Priisueriaoing Breken AMei LABOR CORRY LUYT Piano Leerares ingbureau „Hel staphorster Boerije" G. J. SMIT - (ONS BOEKENHUIS) A. BENNING's VERKOOPHUIS ongekend lage prijzen Ziedeadvertentie's. D. F. VOIGT Gillettemesjes N.V.L. de Ruiter&Co Brandstofferihandel tlraagt uoor uw Wintervoorraad alen OliZE Prijzen naarjiwenium. Berg- en Riviergrind, Hind-Salve +rr. MAN Steenhotstr.5-Tel.S45 Bekendmaking. 3e Jaargang No. 27 Gecontroleerde oplaag 2700 exemplaren. Verzending per post. Zaterdag 5 Juli 1924 soEmnf Gratis Christelijk Weekblad voor SoestdijU, Destorberg en omgeving Redactie-AdresC. F: W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond. Adres te Soesterberg C. J. VAN DAM, Zeisterstraat 15. Uitgave en druk: Van Weedestraat 15 - Soestdijk - Telef. 181 ad^prtentiEn van 1-5 regels f0.75. Iedere regel myr f0.15. Bij contract groote korting tsterberg tot Dondprd^g1-12 uur Advertenties tot Vrijdagmorgen. -¥r Baarn - Filiaal Soest Gedurende een paar weken ruimen wij tegen een partij speelgoederen op, alsmede ook verschei dene andere artikelen. Om zich van deze lage prijzen te overtuigen, inoet men maar eens een kijkje nemen in onze etalages. Profiteert dus van deze gelegenheid. Let op het van ouds bekende adres. UIT DE RAADSZAAL. Een jubileum, f 4000. Van een leien dakje. Stilte voor den storm. Zoo zijn onze manieren. Ziekenver- vOer. Minus f 100. 6-6 foet sie. Eer is teer. Doorge. stoken kaart. Autobus. Gratis. Soesterberg. Die wasfijn. Rijwielpad. Brand. Verkaveling. Het gebeurt maar hoogst zelden, dat de heer Endendijk niet op zijn post is. Hij is een van die mannen, die wat ze doen, dat doen ze met alle macht. Als raadslid geeft hij zich geheel met al zijn krachten ten dienste der gemeenschap. Zijn woord heeft het gezag van den ernstigen, denken den en beginselvasten mensch. Er moest dus een geldige reden zijn, waarom zijn stoel Maandagavond ledig bleef. Die reden was er. Endendijk jubi leerde, herdacht de vijf en twintig jarige vervulling van zijn dienstbe trekking bij de familie Beckeringh. Des middags mochten wij hem ge- lukwenschen en het deed ons goed te ervaren dat ook daar onzen En dendijk wordt hooggeacht en ge waardeerd. Gelijk met hem vierden nog twee getrouwen hun zilveren jubileum. Van ganscher harte hopen wij, dat God baas Endendijk nog lange jaren spare voor zijnen arbeid en niet minder voor onze Gemeente als voor onze Anti-revolutionaire partij. Overigens was de Raad voltallig en ving de vergadering te acht uur aan onder praesidium van den Bur gemeester Jhr. P. P. de Beaufort. Het ging van een leien dakje. Het had er allen schijn van tof de ge- heele agenda achter elkaar zou worden afgehamerd. De notulen van de vorige verga dering werden ongewijzigd vastgesteld hetgeen ons verwonderde. Wij waren al zoo aardig gewend aan de gebrui kelijke rectificaties, dat wij het als een gemis voelden nu er geen aan merkingen werden gemaakt. Een besluit tot af- en overschrijving op de begrooting 1923 en een besluit tot beschikking uit den post „On voorziene Uitgaven" der begrooting 1923 werden goedgekeurd. Een besluit tot wijziging der be grooting 1923 werd aangehouden op voorstel van den heer Rietveld, tot na behandeling van punt 11 dér agenda. Door den voorzitter werd de juistheid van spr. opmerking erkend, dat zoo de wijziging van de verorde ning op het. Grondbedrijf wordt aange nomen, zooals die wordt voorgesteld bij punt 11 der agenda, de voorge stelde begrootingspost der gewone uitgavenBijdrage der Gemeente aan het Grondbedrijf, met ongeveer f 4000, kan worden verlaagd en alzoo de gewone rekening ten goede komt. Een tweetal besluiten tot belegging van gelden, waarborgsommen gestort door de Besturen van bijzondere Scholen, worden goedgekeurd. Een voorstel tot wijziging van de regeling voor het beheer van de gelden der Bouwvereenigingen in deze Gemeente, zonder bespreking go gekeurd. De wijzigingen bedoelen voorna melijk onnoodige administratie af te schaffen en de verrekening te vereen voudigen. In een vorige vergadering is een verordening gemaakt tot instelling van een wegenfonds, bedoelende de vorming van een fonds, waarin de bijdragen van belanghebbenden worden gestort, om daaruit den aanleg en het onderhoud van nieuw aan te leggen wegen te bekostigen. Gedeputeerde Staten blijken tegen de strekking van de verordening geen bezwaren te hebben, alleen worden wijzigingen voorgesteld op enkele detailpunten. Deze wijzigingen worden op voor stel van B. en W. door den Raad zonder discussie goedgekeurd, In verband met deze wijzigingen, moeten de Bouwverordening enz. eenige verandering ondergaan. Zij worden vastgesteld bij punten 6 en 7 der agenda en bij hamerslag goed gekeurd. Op de onlangs gewijzigde politie verordening hebben Gedeputeerde Staten eveneens enkele aanmerkingen. Het gaat niet gemakkelijk het die heeren naar den zin te maken. Het zijn lastige heeren, die hooge oomes. Naast de vrijwillige brandweer, hoe nuttig dit instituut ook wordt geacht door heeren Gedeputeerde Staten, moet een regeling worden gemaakt van persoonlijke diensten. bij mogelijke stagnatie in de diensten van de vrijwillige brandweer. Aan de verlangens der Heeren G. S. wordt voldaan, zonder morren, Tot zoover ging alles als van een leien dakje, de wagen liep alsof zij pas gesmeerd was, geen gepiep, geen gekraak, geen geluid werd gehoord, alleen de stem van den Voorziter deed zich hooren tot toelichting van de voorstellen. Als dan de heeren niets te zeggen hebben, zal ik maar wat zeggen zeifie Z.E.A. er tusschen door. Het was opvallend stil in onzen vroedschap. Punt 10. Een" verzoek van den heer Ran om ontheffing van een bepaling (rooilijn) van de Bouwver ordening, bracht eenige ontspanning. De heer Ran gaat een winkelhuis bouwen aan den Soesterb. straatweg, hoek Galekampelsweg. De heer Ran wil een strook grond afstaan aan den G.P.weg en in ruil daarvoor ontheffing van de Bouw verordening, ten aanzien van den rooilijn aan den Soesterb.straatweg De Gemeente-arcitect, die in den regel niet zoo gemakkelijk adviseert af te wijken van een verordening, stelde nu voor de gevraagde onthef fing te verleenen, De verkeersbelan- gen hebben steeds zijn aandacht en de verbreeding van den G. P.weg achtte Z.Ed, wel zoo gewichtig, dat in dit geval afwijking gewettigd mocht heeten. B. en W. stellen voor dien over eenkomstig te besluiten. De heeren van Elten en van Eek verzetten zich echter ernstig tegen deze afwijking. Vooral de heer van Elten had groote bezwaren. De ver breeding van den G.P.weg achtte spr. evengoed in het belang van den aanvrager als van de gemeente en de afwijking van den rooilijn onnoo- dig. Besloten wordt de aanvraag om advies te zenden naar de Bouwcom missie. De Heer Scheffer bepleitte nog tegemoetkomend te zijn, in het belang van den winkelstand. Het mocht niet baten, Betreffende het grondbedrijf bestaat er principieel verschil van inzicht tusschen het gemeentebestuur en Gedeputeerde Staten. Het gemeentebestuur wenscht de rente van kapitalen uitgegeven voor werken waardoor de patriachale gron den in waarde stijgen te brengen ten laste dier gronden en te boeken als waardevermeerdering dier gronden, Deze kosten komen dan ten laste van het grondbedrijf en ten bate van de rente-rekening van den gewonen dienst der gemeente. Gedeputeerde Staten wenschen die gronden onbezwaard te behouden voor het nageslacht. is gegeven, ja zondfr dat zelfs met één enkel woord daarvan wordt melding gemaakt. Doordat de verordening geheel opnieuw is getypt, valt deze verande ring niemand op, wijlde geen verband houdt met de hangende kwestie. Het heeft er al den schijn van dat 't de bedoeling is deze wijziging zonder meer door te zetten. Spr. vraagt hier omtrent opheldering. Met de wijziging zelf kan spr. zich in geenen deele vereenigen. Zij is obsoluut overbo dig. De verordening is op dit punt, door den Raad vastgesteld, er is geen enkele reden, welke deze wijzi ging noodzakelijk maakt. Spr. stelt voor de oude redactie te handhaven. Uit de bespreking blijkt wel, dat het inzicht van den heer Rietveld juist is geweest. Verschillende raads leden erkennen, dat hun de wijziging niet is opgevallen en weinig naar den i. De heer van Elten acht de voor gestelde redactie onjuist en zou wil len voorstellen, daarvoor te lezen. „De gemeente-architect is ambtshalve Directeur van het bedrijf". Voorts vindt spr. het onjuist, dat een afzonderlijk salaris voor den di recteur wordt vastgesteld, juister ware geweest indien het salaris var, den architect verhoogd was, zoo noodig, waarvan dan een gedeelte ten laste van het bedrijf kon worden gebracht. De heeren van Eek en Scheffer spreken zich eveneens uit tegen de nieuwe redactie en wenschen de oude gehandhaafd te zien. De verandering was hun niet opgevallen. Weth. v. d. Berg verdedigt de wijziging. Zij is bedoeld als veilig heidsklep en volstrekt niet gericht tegen den huidigen functionaris. Het zou echter kunnen zijn, dat de gemeente-architect vertrok en wij bijvoorbeeld een ingenieur voor hem in de plaats kregen, dan zouden wij verplicht zijn, zoo iemand te benoe men tot directeur van het bedrijf. Het kon best zijn, dat -een even- tueele opvolger er in het geheel niet geschikt voor was, misschien wel de betrekking niet verlangde. In deze zaak is advies gevraagd van een deskundige Prof. Mr. Moltzer te Amsterdam, die het inzicht van het Gemeentebestuur juist acht en een nieuwe redactie voor dit deel van de verordening op het Gronbe- drijf heeft aangegeven, ter nadere beslissing voor Ged. Staten. Wordt het voorstel goedgekeurd, dan kan f 4000 van den gewonen dienst naar de rekening van het grondbedrijf worden overgebracht. B. en W. stellen voor in dezen geest te beslissen en bieden de gewij zigde verordening ter goedkeuring aan. De beer Rietveld spreekt er zijn voldoening over uit, dat het advies van Prof. Moltzer het gemeentebe stuur in het gelijk stelt en gaat dan ook volkomen accoord met de voor gestelde wijzigingen, voor zoover zij verband houden met de zaak, die hier thans aan de orde is. Het heeft spr. echter getroffen dat eene wijziging in de verordening is aangebracht, die met deze zaak niets te maken heeft. Art. 10 der verordening regelende de aanwijzing van den directeur van het bedrijf, wordt thans aldus geredi geerd. Voor de eerste maal wordt als directeur aangewezen de gemeente architect. De oude redactie luidt: „De directeur van het Grondbedrijf is de gemeente-architect". Het bevreemd spr. dat deze wijzi ging is aangebracht, zonder dat daar van in de stukken eenige toelichting Drogist Opticien aanzetten 5 cent per stuk. Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. Weth. de Koning verdedigt de voorgestelde wijziging. Er is niets tegen den tegenwoordigen directeur bedoeld. Alleen is er een voorziening getroffen voor de toekomst, Een di recteur van het grondbedrijf moet mede een goed handelsman zijn, het is best mogelijk, dat een opvolger van den tegenwoordigen functionaris deze kwaliteit niet zou bezitten ofschoon hij een uitstekend architect zou kun nen zijn. Verschillende beeren repliceeren en zijn niet overtuigd, dat voor de opgegeven redenen noodig is de verordening te wijzigen. De heer Rietveld blijft het stand-5, punt van B. en W. bestrijden. Spr. acht de aangevoerde argumen ten zeer gezocht en eigenlijk meer geschikt om zijn inzicht te versterken. Antwoord op zijn vraag, waarom deze wijziging niet ter kennis van den Raad is gebracht heeft spr niet gekregen. Dit artikel is indertijd door den raad na een principieel debat zóó vastgesteld, waarmede een uit spraak is gedaan, dat de Gemeente architect, directeur van het bedrijf zal zijn. Spr. acht het ongewenscht deze zaak opnieuw in bespréking te bren gen. Een veiligheidsklep is geheel onnoodig en de redactie-wijziging overbodig. Weth. v. d. Berg en de heer Heij- nings lanceeren nu hun meening, dat als de Gemeente-architect ambtshalve directeur van het grondbedrijf moet zijn, het salaris van f500.— niet kan worden gehandhaafd. Daar kwam de aap uit de mouw. De heer Foeken scheen dit te voe len en verklaarde zich nu voor het voorstel Rietveld. Hoewel met den voorsteller principieel van inzicht verschillende inzake de bedrijfsleiding wenscht spr. met deze stiekeme wijze van doen niet accoord te gaan, vooral niet nu de tendenz blijkt het salaris langs dezen weg te beknibbelen. De voorzitter wijst er op, dat de heeren v. d. Berg en Heijnings art. 8 van de verordening vergeten, waar bepaald wordt, dat de directeur salaris zal genieten. De beide heeren houden hun meening staande, waardoor de kansen van het voorstel Rietveld stijgen. De raadsleden zijn niet ge neigd in den opgestelden val te loopen. De heer Rietveld is het met den heer van Elten eens, dat geen afzon derlijke salarieering moest bestaan. Daaraan was Rechter niet te ont komen. Niet alleen behoort de groote verantwoordelijkheid van den direc teur te worden betaald, maar ook moesten inkomsten, met name de ge noten 2 die werden ingetrokken, worden vergoed. Het ware echter juister geweest, indien het salaris in één bedrag was vastgesteld en een deel daarvan op het grondbedrijf geboekt. Hetzelfde is gebeurd met het salaris van den administrateur. Deze is inder tijd benoemd op het salaris waarop Diploma M. t. b_. d. T. Voor beginnenden en verge- vorderdeit. Nieuweweg 95 - Soest Soest - Nieuwstraat 14, Telefoon 103 Baarn - Terrein S.S. - Laanstraat Telefoon 274 en 83 per M8., per 1/s M8per H.L. hij is opgeroepen en een bepaald bedrag, f300.—, ten laste van het grondbedrijf geschreven- Het voorstel van den beer Rietveld, om de oude redactie van art. 10 te handhaven wordt aangenomen. Tegen stemden de beide Wethouders, Mevr. Droste en de heer Heynings. De overige wijzigingen ir>_ He verordening werden z. h. s. goedgekeurd, Toen wij het gewijzigde art. 10 voor het eerst ondektcli konden wij niet begrijpen, wat da-rfvan toch de bedoeling kon zijn. Vc-ifouwen deden wij d< .,ik echter injtót geheel niet. Zuik een wijziging mo* één "d'rmgen- de reden hebben en magjniet afhangen van de liefhebberij van een enkel persoon. De door de Wethouders opgege ven reden, de z. g. /eiligheidsklep bevredigde niemand. Na de discusie in den raad hebben wij het ernstige vermoeden, dat wij hier voor een intrige staan, die wij op het oogenblik nog niet vermogen te doorzien. Vooral de niet te kwalifiseeren wijze, waarop de heer Heyning bij de rondvraag de eer en den goeden naam van den heer van Klooster in bespreking heeft gebracht - wij komen daar straks nog op terug - geeft veel te denken. Ook in de verdediging van Weth. van den Berg hoorden wij enkele dingen, die niet geheel onbedenkelijk zijn. Deze heer noemde de mogelijk heid, dat straks de gemeente-architect door een ingenieur zou worden ver vangen. Reeds eerder hebben wij in een onzer plaatselijke bladen de noodzakelijkheid hooren bepleiten, dat aan het hoofd van de technische diensten een intel lectueel, i. q. een inginieur behoorde te staan. Er worden in dezen tijd van som mige zijde vele vragen gesteld, vragen waarvan ernstige menschen walgen, vragen met de duidelijke tendenz de hoofden dezer diensten te schaden. Wij vragen nu ook eens. Is er misschien onder vragers of vraagsters iemand, die een familielid heeft of een vriendje, een ingenieur, die het baantje wel zou ambieeren. Wij vragen het maar. Hoewel reeds eenigen tijd geleden ons den ifeam van zulk een candidaat werd genoemd. Het zal zaak zijn voor den Raad om ooren en oogen open te zetten. Punt 2c der agenda, bijdrage der gemeente aan het grondbedrijf wordt in verband met deze beslissing ver minderd met f4.000.— De twee overcomplete tractors van de tram zijn met weinig kosten geschikt te maken voor ziekenver- voer en voor den keuringsdienst. B. en W. vragen machtiging ze daarvoor te bestemmen. De heer Scheffer vraagt inlichtin gen of deze wagens wel voor zieken- vervoer zijn geschikt te maken. Weth. de Koning geeft hierop bevredigend antwoord, waarop de voordracht wordt goedgekeurd. De Nijverheidsschool vraagt een bijdrage der gemeente in de kosten van verharding en beplanting der speelplaats. Een telfout van f 100.— wordt op aanwijzing van den heer Heijnings gewijzigd, waarna de voordracht wordt goedgekeurd. De heer van Elten vraagt waarom dit verzoek wel wordt toegestaan en eenigen tijd geleden een gelijk ver zoek voor de R.K. meisjesschool af gewezen. Weth. v. d. Berg licht toe, dat het hier eersten aanleg behoeft, waar voor bijdrage moet worden verleend. Voor de R. K. meisjesschool betrof het onderhoud, wat uit de jaarlijksche vergoeding moet worden betaald. "Een nader voorstel van B. en W. inzake ruiling van grond aan de To renstraat met den heer J. v. Isselt wordt Th geheime vergadering behan deld. Na heropening van de openbare vergadering staakt met 6-6 steramen de beslissing en wordt deze verdaagd tot de volgende vergadering. De heer Rietveld informeert naar een adres van de bewoners uit die omgeving, dat spr. niet bij de stukken heeft aangetroffen. Het adres is niet bij B. en W. ontvangen. Weth. v. d. Berg zegt het adres wel te hebben gezien, maar kan zich niet herinneren het in ont vangst te hebben genomen, zooals een der adressanten beweert. Hij heeft het althans niet. Naar hem medegedeeld is, zegt de heer Rietveld, verklaren een tweetal personen beslist gezien te hebben dat Z.E.A. het heeft meegenomen met de toezegging het adres ie zullen verleenen. De Weth. houdt vol, dat hij het niet heeft en meent het weer te hebben teruggegeven. Zeker kan hij het niet zeggen. De uitloting van een gemeente-lee ning heeft hierna plaats, waarna de agenda is afgehandeld. De rondvraag bracht nog verschil lende verrassingen. Vragen en wen schen te over. De heer Heijnings vooral had een heele serie zeer onaangename vragen op schrift gesteld. In een vorige vergadering was be sloten een tweetal paarden van pu blieke werken te verkoopen. De directeur had geraamd, dat zij ongeveer f500.— per stuk zouden opbrengen. De heer Heijnings vraagt nu aan B. en W. of het juist is, wat spr. heeft vernomen, dat de directeur deze paarden aan anderen in handen heeft gespeeld tegen veel lageren prijs en of indien dit juist is, het geen tijd wordt dezen ambtenaar uit den dienst der Gemeente te ontslaan. De cynische wijze waarop deze vraag werd gesteld bracht begrijpe lijk nog al ontroering -in., den raad. De vrager beleefde er weinig pleizier van. De praktijk heeft reeds 60 jaar be wezen, dat een onfeilbaar geneesmiddel is voor wonden, exema en huidziekten. In doozen van 30 ct. en potten van 60 ct. en f 1.00. Vraagt Uw drogist. Weth. de Koning erkent, dat de paarden voor pl. m. f325.per stuk zijn verkocht. Z.E.A. had den directeur opdracht gegeven de dieren te verkoopen tegen den geschatten prijs van f500.—. Het is zonder spr. voorkennis dat ze voor minder van de hand zijn De heer Foeken vraagt, indien de voorstelling juist is, wie deze schade zal betalen. Ik niet zegt de heer de Koning. De burgemeester licht de zaak toe. Door het uitvoerverbod van paarden naar het buitenland zijn de prijzen sterk gedaald en heeft de directeur den geschatten prijs niet kunnen maken. De verkoop is echter geschied zonder nadere voorkennis van B, en W. Hetgeen bij zulk een prijsverschil had behooren te geschieden. De di recteur is daarover gehoord en be rispt. De heer Foeken meent, dat de be risping juist is. De heer Heijnings heeft echter de zaak veel ernstiger voorgesteld en een lak op den naam van den heer van Klooster gelegd, die zoo niet kan passeeren. Deze zaak dient ernstig onderzocht te worden, het gaat niet aan de eer en den goe den naam van iemand zoo publiek te bekladden, zonder eenige bewijs levering. De voorzitter stelt voor een com missie te benoemen, die deze zaak zal onderzoeken. De heer Heijnings zegt niets te hebben gezegd, maar alleen te heb ben geïnformeerd naar de juistheid van hetgeen hij heeft vernomen. De heer Hilhorst is zeer ontstemd over de wijze waarop de Directeur van P. W. hier nu voor de tweede maal wordt aangevallen. Het heeft er allen schijn van, dat er opzet in het spel is om dézen ambtenaar het leven zuur te maken. Spr. heeft zelf onder vonden, dat de prijzen der paarden buitengewoon zijn gezakt en meent, waar de wethouder geen verstand van paarden heeft, den directeur vrijheid behoorde te worden gelaten in zijn bedrijf. De heer de Koning maakt zich boos en zegt dat de heer Hilhorst dan maar op zijn plaats moet gaan zitten als spr. te weinig verstand van de dingen heeft. De ambtenaren wórdennaar het oordeel van Z.E.A. veel te veel in den raad gebracht. De heer Rietveld sluit zich bij dit laatste aan. Hij is het geheel eens met den heer de Koning, dat de ambtenaren veel te veel in den Raad besproken worden. Spr. acht het on behoorlijk zooals de heer Heijnings hier den goeden naam van den Direc teur in bespreking brengt en acht de opmerking van den heer Foeken juist dat men iemand wel spoedig de kroon van het hoofd kan halen maar niet zoo gemakkelijk weet goed kan mS^ ken. r. - -*•. Spr. weet maar al te goed waar' de heer Heijnings zijn praatjes van daan haalt. Deze zaak had zoo niet in den Raad behooren te komen. Het blijkt dat B. en W. deze zaak reeds hebben onderzocht. Was er aanleiding dici- plinair tegen den directeur op te treden, dan had dit döor B. en W. dienen te geschieden en niet hier in het openbaar in den Raad. B. en W. hadden dit moeten voor komen. Was de heer v. K. aan zulk grof plichtsverzuim schuldig als de heer Heynings insinueert, dan hadden B. en W. met een voorstel bij den Raad moeten komen. De heer Heynings maakt zich boos, dat de heer Rietveld zegt wel te weten, waar hij zijn praatjes vandaan heeft. Z. E. A. vraagt die bron dan te noemen, waarop de heer R. antwoordt dat het societeit-praatjes zijn.(Zachte toejuigingen op de tribune.) De heer Heynings noemt dit kwa jongens praatjes. Het geachte raadslid viel hier even uit zijn rol vermoedelijk bedoelde hij die societeits praatjes. Voorts beweert de heer H. niets te hebben gezegd, alleen te hebben gevraagd. De heer Foeken maakt zich over deze weinig moedige houding boos en zegt dat deze zaak zoo niet door kan gaan. Zij dient ernstig onderzocht te worden. De voorzitter benoemt een com missie bestaande uit de beeren v. d. Breemer, van Eek en Heynings, die een onderzoek zullen instellen. Verschillende andere raadsleden voerden nog het woord, de heer Heynings had weinig genoepen van zijn vraag. Het lag er dik bovenop, dat de directeur van P. W. sommige heeren in den weg zit en het is duidelijk gebleken, dat de beide Wethouders met dezen ambtenaar niet overweg kunnen. Reeds in de vorige vergadering kwam dit sterk uit, toen een der Wethouders zijn beleid meende te moeten verdedigen door af te geven op den heer van Tviuocter. Wij kunnen deze methode -niet prijzen, integendeel lijkt ons deze geheele vertooning een doorgestoken kaart om dezen ambtenaar het leven zuur te maken en weg te Wij nemen aan dat hij onvoor zichtig heeft gedaan, met den Weth. niet te hooren voordat tot verkoop tegen dezen lageren prijs werd over gegaan. Wij kunnen echter niet anders dan onzen afschuw uitspre ken over de wijze waarop deze zaak in het publiek is behandeld. Eer is teer. Wij zullen het onderzoek af wachten en dan verder zien. Dit willen wij nog wel zeggen, dat wij van hoogstaande menschen, die zich intellectueelen noemen, al zit dit intellect bij sommigen alleen aan den buitenkant, een meer gentle- menliken strijd zouden hebben ver wacht. Voor vrij wat onbelangrijker zaken wordt geheime vergadering gehouden en voor zulk een ernstig feit wordt iemands naam, misschien onhelstelbaar geschaad, zonder onder zoek, in het openbaar. Wij zullen het woord, waarmede wij deze handelwijze zouden willen betitelen binnenhouden Jen het on derzoek der Commissie afwachten. Een tweede vraag van den heer Heijnings betrof de bocht in de So- phialaan, wie daartoe opdracht had gegeven en evenzoo den aanleg van een straat naast Oranjehof. Zijn de bedragen daarvoor gestort? De heer Besselsen meent, dat de heer Heijnings verstandiger zou doen met al deze vragen eerst bij B. en W. in te dienen. Dit college kan dan afdoend antwoord geven. Nu wordt de Raad maar met noodelooze dis cussie opgehouden. De Burgemeester verwijst naar het reglement, waardoor )B. en W. de beantwoording tot een volgende ver gadering kunnen uitstellen. Beantwoordende de vragen zegt weth. de Koning, dat de bocht in de Sophialaan op de teekening heeft gestaan en door den raad is goed gekeurd. Voor den aanleg van den weg naast Oranjehof is door B. en W. geen opdracht gegeven. De bedragen zijn echter gestort. De heer Foeken dringt er op aan, dat in een algemeene order het ge meente-personeel zal worden onder het oog gebracht, dat zulke dingen behooren te worden nagelaten. De heer van Elten vraagt de aan dacht van B. en W. voor het stoppen van de autobussen (vóór den over weg aan de halte Soestdijk. Spr. acht het in het belang van een goeden dienst, indien gestopt werd in beide richtingen, als de overweg is gepas seerd. Veel tijdverlies zou worden voorkomen. De voorzitter zegt overleg toe. De directeur aan den autodienst doet zijn best alles zoo goed mogelijk te re gelen. De heer Heijnings vraagt nog in lichtingen over den stand van zaken betreffende voorziening van het O. L. onderwijs te Soesterberg. |§Naar de weth. meedeelt heeft de Minister afwijzend beschikt op het verzoek om een tweeden leerkracht. Door overplaatsing van leerlingen zal nu getracht worden het vereischte aantal leerlingen van de school van s Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand. Inbraak etc. Belast zich met aan en verkooop van Villa's, Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen den heer Veenstra naar de school te Soesterberg over te brengen. Mevr. Droste deelt mede, dat een rustend schoolhoofd waarschijnlijk bereid zal zijn tijdelijk gratis te as- sisteeren. De heer Scheffer heeft een heel waschlijstje van toegezegde maar nog onvervulde wenschen van Soesterberg. Het blijkt naar de Weth. meedeelt dat verschillende zaken reeds zijn uit gevoerd en voor anderen opdracht is gegeven. Voorts vraagt spr. of het woon wagenkamp nog niet gereed is, wijl nog steeds wagens te Soesterberg standplaats houden. De burgemeester zegt opdracht te hebben gegeven, dat geen wagens te Soesterberg mogen staan. Deze zaak zal onderzocht worden. De heer Heijnings informeert bij den voorzitter of deze gewenscht acht. dat spr. voortaan zijn vragen schriftelijk ter beantwoording bij B. en W. in dient. De burgemeeeter geeft den heer H. fijntjes te verstaan, dat elk raadslid het recht heeft staande de vergade ring vragen te stellen. Z.E.A. Iaat dus de beslissing i.z. geheel aan den heer Heijnings. De heer Rietveld vraagt nog naar de onderhandelingen met den heer Insinger. Naar spr. heeft vernomen wil deze het rijwielpad door zijn bosschen sluiten, indien niet spoedig wordt beslist. De Weth. antwoordt, dat de zaak in behandeling is Lij de ^jronucoai- missie en spoedig een voorstel is te verwachten. De heer Rietveld wijst er voorts op, dat bij den laatsten brand op Hees, de onstentenis van een telefoon zeer schadelijk heeft gewerkt. Spr. vraagt of daarin niet zal kun nen worden voorzien. De heer v. d. Berg zegt dat men de telefoon op den „Eigendom" voor bij is geloopen. De Foeken geeft in overweging te overleggen met de P.U.E.M., die een eigen lijn heeft. De zaak zal in de vergadering van den brandraad onder de oogen wor den gezien. Mevr. Droste pleit voor de oprich ting van een Zweminrichting. Niet voor de eerste maal wordt dit gedaan. Het Eembestuur wil niet meewerken, anders was de zaak misschien al wel in orde geweest. De heer Besselsen herinnert aan het plan voor een badinrichting, door het bestuur van „Goed Wonen" gevraagd. B. en W. zeggen spoedige behandeling toe. maakt bekend, dat hij voor Soest en omstreken de alleenverkoop zijner verpakte geneesmiddelen heeft opgedragen aan Mej. van Doornik, Birktstr. 19, Soest, waar steeds de meestvoorko- mende middelen in voorraad en verkrijgbaar zijn. Verdere inlichtingen en bro chure worden gratis verstrekt aan bovenstaand adres en door J.K.Stegeman,G92, Staphorst. Bij schriftelijke aanvraag post zegel insluiten s.v.p. Door de heeren Endendijk en Riet veld is schriftelijk aan den voorzitter het verzoek gedaan een zaak, betref fende de verkaveling van een gemeen teterrein, de vorige vergadering in Comité generaal behandeld, alsnog in openbare behandeling te brengen. De behandeling van deze zeer belangrijke aangelegenheid en de in geheime vergadering genomen beslis sing heeft hen niet bevredigd, waar om zij verzoeken deze zaak alsnog tot nader onderzoek naar de Com missie voor het uitbreidingsplan te verwijzen. Bij afwezigheid van den heer En dendijk licht de heer Rietveld dat ver zoek toe en stelt voor dat de Raad overeenkomstig dit verzoek zal be slissen. Weth. v. d. Berg verlaat de ver gadering. De Burgemeester heeft geen aanleiding gevonden dit punt op de agenda te plaatsen, wijl geen nieuwe gezichtspunten zijn geopend. De heer van Eek steunt het voor stel Rietveld. j Na onderzoek is spr. geheel van. I gedachten veranderd en acht nader

Soester Courant | 1924 | | pagina 1