Woningbureau CORRY LDYT Piano Ltsrares G. J. SMIT - (ONS BOEKENHUIS) A. BENNING's VERKOOPHUIS Nu dè lange avonden weer aankomen 11.50 pr H.L. Aülracifil 00.1012,25D8PH.L. feiUeKSc-6onIid^èt' arts P. MAN Steenhofstr.5-Tel.S45 Wekkersin alle prijzen Velasques D. F. VOIGT Gfilsftemesjes 3e Jaargang No. 41 Gecontroleerde oplaag 2700 exl/nplaren. Verzending per post. Zaterdag 11 October 1924 soEmit Gratis Christelijk Weekblad voor Soestpijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-AdresC. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond. Adres te SoesterbergC. J. VAN DAM, Zeisterstraat 15. Uitgave ei; druk: Van Weedestraat 15 - 3oestdijk - Telef. 181 ADVERTENT1ÊN van 1-5 regels .f0.75. Iedere regel meer f0.15. Bij contract groote korting Advertenties tot Vrijdagmorgen. Te Soesterberg tot Donderdag 12 uur Filiaal Baarn - Soest maken wij U attent op onze sorteering GEZELSCHAPSPELEN, SPEEL KAARTEN enz. Ontvangen mooie sorteering sierbloempotten vanaf f1,25'. Voorts alle mo gelijke huishoudelijke artikelen. Pracht koffiepotten slechts fl.25. IIIHIIIIIIIIIIIillllllllflllIIIIIIIIIIBSHHIIIBIII Off. Bekendmakingen. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegen kostwinnersschap en wegens persoonlijke onmisbaarheid. De Burgemeester van Soest brengt onder de aandacht van belangheb benden, dat vrijstelling wegens een der hierboven genoemde redenen voor degenen, die voor de lichting 1925 zijn bestemd tot gewoon dienstplich tige, in het algemeen moet worden aangevraagd in de maand October van het loopende jaar ter gemeente secretarie afdeeling Militaire Zaken. Omtrent elk der redenen van vrij stelling, geldt voorts hetgeen in de bekendmakingen aan de aanplakborden vermeld is. Soest, 3 October 1924. De Burgemeester, P- P. DE BEAUFORT. B AKKER SN ACHT ARBEID De burgemeester van Soest maakt bekend, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een aanvraag van R. Roodselaar, om vergunning tot het verrichten van bakkersarbeid tusschen uur des namia3ags en 6 uuc des voormiddags in het perceel Beuken laan 15. Op Vrijdag 7 November a.s. des voormiddags 10 uur, zal in het Raad huis gelegenheid bestaan om ten overstaan van den burgemesster be zwaren tegen de aanvraag in te brengen. Daarbij worden zoowel de aan vrager als zij, die bezwaren inbren gen, in de gelegenheid gesteld zich naar aanleiding van de bezwaren mondeling en schriftelijk te verklaren. Zoowel de aanvrager als zij, die bezwaren inbrengen, kunnen geduren de acht dagen vóór het bovenver melde tijdstip, ter secretarie der ge meente, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Soest, 7 October 1924. De burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. Ingezonden stukken. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.) AFGELUISTERD. Klaas. Goeien avond, Piet. Piet. Zoo ben jij 't Klaas kom bin nen kerel. Hoe gaat het thuis? KI. Goed hoor, allen gezonden hier? P. Ook gelukkig nog goed. KI. Ik kom je maar weer eens op zoeken, want jij schijnt niet meer te weten waar ik woon. P. Ja, dat weet ik wél, maar ik moet toch wel m'n verontschuldiging aanbieden, dat ik al in zoo langen tijd niet bij je geweest ben. KI. Ja, 't is al een paar maanden ge leden. P. 't Is waar, maar ik heb ook al zoo een en ander te doen en ik kom nog al eens laat thuis, dan heb ik geen gelegenheid en ook geen lust meer nog bezoeken af te gaan leggen, don lees ik even de „Standaard" of ,,'t Schouwven ster", of nu dat nieuwe tijdschrift; „Op den uitkijk" en dan is 't bed tijd. KI. Heb je je geabonneerd op dat nieuwe tijdschrift P. Ja. KI. Is t mooi? P. Ja 't is wel interessant, ik heb alleen de eerste aflevering pas ge lezen, maar 't maakt een heel goe den indruk op me. er staan heel mooie dingen in. Ik zal die ver schillende nummers, net als van die andere periodieken successie velijk ook wel naar je toesturen, dan maak je er ook kennis mee. KI. Nou, wat graag. Ik lees dat soort dingen altijd graag. Maar wat ik zeggen wil, hoe vin jij dat debat tusschen Prof. van Embden en generaal Snijders? P. Ja, dat is nu juist niet in een paar woorden te zeggen, al wil ik wel als mijn indruk meedeelen dat ge neraal Snijders met z'n practische argumenten heel wat sterker stond dan de theoretiseerenden professor. KI. Nou, dat dacht ik nou ook. P. Prof. van Embden kan gerust zeggen, nog zoo'n overwinning en dan KI. Noem jij het dan nog een over- winding P. Ja, een Phyrus-overwinning. Dat is zooveel al een nederlaag. KI. O, zoo, in die richting zocht ik het ook. P. Als tenminste die Prof. net zoo gauw tevreden is, als die hoera- roepers en al die applaudiseerders in de zaal, is hij al met een heel klein beetje tevreden. KI. Ik vind het altijd een zeker be wijs van zwakheid, als men z'n tegenstander het spieken belet. P. Precies, dat is het net. De men- schen in de zaal hebben in de ga ten gehad, dat de argumenten van den generaal veel klemmender wa ren, dan het filosofische betoog van den professor. KI. 't Blijkt ook wel uit de bladen, hoe die er over schrijven. P. Ik geloof, dat de prof. wel om wat liefs wilde, dat hij er niet aan begonnen was. KI. 't Moet al zoo wat oorlog in de zaal geweest zijn. P. Nou ja. oorlog! Maar in ieder geval zijn de menschen nog niet zoo braaf, dat ze in oorlogstijd, let wel, in oorlogstijd een onge wapend Nederland niet onder den voet zouden loopen, als hun be lang dat meebrengt. Als men die menschen in de zaal eens vrij spel had gelaten, hadden ze misschien generaal Snijders wel willen verscheuren. KI. Nou Janus zei verleden week al, dat ontwapening maar heel goed was, want als die lui in de zaal wapens hadden gehad, was er geen levende ziel meer van over geble ven. P. Ja, dat heeft ia ,,'t Volk" gestaan, HET CALVINISME. Beteekenis voor het Sociale leven. In de uiteenzetting van de beteekenis van het Calvinisme volgen drie hoofd lijnen elkander op. Kerk, Staat, Maatschappij. De beide eerste terreinen hebben wij in onze vorige artikelen over zien; rest ons nog de waarde, de beteekenis van het Calvinisme na te gaan voor het leven der maatschappij. In een juiste omschrijving te zeg gen, wat sociaal is, is zeer moeilijk. Er zijn bijna evenveel omschrijvin gen als schijveis over sociologie. Ons houdende aan het gewone spraakgebruik, dan spreken wij als boven aangegeven over Kerk, Staat en Maatschappij. De Maatschappij duidt dan het sociale leven aan, in onderscheiding van en begrensd door het levensterrein van Kerk en Staat. Om het sociale leven, het leven der Maatschappij te leeren kennen moeten wij het derhalve zien in tegen stelling van dat van Kerk en Staat. Het kerkelijk en het staatkundig leven worden daartoe niet gerekend. Het is afzonderlijk georganiseerd, al openbaart het zich ook in den Staat. De Staat heerscht met dwang van bovenaf. Tusschen Kerk en Staat ligt als het ware een derden levenskring, de Maatschappij. Daar handelt het volk als vrije man en vrouw naar eigen initiatief, uit eigen levensdrang, in eigen levenskring. Daartoe wordt gerekend het huis gezin, beroep, wetenschap, kunst, vermaak enz. Het gewone menschen- leven van eiken dag. Den geheelen dag gaat de mensch in dat leven in en uit. Het kenmerk van het sociale, het maatschappelijke leven is dan ook dit, dat daar werkt het vrije natuur lijke scheppingsleven, daar heerscht de scheppingsdrang. Het best kunnen wij dit verstaan, wanneer wij het vergelijken met Kerk en Staat. Met de Kerk zijn wij op het terrein van de bijzondere genade Gods in Christus. Daar is het leven van het zaligmakend werk Gods, -in de her schepping door en uit den Heiligen Geest. Het leven der wedergeboorte. De particuliere genade, dat is het terrein van de kerk. Het leven van staat en maatschappij zijn daarvan wezenlijk onderscheiden. Zij liggen niet op het terrein der particuliere genade, maar op dat der algemeene genade Gods. Op het ter rein der schepping, hel terrein van het algemeene menschenleven. Niettemin, al liggen Staat en Maat schappij op hetzelfde levensterrein, is er groot onderscheid tusschen die twee. Het leven van den Staat is niet het eigenlijke scheppingsleven, is niet organisch daaruit opgekomen. Het staat boven het leven der Maatschap pij, werktuigelijk, van bovenaf op gelegd, Het karakter van den Staat is mechanisch. De overheid is erom der zonde wil. Ter beteugeling der maar dan waren die menschen, die zoo applaudiseerden voor den Prof. webietg vredelievend en dan was de redeneering van diezelfden Prof. er wel erg naast, dat de wereld rijp is voor vrede door recht. KI. 't lVJpet er een heidensche bende geweest zijn. P. Ja, er was heel geen land mee te bezeilen, met die vergadering, en de Vrijzinnig democraten, die ge dacht hadden met Prof. van Emb den, als een moderne Piet Hein, een zilveren vloot te veroveren, die ze bij de a.s. verkiezingen zoo kostèlijk konden gebruiken, hebben zich leelijk in de vingers gesneden. Daar is nou letterlijk niemand die vindt, dat die vergadering aan z'n doel beantwoord heeft. In ,,'t Volk" is het Albarda, die er een loopje mee neemt. Ds. de Ligt, voor de anti-militairisten spre kend, was verre van voldaan, en prees zelfs generaal Snijders, daar deze wist, dat de overgroote meer derheid van zijn gehoor hem vij andig gezind zou zijn. En voorts zoowat alle bladen spraken ten eerste schande over het beestach tige tumult van de ontwapenaars, ten 2e laakten de utopiën van den Prof. en 3e spraken veelal met lof over den generaal. KI. 't Is ook te dwaas om los te loopen, om, alleen te gaan ontwa penen, terwijl andere landen het vertikken. P. Ja, 't is even dwaas, als, dat je in volle zee over boord springt, en je dan maar naar het strand laat drijven en gelooft, dat haaien en ander ongedierte wel zoo wel willend en vriendelijk zullen zijn, om je ongehinderd te laten pas- seeren. KI. Nou ik heb altijd hooren zeggen, dat landhaaien nog erger zijn dan zeehaaien. Maar wat heeft die m'n- heer Albarda er nou eigenlijk van gezegd P. Wel, dat het nogal duidelijk is dat de soc. dem. ook ontwapening willen, maai eetst dan, als de georganiseerde arbeidersmacht de wereldleiding heeft gegrepen; zoo niet, dan zien we eerstdaags weer hetzelfde gebeuren als in 1914, toen ons ook werd voorgehouden, dat de georganiseerde arbeiders den oorlog zouden verhinderen, terwijl zij juist alle beloften het eerste vergaten en met geestdrift overal den strijd voQr het vader land aanvaardden. KI. Nou, denk maar aan Liebknecht, en de soc. dem. hier, die de re geering onbeperkte credieten gaven voor de vloot en voor het leger, maar voornamelijk voor het leger. P. Jawel, 't bloed kruipt waar het niet gaan kan. Toen hadden de arbeidersbonden, die altijd den mond vol hadden over den vrede, een pracht gelegenheid om hun begin sel in praktijk te brengen in de verschillende landennü hadden de geweldloozen een prachtige ge legenheid, hun vredelievendheid te toonen, door rustig het voor en tegen aan te hooren. In beide ge vallen hebben ze gefaald en zoo lang ze leiders(?) als Prof. van Embden verheerlijken zullen ze ook ten alle - tijde in de toekomst falen. Bovendien brengen die menschen die vredelievende geweldloozen, de vredesgedachte de grootste schade toe. Maar hierover zal het laatste woord nog wel niet gezegd zijn en hebben we misschien nog wel eens gelegenheid er over te praten. KL Ja, 't is me§r dan tijd, dat ik weg kom, want ik heb geen lantaarn op m'n fiets en ik moet 't heele eind loopen. P. Jo, wil je een kaarslantaarn heb- hen? KI. Nou asjeblieft, dat scheelt me een half uur. Saluut hoor. LUISTERVINK. zonde, om recht en gerechtigheid te handhaven op aarde. Buiten de zonde zou de Staat er niet zijn geweest, en zal ook weer verdwijnen, op de nieuwe aarde die komt en waarop gerechtigheid wonen zal. Aldus niet de Maatschappij. Zij ligt in de schepping zelf gegeven en komt daaruit op, uit eigen vrijen levensdrang, vanzelf groeiend. Daar handelt de mensch uit eigen vrijwillig initiatief; dit leven zou ook gebloeid hebben, ja veel rijker en heer lijker nog, indien de zonden niet ware ingetreden Het maatschappelijke leven is het eigenlijke leven dus, het scheppings leven, dat ook blijven zal. Het is wel misvormd door de zonde, noch tans is de scheppingsdrang niet weg genomen. Ook buiten dè zondeval zou het leven der Maatschappij zich ont wikkeld hebben, daartoe is de wereld door God geschapen. Het gezag zou in het menschelijk leven ook dan een plaats hebben gehad, zooals het ook nu is aan te wijzen en alle eeuwen door is opgetreden, buiten bet dwingend gezag van den Staat. Het patriachaal gezag is daar een voorbeeld van, gelijk te stellen met het vaderlijk gezag in het gezin, In het gezin, als scheppings-instituut, is dat gezag organisch, -vanzelf voort vloeiende uit de verhoudingen van de leden van hett gezin onderling. Ook het leven van arbeid en be roep zouden evengoed zich ontwik- Diploma M b. d. T. Voor beginnend) ri en verge- vorderfien. Nieuweweg - Soest zeer voordeelig te stoken bij matige koude. Verders alle andere soorten brand stoffen volgens de verzonden prijs courant. Soest, Tel. 103. Baarn, Tel. 274 en 83 Kroniek van de week. Van een glaasje water en Eet: kijkje in de pot. De Niewe Weg. Op het keerpunt. In een rede welke Lord Birkenhead voor de conservatieve vereeniging in North-Humberland Zaterdag heeft gehouden heeft hij geweldig afgegeven op Mac-Donald. Si VciLal ging hij te voorstaat en aangenomen wil zien. Birkenchead noemde die verdragen schandelijk en misdadig en voorspelde, dat ze met een groote meerderheid in het Lagerhuis zullen verworpen worden. Hij hengelde opvallend naar liberale stemmen en beloofde zich- zelven en de liberalen gouden ber gen, indien zij Mac-Donald zouden verslaan en klein krijgen. Mac-Donald heeft daarop reeds geantwoord en zooveel te kennen gegeven, dat hij bereid is het verdrag te wijzigen, in dié'n zin dat Mr. As- quith z'n zin krijgt, de leider der liberalen. Deze had, blijkens een brief, welke geplubiceerd is, alleen bezwaar tegen het verdrag, omdat de garanties der Russische leening niet in het verdrag zelve genoemd zijn. Daaraan wil Mac-Donald nu tege moet komen en zoo het ontwerp verdrag nog goedgekeurd krijgen en de regeering van een anders wissen val redden. Intusschen is het heel niet onmogelijk, dat Lord Birkenhead nog zooveel liberale stemmen om hem verzameld, dat het ontwerp-ver drag verworpen wordt. Dan zou men alvast een glaasje water kunnen klaar zeiten voor de Russische wijnkooper. Ik geef hun echter in overweging het water niet in Soest te halen, want als men daar soms bij menschen in het Hart of aan de Veenhuizerstr. een glas water haalt is er alle kans, dat zelfs die Russen het niet lusten. Bij sommige bewoners van het villadorp Soest, heeft men water, dat meer op bier keld hebben en geweest zijn buiten de zonde. De arbeid is een schep pingsordinantie Gods, waartoe ieder mensch zonder onderscheid, van Gods wege, krachtens zijn bestaan geroe pen is. Heeft ook hierin de zonde storend ingewerkt, toch werkt in. den arbeid de scheppingsdrang en wordt daaruit de lust ^ot arbeiden geboren. Niet anders is het met wetenschapen kunst en alle gaven Gods, waarmede het menschelijk leven is verrijkt. Samenvattende kunnen wij dus vaststellen, dat het sociale leven, het leven der Maatschappij gelegen is op het terrein van het natuurlijke, het algemeen menschelijke leven, een eigen leven met eigen scheppings drang, naast het leven der Kerk en zou het er ook geweest zijn, indien er geen Staat was geweest. Het is er onder den Staat met een eigen zelfstandig levensgebied, Alzoo krijgen wij twee karakter trekken van het sociale leven; le het ligt op 't terrein van het natuurlijke leven, tegenover de kerk het terrein van het herscheppingsleven en 2e het ligt tegenover de Staat, het komt op uit eigen innerlijken levensdrang. Hebben wij alzoo de onderscheiden levensfeer uitgestippeld waarin het sociale leven is begrepen, thans mag worden gevraagd, wat het Calvinisme daarvoor heeft gedaan. In het algemeen kan dan worden gezegd, dat Calvijn de grens, heeft getrokken, eenerzijds tusschen Maat schappij en Kerk en anderzijds tusschen Maatschappij en Staat. lijkt dan op water, alleen smaakt het niet naar bier, maar naar oud-roest en een moddersloot. Dat de autoriteiten daar niets aan doen en de aanleg van een water leiding in die buurt almaar uitstellen zal ik nu maar niet nader qualificeeren. Plannen zijn er wel, maar wat heb ben de bewoners aan plannen, laat het nu eens aangepakt worden. Straks treedt de vorst in en dan gaan die plannen weer op 'de lange Daan. Volgens die plannen zou er dan nu een waterleiding komen vanwege watergebrek bij brandgevaar. Al juichen de menschen in die buurt nu toe, dat de leiding komen zal. het argument is voor het gemeen tebestuur niet zeer verheffend, voor bluschwater, ja, maar voor drink water, al den tijd? Intusschen verlangen ze nu toch naar de waterleiding al brengt die dan maar bluschwater. Maar we hadden 't over Russen. De ster-correspondent van de N. R. C. (Dr. van Blankensteyn.) is een maand of vier jn Rusland en Siberië geweest en heeft daar een en ander wezen bezien. Hij schrijft over die reizen door Rusland en Si berië nu interessante brieven in de-N. R. C. waaraan we een en ander ont- leenen. Was vroeger de godsdienst in Rusland Grieksch-katholiek, thans zijn de menschen verplicht er de eeredienst van Lenin op na te hou den. En het moet gezegd, volgens de correspondent, dat de onverschil ligheid omtrent godsdienst bij het grootste deel der Russen, groot is. Maar ook heeft de Bolsjewistische tegeering, de sovjet al de eigendom men der gemeente in beslag geno men, zoomede al de kerken, waar nu eerst vergaderingen van de bolsje- wiki worden gehouden en dan als er nog tijd voor over blijft, ook de gemeente mag samenkomen. Verschillende verrassende staaltjes van het bijbrengen van verdervende beginselen, worden door den corres pondent genoemd. Men wilde van hooger hand, het vrijlaten van den arbortus provoca- f,-<' mp1" Drincirieële—*«denen tegen over de arbeiders rechtvaardigen. Nu moest het hem goed worden duide lijk gemaakt, welke denkbeelden daar toe den weg wezen en welke mid delen daarvoor geschikt waren. Wat deed men nu. In een fabriek wordt een vrouw onder beschuldiging gesteld van af drijving te hebben gepleegd. Er wordt nu een formeel proces op touw ge zet. De rechters worden door de ar beiders gekozen. Dagen lang trekt de rechtshandeling, waarbij beschul diging en verdediging met Russische welsprekendheid elkaar bestrijden, heel sterk de aandacht. De toeloop tot de zittingen is groot. Men spreekt ervan in de naaste omgeving en volgt de debatten, met een belangstelling, die men nu eenmaal steeds vindt voor Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand. Inbraak etc. Belast zich met aan en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen Ten eerste het leven der Maat schappij is onderscheiden van dat der kerk. Calvijn vond een maatschappij, die gekneld lag in den band der kerk. Bij Rome draagt de wereld een ongewijd karakter. Die wereld is profaan. De Satan heeft dat terrein totaal onheilig gemaakt. De kerk is het terrein van het geheiligde, het gewijde leven. Daar is de duivel uitgebannen. Bij de oude Gothische kerken, als bijv. de Domkerk, is dit symbolisch uitgebeeld. Drakenkoppen zitten aan den buitenkant, aan goten en dak lijsten afgebeeld, ten teeken .dat zijn macht slechts rijkt tot aan de muren van het heiligdom. Daarbinnen is zijn rijk uit. Al leen in de wereld viert Satan zijn triumphen. De wereld is ongewijd, met alles wat daartoe gerekend wordt, het ge wone natuurlijke leven. Wat nu werkelijk religieus wil zijn, moet gewijd worden. Om God recht te dienen, moet het terrein des natuurlijken levens verlaten worden en overgegaan worden op het terrein der Kerk. Daaruit is geboren de drang naar wereldontvluchting, het zich terug trekken in het gewijde leven van klooster en afzondering, (kluizenaars) In het celibaat, het afstand doen van het huwelijk, is vrijwillig de band aan de wereld afgesneden, om zich zelf als dienaar Gods geheel aan Zijn dienst te kunnen geven. Erkennen wij hierin een niet te Groote sorieering reiswekkers, ook met radium. H. W. SPIJKER - VAN WEEDESTRAAT 25. een crimineele cause célèbre1 Daarb" is de heele beschuldiging zooals ie dereen weet, gefingeerd. Maat de vorm dient om hartstochtelijke be langstelling te wekken voor de ge dachtewisseling Daarvoor was het heele geval op touw gezet. De denk beelden, die men propageeren wilde, heeft men de menigte nu geducht ingestampt, ze loopt er nu overtuigd mee rond en brengt ze in toe passing Op het gebied van den groot en kleinhandel verteld hij, al even frap pante staaltjes. Alle handel is in handen van de sovjet. Niemand mag iets verkoopen of koopen buiten de sovjet om. Aan de afdeeling handel zijn ech ter zoo ontzettend veel ambtenaren verbondenInkoopers, verkoopers, controleurs, boekhouders, directeuren enz. enz. dat de artikelen, welke er verkocht worden, schikbarend ^duur zijn. Bovendien beconcureeren de ver schillende winkels elkaar nog, maken heel dure reclame, en 't is alles de zelfde afdeeling handel. Nu be greep de sovjet regeering wel, dat het op die manier niet goed ging, en haalde er wat buitenlanders in, aan wie zij 't monopolie gaf om een of meer artikelen te verkoopen en ook te koopen, terwij), een gedeelte van den winst ook voor de sovjet zou zijn. Zoo zijn daar verschillenden ingehaald, die zulk een onderneming natuurlijk direct op commercieelen leest schoede, met veel lagere prij zen kwam en bovendien nog een zoet winstje in de wacht sleepte. Maar dan begon uit de vakvereen. het gekanker weer tegen buitenlan ders, dat zoovele trouwe bolsjewis ten aan die affaire een baantje zou den kunnen hebben enz. enz. moties worden aangenomen eil de buiten- landsche ondernemer wordt maar weer zonder meer uit de zaak gezet; ter- die onderneming weer heel hoóge koopprijzen heeft en bovendien nog met verlies werkt. Een ander voorbeeld is ven een Duitsche onderneming in Rusland. Deze was door de Russische regee- ting opgedragen toezicht te oefenen op het gewicht en de kwaliteit van het graan, dat naar het buitenland zou worden uitgevoerd. Deze onder neming waarborgt den kooper, dat beide in orde zijn. De strenge con trole, door deze Mij. uitgeoefend is den Russischen graanhandel dan ook zeer te stade gekomen en heeft haar ouden roem nagenoeg terug gegeven. Beide partijen zijn zeer tevreden, ook de Duitschers, want ze verdie nen groote sommen met een betrek kelijk klein aantal beambten. Volgens voorschrift werken bij die Mij. ook een paar jonge communis ten. Na een half jaar reeds meenen zij het werk voldoende te kennen. Zij kloppen aan bij de partij. Waarom is het noodig buitenlan ders milioenen te laten verdienen, zij verdienen 60 roebel in de maand en willen voor hetzelfde salaris de geheele zaak drijven en zoodoende millioenen besparen. De partij maakt er werk van en volkscommissarissen welke de hoofdleiding hebben schrik ken er van. Als ge zes jaar, in plaats van 6 maanden daar gewerkt had, zouden we willen gelooven, dat ge het ken- det, maar nu De partij neemt het „natuurlijk" op voor de jongelui en de volks commissarissen haalden bakzeil. De onderschatten drang naar heiliging des levens, toch heeft dit beginsel groote schade gedaan aan het uni- verseele menschenleven. Hoe goed bedoeld, heeft het kloos terleven vele edele geesten aan de maatschappij ontnomen, al ontkennen wij niet, dat de arbeid van vele kloos terlingen van groote waarde is geweest. Toch is der wereld veel goed zout ontnomen. Wil het leven der Maatschappij weer goed worden, dan kan dit alleen als het volkomen staat in dienst van van de kerk, moet het kerkelijk wor- den. Zoo leert de kerk van Rome en daartegen ging mede de strijd van Calvijn. Uit dit beginsel vloeide voort dat de kunst kerkelijk gemaakt moest worden. In de middeleeuwen, zoo goed als Toorop nu. De gilden waren kerkelijk geregeld, de Volksfeesten stonden onder ker kelijke regeling, Carneval kerkmis enz. Met den Staat was het niet anders. Uit datzelfde beginsel vloeide voort de wereldlijke macht van den Paus. In het machtige sociale werk van de R. K. Kerk vinden wij in het instituut van de geestelijke adviseurs en der kerkelijke organisaties ditzelfde be ginsel terug. Volkomen konsekwent. Zoo vond Calvijn de Maatschap pij en zijn verdienste is geweest, dat hij het maatschappelijke leven heeft vrijgemaakt. Het grondbeginsel zijner levensbe schouwing gaf ook hier de richting aan. Alles is er uitsluitend om God <véyen ae leiding bij de Mij. en na weinige maanden lag dat zoo mooie en goed georganiseerde bedrijf in elkaar tot groote schade ook voor de Russische schatkist. Zoolang daar de regeering, zoo vele personen buiten haar naar de oogen moet zien en met zooveel zwakheden in de partij moet rekening houden, kan Rusland niet tot eco nomische ontplooing komen en is het van Engeland en van elk ander land gewoon dwaasheid, die menschen met leeningen te helpen. Die leenin gen worden eerstens niet goed aan- OOOOOOOOOOttOOO O ROOKT EEN j-v voor de winteravonden s'Ow5' 8. 10. 12, 15 en 20 ct. O gewend en tweedens is de terugbe taling daarvan heel apocrief, gezien het verleden der bolsjewiki. De bekwame schrijver constateert dan dat de vrijheid van beweging van een volkscommissaris als nihil is. Een meikever met een draadje aan z'n poot, 't welk door een jongen of meisje wordt vastgehouden, heeft meer vrijheid van beweging dan een volkscommissaris in Moskou. De Nieuweweg. Hiermede bedoel ik niet de Nieuwe Weg in Soest maar de nieuwe lucht weg naar Indië. De drie vliegers zijn He vorige week vertrokken met een in Nederland ge bouwd vliegtuig. 't Is een grootsch^ onderneming, waar veel moed, durf, wijs beleid en tact biite pas komen zullen. Indien zij êcffitei' zuTRn siagen, is de aerge- lijkheid van een vaste verbinding met Indië per vliegtuig volstrekt niet uit gesloten, al" zal het dan nog wel voorloopig zijn voor post en lichte vrachten. Deze kloeke kerels verdienen in elk geval onze belangstelling op bun tocht, die hoofdzakelijk over land gaat. Alleen bij Konstantinopel en Malakka moeten ze een stukje zee oversteken. Dez^ vliegers dragen er nu eens in waarheid toe bij onze Nederland- sche naam in het buitenland hoog te houden en met eere te doen noe men, meer als een bokser of een voetballer. (Bovenstaande was reeds de vorige week geschreven en kon door het raadsverslag niet geplaatst worden.) Wie deze week echter de plaats van Braakenziek in de Amsterdammer zag, zou ongetwijfeld gezegd hebben hoe mooi en hoe raak. Cornelis Houtman, de ontdekker van den zeeweg naar Indië, wordt er afgebeeld, turende naar het vliegtuig naar Indië, en zegt dan: Kranige kerels, om ook een nieuwen weg naar Indië te zoeken en dat, net als ik, zonder Rijkssteun Burgem. Grothestraat. Drogist - Ged. Opticien aanzetten 5 cent per stuk. Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. te eeren en Hem té dienen. Niets wat God gemaakt heeft, is ongewijd. Het leven is in zichzelf niet boos, evenmin als de natuur van zichzelf zondig is. Alleen de zonde zelf, zij is van en in zichzelf boos en ver derft waarmede zij in aanraking komt. Overal dringt de zonde in. Wat aan zichzelf wordt overgelaten, wordt door haar bedorven. Is het leven der wereld alzoo be dorven. nochthans is het in de al gemeene genade Gods niet aan Satan overgelaten. Neen een Christen heeft de taak ook op het terrein van het natuur lijke leven voor de Eere zijns Gods te leven, te midden der wereld voor Hem te leven in arbeid, bedrijf en beroep, in wetenschap en kunst. Want eenmaal zal, als het Jerusalem Gods van den nieuwen Hemel op de nieuwe Aarde nederdaalt, van de Volken die zalig worden, de heer lijkheid er de eer der Volken daarin worden gebracht. Soli Deo Gloria.

Soester Courant | 1924 | | pagina 1