LaPorte&co,B)jhantoorSoes! DE VEMFS UE10I Spotprijs f85,00 Abdijsiroop Dr. 1. RUPERT Or. v. Leeuwen Aaoieüoden rransche Prima Ocinenduoeder I. III UEDRICHIEK AllE BfllIK- Eli EfFFMM zijn de beste. BRAND- EN INBRAAKVRIJE KLUIS flinke Dienstdode Slachthaantjes Holl. Herdershond Te koop Keuen te koop. Te koop Openbare Verkooping Een Huis met groote Werkplaats, meisje alleen TE HUUR KAMPEEREN! Goedkoope Bouwterreinen Openbare Verkoopim De helft van een dubbel Landhuis, J. J„ F. van Woudenberg KASSIERS EN COMMISSIONAIRS IN EFFECTEN Verstrekken Reïscheques der Zwitsersche Postadmi nistratie welke betaalbaar zijn bij alle 3600 Zwit sersche Postkantoren. eenlge, maanden geleden gevormd. Zij Leeft meer dan honderd nieu we boeken bijgekocht en de bestaan de in orde gemaakt, zoodat het aan tal thans 700 bedraagt, van de meest gezochte schrijvers. De bibliotheek is in hoofdzaak voor volwassenen, doch er is ook 'n groot aantal kinder boeken aanwezig. Het leesgeld bedraagt 3 cent per boek en per week. De uitgifte der boeken heeft plaats bij den heer A. J. van Lume. iede- ren zaterdagavond van 7 tot 9 uur, in de Rembrandtlaan 15. Vrijw. Brandweer Soest. Dinsdag 23 September, des avonds te 7 uur, zal de Centrale Sectie een oefening houden. Plaats van samen komst aan de centrale bergplaats aan den Langen Brinkweg. De leden worden verzocht hun rijwiel mede te brengen, Gevonden voorwerpen. Omtrent de volgende gevonden voorwerpen zijn inlichtingen te be komen bij de politie te Soest: Jutezak, ceintuur, huissleutel, da- mesportemonnaie, kinderportemon- naie, parapluiknop, handkoffer met inhoud, gouden collier en buigtang. Te Soesterberg eveneens bij de Politie aldaar: Engelsche schroefsleutel, kruiwa gen en een zweep. van het Soester Nieuwsblad van Zaterdag 20 Sept. 1924. ▼oordat Uw verkoudheid ontaardt tn een ernstige en moeilijk te genezen borstaandoening. Neem de kleine oorzaken wegen voorkom al dus de groote gevolgen met de ver zachtende en genezende Akker'a Overal p. koker f 1,50 f2.75 f4.50 De groot, fl.c zijn voordeelige. Ingezonden stukken. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.) Unie Collecte. Op 3 Augustus 1878 werd het bekende smeekschrift in naam van meer dan 3 maal honderdduizend onderdanen aan Z. M. Koning Willem den Derden aangeboden. Met een herhaald „Hartelijk wel kom" betuigde Z. M. dat hij met welgevallen onder het Koninklijk dak op het Loo de Deputatie ontving en groot belang stelde in de zaak die het gold. Eerbiedig verzochten onze afge vaardigden aan Z. M. de wil van Kappeijne toch' niet te bekrachtigen. Ik weet het zoo sprak Z. M. ik' weet het, het betreft de toekomst van Nederland, het betreft het geluk van onze dierbare kinderen. Die woorden deden goed, zij ver levendigde de hoop. Helaas die hoop werd niet ver vuld. Het verzoek werd afgewezen. Op den 17den Augustus werd de „Scher pe Resolutie" geteekend. Toch is het Petitionement niet te vergeefsch geweest. Een van de middelen tot de over winning is geweest, dat ons Volk bleef petitioneeren in den vorm der linie Collecte. Vijf en veertig malen is die Col lecte thans reeds gehouden eerst als protest, na 1889 als dankcollecte en een bedrag van 4 millioen en 391 gulden werd langs dezen weg voor onze scholen ingezameld. Is de Unie Collecte, nu wij de de zoogenaamde financieele gelijk- stelliug tusschen Openbaar en Bij zonder Onderwijs verkregen hebben nog noodlg? Weet gij dat onze tegenstanders de Vereeniging „Volksonderwijs", een Volksonderwijs-collecte voor de Openbare School heeft georganiseerd De tegenstand tegen onze scholen met den Bijbel schijnbaar in 1920 opgeheven neemt in Raden en Par lement hoe langer hoe meer toe en heel de linkerzijde steunde onlangs een voorstel om de Gedeputeerde Staten der provinciën vertoon te laten beslissen of een bijzondere School naast een openbare School wel noodig was. Dus houdt Uw kruid droog. Een middel daartoe voor de voor standers van Christelijk onderwijs is een dankoffer af te zonderen, voor de Unie Collecte welke D. V. al hier zal gehouden worden op 24, 25 en 26 September. Het bedrag der Unie Collecte zal dit jaar voor een groot gedeelte be stemd worden als een stamkapitaal voor het oprichten van Chr. Bewaar scholen in onze gemeente. Hoewel onze gemeente door zijn groote uitgebreidheid, zich niet bij zonder leent voor een bewaarschool meent de commissie, die deze zaak behartigt, dat als er eerst maar één of twee zoo mogelijk drie gelegen heden zijn, door vele ouders voor hunne kinderen een dankbaar gebruik ~al worden gemaakt. F. van de maand Augustus. Mej. L. de Roodt Rotterdam. Chr. M. Schouten Scheveningen. Keizersgracht 410 Een brief niet doorgezonden zijnde ongefrankeerd voor H. M. Koningin. Evers Utrecht. Mej. M. Holtz Vlissingen. M. J. Korpershoek Rotterdam. Den Heer en Mevr. Rotterdam. AGENDA. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Opgepast. Door de politie te Soesterberg werden verschillende personen ver- baliseerd. die zich door auto's lieten voorttrekken, terwijl zij gezeten wa ren op hun rijwielen. Geslaagd. De agent van politie G. van Hum mel behaalde op het gehouden exa men te Amsterdam het politie diplo ma. Het 3-guldens plaatje. Van den brievengaarder te Soes terberg is het rijwiel-belastingplaatje ontvreemd, terwijl hij zijn rijwiel even onbeheerd had laten staan aan de Kampstraat aldaar. „Bibiotheek Samuel" Zaterdag 27 September wordt de bibliotheek geopend. Een commissie van Dames en Heeren heeft zich Aangehouden. Door de politie alhier werd een per soon aangehouden terzake openbare sehennis der eerbaarheid. Ons Belang. De afdeeling „Ons Belang" heeft in een huishoudelijke vergadering een motie aangenomen, waarin het hoofd bestuur verzocht wordt met alle ten dienste staande middelen de verslech teringen tegen te gaan. Geëischt wordt dat met de uitvoering van de hiertoe te neme maatregelen geen dag langer wordt gewacht dan strikt noodzake lijk is. Geboren Bertha Carolina d. v. J. Th. Pas B. en Middelaar. Christina Aartje d. v. L. Majoor en J. v. Velzen. Jacobus Henricusz. v.J. G. A, Baten burg en B. M. F. Stoffels. Antonia Hendrika d. v. P. Lastdra ger en Th. Quint. Jenneke Catharina Johanna Petronel- la d. v. J. M. Koudijs en P. Renes Wijntje d. v. J. v. Garderen en M Huisman. Joannes Petrus Jacobus z. v. J. P. I. de Wildt en A. C. Rossewij. Berendina Mift^aretha d. v. B. J. Ter Haar en M. J. Braekamp. Lodewijk Willem Hendrik z. v. L, de Nie en G. Driessen. Ondertrouwd J. Elberse en R. G. Koppen. G. J. den Hartog en J. A. van Kooij. Getrouwd J. A. Wopke met T. Walda. Zo, tcr?,afl; Chr. Gymn. Vereen. „Simson Hotel Eemland ingang Binkweg. Jongens afd. 6.30—7 30 asp afd. 7.30-8.30. heeren afd: o.3010 uur. R. K. Bouwvakarbeidersbond. Contributieafdracht van 7 uur tot r 1 .St' Joseph-gebouw. Laatste Zaterdag van de maand vergadering. Zondag Chr. Jongel. Vereen. „Samuèl in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk, aanvang 7 uur n.iü. t R',K' bibliotheek, in de R. K. Zus- i0 Steenhofstraat, van 12 tot lz.30 uur. 0 R. K.Werkl. Vereen. St. Joseph dering 30 V3n maand ver9a" a *?erY' Kerk. Zondagsschool der Ned. Herv. Gemeente, van iz—1 uur, n.m. Openbare school. Beetzlaan. Zon dagsschool der Ned! Herv. gemeen te van 12.30— 1.30 uur n.m. a n d a 9- Jongelingsvereen op Geref. Grondslag „Spreuken 2:3 n 'I- de consistoriekamcr der rf o k' aanvan9 8 uur n.m. De boester Schaak en Damclub in „Oranjehof", aanvang half 8 n.m, Advertentiën. ZONDAG 21 SEPT. AANWEZIG ZONDAG 21 SEPT. AANWEZIG Mevr. Borger, huize „Vredehof". Bosstraat 12, Soest, vraagt zoo spoedig mogelijk een voor dag en nacht. Overleden J. v. d. Heuvel, oud 54 jaren, ech- genoote van B.v. Kooi. Brand. J.l. Zaterdagmiddag brak brand uit in het perceel „Koudhoorn" aan den Wiekslooterwegbewoond door de families Scherpenzeel en Pul. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, kon zij niet verhinderen, dat genoemd perceel geheel verloren ging, doordat op dit gedeelte der gemeente geen gelegenheid bestaat tot aansluiting aan de Waterleiding. De inboedel ging nagenoeg geheel verloren. Verzekering dekt de gele den schade. Alhoewel oorzaak der brand onbekend is, schrijft men deze brand toe aan vonken gevallen uit pas aangelegde kachel. Bedankt. Ds. J. Hoek. welke een beroep heeft ontvangen voor Hoogeveen, heeft, naar wij uit goede bron ver nemen, hiervoor bedankt. Geen concert. Dezer dagen ging het gerucht, dat Vrijdag 26 dezer, in de muziektent een uitvoering zou worden gegeven door de Harmonicaclub „Excelsior" in samenwerking met de mannen- zangvereenigiug „Appollo". Het bestuur van genoemde zang vereniging verzoektons echter te willen mededeelen, dat hun van een en ander niets bekend is en hieraan alzoo geen gevolg zal worden ge geven. Gevestigd C. R. Koster, Andriessestr. 4 van Haarlem. H. J. Krab, Vliegkamp, van Ede. K. Koster met gezin, Kiddenlaan 1 van Hazerawoude. C. J. Spijker met gezin. Birkstr. 94 van Amersfoort. S. Kruijs met gezin, Julianaplein 14 van Lochem. Wed. W. H. H. Middendorp met gezin, KerkpadZ. Z. 22 van Vlissigen. A. P. Hoogeveen, Bosstr.36 van Hazerswoude. J. v. d. Hoef, K. Hartweg v. Amster dam. M. J. M. Plomp, Nieuweweg 97 van Utrecht. H. Brom, B. Grothestr. 1 la van Utrecht. P. W. Stort met gezin, Kolonieweg 7 van Apeldoorn. A. P. v. Hamersveld, Vliegkamp van Haarlemmermeer. M. Cleijndert, Amerst'. str. 119 van Utrecht. W. M. J. Remmers met gezin, K. Melmweg 3 van Baarn. A. C. M. Plante Feburede Villeneuve, Lindenlaan 16 van Apeldoorn. C. Schimmel, Oude Grachtje 7 van Baarn. Dinsdag. Chr. Gymn. Ver. „Sim- son" Hotel Eemiand ingang Brink- weg. meisjes afd. 6.30—7.30. da mes afd. 7.308.30, heeren afd. 9—10 uur. „De Bergzangers", 's avonds 8 uur, repetitie in Hotel Huis ten Halve. Woensdag. Ned. Herv. Zang- vereen. „Soli Deo Gloria" in de Ned. Herv. Kerk, aanvang 8 uur n.m. R.K. Zangkoor „Cecilia in het St. Joseph-gebouw, aanvang half 8 uur n.m. Chr. Knapen vereen. „David' Kerkstraat 13, aanvang 7 uur n.m. Donderdag Chr. Zangvereen. „Crescrendo" in de Chr, U.L.O school. Spoorstraat, aanvang half 8 uur n.m. R.K. Dameszangvereen. in het St.Joseph-gebouw, aanvang half 8 n.m. Mann ;nzangvereen. Apollo' in Hotel „De Gouden Ploeg", aan vang 8 uur n.m. V r ij d a g. Soester Fanfare in het gebouw aan den Bakkersweg, aan vang 8 uur n.m. R.K.^ Muziekvereen. „De Sym- phonie" in het St. Joseph-gebouw aanvang 8 uur n.m. Radio Club „Soest en Omstre ken (R. S. O.) in de bovenzaal van Maison Okhuysen, aanvang 8 uur n.m. 85 cent per pond, panklaar. Van de Bosch, Verlengde Kolonieweg 1 met stamboom te koop. Kortharig, f25,—. Steenhofstraat 43. partijtje fijn Kippengaas en een zoo goed als nieuw Fongers heeren rijwiel. Soesterbergschestraat 10a. E. van de Heuvel, Oudegrachtje 3 prima Kippenhok. Te bevragen C, Verschoor, Dorresteinweg No. 1 Soest 1923. krachtens art. 1223 B. W. Notaris F. P. E. VAN DITZ- HUYZEN te Baarn zal op DON DERDAG 9 OCTOBER 1924, des avonds 7.30 uur, in het Koffiehuis van den Heer H. BUTZELAAR Azn. aan de Nieuwe Steeg te Soest, PUBLIEK VERitoOPEN erf en grond te Soest, gunstig ge- legen aan de Veehuizerstraat Nos. 73 en 73a, groot 6,10 Aren, Het huis bevat 2 woningen waar van No, 73 in eigen gebruik en No. 73a verhuurd aan den Heer Wijnands voor f4.50 per week, Meerdere inlichtingen ten kantore van genoemden notaris. Gedipl. Coupeuse zal bij voldoende deelnane openen een Kerkberichten. HET CALVINISME. Religieuse beteekenis en organisatie der Kerk. II. Ons vorig artikel, waarin de Gere formeerde leer werd getoetst aan de religieuse behoeften van den mensch, besloten wij met de erkenning van s menschen ellende en de behoefte aan verlossing. In aansluiting daaraan rest ons nog kortelijk de leer der verlossing, zooals de Heilige Schrift die ons voorhoudt, te bespreken. Geen verlossingsleer is zoo rijk, zoo algenoegzaam, als die ons in de Evangeliën wordt aangeboden en door het Calvinisnje aanvaard. De voornaamste stukken daarvan willen wij noemen. Een van de diepste reddingsge dachten in het Calvinisme, is deleer irWfder9cbo°rtC' Ligt in den mensch zelf de oorzaak van zijn ongeluk, van zijn ellende, dan kan hij alleen weer vrij worden, indien de oorzaak van zijn ellende wordt weggenomen. Zijn redding, zijn verlossing ligt dan in de bevrijding van zichzelf. In de wedergeboorte wordt de mensch van zichzelf bevrijd. De vraag „Wie zal mij verlossen van het li chaam dezes doods?", is dan de klemmende levensvraag. Daarin hebben wij de diepe, ja de diepste gedachte, van 's menschen bevrijding. Een geheel nieuwe mensch moet er komen in de plaats van den ouden mensch. "Dij lieden moet wederom geboren worden". Christus is niet gekomen om de menschen op te lappen, maar om hen te dooden. Sterven moet de mensch, sterven aan zijn eigen ik. zal hij tot een nieuw leven kunnen opstaan. De vernieuwing des levens, de op standing in en met Christus, dat is, de wedergeboorte. Dan komt in het verlossingswerk de absolute souvereiniteit Gods en volstrekte afhankelijkheid van den mensch op het hoogst tot uitdrukking. Dan is er geen redding van den mensch te verwachten en kan het oog alleen op God gericht zijn. Hij is de Souvereine, ook in de genade. Daarom belijdt het Calvinisme de leer der vrije genade. God is vrijmachtig in genade en liefde, in schepping en herschepping, in uitverkiezing en ver werping. De Heere is aan niets en aan nie mand gebonden om zijne genade te schenken. Daarin ligt ook het leerstuk der uitverkiezing. Wie „vrije genade" zegt, zegt „uitverkiezing". Als God de Heere vrij is om te geven of niet te geven, dan moet Hij verkiezen. Daarom kent het Calvinisme het diepe besef onzer absolute afhanke lijkheid van God om zalig te worden Het voorbeeld van den tollenaar' „Heere wees mij zondaar genadig", is dan de maatstaf van ieder bekom merde ziel, die uitziet naar verlossing uit zoo grooten nood en dood. Alle menschen-roem is daarbij uit gesloten, het rust alles in Gods sou- verein welbehagen. Daarvan is de uitverkiezing een -onlosmakelijk deel. De eeuwige uit verkiezing en Gods souvereiniteit dek ken elkaar volkomen. De uitverkiezing is de vrijheid van de genade Gods, geprojecteerd in de Eeuwigheid. De liefde Gods komt zoo ook niet op den achtergrondintegendeel zij kan nooit schooner uitkomen, dan als zij volledig vrij is. Omdat zij hetzelf wil. Liefde kan nooit worden verdiend. Zij moet uit zichzelf geven en geeft zichzelf. In Zijn godelooze liefde gaf Hij zijn eeniggeboren Zoon in het Vleesch ons tot verlossing en Zaligheid. I Intieme Kring. Vorige week Woensdag gaf de „Intieme Kring" haar eerste uitvoe ring in dit seizoen in Hotel „Huis ten Halve". Opgevoerd werden „De Zusters van Jocrisse" en „De Held". Beide spelen werden goed vertolkt. Door den humorist werden eenige mooie nummers ten beste gegeven, welke zeer in den smaak vielen. Op het programma was tevens vermeld muziek van het trio A. Bik kers, welke heeren op dezen avond voor wat hun spel betrof, in bijzon dere conditie waren. Jammer dat de zaal niet geheel gevuld was. Deze avond verdiende meer belangstelling. Onbestelbare stukken. Terug ontvangen de volgende on bestelbare stukken in dé 2e helft Vertrokken Ir.' Btroink, n. Rotterdam, de Vliegerstr. 11b. S. J. StrOink, n. Amsterdam. Princon- gracht 769. D-H. v. Linoen me<-g«xln, n. Zeist, H. ter Heide, Amersf. str. 12. J. P. Kienguis met gezin, Amsterdam. Vechstr. 34. H. Schothorst, n. Bussum Pensionaat Mariëndal". J. de Wild n. Oosthuizen. (N.H.) M. A. Lankhuizen, n. Zwaluwe, Hooge Zwaluwe B. 156. E. C. Akkerman, n. Amsterdam. Sarphatiestraat 187 II. J. Lamijn met gezin, n. Utrecht, Krugerstr. 18. Arbeidsbeurs. Juist omdat God vrij is in Zijne genade, kan er geen ruimer aanbie ding zijn van het Evangelie, dan op grondslag der verkiezing: Een van tweeën. Het gaat naar verkiezing of naar waarde. Gaat het naar waarde, naar verdienste van den mensch, dan gaat de farizeër voorop, gaat het echter naar Gods verkiezende liefde, dan is de tollenaar het voor werp. van 's Heeren ontferming. Voor den Heere zijn alle menschen gelijk, niemand heeft iets bij Hem voor. De aanbieding der genade is aan allen. Ieder kan zalig worden. Daarom is het Evangelie van Gods vnje genade zoo ruim. omdat alleen Zijn souvereine wil het alles beschikt Heere. „indien Gij wilt" zij het oot moedig gebed. Hierin Is de wortel van alle zeker heid des geloofs, indien de mensch alleen van God afhankelijkheid is en niet van zichzelf. Hef rusf alles in God. Die rust geeft zekerheid aan her ontrust gemoed. ..Mijn Raad zal bestaan in Eeuwig heid zegt de Heere en daarin ligt de gewisse zekerheid van 's menschen zaligheid. Dan blijkt, en ziehier de definitie, dat de echte religie bestaat in een zoodanige gezindheid van den mensch. welke eenerzijds wortelt in het diep besef zijner afhankelijkheid van God als zijn Schepper en anderzijds zich uitstrekt om tot Gods eer en in al Zijne geboden te wandelen. Heidelb, Cat. vr. 94. In de Arbeidsbeurs dezer Gemeente zijn tot en met heden ingeschreven Metselaars 2 Opperlieden 2 Grondarbeiders g Losse arbeiders 15 Slagers q Schrijvers j Timmerlieden 2 Incasseerders j Kantoorbedienden 0 Land- en Tuinbouwarbeiders 2 Bouwkundig opzichters 1 Leerling-Electriciens 1 Schilders 2 ZONDAG A.S. SOEST. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te lOVa uur Hoogmis. Nam. 2.30 uur lof. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. D. P. Brans. Nam. 2.30 uur (Hees) Ds. Gunning' Lage jVuursche. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en 6 uur nam. Ds. J. Hoek. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 en nam. 6 uur Gods dienstoefening. 3 Uur Zondagschool. Woensdag 7.30 uur Ds. Salomons Amersfoort. Geref. Bond 's Avonds 6 uur (in de Kerk.) Ds. Kievit, Baarn. N. H. Evang. Ver. De Nieuwerhoek. Hotel Eemland, ingang K. Brinkweg. Geen dienst. Gevraagd in klein gezin eenvoudig kunnende koken en zelf standig werken. Br. onder No. 430 bur. van dit blad. ruim nieuw BURGER WOONHUIS op prima stand, bevattende 5 kamers, keuken enz. Vrijstaand schuurtje. Huurprijs f 450,per jaar. Brieven onder No. 425, bur. van dit blad van onder- en bovenkleeding. Dag- en avondclublessen. Dienstboden -avondcursus. Privaatlessen desgewenscht bij dames aan huis. Billijke condities. Zich aan te melden des Woensdags en Zaterdags tot 6 uur, de overige dagen 's avonds na 7 uur. Adr. Noorderweg 20, Soestdijk. Tenten (sterk, waterdicht, licht) in diverse maten. Plunje-zakjes met ko peren ringen, gummi-waschbakjes, grondzeilen enz. „MYTVAL" Soest Soesterbergschestr. 15a. gram. en litt. lessen, aan clubjes en part. f8.— per maand, club. f3,— per maand. Aanmelden. Nieuweweo 49, Soest Een hoek bouw terrein omtrek Laanstraat met goedgekeurde tee- kening, terrein geschikt voor den bouw van 2 perceelen voor spot prijs van f650.— Bouwterrein Dorresteinweg f0.80 per vierkante meter. Inlichtingen REINTJES, makelaai Soestdijk. Soest 1924. krachtens art. 1223 B. W. EIGENDOMSWEG Woonhuis (waar ook bestellingen kunnen worden aangenomen) NIEUWEWEG 28, Telefoon 144. Blauwe druiven Frankenthaler, versch van de rank, 60 cent per K.G. Peurre de Merode 12 cent per K.G. Perzikperen 12 cent per K.G. Princesse Nobels 17 cent per K.G. en vele andere soorten. WINTERPROVISIE Goudrenetten 18 cent per K.G. Bellefleuren 18 cent per K.G. Sterappels 18 cent per K.G. Present van Engeland 18 cent p. K.G. Aardappelen 6 cent per K.G. Ponsperen (stoof) Kleiperen (stoof) Roode kool, Groene kool en Bieten tegen MARKTPRIJZEN De Calvinistische kerkidee houdt als vanzelf ten nauwste verband met de tot hiertoe ontwikkelde gedachten. Hier geldt een der grondtrekken van het Calvinisme: geen tusschenmacht tusschen God en den mensch. Dit ging allereerst in tegen Rome (hiërarchie) en Luter (leerambt en vorstenmacht). Het onderscheid in de R. K. en Calv. Kerkidee als vol doende bekend onderstellende, laten wij de bespreking daarvan rusten. Over de Lutersche Kerk een enkel woord. Niet dadelijk in den aanvang, maar later bij voortgaande ontwikkeling domineert bij Luther het leerambt in de kerk. Waar gepredikt wordt en de Bijbel ligt, daar is de kerk. Bij veel gereformeerden is het dikwijls 'juist zoo. Als het Woord maar recht ge predikt wordt, en wij achten dit van het hoogste belang, is het velen al genoeg. Of de kerk naaf dat Woord is ingericht, wordt maar al te vaak van minder beteekenis geacht. De leeraar staat bij Luther tusschen God en de kerk in. Later nog heeft hij het Absolutisme van den Vorst in de kerk gepredikt. De Vorst was soms Kerkreformator geworden. Hij proclameerde dat zijn land tot die religie zou behooren, waartoe de Vorst zelf behoorde. Bij de ontwikkeling van Dultsch- and is de Lutersche kerk de Staats kerk geworden, waarin de Duitsche Keizer alles te zeggen had. Het Staats-absoiutisme, is specifiek LuterscK Calvijn wil daarvan niets weten Geen macht, welke ook, tus- schen God en mensch. Dit standpunt van Calvijn hangt samen met het dogma der ultverkie- zing en Gods souvereiniteit. De leer der praedestinatle bant alle overheid uit, en wordt de mensch vn, van alle menschen-macht en komt alleen te staan onder God. 4 Ü.de„leer van Gods souvereiniteit is Hij alleen groot en alles van Hem afhankelijk. Dan zijn alle menschen beidér hettii V°rSt of ar' De uitverkiezing zet den mensch vlak voor God. Presentia Deï. Voor God valt alle hoogheid weg. De individu wordt niet gedrukt door andere menschen; hij is vrijge- Vereen. van Vrijz. Godsdienstigen. Rembrandtzaal. Geen dienst. SOESTERBERG. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. J. A. Radix, Nam. 6 uur, Bijbellezing in de school aan d«n Postweg. Notaris F. P. E. VAN DITZ- HUYZEN te Baarn zal op WOENS DAG 8 OCTOBER 1924. des avonds 7,30 uur," in het Koffiehuis DE GOUDEN PLOEG te Soest, PUBLIEK VERKOOPEN: met steenen Schuur, erf en tuin te Soest, zeer gunstig gelegen aan de Soesterbergschestraat No. 32, grool 6,95 Aren, Het huis bevat beneden 2 kamers, keuken, kelder, boven 3 kamers mei badkamer, voorzien van electr. licht en waterleiding. Aanvaarding bij betaling der koop penningen op 19 November 1924. Meerdere inlichtingen ten kantore van genoemden notaris. maakt, met eigen waarde voor God. Het is als in een gezin. De groote kinderen onderdrukken dikwijls de kleine. De kleine voelt zich minder waardig. Dan komt Vader en het is wonderlijk, zelfs het kleinste kind durft aan vader te zeggen, wat er is. Dan zijn ze allen gelijk, vrij. Zoo is het ook met den mensch, die voor God komt te staan. Hij staat dan voor zichzelf. Vrij van alle menschen. De uitverkiezing brengt den mensch tot zijn volle recht. Dit is het niet te betalen goed van de leer der uitverkiezing, het door en door democratisch beginsel der uit verkiezing, van alle overheersching vrij. Beets noemt Calvijn in een «van zijn gedichten, een man van ijzer en staal, van moed en onverschrokken held. Die man kwam uit zijn bidvertrek hij had gebogen voor God. En Groen van Prinsterer zei" het zoo juist: „Aan niemand dienstbaar, alleen voor God. Het standpunt van Calvijn is nu wel duidelijk. Calvijn zegt„De Kerk is niet de Dominee, noch de vorst of priester, maar de Kerk dat zijn de geloovigen, die zich naar Gods ordenantlën heb ben samen gevoegd. Geen organisatie van het Evangelie te prediken, geen Heilanstalt als bij Luther, maar de Kerk dat zijn de menschen, de geloovigen. Zij moeten zich bijeen voegen naar Gods wil. Wanneer zij zich naar 's Heeren wil organi- seeren, dan is daar de Kerk. Het zwaartepunt ligt dan bij het Volk, bij de leden der Kerk, allen broeders en zusters en niet bij eenige overheid. Dit is de Democratische Kerkidee bij Calvijn„Gij zijt allen broeders". Alleen God in Christus voert heer schappij in de Kerk. Wel kent de Gereformeerde Kerk de ambten, maar geen machten. Het Veenhuizerstraat 80, Soestdijk Schoenmakerij Maat- en Reparatie Inrichting Gehalte 30% eiwit en vet SAMENSTELLING: Vleeschmeei (Liebigs), Gerstemeel, Maiskiemmeel, Garnalenmeel, Rijst- meel, Sesammeel, Tarwegrit (Wit), Groene erwtenmeel, Grondnotenmeel.' Havermeel en Phosphorzure kalk. Per 2% K.G. 45 cent Per 50 K.G. f 8,75 7 cent per pond karakter dier ambten is dienend. Geen machthebbers, maar knechten voor de kinderen. De ambtsdragers zijn dienstknechten Gods, om te dienen ter wille van de geloovigen, van het Volk. In de Kerk heerscht slechts één wil, die Van God. De ambtsdrager heeft geen hooger rang, dan die van dienaar, al zal de getrouwe dienaar dubbele eer ont vangen. Voorts is hij een broeder onder de broederen. Slechts één gebod heeft zeggenschap in de Kerk: het gebod en het Woord des Heeren. De dienaar des Woords is er om dat gebod, dat Woord bekend te maken. Hem is opgedragen den wil Gods te verkondigen en duidelijk te maken. De ouderlingen zijn er weer om dien wil, dat Woord Gods uit" te voeren en in de Kerkregeering te verwezenlijken. In het diakenambt spreekt de Cal vinistische trek al heel duidelijk. Nergens is een kerk te vinden waar in het diakenschap zoo tot eere kwam als bij Calvijn. Zijn het allen broeders en gelijk voor God, dan moeten ook de arm- sten verzorgd worden als wijzelf. Alleen in de democratisch ingerichte Kerk kan de broederlijke liefde tot ontwikkeling komen. De diaken is daar de uitdeeler van de gaven Gods. Dan zijn het niet de broeders en zusters die helpen, maar daar is het Vader zelf, die Zijn kinderen onder houdt. De diaken is daar niets anders, maar ook niets minder, dan de uit deeler van Christus goed. Geen liefdadigheid van de rijke ren aan de minderbedeelden, maar de heilige plicht der liefde om Chris tus het Zijne te geven, opdat de Zijnen verzorgd zullen worden. Zoo is het ook geen schande ge holpen te worden, ook hierin zijn Lange Brinkweg 29, Soest allen gelijk, zoo het verstaan wordt, te willen leven uit de hand des Heeren. In de Kerk regeeren alleen Gods wil en Zijn ordinantiën. Geen men- schelijke wetten, geen Synoden of besluiten hebben eenige macht. Christus alleen is Koning: God alleen Souverein. Daarom verwerpen wij alle hoogere besturen. Wel kennen wij de meerdere ver gaderingen van Classis en Synode, maar naarmate zij meerdere heeten hebben zij nog geen meerdere machc. Hebben zij minder te zeggen dan de Kerkeraad. Wat met het Koningschap van Christus niet overeenkomt, kan in Zijn Kerk niet geduld worden. De kerk dient tot verheerlijking Gods. Daartoe alleen. Het gaat alleen om de eere Gods, niet om den mensch in den Hemel te brengen. Ging het alleen om den mensch zalig te maken, dan was de Kerk overbodig. Dan kon, met eerbied ge sproken, de Heer Zijn kinderen beter te gelijk doen geboren worden en wegnemen. De lijn van Christus Kerk loopt door heel de geschiedenis heen. Zij is er alleen om Gods eer te verbrijden (Math. 5 16). Dat is het doel der Kerk. Dan wordt de Kerk een stoet van kinderen Gods, een stoet die de wereld doortrekt om God te ver heerlijken en den naaste voor Hem te winnen. Dat is de heilige Kerkidee van Calvijn, die hij in het geloof aan Gods souvereiniteit heeft verdedigd en waarvoor hij alle machten heeft wederstaan.

Soester Courant | 1924 | | pagina 5