AntMeiparel CO RY LUYT Piano Leerares Woningbureau G. J. SMIT - (ONS BOEKENHUIS) A. BENNING's VERKOOPHUIS Nu koml de tijd weer aan Roomboter, uraagl onze n.50 oer h.l. Anihracieinojf 2,25 per H.L. P. MAN Steenhofstr.5-Tel.S45 Wekkersin alle prijzen D. F. VOIGT Gillettemesjes J. van Asch STEENEN. 3e Jaargang No. 42 Gecontroleerde oplaag 2700 exemplaren. Verzending per post. Zaterdag 18 October 1924 soEmnoajw™ Gratis Christelijk Weekblad voor Soestdijk, Soest, Soesterberg en omgeving. Redactie-AdresC. F. W. RIETVELD - Talmalaan 28 Ingezonden stukken en vragen voor diverse rubrieken tot Woensdagavond. Adres te Soesterberg: C. VAN DAM, Zeisterstraat 15. Uitgave en druk: Van Weedestraat 15 - Soestdijk - Telef. 181 ADVERTENTIËN van 1-5 regels f0.75. Iedere regel meer f0.15. Bij contract groote korting Advertenties tot Vrijdagmorgen. Te Soesterberg tot Donderdag 12 uur Filiaal Baarn - Soest voor kachelzeiljes, kachelhaakjes, kachelplaten, poken, tangen, petroleumkachels enz. enz. Voor de lange avonden ruime keuze kinderspelen, tooverlantaarnplaatjes enz. voor de verleende plaatsruimte ver blijven wij J. BAARS, Rijksambtenaar. DIRK LUB, Onderwijzer. S'berg, 14 Oct. '24. Het gemeentebestuur van Soest contra Ged. Staten. Men zal zich herinneren, dat de werkloosheidsbestrijding van provin- ciewege een onderwerp van bespre king heeft uitgemaakt in de zomer- zitting van Prov. Staten. Daarbij kwam ook ter sprake de ontginning (bebossching) van een terrein van 58 H.A. in de gemeente Soest, waar omtrent de onderhandelingen tusschen Ged. Staten en het gemeentebestuur van Soest, tot geen resultaat hadden geleid. Daarna kwam de zaak in de ge meenteraadsvergadering van Soest ter sprake. Naar aanleiding van het gespro kene in deze Raadzitting van de ge meente Soest, stelde het v. d. Staten lid J. v. d. Brink, uit Baarn, de vol gende schriftelijke vragen aan Gede puteerde Staten: le. Zijn Ged. Staten bereid aan de Satenleden een zoo volledig mo gelijk verslag uit te brengen betref fende de gevoerde onderhandelingen met de gemeente Soest, met de be trekking tot de beschikbaarstelling van grond voor provinciale werkver schaffing. 2e. Achten Ged. Staten het niet gewenscht dit verslag in de pers te publiceeren, opdat aan een ieder dui delijk blijke, in hoeverre de beschul diging van onjuiste mededeelingen aan de Staten, door het Lid van Gede puteerden, den heer van Andel, waar heid bevat? 3e. Zijn Ged. Staten bereid, ge zien mede de toezegging van den Com- raisearis der Koningin, dat nadere on derhandelingen -wellicht nog het ge volg kunnen zijn, met de gemeente Soest nader overleg te plegen inza ke het beschikbaar stellen van grond, voor provinciale werkverschaffing en van hun zijde alles te doen wat mo gelijk is, om dit overleg tot een gun stig resultaat te leiden, zulks vooral met het oog op de werkloosheids bestrijding in het komende wintersei zoen Ged. Staten hebben thans op die vragen het volgende geantwoord: Ad. 1De besprekingen in de Raads vergadering der gemeente Soest over de tusschen die gemeente en ons Col lege gevoerde onderhandelingen om trent beschikbaarstelling van grond door die gemeente, ten behoeve van de provinciale werkverschaffing, zijn blijkbaar het gevolg van een onvol ledig verslag dat door sommige cou ranten is gegeven van de mededee lingen, welke aangaande deze aange legenheid, door ons College in de j.1. gatenzitting zijn gedaan. Ons Colle ge meent daarom, dat het ontstane misverstand zal zijn opgehelderd na lezing van het Verkort Verslag der handelingen van de Provinciale Staten van evenvermelde zitting, voor zoover dit op dit standpunt betrekking heeft. Ad. 2. Na de beantwoording van vraag 1 zal het duidelijk zijn, dat ons college het niet noodig acht, eenig verslag in de pers te publi ceeren. Ad. 3. Naar ons is gebleken, is door den commissaris der Koningin geenerlei toezegging gedaan, omtrent het weder opvatten der onderhande lingen met de gemeente Soest. Wel verklaarde deze zich bereid het in de conferentie besprokene ter kennis van ons college te brengen, waardoor wellicht de mogelijkheid tot nader overleg zou openstaan. D - kennis neming van het besprokene heeft ech ter onze zienswijze niet veranderd. Mocht evenwel het Gemeentebe stuur van Soest blijk geven het zij nerzijds ingenomen standpunt te wil len wijzigen, dan zijn wij bereid an dere voorstellen te doen. ten einde zoo noodig de beschikking te ver krijgen ovet de onderwerpelijke ter- teinen voor de provinciale werkver schaffing". Wees niet onbezonnen bi] het koopen van doch zegt steeds: Geef mij maar: Ingezonden stukken. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie. Nu de nieuwe^asse-indeeiing, welke aan het bezoldigingsbesluit voor rijksambtenaren en onderwijzers is toegevoegd wordt gepubliceerd, vremgt elk belanghebbende zich af, waalom de ambtenaren c.s. te Soest worden ten achter gesteld bij hun collega's te Amersfoort, Zeist, Baarn, De Bilt enz. Vermoedelijk meent men in Den Haag op het Ministerie van Finan ciën, dat Soest een of ander achter lijk laridbouwdorp ergens aan de Eem is, waar het leven zeer knus, goedkoop verloopt. Men schijnt daar niet te weten, dat Soest de laatste jaren uitgroeide tot een aanzienlijke gemeente, waar belastingen, huishuren, aankoop le vensmiddelen enz, eer hooger dan lager blijken dan bij haar zusieren rondom. Natuurlijk zal het bestuur onzer gemeente met bekwamen spoed ge protesteerd hebben tegen deze ach teruitzetting van een klein deel der burgerij, temeer omdat rangschikking in de 3e klas voor onze gemeente een grievende achterstelling bij haar buren beteekent. Maar bovendien lijkt het ons plicht, dat de ambtenaren en onderwijzers zelf de hand aan den ploeg slaan en protesteeren tegen een om niets te rechtvaardigen salaris- korting. Mochten er daarom belang hebbenden zijn, die het met onder- geteekenden eens zijn, zoo ontvangen zij gaarne bericht of bewijs van in stemming ten einde „baat of geen baat", een actie op touw te zetten ter gunstige wijziging van de klasse- indeeling. M. de R. U onzen hartelijken dank HET CALVINISME. Beteekenis voor het sociale leven. II Hierin ligt mede de onverganïftly beteekenis van Calvijn, dat hij leer der algemeene genade Gods heel ontwikkeld. God heeft de wereld niet aan Satan overgeleverd, integendeel alles wat Hij schiep, schiep hij tot Zijn eer, om Hem te dienen, op de plaats waar God zelf het gesteld heeft. Door de reformatie van de zestien de eeuw is de druk van de Kerk opgeheven, waardoor alles weer vrij is gemaakt, ook het leven der Maat schappij. Op de plaats waar God den mensch gesteld heeft, daar zal hij Hem heb ben te dienen, te leven tot 's Heeren verheerlijking. Zeker elk waar Christen kent de plaats der afzondering, de stille binnen kamer, waar hij in ootmoed verkeert met zijn God, niettemin staat hii rechtop in het volle menschenleven, strijdende den goeden strijd des ge loofs, dat geheele leven opeischende voor de eere zijns Konings. Van verstrekkende beteekenis zij; deze beginselen geweest voor de vrije ontwikkeling van het Maat schappelijke leven. Het rente-verbod van Rome i:. door Galvijn verbroken, waardoor nieuwe banen zijn geopend voor han del en verkeer. St. Nlcolaasfeest 1924. Geachte Redactie. Gaarne zagen'ondergeteekenden de volgende regelen in Uw blad geplaatst. Evenals voorgaande jaren, hebben de afdeeling Soest der S.D.A.P., de moderne Bouwvakarbeiders en de af deeling Spoor en Trampersoneel het initiatief genomen, tot het houden van een Kinder St. Nicolaasfeest. Alhoewel, van bovengenoemde ver- eenigingen uitgaande, worden kin deren van andersdenkenden eveneens en op gelijken voet tot dit feest toe gelaten. Waar de commissie met de uitvoe ring belast, gaarne die dag voor de kleinen onvergeetelijk wil maken, spreekt het van zelf, dat dit met groote kosten gepaard gaat. Weliswaar, wordt dit voor een ge deelte gevonden uit de contributien en gelden door genoemde vereenigingen beschikbaar gesteld, doch dit is nog in geen verhouding tot de te maken uitgaven. Geeft naar krachteniedere gave, hoe gering ook, wordt gaarne aan vaard, terwijl Uw loon, de dank der kinderen zij. Onderstaande commissieleden ne men gaarne onder verantwoording giften in ontvangst en geven alle.ge- wenschte inlichtingen, terwijl bij hen aanvrage tot deelname voor de kin deren kan geschieden. Met dank aan de Redactie. De comm. voornoemd, W. F. H. Busch, Voorz. Braamweg 14 J. A. v. Hunnik, Secr. Hartweg 13 Mevr. C. Besselsen-Nijhof, Pennmresse, Beetzlaan 97 Mevr. C. W. Brugge de Jong, Beetzlaan 95 H. Lustig, Beetzlaan 84 H. Poldervaart, Driehoeksweg 12 Soest October 1924.' De bloei van ons land op handels gebied is mede te danken aan de invloed van het Calvinisme. Nergens is het sociale leven rijker ontwikkeld, dan in- die landen waar het Calvinistisch beginsel de grond slag heeft gelegd voor de vrije ont wikkeling der maatschappelijke ver houdingen. onder de erkenning van de souvereiniteit Gods. Tal van burgelijke deugden zijn daardoor tot ontwikkeling gekomen. Niet vrij van God, maar vrij van de Kerk, alleen gewillig buigende voor de ordeningen des Heeren ook voor het sociale leven, trekt-het Calvinisme de grens tusschen het kerkelijke en maatschappelijke leven, waarin het in eigen sfeer, en in eigen plaats zijn taak heeft te vervullen. De Kerk haar eigen taak om het licht der Eeuwigheid te doen schijnen in deze wereld, nochthans zonder het leven der schepping Gods te binden en te overheerschen. Rest ons nu nog de grens aan te geven tusschen Staat en Maatschappij waarbij wij dan tevens willen zien welke de taak is van den Staat om het leven der Maatschappij tot de gewenschte ontwikkeling te brengen. De werkzaamheid van Staat en Maatschappij liggen beide op het terrein van het natuurlijke, het uni- verseele menschenleven. Er is echter zooals wij reeds eer- Diploma M. t.'b. d. T. Voor beginnenden en verge vorderde. Nieuweweg 98 - Soest NEERBOSCH. Leden van den kousenbond voor „Neerbosch" worden er even aan herinnerd, dat Mevr. Brans-Wijtman weer gaarne vóór 1 Dec. een flinke verzameling hoopt te ontvangen, op dat wij de inrichting tegen Kerstmis kunnen verblijden en helpen in de zorg voor de komende wintermaan den. AFGELUISTERD. Piet. Goeden avond. Klaas 1 Klaas. Komter in Piet; zoo heb je de reis weer eens aanvaard? P. Ja hoor; de vorige week heb ik gezegd, dat ik je. weer eens gauw op zou komen zoeken en nu van avond dacht ik, nou mot het maar es gebeuren. KI. Nou, komter nou in, blijf nou maar niet aan de deur staanwacht, ik zal je fiets wel even in 't schuur tje zettenzie zoo, die is bezorgd en gaat het nog goed met je gezin? P. Ja gelukkig, hoor, "we zijn door Gods goedheid nog allen gezond en wel en hooren ook van onze familie in Amsterdam, Rotterdam, Zwolle. Nijmegen enz. niets dan goede berichten. KI. Ja, jij hebt er zoo wat verspreid wonen. P. M'n vrouw heeft 9 broers en zusters, en ik zelf 5 en ze wonen zo?5wat naar alle windstreken heen zeer voordeelig te stoken bij matige koude. Verders alle andere soorten brand stoffen volgens de verzonden prijs courant. Soest, Tel. 103. Baarn, Tel. 274 en 83 der opmerkten een wezenlijk, een principieel onderscheid. Het karakter van den Staat is mechanisch, dat van de Maatschappij organisch. Dit vaststellende, is beider bestaan tevens te onderscheiden. In het paradijs vond het maatschap pelijke leven van den aanvang af zijn bestaan en voortgaande ontwik keling. De Staat was er onbekend. Geen ander gezag, dan de wille Gods was daar geldig. Ware de zonde niet storend en verwoestend tusschen getreden, het gezag van den Staat zou volstrekt overbodig zijn geweest. Om der zonde wil, ter beteugeling van de doorwerking van het kwaad, is de overheid van Godswege in gesteld. Het maatschappelijke leven is der halve het vrije leven, zooals het in de schepping is gegeven, het leven van °den Staat is het dwangleven, hetwelk met zijn autoriteit het sociale leven steunt en leidt en tot zelfstandige ontwikkeling brengt. Dat leven vrij laat, waar hetzelf de krachten heeft om tot bloei te komen, maar regelend en zoo noodig dwingend tusschen treedt, zoo de harmonische groei drijgt onder te gaan in zondigen strijd. De Calvinist erkent alzoo terdege de bemoeienis van de overheid om door bestel van recht en wet regelen te stellen voor het maatschappelijke leven, onder beding dat deze regelin- verspreid. Maar dat neemt niet weg, dat we toch in geregelde ver binding met elkaar staan. KIZeg Piet d'r was van de week een aardig debat aan de hand, op het werk. D'r is bij ons een 'nieuwe knecht gekomen uit Hil versum en die heeft wat in z'n doosje hoor, sjonge, sjonge, 't is een lust om daar naar te luisteren, 't Is een man var.-de Anti-revolu tionairen, net als ('ij. P. Zoo, dus nu bei je niet meer de KI. Nee hoor, gelukkig niet. maar je begrijpt dat Janus, die rooie, al gauw met hem slaags was. P. En waar liep dat gesprek of debat over? KI. Ja. het begon over kippen houen en de duurte van het voer en het slechte leggen van de kippen, daar zat ik met Bertus, zoo heet die nieuwe knecht, over te praten, en toen stak ineens Janus z'n grooten mond erin en zei„da's Colijn z'n schuld" P. Wat heeft die nu met die eieren- leggerij van de kippen te maken? KI. Nou; mot je hooren, Bertus en ik schoten in de lach en Janus stond ons net an te kijken, of ie zeggen wou„watte stumperds, dat ze dat nou nog niet snappen". P. Dat kan ik me zoo begrijpen, zoo echt welbewust! KI. Nou toen zei Bertus ook tegen Janus: „Wat heeft Colijn dan an die kippen gedaan?" „Heeft ie de afvoerweg voor de afgewerkte eie ren soms afgesloten?" Toen schreeuwde Janus: „Colijn wil d'r een nieuwe tarief-wet mee betalen". Een nieuwe tariefwet? zei Bertus, hoe kom je daar an Das een wet zei Janus, met een tarief voor 't voer van de kippen en voor alles en voor sigaren. P. Wat een grapjas! KI. En toen heeft Bertus hem even op z'n nummer gezet. P. Ik ben nieuwsgierig geworden, wat ie wel gezegd heeft. KI. 'k Zal probeeren, of ik 't nog kan navertellen. Hij begon met te zeggen, dat er geen sprake van was, om kip gen slechts dienen om de krachten der vrije maatschappij tot gezonde, dat is tot harmonische ontwikkeling te brengen. Ten aanzien hiervan heeft zich in de geschiedenis der voorafgaande eeuwen een diepgaand verschil ge openbaard in Calvinistische en Lu- thersche landen. Wat niet tot de Kerk behoorde liet Luther liggen, daarmede bemoeide hij zich niet. „Das gehort aufs Rathaus" zei Luther en liet dat over aan de zorgen van den Staat. Zie maar naar Duitsch- land. Het begrip der Staat is daar bijna alles overheerschend geworden. Daar regeerde de man met de pet, alles werd er „gemaszregelt." De ambte narij heeft er steeds gebloeid. Het vrije scheppingsleven komt dan onder het werktuigelijk opgelegde gezag van de overheid. Het loopt uit op staatsbemoeiing in alles. Een streven dat wij ook terugvinden in het socialisme van dezen tijd, in zijn eischen van socialisatie enz. De Staats- souvereiniteit is er het gevolg van; het vrije leven wordt geknecht en het rijke menschenleven wordt gemaakt tot het slechtste wat er van te maken is, een machinaal fungeerende eenheid, waarin alle levens-energie wordt ge- bluscht. Kant het Calvinisme zich eenerzijds tegen de souvereiniteit van den Staat, evenzeer verwerpt zij de Volkssouve- reiniteit. De heerschappij van de penvoer en alles en dan sigaren ook nog eens met een extra tarief te belasten of de bestaande tarie ven te verhoogen. Er was door Min. Colijn voorgesteld, een her ziening van de tariefwet, waardoor enkele artikelen zelfs minder belast worden, anderen daarentegen zwaar der. Die artikelen die zwaarder zullen belast worden, over 't alge meen met 3 pCt. zijn óf luxe arti kelen, óf afgewerkte producten, wel ke evengoed of nog beter in ons eigen land kunnen vervaardigd wor den, als in het buitenland. Als ze in 't eigen land vervaardigd worden, dan hebben vele menschen daar aan werk, waardoor van zelf de werkloosheid verminderd. P. Die Bertus heeft het goed gezien en gezegd ook. KI. Toen zei Janus, dat hem dat niets schelen kon, want dan most die Calvijn de werkloozen maar betalen en die centen daarvoor most ie dan maar halen, waar ze zaten, bij de boergassies. Toen zei Bertus weer, we zijn nu toch over kippen bezig, daar heeft die par tijgenoot van jou, wethouder de Miranda van Amsterdam, een mooi boekje over geschreven. P. Kolossaal, had hij dat ook gele zen? Nou dan zal Janus er wel van langs gehad hebben. KI. Nou of tie, Maar Janus wist van niks, of hij deed of tie van niks wist, maar dat heeft Bertus hem toen even uit de doekjes gedaan. Toen indertijd Colijn. met die sa laris-verlaging kwam, schreeuwden de rooien moord en brand, Wi- baut kwam met een plan, door Schaper warm aanbevolen, waar je nou echter niks meer van hoort. Affijn, dat is natuurlijk nogal gochem van die rooien, want ze begrepen zelfs wel, dat het een plan van niks was. P. Ja, dat is inderdaad waar KIEn toen hebben ze meetings belegd en daar hebben ze Colijn uitgescholden, met de gemeenste scheldwoorden en ze hebben hem uitgemaakt voor al wat leelijk was, ze zijn nou nog schor van het schreeuwen, zei Bertus, en ziedaar, nou komt de Amsterdamsche wet houder de Miranda met z'n boekje. Die gaat daarin te keer tegen het "^oropatelleivAian het groepsbelang. Hij ziet ervan komen, dat de loo- nen van het personeel in gemeente dienst ook verlaagd zullen moeten worden en dat hij niet aangezien wil worden voor een looncommis- missaris van de S.D.A.P. maar dat hij als wethouder het publiek be lang zal behartigen en dat is nog wat anders, dan uitsluitend arbei dersbelangen. Maar, o wee, daar mede was ie aan het lighuisje van de S.D.A.P. geraakt. Eerst hadden ze op Colijn gescholden en de leiders hadden braaf meegedaan, ja, hadden hun volgelingen de scheldwoorden voorgezegden nou schelden ze de Miranda net zoo uit. Op 'n vergadering van het partijbestuur heeft men zelfs een motie ingediend, dat die drie rooie Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Groote sorteering reiswekkers, ook met radium. H. W. SPIJKER - VAN WEEDESTRAAT 25. Amsterdamsche wethouders, direct moesten aftreden. Die motie is ver worpen en nu is de heet gebakerde m'nheer Stenhuis, de voorzitter van het N. V. V. afgetreden, 't Ligt wel zoo'n beetje voor de hand, zei Bertus, dat hij bedoelde motie had voorgesteld. P. Ja, die meening had ik ook. Kijk eens Klaas, de strijd, die nu ont brand is, is niet nieuw, maar over al, waar de vakvereeniging zich met politiek gaat bemoeien en de politiek in de vakbeweging wordt gehaald, moet het tot conflicten als deze komen. Straks zullen ze nu voorstellen, dat het rijk, de overheid des lands, de loonen vast stelt van de verschillende arbei ders en beambten in gemeentedienst, dan kunnen ze met z'n allen weer gaan afgeven en schelden op Co lijn en Ruys en dan was meteen de eenheid weer hersteld in de partijmaar we zullen ze aan zien komen, laten ze d'r boontjes zelf maar doppen. KI. Nou Janus stond net te kijken of tie 't in Keulen hoorden on- weeren; eindelijk" zei hij; nou die m'nheer de Miranda, mot er ook met z'n pooten afblijven, van de loonen, die zal de vakvereeniging wel vaststellen. P. Nou, nou!II KI. Ja, zoo zei hij 't, maar Bertus zei direct: Juist, Janus, jij hebt het goed begrepen, 't is '11 strijd om de macht; wie er in de S.D.A.P. de lakens zal uitdeelen, de poli' tieke partij of de vakbeweging. De Miranda en Dr. v. d. Waerden hebben zich reeds voor de politieke partij als No. 1 uitgesproken, Sten huis c.s. is natuurlijk juist contra, die wil zelf, voor de vakbeweging de teugels in handen hebben en als dit conflict niet spoedig wordt opgelost of in de doofpot wordt gedaan, zie ik de S.D.A.P. nog ia tv.'cean ocisc-.K En met het in tweeën vallen van de S.D.A.P. worden vanzelf de communisten versterkt en daar hoef je 't nu heusch niet op aan te sturen, zoodat ik maar zeggen wil, dat ik heusch niet wensch, dat de S.D.A.P. door de splijtzwam ver teerd wordt. Maar we hebben 't nu maar eens te hooi en te gras over een paar onderwerpen gehad, ik was nu ei genlijk gekomen om eens over de tariefwet te praten, maar, nu is 't daarvoor te laat, dus gegroet Klaas, het beste hoor, tot een volgende keer. KI. Dag Piet, misschien kom ik dan wel weer eens bij jou. P. 't Is goed hoor, je bent altijd welkom. LUISTERVINK. Verzekeringen Brand. Inbraak etc. Belast zich met aan en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen Maatschappij over den Staat. Dat botsingen niet uitblijven leert ons de geschiedenis en te verwonderen behoeft dit niet, wijl de gebieden van Staat en Maatschappij zoo nauw verwant zijn, dat zij als het ware dikwijls over elkander heenschuiven. Vooral deze omstandigheden deden Calvijn de waarde en noodzakelijk heid inzien van de „Magistrates In- feriores", de vertegenwoordiging van het volk bij de overheid. Het parlementaire stelsel heeft dan ook daartoe vooral gezegend gewerkt, dat het leven der Maatschappij zich vrijer heeft kunnen oatwikkelen, dan in vorige eeuwen onder de absolute macht van vorsten en overheden. Erkennen wij dus niettemin dat het noodig kan zijn dat de Staat be schermend tusschen beide komt om het sociale leven tot bloei te brengen, deze tusschenkomst zal niet verder mogen gaan tot de organische ont wikkeling van de maatschappelijke krachten voor haren taak gereed zijn. Het is er mee als met een jonge, pas geplante boom. Ter bescherming zet men er wel een hekje om. Zoodra is echter de boom sterk genoeg om deze bescherming te ontberen of zij wordt weggenomen, wijl zij anders den groei maar belemmeren zou. Als Calvinist gaat ons ideaal uit naar een vrije Maatschappij, waarin naar het Woord van God niet ieder voor zich heeft, maar waarin allen elkanders leden zijn. Daarom hebben wij geen vrede met is voor Crocussen, Sneeuwklokjes, Aconieten enz. Bij een latere planting kan men goede resultaten bereiken; bij tijdige planting en goed materiaal is men vrijwel verzekerd van een een goede bloei. De behandeling van bolgewassen is niet moeielijk, maar men moet toch op eenige zaken acht geven. Gebruikt men ze voor potcultuur, dan nemen we liefst een grondmengsel vermengd met eenig grof zand. De neus van de bol moet dan even boven de aarde uitkomen. Stevig de aarde in de pot aandrukken en daarna aan gieten. Daarna graaft men de potten hoogstens 1 d.M. diep onder de aarde, welke men bedekken kan met een laagje turfmolm of blad, om ook bij de potten te kunnen komen als het gaat vriezen. Einde Januari graaft men ze op en zet ze eerst in een koel vertrek; na verloop van een paar dagen kun nen ze in de warmte worden geplaatst vooral dan zorgen, dat de aarde vol doende vochtig blijft. Crocussen vragen in hoofdzaak dezelfde behandeling, doch kan men half Januari al opgraven, daarna een lichte maar koele standplaats geven; in ieder geval zoo ver mogelijk van de kachel. Ook Scilla siberica en Druifjes (Muscari borioïdes) kunnen op dezelf de manier behandeld worden. Vroeg planten is ook voor deze soorten gewenscht. Een lief plantje, dat we echter niet zoo veel in de tuinen zien als we zouden wenschen, is de Winter- aconiet (Eranthis hiemalis). Wanneer deze lentebode wat meer werd aan geplant, zou menige tuin een zonnig plekje meer vormen. Dit is dan ook de reden, waarom we meenden de aandacht op de Winter-aconiet te moeten vestigen. Dc tijd va:, het -planten van deze goedkoope knolletjes is nu aangebro ken. Men behoeft ze maar 8 centi meter diep in den grond te leggen, om nog deze winter van de bloemen te genieten. Het aardigste is er pol letjes van te vormen, 3, 5 of 7 van die knolletjes, onregelmatig verspreid in het gras, voldoen in den bloei zeer. Ook kunnen ze onder en tusschen heesters een plaatsje vinden, waar een goudgeel kleedje van onze Aconiet zoo goed onder staat, vooral wan neer de zon er op schijnt. TUINBOUW. Bollen zetten. Wil men in het vroege voorjaar genot hebben van bloeiende bolge wassen, dan dient er nu voor gezorgd te worden, deze te planten, of, in dien men ze voor kamergebruik wenscht, ze nu op te potten. De meeste bollen passen zich gemakkelijk aan en gelukt het ook nog aleens, wanneer men er wat later mee is. Toch is het goed, als het kan Nar cissen, Tulpen en Hijacinthen in het laatst van September of begin October te planten, wat ook van veel den klassestrijd. Naar Calvinistisch beginsel zijn alle menschen voor God gelijk en is het recht van den arbeider even heilig als dat van den patroon. De opbouw onzer samenleving naar dit ideaal moet dus ons deel zijn. Door de zonde is de volle ver- wezelijking daarvan in dit leven on bereikbaar. Alleen door de weder- baring des Geestes in Christus in be ginsel weer mogelijk. Als Calvinisten eischen wij bet Volksleven op zich te buigen onder het recht Gods. Dat niet ieder voor zich, maar allen in organisch samen leven, als één lichaam, ieder met eigen functie, met eigen recht en eigen waarde, als beelddrager Gods, leven zullen naar den wil van God. Als souverein erkennen wij slechts Eén, n.1. God. Het gezag van de overheid als Gods dienaresse erkennen wij om het kwaad te straffen en het goede te beschermen, maar voorts zij het leven der Maatschappij vrij in zijn ontwikkeling. Daarom steunen wij als Calvinisten de organisatie van alle Maatschappe lijke groepen, onverschillig of het organisaties zijn van arbeiders of patroons van handel of industrie, onder beding dat zij zich onderwerpen aan het Woord Gods. Hierin ligt uitsluitend de rechts grond voor alle Christelijk sociale organistie. De grondwet voor het Koninkrijk Gods, moer ook zijn de grondwet Burgem. Grothestraat. Drogist - Ged. Opticien aanzetten 5 cent per stuk. Eerste Soester Electr. Brillenslijperij. KERKPAD Z.Z., 9 SOEST Handel in alle soorten Opslagplaats GROOTE MELM. voor het sociale leven. God lief te hebben boven alles en de naasten als ons zelvèn. Hebben wij alzoo getracht het terrein af te bakenen waarop de drieërlei levenssfeer zich behoort te houden, het kan niet uitblijven dat botsingen tusschen die zullen voor komen. Ook in de geschiedenis van ons Volk zijn de voorbeelden voor het grijpen. Als de Staat zich bemoeit en met macht optreedt op het terrein der Kerk, dan is in den strijd om de vrijheid van geweten die dwang af geschud. Heeft de Staat zich bemoeid en is hij dwingend opgetreden In de taak van de vrije Maatschappij, als bijv. in den schoolstrijd, dan heeft de uit komst bewezen, dat het niet ongestraft onwettige banden kon aanleggen. Naar ons ideaal behooren daarom krachtens ons Calvinistisch beginsel, in den Staat te zijn een vrije Kerk en een vrije Maatschappij.

Soester Courant | 1924 | | pagina 1