Heden verscheen bij G. VAN EN BOVENKAMP, Soestdijk, het SÜWE 2.00 Voor H.H. Adverteerders ff 1.60 VOOR SOESTDIJIC-SOEST-S1 STDUINEN-SOESTERBERG Onmisbaar voonldere Zakenman ©m©©®®®®#®®®®®©©®®©®®®©®®®©©©©®©®®©®#^®®©©©®®®®®©®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®® 2de ZOMER-CONCERT. De Soester Fanfare „Patiëntia Vincit Omnia", hoopt Vrijdag 11 Juli a.s. haar tweede Zomer-Concert te geven in de tent tegenover het Raadhuis, terwijl Maan dag 14 Juli een concert zal gegeven worden te Soesterberg in Hotel „Huis ten Halve". PROCES-VERBAAL Wegens opzettelijke vernieling kreeg v. W. alhier proces-verbaal. GEVONDEN VOORWERPEN: Op werkdagen, des voorm. tusschen 9—12 uur, zijn op het Politiebureau inlichtingen te bekomen van de na volgende voorwerpen Een zilveren dameshorloge, een goud albumtje, een veldflesch, een portemon- naie met inhoud, een schakelarmband, een regenjas, een koperen gewicht. Aangeloopen een zwartharig hondje. ROODE KRU1SBORD In overleg met het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, is de Koninklijke Delftsche Aardewerkfabr. de Porceleyne Fles, overgegaan tot de ver vaardiging van een Roode Kruisbord, ontwerp Leon Senf, uitvoering in blauw Delftsch. Een deel van de opbrengst dezer, zal door genoemde fabriek ten bate van de kas van het Ned. Roode Kruis aap het Hoofdbestuur worden afgedragen. V Niettemin is de prijs zoo laag mogelijk gesteld, n.1. f20.zulks teneinde het bord onder het bereik te brengen van' een zoo groot mogelijk deel van het publiek. Wij verwachten van de verkoop van dit bord zeer gunstige resultaten omdat velen er voor zullen gevoelen, dit o.i. fraaie bord te bezitten en zoodoende tevens mede te werken aan het goede doel dat door den verkoop gediend wordt. VERKLARING DER SYMBOLIEK. Het kruis op den achtergrond draagt den naam van den stichter van het In ternationale Roode Kruis 1864 en den naam van den verheven stichter van het Ned. Roode Kruis 1867 Henri Dunant voor Holland Willem III. De Doornenkrans, welke het kruis om geeft, symboleert het lijden, doch de daaraan ontloken bloemen de Toe wijding uit medelijden geboren. Het kruis met de zich daarop bevin dende Passybloem wijst niet alleen op het lijden doch spreekt bovendien ook van liefde. De zinspreuk van het Roode Kruis vormt het Randschrift van het Bord. De alleen-verkoop voor Baarn en Omstreken van de Roode Kruisborden ontwerp Leon Senf is opgedragen aan de Baarnsche Kunsthandel, Firma F. Wijnja, te Baarn. BERICHT. De Chr. Gymnastiekvereeniging „Sim- son" deelt hierbij mede dat zij vanaf 1 Juli hare oefeningen verplaatst heeft van de Chr. U. L. O. School naar de zaal achter „Eemland". De lessen zullen voorloopig zijn: Jonge meisjes Donderdag van 6Y2-772 Groote meisjes V/^/^ Heeren „9-10 Jongens Zaterdags vah 6V3-7V2 Groote jongens 7V2-8V2 Heeren 9-10. GESLAAGD. Onze plaatsgenoote, mej. J. A. de Vries slaagde te Baarn voor het eindexamen van de afd. Gymnasium van het Lyceum aldaar. EEN VEELBELOVEND JONGMENSCH. Donderdagnacht omstreeks 1 uur werd de assistentie ingeroepen van den agent van politie A. te Soesterberg. Wat bleek aan de hand te zijn? In de heide nabij het gebouw van de Prot. Bond nabij Huis ter Heide lag een 16 jarige jongeling te slapen, die het de omgeving nogal tamelijk lastig had ge maakt. Nadat deze jongen eerst eenige ruiten had ingeworpen van eenige ten ten, toebehoorende aan de Prot. Bond waarop men kwam zien wat er gaande was, vond men de jongeling in een de ken gewikkeld in de heide liggen. Hij dreigde de personen, die op het rumoer, hetwelk hij maakte door het inwerpen der ruiten, met een revolver te zuilen doodschieten, welke revolver later bleek te zijn een sigarenaansteker, in den vorm van een browning. Naast hem lag een groot broodmes in een schede gestoken. De heer A. agent van politie nam den jongen mede naar het arrestantenlokaal TRAMWEG AMERSFOORT-ZEIST Binnen enkele dagen zal het draden- net van den tramweg Amersfoort-Zeist onder stroom (1200 Volt spanmng) wor den gebracht. Hoewel de masten geïsoleerd zijn en bij een eventueel breken van een draad deze door het smelten van de verzeke ring spoedig stroomloos zal zijn, dient toch de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te worden genomen. Het kan tooh gebeuren, dat een gebroken draad Vah 5.V_ on rtroofv •--1* es*»--1 Opliet sirïelten van de verzekering niet kan worden gerekend. In verband hiermede wijzen wij een ieder op het gevaar, dat bestaat bij het aanraken van de draden, zoowel bij het klimmen in masten, als bij het breken van een draad. en nam hem een verhoor af, waaruit bleek, dat het de bedoeling was de pad vinderij tegen te werken. Hij behoorde tot de z.g. „Roode Fox" partij en was een vrijbuiter. De jongen was genaamd v. d. P. en woonde te 's-Gravenhage, alwaar hij door de goede zorgen der politie is overgebracht. Het spreekt vanzelf dat een en ander proces-verbaal is opgemaakt. VERDUISTERING VAN GELDEN. F. G. H. van Soesterberg, tegen wien proces-verbaal was opgemaakt terzake verduistering van gelden ten nadeele van diens patroon, is door de rechtbank te Amsterdam vrijgesproken. De Procu reur-Generaal heeft echter hooger be roep aangeteekend, met het gevolg, dat de behandeling der zaak is verwezen naar een ander Gerechtshof. NA 38 DIENSTJAREN. Met ingang van heden 1 Juli heeft de heer Hindriks, commies bij *s Rijks directe belastingen alhier den dienst met pensioen verlaten. In verband hiermede hebben wij gemeend een en ander met betrekking tot dezen ambtenaar te moe ten vermelden. In de jaren 1919 tot heden, welke de heer H. alhier is werkzaam geweest, heeft hij zich doen kennen als een man van groot plichtsbesef, die zich-met hart en ziel gaf aan werk, die alles deed wat in zijn vermogen was om zijn su perieuren in de voor hen toch al reeds zoo moeilijke taak getrouw ter zijde te staan. De heer Hindriks, wij mogen en dur ven dit gerust zeggen, stond bij het pu bliek als een humaan ambtenaar aange schreven. In 1886 ving de heer H. zijn loopbaan te Maastricht aan. Daarna kreeg hij als standplaats het plaatsje Wellerloo (L), Terschelling en Zeist, waarna hem in October 1919 Soest als standplaats werd aangewezen. De heer H. heeft dus 38 dienstjaren achter den rug. Hem komt danookeen welverdienden rust toe. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Soest, en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Juni 1924. Ingelegd f 15.610.77. Terugbetaald f 14.155.58. Het laatste door dat kantoor uitgege ven boekje draagt het nummer 5106. GEMEENTERAAD VERSLAG van de vergadering, gehou den 30 Juni 1924, des avonds te 8 uur. Aanwezig de Voorzitter en de leden, met uitzondering van den Heer Enden dijk, die met kennisgeving afwezig was. 1. Vaststelling van de notulen der vo rige vergadering. De notulen worden vastgesteld, zoo als deze ter visie hebben gelegen. 2. Vaststelling van a. een besluit tot af en overschrijving op de begrooting 1923. b. een besluit tot beschikking uit den post onvoorziene uitgaven der -begroe ting 1923. een besluit tot wijziging der be grooting 1923. De door B. en W. aangeboden ont werpbesluiten tot af- en overschrijving op de begrooting 1923 en tot beschik king uit den post „Onvoorziene uitgaven" der begrooting 1923 worden goedge keurd Bij het ontwerp-beskit tot wijziging der begrooting 1923 m«kt de heer Riet veld de opmerking, d»Ébst 168 „Bij drage der gemeente aal het Grondbe drijf" wijziging moet ondergaan als de gewijzigde verordening op het Grondbe drijf, genoemd onder punt 11, wordt vastgesteld. De Voorzitter geeft dit toe, waarom de vaststelling van dit besluit wordt uit gesteld tot de behandeling van punt 11. 3. Vaststelling van een tweetal beslui ten tot belegging van gelden. De beide aangeboden ontwerp-beslui-, ten worden vastgesteld. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de regeling voor het beheer van de gelden der Bouw verenigingen in de gemeente. Zonder debat of hooïdelijken stem ming'vereenigt de Raad zich met het voorstel van B. en W. en stelt de rege ling vast, zooals ze is gewijzigd. 5. Opnieuw vaststelling van de ver ordening, regelende het beheer van het wegenfonds, zulks in verband met een schrijven van Gedeputeerde Staten. Nadat de heer Rietveld de opmerking heeft gemaakt, dat Gedeputeerde Staten willen zooals Burgemeester en Wethou ders en dit dus een succes voor Bur gemeester en Wethouders is, wordt de verordening opnieuw vastgesteld. 6. Vaststelling van een verordening tot wijziging der Bouwverordening in verband met punt 5. Oolr H07D iifUs/fcs- j. - bat en zonder hoofdelijke stemming vast gesteld, als voortvloeiende uit de veror dening op het beheer van Wegenfonds. 7. Vaststelling van een verordening als bedoeld in art. 114bis der Gemeen tewet inverband met punt 5. In verband met het schrijven van Ge deputeerde Staten ten aanzien van de verordening op het beheer van het We genfonds is door Burgemeester en Wet houders eene verordening, als bedoeld in art. 114bis der Gemeentewet ontwor pen, welke zonder debat en hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. 8. Opnieuw vaststelling van de ver ordening tot wijziging der Algemeene Politieverordening in verband met een schrijven van Gedeputeerde Staten. De noodige wijzigingen die van tech nische aard zijn worden goedgekeurd en de verordening opnieuw vastgesteld. 9. Vaststelling van een verordening regelende de persoonlijke diensten bij brand, ingeval van stagnatie in de rege ling, getroffen met de vrijwillige brand weervereniging (houdt verband met punt 8). De Voorzitter licht toe waarom Gede puteerde Staten een dergelijke verorde ning wenschelijk achten, hoewel de Vrij willige Brandweervereniging een Insti tuut is, dat allen lof verdient. Deze verordening treedt automatisch in werking, wanneer de Vrijwillige brand weerverenigingen in gebreke blijven hunne diensten te verrichten. De verordening wordt daarop zonder debaten hoofdelijke stemming vastge steld. 10. Behandeling van een verzoek om ontheffing van een bepaling der Bouw verordening. Ontheffing wordt gevraagd door H. W. Ran voor den bouw van een winkel huis op den hoek Soesterbergschestraat- Gallenkamp Pelsweg. De heer van Elten heeft bezwaren tegen de ontheffing, aangezien de Soester- bergschestraat een hoofdweg is, en het niet wenschelijk is daar ter plaatse door de rooilijn te bouwen. De heer van Eek adviseert de Bouw commissie er over te hooren, omdat z.i. gebouwd kan worden zonder ontheffing. De heer de Koning verdedigt het voorstel van B. en W. uit overweging dat de gemeente tegenover de te ver- leenen ontheffing een stuk grond ont vangt. Besloten wordt het advies in te winnen van de Bouwcommissie en thans deze zaak aan te houden. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der verorde ning regelende het Grondbedrijf, indien het rechtskundig advies Burgemeester en Wethouders bereikt. Hierover is rechtskundig advies in gewonnen, waarmede de Raad zich vereenigt. De heer Rietveld wijst echter op een aangebrachte wijziging in art. 10, waar mede Spr. niet accoord gaat en voorstelt de oorspronkelijke redactie te handhaven. De oude redactie gaf te lezen dat de Gemeente-Architect de Directeur van het Grondbedrijf is en de wijziging dat >or de eerste maal de Gemeente-1 rchitect als Directeur word t aangewezen. 'Wethouder v. d. Berg noemt deze' Wijziging een veiligheidsklep. De positie an den tegenwoordigen Directeur wordt tiet geschaad. Het is een maatregel voor toekomst. Na eenige discussie wordt het voorstel jan den heer Rietveld met 8 tegen 4 jtemmen aangenomen, zoodat de oude radactie blijft gehandhaafd. I 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van de twee auto mobielen, afkomstig uit het trambedrijf, vineinde deze in te richten en te gebrui- 'len voor den keuringsdienst en voor 2ieken vervoer. Het voorstel wordt goedgekeurd. 43. Behandeling van het verzoek en het Bestuur -der Nijverheidsschool om c^ene bijdrage in de kosten van verhar ding en beplanting der speelplaats in gebruik bij de Engendaalschool. B. en W. stellen voor op het verzoek gunstig te beschikken en de kosten ad. f 693.met uitzondering van de kosten |td. f60.wegens atrastering te ver antwoorden onder den post „Eerste inrichting der Engendaalschool". I De heer Heijnings zegt: Het bestuur der Nijverheidsschool keeft recht op betaling der kiezel en een rde in de kosten der beplanting. Zijn derde in de bemesting mede te f'agen, dan nog is er in het voorstel van B. en W., volgens mijn begrip, een fout van honderd gulden, en wel honderd gulden in het nadeel der gemeente, n.1. Grintf 703. Vs van f 250 f 83.34 Vs van f 140 f 46.66 Totaal f 833.afgerond Nog te betalen voor mest aan de gemeente f 140. f 693 Betalen wij niet mede in de mest (omdat dit niet is overeengekomen) dan zou Uw voorstel moeten luiden f 786.34 wanneer de f 140.reeds door het bestuur van de Nijverheidsschool betaald zijn en f 646.34 indien die post eventueel nog niet betaald is. Er dient dus eigenlijk eerst beslist te worden of wij Vs in de bemesting mede betalen terwijl bij aan of niet aanneming in ieder geval het door U genoemde cijfer onjuist is. Nadat de heer van Elten inlichtingen heeft ontvangen en daarop geantwoord is dat het hier betreft de eerste inrichting eener school, wordt het voorstel goed gekeurd. 14. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake ruiling van grond aan de Torenstraat met den heer J. van Isselt alhier. Dit punt wordt in geheime vergadering behandeld. Na heropening der vergadering wordt een voorstel Rietveld in stemming ge bracht om de kosten van verbreeding en afrastering van de Torenstraat door de gemeente te doen dragen. Hierover staken de stemmen, dus in een volgende vergadering de beslissing. 15. Uitloting van een gemeenteleening. Uitgeloot worden van de leening 1919 ad. f66000.een vijftal obligaties, n.1. ue nummers 132, 24, 114, 80 en 105. Rondvraag. De heer Heijnings zegt: ,M. de V. De geruchten gaan dat er twee paarden der gemeente ver beneden de waarde in handen van andere zijn gespeeld. Mag ik vragen of B. en W. zulks bekend is en indien dat inderdaad zoo is en niet op last van B. en W?, door wien dat is gedaan? Is dat voor B. en W. geen ernstige reden zoo'n ambtenaar uit gemeentedienst te ontslaan Is het echter op last van B. en W. ge schied dan hoop ik dat U het niet on gepast vindt als ik vraag hoe het mogelijk is, paarden die enkele weken geleden, volgens de door Uw college ingediende begrooting, op 500 gulden geschat zijn, nu maar 300 en 325 gulden hebben opgebracht. De Voorzitter deelt mede dat de Directeur in de vergadering van B. en W. zich heeft verantwoord. Na de ernstige beschuldiging door den heer Heijnings geuit, stelt de Voorzitter voor een Com- misssie van onderzoek aan te wijzen, waarin benoemd worden de heeren Heijnings, v. d. Bremer en van Eek, en waarin de Directeur kan worden ge rehabiliteerd. De heer Heijnings vraagt of B. en W. zich hebben overtuigd hoe de bestrating aan de Sophialaan heeft plaatsgevonden? Zijn B. en W. niet overtuigd dat het nemen der bocht in die laan voor paardenwagens en auto's levensgevaar opleverd? Hoe is het mogelijk geweest dat een der bewoners met het tuinhek naar voren is kunnen komen en in het leggen der straat die zelfde afzichtelijke bocht is overgenomen? Zijn B. en W. niet overtuigd dat de dienst die hierover gaat aan schromelijke tekortkoming lijdt en gebrek aan zakelijk en technisch inzicht heeft? Waarom wordt er een straat 'aangelegd even voorbij Oranjehof? Welke grondeigenaren hebben voor die bestrating gestort? Zoo er niet voor gestort is wat heeft B. en W. er dan toe gebracht daar een straat aan te leggen ïs dat gemeentegrond of worden daar persoonlijke belangen gediend? Waarom dan daar, waar nog niets gebouwd is, wèl terwijl men verschillende andere menschen die reeds lang gestort en ge bouwd hebben wachten laat op hoog noodige bestrating? Is dat geen meten met twee maten öf is het schromelijke tekortkoming bij de hiervoor gestelde dienst, öf ontoelaatbare bevoordeeling? Achten B. en W., indien de bestrating zonder hun medeweten mocht zijn ge schied, een krachtdadig ingrijpen dan niet dringend noodzakelijk? Indien echter die bestrating op last van B. en W. is geschied hebben B. en W. dan wel er aan gedacht dat zoo'n bestrating alleen gelegd is om bij aanvoer van bouw- mcttpri^ian vernield te worden. Wethouder de Koning geeft daarover inlichtingen en zal een en ander onder zoeken. De heer van Elten vestigt de aan dacht er op dat de autobusdienst nogal eens te Iaat is en wil ook vaste stop plaatsen aangewezen zien, waarop de Voorzitter antwoordt dat de Directeur al het mogelijke doet om den dienst goed te laten functioneeren. Mevr. Droste vraagt oprichting van een zwem-inrichting. Geantwoord wordt dat Soest Vooruit daarin steeds actief is geweest, doch stuiten op bezwaren van het Eemcollege. Onderzocht zal worden om buiten het Eemcollege om tot een dergelijke in richting te geraken. De Heijnings zegt: M. de V. Wat betreft het openbaar onderwijs te Soesterberg heeft U in de vergadering van 6 Mei gezegd dat „het uiterste zal gedaan worden". Is het on bescheiden, M. de V., als ik nu op 30 Juni vraag: Wat is er gedaan? Wethouder v. d. Berg antwoordt dat ook na een persoonlijk bezoek de Minister geen 2e leerkracht toestaat. Mevr. Droste deelt mede, dat een oud Hoofd eener school te Rotterdam koste loos hulp wil bieden. De heer .Scheffer richt eenige vragen tot B. en W. met betrekking tot de wegen in Soesterberg. Wethouder de Koning zal dit onder zoeken. De heer Rietveld wijst op het ont breken van telefonische aansluiting op Hees ingeval van brand en vraagt daarin voorziening. De Voorzitter zegt overweging toe. Op een vraag van den heer Besselsen zal de Voorzitter ter sprake brengen in B. en W. de oprichting van een bad inrichting. In de commissie voor het uitbreidings plan zal worden onderzocht een ver kaveling van het Julianaplein en daar omtrent haar meening aan den Raad kenbaar te maken. Hierna sluiting. en Annie en op Wim de Vr., Piet, Henk, Jan, Maarten en Wim B. Er wordt be gonnen om half 6. Zorgen Annie en Wim voor het terrein? Voor a.s. Dinsdag zal zoo mogelijk een wedstrijd voor het tweede worden georganiseerd. Of dat door gaat wordt nog nader bekend gemaakt. Wanneer voor 14 Juli a.s. geen be zwaren zijn ingekomen, wordt de heer Jan van Piggelen, Utrecht, beschouwd als lid van H.E. te zijn aangenomen. VOETBAL SPORT KORFBAL CLUBNIEUWS „HELPT ELKANDER" Zaterdag j.1. speelde H.E. II thuis tegen Bïlthoven II. Er werd af en toe heel goed gespeeld. Wel was Bilthoven veel sterker, maar het tweede gaf toch goed partij. Harry en Ko komen al heel aardig op dreef. Jammer dat Bep v. d. Es zoo'n pech had met haar goed gerichte schoten. Volhouden maar luitjes, flink oefenen en geregeld opkomen in weds 'ijden. Morgen speelt H.E. I op &gen terrein tegen het sterke Actief uitmlilversum. Dat zal een harde dobber wAfan. Komt het eerste nu eens volIecW^iit? We rekenen op Lous, Jet, JanJ^jon, Hiï D. O. S. K. O. Uitslag Zondag 29 Juni. Dosko II—H.M.S. 4—0. Uitslag Woensdag 2 Juli. Dosko IISoestduinen I 22. Zondag a.s. waarschijnlijk een vriend- schappelijke-wedstrijd Dosko IBlari- cum II. Aanvang 2l/° uur. CLUBNIEUWS V. V. „SOEST" Ten aanschouwen van een talrijk pu bliek heeft op 29 Juni de wedstrijd „Soest" 1 tegen Blaricum plaats gehad. Voor deze wedstrijd, die op schitte rende wijze door de onzen gewonnen werd, was door den heer G. Middelman een zilveren eikentak beschikbaar gesteld. Om twee uur gaf den scheidsrechter den heer Barneveld, die zich bereid verklaarde de wedstrijd te leiden het sein voor den aanvang. - Blaricum wint den tos en verkoos met den sterken wind in den rug te spelen. De eerste aanval was voor Soest maar de links binnen schiet naast. Dan komt Blaricum opzetten en is een korten tijd overwe gend sterker. De achterhoede van Soest heeft han den vol werk om doelpunten te voor komen. Na circa 20 min. spelens komt Soest opzetten en binnen 5 min. is de stand 30 voor Soest. Blaricum laat zich echter niet onbetuigd en met rust wordt de stand 31. Na de rust scoort Blaricum wederom 3—2. Daarna is hel voor Blaricum be slist. Hun wordt geen kans meer gegeven en het einde komt met een overwinning- voor Soest 62. Heinhuis en W. Vee- nendaal scoorde ieder voor Soest 2 maal en C. v. d. Woude 2 maal. De wedstrijd D. O. S ISoest II werd ook gewonnen door Soest met 32. Voor a.s. Zondag 6 Juli speelt Soest 1 tegen B. O. V. V. I Baarn en Soest II tegen Robertas Hilversum. Aanvang 2 en 4 uur, terrein Bosstraat Voor eerstgenoemden wedstrijd a.s. Zondag wordt door de V. V. Soest een emaille kruis met kroon uitgeloofd. E. S. V. A. C. Het bestuur van Esvac deelt mede, dat de medaille waarom gespeeld is tusschen Soest I en Esvac I niet was aangeboden door Esvac maar door den Politie- Hondendresseerclub, S. en O. PROPAGANDA ONDER DE JEUGD. De heer Bree, ons medelid, heeft een zeer verdienstelijk werk gedaan dooi de verspreiding van onze beginselen onder de jeugd aan de orde te stellen. Inderdaad, wij geven het hem en den anderen leden die hierover het woord voerden volkomen toe, deze zijde van ons werk is een nog zoo goed als ge heel onontgonnen terrein. Niet, dat er niet reeds zeer veel wordt gedaan, van de zijde van andere vereenigingen on der andere, om de beginselen van die renliefde en dierenbescherming in het jonge gemoed in te prentenwij hebben alle waardeering voor dat werk, dat groote toewijding en enorme liefde je gens kind en dier eischt. Maar wat met onze propaganda wordt beoogd, gaat nog iets verder, is in elk geval nog iets anders. Wij moeten indien wij inderdaad volgens onze beginselen te werk gaan, het kind leeren beseffen dat het liefheb ben en beschermen van het dier tot de persoonlijke levensplichten van den mensch behoort, hierop berustende dat het dier als zwakker deel van het schep pingswerk der natuur, recht heeft, en een onbetwistbaar recht, op die zorg en dien steun die wij als het sterkere deel in staat zijn te verschaffen, zoodat het er dus niet in de eerste plaats op aan-

Soester Courant | 1924 | | pagina 4