CORRY LUYT Piano Leerares Stoomwasscherij en Strijkinrichting Uitgave: G.J.SMIT (Ons Boekenhuis) - Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te BaarnVAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 Verkoophuis A. BENNING De Kerstetalage is gereed. IN NEVELEN, D. F. VOIGT W.G, Burger, Zeist Een der grootste en meest moderne inrichtingen op dit gebied. P. MAN Steeiihofstr.5-Tel.S45 3e Jaargang No.'"50 Gecontroleerde oplaag te samen §750 exemplaren. Zaterdag 13 Decembdv. soEmniBM Redactie-Adres te Soest: C. F. W. RIETVELD, Talmalaan 28, Soestdijk Redactie-Adres te Baarn: J. DIJXHOORN, Veldheimweg 48 Adres te SoesterbergC. J. VAN DAM, Zeisterstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden steeds gratis huis aan huis bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soester berg, Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels f 1.00. Elke regel meer f0.20 Spoorstraat, Baarn, Tel. 420 Ons Filiaal is nog altijd gevestigd F. C. Kuiperstr., Soest, Tel. 56. BEKENDMAKING. Groote sorteering artikelen ontvangen, geschikt voor Kerstgeschenken. Het waren dagen van opgewekt en krachtig partij leven, de dagen van vroegere verkiezingen. Vooral voor den oorlog was dit het geval en de vraagstukken, welke iederen stembusstrijd be- heerschten, sneden diep m het leven. Iedere partij wist het doel van haar streven te demonstreeren, zóó, dat partij kiezen mogelijk was, omdat over ■de vragen, wier beantwoording ons volk in ver schillende richtingen deed uiteengaan, ieder-na- dacht en eene meening had. De tegenstelling tusschen de beide richtingen welke ons poli tiek leven beïnvloedde sprak te luid en werd te scherp gesteld om misverstaan te worden. Nam men eenerzijds uitgangspunt uit dé Heiliga Schrift, uit de openbaring van God in Zijn] heilig Woord en die tevens tot toetssteen voor zijn staatkundig streven, anderzijds ontzegde men die Openbaring deze beteekenis en nam voor uitgangspunt en doel de menschelijk.e redeOpen baring en Rede ziehier de tegenstelling welke onsi staatkundig leven bijna een eeuw beheerscht «i dit nog doet al gaat deze tegenstelling nu door de omstandigheden van onzen tijd meer achter stoffelijke vraagstukken schuil. De politieke strijd was vooral voor de rech terzijde een geloofsstrijd. Daarom droeg de wor- ste'ing voor de vrijheid der concientie tegenover teling voor de vrijheid der concientie tegenover t de aanmatiging van de moderne staatsidee eetn gewijd karakter. Vandaar dat Christelijke demo cratie tegenover de revolutionaire positie nam, overtuigd als zij was dat de ontwikkeling vani ons volksleven in meer democratische richting alleen land en volk ten zegen kon ziin zoo nier-, bij op den ouden welbeproefden grondslag zou worden doorgebouwd en revolutie-bouw geweerd bleef. Het besef dat het om de toekomst van ons land en volk, om zijn geestelijke goederen ging deed met ernst en met toewijding kampen. Wat in onze dagen teveel gemist wordtidealisme, hef was het bezielend element en gaf wat nu ont breekt: de groote lijn en de architectonische conceptie. 1 Het zijn andere vraagstukken die nu op den voorgrond treden. De positie van ons volk te midden der andere volkenonze plaats op het wereldtooneel en de opbouw van ons economisch leven, ziedaar de problemen genoemd welke ieder bewind en ieder bewindsman op te Lossen ueeft. Natuurlijk spreekt ieder daarbij zijn eigen woord en den ander tegen; heeft iedere partij haar on overtroffen middel en de critiek op wat an deren doen of meenen te moeten doen, neemt nog steeds de plaats in welke aan royale mede werking en waardeering toebehoort- Dit euvel ziet ieder bij den ander maar objec tieve onbevangenheid zal aan de rechterzijde de eer moeten toekennen, aan deze arbeid tof herstel van volkskracht, naar beste mannen en geoefendste' krachten te hebben gegeven. Voor den man die meer dan anderen i alles ten offer bracht, zijn positie, rust en organisatorisch ta lent heeft men niets dan hoon en het zijn vooral dd beroepspolitiekers die hem het meest sma- den. Zooals vroeger bij gebrek aan 'eigen posi tief willen, het negatieve: „weg met .Kuyper" klonk, gaat het nu tegen zijn opvolger. De Vrijheidsbond restant van de eenmaal oppermachtige Liberale partij heeft weinig te zeggen bij de komende stembus. Met bezui nigings programma's ging zij voor nu drie jaar den stembusstrijd tegemoet en hoe aarzelend, hoe dubbelzinnig is haar houding geweest bij de voorgestelde bezuinigings maatregelen. Bij de Vrijzinnig Democraten hadden de voorge stelde maatregelen niet de minste instemming. Critiek in "de scherpste vorm was schering en inslag en gevraagd naar de eigen methode en hei eigen inzicht wisten zij niet anders dan met maatregelen en ontwerpen te komen welke bij de eerste praciische crjtiek bezweken. Nu heeft men zijn heil gezocht en meenen te vinden bij de ontwapenings-leus en zal hierbij moeten blijven, ook, al is, na debat en critische beschouwing» dit optreden meer dan zwak en onhoudbaar gebleken. „Socialisatie", straks verdund tot „medezeg genschap" en daarna herleid tot „invloed op het bedrijfsleven" is het tooverwoord waarmede de S. D. A. P. de schare zoekt bijeen te houden. Exploitatie van de heerschende ontevredenheid, vooral bij hen die van de bezuinigings-arbeid dezer regeering het slachtoffer werden, zal door deze partij ernstig nagestreeft worden nu hare anti-militairistische propaganda door de Vrijzin nig Democraten haar uit de hand is genomen. In het koor der Linkerzijde: „Colijn verdwijn", zal zij de partij van helden-tenor zingen. BINNENLAND. Subsidie Vroedvrouwenschool. Af schuiven. Een verkiezingsprogram of een kleinigheid vergeten. Prov. Sta ten van Utrecht. Weldadigheids postzegels» Er is heel wat te doen geweest vorige weekj in de Tweede Kamer over de verhoogde sub sidie-aanvrage voor de.R.K. Vroedvrouwenschool te Heerion. Minister Aalberse leed er zijn eerste échec* door. Zoo zelfs, dat ZEx. er blijkbaar over heeft gedacht zijn functie maar neer te leggen. Wel eigenaardig, dat telkens van ze kere zijde aan dezen biwindsman het voornemen wordt toegeschreven zijn plaats in te ruimen voor een die wat gemakkelijker zijn idealen in de steek kan laten. Edoch, het blijkt telkens weer dat deze praat jes, inderdaad praatjes zijn en gelukkig ook nu heeft Minister Aalberse zich bereid verklaard zijn arbeid voort te zetten. Er .was ook geen reden om heen te gaan, in tegendeel er is reden te over om 'te blijven. Wat was het geval? De Minister had voorgesteld om het subsidie voor de vroedvrouwenschool te Heerlen te ver- hoogen met f 80.000.en te brengen op f 248.789.—. Een kwart millioen subsidie. Het behoeft niet te verwonderen, dat daarvoor nadere inlichtin gen werden gevraagd. Vooral toen van verschillende zijden allerlei bezwaren werden geopperd en zelfs ernstige be schuldigingen werden geuit over de luxueuse inrichting der school en de aanwending der geld middelen, werd op nader onderzoek aangedron gen. Vam C. H. zijde werd aangedrongen op de instelling van een commissie van onderzoek,, waartegen zich de minister verzette. Om deze oorzaak stemde de C. H. fractie voor de motie Boon (bedoelende de i 80.000 verhooging niet toe te staan) ,en een aantal A. R. die nadere inlichtingen hadden verzocht- De Minister had in een breed betoog uiteen gezet dat de school zonder het verhoogde sub- die niet kon bestaan en wilde van niets weten,', wa: maar op eenige beknibbeling geleek. De motie Boon werd aangenomen, waarna de Minister verklaarde zich te willen beraden wat hem te doen stond. Het blijkt echter dat na bespreking over de bedoeling van de C. H. fractie de minister wat water in zijn wijn heeft gedaan en op zijn post is gebleven. De post zal nu bij suppletoire begrooting opnieuw worden ingediend, voorzien van de ge- wenschte inlichtingen, na voorafgaand onderzoek! door den Minister van finantiën- Het is wel prettig voor sommige Ministers zoon collega van Financiën te hebben, op wiens •breeden rug men alles en nog wat kam af schuiven. Minister de Visser heeft er bij de verdediging van zijn begrooting handig gebruik van ge maakt. Betreffende de nieuwe salaris-regelingl voor het onderwijzend personeel waren vele be zwaren ingebracht. De Minister meende het best te doen hierop niet in te gaan en had in' de Memorie van Antwoord deze critiek afgepoeierd. Het 'baatte echter niets. De heeren Bulten v. d. Molen en Snoeck Henkemans drongen met nadruk er op aan dat de marge voor hoof den van scholen met minder dan 14 5 leer lingen zou worden verhoogd. Plet aantal leerlingen van 48 voor 1 onder wijzer vond eveneens sterke tegenkanting en werd door den C. H. spreker een ramp genoemd) voor de scholen, vooral ten platte lande. De Minister van Financiën heeft geen geld, was het eenige bescheid. I Bij de- bespreking dezer begrooting bleek het de bedoeling van den Minister van Onderwijs te zijn in de 5e en 6e klasse der lagere school het onderwijs in één vreemde taal weer toe te staan. Mr. Dresselhuijs maakte er zich extra warm voor. Dezer dagen is verschenen het concept-ver kiezingsprogram eener „Christelijk-democratisch9 federatie". Het luid als volgt: 1Afschaffing van de Eerste Kamer en invoering van het Volksreferendum; 2. Be vordering van de internationale samenwerking? verplichte arbitrage bij internationale geschil len; 3. Nationale ontwapening: politieleger; 4. Organisatie van het bedrijfsleven, regeling van de medezeggenschap. Regeling van de rechts positie van het Overheidspersoneel. Herstel van; het aan 't Overneids- en semi-Overheids.perso-, neel gepleegd onrecht. Handhaving van den acht- urendag; 5. Weder-invoering van het 7de leerjaar en wegneming van de onderwijs-ver- slechteringen6. Regeling van de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente. Over zuiver politieke punten spreken we hier niet. Slechts merken wij op, dat van het Volks referendum in Zwitserland nu juist geen „voor- uitstrevenden'" invloed is uitgegaan. En wat de sociaal-politieke punten betreft, heeft men een preciese voorstelling van hetgeen: de wetgever thans inzake bedrijfsorganisatie en medezeggenschap doen kan De punten, 4, 5 en 6 zijn heel mooi. Maar de uitvoering zou stellig een 50 k 60 millioen, kosten. Vermoedelijk zelfs meer. En nu ont breekt aan het program een kleinigheid. Er wordt namelijk niet gesproken over de finan ciën. Eveneens ontbreekt een berekening der kosten van een politieleger. De combinatie-Hardenberg-v. d. Laar-Jung- curt bewijst met dergelijke weinig-serieuse en tot mislukking gedoemde pogingen de ontwikkeling der sociale politiek in dezen moeilijken tijd geen dienst. In de gehouden zitting van de Prov. Staten; van Utrecht werd de heer J. van Wijland (S. D. A. P.) geïnstalleerd als lid. Een groot aantal agendapunten werd commissoriaal gemaakt of naar de afdeelingen verzonden. Aan het einde der zitting heeft de heer Fryda (Middenstands-Unie) aan Ged. Staren de vraag gesteld, of zij willen mededeelen in hoeverre het op den weg der 'provincie ligt om bij te, dragen in de kosten verbonden aan de ver plaatsing der markten te Utrecht. - De heer Boomsma (S. D. A. P.; /roeg hoe het staat met de voorgenomen verbetering van den Soestdijker straatweg. De heer Reijmders (S. D. A. P.) de»ed ver schillende vragen betreffende wijziging van de salarissen en loonen van het personeel van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen van Utrecht- In de volgende vergadering op Dinsdag 13 December zullen Gedep. Staten op de vragen antwoorden. Van 15 December tot en met 15 Januari worden weer weldadigheidspostzegels verkrijg baar gesteld. Deze zegels zijn vervaardigd naar een ontwerp van George F.ueter en vertoonen een kinderkopje tusschen twee engelenfiguren. De verkoop van deze zegels/ geschiedt ten bate van den Nederlandschen Bond tot Kinderbe scherming. De zegels worden verkrijgbaar gesteld in drie soorten mei een frankeerwaarde van onderschei denlijk 2, 7 en een half en 10 cent. De ver koopprijs van deze zegels is vastgesteld op on derscheidenlijk 4, 11 en 12 en een halve cent. Op déze zegels, waarvan de geldigheidsduur niet is beperkt, zijn overigens van toepassing de bepalingen, welke gelden voor de gewone fran keerzegels. De zegels zullen ook verkrijgbaar zijn aan de bij- en hulpkantoren en poststations.' Diploma. M. t. b. d. T. Voor beginnenden en verge vorderden. Nieuweweg 95 - Soest Burgem. Grothestraat. Drogist - Ged. Opticien Anijsdrop - Anijssuiker - Griotten zout gecandeerd - Katjesdrop - Knoopjes drop - Menthol Eucal>ptol Bonbons Zoutdrop w»» knoiMiniiv iïunjké pnji,»....- KERXBERICHTFN. ZONDAG AANSTAANDE. SOEST. Roomsch Katholieke Kerk. Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te 107a uur Hoogmis. Nam. 2.30 uur lof. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. D. P. Brans. Nam. 2.30 uur (Hees) Ds. D. P. Brans. Geréf. Kerk. Voorm. 10 uur en 6 uur nam. Ds. Schoonhoven van Rotterdam. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 en nam. 6 uur Godsdienstoefening. Nam. 3 uur Zondagsschool. Woensdag 7.30 uur Ds. Salomons. Dinsdag 8 uur Jongelingsvereeniglng. Geref. Bond Nam. 6 uur, in de Rembrandtzaal, Ds. Kievit van Baarn. Maandagavond 7 uur, in de Rembrandtzaal, Ds. v. Dorp van Utrecht. Vereen, van Vrijz. Godsdienstigen Gymn. zaal O. L. S. Kerkebuurt. Voorm. 10.30 uur Ds. G. Westmijse, Drachten. OnderwerpEzelinnen of een koningskroon. N. H. Evang. Ver. De Nieuwerhoek Hotel Eemland, ingang Korte Brinkweg. Geen dienst. SOESTERBERG. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. Radix. Nam. 6 uur, Bijbellezing in de school aan den Postweg. BAARN. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. J. Kievit. Nam. 6 uur Ds. A. Adriani. Woensdag, 's avonds 7 uur Ds. A. Adriani. Geref. Kerk. (Oude Utrechtsche weg). Voorm. 10 uur, Ds. J. G. Meynen. Nam. 6 uur, Ds. J. G. Meynen. Chr. Geref. Kerk. (Laanstraat—-Nassaulaan) Voorm. 10 uur, Ds. G. Molenaar. Nam. 6 uur, Ds. G. Molenaar. Nam. half 3 tot half 4 uur, Zondagss_uool. Dinsdagavond 7.30 uur Ds. G. Molenaar. Ned. Luthersch GenootschapA'Oor In- en Uitwendige Zending, afdeeïmg Baarn. Voorm. 10.30 uur, zaal Lyceum Ds. P. Neideck van Amsterdam. Roomsch Katholieke Kerk Voorm. 7 en 8,30 uur H. Mis. en te 10 uur Hoogmis. In de week de H. Missen te 7 en 8 uur. Woensdagavond 7 uur lof. DE VUURSCHE. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur Ds. Hoeksema van Hilversum. Nam. 6 uur geen dienst. Woensdag 10 December 6.30 uur Ds. Gunning. (Bijbellezing) KRONIEK VAN DE WEEK. Dc man van het ware midden. Vriendschappelijk. Oliday of Dank dag. Het Duitsche volk heeft zijn vertegenwoordi gers gekozen, en daarmede uitgesproken, in wel- TELEFOON Nr. 226 De wasschen worden te Soest, Soestdijk en Omstreken eiken Vrijdag FRANCO door eigen Autodiehst gehaald en gebracht. ke richting de rijksdag zijn invloed zal uitoefe nen op de regeering. Was er in het voorjaar bij de vorige verkiezing, geen Houw aan vast te maken, aan die uitspraak, vertroebeld als die was, door veel en velerlei, thans is dat, tenminste volgens de berichten, vrij wat beter. De berichten luiden, dat rechts en links hebben verloren, en de middenpartijen hebben gewonnen. Sinds vele jaren zijn thans ook de Sociaal-De mocraten weer aan winst- 't ïs lang achteruitgang geweest, wat niet te verwonderen was, na het op treden met de pretèntic, dat zij de Socies, nu de Hohenzollerns wegge jaagt waren, de zaak wel eens eventjes op pooten zouden zetten; wat een verschrikkelijk riasco is geworden. Want ïio kun nen ze de schuld wel werpen op de communisten! en spartacisten, maar dat zijn dan toch dragers van geesten, die zij zelf, de socies, hebben wak- kpr geroepen. En bovendien als men zoo happig is, om te regeeren, dan moet men een en ander van te voren over rekenen. Intusschen zijn ze dan nu weer eens vooruit gegaan van 100 op 135 zetels, en nu is het op merkelijk, dat in de Duitsche couranten, en ook' hier wel, de Sociaal-Democraten tot de midden partijen gerekend worden. Wie had dat een 30-tal jaren terug kunnen denken? De Soc. Dem. een middenman. Zoo'11 middenman, wat heb je d'r an, Zoo'n sukkelaar, zoo'n modderaar. In plaats dan ook zelf de leiding in handen* te nemen, laat men het over aan Marx, een 'der centrum-leden. Dat teekent eenerzijds geipis aan kracht, en anderzijds ook gebrek aan zelfver trouwen. zen^aaf^rien rrTz'ri zwakheid en onbehoifjenïieut ka«n gerust z'n grooten mond een beetje dicht1 houden. De Emgelscne koning, heeft dezer dagen met Engelsche static, en een lange froonrede het parlement geopend. En hoewel er niets opzienbarends in gezegd is, wli ik toch op enkele zinnetjes wijzen. Dat de betrekkingen met het buitenland bij voort during vriendschappelijk zijn, hoeft ons niet verwonderen, wij hebben nog nooit in een troon rede gelezen, dat die betrekkingen onvriend schappelijk waren. Maar dan gaat het verder, getuigend van die vriendschapDe veldtocht, die zich richt tegen de belangen en rechten van Groot-Brittannië in Egypte en Soedan en die veeleer werden ingegeven, dan betreden door de regeering van Zagloel-pasja, bereikte zijn top punt in den moord op Sir Lee Stack in de stra ten van Kaïrp, hetgeen de regeering noopte tot het vragen van redres. De eischen, die door de tegenwoordige Egyptische regeering zijn inge willigd, beoogen de belangen te doen eerbiedi gen, die voor het rijk van de allerhoogste be teekenis zijn en waaromtrent de regeering zich uitdrukkelijk de eigen regeling heeft voorbe houden toen het protectoraat over'Egypte harer zijds werd opgegeven. En dan gaat hij verderMet groote belang stelling vervolgt de koning volg ik de stelling volg ik de belangrijke beraadslagingen van den Volkenbond, enz. Nu is opmerkelijk, het bericht dezer dagen in de pers verschenen, dat Auster Chamberlain, de minister van Buitenlandsche zaken in Engeland, die thans in Rome vertoefd ter bijwoning van de vergadering van den Volkenbondsraad, ver klaard heeft uit zich zelf geen verklaring over de al of niet aanvaarding van het beroep van de Egyptische regeering op den Volkenbond, in zake Engeland's optreden, zal afleggen. Alleen op vragen dienaangaande, zal hij antwoorden- Echte* hebben de andere heeren ter vergadering beslo ten, dienaangaande niets te vragen, zoodat de be trekkingen met het butenland bij voortduring vriendschappelijk kunnen blijven I11 En de vriendschap met Egypte dan? O, maar dat is een binnennlandsche aange legenheid. Op 16 December viert Zuid-Afrika z'n Din- gaansdag. Op dien datum in het jaar 1838, werd koning Dingaan de Zoeloe-koning door een boe- rencommando onder Andries W. Pretorius ver slagen. Doch voor dat 't zoover kwam, was daar heel wat aan vooraf gegaan. Op Dinsdag 6 Febr. 1838 was de groote lei der Pieter Retief met 66 mannen en 4 kinderen verraderlijk op last van koning Dingaan ver moord, en daarna werden door die zelfde hor den, honderden mannen, vrouwen en kinderen der boeren vermoord, honderden wagens en meer dan 25.000 stuks groot vee als buit meegevoerd. De neerslachtigheid was toenmaals groot on der de overgeblevenen, waarvan velen Natal' voor goed wenschten te verlaten, 't Zijn toen voornamelijk de vrouwen geweest, die volgehou den hebben, en geroepen hebben om vergelding van het vergoten bloed hunner mannen en kin deren. Op 9 April was een nieuw commando uit gerukt tot tuchtiging van de Zoeloes, maar wer den ten Oosten van de Buffer rivier in een hin derlaag gelokt, 9n konden zich slechts door de vlucht redden. Sindsdien heette dat commando „Vlucht-Kommando" Men zond nu allerwege renboden uit naar de kaap en de Vrijstaat'om hulp en bijstand. Vele boeren snelden toen hun stam- en lot- genooten te hulp,, te meer, omdat anders het leven in geheel Zudi-Afrika onmogelijk worden zou. Een kleine 500 bloeren waren begin De cember bij elkaar en trokken op om Dingaan aan te tasten. En op Zaterdag kreeg de commandant bericht van de voorposten, dat het leger der Zoeloe'siin aantocht was. Toen hebben die Boe ren daar een godsdienstoefening gehouden, den Heere der Heirscharen gebeden en gesmeekt om Zijn machtige hulp, en, as dit die Here behaag ons die oorwinning te skenk, 'n gebou op terig ter ere van Sij naam, die dag aan te teken in 'n boek om dit bekend te maak aan die verste na- geslagte, opdat dit gevier mag word as 'n dank en sabbatdaag". En zij hebben de overwinning behaald en Din gaan verpletterd. Een Afrikaansch dichter heeft dat treffend gezongen Hul kom! hul kom! maar rij aan rij Stort trieer om daar voor goed te blij. Die sannas bulder, die osse brul En hardloop rond, met angs rervul; Dit kletter hier, dit knetter daar, Dit zeën asgaaie op die laer. Hul kom 1 hul kommaar deins weer terug Hul kommaar kom met weifelsug, Hul kommaar weifel, weifel weer, Hul kom 1 dit was de laatste keer. .5-*•"*- ■=-* paal gewurden in tSs geschiedenis van Zuid-Afri ka, en werd deze datum als herinnering telken jare als dankdag gevierd. Meer en meer echter, was dit een holiday geworden waarop niet ge werkt, maar pret gemaakt werd, door menschen, die Petorius niet gekend hebben, en voor zijn daden onverschillig zijn. De regeering echter heeft dezen dag sinds eenigen tijd, officieel vast gelegd als een dankdag voor de Unie van Zuid- Afrika.' Gz. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand, Inbraak etc. Belast zich met aan en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen RADIO. Aangifte radio-ontvanginrichtingen. Nu de beoefening der radio-wetenschap allerwege toeneemt, meenen wij goed te doen de gebruikers van radio-ontvanginrichtingen te herinneren aan hun verplichting om van de aanwezigheid van zoodanige inrichting kennis te geven aan den heer Directeur van het Post- en Telegraafkantoor, alwaar kosteloos aangifte-formulieren aanwezig zijn. Men krijgt alsdan een ontvangbewijs, ten teeken dat men aan zijn ver plichtingen heeft voldaan en moet dit bewijs ten allen tijde kunnen toonen. Ook zij, die niet gebruik maken van een buitenshuis geplaatste antenne, vallen onder deze verplichting. Daar na 1 Januari 1925 een meer nauwkeurige controle op radio-installaties worden gehouden en het nalaten van genoemde verplichting, krachtens artikel 5 j/an het Koninklijk Besluit van 6 Maart 1905 (Staótsblad No. 90), laatstelijk gewijzigd bij Koninklijk Besluit van 9 Juli 1921 (Staatsblad No. 903), gestraft kan worden met een geldboete van ten hoogsle 300 gulden of een hechtenis van ten hoogste 30 dagen, schijnt het gewenscht nog eens de aandacht op een en ander te vestigen. Naar wij vernemen zal op Dinsdagavond 16Dec. 1924 des avonds te 8.15 uur in de benedenzaal van Maison Okhuysen (Soestdijk) voor de Radio-Club „Soest en Omstreken" een lezing houden de heer G. J. Uit den Bogaard uit Baarn over„Het lucht ledige". Besproken zal worden hoe men het luchtledige verkrijgt, de verschillende soorten luchtpompen daar voor te gebruiken en de verschijnselen, speciaal de electrische die in een meer of minder luchtledig gepompte ruimte optreden. Daar deze lezing gevolgd wordt door een demon stratie van het behandelde, kunnen wij gerust een ieder aanraden deze ongetwijfeld zeer interessante lezing te bezoekende genoemde Radio-Club zal U gaarne introduceeren.

Soester Courant | 1924 | | pagina 1