Souter Courant voor Soest en Omgeving Nieuws- en AdvertentiolM isnstaids-Oredietbtnk S6ESI D. F. Volgt Wan den Berg C° Alle No. 43 0 i Uitgever G. v. d. BOVENKA MP Soestdijk, LIPSL.ADEN ©et Iraeasseepirsgen, Oepo®ïto's KABHEggreROftigEre Gero-ZHver THEEZEEFJES vanaf f 2.00 11 Gero-Zilver LEKBAKJES vanaf f 1.25 11 H. W. SPIJKER - Vari Weedestraat 25 f O i 31 etlem® sjes FOTOGRAFIE ATELIER „MODERN" KUNSTLICHT-OPNAMEN <Ju3i^naipl©m SS Soest - Qndergrondsche Brand-lnbraakvrije Kluis - n Twaalfde Jaargang Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur v SOESTER Zaterdag 25 Oct. 1324 ADVERTENTIËN Van 1-5 regels 75 et. Elke regel meer 15 ct. Qroote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. Telef. 37, Van Weedestraat 37 t.o. den Heer Haremaker «GELEGENHEID TOT HET HUREN VAN ma XN ONZE SAFE-INRICHTING BSE52SESH De tariefwet in de Kamer. Heftige bestrijding. Weinig nieuwe gezichtspunten. Reeds in ons vorig parlementair over zicht gaven wij den aanvang van de met ongeduld verbeide debatten inzake de tariefwet weer. En nadat de heer Oud (v. d.) met veel verve zijn betoog ein digde met de woorden „een herziening van de tariefwet is alleen toelaatbaar als fiscale maatregel, met vermijding van iedere protectionistische tendenz, daaraan voldoet dit voorstel niet", ver kreeg de heer Vliegen (s.d.a.p.) een aandachtig gehoor om zijn standpunt uiteen te zetten. Ook deze spreker toonde de protectionistische strekking van het ontwerp aan, terwijl ook hij een duurder worden van het leven voorzag. Prof. van Gijn toonde in een keurig verzorgd betoog aan, dat het doel van de tariefwet nu niet meer is om tot verlaging der belastingen te komen, doch om uit te komen, zonder al te veel te bezuinigen. Hij achtte re- pressaille van het buitenland niet uit gesloten. En met verheffing van stem, zich tot den minister wendend, riep hij uitGij minister, durft niet uit te komen voor het protectionistische karakter van het voorstel. De minister bleef onverstoorbaar notities maken en lachte eens witjes. Van protectie is geen werkverruiming te verwachten, voer de professor voort. Het slot van het liedje was, dat ook deze spreker het voorstel onaanneme lijk verklaarde. Des ^Donderdags zette de oppositie haar aanvallen voort. De socialistische landbouwman, de heer Hiemstra wees natuurlijk op de voor den land- en tuinbouw nadeelige gevolgen, waarop Dr. v. Ravensteijn de communistische gevoelens vertolkte, zeggende dat zui ver politieke overwegingen tot de ta- riefverhooging hebben geleid. Hij achtte het onjuist, dat de directe belastingen te zwaar voor de bourgeoisie zouden zijn. Die belastingen zijn wel te hoog: doch alleen voor de niet bezittende klasse. Spr. achtte het voorstel een aanslag op de welvaart en het geluk van het volk. Vervolgens wees ook de heer De Boer (platteland) op de pro tectionistische gevaar en de nadeelen voor den landbouw, waarna Mr. Dres- selhuis aan het woord kwam. De leider van de Vrijheidsbond hekelde in de eerste plaats de ingewikkeldheid van het nieuwe systeem, waarbij hij de niet zoozeer ontstellende, dan wel karakte ristieke mededeeling deed, dat men naar niet minder dan 7 maatstaven zal moeten nagaan, of een doodgewone wateremmer belast is minister Colijn vond Deze sprak Woensdag over het ver band tusschen den financieelen toe stand en het ontwerp, het denkbeeld om de wet tijdelijk te doen werken. Doch hierover in een volgende be schouwing. Veel nieuws hebben ondertusschen de debatten niet naar voren gebracht. Alleen heeft de overtuiging vaster voet gekregen, dat het den minister wel niet licht gelukken zal, de klove die hem van de opositie scheidt, te over bruggen. POLITICUS. ti»®»©»®®®®®©®®®®©©®*®®®®1 ©s'oggssfï - ©gsïiesen aanzetten 5 cent per stuk Eerste Soester Electrische Brillensüjperij Burgem. Grothestr. 28 - Soestdijk Rijks-depot voor Post- en Rentezegels Pubiicatiën BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis dat de voor dit jaar opgemaakte lijst, bevattende de namen der inwoners die voor het verleenen van inkwartiering en onder houd in aanmerking komen, met aan duiding van de mate, waarin ieder hun ner, naar gelang van de beschikbare ruimte zijner woning en van de gebou wen en getimmerten voor stalling bruik baar, geacht wordt daarin te kunnen voorzien, vanaf 18 October tot 1 Nov. ter secretarie aan de afd. militaire zaken ter inzage is nedergelegd. Omtrent het indienen van bezwaren worden inlichtingen gegeven ter secre tarie. Soest, 16 October 1924. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De-Burgemeester J. BATENBURG. P. P. DE BEAUFORT Mijnheer de Redacteur. Befeeïd verzoekt ondergeteekende een plaatsje in Uw blad, waarvoor bij voor baat beleefd dank. Onder „ingezonden" komt in het num mer van 18 Oct. een stuk voor van „Een Belastingbetaler" onder het hoofd „Twee onderwerpen die in Soest thans vrijwel het gesprek van den dag vormen". „Een Belastingbetaler" houdt zeker nog al van aandikken, want de aanvrage van de Woningstichting „Patrimonium" om een obligatie-leening te plaatsen zoo geweldig besproken wordt, mag worden betwijfeld. Overigens schijnt „Een Belastingbe- tater" nogal van insinueeren te houden, althans zonder de zaken en feiten te kennen, hetgeen ook uit zijn verder ngezonden blijkt, spreekt hij het schul dig over de aanvrage uit. 't Ligt niet, Mijnheer de Redacteur, in mijn bedoeling in Uw blad de vragen te onzenuwen die „Een Belastingbetaler" stelt, vragen die voor het grootste ge deelte niets met de aanvrage uitstaande hebben. Wat ik echter wel wil, is, „Een Belastingbetaler" uit te noodigen mij te laten weten wanneer hij in de gelegen heid is, een bezoek af te leggen ten mijnen huize, opdat de rust van „Een Belastingbetaler" weer kan worden her steld door hem de cijfers te toonen waaruit het zal blijken dat de garantie, indien ze wordt verleend, aan „Een Belastingbetaler" geen cent aan belasting zal gaan kosten. U nogmaals dankend Mijnheer de Redacteur, verblijft gaarne Hoogachtend, D. HOOLWERF Adm. Woningst. „Patrimonium" Heuvelweg 18, Soest café de Op een avond der vorige week ver telde mij den Heer van Vugt, dat de wethouder van den Berg hem verzocht had, althans aangeraden, om ingeval BiuiB*gB»»l5gtoB Sftanai of niet. Zelfs het grappig en moest er om lachen. De-heer Dressel- huis verklaarde verder nog dat de re geering een belasting oplegt aan groe pen van de bevolking, die het niet kunnen betalen. Want ongeveer de helft van de artikelen in het ontwerp ge noemd worden in ons land vervaardigd Het volk zal dus oneindig veel meer dan 15 millioen moeten betalen, wel 40, 50 of 60 millioen. Wanneer de re geering er in slaagt, dit ontwerp in het staatsblad te brengen, besloot spr. zal dit een van de zwakste en zwartste plekken zijn van haar beleid Na deze krasse uitlating kwam de eerste spreker van rechts aan het woord, Dr. Lovink (ch. h.) was de gelukkige. Zijn betoog werd herhaalde malen door uitroepen van prof. v. Gijn onderbro ken, die Spr.'s beweringen zelfs non sens noemde. Dr. Lovink achtte hei nog niet zoo zeker, dat het leven duur der zou worden en ried aan om dat af te wachten, welke raad den heer Ebels den uitroep ontlokte, dat het dan te laat zou zijn. De heer Snoeck Henckemans (ch.h.) gaf Vrijdags daarop als zijn meening te kennen, dat door de herziening onze handelspolitiek niet gewijzigd wordt. En hij hield de Kamer daarbij een heerlijk kluifje voor, dat er erg ver leidelijk uitzag. Want, zeide hij, mis schien kan de regeering overwegen, om in 1925 eenige millioenen van de hoogere tariefsopbrengst te gebruiken om de ambtenaarssalarissen niet verder te verlagen Prachtige toekomstmuziek. De heeren Hermans (r.k.) en Fles- kens, van Vuuren en Monte Verloren (a.r.) verdedigden voor een weinig be zette kamer het ontwerp, waarbij de heer Fleskens het antieke schrikbeeld van de valutaconcurrentie van stal haalde, daarbij meteen indirect het protectionistische karakter van het ont werp toegevend. Suze Oroeneweg en dr. V. der Waerden (s.d.a.p.) zeiden ten slotte nog iets tegen en de heer Smeenk (a.r.) nog iets voor, zoodat dezen dag, de zitting eerst om 6 uur eindigde, met een dankbetuiging van minister Colijn aan de verdedigers van het ontwerp. Nu het antwoord van den minister. GEBORENAlbert, z. v. E. Pieper en en N. Kamphorst Adrianus Wil helmus, z. v. C. v. d. Leden en A. M. Pleister Johan Hendrik Ja- cob, z. v. H. H. v. Hitten en W. C. Beumker Pieter Louis, z. v. P. J. v. d. Schoor en L. C. Bruins Rutger, z. v. L. v. Schalm en H. Guliker Gerredina, d. van G. Beek en A. Kraaij. ONDERTROUWD: G. J. Wiggermans met G. Maassen J. Verboom met C. Schimmel J. v. Dijk met H. Reijerse C. Koops met M. Konzen. GETROUWD: Huibertus Huigen met M. E. Wiltems - A. P. Hoogeveen met C. A. de Jong H. Hols met W. Bouwman A. J. J. de Ruiter met J. Kraaikamp. OVERLEDENA. Hartman, oud 49 jaren, echtgenoot van M. Hagen. KERKDWARSSTRAAT 15 SOI Atelier dagelijks geopend - Ook Zondags Familiegroepsn - Bruidsportretten VERGRÖOTIIISëNI Snsg@:z©srï«S©«'» Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. HOE PASSEER IK MIJN VRIJEN TIJD L.S. Weet Gij, dat in Uwe omgeving een mooie gelegenheid bestaat, om de lange winteravonden, die weer aangebroken zijn, op nuttige en aangenamen wijze door te brengen? Waar Soesterberg zeker niet te veel kan aanbieden voor bovengenoemd doel, zal deze mededeeling U waarschijnlijk zeer welkom zijn. Welke die gelegenheid dan is? Door de Openb. Leesz. en Bibliothee- ken zijn in verschillende plaatsen corres pondentschappen opgericht, teneinde tegemoet te komen aan het verlangen naar ontwikkeling en ontspanning, dat ook daar bestaat. Zoo heeft de O. L. B. te Amersfoort een Corresp. o.a. te Soesterberg. Elke week op bepaalde uren, worden daar boeken, door de leden aangevraagd en uitgeleend. Een uitgebreide Catalogus, bevattende vele honderden boeken op allerlei gebied, staat hen daarbij ten dienste. In Soest, waar het Corresp. thans 112 leden telt, werden in 1923 niet minder dan 3519 boeken uitgeleend Geeft U nog heden op bij den heer A. W. de Radder, Verl. Postweg 3, en voor f 1.50 Jfijt Gij lid tot 31 Dec. 1925. f Het Bestuur der O. L. B. te Amersfoort. van een door hem te exploiteeren autobusdienst iets komen mocht, de daarvoor benoodigde benzine niet van 'Seluerbcxk tt betrekken.-— - Toen ik over een dergelijk optreden van een wethouder, qua wethouder, tegenover van Vugt, en eenige oogen- blikken later tegenover eenige geloof waardige heeren mijn groote verwon dering uitsprak, bleek het mij, dat be doelde heeren daarvan reeds door van Vugt op de hoogte waren gesteld. Ten minste ze betuigden tegenover mij hun spijt, dat van Vugt het ook aan mij verteld had. Liever ware het hun ge weest van Vugt tegenover mij daarover gezwegen had, ook al, omdat zoo'n voorval „wettig" en „overtuigend" zeer moeilijk te bewijzen is en al dergelijk gedoe het aanzien der gemeente Soest niet beter maakte; overtuigd als zij waren, dat wanneer puntje bij paaltje komt, zoo iets door den regel toch wordt ontkend, zooals dan ook in de laatste raadszitting gebleken is. Nie mand meer dan ik zelf was daarvan overtuigd, waarom ik mij dan ook den volgenden ochtend naar den Heer van Vugt begaf om hem te vragen of er misschien nog getuigen bij waren ge weest. Inderdaad bleek dit het geval te zijn. De wethouder had het gezegd bijzijn van den Heer Bruns, com pagnon van den Heer van Vugt, wo nende te Amsterdam. Ik verzocht van Vugt, wanneer hij zijn compagnon sprak hem te willen vragen of hij dit zou kunnen getuigen, hetwelk hij mij be loofde. Het toeval wilde, dat ik den vol genden dag, toen ik mij per auto naar Amsterdam begaf, den heer van Vugt op straat ontmoette, bij welke gele genheid mij de kwestie te binnen schoot en ik hem vroeg of hij soms voornemens was naar Amsterdam te gaan. Dit bleek inderdaad het geval te zijn en noodigde ik den Heer van Vugt uit mede te rijden. Onderweg beloofde hij mij met zijn compagnon er over te zullen spreken, waarna ik met den Heer van Vugt afsprak hem weder voor de thuisreis te zullen af halen des middags om 5 uur uit café de Berenbijt te Amsterdam, Amsteldijk. Ook dat geschiedde. Ik reed om iets na 5 uur voor café de Berenbijt, bleef in mijn wagen zitten en enkele oogen- blikken daarna kwam de Heer v. Vugt door zijn compagnon den Heer Bruns gevolgd naar buiten en stelde mij zoo doende in de gelegenheid met den Heer Bruns kennis te maken. Natuurlijk vroeg ik enkele oogenblikken na mijn begroeting aan den Heer Bruns of hij zich de bewuste uitlating herinnerde, waarop deze mij antwoordde „Ja zeker mijnheer Selderbeek, dat heeft de wet houder van den Berg gezegd". Ik vroeg hem bij die gelegenheid of ik ingeval het noodig mocht zijn er op kon rekenen beide heeren dat ten alle tijden en tegenover ieder zouden willen getuigen. Daarop werd mij door den Heer Bruns als volgt geantwoord „Mijnheer Selderbeek, wat gezegd is, is gezegd en wat waar is, blijft waar. Dus ten alle tijden hoor, anders is mijn naam geen Bruns, als het op de waarheid aankomt, al moet ik dan I dwars door dien boom heen", (hij wees op een dikken boom voor Berenbijt staande). Wel zou ik U willen verzoeken er nog even mee te wachten tot de raadsvergadering is geweest, omdat hij ons natuurlijk meer schade afs voordeel kan berokkenen. In een der daarop volgende dagen besprak ik het voorval met het raads lid Endendijk, dewelke er natuurlijk zijn afkeuring over uitsprak, temeer omdat ik door afsluiting van een groot afnamecontract de benzine 2 tot 3 cent per liter goedkooper leveren kan dan de door den wethouder aangerade le verancier en door een dergelijke han deling de gemeente dus indirect bena deeld zou kunnen worden. 3. v. in geval de gemeente met een exploitant een contract zou afsluiten waarbij de winst of verlies als basis genomen zou worden. Daar het voor het raadslid Epdendijk vaststond, ik hem de waar heid had verteld, immers het was door den heer van Vugt niet onder stoelen ot" banken gestoken, gezien zijn ver halen aan de heeren bovenbedoeld, achtte deze de zaak blijkbaar belang rijk genoeg haar in de laatste raads vergadering ter sprake te brengen. Echter, wat voor den insider vooruit A vaststond, geschiedde, de wethouder ontkende pertinent, „es ist nicht wahr", onz. enz. Nu ja dat is meer voorge komen. De wethouder daagde den Heer Endendijk uit onmiddellijk na de ver gadering naar den zegsman of zegs lieden toe te gaan. waarmede de Heer Endendijk van harte en direct instemde. Dat de wethouder zich onmiddellijk na de vergadering uit de voeten maakte, zal wel gekomen zijn doordat hij aan zijn afspraak met den Heer Endendijk o'p dat moment niet meer dacht. Ten nfinste de Heer Endendijk sprak on middellijk na de vergadering zijn ver- vjj&ndering over die spoorlooze ver- djwijning tegen mij uit. Ik antwoordde hem daarop, dat hij moest bedenken, 'int de wethouder meer aan zijn hoofd ljeft. Dit werd ook door den Heer udendijk beaamd, waarom hij mij dan v.ïftTó.c.ht^hepi een briefje te be- geri met" de vérklaring dér beide .eeren zegslieden. Niet twijfelende aan de oprechtheid des heeren Vugt en Bruns, temeer omdat ze mij meerdere malen hadden ze toch daar hun inkoopen zouden doen waar het voor hun het voordeeligst was en zij zich ook overi gens in hun particuliere belangen niet aan banden lieten leggen door een wethouder, rekende ik er op, zij mij het verlangde schriftelijke bewijs direct zouden geven. Het kwam echter anders uit. Toen ik 's avonds de beide heeren van Vugt en Bruns in het café van eerstgenoemde ontmoette en hun om het bovenbedoelde briefje vroeg, be kwam ik ongeveer woordelijk het volgend antwoord Mijnheer Selderbeek, al die heeren van de Raad, waarvoor U dat briefje noodig hebt, kunnen hier komen zullen wij het hun zeggen, maar een briefje afgeven om dien wethouder nog meer in den hoek te drukken dan hij hedenmiddag al gedaan is, geven wij niet. Temeer nog, omdat onze zaak nog niet geheel en al van de baan is en wij hem zoolang hij wethouder is, noodig hebben. Ook hebben wij vorige week aan reclame, drukwerk en proef rijden een onkosten gemaakt van ongeveer f300.die U toch zeker wel zult begrijpen, wij niet betalen in geval er van onze dienst niets komt, daar zullen wij eerst den wethouder nog voor laten zorgen. Toen ik de beide heeren zeide dat, indien ze mij het door mij verlangde schriftelijke bewijs niet gaven, ik de zaak publiek zou maken, werd mij nog door een hunner geantwoord„Indien U dat doet alvorens wij voor onze gemaakte onkosten gedekt zijn, dan kunt U ver zekerd zijn, dat wij alles zullen ont kennen". Ik leg dit hier bij voorbaat even vast, op dat ik de heeren die moeite kan besparen. Hoe ik dat zou moeten begrijpen en of de wethouder zich door beloften of anderzins zoo danig heeft vastgelegd, dat de heeren daarop eenig recht kunnen doen gelden, is voor mij "tot op heden een raadsel. Ik heb het noodig gevonden naar aanleiding der interpelatie des heeren Endendijk, het gansche verloop van dit onverkwiklijke zaakje even bekend te maken en dank daarom den uit gever der „Soester" voor zijn wel willendheid, dat hij mij de plaatsruimte daarvoor in zijn blad heeft willen afstaan. W. F. SELDERBEEK. TELEF. 1E3 Worden zonder bemerking vastgesteld. 2. Adres van J. Kraaijenbrink, Jr. GEiaEEMTERAAO VERSLAG van de vergadering, gehou den 21 October 1924, des middags te 2 uur. Voorzitter de Burgemeester. Alle leden aanwezig. De vergadering wordt geopend met lezing van het gebed door den Secretaris. Aan de orde komt: 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. alhier, verzoekende goedkeuring van het ontworpen wegenplan tusschen den Dalweg en de Talmalaan. Burgemeester en Wethouders deelen mede, zich met het rapport van den gemeentearchitect te kunnen vereenigen, alsmede met het advies der commissie voor het uitbreidingsplan en stellen voor het plan goed te keuren. Het maakt een onderdeel uit van het ontwerp-Uitbrei- dingsplan en draagt de goedkeuring weg van Architect Kuijpers. De heer De Koning brengt het volgen de in het midden Alvorens tot eenige bepaalde vergun ning door den Raad wordt besloten, is het m.i. noodig te weten, of adressant d e exploitant in deze is, dan wel of hij handelt namens principalen of mededeel genoten. Mochten er wellicht bezwaren zijn de namen dier andere heeren in het openbaar te noemen, dan zullen die zeker vervallen, wanneer daartoe een oogenblik de deuren worden gesloten. Mijn belangstelling geldt natuurlijk niet den persoon van adressant of van diens principalen of deelgenoten, doch wel wat aangaat hun stabiliteit en kapi taalkracht. Er is bij mij gegronde vrees, dat ingeval deze groote en kostbare onderneming door gemis aan stabiliteit of genoegzaam kapitaal niet geheel kan worden uitge voerd, de gemeente wederom verrijkt wordt met een triest complex van wegen zonder huizen of waar dan de willekeu rige bouw van enkele huizen de triestig- iieid'nog" wol dl veigroui. Het geldt hier toch een plan, waarmede een der mooiste deelen van Soest gemoeid is en wat door dit plan, ook al wordt het geheel uitgevoerd, onher stelbaar geschonden wordt. Slechts voor een villapark is dat deel bijzonder geschikt in de naaste omgeving is daarnaar danook met verschillenden uitslag ge streefd. In het onderwerpelijk plan wordt ook wel gesproken van een villapark, doch afgaande op de teekening, is het noch villa, noch park. Het is niet anders dan een aaneenschakeling van kleine perceelen, waarop zeer waarschijnlijk slechts dubbele huisjes kunnen gezet worden, ten minste indien men eenige grond wil overhouden voor een beschei den stadstuintje. Deze onderneming gaat Soest begifti gen met een complex dicht bijeen gebouwde kleine huisjes, te groot voor een arbeider, te klein voor hen, die zich de weelde van een villa kunnen veroor loven. Aan de hand der voorgestelde verkaveling met perceelen van plm. 20 M. mag ik deze conclusie toch zeker wel trekken. Het is te bejammeren, dat het Gemeen tebestuur in deze niet voldoende macht bezit om beschadiging van een der mooiste punten van deze gemeente te beletten. Zelfs moet het Gemeentebestuur, die onmiddellijk aangrenzende gronden in exploitatie heeft, den concurrent helpen bij diens streven om te concurreeren, terwijl degenen, die in den omtrek grootere huizen bouwden en daardoor laat ik zeggen ongewild bijdroegen tot een schoon aspeet, hun perceelen in waarde zien minderen. Om bovengenoemde redenen en ook omdat liet hier een gewone handelson derneming geldt, zal ik er niet voor te vinden zijn mijn stem te geven aan bijzonder gemakkelijke betalingsvoor waarden. Er is wel voorgespiegeld dat door deze onderneming 200 gezinnen zich kunnen vestigen, doch dat is slechts een groot risico. Huizen van de soort, die op het onderwerpelijke wegenplan zullen verrijzen, worden door de ge- heele gemeente heen voortdurend ge bouwd. Een gemeentebelang zou ik er slechts in kunnen zien wanneer het een villapark werd dan wel dat men er een modern aangelegd dorp van maakte voor den behoorlijk gesitueerden arbei der. Aan deze beide categoriën van huizen is in onze gemeente bepaald behoefte. Een en ander meende ik in het mid den te moeten brengen in verband met de latere beslissing aangaande de stor tingen voor aanleg en onderhoud van dezen nieuwen weg, benevens aangaande de soort der bestrating. macht houden over de uitvoering. De heer Foeken staat aan de zijde van B. en YV., die, naar wij uit de dis cussie kunnen opmaken voor goed keuring zijn. Spr. meent ook, dat over de verkaveling nader overleg kan ge pleegd worden, maar vreest op delicaat terrein te komen als hier ingegaan werd op den wensch vau den heer de Koning inzake onderzoek der finantieele gesteld heid der aanvragers. B. en W. zullen zich wel overtuigd hebben, dat het met de betalingen in orde is. Ook onder schrijft Spr. niet de vrees voor een ontsiering van dit gedeelte der gemeente door den bouw van de voorgestelde huizen en herinnerd er aan dat destijds door den raad een groote tusschen- ruimte werd vastgesteld voor te bouwen huizen op den Eng. Trouwens B. en W. en ook de raad hebben 't in hun handen regelend op te treden. Weth. van EIten zegt, dat 't met de betalingsvoorwaarden in orde is, Er kan niets gebeuren zoolang er niet gestort is. Spr. meent dat goedkeuring van dit plan een gemeentebelang is. Er komt tevens veel werk, vooral grondwerk. Spr. wijst ook in verband hiermede op de aanliggende gemeentegrond en voor ziet door wegenaanleg stijging der waarde. Bij een onderhoud met de ondernemers over de te bouwen huizen werd medegedeeld, dat het plan is ge- goeee burgerstandswoningen te zetten, zooals die in Juliana- en Sophialaan staan. De Voorzitter wil er nog aan toevoe gen, dat wij hier nog geen goedgekeurd uiibr^idi^splan hebben Toen _dan. ook- dit voorstel bij B. en W. inkwam meen den zij zonder den heer Kuijpers niet te mogen laten beslissen, daar het hier om een ingrijpende verandering en een mooi gedeelte van Soest gaat. Met de zen, die ook de kaart teekende, is de zaak van alle kanten bekeken en geen enkel bezwaar, ook niet uit een schoon heidsoogpunt, doet zich voor. Wat het financieele aangaat, B. en W. zijn hier van zich wel degelijk bewust, maar de tijd was te kort. In de volgende ver gadering hopen zij te komen met voor stellen omtrent de wijze waarop de bedragen betaald moeten worden. De heer Scheffer maakt er attent op, dat naar dit soort woningen vraag is. Dit complex met zijn vele woningen zal onze belasting aanmerkelijk kunnen verlagen. (Gelach). Mevr. Droste heeft bezwaar tegen zooveel wegen. In elke raadszitting heeft men 't over wegen, maar de oude wor den verwaarloosd. Spr. wijst op de wegen bij Soestduinen Plasweg enz., waar 't meer dan treurig is. En nu komt er weer een vraag om wegen. De Voorzitter voelt zich rijk, nu hij Mevr. Droste kan wijzen op de inmid dels in het leven geroepen verordening op aanleg en onderhoud van wegen, waardoor een wegenfonds gevormd wordt ten behoeve van particulieren, n.I. voor aanleg en voor onderhoud. Wij staan nu veel sterker. De heer Van Eek wijst even op een onbillijkheid in de regeling der onder houdskosten, waarmede rekening zal gehouden worden. Thans worden aldaar nieuw aangelegde wegen stuk gereden door de zware vrachten van bouw materiaal. Wethouder Van Elten en de Voorzitter lichtten aan de hand van de kaart nog eens de aanvraag toe, merken op dat de grond in vollen eigendom aan de gemeente wordt overgedragen, behalve een klein stukje waarvan de Ned. Spw. Mij. eigenaresse is, maar waarover onderhandelingen zijn aangeknoopt en dat er niets tegen kan zijn straat voor straat onderhanden te nemen. B. en W. hopen dan later met voorstellen betref fende het grondwerk en de beplanting te komen. De heer Endendijk spreekt den wensch uit, dat zooveel mogelijk dit werk door Soesters gedaan zal worden. Zonder hoofdelijke stemming wordt alom conform besloten. De heer Endendijk deelt niet zoo zeer die bezwaren, Afgedacht van de verkaveling, waarover nog gesproken dient te worden, alsmede over verdere details, wil Spr. gaarne zijn stem voor dit plan geven, daar hij ipeent, dat der gelijke ondernemingen niet tegen gewerkt moeten worden. B. en W. blijven immers 3. Aanbieding en vaststelling van de balans van het Grondbedrijf over 1923. De heer Foeken het woord vragende zecht het volgende: M. de V. Ik heb geen bemerking op de rekening van het Grondbedrijf. Het Fiat" van een accountant is voor mij voldoende. Toch geven de cijfergroepe- ringen mij aanleiding een en ander onder de aandacht van den Raad te brengen. Ik zie, M. de V., dat er een totaal schuld was van f276.318,48 per 31 December. Tegenover dat passief staat o.m. het volgende activa:

Soester Courant | 1924 | | pagina 1