CORRY LUYT Piano Leerares Stoomwasscherij en jStrijkinrichting Woningbureau Uitgave: G. J. SMIT (Ons Boekenhuis) - Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te BaarnVAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 Verkoophuis A. BENNING STEMMING EN FEIT. W.G, Burger, Zeist Een der grootste en meest moderne inrichtingen op dfignued. D. F. VOIGT P. MAN Steenhofstr.5-Tel.S45 Denkt om Uw NIEUWJAARSGROET in ons volgend nummer. SOESTDIJK 3e Jaargang No. 52 Gecontroleerde oplaag te samen 5750 exemplaren. Woènsdag 24 December 1924 SOEmniMMD Redactie-Adres te Soest: C. F. W. RIETVELD, Talmalaan 28, Soestdijk Redactie-Adres te Baarn: J. DIJXHOORN, Veld helm weg 48 Adres te SoesterbergC. J. VAN DAM, Zeisterstraat 15. De Christelijke bladen het i „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden steeds gratis huis aan huis bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soester berg, Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels f 1.00. Elke regel meer f0.20 Spoorstraat, Baarn - Filiaal Soest. Dit jaar enorme voorraad kerstversiering beneden eiken tegenwoordigen prijs. Daarenboven ontvangt ieder kooper van min stens f 1,25 kerstversiering, (geen kaarsen en knijpers), een doos met 12 zilverslingers, waarde 60 ct. cadeau. Deze adv. medebrengen. Versierde kerstboompjes vanaf 35 cent. Kerstlantaarns voor kaars en electr. licht 40 ct. Kaarsen, alleen prima kwaliteit, 30 stuks voor 25 cent. C0MT, VERWONDERT U HIER MENSCHEN! Een oucl-Nederlatidsch lied. Gomt, verwondert u hier, menschen, Siet, hoe dat u Godt bemin df. Siet vervult der sielen wenschen, Siet dit nieuw gheb'oren kindt. Siet, die 't woordt is sonder spreken; Siet, die vorst is sonder pracht; Siet, die 't al is, in ghetyreken Siet, die 't licht is, in der nacht, Siet die 't goed is, Dat zoo zoet is, Wordt verstooten, wordt veracht. Die den hemel heeft geschapen En verciert het firmament, Moet hier in een cribbe slapen; wordt in hoy en stroy ghewent- Die de schoone serajrhienen Altijd heeft tot Zijn gheb'odt, Laet Hem hier van beesten dienen Laat Hem steken in dit kot In dees hoeexkens In dees doeexkens In dit huysken sonder slot- Siet, hoe dat men met Hem handelt; Hoe men Hem in doecken bindt, Die met seynen Godtheyd wandelt Op de vleughels van de windt. Siet, hoe licht Hij hier in leyden S,onder theeckens van verstand; Die den Hemel moet verbleyden Die de croon der wyshejd spant. Siet hoe toere Ist de Heere O Heer Jesu, Godt en Mensche, Die aanvaerdt hebt dezen staet, Gheef my dat ik door U wensche; Geef my door Uw kindsheyd raet. Sterck my door Uw teere handen, Maek mij door Uw kleynheyd ghroot; Maak mij vry door Uwen banden, Maak mij rijk door Uwen noodt. Maai: my blyde Door Uw lyden Maak mij levend door Uw doodt. Kerstmis heeft een eigen sfeer en groot is de bekoring die van dit alom gevierde feest uitgaat- Verinniging van het familieleven, ver dieping van het medegevoel en een over alles zich uitbreidend welbehagen zijn de verschijn selen die dezen feestdag kenmerken. En alles werkt mede, niet het minst het naderend einde van het jaar, om een gewijde stemming overal te doen heerschen. Het is het feest van den huiselijken haard. En al heeft de geest onzes tijds met „merry christmas" en „froliche wei nachten" het oud-Hollandsche „zalig kerstfeest" verdrongen, toch zijn het nog tallooze velen voor wien dit jaarlijks wederkeer end feest de heuge lnis aan Christus' geboorte vernieuwden voor wien het Kerst-Evangelie in volle schoonheid glanst. Voor wien het een Heilsfeit blijft en wien het een Heilswoord brengt- Waarlijk, dat hetgeen voor meer dan negen den eeuwen in het vergeten Bethlehem geschied de oog immer herdacht en herleefd wordt; in de heerlijke poëzie aller eeuwen voortleeft en nu als immer de heroën der kunst heeft ge ïnspireerd, dat ^preekt ons toe en betuigt de beteekenis van dit feit voor de wereldhistorie. Het blijft van beteekenis dat in deze dagen de melodie van het wereldsche lied zwijgt om ver vangen te worden door de Engelenzang, het kerk gebouw volstroomt om een groote schare gele genheid te geven te luisterenn naar hymne en cantate, lofpsalm en koraal, de torenklokken het „Christus is geboren" uitringen over stad en Land en het „Eere zij God" aangeheven wordt door hen voor wien dit Woord heel het jaar door een zinledige klank is. Zoo blijkt aller- wege dat in de menschheid meer traditie voort leeft inzake Bethlehem en te midden Van haar machtig woelen het getuigenis blijft spreken. Daar is geschreven en daar is geschied. Maar nimmer mag vergeten worden dat het bijkomende Van de hoofdzaak moet worden onderscheiden en dat stemming niet alles is. Al wat tot devote stemming leidt, met ontroe ring doortrilt en een warme gevoelssfeer tenge volge heeft, kan van de eigenlijke inhoud van het Kerstfeest afvoeren en een muur stellen tus- schen ons hart en wat het Kerstfeest beteekend. Niets gevaarlijker en ook niets onwaarachtiger dan Kerstfeest vieren zonder in en medeleven van geest en gemoed, met denken en zinnen; en zonder te ervaren de aangrijpende waarheid en werkelijkheid die Christus' loomst in het vleesch heeft gehad voor wereld en mensch heid. Kerstboom en Kerstgeschenk, Kerstmaal en Kerst jubel, zelfs de warme trilling van het eigen gemoedsleven kunnen een camouflage, een be dekking en verberging zijn van het essentieele van het Kerstfeest. Geen schrijnender tegenstel ling dan een poes-lieve stemming en de ontzag lijke waarheid die het Kerstfeest predikt. En verder zoo intens dat niets dit stuiten kan, een val zoo diep dat niets en niemand kan oprich ten, een verloren paradijs en een verloren; menschheid, is wat het Kerstfeest eenerzijds pre dikt. Maar daartegenover een Heilig God die Zich over die verloren wereld ontfermt en die gevallen menschheid zoekt. Alzoo lief heeft God de wereld gehad dat hij Zijn Eeniggeboren Zoop gegeven heeft om te zoeken en zalig te maken wat verloren was. Van de waarheid van dit Schriftwoord getuigt ieder Kerstfeest en daarom staat dezen hoogen vierdag der Christenheid zoo hoog. Daarom kan een blik op de veruitwendiging, op de oppervlakkigheid van veler feeststemming zoo ontroerend en beangstigend zijn- Het is zoo "Ser^'begeer^'"uir <ïïe" flron te cïnnken een uiterlijk medeleven zonder beleven en zonder een inleven van de beteekenis van de weldaad in Christus gegeven, Die mensch is geworden voor menschen behoefte. Maar verheffend, maar bezielend daarentegen de taak van al wie Hem als Redder der mensch heid en Koning der heerlijkheid erkent, om te getuigen van Zijn liefde en genade die Hem' in Bethlehem deed geboren worden en op Gol- gotha deed sterven. En daarom looft de Kerk des Heeren, in al hare schakeeringen, door alle eeuwen Hem Die door Zich voor een verloren, wereld te geven, die wereld heeft gered; Wien?' ontferming en liefde uitgaat tot ieder die Hem1 zoekt; zij peinst over het machtig mysterie van de Vleeschwording des Woords en belijdt haar. Koning als de Redder der wereld en de eenige en een:rale Toevlucht voor ons arm en verdeeld geslacht 1 INGEZONDEN STUKKEN. Aam de Redactie van het Soester Nieuwsblad. Geachte Redactie. Wilt U s.v.p. dit stukje in Uw courant een plaatsje geven; bij voorbaat dank. In uw blad van Zaterdag 6 December 1924 komt een ingezonden stukje voor geteekend L. Ik wil den geachten inzender even mededeelen; dat hij in dat stukje groot gelijk heeft met te zeggen: het wil mij voorkomen, dat het be woonde gedeelte van Soesterberg door zijn lig ging meer is aangewezen op Zeist dan op Soest,, zoodat het gevoeglijk bij eerstgenoemde gemeente zou kunnen worden gevoegd. Hier wordt door den geachten inzender de spijker op zijn kop geslagen. Ook in Soesterberg is men bet er geheel ovei' eens, dat wij bij Zeist behaoren; de berg moet niet weggehaald maar, hooger gemaakt worden, opdat wij niet. meer naar Soest kunnen. Wij hopen dan ook, dat de Soesterbergers de handen nu eindelijk eens ineen zullen slaan, om spoedig te kunnen zeg gen wij zijn bewoners van Zeist. S. PLUIMVEEHOUDERS VAN SOEST 't Is een zeer groot eigenbelang, dat al dege nen, die zich interesseereu bij de pluimveeteelt, zich gaarne aaneensluiten. Plaatsen met minder pluimveehouders dan Soest, hebbende een bloei ende vereeniging, voordeelen zijn vele, o.a.le zingen, circuleeren van spuiten e.d., ruiling van broedeieren, voorlichting -enz. Voor de prov. Utrecht breekt tevens een nieu we tijd aan. Utrecht zal na korten tijd een eier- véiling hebben, waar ieder voor zijn eieren en slachtkippen den hoogsten prijs zal krijgen, hoo ger dan op de markt. (Roermond en Arnhem) bezitten reeds een veiling). Op 't oogenblik brengt de eierverkoop eigen aardige lasten mee, o.a.half verplichte afname van melk en boter van den melkboer, levens middelen van den kruidenier, terwijl de markt prijs dioor „kooplui" heel vaak gedrukt wordt. De kjomende veiling verkoopt alle eieren uit de provincie in 1 dag, ja in I kwartier. Wij, Soes- ters, brengen onze eieren naar een bepaalde afge sproken plaats in Soest- Vandaar verder transport naar Utrecht- De kooplui zijn hier geen „b'azen", maar slechts kdopers. Enz., enz., enz. te veel om hier allemaal te vertellen. Bezoekt echter onze 'vergadering, waarvan U de aankondiging* vindt in de advertentie-kolommen. Namens een voórloopig comité^ G. J. LIESHOUT. RADIO. Hilversumsche Draadlooze Omroep. 2e Kerstdag zal worden uitgezonden de Kerst misviering in een der kerken te Hilversuminplaats van de traditioneele vertelling, zal van uit de studio te Hilversum een Kerstrede worden uitgesproken. Daarna zal gedurende eenigen tijd niet worden uitgezonden in verband met het overgaan van de oude antenne op de nieuwe. Zooals bekend, zijn de twee stalen torens, ieder 60 Meter hoog en aangeboden door Philips Gloei- draadlampen Fabriek te Eindhoven, gereed en moet nog alleen de antenne eraan worden bevestigd. In begin Januari zal het station zijn uitzending weer hervatten en zal, bedriegen wij ons niet, de sterkte Bb^gaê^aóVênriè: tengevolge der ver- Naar wij vernemen is opgericht de Ned. Chr. Radio-Vereeniging, die de beschikking heeft gekregen over den zender te Hilversum eiken Woensdagavond van 8—10 uur. De eerste omroepavond zal gehouden worden op 24 December; alsdan zal spreken de heer A. W. F. Idenburg, oud gouverneur-generaal van Ned.-Indië. De vereeniging telt reeds meer dan 500 personen, waarvan velen op het platte land. Diploma M. t. b. d. T. Voor beginnende» en verge vorderden, Nieuweweg 95 - Soest PLAATSELIJK NIEUWS. VREEMDELINGEN VERKEER SOESTERBERG De Vereeniging voor Vreemdelingen-verkeer të Soesterberg hield Vrijdag 12 December 1924 een drukbezochte vergadering in 't Hotel „Huis ten Halve". Nadat de voorzitter de vergadering heeft ge opend en mededeeling heeft gedaan, dat er 35 nieuwe leden aangeworven waren, werd den se cretaris verzocht de notulen voor te lezen, die onveranderd werden goedgekeurd. Daarna wer den de ingekomen stukken voorgelezen en ver schillende mededeelingen gedaan. Bij de rond vraag kwam tot uiting groote verbittering onder de ingezetenen tegenover het Gemeentebestuur. TELEFOON Nr. 226 De wasschen worden te Soest, Soestdijk en Omstreken eiken Vrijdag FRANCO door eigen Autodienst gehaald en gebracht. Èr werden door verschillende sprekers ernstige grieven naar voren gebracht en "werd als gevolg* daarvan besloten het volgende onder de aandacht te brengen van het Gemeentebestuur: De rio- Ipering langs den straatweg; de gaskwestie (de meeste bewoners zitten nog zonder gas)het schoonhouden en in orde maken der verschil lende wegen, daar dit reeds twee jaar beloofd is; meer licht op enkele plaatsen; twee maal in de week een ambtenaar van den burgerlijken stand op de hulpsecretarie tot inschrijving van ge boorten en overlijden, tot nu toe moet men daar voor naar Soest; plaatsing van bordjes aan de wegen en lichtseinen aan de gevaarlijke wegen, wegens de electrischë tram; betere telefoonver binding met Soesteen verbandkist, die tot heden nog niet aanwezig is; het maken van een wandelpad langs den Rijksstraatweg; het salariee- ren van een tweede leerkracht aan de Openbare school, terwijl de leden er op aandrongen een commissie uit de burgerij te benoemen, om) een actie te voeren om bij Zeist te worden! aangesloten. Mede werd de volgende motie door de ver gadering aangenomen De vergadering besluit dat het Bestuur van de Vereeniging voor Vreemdelingen-verkeer on verwijld stappen doet bij den Raad der gemeente' Soest om de grieven uit de vergadering van bovengenoemde vereeniging ter kennis te bren gen en met alle ten dienste siaande wettige middelen hieraan gevolg te geven, en g'aat oVer tpt de orde van den dag. KERSTFEESTVIERING De Kerstfeestviering uitgaande van de Zon dagsschool Kerkebuurt en Beetzlaan zal gehou- avonds 5 uur, in de Ned. Herv. Kerk alhier'.; Programma's tot bijwoning van dezen avond zijn vanaf Maandag gratis verkrijgbaar bij den heer C. H. van Brummelen, Bakker, Kerkstraat en den heer A. J. van Lumë, Rembrandtlaan 15. Een ieder, die van een plaats zeker wil zijn, wordt in zijn eigen belang aangeraden, zich; tijdig van een programma te voorzien. VEROORDEELD Tegen v. V. uit Amersfoort, die zich te Soes terberg schuldig maakte aan diefstal van lijf goederen uit de badinrichting in de legerplaats alhier, is door den politic-rechter te Utrecht veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf. Te gen H. uit Amersfoort, ter zake heling van die lijfgoederen, tot 3 mnd. gevangenisstraf. Tegen B. en diens echtgenoote, die er ook hun voordeel van hadden getrokken, werd ieder 5 maanden gevangenisstraf geëischt, van welke laatste de politie-rechter schriftelijk vonnis zal wijzen. PROCESVERBAAL Naar wij vernemen zal door de politie te Soes terberg proces-verbaal opgemaakt' worden tegen mej. B. terzake beleediging. Reeds meerdere malen werd tegen haar pro cesverbaal opgemaakt, zonder dat tot vervol ging werd overgegaan. ARBEIDSBEURS Tot en met Woensdag j.1. werden in de ge meentelijke arbeidsbeurs ingeschreven: 17 Metselaars, 10 timmerlieden, 14 opperlie den, 6 schilders, 15 grond arbeiders, 33 losse arbeiders, 9 land arbeiders, 1 kantoorbediende, 1 chauffeur, 1 slager, 1 fabrieks arbeider, 1 elec- tro-monteur, 1 behanger, 1 mach. houtbewer ker, 1 werkster of naaister, 1 monteur, 1 in casseerder en 1 bakker. BEKRONINGEN Naast de vele bekroningen door den heer Roggeveen, Hoenderpark „Labor", reeds vroeger behaald, werden aan hem op de Pluimveetentoon stelling Ornithophiüa, (Holland's grootste ten toonstelling gehouden in het Jaarbeursgebouw te Utrecht, de volgende prijzen toegewezen: Met jonge Rhode Island Red haan Enkelkam (eigen fok)Eerste prijs en groote zilveren wafelbakker-beker voor den besten rhode Island Red. Eereprijs voor den besten R- I. R- 1924. Eereprijs voor den besten R- I. R- (enkel- of rozekam) Tweede prijs met ouden haar R. I. R. Roze kam, in concurrentie met kampioen van vorig jaar. t Eerste prijs met jonge haan R. I. R. Rozekam (eigen fok). Eereprijs voor beste trio Rozekam Reds. Eereprijs voor beste inzending Rozekam Reds. Eereprijs voor beste inzending Enkel- en Ro zekam Reds bij loting verloren. Er waren ruim 100 nummers Reds ingeschre ven. POSTKANTOOR SOEST. In verband met den 2en Kerstdag zal de uit betaling der Ouderdomsrente niet op 26, doch op 27 December plaats hebben. bekroond lieer Juf - a i>CCi/ri!cieiri cililiri, op de groote Nationale tentoonstelling voor Pluimgedierte, dezer dagen te Utrechf gehouden, ,qp zijin inzendingen Kanarievogels toegewezen ge zien: twee ie prijzen, twee 2e prijzen en drie eerepr ijzen. 1 Burgem. Grothestraat. Drogist - Ged. Opticien Anijsdrop - Anijssuiker - Grlotten zout gecandeerd - Katjesdrop - Knoopjes drop - Menthol Eucalyptol Bonbons Zoutdrop. De beste kwaliteiten. Billijke prijzen. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand. Inbraak etc. Belast zich met aan en verkoop van Villa's, Landhuizen, Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen door T. PLUIM Van Baarn komende ziet men aan het eind van de Toren- of Pekinglaan een hek met twee. zware steenen palen, die toegang tot een Voor naam landhuis schijnen te geven. En toch ont waart de wandelaar niets dan een eenvoudig'j gebouw een koetshuis of zoo iets zoodat) er vroeger toch wel een deftig buiten moet. gestaan hebben. Inderdaad is dit het geval: de verdwenen hui- zinge (in 1880 afgebroken), heette „de Eult", die onmiddellijk de oorzaak werd, dat Soestdijk aan de Oranjes kwam. Het huis zelf moet al zeer oud zijn, of liever: de boerenhoeve van dien naam, want reeds in 1426 wordt er gesproken van den „Eulweg" (Oeltwege), zooals die ^van outs gelegen is". Dit landgoed nu, waarvan de boerderij nog) over is (vlak bij de Naald), behoorde omstreeks het midden der 17e eeuw, zeg 1640, aan de Amsterdamsche burgemeesters-familie Joan Bi cker en Agneta de Graeff, die er menigen zomer de toen reeds drukkende atmosfeer der hoofd stad ontvluchtten. Beider dochter, Geertruida Bi cker, werd de erfgename van dit landgoed er: bracht het door haar huwelijk op 28 Dec. 1654 aan haar echtgenoot Jan Deutz. Deze was IJan Deutz en zijn echtgenoo/e Geertruida Bl eker bewoonden 's zomers geregeld de Eult. In 1668 was bij hen niet minder dan de Raadpen sionaris Johan de Witt gelogeerd, wiens vrouw •Wendela Bicker een zuster van de gastvrouw Geertruida was. Maar mevrouw de Witt werd er ernstig ziek en zij kon ternauwernood nog naar Den Haag vervoerd worden, waar zij wel dra stierf. Johan de Witt was in die dagen de leermees ter van den jongen en eenigen Oranjetelg, den lat er en Stadhouder Willem III. Ongetwijfeld heeftl de Raadpensionaris de schoone en gezonde na tuur van de Eult en den rijkdom aan wild in de omliggende bosschen hoozelijk geroemd, en .nisschien heeft de Oranjevorst er wel eens een bezoek aan gebracht, temeer daar hij eezi lief hebber vain de jacht was. Toen hij dan ook later tot stadhouder werd verheven (1627) en bij naar een jachtterrein niet zoo ver van Den Haag als Dieren omzag, liet hij het oog op de om-1 geving van Baarn vallen. Op de plaats van het huidige Paleis Soestdijk stond desp/ds een hofstede, gelegen „aan Soest dijk", en toebehoorende aan Mr. Jacob de Graeff eveneens burgemeester van Amsterdam en aan de Deutzen op de Eult verwant. Van hem nu kocht Willem III, toen het oorlogsgevaar ge- stond destijds een hofstede, gelegen „aan Soest- Jachthuis te bouwen. Immers de jonge Stad houder was zoo wij reeds zagen een bemin naar der jacht, en de bosschen „aan Soestdijk" herbergden een rijken overvloed van grof en klein wild. Wel bezat hij reeds Dieren (in 1647 16x8 te Deutz (bij Keulen) geboren, maar ves tigde zjch met zijn broeder Reinier te Amster dam en werd er door den handel rijk. Qok d,ezc ..door zij11 vader aangekocht), maar dit lag wel wat ver van Den Haag af. Zoo kocht hij dan op 14 Juni 1673 de genoemde hofstede met de omgelegen gronden en bosschen voor f 18.775 aan. De acte van verkoop werd 26 April 1674 te Baarn gepasseerd en wel ten overstaan van Ru- jlolf van Ewijk, schout van Baarn, Cornelis v. d. Vaard en Hendrik Jordens, schepenen, terwijl zij opgemaakt was door den notaris H. Ver- woert, secretaris van 't gerecht Eembrrugge; destijds nog een eigen gemeente. De oorkonde berust nog als no. 1 in het archief van Soest dijk. 1 Op deze verkregen bezitting nu, liet de Prins een jachthuis bouwen en een wildbaan aanleg gen, voortaan „Soestdijk" geheeten. (Oorspron kelijk heette zpo de weg of dijk van Baarn tot vóór in Soest)- Bovendien kocht de prins nog in hetzelfde jaar van Johan Hooft de nabij ge- légen hofstede Eykendal aan (bij de huidige) Veenhuizer Tol), waar de jagermeester kwam té wonen. De Staten vanUtrecht voelden zich niet] weinig vereerd, dat de beminde Oranjevorst in hun gewest een jachthuis liet touwen. Zij wa ren hem trouwens veel verplicht- Immers na dat in het rampjaar 1672 de Franschen zich van het Sticht hadden meester gemaakt, en Lodewijk XIV zijn Lelievlag van den Utrecht- schen Dom had doen waaien, wilden na de terugtrekking der Fransche legerbenden Hol land en de andere gewesten de provincie Utrecht niet meer als haars gelijken erkennen: het was volgens hen een veroverd gewest geweest en! had dus zijn stem in de Staten-Generaal verloren; Maar de Prins was zóó krachtig voor het ver ongelijkte Sticht in de bres gesprongen, dat Uirecht weer zijn vroegere zelfstandige plaats in de Republiek der Zeven Provinciën terug kreeg. Uit dankbaarheid nu droegen de Staten van, Utrecht hem dan ook de vrije hooge, middelbare en lage jurisdictie (rechtspraak) op van Soest, Baarn, Eembrugge en de beide Eemnessen. Hij was nu voortaan „Hooge Ambachtsheer". De Prins mocht dus voortaan in deze dor pen zelf recht spreken, tot zelfs een doodvonnis toe. Over dit rechtsgebied nu stelde de Prins, een plaatsvervanger, een „Drossaard" aan, n.1. Frans Isalanus Adol'ph van Voorst, heer van Jaarsvelt. Ook benoemde hij over zijn jacht- gronden een jagermeester, die op Eykendal ging wonen. (Beiden nog in 1674). t)e Drossaard was het hoofd van een recht bank, die de Prins eveneens instelde en waar van de leden eveneens door den Prins als Hooge Ambachtsheer gekozen werden. De rechtbank heette het „Hooge Gerecht van Baarn e. a." en zetelde in een gebouw, dat de Prins op den Brink van Baarn liet bouwen, het „Rechthuis" (thans Hotel Central). Het bevatte ook een gevangenis, de „kelder" geheeten. Reeds twee jaar later (1676) kocht de Prins ook de bosschen tusschen den grooten Ani- sterdamschen weg en Baarn aan (behalve de Eult), en begon hij hier weldra met het aan leggen van de „Koningslaan", d|e van 't Paleis naar de huidige Naald loopt en destijds uitzicht gaf op de kalkovens aan de Eem. Langzamer hand werd deze beukenlaan een zuilengang van levend'hout, een der prachtigste van ons land; maar na 250 jaren weer en wind getrotseerd te hebben werden de majestueuse boomen „bouw vallig" en in 1919 vielen zij veiligheidshalve onder den bijl van den houthakker. Inmiddels had men de oude hofstede „aan Soestdijk" vervangen door een fraai jachthuis, tervyijl men ook een begin maakte met den aan leg van het schilderachtige park achter het Pa leis. In navolging van den Franschen steil van Le Nötre, die de tuinen van Lodewijk XIV te Ver- ;ailles had aangelegd, verkreeg Soestdijk nu in liet park een vorstelijk aanzien door zijne terras sen met fonteinen en watervallen, door zijn ber- ceaux en geschoren hagen, maar vooral door zijn vreemde vogels en planten. Dit blijkt o.a. uit het zeldzame album, dat in 1695, dus kort na den aanleg, bij Gerard Valck te Amsterdam; verscheen, getiteld: „Veus (lees: vues) et p'ers- pectveis de Soestdyck, chasteau Maison de plai- sanee du Roy de la Grande Bretagto. .Le tout dessiné et gravé per les plus habiles Maistres"; vl.i.„Gezichten en vergezichten van Soestdijk, ':asteel en lusthuis van den koning van Groot- ürittanje. Alles geteekend en gegraveerd door de bekwaamste meesters". (De Prins was in 1689 tevens koning van Engeland geworden) (Wordt vervolgd.) «ft""

Soester Courant | 1924 | | pagina 1