dit moet bij den Burgemeester ter secretarie dezer gemeente worden ingediend. Aan den verzoeker wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. De Burgemeester zendt het ver zoekschrift aan den Commissaris der Koningin; deze beslist bij een met redenen omkleed besluit. Het verzoek behoeft niet gezegeld te zijn. Soest, 5 Juni 1924. De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. Waarschuwing. De Burgemeester der gemeente Soest brengt ter algemeene kennis, dat zich in deze gemeente verschil lende gévallen van Mond- en Klauw zeer voordoen. Ter voorkoming van besmetting dringt hij er bij de ingezetenen op aan de melk vóór het gebruik goed te koken. Soest, 5 Juni 1924. De Burgemeester, P. P. DE BAUFORT. O il I I V T een ^a've raijl lang de vergadering. Li? O llC DU T O I I hebbende.kennisgenomen Diploma M. 1.1-. d. T. Voor beginnenden en verge vorderden. Nieuweweg 9S - Soest TANDARTS bij de Emmalaan. Soestdijk Spreekuur eiken dag 9-11 en 1-4 uur. Kroniek van de week. een voorganger van bij Calvijn. Hus was Luther. De kerk der Hussieten had echter meer den geest van het Calvinisme, waarom zij als Gereformeerde kerk behoort te worden medegerekend. Hongarije. Meer dan voor eenig ander land, is de belangstelling van het Calvinistisch Nederland gewekt voor de keek van Hongarije, Hoewel in den loop der jaren veel verwaterd, heeft de Protestand- sche kerk aldaar haar Gereformeerde karakter steeds weten te bewaren. En thans nu van beide kanten en van uit Nederland de gemeenschap weer diep en ernstig wordt gevoeld en beleefd, is een opbloei van de oude beginselen in Hongarije te bespeuren, welke blijde hope geeft voor de toekomst. Mede door den druk van het Communisme is de steun der oude beproefde waarheid schooner aan den dag getreden en mannen als Prof. Sijbestein en anderen strijden in de kracht des geloofs voor den bloei van het Hongaarsche Calvinis tische leven. Calvijn zelf had drukke 'briefwis seling met vrienden in Hongarije. Velen dezer brieven zijn bewaard gebleven, een veertiental daarvan zijn uitgegeven. Ook in Polen is de invloed van het Calvinisme nog te onderkennen. Nog niet je ware. Wel, Wel, wat 'n tegen vaifer! Hoe langer hoe mooier. Vrijheid en gods dienst. Eindelijk komt er dan ook in Frank rijk en Duitschland een weinig tee- kening in den toestand. In beide lan den is 't een politieke warboel, waar van niet met zekerheid te zeggen is, wat er uit voortvloeien zal. Allereerst dan Frankrijk, daar heeft Poincaré het bijltje er bij neerlegd. O, ja, gedwongen door de uitspraak van de kiezers. Maar de socialisten wenschen nu ook, dat Millerand, de President van de republiek aftreden zal, op grond van een onvoorzich tige uitspraak van den president, waarin hij zeide; dat hij ook niet zou willen aanblijven als de meer derheid der kiezers Poincaré de zak gaven. De linker partijen stellen het nu voor, dat Millerand daarmede be doeld heeft pressie op de verkiezingen uit te oefenen, en dat is in strijd met de grondwet, die vast stelt, dat de presideiit der republiek neutraal is, Daar werkte a Lasco, een vriend van Calvijn. Hoewel eenig verschil is aan te wijzen, droeg de reformatie in Po len een beslist gereformeerd karakter. Voor ons land is a Lasco mede van beteekenis geweest. Bij de be antwoording van een prijsvraag over dezen weinig bekenden hervormer is Dr. A. Kuyper gedrongen tot dieper onderzoek en bestudeering van het Calvinisme. Van wetenschappelijke studie, ge groeid tot volkomen levensovertuiging is Dr. Kuyper den man geworden die in ons land deze oude beginselen weer in eere heeft weten te herstellen en zoowel hier te lande, als in Amerika en Zuid-Afrika het Calvinisme tot vernieuwde herleving is gekomen. In Nederland was de hervorming eerst specifiek Luthersch. De eerste stoot werd hier door Luther toege bracht. De invloed van het Calvinisme werd echter gaandeweg grooter, om ten slotte geheel te zegevieren. Opgekomen uit de Zuidelijke Ne derlanden, door de prediking van Fransche en Vlaamsche leeraars, heb ben deze noordelijke landen de gere formeerde leer verkozen boven elk andere. De geestelijke gesteldheid van ons volk was daarop als het ware aangelegd. Vele vrienden van Calvijn treffen wij onder deze predikanten aan. Wij noemen Petrus Dathun. Caspar v. d. ten opzichte van de politieke vraag stukken. Een uitspraak van de kamer zal wel uitvallen in het v'iordeel van de zienswijze der socialisten, n.1. dat Millerand af heeft te i reden. Of evenwel de sen-.at, le kamer, daarmede accoord g Tan zal, mag worden betwijfeld en 4an zullen er nieuwe verkiezingen ^oeten plaats hebben. In Duitschland is nt; c'e verkiezin gen het kabinet Marx afgetreden. Veischeidene namen zijn gemoemd, LudendorfFTirpitz, dvroegere ad miraal der Duitsche \;'oot, de man van de duikbootoorloy. Deze laatste was de laatste tijd zee- op den voor grond gekomen, maar door de on mogelijke eischen der Duitsch-natio- nalen zijn de ande» partijen overeenstemming gekomen, en blijft het kabinet Marx n*. weer voor onbepaalde tijd aan hi t bewind. Maar evenmin als n Frankrijk, is het in Duitschland een stevige regee ring, die doelbewust een zekere rich ting volgen kan. Want in beide landen zal de oppositie niet n daten, zooveel mogelijk struikelblokken op den weg te gooien, waar een cf meer minis ters over struikelen zullen. Met dat al zijn de rapporten der deskundigen, die zoc broodnoodig voor het herstel van (Europa, maar vooral voor het herste van Duitsch land zijn, nog niet definitief aanvaard en 't staat te bezien of ze in Duitsch land straks wel aanvaa dt zullen wor den, aangezien de DuÜtsch-nationale partij zich er tegen heeft verklaard en zonder medewerking dezer partij kan er nooit een meerderheid van 'is behaald worden in den Rijksdag, welke meerderheid ten lieze noodig is. hebbende van. overwegende, overwegende.overwegende, nog acht maal overwegende.van oordeel zijnde. van oordeel zijnde, concludeert en concludeert nog een keer of wat. besluit eindelijk deze motie ter kennis te brengen van de overtreders der heerlijke beginselen en heilige idialen der S. D. A. P. en te publiseeren in alle bladen, en gaat over tot de orde van den dag", 't Gaat verkeerd daar in Engeland De fascistische staat Italië zal een bezoek brengen aan Sovjet Rusland. De eigen ccmministiscnë bladen berichten daaromtrent letterlijk„De Russische Oostzeevloot zal den Intaliaanschen kruiser bij kroonstad ontmoeten. De Italianen zullen ter begroeting van het Russische volk en de Russische Marine resp. 21 en 7 saluutschoten lossen. Van de zijde der roode vloot zal een zelfde aantal salvo's worden afgevuurd, Indien op de Mirabello bij de aankomst ter reede van Kroonstad de internationale worden gespeeld, zullen de bolsje wistische matrozen met het Italiaan- sche volkslied antwoorden. HoeraHoera Hoera ILeve de sovjetvloot Hoera 1 Hoera Hoera Leve de Italiaansche vloot. En de officieren drinken op het groeien en bloeien van de beide vloten, tot heïl der menschheid Apropos, de sovjetregeering had gevraagd om het stoffelijk overschot van Karl Marx, de schrijver van „Das Kapital". Indien hij heden geleefd had, wat zou hij ze gegeeseld hebben. „Koning Victor Èmmanuel en Koningin Elena van Italië werden hartelijk verwelkomd toen ze 26 Mei aan het Victoriastation te Lon den aankwamen. Het vorstenpaar was vergezeld door de Prins van Piëmont den Italiaanschen troonopvolger en Prin ses Mafalda, hun doch(;er. Het station was versierd met de Britsche en Italiaansche vlaggen. Koning Georg, Koningin Mar$v de hertog van Connaught, de hertog en de hertogin van York en andere leden van het Koninklijke huis wachtten de hooge bezoekers op. Verder waren aanwe zig Generaal Earl van Cavan, Earl Beatiy en de maarschalk voor de Luchtvaart Sir Hugh Frenehard. De socialistische Minister Ramsay Mac-donald en Heudetson vertegen woordigden het kabinet". Dat kan niet!... Socialistische ministers bij zoo'n goudschitterij Heusch het is zoo. 't Is historie. Wel-wel, om van te griezelen, en hadden ze hun mooie officieele pakjes aan Ook dat nog. Nou maar, dan zijn het absoluut geen echte socialisten. Een echte socialist doet zoo iets nietkan zoo iets onmogelijk doen. Hierbij ons in 't kikkerland, willen ze zelfs niet eens in de tweede kamer aanwezig zijn als de Koningin de staten Generaal opent met de troon rede. Stel je voor 1 Heykoop „de man met de groote bek" (dat zegt hij van zich zelf) en Wibaut „de machtige" ter ontvangst aan het station aanwezg van den Koning van Spanje of een ander vorst; hoe zouden er van de Dollard tot de Schelde portestmeetings gehouden worden, met als resultaat moties van Heyden, Guido de Brés, Christoffel Jean Faffin, Pierre de Villiers, Maraix en anderen. Onder de studenten te Genève, waarvan nog niet zoolang geleden een lijst werd gevonden, behoorden vele Nederlanders. Onder de bekoo ring van den man van Genève, zijn velen van hen naar Nederland te ruggekeerd als ijverige voorstanders en predikers van de Calvinistische beginselen, zij hebben Holland ge maakt tot het land der geestelijke vrijheid, gevolg van de ware vrijheid door het Calvinisme gepredikt. Ook de boeken en geschriften van Calvijn werden hier veel gelezen, vooral zijn preeken. Op een lijst van boeken (1550) worden met name acht Zijner werken genoemd en in het generaal al zijne geschriften. Ondanks dit verbod kwamen zijn geschriften in duizenden exemplaren over de grenzen en vonden gretigen aftrek. Ook het verblijf van Calvijn te Straatsburg is voor de Nederlanden, zooals wij reeds eerder zagen, niet zonder beteekenis geweest. Zijn omgang met de gevluchtte Nederlandsche abaptisten, die te Straatsburg een schuilplaats hadden gevonden, de omkeer van velen hun ner tot de Gereformeerde leer. hebben krachtig medegewerkt om tot de uitbreiding daarvan in ons land mede te werken. In de Ver. Staten van Noord Amerika maar speciaal in New-York heeft men dezer dagen feest gevierd. Men herdacht aldaar, hoe voor 300 jaar de stad New-York werd gesticht. Nu is altijd als vaststaand aange nomen, dat de Hollanders de stad Nieuw-Arasterdam, (welke eerst in het begin der 19e eeuw New- York werd gedoopt,) hebben gesticht en gegrondvest. Nu zijn de Franschen en Belgen, of liever Hugenooten en Walen met de verbluffende mede- deeling gekomen, dat niet de Hol landers maar zij die stad gesticht hebben. Afgezien nu nog van het feit, dat België of Walenland vroe ger onder Holland resorteerde althans onder de zeven Provinciën, en dat Frankrijk die Hugenooten te vuur en te zwaard vervolgd en verjaagd en uitgejaagd en uitgestooten had, schijnt zelfs de bewering van de Franschen en Belgen, dat zij eigenlijk de menschen waren, op grond van de Fransche namen, die in die oude protocollen voorkomen, geen stuk te kunnen houden. Tenminste zou dan ook de nieuwe stad niet Nieuw-Amsterdam maar Nieuw Antwerpen of Nieuw-Lyon of iets dergelijks gedoopt zijn. Hoe dit zij, In den jare 1924 kwam het Hollandsche schip de Nieuw- Nederland aan het stateneiland aan en werd de eerste nederzetting daar, genoemd Nieuw-Amsterdam, welk feit dezer dagen onder geweldige geestdrift in New-York is gevierd. En de Amerikanen hebben daarbij bedacht en herdacht, dat het de Hollanders waren, die boven al het andere, liefde bezaten voor burger lijke vrijheid en vrijheid van gods dienst, en dat zij, de Hollanders, het geweest zijn, die de grondslagen heb ben gelegd van het luisterrijke ge bouw, dat thans heet: de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. „En indien Nederland in die dagen en daarvoor niet het toevluchtsoord geweest was voor hen, die den wan hoop ten prijs, wanneer, die. om het geloof vervolgd werden, die hulp De invloed van het Calvinisme in ons land en met name de gunstige invloed daarvan op de dweepzieke en revolutionaire wederdooperswordt o. a. erkend door een geschiedschrij ver als Robert Fruin, zeker niet tot de Calvinisten te rekenen. In zijn „Tien jaren van de 80 jarigen oorlog", zegt hij: „dat tegen over de bandeloosheid der revoluti onaire anobaptisten, het Calvinisme de vrijheid predikte nevens de onder werping aan den wil van God. Overal heeft het Calvinisme den strijd gewonnen. Het zat ons volk in het bloed". Zoo hebben wij enkele lijnen getrokken van uit Genève de wereld Had in de Calvinistische beginse len niet veel gezeten, dat pakte en de ziel van het volk had gegrepen, het zou zeker nooit tot dien voor uitgang zijn gekomen. Niet in Calvijn of in de omstan digheden schuilt daarvan het geheim, in de beginselen zelf zoeken wij daarvan de oorzaak en de kracht, de Internationale beteekenis van het Calvinisme. Het wordt niet van bovenaf opge- gd, het komt op het volk. Het heeft toen en ook nu de ziel van het volk gegrepen, het heeft dat volk wakker gemaakt en dat volk heeft door de kracht der beginselen zich vrijgemaakt van dwingelandij. Beste verf voor alle buitenwerk. Zwart en gekleurd. behoefden, ja, was Holland niet het toevluchtsoord geweest voor allen die geloofsvrijheid zochten, nooit of nimmer zoo één Hugenoot of één Waal zijn voet in Amerika een wal hebben gezet". 4-6 '24. Gz. RADIO. De Radio club hield verleden Woensdag haar eerste Jaarfeest, dat door de zeer welwillende medewer king van het tal personen in en buiten de gemeente, een zeer geani meerd verloop heeft gehad. Na de opening bood Mevr. D. Okhuysen aan de vereenining een clubvlag aan, welke dankbaar werd aanvaard en terstond boven in de mast werd geheschen. Na enkele nummers muziek gaf de heer M. Batenburg een paar zeer geapprecieer de viool solo's, waarbij -hij op de piano begeleid wérd door den heer A. Witholt. Na de aanbieding van een voorzittershamer aan het bestuur hield de heer Burlage de aanwezigen eenigen tijd gezellig bezig met eenige voordrachten, waarna de Harwiian Players, de heeren Slot een zeker welverdiend applaus in ontvangst hadden te nemen. Na nog een 2-tal vioolsolo's van den heer Batenburg, was het de heer Buriage, die zijn „Radio Rijmen" voordroeg daarna op de piano een neger dans ten beste gaf. Tenslotte nog enkele nummers van de heeren Slot, welke weer erg in den smaak vielen, terwijl het daarna aan den heer Bur- was de aanwezigen nogmaals van zijn gaven te doen profiteeren. Ondertusschen hield de heer Reich- man er de (muzikale) stemming Een grabbelton en een tombola verhoogden de gezelligheid ten zeerste en na afloop vereenigde men zich in de bovenzaal tot een geanimeerd souper, dat echter, met het oog op de beschikbare tijd, eenigszins bekort moest worden. De vereeniging kan met volle tevredenheid op dit eerste feest terugzien. Naar wij vernemen is het de Radio Club gelukt het benoodigd bedrag voor een clubtoestel bijeen te brengen en is dit laatste dan ook reeds aan geschaft. Vergissen wij ons niet, dan igt derhalve de tijd, waarop ook niet-leden der club bij Maison Ok- huyzen van de wonderen der draad- looze kunnen kennis nemen, niet al te ver meer in den toekomst! Drogist - Opticien aanzetten 5 cent per stuk, Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. TUINBOUW. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand, Inbraak etc. Belast zich met aan en verkooop van Villa's, Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen Juist is dit eeh der factoren, waar uit wij den grooten invloed van het Calvinisme kunnen verklaren, dat het de democratische ader in het Volk heeft geraakt. De uitkomst geeft dat duidelijk aan. In alle landen waar het Calvinisme is doorgedrongen, is het volk mondig geworden en treft het samen met den opbloei van het volksleven, met den groei tot zelf standigheid. Als het Calvinisme met zijn ge weldige pretentie van de waarde van het volk optreedt in de wereld, vindt het aansluiting en nadert het die Volkstoestand, die bewust snakt naar de verbreking van wereldlijke en geestelijken tyrannie. Niets tusschen God en den mensch, geen Vorst, geen kerkelijke hiërarchie, het Calvinisme poneert de waarde van elk individu voor God en het verwerpt iederen tusschenpersoon tus schen God en de ziel. Calvijn bindt de individu aan God. In de leer der uitverkiezing, der praedestinatie, in den Raad Gods, igt de waarde van ieder mensch voor God vast in de Eeuwigheid. Daarom kan een mensch naar Calvinistisch beginsel niet onmondig zijn, omdat iedere menschenziel voor God gelijk is en dus eeuwigheidswaarde heeft. Het volk voelde de waarheid van het Calvinisme en het sloot er zich bij Juist dat was de kracht van de Klaprozen. Spoedig breekt de tijd weer aan, waarop dit plantengeslacht hare bloe men in schitterende kleuren vertoont. Nu reeds bloeit de Papaver oriën tale! welke een overblijvende,, of vaste plant is en tegenwoordig; in verschillende kleuren gekweekt wordt, waaronder er zijn met zeer groote bloemen. Spoedig volgt daarop de eigenlijke klaproos, welke op sommige plaatsen Veelvuldig in korenakkers wordt aangetroffen en soms in ge zelschap van de bekende korenbloe men, half tusschen de korenaren ver scholen hare bloemen vertoont. De moeder van de verscheiden heden, waarvan het zaad tegenwoor dig in den handel is, staat bekend als Papaver somniferum die de opium levert aan de Oostersche volken. Het meest verwant en gelijkende op de in het wild groeiende klaproos, is de enkele of. tulp Papaver, Papaver glaucum, de enkelbloemige Engelsche soorfen zijn veel grooter van bloem en hebben lange bloemstelen, wat ze uitstekend geschikt maakt voor vul- ien yau bioemvazen. Tti afwisseling zijn ook dubbel bloemige Kardinaal Papavers aan te bevelen, ook de P. paeoniflorum fl. pl. welke bloemen voortbrengen in vorm op pioenen gelijkend, alsmede de kleinere Ranon kel Papaver zijn en voor snijbloem en voor tuinversiering zeer geschikt. Ten slotte wil ik nog even de P. nudicaule vermelden, een soort, waar van ook verschillende kleurverschei- denheden bestaan. Het is een lief laaggroeiend soort, welker bloemen ook voor vulling van kleine bloem- vaasjes zeer geschikt zijn. Papaver nudicaule wordt, évenals Myosotis, in den nazomer gezaaid, en voor den winter op de voor haar bestemde plaats overgezet. Papaver nudicaule is een vaste plant en bloeit dus telkenjare weer. Om als snijbloem het meeste ge not van Papavers te hebben, is het wenschelijk ze 's morgens vroeg, nog half in knop, voordat de zon nog veel kracht heeft gekregen, af te snijden; men lette dat het groene om hulsel goed is opengebarsten. Jammer, dat de bloeitijd der Papa vers zoo kort is, ook het leven der zaad-Papavers is kort. In April in den tuin gezaaid, zullen ze reeds in de tweede helft van Juni en begin Juli hare bloemen vertoonen. Het ver dient aanbeveling de eerste bloemen De praktijk heeft reeds wezen, dat jaar be- een onfeilbaar geneesmiddel is voor wonden, exema en huidziekten. In doozen van 30 ct. en potten van 60 ct. en f 1.00. Vraagt Uw drogist jolitiek van Willem de Zwijger, dat lij inzag welke lijn hij moest vast houden. Hij was de man van het volk, van de „kleine luiden". Dat volk heeft Neerland vrijgemaakt. .Met hen heeft Willem van Oranje het gewaagd en door de kracht der beginselen heb ben hij en dat volk den reuzenstrijd gestreden voor de vrijheid van ons Vaderland. Echt democratisch stelt het Cal vinisme zich tegenover de valsche democratie der revolutie, waaruit 'dan ook de scherpe aanvallen van Soci alisme en Communisme op de Cal vinistische volksgroepen te verklaren Tusschen deze gaat de strijd in principe en het zal alleen het Cal vinisme zijn. dat de doorwerking der revolutionaire beginselen zal kunnen stuiten.

Soester Courant | 1924 | | pagina 1