rjF KI Middenstands-Crodietbaik SOEST S o e s t e r C o 11 r «i 111 voor Soest en Omgeving \ienws- m Advertentieblad. Vernipt eiken Zaterdag. BERG-HOTEÏ THÉ DANSANT PUROL mmm msm Uitgever O. v. cl. BOVENKAMP Soestdijk LIPSLAO^g^S en ICASTJES Incasseenngen, Oesposslfo's SINT NIGOLAAS. kleermakerij i W. P. J. VENEMA I Emigratie van Hollandsche Landbouwers. 1 g U D. F. VÖ1GT OPTICIEN uiterlijk 15 December a.s. moet zijn betaald. WOENSDAG 10 DEGESViBER van des morgens 10 tot des namiddags 1 uur. Plaatselllk Nieuws. No. 49 Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentie» worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur Twaalfde «Jaargang Zaterdag 6 Dec. 1924 ADVERTENT1ËN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. Telef. 97, Van Weedestraat 37 t.o. den Heer Haremaker GELEGENHEID TOT HET IIUUEN VAN BH mmtÊÊÊm in ONZE SAFE-INRICIITING II Het Sint Nicolaasfeest in het buitenland - Andere legenden Nogmaals verwisseling van den bisschop met Wodan, de oude Germaansche god. In Duitschland zien wij onze St. Nicolaas veranderd in den knecht Rup- recht. In het Duitsche volksgeloof is knecht Ruprecht een figuur, die in de weken voor kerstmis door de woningen der menschen gaat, de kinderen laat nederknielen en bidden en ze dan in den regel noten en appels schenkt. Ondeugende kinderen krijgen echter de roe of worden in een zak meegenomen. In vele streken verschijnt knecht Rupreeht op St. Nicolaasdag 6 December, daarom wordt hij ook wel St. Nicolaas genoemd. In Zuid-Düitschland verschijnt hij onder den naam van Bartel Klaubauf, in Zwaben als PelzmartI, vooral op St. Maartendag in Pommeren als Schimmelreiter en in Meckelenburg als Wodan. In andere plaatsen zijn weer zuiver christelijke gestalten in zijn plaats getreden. In Sleewijk bijvoorbeeld Joseph, in Saksen en Oost-Pruisen de „heilige Christ". De Duitsche geschiedvorschers achten knecht Ruprecht een overblijfsel uit den otid-heideiische tijd, toen men zich bij den aanvang van het winterseizoen vermomde, om den winterstormduivel uit te beelden. Ook in Engeland zien we een ver menging van het St. Nicolaasleest met het Kerstfeest. Santa Claus heet de goede man, die de kinderen met Kerstmis allerlei moois in hun kousen stopt. In Frankrijk ontstond in de 12e eeuw de volgende aardige legende. Op een kouden winteravond kwamen drie verdwaalde kindertjes bij een slachter aankloppen, om onderdak te vragen. Deze slachter was een boos mensch. Hij haalde de kindertjes binnen, maar in plaats van ze te eten en te drinken te geven, slachtte hij ze en zoutte ze in. Zeven jaar later komt St. Nicolaas bij deze slachter om nachtver blijf vragen. De slachter bied hem nu ham ol kalfsvleesch voor avondeten aan, maar de goede Sint wil dat niet hebben. „Nee", zegt hij, „geef mij maar van dat vleesch, dat je 7 jaar geleden ingezouten hebt". De snoode slachter verbleekt en vlucht weg. St. Nicolaas riep hem echter na. Heb liever berouw, slachter, vlucht niet. God zal je vergiffenis schenken. Daarna legde hij drie vingers op den rand van den kuip met ingezouten vleesch en zie, het eerste kind wordt wakker en zegt: Hè, Hè, ik heb lekker geslapen. Daarna wordt het 2e kind wakker en zegtIk ook. En het 3e kind wordt ook wakker en zegt: Ik dacht dat ik in den hemel was. Zoo werden de drie kinderen door St. Nicolaas tot het leven gebracht. Volgens de alleroudste christelijke voorstellingen ziet men St. Nicolaas 3 bekeerlingen doopend in een groot doopvont. Deze stellen de 3 volken voor die door St. Nicolaas tot het christendom zijn bekeerd. Zoo borduurde men in al de eeuwen door op allerlei legenden omtrent St. Nicolaas en werd deze de groote kin dervriend van heden. Eigenaardige vers jes en liedjes zijn overal in gebruik. Zoo zingt men in Brussel Sint N'klaes capoentje Bringde wat in mijn schoentjen Een appelken of een citroentjen Zoo het alles daarin niet kan Bind het met e' koordeken daaran. Te Turenhout worden de rollen net omgekeerd. Daar dreigt Sinterklaas niet met straf van gart en roe, als de kinderen ondeugend zijn, maar daar dreigt men hem, als hij, soms het plan mocht hebben om niets te geven. Vriendelijkheid is toch maar alles. Het liedje daar luidt Sint Niklaas mijn goeye man Wil je me wel wat geven Dan dien ik U al mijn leven Geef je me niet, dan dien ik IJ niet Dan zijt ge mijn Sinter klaesken niet. In het Oosten zijn deze legenden niet bekend. Daar beeldt men St. Nicolaas af als een monnik of als bisschop, zonder myter. Bij de Oostersche monniken van het Orieksche Rijk was St. Nicolaas een der populairste heiligen. Van Patroon der schoolgaande adspirant-kloostcrlin- gen in het Westen, werd St. Nicolaas al heel makkelijk patroon der scholieren in het algemeen en ten slotte weldoener der kinderen. In het Oosten schrijft men aan St. Nicolaas wel vele weldaden toe, doch niet als kindervriend. Uit zijn zoo eenige grepen uit het duistere verleden, waaruit men zoo ongeveer kan nagaan, hoe het St. Nicolaasleest ontstaan is en vanwaar de meeste vertelsels en verhalen omtrent zijn vrijgevigheid afstammen. Het volks geloof heeft hem in elke streek natuurlijk omgeven met gebruiken en figuren uit de speciale geschiedenis dier streek vandaar de vele vaiiaties op dit gebied. Doch als symbool van hartelijke toe genegenheid tegenover den naaste en tot aansporing der naastenliefde en zelfverloochening, is de geschiedenis van St. Nicolaas van onbetwistbare ver dienste. AMERSFOORT lederen Zondag van 3-6 uur De partijvorming - De nood in de Drentsche Veenen Overdreven, zegt de minister - De vroedvrouwenschool te Heerlen - Gaat minister Aal berse heen? Ons strafsslsel. In een drukke parlementaire over zichtsperiode als de thans achter ons liggende, is het ondoenlijk in een be knopte ruimte ook maar eenigszins volledig de discussies in de Kamer op den voet te volgen. Wij zullen ons dus bepalen tot het aanstippen der belangrijkste gebeurtenissen. Daar waren in de eerste plaats de besprekingen der partijvorming bij de replieken over de algemeene beschou wingen. Mr. Troelstra kwam daarbij tot de conclusie, dat door de Katho lieken samenwerking met de S.D.A.P. niet meer wordt afgewezen, terwijl als eerste criterium wordt gesteld, de practische mogelijkheid. Wat de éven- tueele deelneming der S.D.A.P. aan de regeering betreft, verklaarde Mr. Troel stra, dat zij reeds vroeger bereid was eenige ministerzetels te aanvaarden. Natuurlijk zullen eenige punten op haar program onverkort gepropageerd wor den. Over deelneming zal echter een buitengewoon congres moeten beslissen. Mr. Nolens gaf vervolgens nog te kennen, dat het program van '22 gehandhaafd blijft en dat eerst na de stembus de vraag aan de orde komt, hoe een par lementaire meerderheid gevormd moet worden. Dan zal eerst gedacht worden aan de beide rechtsche groepen. Het is juist, dat zijn standpunt aangaande samenwerking met de S.D.A.P. thans iets anders uiteengezet is, dan na de crisis. Er zijn echter groote moeilijk heden, geweldige belemmeringen voor de samenwerking tusschen rechts en links. Nadat minister Colijn inzake de toekomst der staatsfinanciën verklaard had, dat deze moeilijk te voorspellen is en dat hier van toepassing is „hebben is hebben en krijgen is de kunst", terwijl verdere bezuinigingen moeilijk zullen zijn, werd Hoofdstuk 1 der Staats begroting z. h. s. aangenomen. De vroeger vermelde motie Van der Waerden inzake intrekking der huur wetten werd verworpen. Met felle kleuren werd daarna door de S.D.A.P.sche Mevr. De Vries-Bruins den noodtoestand in de Drentsche veenen geschilderd, welke zij een aan klacht tegen de regeering noemde. De gezondheidstoestand is daar verschrik kelijk en het drankmisbruik is ontzet tend, bij een toenemende tuberculose. Hier moet zoo spoedig mogelijk ge holpen worden. En sarcastisch voegde Spr. de vraag er aan toe, of de minister wel op de hoogte was van de toestan den in Drente. Op zoo'n felle aanval had minister Aalberse niet gerekend, zooals hij zelf bekende. Maar hij had verschillende onderzoeken laten instel len en uit de ingekomen rapporten was gebleken, dat de toestand schrome lijk overdreven is. De zaak zal nu organisatorisch, na overleg met den Commissaris der Koningin, worden aangepakt en in een betere opvoeding der kinderen zal de oplossing van het probleem moeten worden gezocht. Daar mee was de zaak afgedaan. Vervolgens vielen vele afgevaardigden over del afzonderlijke verhooging der subsidie aan de Kweekschool voor Vroedvrou wen te Heerlen niet f80.000 tot f 250.000. De heer Boon diende zelfs een amen dement in tot intrekking van de ver hoogingen instelling van een commissie om te onderzoeken of het noodig is, dat de school te Heerlen op dien voet blijft bestaan. De minister verdedigde zijn voorstel, door te zeggen, dat de school grootendeels met rijksgeld is gebouwd en dat weigering van zijn voorstel zou neerkomen op sluiting van de school. En dan zijn de gebouwen nergens anders voor te gebruiken, omdat Heerlen reeds een groot ziekenhuis heeft. Het gevolg van aanneming van het amendement Boon zou dus zijn, dat jaar in, jaar uit een pust van f 140.000 op de begrooting voor gebouwen zou voorkomen, die voor een groot deel niet gebruikt zouden worden. De Heer Boon betoogde nog dat zijn motie slechts beteekende voortzetting' dei- school op eenvoudiger voet. En het resultaat was, dat de motie Dinsdag j.1. door de Kamer werd aangenomen. De behandeling van de Justitie begrooting gaf eenige afgevaardigden aanleiding om verschillende wenschen en grieven inzake ons strafstelsel naar voren te brengen. Mevr. Bakker-Nort (V. IJ.) bepleitte een spoedige wettelijke regeling voor de psychopaten. De lieer Kleerekooper (S.D.A.P.) laakte het steeds meer in gebruik rakende stelsel om een beklaagde als getuige te doen optreden tegen zijn medebeklaagden, welk optreden hij in strijd met de wet achtte en volgens hem op een truc berustte. De minister Heemskerk zeide daarna medewerking tot een spoedige behandeling der psychopatenwetten toe en verklaarde vervolgens dat een vol strekt verbod tot het hooren van be klaagden in het zelfde geding als getuige niet vereenigbaar is met een goede justitie. Men moet dit aan de rechters overlaten. En ten slotte zeide de minister nog met betrekking tot de hervorming van ons strafstelsen, dat hij ten ernstigste begeerde iets te doen. Hij wachtte met belangstelling het ad vies af van het centraal college voor de reclasseering, omtrent een meer ingrijpende hervorming van het straf stelsel. Daar is dus het wachten op. De Justitie begrooting werd ten slotte aangenomen. En toen, de begrooting van Financiën. Daar werd Maandag een begin mee gemaakt. Er werd wat vriendelijk gedelibereerd over niet ver genoeg doorgevoerd bezuiniging aan het „Mekka der bezuiniging" zooals de heer Yzerman (S.D.A.P.) Financien noemde, alsmede nog eenige andere onderwérpen die de Kamer niet zoo heel erg interesseerden. Minister Colijn herhaalde nog eens zijn inededeeling, dat hij voornemens was over enkele weken een wetsontwerp in te dienen, tot het geleidelijk doen uitsterven der staatsloterij, en het slot van het liedje was, dat de begrooting zonder hoofde lijke stemming werd aangenomen. Er heeft zich bij de aanneming van het voormelde amendement Boon inzake de school voor Vroedvrouwen een ver rassing voorgedaan. De Ch. Hist. leider Ds. Schokking had n.1. vooraf verklaard, dat waar de minister er niet in geslaagd was de Ch. H. te overtuigen van de noodzakelijkheid van de subsidiever- hooging, zijn fractie voor de motie Boon zou stemmen. Toen nu na aan neming van de motie en de justitie- begrooting de afgevaardigden aanstalten maakten om heen te gaan, deelde de Voorzitter Mr. Kooien mede, dat minister Aalberse hem had verklaard, dat de aanneming van het amendement Boon, vooral na de verklaring van den Heer Schokking, voor hem zulk een beteekenis had gekregen, dat hij zich wil beraden over wat hem te doen staat. Met andere woorden, minister Aalberse heeft in overweging genomen om af te treden. Dit laatste zeide Mr. Kooien er natuurlijk niet bij. Maar hij schorste de behandeling van de arbeids- begrooting, waarna eindelijk tot de aanwezigen de tendenz van de gedane mededeeling doordrong. Hetgeen nog al beroering wekte. Er is dus onweer aan den politikken hemel. De verdere ontwikkeling van deze historie wordt begrijpelijkerwijs met belangstelling tegemoet gezien. POLITICUS. HKKRISN- KN RAMI3H- S EMMALAAN 10 b/h. JULIANAPLEIN f TELEF. ÏOO Ruime voorraad Winterstoffen Se»©©®©©©©©®©©»®©©©®©©©®©©©©® Hoe zij zich dienen voor te bereidan. In een Landbouwvergadering, dezer dagen te Utrecht gehouden, bracht de Voorzitter. L. baron van Voorst tot Voorst, lid van de Tweede Kamer, bij een be spreking over den economischen toe stand van den Boerenstand o.a. in hel midden, dat hier te lande reeds een tekort van 1 50U boerderijen bestaat. Dat wil dus zeggen, dat op het oogen- blik reeds 15000 jonge landbouwers vergeefs uitzien naar een bedrijf, groot of klein. En ieder jaar stijgt dit aantal. Onze bevolking neemt elk jaar met min stens 100.000 zielen toe, waarvan 40.000 op 't platteland, leder jaar wordt dus de toestand voor de jongelui in den boerenstand benauwder, want cultuur grond, waarop nieuwe boerderijen ge sticht kunnen worden, komt er niet bij, al zou hier en daar nog wel wat in deze richting kunnen worden gedaan. Maar afdoende niet. Er zit dus niet veel anders op, dan dat de landbouwers verhuizen naar landen, waar wèl bouwgrond beschik baar is. Tot die landen behooren o.a.: Canada, Amerika, Australië, om ons nu alleen maar te bepalen tot de Engelsch sprekende landen. Zoo ver trekken er ieder jaar b.v. 25000 perso nen uit Engeland naar Australië met steun van hun regeering, ook Engeland, lijdt aan overbevolking. Om meer dan één reden is Canada van alle landen voorloopig het meest geschikt voor onze menschen. Uit ons land vertrokken dit jaar reeds pl.m. 1500 personen naar Canada. Maar dit aantal is nog zeer gering in verband niet de onmetelijke gronden, die nog in cultuur genomen kunnen worden en slechts wachten op „den boer inel-zijn ploeg of tractor". Nu geven wc dadelijk toe, dat het gemakkelijker is in Holland te blijven dan te verhuizen naar Canada, doch als hier nu eenmaal geen bedrijf is l vinden en in Canada wel, dan is er keu- Op liet oogenbhk heeft Canada een bevolking van ongeveer 9 niillioen in woners, waarvan naar schatting een honderdduizend van Hollandsehen oor sprong. Daaruit blijkt, dat I follanders heel best slagen kunnen. En waarom ook niet? Wie werken kan en wil, het t - .ëLw 1t 1 npc, f, - h BURGEM. GROTHESTR. 28 - SOESTDIJK boerenvak verslaat, en daarbij wat Engelsch spreekt om zich wat ge makkelijker onder de Canadeesehe be volking te kunnen bewegen, wat boven dien ook veel aangenamer is omdat men zich daardoor veel sneller aanpast, m o e t slagen. Natuurlijk slaagt deze of gene wel eens niet. Dat gebeurt in Holland im mers ook wel. ledereen kent wel van die boeren, die zich niel uit maar in den grond werken, doch de. groote meerderheid slaagt, zoowel bij ons als in Canada. Wie bij zijn aankomst in Canada direct met de menschen zelf praten kan, over al inlichtingen kan inwinnen, heeft veel voor. Hij voelt zich direct op zijn ge mak. Daarom dient ieder - en dit geldt zoowel voor de mannen als de vrouwen en jonge dochters die zich voorneemt te eeniger tijd te emigreeren, W-at Engelsch te le er en. De lange herfst- en winteravonden zijn als geknipt, ook voor den landar beider, om die te besteden voor het aanleeren van de Engelsche taal, voor zooverre men die noodig heelt om zich in den beginne le kunnen behelpen. Hoe dat onderwijs dient gegeven te worden weten de leeraars en onderwij zers weldaarover behoeven we hier niets te zeggen. Wel willen we opmerken, dat de Al- deelingen van de Landbouwmaatschap- pijen en Tuinbouwbonden hier een mooie gelegenheid vinden om een krachtig handje te helpen. Die zouden b.v. cursussen kunnen organiseeren. Wellicht zouden de gemeenteraden zulke cursussen finantieel kunnen steunen, o.a. ook door 't gratis beschikbaar stellen van eeu lokaal met vuur en licht, zoo als in den Haag en Apeldoorn al ge beurt. De Afdeelingen van de Maatschappij voor het Nut van Algemeen zouden zich eveneens verdienstelijk kunnen maken door 't oprichten van taalcur sussen; ook de vele kei kerlijke vereeni- gingeti op het platteland vinden hier mooi en nuttig werk te doen. Uit deze taalcursussen zouden zich vanzelf dan ontwikkelen e m i g r a t i e- clubje s, waarvan de deelnemers later gezamenlijk de reis naar liet nieuwe vaderland konden ondernemen. Clubsgewijze vertrekken heeft veel voor; men voelt zich dan in 'l geheel niet eenzaam, wat de opgewektheid natuurlijk versterkt. Het heeft er dan veel van of men niet vrienden en be kende uit is. Maar* zoo gezegd, eerst wat Engelsch leeren. En mocht 't om de een of andere reden niet tot emigratie komen er kan nog van alles zich voordoen dan is 't geleerde immers toch nog niet weg. Vooral de jonge dochters, die eenmaal ook een nieuw vaderland zuilen krijgen en de gehuwde vrouwen, die met hun mannen medegaan, moeten niet nalaten zich wat Engelsch eigen te maken. Zij wennen dan veel sneller. Dan willen we er nog op wijzen, dat hel zeer gewenscht is, dat de vrouwen goed op de hoogte zijn met de p lui ui- veehouderij, want die werpt daar groote voordeden af. Ook hieivoor is in Holland goede gelegenheid; op vele plaatsen worden p I u i m v e e c u r s u s s-e n gehouden. Voor deze cursussen zou men zich kunnen wenden tot den lieer G. Westerink. rijkspluimveeconsuleiit te Beekbergen, gem. Apeldoorn, die guarnu gratis alle noodige inlichtingen geefl. I let werken met een broedmachine geeft op de boerderijen in Canada groote voordeelcn, omdat men het dan in de macht heeft de kuikens op het geschikte oogenblik te doen geboren worden, zoodal zij dan aan den leg gaan in den tijd, dat de eieren duur zijn. Wat men dus bij ons winterlegsters noemt. Wie het best zich voorbereidt, slaagt iok het best; hij geldt voor twee. Voor KERKVOOGDEN der NEO. HERV. KERK alhier brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de HOOFDELIJKE OMSLAG dienstjaar 1924, 2KSTQAC5 srs «Sss Cörisislos-iekamer op hel vinden van een positie in Canada kan men zich wenden tot de Emigratie Centrale Holland, Anna Paulownastraat 6, Den Haag, die in Canada georgani seerd is; voor algemeene inlichtingen betreffende overzeesche landen en de daai bestaande arbeidsmogelijkheid, tot de Ned. Vereeniging Landverhuizing, den Haag, beide instellingen in welker bestuur regeeringsverlegenwoordigers zitting hebben en die gratis gaarne iedereen voorlichten. Bajs*ges*§sp«.e SStesrscS GEBORENAleida Hermina, d. v. F. J. Peters en A. H. Blom Tennis, z. v. W. Verweij en C. Spelt Hendrik, z. v. Th. Bijsterbosch en M. E. v. d. Kan - Willemijntje d. v. B. Klonipenliouvver en I. Harteniink Margriete, d. v. 11. J. Smink en F. v. Randen. ONDERTROUWD: 1). li. v. d. Heut met M. M. Veenendaal. GETROUWD: J. Veen met I). Bonsniaii. OVERLEDEN: L. Voskuilen, oud 7 weken, z. v. H VoskuilenenH.de Beer M. O. de Boer, oud 79 jaren, weduwe van M. IJpey H. M. Kaats, oud D/L jaar, d. v. E. Kaats en R. Westerveld. VESTIGING IN DE GEMEENTE SOEST VAN 20 NOV. TOT 4 DEC. 1924. J. Klein, Hartweg 13, van Groesbeek W. Warnaar mei gezin.de Beaufortlaan 8, van Zeisl F. C. W. v. Loenen niet gezin, Atnersf.slr. 35, van Baain G. v. Ouwerkerk met gezin, La.instr. 8a, van Amsterdam v. Loglestijn, Steenhofslr. 40, van Eenines L. v. Schooneveld met gezin, Sehoolweg 2b, van Zeist A. v. Oostrum, Vredehofslr. 1, van Baarn M. W. P. Pichot, Amersf.str. 3, van Brussel A. R. Schounderbeek met gezin, Braamweg 12, van Amersfoort D. J. Gerrihen met gezin, Julianastr. 2, vun N. O. 1. C. Dumerniet, Vliegkamp, van Har derwijk - Wed. A. Kuiken met gezin, Vinkernveg 29, van Haarlem M. O. Alma-Linck met gezin, Soesterb.str. lOd, van Utrecht - J. Gersie, Veenhuizerstr. 25, van Waddinxveen A. D. de Haan, Amersf.str. 70, van Utrecht S. Feenstra, Sinnemapleiu 4, van Utrecht J. W. van Nijendaal met gezin, Schoolslr. 21, van Harderwijk S. van Haaren, Steenhofstr. 40, van Utrecht B. Os- tendorp, Veenpad 6, van Baarn H. A. de Beer, Amersf.str. 18, van Baarn - W. N. Schothorst, idem F. J. M. v. Kuijk, Amersf.str. 18, van den Haag G. J. v. Avezaath, Amersf.str. 18, van Abcoude-Proostdij B. W. Meule- kaïnp, Amersf.str. 18, van Amersfoort A. H. Kuiper, Soesterb.str. 29, van Leiden N. A. Sjzoo met gezin, Anna Pauwlownalaan, van Numansdorp J. Groenesteijn, Praamgracht 3, van de Bilt E. Vastenburg, Birkstr. 63, van Hoogland J. Busbroek, Amersfslr. 15, van Zeist II. Niebuur met gezin, Molenstraat W.Z. 30, van Driebergen - C. J. Nefkens met gezin, Amersf.str. 108, van Rijsenburg C. J. Band met ge/iig Schrikslaau 51, van Amsterdam I I. Traa, lsseltscheweg 2, van Hoog- •ind - E. Sluis met gezin, Spourstr. 41, van Wildervank A. Beenier met gezin, Vredehofslr. 1, van Oudenrijn W. Laseur, Pijnenb.laan 5, van Baarn.. A. 11. ThonhHuser, Molenslr. WZ. 8, van Amsterdam O. Truijers, Oude Grachtje 11, van Amsterdam J. L. Zegers, Vliegkamp, van Ned. O. lndië M. C. H. v. Ocst, Julianastr. la, van Baarn - - Th. de Ruig met gezin, Becke- ringhstr. 34, van Baarn S. v. d. Schagt, Soesterb.str. 70, van Baarn T. Mulder met gezin, Verl. Postweg 49, van Harderwijk J. Reiman, Parklaan 12b, van Amsterdam P. Willems, Nieuweweg 97, van Warneveld A I.. Gerrctsen, Rembrandtlaan 7a, van Delft - C. Apeldoorn, lsseltscheweg 7, van Barneveld Th. Bloemet, Rade- makerstr. 18, van Rotterdam J. v. Schalkwijk, Birkstr. 61. van Amersfoort Gesprongen Handen Ruwe Schrale Huid Springende Lippen m.i en Huidwondjes PUROL in Doozen 30.60.90ct TubeSOel Bij Apothokers en Drogisten VERTREK UIT DE GEMEENTE SOEST VAN 20 NOV. 4 DEC. G. v. d. Broek, u. Baarn, Oraujestr. M. CL Burgers met gezin, n. Buur- malsen, Spoorwegwoiiing 17 C. K. v. Dorresteijn, n. Utrecht, Padingstr. 86 CL v. Dijk, n. Arnhem, Sonsbcek- singel 25 E. J. A. M. v. Onna, naar Amsterdam, Mesdagstraat 5411 (L Bonne met gezin, n. I lilversum, Eiken laan 4 11. v. Kooij, n. Putten (GUI.) P. A. Milius met gezin, n. Amers foort, Astenastr. O. W. Riister met gezin, n. Amersfoort, Asteustr. J. de Vos met gezin, naar Oldenbroek, Hezep Huize de Vogelzang M. Betlingn, Duitschland E. Sclieipeis, n. Duitsch land A. Rabe, n. Duitschland P. j. Ruijs, met gezin, n. Zeist, Donkerelaan 3 J. Dietiker, n. Amsterdam, Rustenb.- siiaat 4351 G. Lensink, n. Zei-1, Woudenbergschestr. 35 C. Lensink, n. Zeist, Baarnscheweg N. L. Ver donk, n. Helder, Keizerstr. 46 J. P. C. Hannink, n. Apeldoorn, Beekbergeji, Dorpslr. 66 J. Hcinsius, n. Harder wijk, Nieuwe Kazerne J. G. v. Benne- kom, n. Schalkwijk P. N. Versteeg met gezin, n. Nieuwe Amstel, Karsen- laan 36 E. Evers, n. Putten, Wijk G. 14 T. Ploeg, n. Amerongen, de Haar p. a. A. v. Ginkel P. Achlerberg met gezin, n. Langbroek, Rijnvaartschelaan 4. J. C. Geijtenbeek niet gezin, naar Hilli- gersberg, I lillegoudastr. 8b E. Vis met gezin, naai Baarn, Nieuw Baarnstr. 9 jonkvr. E. Sissaerl, naai Bergen, N.-FI. Eeuwigèlaan 22 C. Spies, naar Zeist J. f I. Telgenkamp, naar Baarn, Esqhdoornlaan 15 J. C. Broekhuis, naar Hilversum, Hollandschelaan 28 A. Huijskes, naar Eenines, B 26 P. C. Scheffel, naar Maarn, Maarsbergen M. v. Kasbergen, naar Hilversum, Huigendwarsstr. 51 J. v. d. Berg met gezin, naar Renkum, Kerkstr. E. v. Bielder met gezin, naar Amersfoort, KI. Nachtegaalstr. 14 J. v. d. Haar, naar Nijkeik, E9 R. Botterblum, naar Hoogland. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wetlioudeis van Soest maken bekend, dal zij, die voor nemens zijn een liuisslaclilingMe doen of te laten doen, daarvan minstens een dag van te voren kennis moeten geven aan liet Gemeentehuis tusschen 9 en 10 uur des voormiddags. Voor Soesterberg moet bij dergelijke slachtingen minstens een dag van te voren tusschen 8 en 9 uur des voor- middags bij de Gemeente-Politie aldaai van een en ander kennis worcfen gegeven. Soest, 3 December 1924. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, P. P. DE BEAUFORT. J. BATENBURG. HONDENBELASTING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Soest, herinneren belangheb benden er aan le. dat in de maand December 1924 de noodige aangiftebiljetten voor de Belasting op de Honden voor het jaar 1925 zullen worden uitgereikt 2. dat ieder verplicht is binnen 3 weken na de uitreiking van het aanslag biljet de verschuldigde Belasting ten kantore van den Gemeente-Ontvanger te voldoen tegen ontvangst van een z.g. Hondenpenning 3. dat met hechtenis van ten hoogste 6 dagen of geldboete van ten hoogste f 25.kan worden gestraft degene, wiens (wier) hond zonder penning op den openbare weg wordt aangetroffen 4. dat na dien tegen alle nalatigen, zoowel wegens onjuiste aangifte ah wegens verzuim der aangifte proces verbaal zal worden opgemaakt wegens ontduiking der Belasting. Soest, den 1 December 1924. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, P. P. DE BEAUFORT. J. BATENBURG. FORMAATZEGELS, BETALING VAN BELASTING, SCHOOLGELDEN ENZ. Het Bestuur der Middenslands-Ver- eeniging Soest alhier, verzocht ons het navolgenden op te nemen In een der laatst gehouden leden vergaderingen van voormelde Vereeni ging werd de wenschelijkhcid uitge sproken, dat hier ter plaatse steeds verkrijgbaar /oude zijn diverse soorten formaatzegels. Tevens werd in die ver gadering gevraagd naar een gemakkelijke wijze van betaling der belastinggelden. I let is het Bestuur van bovengenoemde Vereeniging hoogst aangenaam de in woners van Soest in deze mede te deden dat zij den Directeur der Middenstands- Cre'dielbank te Amersfoort bereid heeft gevonden ook te Soest en door be middeling van zijn instelling aan de geuite wenschen te voldoen. Vanaf 8 December a.s. zullen aan het Bijkantoor der Middenstands-Crediet- bank, Van Weedestraat 37 alhier, voor een ieder verschillende soorten formaat- zegels verkrijgbaar zijn. Tevens kan iedere inwoner van Soest dooi voormeld Bijkantoor door niaau- delijksche of wekelijksche stortingen, zijn belasting, schoolgelden enz. iederen maand gratis laten betalen. De voordeelen, verbonden aan dit laatste vooral zijn vooreen ieder duidelijk. Men betaald zijn belasting in niet te groote bedragen geleidelijk ai, voor kom! onkosten van waarschuwingen of aanmaningen en bespaart zich tevens tijdverlies met den gang naar een be-

Soester Courant | 1924 | | pagina 5