LAPORTE Co i W. P. J. VENEMA! REISCRED1ETBRIEVEN BUITENL. CHEQUES* VREEMD BANKPAPIER; MUNTSPECIËN f BAGAGE-VERZEKERING f Hoestsiropen voor Kinderen VELASQUES F. H. KR00NSBERG IIEERËN- EN DAMES- KLEERMAKERIJ t EMMALAAN 10 b/h. JULIAKAPLEIN J TE LEF. lOO Ruime voorraad Winterstoffen Complex Julianaplein f 43362.28 Spoorstr. 199831.96 Soesterb.str. f 39724.93 Soeslduinen f 43513.62 f 183170.48 Wat de verkoop der terreinen betreft, bemerk ik, dat alleen van het complex |ulianaplein is verkocht in 1923 en dat het daarvoor ontvangen bedrag, vermin derd met de gemaakte winst slechts 8V2 is van het totaal bezit. Dit resultaat, M. de V., is m.i. een gevolg van verkeerde grondpolitiek. Een particuliere onderneming zou de eerste jaren trachten zooveel mogelijk tegen aannemelijke prijzen te verkoopen om de rentelast te verminderen en reserve te maken. Dat hier voor een waarde van 183 duizend Gulden buiten de exploitatiesfeer werd gehouden acht ik een groote fout. Ook over 1924 is alléén van het complex Julianaplein verkocht en al 't andere is gebleven zoo 't was. Ik kan mij begrijpen, M. de V., dat de wethouder, die deze afdeeling had, en zelf op het Julianaplein woont, het meest voelde voor die omgeving, maar dat had toch geen aanleiding mogen zijn om een bezit van bijna twee ton in andere complexen geen aandacht waardig te keuren. Ik hoop, M. de V., dat de Raad zoo spoedig mogelijk zal breken met deze verkeerde grondpolitiek, want anders zal ons het Grondbedrijf niet brengen de gunstige resultaten, die wij mochten verwachten. De heer De Koning erkennende dat Weth. v. d. Berg zijn eigen wasch wel zal drogen, betreurt het dat de heer Foeken een persoonlijk element in zijn betoog haalt. De heer Endendijk merkt op, dat het wel eens leek of B. en W. sterk tegen werkten als de Raad over exploitatie van terreinen dachtmisschien hadden B. en W. een ander inzicht, juist of niet juist. De heer De Koning zegt dat de be merking niet tegen het College is, en noemt ze onbillijk en onwaar. De heer Van Eek, als lid der betreffende Commissie, heeft de ondervinding opge daan, dat niet het College, maar de Raad nog al eens plannen afwimpelde. Als er aanvragen in kwamen bijv. voor Soest- duinen dan werd ook daar verkocht. Weth. v. d. Berg legt de insinuatie van den heer Foeken naast zich. Die grond V waarnaar gevraagd werd, werd verkocht. Het lag niet op den weg van ons zegt Spr. als joden te gaan vragen waarom neem je niet dit of dat stuk. Dat Spr. intusschen steeds moeite deed om de gewraakte terrein te verkoopen bewijst zijn mededeeling aan de heeren Make laars dat provisie toegekend werd en het verstrekken van schetskaartjes. De heer Foeken beantwoordt de vorige Sprekers,omtrent insinueerend te zijn geweest. {wiist_Qn__d Spoorstraat ter waarde van f 99.000 die waardeloos blijft leggen, een strop dreigt, want als grond niet in exploitatie wordt gebracht kan men niet verkoopen. Spr. haalt nog aan wat Mevr. Droste over het verwaarloozen der wegen bij Soest- duinen zeide, wijst op het ten laste van het grondbedrijf brengen der kosten onderhoud en blijft bij zijn meening dat hier een verkeerde grondpolitiek wordt gevoerd. De balans wordt daarop z. h. s. vast gesteld. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het ter hand nemen van de werkverschaffing in den a.s. winter en aanvrage van een crediet ter bestrij ding der kosten. De heer Van Eek de loonstaat ingezien hebbende waarvoor gehuwden f 15. voor ongehuwden f 10.per week staat uitgetrokken, acht het onbillijk, dat de vrijgezel bij den gehuwde zooveel in loon achter gesteld wordt Principieel is hij daar geheel tegen, maar omdat het hier werkverschaffing betreft, moet hij er zich bij neerleggen, doch f5.ver schil is te veel. Spr. vraagt ook, hoe 't gaat met den huurtoeslag en naar het loon van een ongehuwde Kostwinner. Weth. v. d. Berg antwoordt dat dit loon evenals het vorige jaar is. De heer Van Eek kan daarmede accoord gaan. Mevr. Droste is voor gelijk loon als men het zelfde werk doet. De heer Foeken merkt op dat het hier over werkverschaffing, doch niet over werkprestatie gaat, waarmede rekening moet gehouden en informeert naar den aanleg van een fietspad op de Soesterbergschestraatweg. De Voorzitter antwoordt zegt dat dit pad aan den anderen kant van Soest- duinen komt. De heer De Koning noemt het loon laag, misschien heelemaal te laag, maar 't kan nu eenmaal niet anders, daar het hier werkverschaffing betreft. Er mag dus wel degelijk onderscheid in loon zijn. De Voorzitter stemCtoe dat het loon laag is, maar men vergete niet, dat als dit werk uitbesteed werd het veel goed- kooper uitkomt, daar het dan door geschoolde menschen wordt verricht. Thans gaat het in een langzaam tempo, dat het werk duurder maakt. De heer Hilhorst kan zich met den aanleg van dit fietspad op den Soester- berger boulevard niet goed vereenigen, Er is daar al een mooi pad. Spr. wijst op wegen, die eerder dienen opgeknapt en op het aanleggen van een fietspad in de richting Amersfoort. De Voorzitter is 't wel eens met dezen Spr., maar een mooie verbinding met Soesterberg blijft voorloopig hoofdzaak. Een begin werd al gemaakt ook door den aanleg aldaar van een rijwielpad, maar een behoefte aan wandelpad wordt daar zeer gevoeld. De meeste leden achtten ^ulk een pad gewenscht, en keuren de voorstellen goed, alleen de heeren Hilhorst en v. d. Breemer stemden tegen. De Voorzitter deelde den heer v. d, Breerner op een desbetreffende vraag mede^it ook voor den Zwarten weg planqp tot verbetering zullen komen. Delicer Van Eek $telt als nu voor het l(»n van den ongehuwde op f 12.50 te brehgen. Als deze van zijn f 10. loon, f 10kostgeld moet geven houdt hij niets over. Ook over dit voorstel wordt nog heel wat van gedachten gewisseld, waarbij o.a. opgemerkt wordt dat vroeger de ongehuwde niet in aanmerking kwam, Maar de heer Van Eek vond slechts steun bij Mevr. Droste en den heer Besselsen, zoodat de voorgestelde loonen blijven. 5. Schrijven van den heer 1. Schulman alhier, verzoekende wijziging van het besluit van den Raad inzake verkoop van een strook grond langs de Anna Paulownalaan. De Voorzitter wijst op de betere condities waardoor een beter geheel verkregen wordt met aanplanting plaatsing van een schuttingen f250. De heer Foeken treedt in een nadere beschouwing over deze aanvraag den toestand daar ter plaatse, in het bijzonder wat de belangen betreft van den heer Luschen, huurder eener schuur als werkplaats aldaar, in verband met deze schutting. Spr. is niet zoo'n vriend van schuttingen. De heer Endendijk en ook de heer Van Eek spreken ongeveer in gelijken geest. De Voorzitter toelichtend zegt dat ook deze zaak van alle kanten bekeken moest worden, daar drieërlei belangen ver- eenigd dienden te worden. En Spr. meent dat een oplossing is gevonden die alle partijen n.I. gemeente, den heer lburg en de eigenaars van de aanliggende perceelen kan bevredigen. Spr. ver duidelijkt dit nader en merkt op dat deze laatste hunne eigendommen waarde zien toenemen. De schutting bbBMKIERSb» zal een hoogte van 21/» M. krijgen en wordt zooveel mogelijk gemaskeerd door beplanting, 't Is juist over deze schutting dat er nog al gesproken wordt over dit punt. De heer Foeken wil tegen vergoeding van een matige recognitie een uitweg aldaar doen aanbrengen bijv. door een paar deuren in de schutting ten gerieve van Luschen. En om Spr. stem te krij gen moet de schutting wat lager worden. De meeste leden zijn ook voor wat lagere schutting (alleen de heer Besselsen kan direct niet zoo medegaan, omdat zoo'n schutting de aanliggende huizen len zij voor de hoogte op 2 meter te bepalen, waarna de Raad zich met de voorstellen vereenigt. De heer Hilhorst, Besselsen en Foeken stemden tegen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot openbare verkooping van de ziekenbarak, en vaststelling van een desbetreffend besluit. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot inrichting van een ge deelte der tramremise tot autogarage ten dienste van Publieke Werken en aanvrage van een crediet. De heer Hilhorst verzocht meteen punt 11 te behandelen, waartegen geen bezwaar is. Deze Spr. kan zich met deze voorstellen niet vereenigen. Spr. wil mede in verband met de voorstellen om de brandweer aan den Lange Brinkweg onder te brengen, juist het tegenovergestelde willen voorstellen, n.1. de brandweer naar de tramremise en de garage naar den Brinkweg. Alles gaat dan uit van een centraal punt uit, wat ook beter is voor de contröle. Spr. wijst dan op de destijds gebouwden berg voor berging van hooi enz. die nooit gebruikt wordt en welks kap dienst kan doen voor een garage, waar voor men de te verkoopen ziekenbarak zou kunnen benutten, door deze erom te bouwen. Spr. meent dat dit geldbe sparing zal geven, daar de voorstellen van B. en W., die veel geld kosten, maar tijdelijk werk zal blijken te zijn door den groei der gemeente. Spr. geeft in overweging de zaak aan te houden en over zijn plan na te denken. De Voorzitter kan kort zijn in zijn antwoord. Een garage moet van steen zijn. De heer Hilhorst meent ook dan nog voordeeliger uit te zijn met zijn plannen. De raad gaat echter met de voor stellen van B. en W. mede. 7. Aanbieding van het rapport der bouwcommissie inzake het advies, geven door den heer W. A. Heijnings, om naast het raadhuis een brandweer centrale te stichten. Zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. De commissie kon zich zeer goed met het advies vereenigen. 8. Vaststelling van een besluit tot belegging van gelden. Vastgesteld. 9. Opnieuw vaststelling van een besluit tot het verhuren en een besluit tot het in erfpacht uitgeven van gemeentegrond, in verband met een schrijven van Ged. Staten. Vastgesteld. 10. Benoeming van een lid der com missie tot wering van schoolverzuim te Soesterberg wegens het niet aannemen der benoeming door den heer D. Lub. Met algemeene stemmen wordt be noemd de heer J. Nooder. .12. Adres van L. van Vugt en J. J, Bruns, verzoekende subsidie voor het exploiteeren van een motor-omnibus- dienst Baarn—Soest—Soesterberg, met voorstel van Burgemeester en Wethou ders. Indien de Raad een zoodanigen dienst van voldoende belang acht, stellet) B. en W. voor op het verzoek om een subsidie van f 4000.uit de gemeente kas met vrij gebruik der tramremise in te gaan, en den exploitant dezelfde voorwaarden op te leggen, welke de heer Schumacher zijn opgelegd gewor den. De heer Heijnings brengt het navol gende in het midden: M. de V. Dat voorstel is zeker'wel de meeste leden onverwacht op het dak gevallen en het spijt mij werkelijk dat ik daar mijn stem niet aan geven kan. Men vraagt zich dan ook afis het resultaat der met 300 Gld. betaalde lessen een subsidie voorstel van 4000 Gld.? Ik heb hier de dienstregeling van Van Geerestein waaruit blijkt dat hij evenveel ritten rijdt als vroeger door de Gemeentetram gereden werden. Van Geerestein heeft, en zeer terecht^ het vertrouwen van het publiek verworven. Hij rijdt rustig énop tijd. Van 'Van Geerestein is men zeker. Waarom zal men dan een ander op zijn verzoek maar direct 4000 Gld. subsidie gaan ver- leenen. Ik althans acht mij niet gerech tigd in zoo'n ruime mate over de geld middelen te beschikken. Is het niet beter eens af te wachten wat er uit deze vrije concurrentie geboren wordt dan een bevoordeeling van een die nog niets heeft bewezen boven een ander die door zijn rustig doorzettingsvermogen de sympatie der Soester bevolking heeft gewonnen énverdiend. Is die 4000 Gld. alleen voor de ver binding met Soesterberg M. de V. dan wordt die verbinding zeer zeker te duur betaald. De ondervinding heeft geleerd dat het hoofdzakelijk vervoer van Mili tairen van het Vliegkamp geldt. Wil men dat doen, goed, doch dan dient het verzoek voor subsidie gericht te worden tot den Minister van Oorlog en niet tot ons. Voor de enkele burger die van die dienst gebruik maakt is 'een zoo'n hooge subsidie voor de gemeente, niet gewettigd. Men zou dan ook -kun nen overwegen eenige subsidie voor Soesterberg toe te staan indien het Rijk er aan mede betaald. De heer De Koning zegt: M. de V. Wanneer het niet betrof het belang der verbinding tussghen Soesterberg en Soest te onderhouden, zou ik liever het particulier initiatief laten werken, zooals in andere gemeenten geschiedt. Er is in Soest een goede treinver binding tusschen de verschillende dee- len der gemeente; 15 maal per dag kan men vice versa reizen tusschen Niei^we- wegSoest en Soestdijk, tegen een bedrag niet veel verschillend metSdat hetwelk de bussen berekenen. De Spoorwegmaatschappij is een deel van Soest ter wille geweest wat betjreft het stoppen van alle treinen aan den Nieuweweg; we kunnen veronderstellen, dat, wanneer de Maatschappij bemejrkt, dat van de trein een druk gebruik 'ge maakt wordt, zij tot een concéBsie bereidt is. Uit de misere, die wij thans me^ autodienst gehad hebben,_i van B. en W., hetwelk bij monde vafl wethouder Van den Berg werd toege licht, n.1. om een subsidie vast te stellen na boekonderzoek en tot een door den Raad vast te stellen maximum, een beter lot verdiend had. Om die reden stel ik voor een subsidie van f 4000. te geven onder de volgende voorwaar den: le. de subsidie wordt verleend tot een maximum van jaar tot jaar, de eerste maal nadat de dienst één jaar goed heeft gefunctioneerd Wanneer ik in het vervolg van mijn betoog scherpe critiek zal laten hooren, dan is die dus M. de'V. niet allereerst gericht tegen B. en W., tenzij natuurlijk B. en W. alle daden van dezen Wet houder sanctioneeren. Allereerst wensch ik nog uitdrukkelijk vast te leggen dat deze Wethouder duplo verantwoordelijk is, primo omdat hij de afdeeling Bedrijven voor zijn rekening heeft genomen, secundo omdat hij alle studiemateriaal van anderen overboord heeft gegooid en geheel zelf standig is opgetreden. Met verwerping van verder strekkende voorstellen van de heeren Besselsen en Van Eek, werden in de vergadering van 6 Mei j.1. de voorstellen, mede op advies der tweede tramcommissie, aanvaard, en kreeg de Wethouder mandaat verder te handelen overeenkomstig de in die ver gadering vastgelegde hoofdpunten. Thans nu er nieuwe voorstellen zijn van B. en W., is het de tijd om eens na te gaan, wat de Wethouder met het hem gegeven mandaat heeft uitgevoerd, en in hoeverre het- in hem gestelde vertrouwen op teleurstelling is uitgeloopen. Ten eerste is thans gebleken, dat de Wethouder, toen hij den Raad aanbeval met Schumacher in zee te gaan, met absolute zekerheid wist, dat er geen cent kapitaaL was, alleen een getaxeerde inbreng, groot f2000.van Schumacher in een nog op te richten Vennootschap. Ten tweede is gebleken, dat er een toezegging was van deelname in het kapitaal, groot f 10000.op grond van de belofte van den heer Van den Berg, dat door hem als de zaak een paar maanden zou hebben geloopen f 30000.- zou worden geplaatst. Nu kan men gemakkelijk de deelne mers van te groot optimisme beschuldi gen, maar hier staan we voor het feit, dat de bankier, die de toezegging deed, tegelijk Wethouder was, waardoor van zelf een element van goede trouw werd verondersteld. Daarnaast is er echter het absoluut ontoelaatbare element, dat privebelangen van den heer Van den Berg, zoo intens samenvloeiden met gemeentebelangen en dat is M. de V. naar mijne overtuiging voor een groot deel de oorzaak der mislukking. Dat er in de gegeven omstandigheden privé geen zijde bij gesponnen werd, mogen we wel aannemen, maar dat was de opzet niet. Verloren heeft de heer Van den Berg niets. De risico droegen de deelnemers en de gemeente. In de vorige vergadering werd ge zegd, we hebben veel geleerd, en 't heeft ons geen geld gekost. Ik laat de moraal, die aan deze uitspraak tot grond slag ligt, voor wat ze is, mij is, 't niet hetzelfde, M. de V. of ik leer met de zekerheid, dat 't niet mij maar anderen geld kost, maar wat 't ons wel gekost heeft, dat is onze reputatie, en er is- nooit meer koren naar den S.D.A.P. molen gebracht dan in deze gemeente de laatste 5 maanden. Maar M. de V. is 't wel waar, dat 't ons geen geld gekost heeft. Wat staat er dan nu tegenover de duizenden, die ons de tram in liquidatie nog steeds kost? Niets, en nog eens niets, geen geen enkel direct of indirect voordeel, en, als de ter tafel liggende voorstellen gf^j^aangenomei^. dan staat 't gekocht, maar wat mij later werd mede gedeeld is treurig, n.1. dat in het huur koopcontract een bepijing was opgeno men dat een bepaald aardwezen persoon dus niet de gemeente flet recht had de overeenkomst op zijru naam te laten overschrijven, wanneer er stagnatie kwam in de betaling. Dat was dus wel een pracht garantie, en het resultaat? Toen er stagnatie kwam en de heer Van den Berg zijn belofte niet nakwam, werden twee andere personen naar voren ge bracht, exploitanten van een autobus dienst den HaagRijswijk, die echter f 3500.subsidie vroegen. Terwijl er biljetten werden rondgestrooid met de mededeeling, dat deze exploitanten in plaats van de „N.O.T.A.M." de volledige dienst zouden uitvoeren, ging de „N.O. T.A.M." failliet, en waar is nu het materie aal Daarvan profiteert nu zeker de dienst RijsyijkDen Haag, waarvan geldschieter is dezelfde persoon, die contractueel had laten vastleggen het recht van overname. Zoo werden dus niet de belangen van Soest gediend, maar die van een exploitant in den Haag, ten koste van Soest, een voorsprong van f8500.00, op twee groote bussen ging voor Soest verloren, en dan wordt nog beweerd, ,,'t heeft ons geen cent gekost" Maar er is meer M. de V. In punt 2 der besluiten van 6 Mei staat „Aan den heer Schumacher of aan nader te noemen Maatschappij of onder nemer te Soest, wordt ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders een subsidie toegekend van f 1000.00 per jaar". Het was den Raad medegedeeld, dat de affaire Schumacher zou worden ingebracht in de op te richten Maatschappij vandaar art. 2. Met wie is nu eigenlijk gecontracteerd M. de V. Met Schuma cher of met de N.O.T.A.M. Is 't niet 't eerste? Daardoor wordt 't nu ook duidelijk, waarom in de vorige regeling door den Wethouder werd voorgesteld Schumacher, dus niet de N.O.T.A.M. f 300 subsidie alsnog toe te kennen. Met groote meerderheid is het voorstel nog aanvaard, maar ik maak mij sterk, M. de V. dat niet één raadslid, uitgezonderd dan de Wethouder, anders heeft gedacht, dan dat deze toewijzing ten bate kwam van de onderneming en niet privé voor den heer Schumacher. Wat echter daarna nog gebeurd is M. de V. werpt al een zeer donkere schaduw op de motieven, die Wethouder Van den Berg hebben bewogen dat voorstel te doen. De heer Schumacher heeft zich persoonlijk bij mij beklaagd, dat hij gesommeerd is van dat bedrag f 180.00 beschikbaar te stellen ten bate van één der crediteuren het faillissement van de N.O.T.A.M. Ik heb den man gezegd, dat die subsidie hem persoonlijk niet toekwam, en dat hij dat bedrag zou opgeven aan den curator als vordering in den faillieten boedel, maar dat neemt niet weg, dat 't voor mij vaststaat, dat Wethouder Van den Berg de subsidie heeft doorgedreven om één der crediteuren van de N.O.T.A.M. te vrijwaren voor schade en privé daarvan 10% te genieten. Zoo werd ons het schromelijk verzuim in het contract nog benut om de gemeente partij te stellen ten opzichte van bevoor rechting van schuldeischers in een faillis- Mijnhardt's Borsthoningsiroop f 0.60 Mijnhardt's Thijmsiroepf 0.75 Anga-siroop (bij Kinkhoest) f 1.75 Bij Apothekers en Drogisten. 2e. bij eindiging van het boekjaar staat de ondernemer een boekonder zoek toe door een daartoe door B. en W. aan te wijzen deskundige; 3e. blijkt, dat winst is gemaakt, dan wordt de subsidie met die winst verminderd. De heer Endendijk is 't haast woor delijk met den heer ;Heijnings eens. Van Geerestein is de man die bewezen heeft wat hij kan. De Voorzitter merkt nog eens op. dat B. en W. voor subsidie te vinden zijn indien de raad zoodanigen dienst van belang acht. Spr. merkt op dat Van Geerestein nooit om subsidie aanklopte. De heer Scheffer zou eerst opgave willen hebben van de exploitatiekosten der ritten naar Soesterberg alvorens over subsidie te denken. De heer Rietveld zou 't ook dwaas vinden zulk een subsidie toe te staan, maar wil echter Soesterberg niet loslaten en geeft daarom B. en W. in overwe ging in den geest van den heer Heij nings te handelen en diens voorstellen dus te overwegen. Mevr. Droste meent, dat de prestatie van Van Geerestein niet zoo op den voorgrond gebracht moet worden. Deze rijdt alleen die diensten waarop wat te verdienen valt. Van Soesterberg moet hij niets hebben. De beer Foeken brengt het navolgende in het midden M. de V. Voor de zooveelste maal is het tram autobusvraagstuk weer eens aan de orde. Als we ons ooit vergist hebben, dan is het zeker 5 maanden geleden geweest, toen we dachten een periode van rust te zullen krijgen. Het is alles juist anders om uitgekomen, het werd alles onzeker heid en onrust. Alle goede verwachtingen zijn fantasien gebleken. Waardoor? In de vorige vergadering is door Wet houder van den Berg alle schuld ge worpen op Schumacher. Ik herhaal wat ik toen gezegd heb, dat ook m.i. de leiding te zwak was en de verwachting veel te hoog gespannen maar de vraag „heeft Schumacher alléén schuld" zet ik thans om in de positieve uitspraak „de hoofdschuldige in deze misere was en is de verantwoordelijke Wethouder. :och wel onomstootelijk vast dat 't ons geld gaat kosten. Ik heb gezegd, M. de V. wat naar mijne overtuiging voor een groot deel de oorzaak der mislukking was, het intens samenvloeien van privé en ge meentebelangen, daarnaast zou ik willen noemen het totaal gemis van kennis der zaken, waar 't omging. En nu kan iemand wel trachten dat tekort te dekken, door een zeer groote mate van zelfoverschat ting, daarmede wordt geen ander resul taat bereikt, dan dat de zaken, die men zich ziet toevertrouwd, kapot worden gemaakt. Ook hier M. de V. is nu al aardig wat kapot gemaakt. Ik wil enkele dingen de revue laten passeeren. In de vergadering van 6 Mei is ten opzichte van de reorganisatie van het Trambedrijf als allereerste punt vastge steld „Tot liquidatie wordt overgegaan wanneer afdoende gebleken is, dat par ticuliere exploitatie volkomen in de behoefte voorziet". Dit is M. de V. een raadsbesluit, waarin geen enkele machtiging aan Burgemees ter en Wethouders is gegeven, en nu zal Wethouder Van den Berg hebben aan te toonen, dat, en hoe hij zich aan dit raadsbesluit heeft gehouden. Met machtiging van den Raad zijn de auto-tractors omgebouwd, natuurlijk in de verwachting, dat de autobus exploitatie zal marcheeren, wij wisten toen nog niets van geldmisere, maar zonder machti ging is alle trammateriaal verkocht en werd allereerst de rails onbruikbaar gemaakt, door toe te staan, dat de zware bussen van de trambaan gebruik maakten. Dit alles geschiedde M. de V. terwijl met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid door den heer Van deu Berg privé kon worden vastgesteld, dat de autobus-exploitatie moest mis loopen. tenzij hij zelf zijn belofte van kapitaal gestand deed. Indien U een tabakskenner zijt, rookt dan Dat het den Raad ernst was om zoo veel mogelijk zekerheid te hebben, dat bij mogelijke bedrijfsstaking toch in de verkeersbehoefte kan worden voorzien, blijkt ook nog uit art. 12 der besluiten van 6 Mei, waarin wij lezen „Burgemeester en Wethouders zijn gemachtigd zoodanige maatregelen te treilen, dat bij staking van het bedrijf het materiaal der onderneming wordt gebruikt". Op papier was er dus voor den raad dubbele zekerheid. Wat heeft de Wet houder van deze zekerheid terecht ge bracht? Zie M. de V. het is der moeite waard daarop ietwat dieper in te gaan. Zooals ik reeds in de vorige vergade ring zeide, werden de bussen in huurkoop sement. Zie M. de V. zoo wordt er gespeeld met onze reputatie, en als we niet op passen en dubbel uitkijken, dan gaan we met dezen Wethouder vast en zeker den weg op, die mij het ergste doet vreezen. En nu staan we weer voor een voorstel. Thans wordt gevraagd f 4000.00 subsidie en vrij gebruik der remise, dus minst genomen f 4500.00. Daarvoor krijgen we dan 12 ritten naar en van Baarn (Zondags 11) en 4 ritten naar Soesterberg (Zondags 2). Ten opzichte van den solvabiliteit der aanvragers wordt niets gezegd, dat behoeft eigenlijk ook niet, omdat 't voor die exploitanten nu een zaakje wordt dat altijd winst moet afwerpen. Hoe zou 't wel met de N.O.T.A.M. zijn gegaan, wanneer die zulk een steun had genoten En die had 24 ritten op Baarn en 8 naar Soesterberg. Ik sta echter M. de V. diametraal tegenover deze financieele en bedrijfs- politiek. Dat dit voorstel steun vindt bij het college van Burgemeester en Wet houders, is mij van financieel standpunt gezien een raadsel. In de vorige vergadering kon omdat de positie der gemeentefinanciën, 't absoluut niet toelaten, geen cent salaris worden toegekend aan een assistent onderwijzeres voor de school op Soes terberg, een uitgave, die zelfs als alle scholen in Soest diensvolgens aanspraak wilden maken, voor alle scholen samen niet meer zou bedragen dan f3000.00. Wij zijn, werd toen gezegd gedwongen, ter wille van onze geldmiddelen, gedi plomeerde krachten voor niets te laten werken. De Voorzitter waarschuwde den Raad ter zake geen gunstige beslissing te nemen, want het resultaat der gemeen terekening 1923 zou zeer teleurstellend zijn. In deze vergadering ligt de rekening 1923 en hebben we te constateert, dat deze sluit op den gewonen dienst met een tekort van f23517.07, op den bui tengewonen dienst, waarvoor geleend kan worden, met een tekort van f 86881.19, terwijl er ook nog is de bekende achter stand van f 60000.00. Hoe ter wereld is 't dan nu mogelijk M. de V. dat met het oog op deze financieele positie, een subsidieaanvraag van f 4500.00 wordt gesteund voor enkele autobusritten. Maar behalve de financieele, is hier ook nog de onrustbarende bedrijfspolitiek van een verantwoordelijken Wethouder, die mij 't hart doet vasthouden, en vragen, waar moet dat naar toe Met volle overtuiging, M. de V. spreek ik 't uit, dat we door dezen Wethouder van moet af aan zijn teruggeboerd. Zouden we dan nu nog eens weer eenige duizenden extra uittrekken Wat is er overgebleven van onze verkeersverbin ding SoestBaarn Niets dan ellende. Hadden we Geerestein niet gehad, dan was er geen autobus meer geweest. Dat is de man, die Soest méér diensten bewijst, dan de Wethouder ons misère heeft bezorgd, en die man 'geeft 12 ritten per dag vervoert de passabiers, althans op knipkaartjes, de helft goedkooper dan de geautoriseerde en gesubsidieerde gemeentelijke autobusdienst, en vraagt niet eens subsidie. Ik ben M. de V. een voorstander eener goede verbinding mef Baarn, waarvoor we thans hebben de trein en de autodienst Geerestein waardoor we .circa 25 maal per dag naar en van Baarn kunnen komen. Daar wil ik 't voorloopig eens op wagen. De verbinding met Soesterberg voel ik als wenschelijk, doch niet als nood zakelijk. Soesterberg zelf heeft naar buiten pracht verbindingen via Amersfoort Utrecht en Zeist. Bovendien heeft de voorgestelde dienst practisch alleen beteekenis voor de vliegkamp-menschen; wanneer deze de bussen bezetten is er geen plaatsje meer over. Maar hoe 't ook zij, M. de V. van mij is geen cent meer te wachten zoolang het beheer in handen is van dezen Wethouder. Mijn vertrouwen in diens beleid, dat nooit groot was, is totaal weg. Wethouder Van den Berg zal op al dat geklets van den heer Foeken niet antwoorden. Als dit hem op straat was gezegd, zou hij den Spr. mede naar Utrecht genomen hebben om het daar waar te maken. Spr. wil dit zeggen, dat het met dit geklets over de tram affaire precies zal gaan als destijds met het geklets van hem over de Mij. „Goed Wonen", waarvoor hij zich zelfs tot Ged. Staten wendde. Toen hij door Ged. Staten in het ongelijk gesteld werd, hield de heer Foeken zich vier maanden ziek, inplaats van ruiterlijk uit te komen dat hij gedwaald had. Spr. betreurt het dat in den raad al dien laster ongestraft kan gezegd wor den. Spr. beschouwt den heer Foeken als een overspannen persoon, die noo- dig rust moet nemen en verklaart uit drukkelijk dat hij evenals voor „Goed Wonen" pro deo handelde. De heer De Koning neemt het voor wethouder Van den Berg op, waarbij nog eens aangetoond wordt, dat de heer Van den Berg steeds bezig was een goeden dienst gaande te houden. Dat de heer Schumacher teleurstelde kan de heer Van den Berg toch niet verweten worden. De man, de heerv. Emmerik, die als deskundige den heer Schumacher aanbeval, moest later schrijven dat Schumacher zeer teleur gesteld had. (Dit schrijven wordt voor gelezen). De Voorzitter betreurt de wijze waar op de heer Foeken gesproken heeft. Als 't een afwezige gegolden had, zou Spr. zeer zeker ingegrepen hebben, maar 'de wethouder was aanwezig en deze is mans genoeg den heer Foeken te woord te staan. Spr. gaat zeer uit voerig deze heele tramgeschiedenis nog weer eens na en zegt daarbij uitdruk kelijk dat Spr. en de heer de Koning de bemoeiingen in deze van wethouder Van den Berg volkomen dekken. Dat het mis liep met Schumacher is zijn eigen schuld te noemen. Spr. blijft de uitlating van den heer Foeken betreu ren en vraagt naar de bewijzen. Mevr. Droste merkt op, dat uit de rede van den heer Foeken duidelijk persoonlijk antipathiën voor den dag komen en spreekt haar verontwaardiging uit over den toon. waarop de heer Foeken sprak. Weth. Van den Berg herinnert er aan dat hier het algemeen belang ge diend moet worden, maar niet het persoonlijke, wat hier telkens het geval is. Als Spr. persoonlijk wilde worden zou hij van den heer Foeken wel din gen kunnen vertellen, waarover Soest versteld zou staan, maar deze schijnt ook nog niet te weten dat B. en W. geen onderhandelingen konden aan- knoopen met een maatschappij die nog niet eens Koninklijk goedgekeurd was en ook feitelijk niets bezat. De heer Heijnings gehoord hebbende uit de verklaring, dat geen 10 pCt. genoten werd zou een motie willen indienen, waarin de raad zijn leedwe zen uitspreekt over de wijze waarop de heer Foeken gemeend heeft zich te moeten uiten, zijn volle vertrouwen schenkt aan het gevoerde beleid, met het besluit het bebat te eindigen. De heer Êndendijk heeft echter nog geen weerlegging gehoord van een paar dingen en vraagt of de bewering betreffende de f180 van de f300 sub sidie aan Schumacher onwaar is. Weth. Van den Berg verklaart dit met nadruk voor onwaar. De heer Endendijk vraagt ook wat er van waar is, wat hem medegedeeld werd, als zou de heer Van den Berg gezegd hebben dat de aanvragers geen benzine van Selderbeek mochten be trekken. Meerdere leden uitten hunne onte vredenheid over deze vragen. Weth. Van den Berg noemt deze praatjes onwaar en dringt aan op het noemen van namen. De heer Endendijk zegt het van de aanvragers gehoord te hebben. Weth. Van den Berg zal na afloop met den heer Endendijk naar genoemde heeren gaan. De heer Foeken merkt op, dat zijn beweringen kletspraatjes werden ge noemd enz., maar Spr. meent dat wij hier zitten om het gemeentebelang te dienen. Spr. valt dan ook niet den heer v. d. Berg in zijn privé aan, maar in zijn kwaliteit als wethouder en ver duidelijkt nog eens zijn grieven tegen diens beleid als zoodanig. De heer Besselsen herinnert aan zijn standpunt inzake het trambedrijf en vraagt waarom geliquideerd werd. De Voorzitter merkt op dat het ma teriaal van dien aard was dat het voor een bedrijf niet meer deugde. Vele leden nemen aan het debat deel dat verre van verkwikkelijk waszijn er, die meenen, dat Soest belachelijk en berucht wordt om zijn trammisère, anderen noemen deze meening bespot telijk, tenslotte komt het voorstel van den heer De Koning in stemming, dat o.a. spreekt van een onderzoek der boeken na een jaarlijksche exploitatie GRATIS VERKRIJGBAAR bij Heeren Apothekers en Drogisten een Handleiding over Pijnloos Scheren met be hulp van PUROL. Een uitkomst voor hen die last hebben van schrijnen en stukgaan der huid.

Soester Courant | 1924 | | pagina 2