J. C. Leeuwenkamp i Larone&co. VERHOEF'S salonuoorscheren en Gebr. Staal Goedkoope GASC0KES De Soester Coöp. 2uM.ee melDiur. Gemengd Graan H. van Diivegeo Dr. P. G. de Vos lc«i Dr. v. Leeuwen. J. Th. Heibes n.oo Roomboter 1. J. V. tl. Wal S. Smits V. Ouruierften, 6ood, Zilver en Optiek I REPAHATIE-IIRICHTING Dr.K.v.Dongen Dr.K.v. Dongen Dr.v. Leeuwen. Dr. Groenman. Me OldPorip.fi. (0.95 uiifteOKM zoeieuiiiieuiijn,, zoeleroode, Adm. Soester Nieuwsblad 10.90 10.90 10.90 10.90 10.85 f 0.90 11.10 11.10 medoc st. Estephe uermoii F. Posthumus Prima Qchtenduoeiler Hetbesteadres Rheumatiek N.V. EERSTE BAARNSCHE ELECTRISCHE LUXE BROOD- EN BANKETBAKKER!) Nieuwstraat 34» Telefoon 140. Soestdijk: Burgemeester Grothestraat 59. Tel. 158. HKHHKKKHKHHHHHKKK HHKHHHKKHKHHKKKhÜ BIJKANTOOR SOEST H N. V. GEVRAAGD Wij leveren U alles op gebied van Otiek Eigen elecfrische slijperij Nieuwstr. 6, Baarn Mej. W. Pontier STENOGRAFIE. J. VERH0EFF, Coiffeur, DAMES Ons volgend nummer H. MOK VELD. Jr. MELK Boerderij si. finiiionius hoeue SOESTERBERG Likdoorns en Eeilgezuiellen LIKDOORNTINCTUUR B, KRAAL, Drogist Weet U wel Het is Wacht U Koopt Wasscherij KALDEWAIJ Uitsluitend eerste klas merken. Geen reclame- dagen, geen korting doch waar voor je geld. Vredehofstraat la Punch per lleschf2.75,M. N.V.L. de Ruiter Co Bra n d stof f en ha n d ei van le KWALITEIT Fianerac „iiesch 12.50,3.40 üermos 11. Advocaat12.75 samos n.25,1.50 Bordeauuiijnuanal fi.10 per 11. RoodeenuiiitePortii.25 Bissciiopwun per (lesch 10.85 met Rijkscontrolemerk van BEHANG 5ELPAPIER Soesferberg Rademakerstraat 24 Schilder en Behanger. Laat het zoover niet komen Kloosterbalsem erstkransen |j Tel. 453 - Laanstraat 18a - Baarn H Het aangewezen adres voor UIT DE RAADSZAAL. GEMEENTEBEGROOTING II. kinuppel in het hoenderhok. Althans de heer Heijinings was zeer teleurgesteld. In de vooraf gegane geheime veraderjng had hij hoop ge kregen dat het vertrouwen zou zijn teruggekeerd en nu blijkt het tegendeel. Bij de weth.-verkie zing heeft Z.E.A. op den heer Foeken ge stemd, omdat de heer v. d. Berg hem te jong voorkwam. Ook mevrouw Droste zegt dat hier niet anders dan persoonlijke onaangenaamheden worden uit- Hoe is het mogelijk? Het gaf ons den indruk, dat men wel den vrede wilde, Indien de A. R. maar deemoedig zich bogen voor hen, die nu reeds langer dan een jaar met alle middelen de A. R. en R. K. in hunne vooraanstaande per sonen hebben aangetast op zoo fel persoonlijke wijze als maar gedacht kan worden. De heer de Koning gaf er dadelijk weer een!' proefje van door te insinueeren dat de heer En dendijk bij hef aftreden Van den heer de Ko ning als wethouder gepoogd had de wethouders zetel voor zich te krijgen. Ook moest nog even worden gepoogd de R.K. en A. R. tegen elkaar uit te spelen door fe ver tellen dat de heer Rietveld hef vorig jaar de R. K. fractie nog al erg beleedigd had. Aan de algemeene beschouwingen werd voorts deelgenomen door de heeren Hilhorst, Besselsen en Rietveld. De heer Hilhorst zegt dank voor de bezuini ging, waarvan deze begrooting blijk geeft en hoopt dat alles zal worden gedaan om onnoodige uitgaven te voorkomen. De heer Besselsen neemt het college op zijn eigen wijze onderhanden en ook de A. R. krijgen een veeg uit de pan over hun houding ten op zichte van het verkeers-vraagstuk. Het beleid van B. en Wi., een college dat geen meerderheid in den raad heeft wordt door spr. sterk veroordeeld. Het is tekort geschoten in elk opzicht, op sociaal en economisch terrein. Verschillende voorstellen worden door spr. ge daan en moties ingediend. Vooral de houding van B. en W:. ten opzichte van de leidende amb1- geiijke personen ongeschikt,~dan behooren zij te worden ontslagen, zijn zij echter wel geschikt, 'dan dienen zij minder aan banden te worden gelegd, opdat de gemeenschap ten volle van hunne krachterm kan profiteeren- Zijn grieven in voorstellen en moties omzet tende, stelt spr. voor: ie. Onmiddellijke regeling van de rechtspo sitie van het personeel. 2. Behandeling van het verzoek van „Goed wonen" om oprichting van een bescheiden bad inrichting. 3e. Een motie waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken terug te keeren tot het op richten van een gemeentebedrijf voor het auto bus-verkeer eenheid te brengen in Publ. Wer ken instellen van een ophaaldienst voor be lastingen, het ontwerpen van belasting voorstel len op waarde vermeerdering van gronden enz. door wegenaanleg. 4e. Een motie hiertoe strekkende dat B. en ,W. eari onderzoek zullen instellen naar de mo gelijkheid om prijsregelend op te treden. De heer Foeken zou niet het woord gevoerd hebben, indien niet door de heeren Heijnings en de Koning daartoe aanleiding was gegeven. De heer Heijnings heeft het beleid van den wethouder v. d. Berg verdedigd, omidat deze zijn Chr. beginselen buiten den Raad (heeft gehouden. Spr. geeft toe, dat meest vragen van practischen aard ons bezighouden en de. beginselen slechts zelden naar voren komen. Spr. wijst er op dat èn de heer de Koning èn de heer van den Berg, die zeggen te behooren tot de rechtsche groepen steeds steun hebben ge zocht bij links, wat ten slotte geen stand kani houden. Scherper oordeel dan de heer Heijnings over weth. v. d. Berg heeft uitgesproken, zal wel niemand van rechts kunnen doen. Spr. sluit zich volkomen aan bij den heer Endendijk waar hét gaat over de erkenninng van het recht van het Chr. onderwijs. De heer Rietveld zal niet spreken over de onderwijszaken, en het onrecht door de meerder heid van het college aan dat onderwijs aange daan. Spr. wil het hebben over het economisch beleid van B. en Wi- Vooraf echter een enkel woord over hetgeen door anderen in debat is gebracht- 1 Ten eerste de kosten van het onderwijs. De voorstelling van den burgemeester alsof deze ruim een ton voor de gemeente bijdragen, is onjuist. Door het Rijk en de schoolgelden! wordt bijna de helft terugbetaald en zijn de werkelijke kos ten niet meer dan f 50.000. Voor een belang rijke zaak als het onderwijs, toch zeker geen te hoog bedrag. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN Aan den heer de Koning merkt spr. op, dat wij vorig jaar tot overeenstemming gekomen waren i.z. .het verschil tusschen de R. K. en A. R1. frac tie, dat hij geen van beide partijen de bedoeling tot beleediging had voorgezeten. Spr. begrijpt niet waarom dè heer de Koning daarop nu terug komt. Als er van beleediging sprake kan zijn, dan heeft de A. R. minstens zooveel recht zich te beklagen als de heer de Koning. I Komende tot de bespreking van deze begroo ting, verwijst de heer R. naar het rapport der ..omissie van onderzoek voor 1924. Als rappor teur heeft spr. toen aangedrongen op weder zij cisch vertrouwen. De hger Besselaeo heeft er i reeds op gewezen, dat dit vertrouwen er niet is geweest. Spr. heeft echter een andere opmerking te maken. In het antwoord van B. en W, op dat rapport is gezegd, dat vertrouwen zou worden geschonken aan hen die het waardig bleken. Hiermede stond toen reeds voor spr. vast, dat B. en W. de bëdoe ling van de commissie 1924 geheel hadden mis verstaan. De bedoeüng van de commissie ging uit naar samenwerking in den raad, het antwoord van B en W. wees heen naar de ambtenaren, belast met de leiding der onderscheiden diensten. Het was bij de commissie zelfs niet opgeko men daarover te spreken. Waarom spr. er nu op terugkomt? Hierom, wijl in het verloopen jaar wel duidelijk' is ge bleken dat de samenwerking van B. en W., in de vorige samenstelling, met de hoofdambtenaren gilles te wenschen heeft overgelaten en zij bezig zijn een geest van bureaucratie te bewerken, die niet in het belang van de Gemeente is te achten. Hoewel spr. overtuigd is, da.t bedoelde ambtena ren hun plicht uitstekend volbrengen, kan de onaangename verhouding niet anders dan rem mend werken pp den goeden g®ng san zaken, Ook in den raad is de gewenschte samenwerking ge heel zoek. Spr. erkent dat het samenstellen van deze begrooting, financieel groote moeilijkheden heeft meegebracht, daartegenover staat de eco nomische leiding der Gemeentezaken alles te wenschen heeft overgelaten en volkomen heeft gefaald. 1 Het college, dat is opgetreden met de preten tie het beter te zullen doen dan kaar voorgang ster, heeft het miet alleen niet beter, integendeel veel slechter gedaan. Hiertoe behoeft slechts te worden herinnerd aan al de tram- en autobus-ellende, het bewust) tegenhouden van de exploitatie van, die gemeen tegronden, die door hun ligging voor verkoop! waren aangewezen en waardoor de financiën der gemeente voor duizenden guldens, overbodig uit- gegeven aan rente en aflossing, zijn benadeeld. Nu reeds is dit tegenhouden der ontwikkeling merkbaar in mindere vestiging. En nu eindelijk voorstellen komen, die in die richting gaan, be wijst dit te meer hoe ernstig is te kort geschoten. Van den nieuw opgetreden wethouder ver- wacht spr. een goeden invloed, aan de meerder heid van dit college kan hij zijn vertrouwen op economische gronden n|et langer schenken. 'verkiezing van dezen weth. te hebben medege werkt. Hadden wij kunnen voorzien, dat de gang van zaken zich zoo zou ontwikkelen als dit is geschied, wij zouden er niet aan hebben gedacht zijn verkiezing te bevorderen. De heer de Koning verging het al niet minder goed. Hij had het doen voorkomen alsof bij de laatste wisseling van wethouders, de heer En dendijk getracht had die zetel voor zich te win nen. Scherp en duidelijk verklaarde de heer En* 'dendijk dat door de A. R. geen voet was verzet in deze zaak dan alléén op verzoek van de R.K. zelf en dat er alleen sprake is geweest van het zoeken van een oplossing zooals die thans ge lukkig is verkregen. De heer van Elten is ge kozen met den steun van de A. R. fractie. De onhoudbaarheid van de aanwrijving van den heer de Koning werd nog even afdoende aangetoond door den heer Hilhorst, die ver klaarde dat het verzoek tot het houden van be- sprekingen uitgegaan is van enkele vooraanstaan de Katholieken en dat alleen de verkregen op lossing liaarvan het gevolg is geweest. Het is volkomen onwaar dat een andere oplossing daar- bij ter sprake is gekomen. Het had er al den schijn van alsof de heer 1de Koning de verbeterde samenwerking tusschen de Katholieke fractie en de A. R. graag in de war had gestuurd. Het resultaat zal wel teleurstellend voor Z.E.A. "zijn geweest. De samenwerking tus schen -alle drie de rechtsche groepen met uit zondering dan van de heeren de Koning en yan den Berg laat niets te wenschen over. Het on verstandige drijvén van deze heeren heeft dit goede althans als vrucht afgeworpen* Wij nemen hiermede afscheid van de Alge meene beschouwingen en hopen |n ons volgend nummer nog een en ander ie zeggen over de ver schillende besluiten. ADVERTENTIEN le Kerstdag aanwezig 2e Kerstdag aanwezig ZONDAG 28 DEC. AANWEZIG KERKBERICHTEN. BEHANDELEN Weth. van den Berg en de Burgemeester be< antwoorden den spreker. Vooral de bezwaien door de heeren Endendijk en Foeken i.z- de niet toegekende vergoeding voor administratie kosten aan het bijzonder onderwijs staat in het middelpunt van het debat. Het verschil van in zicht tusschen den voorzitter en den wethouder d. Berg komt wel duidelijk aan den dag. Dezë laatste spreekt van de grijpmanieren van hei chr. onderwijs, waaraan hij niet wenscht mee te doen. Ten hoogste onsympathiek is zijn houding te genover de zaak van het Chr. onderwijs, waar van hij zegt een voorstander te zijn. De burge meester grondt zijn bezwaren op de financiën der gemeente en formeel op de onmogelijkheid een zuivere boeking te maken ten aanzien van het openbaar onderwijs. Beide bezwaren worden door de heeren Foeken en Endendijk schitterend weerlegd- 1 Aan den weth. v. d_ Berg wordt met de beslis sing van de Kroon in de hand duidelijk ge maakt het goed recht van het Bijzonder Onder wijs. Aan ons, de Raad, zegt de heer Endendijk' den plicht om de hoegrootheid van het bedrag vast te stellen. Niet gaarne zeggen beide spr. zou den zij hun oordeel over den wethouder hebben gegeven, zooals de heeren Heijnings c. s. dit deden door te verklaren dat de wethouder zijn1 Chr. 'beginselen buiten den raad heeft gehouden, scherper kpn zijn zaak wel niet worden veroor deeld. 1 Dat het niet gaat om de knikkers, maar om recht zegt de heer Endendijk, bewijst het voorstel der commissie, waar slechts f150 wordt ver zocht te brengen ten laste van het O. L. onder» wijs, terwijl naar de motiveering van B. en W. het voorgestelde salaris van f 1200 voor den te benoemen adj. commies dit geheel daarop zou kunnen woriden gebracht. Weth. van Elten verklaart als minderheid van het college van B. en Wi- met het voorstel der commissie mee te gaan. Straks in stemming gebracht wordf hét met een stemming van rechts tegen links (85) aan genomen. Weth. v. d. Berg stemde natuurlijk tegen, voelt zich het veiligst bij links. "Het is wonderlijk hoe dezen wethouder alles wat rechts is tegen zich krijgt, zelfs zijn trouwe partner, de heer de Ko ning, moest hem in den stéék laten. In zijn algemeene beschouwing had de heer Rietveld nog antwoord gegeven aan den heer Heijnings en mevr. Droste, die er zich over ver baasden dat de A. R. dezen wethouder nu in flen steek lieten, waar zij toch hem eerst hadden ge stemd en helpen verkiezen. Volkomen waar zegt de heer R. en in het ge heel geen wonder. Inderdaad hadden de A. R. gehoopt na het te betreuren conflict tusschen de rechtsche fracties, dat de heer van den Berg, als nieuweling, de aangewezen man zou kunnen zijn om tusschen de partijen In te staan. Na de voorafgaande besprekingen had dat ook mogen worden verwacht. Van begin af aan heeft dezen weth. zich gesteld tegenover het werk van de A, R. en de met zooveel moeite verkregen resul taten van het vorig college. Speciaal de A. R. moesten het ontgelden. Ik verklaar dan ook! na mens onze fractie^ dat wij het bejreurea tot de SOEST. Roomsch Katholieke Kerk. le Kerstdag: H. H. Missen te 4, 7, 9 en 10 uur. Nam. 6 uur Lof. 2e Kerstdag: H. H. Missen als op Zondag, Nam. plechtig Lof. Zondag 28 December. Voorm. 7 en 9 uur H. Mis en te lOt/gUur Hoogmis. Nam. 2.30 uur lof. Ned. Herv. Kerk. le Kerstdag: 10 voorm. Ds. D. P. Brans, nam. 2.30 uur (Hees) Ds. D. P. Brans. 2e Kerstdag 10 voorm. Ds. D. P. Brans. Zondag 28 Dec. 10 vm. D«. K. den Hollander, pred. te Amersfocott. Geref. Kerk. le Kerstdag: 9 u. voorm. en 6 u. nam. Ds. J. Hoek. 2e Kerstdag: 9 uur voorm. Ds. Tom, van Hil versum. Zondag 28 Dec. voorm. 10 uur en nam. 6 uur, D. J. Hoek. Chr, Geref. Kerk. le Kerstdag: 10 voorm. Godsdienstoefening. Nam. 6 uur Ds. Hoogendoorn. 2e Kerstdag 10 voorm. Zondagsschool-viering. Nam. 6 uur Ds. Salomons. 1fl vorwm.' en 6 uur nam. Nam. 3 uur Zondagsschool. Woensdag 7.30 uur Godsdienstoefening. Geref. Bond le Kerstdag: Nam. 6 uur, Ds. K. J. v. d. Berg van Amersfoort. 2e KerstdagVoorm. 10 uur, Ds. Kievit van Baarn. Zondag 28 December. Nam. 6 uur, Ds. Kievit. Vereen, van Vrijz. Godsdienstigen Gymu. zaal O. L. S. Kerkebuurt. le Kerstdag 10.30 uur Ds. A. Wempe van Am sterdam. Koorzang. N. H. Evang. Ver. De Nieuwerhoek Hotel Eemland, ingang Korte Brinkweg. le Kerstdag Ds. Joh. Laurense van Amsterdam. SOESTERBERG. Ned. Herv. Kerk. le Kerstdag, voorm. 10 uur, Ds. J. van Leeuwen van Hilversum. 2e Kerstdag, voorm. 10 uur, Ds. J. A. Radix. Zondag 28 Dec., voorm. 10 uur, Ds. J. A- Radix. (H. Avondmaal) Nam. 6 uur, Bijbellezing in de school aan den Postweg door den Eerwaarden Heer D. J. G. v. d. Heiden van Amersfoort. le Kerstdag aanwezig 2e Kerstdag aanwezig ZONDAG 28 DEC. AANWEZIG zoo spoedig mogelijk een flinke hulp in de Huishouding. Aeres J. Dalstra, Banningstr. 32, Liefst op advies van H.H. doctoren Reparatiën aan brillen enz. enz. BAARN Nieuwstraat 11, Telef. 494 te koopvervaardigd van doornen hout. Adres Molenstraat 17. Onderwijzeres wil gaarne privaatlessen geven aan kinderen, die de school niet kunnen bezoeken, of die bijgewerkt moeten worden. Op verlangen ook aan huis. Adres Julianastraat 19, Soestdijk. Bij ondergeteekende kan men les ontvangen in D. J. PROVILY, Gedipl. Vergader. Stenograaf. Wilhelminalaan 24, Soestdijk. Bij dezen maakt ondergeteekende bekend, dat er voor Scheren en Haarsnijden met of zonder elecfrische Haarmachine van 's morgens acht tot 's avonds acht, dus den geheelen dag gelegenheid bestaat. VLUGGE en NETTE bediening. Beleefd aanbevelend, LAANSTR. HOEK NIEUWSTR. indien U vrouwelijk personeel zoekt of wel een betrekking, wendt U dan tot het Algemeen Particulier Arbeids bureau voor vrouwelijk personeel. Vredehof straat No» 4, Soestdijk. Dagelijks geopend van 9—5 uur. Per brief porto voor antwoord insluiten s.v.p. DE DIRECTIE. verschijnt op Woensdag31 Dec. a.s. In dit nummer zal gelegen heid worden gegeven tot het plaatsen van Nieuwjaarsgroe ten, minimum prijs f 0.50. Groo te exemplaren worden verder naar regelprijs berekend. Deze Nieuwjaars groeten worden aan genomen tot en met Maandag avond a.s. Telefoon 181. VERVOLG PLAATSELIJK NIEUWS. VEROORDEELD. Tegen den Korp. van de Luchtv. Afd. te Soester- berg, onlangs door de politie verbaliseerd terzake het namaken van een belastingmerk en dit als echt en onvervalscht gebruikende, is naar wij vernemen, door den auditeur bij den krijgsraad te 's Boch ver oordeelt tot twee maanden gevangenisstraf. VEROORDEELD. A. C. K. te Soesterberg is door de Politierechter te Utrecht veroordeeld tot een maand gevangenisstraf plus f 15.— boete of 10 dagen hechtenis, terzake vernieling van rijwielpalen, borden en straatschenderij aan den schoolweg alhier. NEERBOSCH. Evenals 't vorige jaar werden door mevrouw Brans 95 paar kousen voor Neerbosch ontvangen. Namens de Directie van Neerbosch worden thans al len die daartoe mede werkten vriendelijk dank ge zegd. GEVONDEN VOORWERPEN. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen ontrent de volgende gevonden voorwerpen: pakje kruiden, houten bord (plank), wollen heeren handschoen, rijwielbelastingplaatje, vulpen en stoffen mantelceintuur. BOUWKUNDIGE Timmerman - Aannemer J Nieuw en onderhoudswerk I Plannen, Berekeningen en I Begrootingen Gratis. Laanstraat 8c - SOESTDIJK. van de Melkonderzoek van MAANDAG 13 DEC. 1924. Vetgehalte 4,10 (normaal 3) Zuurgraad 6 (normaal 6,8) Gelieve verdere publicaties dezer cijfers te volgen. Het vee staat onder toezicht van den Veearts den Heer Wellensiek. B. J. B UXTORFF, Waldeck Pyrmontlaan 4a, Soestdijk Gebruikt steeds de melk van St. Anthonius hoeve. Vraagt onze uitgebreide Prijscourant. Rademakerstraat II - Tel. 19 Prijs per flesch met penceel en gebruiksaanwijzing f 0.45. SOEST - TEL. 121 waarom Margarine en z.g.n. Boter- melange handelaren zulk een kost bare en vaak misleidende en opschep perige reclame kunnen voeren? omdat U als verbruiker 80 a 100 °/0 winst aan den tusschenhandel betaalt, terwijl aan de zuivere onvervalschte Holl. Romboter onder Rijkscontrole slechts 8 10% verdiend wordt. voor gelegenheidskoopers, die ver schillende soorten aanbieden en die U juist zullen aanpraten, waar zij het meeste aan verdienen doch wat veelal minderwaardig is. wat goed en gegarandeerd is. Dit verkrijgt ge wanneer ge vraagt de prima Heuvelweg 8 - SOESTDIJK Meubelmakerij Matrassenmakerij Stoffeerderij Meubileerinrichtfng Levering van Tapijten, Gordijnen enz Bergplaats voor Inboedels Verhuizingen, Meubeltransport Rembrandtlaan 12 W. Z. Nette aflevering Billijke prijzen Eerste Soesterbergsche Tabak en Sigaren ma gazijn. Beleefd aanbevelend. Depót J. FLAPPER Voor de a.s. Feestdagen leveren wij U: Baarn - Terrein S.S. - Telefoon Kantoor 274 Laanstraat 116-118 Telefoon Huis 83 ZIET DE ETALAGE. BEHANGER - STOFFEERDER BEETZLAAN 106, SOESTDIJK einde Waldeck Pyrmontlaan. Adrès voor Bedden Gordijnen Lim leums De niejwste stalen voor het inzetten van schil derstukken en platen in lijst. ■■■■BIIIHUHBUIHIie Gehalte 30% eiwit en vet SAMENSTELLING: Vleeschmeel (Liebigs), Gerstemeel, Maiskiemmeel, Garnalenmeel, Rijst- meel, Sesammeel, Tarwegrit (Wit), Groene erwtenmeel, Grondnotenmeel. Havermeel en Phosphorzure kalk. Per 2VS K.G. 45 cent Per 50 K.G f 8,75 7 cent per pond Lange Brinkweg 29, Soest met Uw Wacht toch niet totdat Uw handen voor goed krom en misvormd zijn.Wachttochniettotdatgealseen stumper door de kamer strompelt. Rhettmatiek wordt veroorzaakt door ziektestoffen, die zich op de pijnlijke plaatsen gaan vastzet ten. Wrijven met Akker's Kloos terbalsem voorkomt dat gevaar Gebruik dus tijdig

Soester Courant | 1924 | | pagina 2