5 t! R.L.v.d.lERG Mr.Jlv. Soest er Courant voor Soest en Omgeving Nieuws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. VAN DEN BERG Co LAPORTE Co D. F. Voig« Aan- en Verkoop van Effecten Administratie Bureau en voor Belastingzaken Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk OVER HUIZEN EN WEGEN IN SOEST REISCREDIETBRIEVEN BUITENL. CHEQUES VREEMD BANKPAPIER MUNTSPECIËN BAGAGE-VERZEKERING WENSCHT U EEN AUTO?? Auto-Centrale tL. Dl MOOI GrOOI Prolongatie - Coupons - Vreemd geld Incasseeren op alle plaatsen Reiscredietbrieven - Verzekering Brand-lnbraakvrije Ondergrondsche Safe j SOEST Likdoorns, Eelt, Hoornvlies en Wratten NO. 30 Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur aalfde Jaargang Oplaag 1750 Zaterdag 26 Juli 1924 ADVERTENTIEN Van 1~5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. De weinig fraaie bouw waarover wij het wilden hebben ligt vooral in het deel Soest-Soestdijk. Hier mist men op een enkele uitzondering na, waarop ik aanstonds terugkom alle bijzonder of eigen karakter. Het zijn meestal alle- daagsche huizen, zooals ze reeds jaren achtereen gebouwd zijn, behoudens enkele afwijkingen en juist deze afwij kingen zijn meestal zoo bijzonder leelijk. Tal van gevels zijn, vermoedelijk uit bezuinigingsoogpunt, ten deele met hout bekleed. Dit kan zeer goed oogen, maar ook kan het buitengewoon leelijk zijn, waarvan men tal van voorbeelden ziet langs den Soesterbergschenstraatweg en op den Eng. (Men zie het dubbele huis in de Julianastraat tegenover de Anna Paulownalaan of de gelijksoortige dub bele woning nabij de bocht van de Sophialaan.) De kisten, die als balkons tegen verschillende gevels zijn aange- spijkerd, geven een veel te zwaar en onooglijk aanzien. Men ziet de voor beelden daarvan ongeveer ter zelfder plaatse als hierboven genoemd. Nog meer te veroordeelen acht ik een zware gemetselde balconmuur, dragende op slechts eenige zwakke houten waranda stijltjes als bij het huis hoek Melmweg- Lindelaan. Ook een balconmuur uitge voerd als klomplaag (zóó dat het grootste vlak van de baksteen in het gezicht komt) is verre van mooi. Men kan dit bewon deren in de Julianastraat bij de Waldeck Pyrmontlaan. Vaak toegepast ziet men een glasverdeeling in langwerpige ruiten van liggenden vorm, tegenover den vroeger algemeen toegepasien staanden vorm. Bij de nieuwe scholen (ik kom daar later op terug) is dit vrij algemeen, doch ook bij woonhuizen vindt het navolging. Waaaom? Die vele horizontale raamroeden zijn hinderlijk voor het uit zicht naar buiten en bovendien geeft die sterke verdeeling door horizontale lijnen aan het gebouw een langgerekt en daar door gedrukt aanzien. In de verven ziet men kleuren toegepast die op zichzelf heel mooi zijn, maar die voor een huis wel zeer vreemd aandoen. Citroengeel, chocoladebruin, grasgroen, diep hemelsblauw; het zijn alle zeer mooie kleuren vooreen citroen, voor een weide of voor een zomerheuvel, misschien ook voor een damesblouse of voor een lampenkap. Maar zet men die kleuren naast elkaar op raamkozijnen, luiken en deuren, dan schreeuwen ze tegen elkaar. Wij zeiden reeds, dat er enkele huizen te vinden zijn met een eigen karakter. Voornamelijk staan die op of nabij den Eng. In de eerste plaats wil ik noemen het huis Wilhelminastraat 16. Dit is een huis met een eigen karakter. De bouw toont iets nieuws en is m.i. grootendeels goed geslaagd. Het verhoogde midden deel, waarvan het dak even tusschen de twee middelste schoorsteenen komt uit kijken, is alleen wat erg smal. Wat kleur betreft, ook die van het schilderwerk, maakt het geheel een goeden indruk. Eveneens toonen een eigen karakter de twee huizen aan den Dalweg en een soortgelijk huis aan de Beukenlaan tegen over de Molenstraat, die echter door dat ze geen verdieping en een plat dak hebben, een te gedrukt aanzien toonen en dan ook m.i. minder goed geslaagd zijn. In de bewoning moeten deze huizen zeker wel gemak opleveren. Men heeft hierbij (ook trouwens bij andere huizen) nog al gebruik gemaakt van z.g. mond- steen, d.w.z. de eenigszins ruwe, door te hooge temperatuur bij de ovenmonding vervormde en verkleurde baksteenen. Deze soort steen geeft werkelijk aan de daarin uitgevoerde deelen een stevig aanzien. Ook het „betonhuis" aan de Spoorstraat heeft een afwijkend aanzien. Het is klaarblijkelijk gebouwd met de bedoeling door toepassing van beton goedkooper te werken, doch de bouwer erkent dat dit voordeel alleen te bereiken is, wanneer het wordt toegepast voor grootere huizengroepen, zooals bijv. te Amsterdam, waar men eenige honderd tallen betonhuizen in één plan heeft opgenomen. Ook de vorm, met vele voorsprongen en hoeken, was voor een zuinigen bouw niet zeer geschikt en leidde bovendien tot een dakvorm, die wel wat al te samengesteld is. Bij de afwijkende modellen wil ik ook Uw aandacht vragen voor het huis met het ongewoon hooge en spitse rieten dak aan de Middelwijkstraat, dat ons van buiten gezien eenigszins voor het raadsel plaatst, wat men toch wel in die spits verborgen heeft. Verder noem ik dan nog het Tsjecho- Slowakijsche huis aan den Soesterberg- schestraatweg, dat in ons land wat on gewoon aandoet, doch overigens een prettigen indruk maakt, zij het ook, dat het dak wel wat ingewikkeld van vorm is. Vooral in een boschrijke streek, waar het huis als het ware den indruk maakt gebouwd te zijn van ter plaatse gewonnen hout, doet zoo'n huis goed. Ongeveer daartegenover verrees on langs een groote woning, die door het felle wit erg de aandacht trekt. De strakke lijnen en het ver overstekende platte dak maken dit huis wel wat al te eenvoudig van vorm, zoodat het mij slechts matig kan bekoren. Als een van de best geslaagde nieuwere groepen zou ik willen noemen het 3-voudige blok aan de Vredehofstraat (twee woonhuizen met tusschengelegen winkel), wanneer niet het middenstuk zoo leelijk was. In de eerste plaats is het afgeronde raam boven den winkel geheel uit den toon vallend, wat vorm betreft. Verder is de toren op dit lage middendeel m.i. niet alleen misplaatst (gewoonlijk zet men een toren op een verhoogd deel van een gebouw), maar geeft bovendien het torendak den indruk van een „waterhoofd". (Wordt vervolgd) D. v. d. E. Geachte Redacteur, Ik stel mij voor de opmerkingen van den Heer M. Iburg en zoo noodig ook die van anderen na beëindiging van dit opstel te beantwoorden. Hoogachtend, D. v. d. E. ■«■BANKIERS»" S Publicatiën HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest, gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter algemeene kennis dat een door het gemeentebestuur van Amersfoort bij Gedeputeerde Staten van Utrecht ingediend verzoek met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene benzine-installatie met aftapinrich ting op het perceel, alhier gelegen nabij de rivier de Eem, kadastraal bekend als gemeente Soest in Sectie B. no. 331 en en gemeente Amersfoort in Sectie D. no. 3777, op de secretarie dezer gemeente ter inzage ligt en dat op Zaterdag den 2 Augustus a.s. des voormiddags te 10 uur gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven, om ten overstaan van het ge meentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van deze inrichting in te brengen. Tot het beroep bedoeld in artikel 15 le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurisprudentie alleen zij ge rechtigd die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn ver schenen, teneinde hunne bezwaren mon deling toe te lichten. Soest, 19 Juli 1924. De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. BOSCHBRANDEN. De Burgemeester van Soest, vestigt er de aandacht op, dat het met het oog op het ontstaan van boschbranden, zeer gevaarlijk is in bosschen brandende lucifers of andere voorwerpen, welke brand kunnen veroorzaken, neer te wer pen. Een ieder wordt dan ook dringend verzocht zooveel mogelijk mede te wer ken om boschbranden te voorkomen, terwijl allen worden aangespoord be hulpzaam te zijn bij het blusschen van boschbranden. Soest, 24 Juli 1924. De Burgemeester voornoemd, P. P. DE BEAUFORT. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van W. Tabernal alhier, om in het per ceel de Beaufortlaan no. 16, kadastraal bekend in Sectie D. no. 1457, eene fabriek te mogen veranderen en uitbrei den met bijplaatsing van een electrisch gedreven schaafbank door hen is toege staan. Soest, 18 Juli 1924. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. BRANDGEVAAR DOOR HOOIBROEI Burgemeester en Wethouders van Soest, vestigen de aandacht van de landbouwers op de maatregelen van voorzorg, welke naar het oordeel van deskundigen, op ervaring gegrond kun nen genomen worden tegen brandgevaar door hooibroei. In hoofdzaak komt dit oordeel op het volgende neer: Allereerst is het noodig, dat het gras werkelijk hooi zij, alvorens het wordt binnengehaald. Ten opzichte van krach tig hooi is dit echter niet genoeg en bij regenachtig weer ook niet altijd mogelijk. Daarom is in de tweede plaats noodig, dat een behoorlijke hoeveelheid zout in het hooi gestrooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tusschen worden aan gebracht. Zout^erhoogt bovendien den smaak van heflBboi. Het oude hSï* en vooral het stroo nemen hierdoor zeer in voedihgswaarde toe. Beide (het zout en de lagen oud hooi en stroo) temperen den broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van tenminste één luchtkanaal te zijn voorzien, dat gemakkelijk te vervaardigen is van stevige mandenmakerstwijgen of van eenvoudig latwerk. Het is vrij zeker, dat zich geen ge vaarlijke broei zal voordoen, wanneer de drie bovenomschreven maatregelen zijn genomen. Tenslotte achtten zij het wenschelijk te wijzen op den inhoud van artikel 158 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij o.a. straf bedreigd is tegen hem, aan wiens schuld brand is te wijten en wel: le. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daardoor gemeen gevaar voor goederen ontstaat; 2e. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daardoor levensgevaar voor een ander ontstaat; 3e. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste een jaar, indien het feit iemands dood tengevolge heeft. Soest, 24 Juli 1924. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. Drogist - Opticien G i 11 ettemesjes aanzetten 5 cent per stuk Eerste Soester Electrische Brillenslijperij Burgem. Grothestr. 28 - Soestdijk Rijks-depót voor Post- en Rentezegels Burgerlijke Stand GEBORENAlbertus Johannes, z. v. W. Hilhorst en J. H. Kok Klaas Pieter, z. v. P. de Jong en J. F. v. d. Zanden Rijkje Regina, d. v. G. Onwezen en A. Westerveld. ONPERTROUWD: J. Chr. Kuijper en G. B. Brouwer H. v. Burgsteden en B. G. Brouwer C. J. v. Schalk wijk en J. C. Middelman. GETROUWDD. v. Wilsum en R. Muis. OVERLEDENC. Tammer, 23 maanden, z. v. C. Tammer en A. v. Schaik W. Sukel, 81 jaren, wed. v. K. v. Wegen. VESTIGING IN DE GEMEENTE SOEST VAN 17 TOT 24 JULI 1924. W. G. Cronselaar met gezin, Staalwijk- laan 7, van Amsterdam J. T. Voskuilen met gezin, B. Grothestraat 11a, van Barneveld H. Arkeveld, Amersf.str. 95, ven den Haag C. Berg met gezin, Postweg 5, van Zeist F. van Tricht met gezin, Rademakerstraat 7a, van de Bilt G. Walet, G. Pelsweg 5, van Hoogland G. A. v. Vliet, Laanstraat 22, van Snelrewaard W. Zwiers met gezin, Spoorstraat 33, van Amsterdam J. E. J. Meddens, v. Weedestraat 3, van Ubbergen J. H. de Gooijer, Steen- hofstr. 14, van Maastricht C. M. Hin- driks, Kolonieweg 12, van Baarn H. Holst, B. Grothestr. 23, van Wijchen Wed. J. Visser, Heuvelweg 17, van Leeu warden J. A. Ras met gezin, W. Pyr montlaan 7, van Meerssen M. C. Pasmans, W. Pyrmontlaan 7, van Meers sen K. T. Mud met gezin, Nieuweweg 50, van Amsterdam. VERTREK UIT DE GEMEENTE SOEST VAN 17 TOT 24 JULI 1924. D. Snoek met gezin, naar Zeist, K. Bergweg 30 M. Westhof, naar Coe- vorden, C. Borgesiusstr. 30 A. Vun- derink, naar de Bilt, Steijneburg 23 M. Werensteijn, naar Utrecht, W. de Zwijgerstr. 17 D. Kuijper, naar 's-Gravenhage, Rijswijkscheweg 329 M. Willemsteijn, naar Dordrecht, Vran- kenstr. 15 H. Kleemann met gezin, naar Amerongen R. Muis, naar Brus sel, Brood en Vleeschstr. 11. BEL DAN DIRECT OP TN p| Plaatselijk Nieuws. BENOEMD. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool aan de Steenhofstraat al hier is benoemd mej. M. J. G. Schut, zulks wegens ziekte der tegenwoordige onderwijzeres. COMMIES DIENSTGELEIDER. In de plaats van den Heer Hindriks, die thans den dienst met pensioen heeft verlaten, is benoemd tot Commies Dienst- geleider bij 's Rijks belastingadministratie de Heer W. H. Holst, te Wijchen, zulks met ingang van 21 Juli j.1. HEIDEBRAND. Toen eenige leden der Vrijwillige Brandweer te Soest per auto in de rich ting Amersfoort reden, zagen zij, dat uit een locomotief eener trein, rijdende over het baanvak Amersfoort—Utrecht, nabij de Stompert vonken in de heide terecht kwamen, welke een heidebrandje veroor zaakten. Onmiddelijk waarschuwden zij de Brandweer te Soesterberg en stelden hun auto beschikbaar, teneinde met eenige leden der Vrijw. Brandweer van Soester berg, gewapend met batsen en schoppen naar de plaats des onheils te rijden, alwaar zij gelukkig nog bijtijds aankwa men, aangezien het vuur zich gelukkig nog niet zoo snel om zich heen had gegrepen. De heidebrand was danook in een minumum van tijds door het actief op treden der leden der Vrijw. Brandweer gebluscht en is erger voorkomen. BRAND. Maandagavond omstreeks lOVs ufm ontstond brand in de woning van den heer Weijburg aan de Soesterbergsche- straat, nabij den Heideweg. De brand was ontstaan in de auto garage, waarin waren ondergebracht de auto's van den ondernemer der Omni- busdienst SoestBaarn. Wij hoorden de sirene onmiddelijk op het bericht, dat er brand was uitge broken, akelig loeien door het luchtruim. Niet zoodra vernamen onze moedige en ijverige mannen der Vrijw. Brandweer vereniging dit geluid, of als op het commando af stonden zij klaar om naar het terrein van den brand te vertrekken, teneinde de behulpzame hand te bieden, hetwelk wel noodig bleek te zijn. Het vuur greep snel om zich heen aangezien in het perceel, waar de brand was ont staan zich veel licht brandbare stoffen bevonden, als benzine, oliën, enz. Direct werd water gegeven en trachtte men met 1 slang op de waterleiding een aangrenzend perceel nat te houden, teneinde dit te behouden, daar de vonken zich wijd en zijd in den omtrek ver spreidden. Met een andere slang op de water leiding, wist men na geruimen tijd het vuur meester te worden en den brand te beperken tot het achterste gedeelte van het perceel. Echter heeft het voor huis ook veel geleden van den brand en van waterschade. Wij vernamen, dat een geheel nieuwe aüto, welke bestemd zou worden voor dsn te openen dienst AmersfoortBaarn, almede nog een ford auto totaal zijn vtlrbrand. J&e ongeveer 1 uur kon debrandweer irfinikken en was alle gevaar geweken voor de omliggende perceelen. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Wij vernamen dat verzekering de schade dekt. Wij merkten bij dezen brand een bij zonder groote belangstelling op daar juist het circus „Westphalia" dien avond een voorstelling had gegeven, waarvoor een groote opkomst was te bespeuren. Deze voorstelling was juist op het tijdstip, dat de brand was uitgebroken afgeloopen, zoodat het te begrijpen is, dat allen hollende en dravende naar het terrein van den brand begaven. De politie had danook hare handen vol om het publiek op een afstand te houden. Zij verdient dan ook een woord van lof voor de wijze, waarop zij dit deed. Onder de aanwezigen merkten wij op onzen Burgemeester, den gemeentesec retaris en eenige leden van den Raad. LICHT SUMATRA F. H. Kroonsberg, Van Weedestr. 36a WEGENS VERNIELING V. W. tegen wien wegens opzettelijke vernieling proces-verbaal was opgemaakt kreeg van den politierechter een straf van f10.boete'of 5 dagen hechtenis. GESLAAGD. Aan de Universiteit te Groningen slaagde voor het candidaats-examen in de letteren onze plaatsgenoot Joh. Theunisz. VERJAARDAG H.M. DE KONINGIN-MOEDER. Wij zijn thans in de gelegenheid mede te deelen, dat de verjaardag van H.M. de Koningin-Moeder op de volgende wijze te Baarn zal worden gevierd: Vrijdag 1 Augustus a.s. 's avonds ten 8 uur zal onder leiding van den Heer S. Th. Nieuwstad eene zanguitvoering op de Brink te Baarn worden gehouden. Een keurig programma zal worden uit gevoerd. Kennende de voortreffelijke leiding van den Heer Nieuwstad belooft deze uitvoering een groot succes te worden. Alle plaatselijke zangvereni gingen, versterkt door verdere mede werkenden nemen er aan deel. En als wijdingsavond, voorafgaande aan den eigenlijken feestdag, is het van de sa menwerkende corporaties: de Oranje- Commissie te Baarn en de Ring van Chr. Oranjeverenigingen „Gooi- en Eemland" eene voortreffelijke gedachte. Wij verwachten, dat velen door eene groote opkomst van hunne belangstelling zullen doen blijken. Zaterdag 2 Augustus a.s. heeft de feestviering in de bosschen achter het Paleis te Soestdijk plaats, ten 2 ure des namiddags. Met het oog op het feit, dat dit jaar te Baarn geen groot feest zal. worden gevierd, zooals verleden jaar, en dus niet iedereen vrijaf heeft, heeft het Bestuur van den Ring van Chr. Oranjeverenigingen gemeend, het aanvangsuur op twee uur te moeten stellen, daar de werkzaamheden dan toch meerendeels afgeloopen zijn en men in de gelegenheid zal zijn de feest- JULIANAPLEIN 5 SOEST Tel. 163 Tel. 48 JULIANAPLEIN 5 viering in het bosch te Soestdijk bij te wonen. Handwijzers zullen den weg naar het feestterrein van de richtingen Baarn, Soest en Hilversum aangeven. Er zullen twee ingangen zijn: een aan de Reigerslaan en een aan den weg bij het Boterkoopje, naast de tuinen van het Paleis, waar ook gelegenheden zul len zijn om fietsen te bergen k 10 cent. Er wordt veel publiek verwacht. De programma's, waarin alle liederen voorkomen, dus ook die van feestuit- voering op 1 Augustus, zullen tijdig verkrijgbaar zijn aan de adressen op de aanplakbiljetten vermeld. Deze pro gramma's geven ook recht van toegang tot het feestterrein op 2 Augustus en zijn strikt persoonlijk. Zij kosten 25 ct. Ten slotte wordt iedereen opgewekt waardig feest te vieren en te zorgen, dat geen wanklank de feestvreugde verstoort. CIRCUS „WESTPHALIA" Maandagavond is het een succesvollen avond geworden voor het circus „West- phalia" hetwelk Zaterdag j.1. hare tenten heeft opgeslagen op een terrein, gelegen tegenover het Stationskoffiehuis van den Heer J. van Kooij. Mocht het bij de openingsvoorstelling reeds veel bijval oogsten. Dit weegt echter niet op tegen de Maandagavond- voorstelling. Geen plaats was er bijna onbezet. Ookwij gingen eens een kijkje nemen en moeten werkelijk zeggen, dat hetgeen werd vertoond op het gebied van de rijkunst heel aardig was en de moeite waard om te aanschouwen. Wat het publiek echter het meest deed schaterlachen waren wel de humoristi sche en meest koddige voordrachten der verschillende clowns. Vergeten wij ook niet te vermelden, hetgeen onze accrobaten vertoonden. Hunne toeren waren ook gansch niet gemakkelijk. Hoogst voldaan keerden allen danook te plm. 10V2 uur huiswaarts. Dinsdagavond gaf „Westphalia" haar laatste voorstelling en zal zij daarna naar wij vernamen in den omtrek eenige voorstellingen geven. NOODLANDING. Dinsdagnamiddag omstreeks half twee was een militair vliegtuig der Luchtvaart- afdeeling van Soesterberg genoodzaakt een noodlanding te maken in het rog geveld, toebehoorende aan den landbou wer A. Vos van den Klein Engendaalweg alhier, hetwelk gelegen is ongeveer achter de woning van vanouds Spithoven nabij den Nieuwenweg. Het toestel bevond zich op een hoogte van ongeveer 18 Meter, door den sterken druk welke op het toestel werd teweeg gebracht en den hevigen regenval, ge paard gaande met rukwinden. De bestuurder van het vliegtuig, de sergeant vliegenier Brown van de vlieg- school der Luchtvaartafdeeling kwam ongedeerd uit het toestel te voorschijn. Ook het vliegtuig zelve is hoegenaamd niet beschadigd. Met een auto, waaraan bevestigd een aanhangwagen, der Luchtvaartafdeeling heeft men het vliegtuig ter plaatse gede monteerd en vervoerd naar het terrein der Luchtvaartafdeeling. Wij vernamen, dat de schade welke was toegebracht aan het korenveld, zou worden vergoed aan den eigenaar. UITSTAPJE. Begunstigd door prachtig zomerweer maakten 53 kinderen der hoogste klasse van de Openbare School aan den Beetz- laan op Donderdag 17 Juli een school reisje. Hoewel het weer zich 's avonds te voren onheilspellend liet aanzien en ieder vreesde dat het uitstapje in tweeër lei zin in 't water zou vallen, konden de kinderen, onder leiding van het hoofd en 't personeel der school, zich 's mor gens om 7 uur begroet door een vrien delijk zonnetje, op 't speelterrein verza melen en den tocht aanvangen. Door welwillende medewerking van den heer Schumacher stonden twee autobussen klaar bij Nieinve-Me^. die c£eJsïnijc- naar station Baarn brachten. Een evene ment voor sommigen, die nog nooit zelfs in een autobus gezeten hadden, veel minder in een trein. Onder vroolijk ge zang bracht deze ze naar Amsterdam, waar ze oogen te kort kwamen om alle drukte aan de Ruijterkade en de groote zeebooten te bekijken. Had de reis met trein en autobussen al veel plezier opge leverd, nog veel meer steeg het genot, toen ze met honderden andere kinderen die even gelukkig waren als zij, één der salonbooten van de Alkmaar Packet mochten betreden om daarna om half tien de bootreis te maken door het Noord- zeekanaal naar IJmuiden. De drukte het verkeer, de groote en kleine booten trokken bijzonder de aandacht evenals de groote spoorbruggen, die ze electrisch open- en dicht zagen draaien. In IJmuiden kwamen de sluizen, de vischhal, de visschershaven, de semaphore en de vuurtorens aan de beurt, terwijl ze ge noten van een prachtig gezicht vanaf een hoog duin op de Noordzee, de pieren en het binnenkomen van een zeeboot. Genoten werd er naar hartelust I gedanst, gezongen en gesprongen van de pieren en het hooge duin in het mulle, warme, zachte zand. De warmte deed de jeugd al ras ver langen naar het frissche nat en toen dan ook de toestemming gegeven werd van „pootje baden" was er niet één die achterbleef om zich zoo gauw mogelijk van kousen en schoenen te ontdoen en die weerspannige broekspijpen de hoogte in te werken. Zoo werd de wandeling door het zeewater naar Wijk aan zee ondernomen, welke tocht bijzonder aan trekkelijk was en zeer in den smaak viel door de vele verrassingen, welke de zee bracht. Uitroepen als: „O, Mijnheer, daar kwam een heele golf in» mijn broek!" en meer dergelijke waren aan de orde van den dag. En de pret' vierde wel hoogtij, toen onze kleine Janna door haar dansen en springen plotseling in de golfjes kwam te zitten en ons Gonneke met de rokjes in de pantalon, een heel hooge golf niet zag aankomen. Gelukkig waren de kleertjes door de heete zon en het warme zand spoedig droog en kon de tocht vervolgd worden naar Wijk aan Zee. Hier werd even kennis gemaakt met het ware strandleven, om daarna onder vroolijk gezang van: „Lief Wijk aan Zee vaarwel!", met een paar auto bussen naar Velzen te rijder, waar de groote boot weer klaar lag, om ze naar Amsterdam te brengen. Om 8.55 's avonds kwam de jeugd in de meest opgewekte stemming weder te Baarn aan, waar de autobussen van den heer Schumacher reeds klaar stonden om ze over te nemen en naar Nieuwerhoek te rijden. De opgespaarde dubbeltjes waren toenverdwenen, maar de kinderen hadden een tochtje gemaakt, waarbij ze heel veel gezien, heel veel geleerd en dol veel genoten hadden. Tenslotte een woord van vriendelijken dank aan alle kindervrienden, die de spaarcenten met verdwijnt doouk,DO-DO" Zéftlff. Per doos 25 ct. ij D. FflSblt Verkrijgbaar bij DIGT, Gediplomeerd Drogist, Opticien, Soestdijk

Soester Courant | 1924 | | pagina 1