iolercoilrlli CORRY LUYT Piano Leerares Dr. J. RUPER1 Dr. Groenman lei meisje seureaol üeomeisje geunagn H3S3S3S3S3S3&3S3S3S3E3SI3S3S3E3S3S3S3E3S383E3E3S3S3S3£tt3S3g3S3S3S3S 38 38 gg Jos.Okhuysen, 3aam,Te!L314 gs ss ss SS Is en blijft het beste adres voor Heeren-Modeartikelen - Chappellerie SS SS 38 SS ULSTERS - REGENJASSEN g SSSSSSSSSSSSSSSESSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSgSSSSSSSSSI GEMEEIITEBEöROOTIIIG 1925. Dankbetuiging. Caebr. d& Rond BORGERWOONHUf TE KOOP Zandaardappelen, Te koop Winterjas TE KOOP i¥Sej. W. Pontie Gepast. Roombotei fl.40 pei' pond. K K BURGELIJKE STAND. alles Ln steen opgetrokken en behoorlijk voor zien van riooleering, waterleiding, electriciteit enz. Zn deze „handelsstad"' werd alleen maar gebruikt ten tijde der jaarmarkt, het overige deel des jaars stond zij verlaten. Op een gruwelijke manier hebben de „we reldhervormers", de communisten, hier huis ge houden, natuurlijk ter veredeling van den mensch of icr opheffing van hem tot een hoogere sport van de maatschappelijke ladder Zij hebben die stad met z'n duizenden en duizenden winkels, zijn theaters en andere in richtingen van ontspanning, zijn hotels en open bare gebouwen, geheel in p-uin gelegd, uitgezonderd de orthodoxe kathedraal en het hoofdgebouw. Met het in puin leggen van de stad heeft men ook de jaarmarkt zelve, grondig verwoest. Nü, ja nu, ziet men de grenzenlooze stommi teit daarvan in, die op last van de sovjet-autorit- teiten .3 uitgehaald, om al dat „gehandel" tegen te gaan. En daarom tracht men nü, door al lerlei kunst en vliegwerk, de jaarmarkt weer op gang te krijgen. Allerlei staatsbedrijven waren op de laatste markt in het voorjaar, maar bleven met hun waren zitten aangezien de prijzen veel en veel te hoog waren. We^tersche handelaren zijn totaal uitgesloten van deze markt, omdat ze met hun veel goed- koopere waren de Russische Staatsnijverheid, het heilig huisje van elk rechtgeaard communist, concurrentie «ouden aandoen. Zoo schijnt de leer van den communist wel te zijn: Alles wat van jou is, is van mij ook; maar alles wat van mij is, 'olijf jij af. Of „c veel succes met de toepassing dezer leeir zuilen hebben Gz. BINNENLAND. Een Democratisch blok. Altijd liberaal. Justitia. De gezondheid van het volkskind. Begrijpen wie het kan. Ook Ln tweeden termijn 'nebben de algemeene beschouwingen over de Siaatsbegrooting een einde genomen. Nieuws hebben de heeren niet meer gezegd. Het kon ook moeilijk anders. De links the democraten -op het voetspoor van Mr. Troelstra bleven vriendelijk buigend die van de rechter zijde, met name de R.K. tot samenwer king na de verkiezingen uitnoodigen- De heer Nolens heeft nog eens duidelijk het standpunt der R.K. partij uiteengezet en achtte een blijvend samengaan van de rechtsche groepen het meest voor de hand liggend. Door het op den voorgrond schuiven van enkele vraagstukken van hooge zedelijke waarde als.de heiligheid van het hmvelijk werd de^sclrei; in het licht gesteld. Nochtans Mr Troelstra acht zich niet afgewe zen, de S.D.A.P. is bereid de regeering met de R.K.-democraten te aanvaarden en verwacht bij de a.s. verkiezingen in de R.K. partij een ver schuiving naar den democratischen hoek. Mr. Dresselhuys heeft hoog opgegeven van de toekomst van het liberalisme. Eigenlijk zijn wij ook onder rechtsche regeeringen altijd liberaal geregeerd. Hoe ver men in zijn armoede al komen kan. .Als vrucht van eigen beginsel te willen armexee- ren, wat steeds zoo fel bestreden is. ZEx. minister Ruysch de Beerenbrouck diende de leider van den Vrijheidsbond behoorlijk van advies. Als u bedoelt, zei ZEx., liberaal in den zin van Thorbecke, die liberaal noemde de zelf standige kracht van het individu tot ontwik keling te brengen, dan heb ik er vrede mede. Maar dan heeft de rechterzijde beter liberaal geregeerd, dan de linkerzijde. Voorts herinnert spr. aan den schoolstrijd, een strijd voor de vrijheid. j Ook de heer J. Schouten zette in een for- sche rede Mr. Dresselhuys op zijn plaats en met een beroep op de autoriteit van Mr. Dresselhuys1 zelf aangetoond dat de liberale politiek in het verleden niet nationaal is geweest. Integendeel, het liberalisme heeft geleid tot despotisme op het gebied van het geestelijk leven. De vrijheid van het geestelijk leven is het best gewaarborgd bij een blijvende rechtsche regeering. ZEx. Minister Heemskerk heeft een zeer bij zondere positie in deze regeering. Zelfs de felste tegenstanders van het Kabinet zijn poes-lief tegen- dezen bewindsman. En er is reden voor. Eerstens beheerscht hij zijn departement en de aanhangige onderwerpen als geen ander en voorts is hij een geduchte tegenstander in het parlementair-debat, die op geheel eenige, ern stig en zaakgeestige wijze, alle lastposten op een afstand weet te houden. Belangrijke vraagstukken zijn bij de behan deling der begrooting van Justitie aangesneden. De rechtspositie der vr(ouw, wordt door Mevr. Bakker-Nort ter sprake gebracht en in verband daarmede de regeling bepleit van de rechtspo sitie van het natuurlijke kind. Minister Heemskerk heeft zoo zijn eigen ge dachte over het huwelijk en moet van deze Vrijz, zinnig Democratische zienswijze niets hebben. Hij wil zich liever aan eigen beginsel houden en geeft meteen aan de Vrijz. dem. spreekster een fijn lesje over de manier om anderer beginsel te critiseeren. De herziening van ons strafstelsel en het re- classeeringswerk deed de tongen nog loskomen. Het bleek wel dat beide vraagstukken ernstig de aandacht van den minister hadden. Alleen moest ZEx. hier en daar een illusie wegnemen, waar sommigen meenden van het gevangenis wezen een soort rustoorden of ontspannings- verblijven te moeten maken waaraan alleen de vrijheid maar ontbreken zou. ZEx. meende dat bij de toepassing van ons strafstelsel in de eerste plaats gestreefd moet worden naar Justitia Daar ligt het geheele verschil. Straf is geen filantropie, maar allereerst bevrediging van het recht. Daartoe draagt de overheid het zwaard tot handhaving van het recht. Overigens ben ik zeer begeerig, zei minister Heemskerk, iets te doen, niet alleen voor ver betering van het strafstelsel, maar evenzeer i.z. de reclasseering. Bij de behandeling van de begrooting van Arbeid, heeft de heer Weykamp, het nieuw ge kozen Tweede Kamerlid zijn maidenspeech ge houden. Of zijn eerste optreden in het parle ment een gelukkige is geweest, wagen wij te betwijfelen. Spr. had het over de tuberculose bestrijding en de zorg voor het zwakke kind. Van een ernstig man als de heer Weykamp liadden wij mogen verwachten een ernstig woord in zulke ernstige zaken. De gezondheid van den gulden gaat echter volgens dezen spreker bij den minister boven de gezondheid van het volkskind. Onwillekeurig keken wij op toen wij dit lazen, als om den spreker even in het aangezicht te zien. De tegenstelling „een gezonde gulden" en „het gezonde volkskind" ontging ons ten eenen- male. Was dit alleen Soc. dem. propaganda? Zeker, wij wenschen dat de regeering het een zal doen en het andere niet nalaten maar 'proeven hier tevens het diepe verschil in le vensrichting. Hier is ook de verdediger van „Vader Staat" moet het maar doen, aan het woord. Zeker, wij wenschen dat de Staat helpen en steunen zal, maar steunen zal dan ook den arbeid, die uit de vage maatschappij op komt. Onze gedachten gingen verder, en onze geest zwierf door ons goede land. En overal zagen wij groote inrichtingen en kleine in het belang van de volksgezondheid. Sanatorium voor t.b.c.-lijders, inrichtingen voor krankzinnigen-ver- pleging en zenwuzieken kinderherstellings oorden enz. enz. op allerlei gebied. Van Overheidswege, van neutrale, van prot. Chr. en R.K. zijde. Alleen van Soc. dem: zijde. We peinsden verder, wat onnoemelijk getal gezonde Hollandsche guldens dit jaarlijks kost, aan den Staat, maar meer nog aan het vage iïiititief, aan de algemeene en vooral Chris telijke liefde. Met schrik trad ons het beeld voor den geest, wat onberekenbare schade de volksgezondheid on niet het minst de gezondheid van het volks kind zou geleden hebben, indien onze gulden minder gezond zou zijn gebleven. Het lijkt zoo materialistisch, een gave gulden. Voor wie dieper nadenkt treedt de geestelijke en zedelijke waarde te sterker naar voeren.' En ons hart dankt God, dat Hij ons in de zeilde moeilijke tijden den man gaf, die niet leitend op de gunst van menschen, gedaan heeft wat de welvaarf van ons volk, geestelijk en ma- .1=. g^UUO VOUMUMU, zijn geen tegenstellingen, zij behopren bij el kander. GEBOREN Aleida Hermina d. v. F. J. Peters en A. H. Blom. Teunis z. v. W. Verweij en C. Spelt. Hendrik z. v. Th. Bijsterbosch en M. E. v. d. Kaa. Willemijntje d. v. E. Klompenhouwer en ;T. Har- temink. Margriete d. v. H. J. Smink en T. v. Randen. ONDERTROUWD: 1 D. H. v. d. Neut en M. M. Veenendaal. GETROUWD: J. Veen en D. Bernsman. OVERLEDEN: H. Schoenmaker, oud 55 jaar, weduwnaar van A. T reels. E de Bruin, oud 83 jaar, weduwe van J. Dijkman. L. Voskuilen, oud 7 weken, z. v. H. Voskuilen en H. de Beer. M G. de Boer, oud 79 jaar, weduwe van M. Ijpey. H. M. Kaats, oud Vls jaar, d. v. E. kaats en H. Westerveld. RADIO. Diploma M. t. b. d. T. Voor beginnenden en verge vorderden, Nieuweweg 95 - Soest KERXBERICHTFN. ZONDAG AANSTAANDE. SOEST. Roomsch Katholiek-s Kerk. Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te ll^/guur Hoogmis. Nam. 2.30 uur lof. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. D. P. Brans. Nam. 2.30 uur (H. Doop) Ds. D. P. Brans. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en 6-uur nam. Ds. Schoonhoven van Rotterdam. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 en nam. 6 uur Godsdienstoefening. Nam. 3 uur Zondagsschool. Woensdag 7.30 uur Ds. Salomons. Dinsdag 8 uur Jongelingsvereeniging. Geref. Bond Geen opgave. Vereen, van Vrijz. Godsdienstigen Gymn. zaal O. L. S. Kerkebuurt. Geen dienst. N. H. Evang. Ver. De Nieuwerhoek Hotel Eemland, ingang Korte Brinkweg. Voorm. 10.30 uur, Dr. G. P. Marang, predikant te Utrecht. SOESTERBERG. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. Radix. (Bediening H. Doop) Nam. 6 uur, Bijbellezing in de school aan den Postweg, voorganger den Eerv». Heer v. d. Heuvel van Amersfoort. Ds. Gunning. Nu. mede dank zij de propaganda der Soester radio-club, de beoefening der radio-wetenschap te Soest en te Baarn hand over hand toeneemt en steeds nieuwe antennes verrijzen, (in 1922 waren er te Soest 8, nu reeds meer dan 30) achten wij den tijd gekomen om, gezien de opgedane ondervindin gen, een ernstige waarschuwing te richten tot hen, die wenschen over te gaan tot de aanschaffing van een radio-toestel en zelf nog niets of weinig var de radio-wetenschap weten. Zij toch vallen o zoo licht in handen van personen, die graag voor een „zacht" prijsje een „puik" toestel willen leveren doch bij critisch beschouwen hebben die personen meestal geen voldoende kennis om een toestel goed te maken en zijn zij zich alleen op het radio-gebied gaan interesseeren, omdat zij meenden, dat in die techniek voor hen ook nog wel wat te verdienen zou zijn, Men staat werkelijk versteld dat die lieden nog zoo dikwijls kans zien hun treurige producten aan den man te brengen en voor veel geld een slecht toestel leveren, want meestal kunnen hun „eigengemaakte" toestellen nog niet den meeSt wel- willenden toets der critiek doorstaan. Daarenboven komt van garantie niets en als er storingen in de werking komen, behoeft men op hun hulp niet te rekenen. Zij verstaan dan ook geenszins de kunst uit een toestel te halen, wat er uit te halen is en letten slechts zelden op de kwaliteit van het geluid, iets dat tegenwoordig nummer één is. Het is algemeen bekend dat meerdere lampen wel harder, maar nooit mooier geluid geven, zoodat het streven er op gerichc moet zijn met een minimum aantal lampen het gewenschte resultaat te bereiken. Het is geen kunst om op een hooge antenne met 9 lampen geluid te produceeren, doch de kwaliteit laat dan veel te wenschen over en men schrikt van de onderhoudskosten. Zooals de toestand thans is kan men op etn gewone antenne met een goed 3- lamps toestel de meeste stations op den luidspreker door de geheele kamer prachtig hoorbaar krijgen. (Hilversum, Chelmeford, Radiola, de Engelsche, Duitsche. Fransche en Belgische stations op de korte golf, e. a.) Het behoeft geen betoog dat een slecht werkend toestel niet bijzonder geschikt is de belangstelling in de radio-telefonie gaande te houdenbovenge noemde practijken hebben dan ook niet alleen tot gevolg dat men voor een slecht toestel te veel geld heeft betaald, maar tevens dat de radio-wetenschap een zeker piet verdiende ongunstige beoordeeling krijgt, waarbij meestal vergeten wordt dat men de onaangenaamheden slechts aan zich zelve te wijten heeft en het zooveel beter en mooier had gekund Dit stemt te meer treurig, omdat er toch werkelijk in Soest en de naaste omstreken (Baarn, Amersfoort) genoeg goede en solide radio-handelaren zijn, die U gaarne willen leveren, doch deze ondervinden telkens weer de ondeskundige concurrentie van ge noemde lieden, terwijl eerst nadat het toestel gekocht enbetaald is, een en ander blijkt. Men zij dus nu gewaarschuwd! Slechts indien men zich voorziet van deskundig en tevens onpartijdig advies kan men verzekerd zijn het best mogelijke toestel te krijgen voor het bedrag dat men wenscht te besteden. De Radio-Club „Soest en Omstreken" is gaarne bereid U dit advies kosteloos en zonder eenige verplichting te geven, in het belang der radio-wetenschap zelve. Kent gij nu Uw belang en vraagt het De club vergadert Dinsdagsavonds bij Maison Okhuysen (Soestdijk) en verder kunt ge U wenden schriftelijk of mondeling tot het Secretariaat: Julia- nastraat 44, Soest, Op Dinsdagavond 9 December te 8,15 uur zal voor genoemde club een lezing houden de heer Ing. J. Roorda over „versterkerlampen". Introducé's zijn welkom. Om eenigszins een overzicht te krijgen van den financieelen en «conomischen toestand der Gemeente, had. het wellicht aanbeveling ver diend, de schulden en bezittingen in balansvorm tot uitdrukking te brengen. Al geven wij grif toe, dat de gewone dienst in inkomsten en uitgaven, voor de bepaling van de finantieele positie van overwegend belang is, toch zou o. i. een balansoverzicht inzicht kun nen geven in welke richting, door een juist eco nomisch beleid, het finantieel beheer diende te worden gesteund. Wij hopen daarop nog nader terug te komen. Wij schreven in ons eerste artikel met een enkel woord over voorgestelde bezuinigingen. Inderdaad, hoe afgezaagd het woord ook zijn mag, de daad is noodig, onafwijsbaar. Zooals de begrooting hier voor ons ligt, is er maar één vraag, deze„Wat moet er geschieden om de lasten te verminderen?'" Bezuinigen? Voortreffelijk. Maar waarop? Wij kunnen ons niet ontworstelen aan den indruk, dat ook B. en W. zich deze vraag hebben ge steld en toen tot de overtuiging zijn gekomen dat er weinig te bezuinigen viel en eigenlijk' alleen de salarissen en emolumenten van amb tenaren en verder personeel daarvoor in aan merking zouden kunnen komen. Een maatregel waartoe B. en W., althans wat betreft salarissen en loonen, geen voorstellen wenschen te doen. Inderdaad zijn de loonen in dienst der gmeeente, zooals B. en W. aangeven, in vergelijking met andere plaatsen, niet hoog te noemen. Om een bezuiniging van eenige beteekenis te erlangen, zou dan ook beduidend op de sa - larissen moeten worden ingegrepen. De volgende cijfers kunnen dat aantoonen: Aan de salarissen op hoofdstuk"II (aigemeen beheer) dat is dus de admkiis'.rclieve dienst der gemeente wordt uitbetaald, (<ie salarissen van Burgemeester en Wethouders en dé pre sentiegelden van den Raad inbegrepen) f 43.010.— Hoofdstuk III politie f 19.280. Hoofdstuk IV Keuringsdienst f 4.100. Hoofdstuk VI Openbare werken incl. Techn. bureau en loonen der gemeente werklieden in los-vasten dienst f32.4999. Hoofdstuk IX Belooning doctoren, verloskundige enz. f 2.750. Hoofdstuk X Landbouw (kosten veearts) f 500. Hoofdstuk XI Arbeidsbemiddeling f 500. Hoofdstuk XIII Grondbedrijf f 800. Totaal f 103.439. Een eenigszins betcekenende bezuiniging op deze uitgaven zou dan zeker 10 pCt. moeten bedragen, waarvoor zeker wel geen der raads leden te vinden zal zijn. Een andere uitgave- post, waarop door het Rijk an verschillende gemeente-besturen gedeeltelijk is teruggekomen, is de pensioenpremie. Als bekend geniet het gemeente-personeel ge heel premie-vrij pensioen, d.w.z. dat de Gemeen te de geheele pensioenst-orting voor hare reke ning neemt. De uitgave bedraagt (afgerond) f 15262.Om hieruit een bate van beteekenis te kunnen halen, zou jninstens 50 pet. der pen sioenpremie op het personeel moeten worden verhaald. Waar onder deze premiën ook begrepen zijn, behalve de bijdragen vöor eigen pensioenen, die voor hei weduwen- en weezenpensioen, zou, in dien noodzakelijk, eerder hiertoe zijn overgegaan, dan dat op de salarissen werd gekort. Trouwens een algeheele sa aris herziening zal toch ook spoedig ter hand moeten worden ge nomen. Waar B. en W. geen voorstel doen, noch tol salarisaftrek, nog tot een verhaal op de pen sioenpremie, wekt het wel bevreemding, dat niet temin voorstellen worden gedaan, waardoor een deelte van het personeel vermindering van inkomsten ontvangt, of emolumenten gaat der ven, die tot heden werden genoten. 'voorgesteld wordt n.1. de vergoeding voor het gebruik van eigen rijwielen te verminderen van 1 51.- op f40.per persoon. Wij krijgen niet den indruk, dat door dergelijke maatre gelen groote belangen gediend worden, een beetje erg schriel mag het gerust worden ge- npemd. Voorts wenschen B. en W. de vrije genees kundige behandeling voor het personeel en hun ne gezinnen in te trekken. Voor de dienaren van politie wordi dan een uitzondering gemaakt, wat henzelf betreft, voor hunne gezinnen ver- van dit emolument wel. Het ligt niet in ons voornemen er veel van ie zeggen. Billijk kan zulk een maatregel niet worden genoemd, waardoor een gedeelte van het personeel, al is het dan niet nominaal, toch zakelijk aan inkomsten achteruitgaat. Door niet over te gaan tot instelling van een burgerlijk armbestuur, althans over 1925 nog niet, worden mede de uitgaven beperkt. Aan rente van geldleeningen is te betalen f 58.438-— Aan oflossing van idem f 43-256. Totaal f 101.694.— Het is duidelijk dat hierop geen cent is te bezuinigen, evenmin als op de uitgave voor on derwijs, welke meerandeels voortvloeien uit wet telijke voorschriften en netto bedragen f60.250.—. Hieronder is dan begrepen een be drag ad f31.667.aan rente en aflossing van geldleeningen reeds opgenomen onder het totaal van f 101.694.hiervoor genoemd. Hoofdstuk IV der begrooting, de Volkshuis vesting, sluit met een nadeelig saldo van f 16.295.E1®11 bedrag dat in vergelijking met andere gemeenten inderdaad zeer laag mag wor den genoemd, al kan niet worden ontkend, dat in verband met de daling der loonen, een be duidend risico voor de gemeente in de toe komst niet is uitgesloten. Een dergelijk ri sico te ondervangen is voor enkele gemeenten doenlijk en zal bij een algemeen wetsvoorstel door 's lands regeering hierin in de toekomst zijn te voorzien. Trouwens het risico is voor Soest veel ge ringer dan elders. In aanmerking nemende het groot aantal woningen met rijkspremie gebouwd, heeft de gemeente voor geen enkele daarvan garantie op zich behoeven te nemen, zoodat daaraan in de toekomst geen stroppen vast kun nen zitten. Hoofdstuk VI Openbare Werken sluit netto met een nadeelig saldo van f 82.062.Hier onder is -dan begrepen f 32.000 salaris en loon en f 30.000.rente en aflossing van leeningen, zoodat van resteerende f 20.000.— de geheele dienst moet functionneeren. Een zuinig budget inderdaad. Hoofdstuk IX. Ondersteuningen aan behoefti- gen en werkloozen, kost netto f 26.464.Hier- ook de kosten van verpleging van krankzinnigen en de gewone armverzorging, eensdeels uitga ven waaraan niets is te veranderen, anderdeels uitgaven, die in dezen tijd van malaise slechts matige voorziening toestaan. 2 van hetzelfde hoofdstuk. Steun aan werk loozen zal nog wel eenig debat uitlokken. De verwachting dat een post voor steun aan uit getrokken werkloozen zou worden voorgesteld, is niet verwezenlijkt. Een memoriepost is het magere resultaat van het gepleegde overleg. Op den kapitaaldienst, waarvoor dus geleend zal wor den, is f 9. 500.uitgetrokken voor werkver schaffing. Op hoofdstuk XI is voor subsidie aan werk- loozenkassen voorgesteld f 2.000.waarmede B. en W. meenen te kunnen volstaan. Wij willen onze lezers niet langer .vermoeien- met nog meer cijfers te noemen, wat wij hier boven geven geeft voldoende inzicht in den dienst, om te kunnen beseffen dat de gemeente op groote lasten zit. Alleen twee ton is noodig voor salarissen en rente en aflossing van geld leeningen. Hoe denken 1. B. en W. aan de middelen te? komen om de uitgaven te dekken? Uit de belastingen natuurlijk. Dit nu juist is het teere punt in de geheele begrooting. Stond in dc vorige begrooting nog een bate-post van circa twintig mille achterstal'ige belasting, B. en W. hebben o.i. terecht gemeend deze post, waarvan zoo goed als niets te verwachten is, iri deze begrooting te moeten oplossen. Mede hierdoor vangt deze begrooting aan met een nadeelig saldo van ruim f 23.000.van de rekening 1923. Hierbij komt een niet invorder baar bedrag over -de laatste twee dienstjaren, naar mededeelmg van de Rijksinspectie groot ruim f 30.000.terwijl als bekend de ach terstand door gewijzigde boeking groot ruim f 70.000.gedeeltelijk ook over dit jaar is in te balein. Een geducht gat derhalve dat moet worden gestopt. Hoofdstuk XII van -de begrooting geeft ant woord op de boven gestelde vraag. Twee voorstellen worden gedaan tot belasting- verhooging en een in petto gehouden. Voorgesteld wordt -de belasting voor waak honden te brengen van f 1.op f2.Een. voorstel waarmede wij volkomen instemmen, waarin wij zelfs wel verder zouden willen gaan, gezien het groote misbruik dat hiervan wordt gemaakt. Voorts een verhooging van 10 opcenten op de personeele belasting, van 30 op 40. Een beslissing of de factor voor de inkomsten belasting kan worden gehandhaafd of zal moeten word-en verhoogd, althans voor één jaar, wordt aangehouden tot het voorjaar, wanneer de op brengst van die belasting waarschijnlijk bekend zal zijn. Hierover te debatteeren heeft nu geen- zin, omdat die opbrengst op geen stukken na is te benaderen. Zoo gezien is er reden tot be zorgdheid, waaraan voor een zeer groot deel de tegenvallers bij de invordering der inkomsten belasting oorzaak zijn, maar waarop ook andere factoren van economisch beleid invloed hebben uitgeoefend. In een volgend artikel hopen wij hierop terug te komen en trachten een beeld te geven van de economische mogelijkheden, die niet dan tof groote schade voor de gemeente kunnen ver waarloosd worden. 1 PLAATSELIJK NIEUWS. Advertentiën. VRIJWILLIGE BRANDWEER Men verzoekt ons mede te deelen dat op Vrij dag 12 December a.s. des namiddags te 7.30 uur een Algemeene Ledenvergadering van de Vrijwillige Brandweer Vereeniging te Soest zal worden gehouden in Café De Gouden Ploeg in de Kerkebuurt. De leden wordeji verzocht allen aanwezig te zijn. LIJST VAN ONBESTELBARE STUKKEN Terug ontvangen te Soest in de eerste helft der maand November 1924: 1. H. de Bok, Amsterdam. In tere. Arbeidsbemi-dd Amsterdam. 3. J. Kleyii, ARBEIDSBEURS In de Gemeentelijke Arbeidsbeurs werden tot en met 4 December ingeschreven: 19 Metse laars, 3 Timmerlieden, 13 Opperlieden, 3 Schil ders, 32 Grond arbeiders, 37 Losse arbeider-,, 6 Land arbeiders, 1 Kantoorbediende, 1 Incasseer der, 1 Chauffeur, 1 Slager. 2 Fabrieks arbeiders, 1 E'iectro monteur, 1 Voerman, 1 Stucadoor, 1 Behanger, 1 Mach. houtbewerker, 1 Werkster en, 1 Huisnaaister. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor Soest werd gedurende de maand November 1924 ingelegd f 17.994.38; te rugbetaald f 18.056.77. Het laatste door dat kan toor uitgegeven boekje draagt het nummer 5171. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen om trent de volgende, gevonden voorwerpen1 paar :kinder-winterpantoffeitjes, sleutel, kinderwandel stokje, kop van een beertje (kinderspeelgoed). Aangeloopen een kip en een bruin hondje. AANGEHOUDEN Door de politie werd dezer dagen een minder jarige jongen aangehouden, die de ouderlijke woning te Utrecht was ontvlucht. Door de po litie is hij naar zijn ouders terug gebracht. DIEFSTAL Bij zekere O. op Pijnenburg werden dezer dagen door een onbekend gebleven persoon 4 konijnen gestolen, De politie heeft de zaak in onderzoek. LIJST VAN GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN Geve stigd A. H. Thonhauser, Molenstr. W.Z. 8, van Am sterdam. G. Truijers; Oude Grachtje 11van Amster dam. J. L. Zegers, Vliegkamp, van Nederl. O. Indië. M. C. H. v. Oest, Julianastr. ia, van Baarn. Th. de Ruig met gezin, Beckeringhstr. 34, van Baarn. S. v. d. Schagt, Soesterb.str. 70, van Baarn. T. Mulder met gezin, Verl. Postweg 49, van Harderwijk. J. Reimajn, Parklaan 12b, van Amsterdam. P. Willemse, Nieuweweg 97, van Wamsveld. A. L. Gerretsen, Rembrandtlaan 7a, van Delft. C. Apeldoorn, Isseltscheweg 7, van Barneveld. Th. Bloemer, Rademakerstr. 18, v. Rotterdam. J. v Schalkwijk, Birkstr. 6r, van Amersfoort. Vert rokken G. v. d. Broek, m. Baarn, Oranjestr. M. C Burgers met gezin, n. Buurmalsen, Spoor wegwoning 17. G. M. v. Dorresteijn, n. Utrecht, Padingstr. 86. C. v. Dijk, m. Arnhem, Sonsbeeksingel 25. B. J, A.. M. v. Onna, n.. Amsterdam, Mosdag- si raat 54 II. C. Bonne met gezin, n. Hilversum, Eikenlaan 4. H. v. Kooij, n. Putten (Gld.). P. A. Milius met gezin, n. Amersfoort, As- tt nstraat. J. de Vos met gezin, n. Oldenbr-oek, Hezen, Huize de Vogelzang. M. Berling, n. Duitschland. E. Scheipers, n. Duitschland. A. Rabe, n. Duitschland. P. J. Ruijs met gezin, 11. Zeist, Donkerelaan 8. J. Dictiker, n. Amsterdam, Rustenb.str. 435 I. G. Lensink, n. Zeist, Wcudenbergschestr. 35. C. Lensink, n. Zeist, Baarnscheweg. N. L. Verdonk, n. Helder, Keizerstraat 46. J. P. C. Hannink, n. Apeldoorn, Beekbergen, Dorpstraat 66. J. Iieinsius, n. Harderwijk, Nieuwe Kazerne. J. G. v. Bennekom, n. Schalkwijk. P N. Versteeg met gezin, n. Nieuwer-Amstel, Karsenlaan 36. E. Evers, e. Putten, Wijk G. 14. T. Ploeg, n. Amerongen, de Haar, p.a. A. van G inkel. P. Achterberg met gezin, n. Langbroek, Rijn- vaartschelaan 4. SOESTER SCHAAK-EN DAMCLUB. Maandag 8 December a.s. zal de Heer J. A. v. d; Hoeve hoofdklassespeler te Amersfoort, alhier, in „Oranje hof" Spoorstraat, een Schaak-simnltaan-seance geven d. w. z. dat deze alléén zal spelen tegen allen tegelijk. Dit is 'n mooie gelegenheid, zoowel voor sterke als zwakke spelers, hun kracht eens te beproeven. Aangezien de toegang geheel vrij is, zonder eenige verplichting, is het wenschelijk, dat zij die mede willen doen of toezien, niet te laat komen, of zich vooraf even opgeven aan het secretariaat Burgem. Grcthestraat 28. Zij, die wenschen mede te doen en ook zij. die willen toekijken, worden beleefd verzocht bord en stukken, vooral de laatsten. mede te brengen. Wij wenschen de Soester Schaak- en Damclub veel succes toe, met deze eerste Schaakseance en hopen dat vele liethebbers mede zullen doen. Dit moeten er minstens 25 zijn anders is het geen partij tegen een zóó sterk speler als den Heer v. d. Hoeve is. WAARSCHUWING. De politie alhier verz-ocht ons het navolgende ter algemeene kennis te brengen: „De Commissaris van politie te Zeist geeft belanghebbenden in overweging -om, alvorens goederen te zenden aan, of in relatie te treden mei Agardus Marinus van Soest, geb. 14 April 1880, vroeger wonende „Nooit Gedacht" 66 te Zeist, sedert 6 Augustus 1924 vertrokken naar Amerika, inlichtingen omtrent dien per soon bij hem, in te winnen. Hij tracht thans nog van uit Amerika in re latie te treden met kunstschilders en lijsten- fabrikanten. Men zij dus op zijn hoede. MORGEN (ZONDAG) AANWEZI MORGEN (ZONDAG) AANWEZi Hiermede benige** wij onzen ha tel ijken dank voor de groote belan* stelling, ondervonden bij het ove lijden van on;e lieve Moeder, B huwd- en Grootmoeder A. BOSBOOM—SPIJKER. lèit aller naan E. BOSBOOr> SOEST, 5 Dec. 1924. Kerkpad Z.Z, 6. Ondergeteekende betuigt door de zijne volkomen tevredenheid voor 1 nette en solide wijze, waarop de vrachtrijders, LAANSTRA AT 21 SOEST, mijne Inboedel hebben ve huisd van Soest naar Amstelvee Ik kan deze firma met vertrouw* voor dergelijke werkzaamheden aa bevelen. p. N. VERSTEE' Amstelveen. Dec. 1924. TE KOOP of TE HUUR. Te b^^ le WeteringpsdNo. 5. Aan hetzelf- adres TAFEL en VULKACHE te koop. een goed onderhouden zuiver ga zenveeren bed. Een kansje voor w< gestelden! Te bevr. bij Mevr. HO. LEMAN, p a Birkstraat 31, Soe voor dag en nacht, boven 18 ja; Loon nader overeen te komen. Brieven onder No. 406, Bure Soester Nieuwsblad. Gelost een wagon puik beste mooi van stuk, kwaliteit als kl< aardappelen. Geen zak en geen afv lagen prijs. Fa. H. Pol, monsters prijs Beetzlaan 73, Soest. beneden 17 jaar. Aamelden na 7 u 's avonds, Heuvelweg 45. Azor von Linschoten, Duitsche H< derhond. reu, zwart met geel, ho 68 c.M., met stamboek en S. Z. kaa Zeer waaksch en vertrouwd bij ki deren. Te bevragen Veenhuizers 79, Soest. met fluweelen kraag te koop vo corpulent persoon. Adres te vernem bureau van dll blad. Nieuwe Wollen paardendekens f 6. Nieuwe bruin-lederen paardentuig „M.Y.T.V.A.L." Soesterbergsches Soest te koop; vervaardigd van doorn hout. Adres Molenstraat 17. Onderwijzeres wil gaarne privaatlessen geven a kinderen, die de school niet kunn bezoeken, of die bijgewerkt moet worden. Op verlangen ook aan hu Adres Julianastraat 19, Soestdijk. beteekent dat een aangeslotene wel het Rijksmerk mag voeren, dat m noch rechtstreeks noch zijdelings b trokken mag zijn bij de bereiding v, of den handel ln margarine of a dere, hetzij op zichzelve, hetzij vereeniging met andere stoffen vo de consumptie ge-:chikte vetten oliën, die kunnen strekken tot v« valsching van boter. De aangeslotene zal bedoelde v« ten en oliën met voorhanden mog- hebben in inrichting of terreinen no- dezelve doen vervoeren of verha delen. Alle inrichtingen en terreinen zi len toegankelijk gesteld moeten wc den voor de ambtenaren van b Botercontröle-station en voor hen c met het rijkstoezicht belast zijn. Voor de aflevering van boter z nauwkeurige boekhouding bijgeho den moeten worden en bij hoog vochtgehalte dan ÏS1^ °/0 zal boe opgelegd worden, welke boete vai eert van f25-— tot f1000.terw bij hooger vochtgehalie dan 16 1 de aangeslotene geschorst wordt. een schrijven van het Botercontröl station Zuid-Holland gericht aan: Da Soester Coüp. Zuivelfab en Melkinrichting. Mijnheer. Bijgaand ontvangt U de lijst m vochtcijfers, gevonden in uw bot* in 1924. (25 maal monsters genomer Hieruit blijkt, dat het vochtgehal steeds zeer voldoende gevonden i Hoogachtend, de Dlij van het B. C. Z. E Dr. H. VAN GULI1 (Scheikundige i

Soester Courant | 1924 | | pagina 2