So e s t e r Courant voor Nieuws- eu Advertentieblad. eiken Zaterdag. LA RORTE C BANK- en EFFECTENZAKEN PUROL Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk. Bijkantoor SOEST Behandelen alle DE PERS. W. P. J. VENEMA S Telefonisch aangesloten L. VERVAT, Kleermaker BRILLEN BETER EN BILLIJKER D. F. VOIGT OPTICIEN Hoestsiropen voor Kinderen No. SO Twaalfde Jaargang Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur Zaterdag 13 Pee. I9k«t ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. De macht van het gedrukte woord - De onafhankelijkheid van de „pers" - Waardeering van het publick - Na critique est aisée. De koningin der aarde, noemt men de pers wel eens heel karakteristiek. En inderdaad, er is welhaast geen vorst of regeerder aan te wijzen, die over zoo'n macht beschikt, als de pers, de courant van heden. Hoe grooter de technische vooruitgang was, hoe grooter werd de macht en de invloed van de krant. Want sedert er rotatiepersen werden gecon strueerd, die dertig duizend couranten en meer, elk van zestien tot twee en dertig pagina's groot per uur afleveren, sedert dien is de beteekenis van de pers enorm gestegen. Eén van de elementen, welke de macht van Jde pers vormen, is de diep ingewortelde eerbied, vooral bij de eenvoudigen van geest, voor het gedrukte woord. Dit komt nog dikwijls tot uiting in den uitroepJa, maar het staat in de krantAlsof daarmee alles gezegd is en het beweerde daardoor onomstootelijk is komen vast te staan. Voor deze zelfde categorie van menschen geldt de krant dan ook als het criterium van alle wijsheid en kennis. Hun meening is de meening die door de krant ver kondigd is. Maar waag het niet, hun dat zoo ronduit in het gezicht te zeggen. Velen zouden dan diep verontwaardigd zijn. Uit het voorgaande blijkt al dadelijk, welk een groote beteekenis de krant voor de samenleving heeft. Er kan een met een oordeeI k,aar> er een artikeltje arnnfp „wröan- btfrtcmrntBtTiHSETrena; ncreveer moeite groote paedagogische kracht van uitgaan. Plicht is het, daar altijd naar te streven. Ook voor de intellectueel meer ont wikkelden, de geestelijke dus meer onafhankelijken, is de krant een onont beerlijk 'deel gaan uitmaken van de dosis geestelijk voedsel welke zij tot zich nemen. Doch bij deze categorie is een groot deel van de onbeperkte eerbied voor het gedrukte woord verloren gegaan. Men zift meer en critiseert, neemt niet meer voetstoots aan, wat de redactie hen voorzet en ook, men eischt meer, men vraagt wetenschappelijke verhandelingen op allerlei gebied, waar door ten slotte de krant tot een vrije tribune is geworden voor de verkondiging van nieuwe ideëen en gedachten op de meest uiteenloopende gebieden.. Naar de meer of mindere zorg, die men aan den redactioneelen inhoud van een blad besteedt, zal de denkende lezer onwillekeurig de publiciteitswaarde van een blad beoordeelen. Want terecht redeneert hij, dat, wanneer een blad om zijn redactioneelen inhoud goed gelezen wordt, men ook met meer aandacht de in dat blad geplaatste annonces zal beschouwen. Niet altijd is de krant met advertenties versierd geweest. Eerst tientallen jaren na het verschijnen der eerste nieuwstijdingen, in den geest van een circulaire, vond het idee van betaalde advertentie ingang. En met de advertentie, deed het onafhankelijkheidsvraagstuk zich in verhoogde mate gelden. Want nu ging zich het verschijnsel zich voor doen, dat een redacteur-uitgever, ten einde een groot adverteerder te pleizieren of uit vrees dien te verliezen, zich ont hield van critiek, die hij anders gedreven door zijn streven tot bevordering van het publieke welzijn zou hebben uitge sproken, daarmee zijn taak van voorlichter en paedagoog verwaarloozend. Nog erger werd het, wanneer de publicist zich door geldelijke overwegingen liet overhalen, tegen beter weten in gunstigen zin over bepaalde onderwerpen te schrijven. Tegenwoordig behooren dergelijke ver schijnselen tot de uitzonderingen, omdat de publicist ten slotte is gaan inzien, dat zijn blad toch het meeste gebaat is bij een eerlijke en oprechte redactio- neele voorlichting. De waarde van een blad zit dus niet altijd in de groote oplaag. Natuurlijk ontleent de pers haar invloed voor een voornaam deel aan de verspreiding, waardoor het mogelijk is tegelijkertijd, ongestoord, tot een be langrijk deel van het volk, in alle deelen des lands verspreid, te spreken, iets, dat zonder de courant onmogelijk zou zijn. De waardeering die de courant van het publiek ondervindt is zeer verschillend Doch een blad, dat zijn taak serieus opneemt, dat met zijn berichtgeving groote nauwgezetheid betracht en licht vaardigheid vermijdt, kan er zeker van zijn, over het algemeen een goede beoor deeling te ontvangen, ook al is een deel van de lezers hel soms niet eens met de in het blad geuite meeningf Over het algemeen wordt de journa listieke arbeid nog te weinig beschouwd als een zeer moeilijke en verantwoorde lijke. Snmnvgp pnrn^ev» menschep meenen, dat het journalist-zijn zich bepaalt tot het in volle vaart in een auto springen het paradeeren met een verslaggevers boekje, enz. zooals de Amerikaansche films ons meestal den journalist voor stellen. De ex-Keizer Wilhelm verklaarde eens, dat journalisten mislukte gymna siasten zijn. Stel U gerust. De journalisten van thans zijn meerendeels geen ge dropen Hoogere Burgerscholieren meer. Vele gestudeerden, doctoren, professoren, technici, algemeen ontwikkelde menschen van beiderlei kunne, maken deel uit van de redactie, van groote en kleine bladen, hetzij als redacteur, hetzij als los medewerker. En de hoofdredacteur of uitgever is meest een man, met een breeden kijk op het leven en goed inzicht in zijn lezerskring, zoodat hij op de juiste wijze zijn medewerkers weet te kiezen en de eens aangenomen richtlijn weet te bewaren. De neutrale bladen hebben daarbij nog een moeilijke taak. Hiermee bedoelen wij de bladen welke naar geen enkele speciale politieke of godsdienstige richting geörienteerd zijn, Hier moet de redactie al heel onbevoor oordeeld en voorzichtig zijn bij het uitspreken van een oordeel, opdat geen der verschillende groepen, waaruit de lezerskring samengesteld is, wordt ge griefd. De taak van deze bladen kan dus uitsluitend zijn, de gebeurtenissen objectief weer te geven en de grootst mogelijke objectiviteit bij het uitspreken van een oordeel te betrachten. Hieruit volgt dus wel, hoe bijzonder moeilijk de journalistieke arbeid in vele gevallen is. En dat wordt soms wel eens vergeten. Men staat soms zoo gauw zorg inspanning het der redactie heeft, datzelfde vierregelige be richt in de krant te krijgen. En meestal zal men zien, dat de lichtvaardigste critiek op de krantenarbeid wordt uit gesproken door menschen, die soms niet in staat zouden zijn, zelf een bericht van drie regels behoorlijk samen te stellen. Het is maar al te waar, dat Fransche gezegde La critique est aiseé. De critiek is gemakkelijk. Dr. F. C. HEEREN- EN DAMES- KLEERMAKERIJ S EMMALAAN 10 b/h. JULIANAPLEIN TBLEF. lOO Ruime voorraad Winterstoffen KAMERKRONIEK De onderwijsbegrooting in de Kamer - De terugkeer van Minister Aalberse - Nederland en het protocol van Geneve. 't Was dus loos alarm. Want minister Aalberse blijft. Zooals bekend, had deze bekwame en toch in ieder geval zeer conscientieuse bewindsman de behande ling van de arbeidsbegrooting gestaakt, na aanneming van het amendement Boon, inzake de verhoogde subsidie aan de Rijksvroedvrouwenschool te Heerlen. Waar ook 's ministers medestanders, na een verklaring van hun leider, den heer Schokking, voor het amendement hadden gestemd, had de minister dat als een motie van wantrouwen opgevat en in overweging genomen om heen te gaan. ,Doch na gepleegd overleg, bleek dat de verklaring zoo niet bedoeld was, waarop de minister zich bereid ver klaarde de begrooting verder te behan delen en toezegde binnenkort een sup- pletoire begrooting, met het oog op zijn gewijzigde voorstellen inzake de school in kwestie, in te dienen. En daarmede was het onweer aan den politieken hemel afgedreven. Toch had het den minister blijkbaar wel aangegrepen, deze vertrouwenskwestie, want af en toe beefde zijn stem even, toen hij zijn bereid verklaring om de begrooting verder te behandelen, in de Kamer voorlas. Wanneer men zijn taak ernstig opvat als deze regeerder, is het ministerschap geen sinecure, waarom een blijk van wantrouwen dus te dieper treft. En nu de onderwijsbegrooting. Natuur lijk ontbrak het hier niet aan critiek. De heer van Wijnbergen (r.k.), hoewel dank en waardeering over hebbend voor al wat de minister tot stand bracht, vond de doorwerking van de financieele gestelling te duur. Daarom achtte hij het wenschelijk, dat de Lageronderwijswel nog eens bekeken wordt. De heer Kete laar was minder vriendelijk in zijn critiek en gaf kort en krachting als zijn meening te kennen, dat het onderwijs gedurende de laatste jaren sterk is achteruitgegaan. SDcMs m^t gron*^ rrpNte en doir be langrijke financieele offers, is het enkelen gemeenten geluki, het onderwijs op pei! te houden. En de communistische heer Ravesteyn ging nog een stap verder, door, al was het dan ook voor een nagenoeg leege zaal, te verklaren, dat minister De Visser stelselmatig liet onderwijs heeft afgebroken. De openbare school is gedegradeerd tot armenschool, vond de communistische doctor. Ook van andere zijde werden nog eenige bezwaren naai' voren gebracht, osa. door Prof. Visscher, die het over de opheffing van de theologische faculteit had. Inplaats van drie onvolledig uitgeruste universi teiten, zou men volgens hem eigenlijk één universiteit over het geheele land moeten hebben. De calvinisten hebben behoefte aan eigen wetenschappelijk onderwijs, zeide de hoogleeraar. De minister repliceerde. En hij gaf daarbij te kennen, dat van hem geen wijziging van de Hooger Onderwijswet, tot opheffing van theologische faculteiten, of verandering in het aantal universi teiten, is te verwachten. Verder gaf hij uitdrukking aan zijn teleurstelling over het gebrek aan medewerking ten op zichte van het onderwijs in Fransch bij het middelbaar onderwijs, waar men weigert de kinderen de eerste beginselen bij te brengen, waarom hij noodge dwongen overweegt, in de vijfde en zesde klasse het Fransch weer in te voeren. Dit laatste werd door verschil lende afgevaardigden toegejuicht, doch de „manier waarop" vond men niet erg mooi. Juffrouw Westerman (v.b.) zei dan ook, dat zij nog nooit zoo'n mooi ge schenk in zoo'n leelijke verpakking had gekregen. En de heer Gerhard (s.d.a.p.) vroeg, waarom men dan geen Engelsch ging onderwijzen. Zooveel hoofden, zoo veel zinnen natuurlijk. De minister waar schuwde voorts tegen een doorvreten van de onderscheiding, die op het ge bied van lager en middelbaar onderwijs bestaat, op het terrein van hef Nijver heidsonderwijs, waardoor het budget met ettelijke millioenen meer belast zou wor den. Hij zeide voorts, dat een mogelijke wijziging in de schoolgeldregeling ten bate van groote gezinnen op het departe ment onderzocht wordt. En den heer v. d. Molen (a.r.), die klaagde over het gebrek van een regeling voor het onder wijs aan schipperskinderen, antwoordde de minister, dat er geen geld daarvoor beschikbaar is, terwijl hij ten slotte een woord van hulde bracht aan de nage- .i-lio iionJrlfltmAW. .wwu. begrooting zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Voorts werd begonnen met de be grooting voor buitenlandsche zaken. De eerste algemeene beschouwingen werden geheel gewijd aan de houding onzer regeering ten opzichte van het Geneef- sche protocol. De heer Vliegen (s.d.a.p.) o.m. als zijn meening te kennen, dat een andere geest onze regeering moest bezielen, men moest niet uitslui tend kijken naar het kleine Nederlandsche belang, maar verder, en het streven naar ontwapening steunen. Volledige ontwapening zal niet bereikt worden, maar wel ontwapening, zoo, dat een bepaald contingent door ons gevormd zal moeten worden om, met andere landen, te zorgen, dat de volkenbond de macht heeft, den vrede te handhaven. De Heer Dresselhyus (v.b.) verwachtte een gunstig antwoord op zijn aandrang tot aanneming van het protocol, al erkende hij, dat de regeering niet steeds blijk geeft den volkenbond te begrijpen, hetgeen bleek uit de verdediging der nieuwe Indische vlootwet, op grond van neutraliteitsbegrippen. Thans behoeft men geen gassen en kanonnen meer te vree zen, maar men moet ook loyaal zijn medeweiking verleenen aan de hand having van het recht en de verbintenis sen uit het protocol nakomen. Ook militair, aldus Mr. D. Het communis tische geleuter van den heer Ravesteyn kunnen wij gevoegelijk verzwijgen. Mr. Marchant (v.d.) betreurde het voorts, dat men de leuze der ontwapening met politieke oogmerken bestrijdt. Wat wij thans als weermacht hebben, verklaarde hij, is onbruikbaar als contingent, tot het leveren waartoe de volkenbond ons zou kunnen verplichten. Hij zeide ver der, dat Nederland zal moeten afzien van het onderhouden van een zelfstan dige weermacht. De vraag over het Gesprongen Handen Ruwe Schrale Huid Springende Lippen en Huidwondjes PL'ROL in Doozen 30.60.9CK» Tube 80c« Bij Apothekers en Drogisten Th. Willems, naar Duitschland J. C. F. Knapp, naar den Haag, Schuijt- straat 8 N. Mokveld met gezin, naar Gouda, Lange Tiendweg 17. Aatbérse's verklaring hadden te kennen gcj'fcven en de heer Schaper (s.d.a.p.) er i)ij den minister op aangedrongen ha>', een commissie van onderzoek in zat e de Vroedvrouwenschool te Heerlen te benoemen, hetgeen de minister wei gerde. De heer Braat stemde namens de Plattelanders tegen de begrooting, omdat er tientallen millioenen voor sociale vei '.ekering worden bestemd. -v'ervolgéns repliceerde minister van Ka-nebeek. Inzake het protocol verklaarde hij dat toetreding tot het protocol van Genève van ons een nieuw offer zou eisihen. Jn "dit verband bestreed de minister het verwijt, dat niet dadelijk gefeekend werd. De Scandinavische landen "stelden zich ook op het stand punt,- dat nadere overweging noodig wa v ómdat zij begrepen, dat zij daardoor meer risico op zich zouden nemen zich zouden bloot stellen aan nieuwe gevaren. Zulks was ook, aldus de mi nister, voor Nederland het geval. Verder gaf de minister o.m.. nog te kennen, dat de Volkenbond niet staat op het standpunt van ontwapening, maar ver mindering van bewapening. En dit laatste internationaal. Verschillende afgevaardigden drukten daarna hun teleurstelling uit over de rede van den minister, daar men geen amwóörd op de vraag, of Nederland zal toetreden heeft vernomen. Tenslotte ver klaarde, de minister nog in antwoord op de positieve vraag van Mr. Dressel- huys, hoe de minister staat tegenover den ge.est van het protocol, dat hij niet wildé mededeeien, hoe de regeering staat tegenover het concrete voorstel Dat is. nog in beraad. En daarmede werden de algemeene beschouwingen inzake de begrooting voOr Buitenlandsche zaken, gesloten. POLITICUS. Burgerlijke Stand GEBORENLydia Augusta, d.v. M. de Bruin en J. G. Lodeesen Cor- nelia Martha d. v. B. J. Rademaker en J. Voskuilen Dirk z. v. M. Harskamp en J. Sijberde Enje d. v. P. Helmus en M. Bos Wou terus z. v. W. Tabernal en S. Brik Joannes Albertus z. v. H. v. Asch en A. E. Kok Hendrik z. v. P. Hornsveld en A. W. v. Diermen Jacobje d. v. M. Schouten en W. v. Donkelaar. ONDERTROUWD A. J. Blankensteijn met H. M. Fox J. v. Asch met S. v. d. Schagt. GETROUWDJ. D. F. v. d. Neut met M. M. Veenendaal. QVF.RLEDENP. v. d. Berg, oud 62 jaren, echtgenoot v. E. Kruitbosch E. Luman, oud 66 jaren, weduwe van W. Zwiers A. J. Sanders, oud 55 jaren, weduwe van A. v. Immerzeel M. v. d. Hengel, oud 43 jaren, echtgenoote van W. Wan tenaar. BURGEM. GROTHESTR. 28 - SOESTDIJK contingent dat Nederland krachtens hel protocol zou moeten leveren, staat vol gens hem geheel apart. Ten slotte verklaarde de heer Rutgers (a.r.) dat zijn fractie niet de vrijmoedig heid kon hebben, te conclucfeeren tot een afwijzende houding tegenover het protocol, zoodat deze eerste beschou wingen grootendeels (en gunste van het protocol uitvielen. Waarop de zitting verdaagd werd. In de daarop volgende vergadering werd de begrooting van Arbeid aan genomen, echter niet, dan nadat nog eorifT 1nd"H hun rrwMngnvrrmmi^c'' VESTIGING IN DE GEMEENTE SOEST VAN 4 TOT 11 DECEMBER 1924. P. J. Bennink, Sinnemaplein 4, van Laren B. Veldhuijzen inet gezin, Nieuweweg 69, van Nigtevecht T. Koopmans, Kerkpad Z.Z. 34, van Heerde J. M. Rebel met gezin, SophiaJaan 7, van Zaandam W. Akkerman met gezin, Braamweg 13, van Voorburg (Z -H.) A. A. Omtzigt, Oude Utrechtscheweg 5a, van Etten en Leur D. v. Ingen, Rademakerstr. 25d, van Amersfoort D. v. Zoest, Vredehofstr. 7, van Utrecht J. A. Britstra, Birkstr. 34, van Utrecht Baron Dr. K. J. G. van Hardenbroek met gezin, Vredehofstr. 7, van Bunnik M. K. Beumers, Birkstr. 34, van Amsterdam A. de Man met gezin, Zwarteweg 4, van Buurmalsen Th. Kersens, Laanstr. 24, van Eernnes C. M. Suijpers, v. Lennepluan 21, van Helder A. Reeder, Amersf.str. 85, van Danlumadeel M. de Jong met gezin, Klaarwaterweg 11, van de Bilt J. Zeggelaar met gezin, Laanstr. 81, van Amersfoort J. W. D. Rpbijns met gezin, Dorresteinweg 10, van Utrecht. VERTREK UIT DE GEMEENTE SOEST VAN 4 TOT 11 DECEMBER 1924. D. Beusman, naar Haarlem, Vrouwe Hekstr. 15 C. H. Hofman, naar Utrecht, Stationsplein 12 C. J. Peper, naar Hilversum, Neuweg 41 H. v. Asch, naar Wilnis, Geerkade E. v. Deuveren, naar Stoutenburg M. v. Valkengoed, naar Baarn, Penstr. 1 A. Deelman, naar Appingedam, Koningstr. 109 N. Fennis met gezin, naar Utrecht, Jacob Ruijsdaelstr. 78 S. M. de Bruijn met gezin, naar Maartensdijk, Blauwkapel, Voordorpscheweg 41 E J. J. v. Roest, naar Vreeswijk, Lekdijk B 154 A. F, (en Dnm, nnnr Dcvmtor, Hvors'rant Ingezonden Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Soestdijk 11/12/'24 Aan den heer Redacteur der „Soester". Gaarne maak ik van uwe bereidwillig heid gebruik om eenige regels te schrijven over het tramvraagstuk in onze gemeente, temeer waar naar het schijnt dit „vraag stuk" meer en meer de vorm van een onoplosbare wiskundige opgave begint aan te nemen. Het is niet over de opgave opzichzelf daar het m.i. van betrekkelijk ondergeschikt belang is, of, indien er een uitstekend functioneerende verbin dingsdienst met Baarn en eventueel met A'foort en Soesterberg tot stand komt, deze dienst met 3—5 of 10 mille ge subsidieerd zal moeten worden (eventueel dekking tekort gemeente-exploitatie). Hoofdzaak is dat zij er komt gauw ook daar ik anders voor Soest zeer donkere tijden zie aanbreken, de snelle vooruitgang der laatste jaren thans met in een even snelle achteruit gang zal veranderen. We weten allen hoe moeilijk het is om een gemeente waar de trek uit is, weer nieuw leven in te blazen. Mij is bekend dat reeds thans van wege de exploitatie v.h. Pheer gunstig gelegen Pekingbosch te Baarn de aan dacht van woningzoekenden wordt ge vestigd op de geisoleerde ligging van Soest en getracht wordt de menschen in Baarn te krijgen. Persoonlijk heb ik de ondervindig dat deze week de aan koop van 2 perceelen tot een gezame- lijke waarde van 40 mille afsprong vanwege de slechte verbinding en vestiging in Hilversum plaats vond. Hier ontgingen Soest 2 belastingbe talers die alleen zeker Vs van het exploitatie-tekort der verbinding hadden kunnen opbrengen. Talrijke families zijn mij bekend, die op het oogenblik vestiging in Soest uitstellen of er van afzien en er de voorkeur aan geven te gaan wonen in plaatsen met een uitstekende verbinding als Arnhem, Velp, de Steeg, Dieren de omgeving van Den Haag en dien van Haarlem. GenïeeMê; mêf1 perspectieven wordt naar den kelder geholpen, en zien we thans de rails van Soest naar Baarn, het eenigste wat ons tenminste nog een gevoel van verbinding gaf, ook nog verdwijnen. Laten we hopen dat onze Gemeente raad dit boek eindelijk eens in mag zien en deze onmogelijke toestand niet langer bestendigt blijft want sombere tijden zullen anders voor de Gemeente aanbreken. Alleen mits onmiddelijke voorziening wordt getroffen kan 1925 Soest de gewenschte voorspoed brengen. Onder dankzegging voor de plaatsruimte,* Hoogachtend M. C. Kwellende pijnen in kiezen, tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. Plaatselijk Nieuws, GEVONDEN VOORWERPEN: Op werkdagen, des voorm. tusschen -12 uur, zijn op het Politiebureau inlichtingen te bekomen van de na volgende voorwerpen Een geldstuk, een Damesparapluie, een ijzeren kolenschop, twee rijwielplaat jes. KEES BOEKE. Voor de Inter. Anti^Vlil. Vereen, afd. Soest, zal a.s. Donderdag 18 Dec. in Hotel „Eemland" als spreker optreden Kees Boeke. Onderwerp: „Schijn en wezen van de Kerstboodschap". Zie advertentie. KERSTW1JD1NSAVOND. Zondag 21 December a.s., 's avonds half 8 zal een Kerstwijdingsavond wor den gehouden in de gymnastiekzaal der O.L. School in de Kerkebuurt voor de Vereen, van Vrijz. Godsdienstigen en belangstellenden, georganiseerd door Vrijz. Jongeren. p Het welverzorgde programma vermeld o.a. zang, voordracht en muziek, terwijl onze violist Blok zijn welwillende me dewerking heeft ^toegezegd. We verwij zen naar de advertentie in het volgend nummer. RAADSVERGADERING. De Raad dezer gemeente wordt bij een geroepen ter openbare vergadering op Dinsdag 16 December 1924, des namiddags half 2 en zoonoodig 's avonds half 8 ter voortzetting, ter behandeling van de volgende agenda: 1. Vastelling der notulen van de vorige vergadering. 2. Behandeling van de gemeentebe- grooting voor het dienstjaar 1925; 3. In verband met punt 2 behande ling van de volgende verzoekschriften adressen van besturen en comité's alhier, waarin mederking wordt verzocht voor de oprichting van bewaarscholen b. idrcs van het B^rlimr d"r nfd^c ling Baarn der Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren, verzoekende subsidie. c. adressen van de correspondent schappen Soest en Soesterberg der openbare leeszaal te Amersfoorl, ver zoekende subsidie. d. adres van bewoners van den Kor ten Brinkweg, verzoekende verbetering van dien weg. e. adres van bewoners der Laanstraat verzoekende beplanting van die straat. f. adres van het bestuur der vereen. Volksonderwijs, afd. Soesterberg, ver zoekend verhooging van de aan de assistentie aan de O.L. School toege kende vergoeding, of subsidie groot f 600.teneinde haar in staat te stel len de assistente een hoogere vergoe ding te geven. g. aanbieding van een adres der af- deeling het Gooi der St. Lebuinusver- eeniging, van R.K. onderwijzers e.a. te Baarn en 's Graveland, betrekking heb bende op de aanstelling van de assistente aan de O.L. School te Soesterberg. ONBESTELBARE STUKKEN terug ontvangen te Soest in de 2e helft der maand November 1924: J. P. Warringa, Amsterdam. „BID EN WERK". Donderdag 18 Dec., 's avonds half acht, hoopt de Jongedochtersvereeniging „Bid en Werk" haar 20stejaarvergade ring te houden in de U.L.O. School aan de Spoorstraat. Dankbaar aan den Heere, die haar lot hiertoe geholpen heeft, noodigt zij alle contribuanten en belangstellenden uit om den avond gezellig door te brengen. GEKNIPT. Door de politie is te Maartensdijk aangehouden de 20-jarige G. van S. in verband met gelddiefstallen ten nadeele van P. van E. alhier. Van S., die vol ledig bekende, is ter beschikking vaa de Justitie gesteld. Dr. STEGINGA. De lezing van Dr. Steginga op 16 Dec. a.s. gaat niet door. Zij is nu bepaald op 12 Januari '25. MANDOLINE-CONCERT. Blijkens een advertentie in dit num mer zal de Soester Mandolineclub een "Óoncëft ^étferf Tn dczaarva'rf P.ür« Eemland. Medewerking zullen verleenen de Heeren A. J. v. d. Boon, Utrecht (viool), A. P. van IJsselstein, Soest (pi ano) en de Jongedames M. en J. Plink, Utrecht (piano). Gezien het goedver zorgde programma, belooft het weer een avond vol kunstgenot te worden. OPPASSEN De politie verzocht ons het navol gende ter kennis van onze lezers te willen brengen: De Commissaris van rijks- en ge meentepolitie te Heerlen geeft een ieder in overweging alvorens tot het aangaan van een geldleening in relatie te treden met J. J. A. de Ruijsscher, postbus 55, zaken doende onder de naam Firma K. Reuters, wonende te Heerlen, Meester Adriaan Sassenstraat 13, inlichtingen omtrent de voorwaarden dier leening bij hem in te winnen, waar voor per soonlijk gelegenheid bestaat aan het hoofdbureau van politie te Heerlen, op werkdagen tusschen 11 en 12 uur v.m. COMMISSIE VAN WELDADIGHEID. De uitdeeling vanwege de commissie van Weldadigheid van H. M. de Koningin- Moeder is bepaald op Donderdag 18 Dec. Te elf uur aan de Naaischool. De tractatie op de Naai- en Breischool zal plaats hebben op Vrijdag 19 Dec. te 21/» uur. Mijnhardt's Borsthoningsiroop f 0.60 Mijnhardt's Thijmsiroop f 0.75 Anga-siroop (ook bij kinkhoest) f 1.75 Bij Apothekers en Drogisten. OPGELET. De Burgemeester van Soest geeft de ingezetenen in overweging, alvorens gelden af te geven aan personen die collecteeren, zich eerst te overtuigen of op de lijst wel het stempel van de Gemeente of de politie en geldige datum voorkomt, aangezien er somtijds alhier gecollecteerd wordt zonder de vereischte vergunning. SOESTER SCHAAK- EN DAMCLUB. Maandag j.l. gaf de Heer J. A. van der Hoeve uit Amersfoort een schaak seance. Het werd voor leden en intro- dicé's een aangenamen avond, den Heer d. Hoeve deed zich, behalve als goed speler, ook als prettig en onderwijzend persoon kennen. Het resultaat was, dat de Heer v. d. Hoeve, spelende tegen 15 personen, 12 partijen won, één remise maakte en aan twee borden verloor. De winnaars waren de Heeren C. van Boxtel en A. H. van Zwijndrecht, den Heer C. A. de Bruijne (Baarn) speelde remise. Zoo het deze club mocht ge lukken, meerdere van deze avonden te organiseeren, zal dit voor Soest, in het algemeen en voor de Club in het bijzon der van veel waarde zijn en zal zij met ter tijd, een niet te onderschatte tegen- shns'^r worden.

Soester Courant | 1924 | | pagina 5