Tandarts STEENIUIS Soest er Courant voor Soest en Om geving Nieuws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. D. F. Volgt Uitgever O. v. d. BOVENKAMP Soestdijk Drooglegging van de Zuiderzee. FOTOGRAFIE ATELIER MODERN" WENSCHT U EEN AUTO?? Auto-Ger^ajs ItL. ül Sui^geriijke Stand! Eemnesserweg 51 - Baarn No. 24 Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur Twaalfde Jaargang Oplaag 1750 DE SOESTER Saterdag 14 «Juni 1924 ADVERTENT1ËN Van 1—5 regels 75 ct. Eikeregel meer 15ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. (Vervolg) Alvorens nu mijn onderwerp nader te behandelen, wil ik even teruggaan naar de grijze oudheid en met U na gaan hoe de geschiedenis van het dij kenbouwen en polders maken zich in ons land heeft ontwikkeld. Toevallig kwamen eenige gegevens daarvoor mij in handen, toen ik mijn opstel gereed had. Ik meende dat ze belangrijk ge noeg waren om ze hier in te lasschen Wellicht de oudste beschrijving van ons land is van de hand vanj Plinius, die ten tijde van het begin onzer jaar telling deze streken moet hebben be zocht. In die tijden was onze duinen-reeks, die wellicht eenmaal behoudens de rivieruitmondingen onafgebroken moet hebben doorgeloopen van de Noord-Hollandsche kust over het ge- heele Waddengebied, reeds op vele plaatsen bezweken onder het geweld van de veelal woest daarop aanstor mende zee. De kustbewoners in de Noordelijke provinciën (Friesland en Groningen) konden zich daartegen slechts beveiligen door het aanleggen van vluchtheuvels, waarop ze hunne woningen bouwden. Zoo ontstonden de terpen en wierden in die deelen van ons land. Weerstand aan het wa ter te bieden, door de geheele land streek te beveiligen, bleef te dien tijde nog geheel buiten beschouwing en zoo moeten de bewoners, wijl landbouw en veeteelt in die telkens overstroo- mende landen onmogelijk was, wel een zeer armzalig bestaan gevoerd hebben. Eenige eeuwen na het begin onzer jaartelling schijnt echter het waterge weld verminderd te zijn, hetzij door een langzame stijging van den bodem of door een daling van den zeespiegel. Men achtte het in dien tijd uitvoerbaar althans verhoogde wegen tusschen de verschillende vluchtheuvels aan te leg gen, waardoor onderling verkeer meestentijds mogelijk bleef. Onder in vloed van die eerste waterkeerende wegen, kreeg men buiten die wegen of dijken eenige aanslibbing en de aldus ontstane klei-afzettingen lokten tot grasteelt en tot het houden van vee. Uit het een vloeit als van zelf het ander voort. Nü het tftt naar buiten moest worden gebracht en daar wor den verzorgd, werden ook verhoogde wegen aangelegd in de richting naar de zee en het is zelfs bekend, dat er verordeningen werden uitgevaardigd omtrent het onderhoud van die wegen. Zoo ontstond dus vermoedelijk reeds het eerste waterschapsrecht! Toen de aanslibbing bleef aanhou den, heeft men het eindelijk onderno men om naar de zee gekeerde einden dier dwarswegen onderling te verbin den door een dam en daarmee ont stonden feitelijk de eerste polders. Wanneer dit geschied is, is niet meer na te gaan, doch uit de voorhanden gegevens blijkt, dat dit geweest is vóór den Frankischen tijd. Van nu af aan is de strijd tegen de zee aangebonden. Wat men eenmaal geheel heeft ingedijkt en dus aan de zee heeft ontwoekerd, tracht men nu ook met alle middelen te bewaren. Zwaar is die strijd en hoewel men de dijken steeds versterkt en zwaarder maakt, blijkt toch telkens dat er zulke zware stormaanvallen komen, dat die dijken nu hier, dan daar bezwijken. De geschiedenis verhaalt dan ook telkens weer van doorbraken, waardoor groote gebieden worden overstroomd en die vaak ontzettende schade ver oorzaken. Zelfs in onzen tijd wij weten het sedert de doorbraken van 1916 maar al te zeer zijn wij nog niet volko men zeker van onze overwinning over het natuurgeweld. Toch heeft men zóó veel geleerd, dat men het thans aan durft de groote dijk tot alsluiting van de Zuiderzee ter hand te nemen. Wij bespraken hierboven hoe dus de eerste polders moeten zijn ontstaan. Daar behalve Friesland en Groningen, de provincies Holland en Zeeland en ook een deel van Utrecht en van an dere provincies, eveneens vaak onder water stonden, werden ook hier telkens gedeelten door dijken omsloten. Maar hiermee was men nog niet klaar. Ook binnen die dijken steeg het water door regenval, door water, dat onder de dijken en door den bodem naar binnen drong. Zoo kwam men er toe naar middelen uit te zien om dat over tollige water te loozen. Wij zien nog nu in vele streken van ons land de oude windmolens, die dit werk eeuwen lang hebben verricht. Eenmaal aldus den waterstand kun nende beheerschen, ondernam men het eindelijk om ook nog iager gelegen landen aan het water te ontwoekeren. Men begon tal van meren in de provincie Holland te omgeven door krachtige dijken en de meren daarna leeg te malen. Beemster-, Purmer-, Wormer- meer werden drooggemaakt. De Beem ster vierde voor enkele jaren zijn 300-jarig bestaan als vruchtbaar bouw land. Het grootste meer, het Haarlemmer meer echter bleef nog steeds ongetemd. Bij stormweer vrat het water aan de oevers heele stukken land weg en het meer breidde zich steeds uit. Eerst tegen het midden van de 19e eeuw bond men ook hier den strijd voor goed aan en even na het midden van die eeuw was eindelijk de Haarlemmermeer-polder tot werkelijkheid geworden. Was nu alle werk in ons land op dit gebied volbracht? Neen, nog niet. Wel was de Zuiderzee langs de kusten van Holland, Utrecht. Overijsel en Friesland bedwongen door sterke dijken en had men in Gelderland de hooge Veluwe-gronden, wel bestond hier dus niet het voortdurende gevaar, hetwelk men bij het Haarlemmermeer had gekend, maar men wist, dat de bodem van de Zuiderzee grootendeels uit vruchtbaar slib moest bestaan en dat dus door de drooglegging een aan zienlijke bodem-aanwinst te verkrijgen viel. Bovendien was de techniek in de 19e eeuw zoodanig vooruitgegaan door stoom- en electrische bemaling, dat schijnbaar niets meer in den weg staat aan de verwezelijking ook van deze drooglegging. Wij zullen nu zien hoe ver men daarmee thans is gevorderd. (Wordt vervolgd) D. v. d. E. WB KERKDWARSSTRAAT 15 - SOEST Atelier dagelijks geopend - Ook Zondags Familiegroepen - Bruidsportretten VERGROOTINGEN oesbbo Ingezonden Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie. Vergun mij voor onderstaande eene kleine ruimte in Uw blad, bij voorbaat mijn dank. Hoe verregaand roekeloos autobe stuurders durven te rijden, werd Zater dag j.1. in een der dichtst bebouwde gedeelten van Soest bewezen. Eene vrachtauto van eene te Soest gevestigde besteldienst bestuurd door den ondernemer zelf, mocht zich in de belangstelling van de straatjeugd ver heugen. Plotseling liet de bestuurder den in beweging zijnde wagen in den steek, klaarblijkelijk om te trachten een der lastposten te pakken te krijgen. De zware vrachtauto reed nog een eindje onbestuurd door en toerde kalm tegen een boom op, zonder dat wonder boven wonder ongelukken plaats vonden. Is het echter niet meer dan bar, dat eene autobestuurder (n. b. de onder nemer zelf) dusdanig handelt en zich niet ontziet om in een dichtbewoond gedeelte eene rijdende auto onbestuurd te laten? Dat de straatjeugd hem veel last kan bezorgen, direct toegegeven, doch breng dan niet, door verregaand roekeloos rijden, het leven van een ander in ge vaar. Laat de ondernemer eens goed be denken wat de gevolgen van zijne roe keloosheid hadden kunnen zijn en hij zal zich voor eene herhaling voor het gebeurde wel wachten. Soest, 11 Juni 1924. D. Pyblicatiën HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de naam- looze vennootschap „Acetylena", geves tigd te Utrecht, als gemachtigde van B. Lam te Soest, om vergunning tot het oprichten van een benzineinstallatie met een ondergrondsche reservoir en boven- grondsche aftapinrichting in/op het per ceel Kerkstraat 51, kadastraal bekend in sectie C. No. 1512. Op Vrijdag 20 Juni a.s. des voormid dags 10 uur, zal ten gemeentehuize van Soest gelegenheid bestaan om bezwa ren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór bovengenoemde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Soest, 6 Juni 1924. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester. P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. BEKENDMAKING Ter voldoening aan het bepaalde bij art. 76 der Lager Onderwijswet 1920 brengen Burgemeester en Wethouders van Soest ter openbare kennis: dat de Raad dezer gemeente in zijn vergade ring van 6 Juni j.1. aan het R.K. school bestuur ten behoeve der Meisjesschool voor het aanschaffen van nieuwe banken en leermiddelen enz. met afwijking van het aangevraagde bedrag, een som van f687.50 in totaal heeft beschikbaar ge steld. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. H. BENSCHOP, L. S. BEL DAN DiREST OP Tfj p| GEBOREN: Hermanus Cornelis, z. v. M. v. d. Berg en Zwezerijn Johan- nes Gerardus, z. v. G. J. v. Vliet en G. G. Zwanenburg Rudolf Cornelis, z. v. R. C. v. Suijdam eit H. Ruizendaal Everard Gerard, Aloijsius z. v. G. J. Smit en A. J. Bosboom Cornelis Gijsbertus, z. v. C. Wanzing en H. v. Doorn, Everardus, z. v. J. Hornsveld en J. Onwezen Gerritje, d. v. N. v. Elteren en C. J. Haars Johannes Hendrikus, z. "v. K. Dijkman en G. Westerveld Dirk, z. v. R. v. Drie en T. Burgwal George Hendrik, j.. v. G. M. O. H. Vester en A. v. d. Weijden. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: A. H. J. Hartemink en J. A. W. Kraienkamp J. Hilhorst en M. de Jonge. OVERLEDENGeene. VESTIGING IN DE GEMEENTE SOEST VAN 4 TOT 11 JUNI 1924 H. M. Dorresteijn, Beetzlaan 69, van Zelhem C. J. C. Smit, Middenlaan 2, van Haarlem A. Knobloch, Amersf. straat 89, van Amsterdam T. v. Qink met gezin, Schoutenk.weg 10, van Scnie- dam j. W. Renes, Korteweg 5, vai) Capelle a./d. IJssel A. Strumpel, Bak- kersweg 3, van Buren (Geld.) F. M. Albarda met gezin, Amersf.str. 89, van Genua A. Niecnikowski, Van Weede- str. 37, van Putten M. Drost, Staal- wijklaan 6, van de Bilt H. v. d. Broek, Nieuwstr. 12, van Baarn H. W. v. Zonneveld, Waldeck Pyrmontlaan 6b van Eibergen F. W. D. Klijnstra, Vliegkamp van Utrecht M. M. v. d. Boom, Heuvelweg 45, van Haarlem J. Machielse, Heuvelweg 45, van Rotter dam A. J. Bakker met gezin, Véen- huizerstr. 79, van Baarn J. Bousema, Kolonieweg 7, van Zeist W. Wester- houd met gezin, Beckeringhstr. 14, van Amsterdam - G. P. H, Koppen, Park laan 7, van Baarn A. W. R. Ages- van Weel met gezin, Prins Hendrildaan van Zwitserland S. Diemiancew met gezin, Veldweg 16, van Hoorn M. Langkamp met gezin, Van Lenneplaan 20, van Utrecht P. S. v. Andel met ge zin, Beetzlaan 43, van de Rijp A. W. Brink, Julianastr. 6a, van Amsterdam. J. Bruggman, Kostverlorenweg 7, van elders D. J. Provilij met gezin, Wil- helminalaan 24, van Dordrecht M. Westhof, L. Brinkweg 55, van Coevor- den H. W. A. Clercq, Vliegkamp, van Amersfoort B. J. Top, Duinweg 4, van Stadskanaal A. C. Hilhorst. Beetz laan 60, van Amsterdam M. Vonk, Nieuweweg 71, van Hazerswoude A. H. Roest, Oude Grachtje 15, van Am sterdam. VERTREK UIT DE GEMEENTE SOEST VAN 4 TOT 11 JUNI 1924. G. Th. Dam-Hering, naar 's-Graven- hage, Palmboomstr. 23 F. C. Kleijn van Willigen met gezin, naar Vleuten P. C. M. Orth, naar Coesfeld, Duitsch- land A. Zondervan met gezin, naar Amsterdam, Bentinckstr. 54 G. P. Jansen, naar Zeist, Zeisterweg 61a H. C. Moinat, naar Abcoude Baambrug- ge, Hoogstr. A 119 M. v. Leeuwen, naar Zeist, Rembrandtlaan 9 W. M. F. Borgst, naar Baarn, Nassaulaan 35. PlaaSseiijte Nieuws. CHR. GYMNASTIEKVEREENIGINü „SIMSON" De Chr. Gymnastiekvereeniging „Sim- son" alhier behaalde op den 2den Pink sterdag bij de wedstrijden, welke door het Chr. Gymnastiekverbond te Dor drecht gehouden werden, een eersten prijs. Dat deze vereeniging, die thans na 2 jaar bestaan te hebben, haar eerste wed strijd met zulk een succes bekroond zag, mag zeker wel aangenomen worden als bewijs, dat er op de vereeniging, zoowel door leiders als leden ijverig gewerkt is, terwijl de bekroning tevens doet zien. dat door allen met de zaak ernst gemaakt wordt. Een hartelijke gelukwensch voorSim- son is hier op zijn plaats met deze overwinning, in de hoopvolle verwach ting dat ze haar eervol behaalde me daille spoedig met meerdere vermeer derd mogen zien. De Damesafdeeling behaalde op het zelfde concours een 3e prijs. GEVONDEN VOORWERPEN: Op werkdagen, des voorm. tusschen 912 uur, zijn op het Politiebureau inlichtingen te bekomen van de na volgende voorwerpen Een nummerplaat, een horlogeketting, een gouden ring, een huissleutel, eenige portretten, een onderdeel van een mo torrijwiel, een zakje met waschgoed, een koperen dop van een wagen, een gou den armband, een portemonnaie met inhoud. Aangeloopen een rashond. WANDELKAART. De Baarnsche Kunsthandel fa. Wijnja geeft een wandelkaart uit van de Baarn sche bosschen. Natuurlijk werd ook ons bureau met een ex. bedacht. Deze kaart is zeer gemakkelijk, voor de vreemdeling die met deze wegwijzer gewapend niet gemakkelijk den weg missen zal. De uitvoering is keurig. TENTOONSTELLING Wij verwijzen naar een advertentie in dit blad betreffende een Tentoonstel ling in het Lyceum te Baarn, van schil derwerken van Dr. J. Nieuweg. Evenals dat met de reeds vroeger ge houden tentoonstelling het geval was, is deze expositie ook voor het publiek kosteloos toegankelijk. Het verdient wel aanbeveling, dit nog eens in herinnering te brengen. Hoewel deze tentoonstellin gen in de le plaats bestemd zijn om tot de artistieke ontwikkeling der leer lingen mee te werken, zou ook een Jbreedere publieke belangstelling gewaar deerd worden. Deze was tot nog toe niet zoo groot als men mocht verwach ten. Wellicht dat door deze wat ruimere publicatie meerderen dan tot nu toe [zich aangetrokken zullen gevoelen tot leen bezoek aan de tentoonstellingen, 'welke in het Lyceum gehouden worden, j Deze tentoonstelling is voor het pu bliek geopend op werkdagen van 912 r-ii 25 uur; op Zondagen van 1—5 uur. ONBESTELBARE STUKKEN terugontvangen te Soest in de 2de helft der maand Mei 1924. 1. Raad van Arbeid Amersfoort 2. J. Luijkenstraat 47 Amsterdam 3. Minister van Oorlog, Haag. - 4. S. Verlare, 5. Elsherus. Muiderberg 6. Commissaris Koningin, Utrecht. 7. G. v. d. Berg, Durban. 8. H. Mesdag, Haag. 9. J. Versloot, Soestdijk. 10. S. Versloot, BRANDSTOFFENLEVERING Bij de door het gemeentebestuur ge houden inschrijving voor de levering van Brandstoffen, was de firma Tak al hier, de laagste inschrijver. GELAUWERD Den heer H. Kok Jr., directeur der Soester Fanfare, behaalde op het natio naal Concours te 's-Hertogenbosch, met de Biltsche Fanfare, een eersten prijs i.i de Eere-Afdeeling en den directeurs- prijs. N.V. N. O. T. A. M. i Wij vestigen de aandacht onzer lezers, •)ip de verkrijgbaarstelling door de N.V. fta/XT. A. M., van boekjes met betalings- ofius, waarop een belangrijke korting wórdt (toegestaan. Zoo zijn verkrijgbaar: boekjes met 6 bons 10 ct. en 6 van 15 ct. tegen f 1.50 en idem met 15 bons h 10 ent. eveneens tegen f 1.50. Deze bons kunnen bij den conduc teur worden ingewisseld tegen de ge- woone plaatsbewijzen en zijn geldig voor elk traject. RING VAN CHR. ORANJE- VEREENIGINGEN. Door de Besturen der Chr. Oranje verenigingen te Baarn, Hilversum en Soest, is besloten tot oprichting en vor ming van Ring Gooi- en Eemland van den Bond van Chr. Oranje-vereenigingen in Nederland. Doel van dezen Ring is: a. Het oprichten van Chr. Oranje Vereenigingen in plaatsen waar deze nog niet bestaan b. elkander te steunen met raad en daad bij het werk dier Vereeni gingen c. het houden van vergaderingen in verband met het onder sub. A genoemde of ter bevordering van de propaganda. Het dagelijksch Bestuur wordt ge vormd door de Heeren F. C. Neumsme, Voorzitter der Chr. Oranjevereeniging te Baarn, Voorzitter; J. v. d. Flier, Be stuurslid der Chr. Oranjevereeniging te Soest, Penningmeester; en J. v. d. Bergen Bestuurslid van de Chr. Oranjevereen. te Hilversum, Secretaris. D.V. 2 Augustus a.s. zal bovenge noemde Ring 's middags ten 2 ure een Openlucht Samenkomst houden in het bosch achter het Paleis Soestdijk, ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, waartoe door H.M. goedgunstig toestemming is gegeven. Verschillende Chr. Zang- en Gymnastiek verenigingen en hetSoester Fanfarecorps zullen medewerken, terwijl, zoo mogelijk, de hoogste klassen der Chr. Scholen te Baarn en Soest, tevens eenige liederen zullen zingen. Nadere bijzonderheden zullen binnen kort worden medegedeeld. SPOORVERBINDINGEN Op initiatief van bet Bestuur der ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer te Baarn is er eene commissie samenge* steld, waarin de heeren du Saar en Selderbeek namens Soest Vooruit zitting hebben, om bij de Directie derNederl. Spoorwegen aan te dringen op betere spoorverbindingen voor Baarn en Soest. Aangezien deze aangelegenheid voor Soest van groot belang is, worden be langhebbenden en belangstellenden ver zocht schriftelijk hunne wenschen en wenken kenbaar te maken bij den heer du Saar. Wij vertrouwen dat hiervan een groot gebruik zal worden gemaakt. Op spoe dige inzending wordt aangedrongen. ZANG- EN MUZIEKCONCOURS TE SOESTERBERC. 2de Pinksterdag werd te Soesterberg de tweede helft van den zangersstrijd gestreden, welke door den Bond van TELFOON 241 Dinsdagavond van 5Vg-8V2 uur te consulteeren. Kerkpad 52, Soest Werklieden bij de Luchvaartafdeeling georganiseerd was. Was Hemelvaartsdag een merkwaardig zomerschen dag. Pinksteren 2 liet zich aanvankelijk aanzien als somber en vol kwade regenbuien. Bij velen kwamen de niet onverdeeld prettige zangersfeesten van verleden jaar te Zeist in herinnering. 't Viel echter mee en zij, die beschut door regenjas of parapluie er op uit trokken, hebben al is er dan in de morgenuren een goed dozijn droppels gevallen, niet te lijden gehad van God Pluvius, doch veeleer genoten van zon en frische lucht. Te kwart voor elf beklom het eerste troepje zangers de muziektent om hun prestaties te laten keuren door de heeren Corn. Galesloot, v. d. Bleij en Vlessing, die de jury vormden. Alles liep, evenals Hemelvaartsdag, geregeld en al bracht de regen af en toe eenige vertraging, en waren niet zooveel honderdtallen toegestroomd als P/s week geleden, er zat stemming in en er was jolijt. De banierswedstrijd, waaraan een tiental vereenigingen deelnamen, had veel bekijks. „Erica" uit Austerlitz zorgde hierbij voor muziek. De zang werd dit maal voor dezen optocht onderbroken. In den middag werd het weer beter, de zangers kwamen geregeld hun num mers zingen en 't was nog geen zes uur toen het laatste koor verdween, om plaats te maken voor de Bayerische Mussikkapelle, die ook in de avonduren de concoursers bijeen riep. Er is beter gezongen dan den le dag bijzonder aardig waren de kinderkoren. Het concours is nagenoeg in alle op zichten een succes geweest en wij zijn overtuigd dat weinigen zonder voldoening zullen terugdenken aan dit nationale zangïestijn. De uitslagen 3e Afd. Mannenkoren gxeelsior, Huis ter Heide, 3e prijs, 209 p. 4e Afd. Mannenkoren Ons Genoegen, Driebergen, 2e pr. A 286 p Herleving, Arnhen, 2e pr. B 276 p. 4e Afd. Gemengde Koren Herleving, Arnhem, 2e pr. 267 p. Zege na Strijd, Driebergen, 3e pr. 211 p. le Afd. Fanfare Erica, Austerlitz, le pr. 271 p. 4e Afd. Fanfare A.V.E.N.D.O., Kamerik, le pr. 275 p. Kind er koren Soli Deo Gloria, Zeist, le pr. 328 p. Kinderkoor, Hoevelaken, 2e pr.. 260 p. 3e Afd, Gem. Koren Kunst d. Oefening, Sloterdijk, le pr. 300p. Zanglust, Kamerik, 2e pr., 274 p. De Biltsche Stem, De Bilt, 2e pr., 265 p. Amicitia, Nieuwkoop, 2e pr. le Afd. Gem. Koren Soli Deo Gloria, Zeist, le pr. A, 324 p. Excelsior, Huis ter Heide; le pr. B, 314 p. 2e Afd. Gem. Koren Amstels Zangkoor, Uithoorn, lepr.,318p. Excelsior, Harmeien, 3e pr., 202 p. 2e Afd. Mannenkoren St. Caecilia, Weesp, 2e pr., 284 p. Banier wedstrijd Hieraan namen in 't geheel 25 Ver eenigingen deel. De eerste prijzen werden behaald door: Postale Mannenkoor, Utrecht, [met eere-prijs. Brandweerzangver. Kring E, Dordrecht Muziekfanfare, Eemnes Mondharmonicaver., Dordrecht. Brandweerzangver. Kring C, Dordrecht Fanfare „Nieuw Leven", Loosdrecht. echter niet in de gewone kleeding, daar V. I. O. S. ook rood-zwart gekleed was. Deze vriendschappelijke wedstrijd ein digde met een 61 overwinning voor V. I. O. S. A.s. Zondag is het eerste elftal vrij, het tweede speelt om 7 uur tegen Exel- sior. CLUBNIEUWS V. V. „SOEST" Gespeelde wedstrijden: 10 Juni Soest IIEsvac II 02. 11 Juni Soest-combinatieToering- club 50. 12 Juni Soest IID. O. S. 25. RADIO. Zondagavond eerste Pinksterdag, te 8 uur heeft de radioclub een demostra- tie gegeven van het draadloos concert der N. S. F., met het thans bij de ver eeniging in eigendom zijnde clubtoestel, aangevuld met de door den heer Ir. K. C. W. Venema gedurende de zomer maanden welwillend ter beschikking ge stelde, 4 lamps- (2 traps) versterker. De luidspreker, die was opgesteld op het terras van Maison Okhuijsen, liet zijn toonen klinken ver over de omge ving. Op enkele honderden meters af stand was het concert zelfs nog goed te volgent De club stelt zich voor deze demon stratie te herhalen op Zondag 15 Juni 1924, des avonds te 8 uur, bij Maison Okhuijsen. Belangstellenden zullen alsdan welkom zijn. Bij ongunstig weer (luchtstoring, onweer) wordt de demonstratie een week uitgesteld. In de tweede helft van Juli zal de Radioclub, een bezoek brengen aan het radiostation Kootwijk bij Apeldoorn, dat zooals men weet het zendstation is voor de radiotelegrammen naar Ned.-Indië. Waarschijnlijk zal de tocht per autobus geschieden. Niet-Ieden, die hiervan willen profi- teeren, kunnen zich nog als lid opgeven. Drogist - Opticien G i 11 eüemesjes aanzetten 5 cent per stuk Eerste Soester Electrische Brillenslijperij Burgem. Grothestr. 28 - Soestdijk Rijks depót voor Post- en Rentezegels SPORT VOETBAL E. S. V. A. C. Zondag 15 Juni om 2 uur E.S.V.A.C. II Steeds Voorwaarts en om 4 uur E. S. V. A. C. IB. F. C. II, met overhandiging van kunstvoorwerp. De leden worden er aan herinnerd dat bij den Voorzitter een verklaring moet worden ingediend, vermeldende de voorwerpen welke bij den brand in het kleedlokaal verloren zijn gegaan. Dit in verband met de vergoeding van bedoelde voorwerpen. Verklaringen ingekomen na 15 Juni, worden niet in behandeling genomen. D. O. S. K. O. 2e Pinksterdag speelde Dosko II te gen Esvac III. Door het aardige samen spel der voorhoede, was het de midden voor mogelijk den keeper der tegenpar tij driemaal te laten visschen. Deze wedstrijd eindigde dus met een 30 overwinning voor Dosko. L; Donderdag j.1. I1/* uur k^anjj^jsko I uit, tegen V. 1. O. S. I uit Amersfoort, GEMEENTERAAD VERSLAG van de vergadering, gehou den Vrijdag 6 Juni 1924, des namiddags te 2 uur. Voorzitter: de Burgemeester. Alle leden aanwezig. 1. Vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Na een kleine bemerking van den heer Heijnings goedgekeurd. 2. Mededeeling van het standpunt van Burgemeester en Wethouders ten opzichte van het [bezwaar, gemaakt door den heer S. F. Besselsen, met betrekking tot het bekostigen van „kruisbeelden" in nieuw ingerichte scholen. Uit de besprekingen meenen we te mogen opmaken, dat de Minister, die B. en W. schijnen geraadpleegd te hebben, zich op het standpunt stelt dat kruis beelden niet behooren tot datgene wat in het algemeen de inrichting van een schoolgebouw omvat, dat B. en W. daarentegen mede gaan met de opvatting van de R. K. leden van den Raad, die dit wel meenen en mede op grond van de ingevoerde gelijkstelling van het bijz. onderwijs met het openbare, alsnu van oordeel zijn dat de kosten door de gemeente moeten worden gedragen. Zij stellen dus voor de bezwaren van den heer Besselsen, in de vorige vergadering geuit, voor kennisgeving aan te nemen. De Voorzitter vraagt naar het gevoelen van den Raad. Weth. de Koning wil gaarne zijn ziens wijze, die van de R. K. en ook van B. en W. toelichten en doet dit als volgt op de van hem bekende aangename en degelijke wijze: Deze aangelegenheid heeft voor het Roomsch Katholieke deel der bevolking onzer gemeente een principieel karakter. Hoewel het onderwerp thuis behoort bij mijn geachten Ambtgenoot van Onder wijs en hoewel ZEdel. evenals de Voor zitter tot handhaving der bestreden post besloot, achtte ik het voor mij een eereplicht de verdediging van het besluit van Burgemeester en Wethouders in den Raad op mij te nemen en de heer van den Berg was op dezen grond zoo welwillend mij daartoe op mijn verzoek, deze verdediging over te laten. Het antwoord van den Minister, dat kruisbeelden niet behooren tot datgene wat in het algemeen de inrichting van een schoolgebouw omvat is zooals te verwachten was, zeer voorzichtig gesteld. Ten aanzien der kwestie waarover het hier gaat, kan echter niet gezegd worden Imperium locuta, causa finita; werkelijk de zaak is voor ons Roomsch Katho lieken door deze beslissing niet geëindigd. Het is echter te begrijpen, dat een Mi nister zich voorzichtig uitdrukt, vooral wanneer hij op een terrein wordt gelokt, waar zijne Excellentie geheel vreemde ling is. Het is mij niet bekend in welken vorm de betrokken Inspecteur zijn vraag den Minister heeft voorgelegd, doch afgaande op des Ministers antwoord, mag

Soester Courant | 1924 | | pagina 1