H. STAM, Soestdijk, Telef. 47 CORRY LUYT Piano Leerares Stoomwasscherij en Strijkinrichting BALANS-UITVERKOOP Een tier opooisie en meest moderne inricittingen en di! semed P.C. W. FOEKEN Uitgave: G.J.SMIT (Ons Boekenhuis) - Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te BaarnVAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 Verkoophuis A. BENNING Nog extra koopjes De Financiën van het Rijk. TH. B. SUKKEL - SOESTDIJK BIJKANTOOR SOEST g« EFFECTENZAKEN W. G. Burger, Zeist I TAL Y'S FINEST PRODUCT Catalogus wordt op aanvrage gaarne toegezonden. 4e Jaargang No. 4 Gecontroleerde oplaag te samen 6000 exemplaren. Zaterdag 31 Januari 1925 soEm iwsbiad Redactie-Adres te Soest: C. F. W. RIETVELD, Talmalaan 28, Soestdijk Redactie-Adres te Baarn: J. DIJXHOORN, Veldheimweg 48 Adres te SoesterbergC. J. VAN DAM, Zeisterstraat 15. De Christelijke bladen het ..Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden steeds gratis huis aan huis bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soester berg, Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels f 1.00. Elke regel r f 0.20 Spoorstraat, Baarn - Filiaal Soest. in Waschstellen, Dekschalen, restanten Thee serviezen, zeer mooi, voor f 3,90 compleet. Zie verder de etalage, ook in luxe artikelen, als Vazen, Bloem potten, Koper, Nikkel enz. Wacht met Uw inkoopen in schuier- en bor stelwerk en verdere schoonmaak-artikejen tot volgende week. Dan doen wij U een aan bieding met groot voordeel voor de koopers. II. In ons vorig artikel zagen wij het beloop der cijfers over de jaren tusschen 1913 en 1921. Bedroeg jn 1913 de Staatsschuld 15 pCt. van het totale volksvermogen, in 1921 was dit 21 pCt. geworden, de uitgaven vair den staat stegen van 11 tot 15 pCt- van hei volksinkomen, voor de nationale schuld was in f913 17 pCt., in 1921 27 pCt. bestemd van de staatsuitgaven voor rente en aflossing. Brachtten alzoo de oorlogsjaren en vooral de na-oorlogsjaren van 1918—1921 een geweldige verandering in de cijfers en verhoudingen der Staatsfinanciën, reeds in het tweede gedeelte van dat laatste jaar begon het besef levendig te worden, van den benarden toestand, waarin de Rijksfinanciën zich bevonden. Er moest raad geschaft worden. Het smijten met geld hield op, maar tegelij kertijd greep een snelle daling plaats van volks - inkomen en volksvermogen, de onontbeerlijke factoren voor den fiscus om de inkomsten noo- dig voor den Staat binnen te krijgen. Zoolang het belastbaar inkomen op peiL bleef, werd de belastingdruk, hoewel reeds veel te zwaar, nog,^dragelijk geacht, nu dat inkomen van jaar tot jaar verminderde begon de nood te nijpen. Enkele cijfers volstaan om dit duidelijk te maken. Cijfers zijn lastige dingen, zij zijn niet weg te praten. De handigste debater kon er niets aan veranderen. De daling van het volksinkomen, van 1921 óp L-2d-ocg TUXTii 1+ 5-0Tllil-fiócö" welk verloop zich tot 1924 heeft- voortgezet en in dat jaar op ruim. 1 milliard is te stellen, wat in gewoon Nederlandsch wil zeggen dat het belastbaar inkomen met 25 pCt. of 1/4 ge deelte is verminderd, -zonder uitzicht op be langrijke stijging in de naaste toekomst. Alzoo een sterke daling van het inkomen, waarnaast geen vermindering van uitgaven. Al werden de staatsuitgaven ingetoomd, ver mindering was "Onmogelijk. De Staatsuitgaven vorderen thans 23 pCt- van het volksinkomen, tegen 11 pCt. in 1913. Voor rente en oflossing der Staatsschuld moet thans 30 pCt. der totale uitgaven worden besteed tegen 17 pCt. in 1913. De Staatsschuld steeg van 1 tot 3 milliard. Om eenigszins een oordeel te kunnen vormen over den werkelijken toestand, om eens te doen zien hoe de tering tegenover de nering staat, geven wij hieronder een staatje van ontvang sten en u/tgaven met de nadeelige saldi (te korten) over de jaren 1913 tot 1924. Ontvangsten Uitgaven Saldi 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1919 1920 1921 1922 1923 1924 227 m. 245 287 343 5 77 604 747 919 848 765 714 682 238 m. 359 512 563 725 1082 1096 1194 912 851 11 m. 104 225 220 148 478 121 69 248 429 198 169 Wat is inflatie? Laten wij een tweetal voorbeelden mogen geven' ter illustratie. Ned'-rland krijgt zijn graan (broodkoren) voor 3/4 gedeelte uit het buitenland, voornamelijk! uit Amerika. Voor elkte 100 dollars moeten* 250 gulden van de volle waarde worden neer geteld. Stel nu dat de waarde van de gulden zou zijn gedaald, dal er 350 zouden moeten wor den betaald voor een waarde van 100 dollar. Dan kust dezelfde hoeveelheid brood, die eerst f2.50 kostte, voortaan f3.50. Duidelijk genoeg. Voor een rijksdaalder krijgt men dan onge veer 7/10 van de hoeveelheid brood, die men er vroeger voor kon ko'open. Wat bcteekent dit nu? Niets anders als een loonsverlagin g van 30 pCt. En wie heeft deze verlaging? Allereerst de broodeters, het volk, de groote massa. Een tweede voorbeeld en we bepalen ons weer tot de nuchtere dingen. Onze ambtenaren, on derwijzers, arbeiders storten jaarlijks, of er wordt ooi hen gestort, groote bedragen voor pensioen >1 ouderdomsrente. Zij zijn onbewust groote kapitaal vormers. Gestort wordt; van Staatswege in. ouderd. en inv. fondsen 49 millioen. premiën inval, fonds 32 pensioen bijdragen voor rijksambt. 25 pensioen ven gemeenten enz. 25 weduwenfondsen 10 pensioenfondsen spoorwegen 10 Totaal 151 waarbij dan nog de enorme kapitalen in par ticuliere verz. maatschappijen gestort, buiten be schouwing blijven. Deze bedragen zijn reeds jaren lang gestort in guldens van 100 centen. Straks zouden de pensioenen enz. worden uitbetaald in guldens van? Van guldens in elk geval, sterk in waarde gedaald. liet is werkelijk geen wonder, dat de Socialis tische Minister van financiën in Engeland, de heer Snowden, verleden jaar zeide: „Alles wat ik tot nu toe gedaan heb, is maat regelen te nemen om het staatscrediet in stand te houden, omdat de inzinking van dat cre- diet, de grootste ramp zou zijn geweest, juist voor de groote arbeidersklasse, die wij verte genwoordigen. Het is niet alleen een materieel belang, j zei minister Colijn, maar het is ook roeping jvan C!.'-;-» iyi - Si&tctVunxle... I Bij het optreden van den heer Colijn, was niets gedaan om het ineenstorten van ons staats crediet tegen te gaan. Onder hoon en spot heeft hij dien Vaderlandschen, dien Christenplicht ge daan, zonder.te letten op de eer van menschen. Het zal zijn verdienste blijven, dat de groote massa van het Nederlandsche volk voor zich en hunne kinderen met minder zorgen de toe komst tegen gaan. Zeker er blijven groote moeilijkheden. Het leven der maatschappij is totaal ontwricht. Tot herstel daarvan mede te arbeiden, is slechts ten deele mogelijk, wijl de invloeden van buiten onze grenzen daarop van overwegend belangi zijn. Niettemin is er reden tot dank aan God, dat althans het groote gevaar der algemeene ver arming ons volk bleef bespaard. Is de heer Lieshout nu werkelijk zoo naief. om te denken dat ik maar wal smoesjes op mijn circulaires zet? Neen, waarde heer, als de vei liing in Utrecht begint, en werkelijk blijkt dat daar meèr wordt betaald dan >9 andere yei- lingen of op de markt, dan ben ik daar ook met de eieren van de nu reeds 67 personen uit Soest en Baarn, en ik zou wel eens willen zien, wie mij, als afgevaardigde van de Pluimveever - eeniging Baarn en Omstreken, afdeeling Soes',, zou weigeren, als ik met 10.000 en meer eieren kom. Ten derde merkt de heei- L. nog op: „Slechts de personen aangesteld door en ondergeschikt aan onze vereeniging hebben 't recht en de ver plichting voor onze eieren te zorgen. Deze al leen vertegenwoordigt Soes; op de veiling. Deze laatste regel is alweer onjuist en jjeefï blijk van een zeer eigendunkelijk optreden (zie mijn bemerking op punt 3) Over onze eieren en on<£ vereeniging heb ik nooit geschreven of gesproken en zal dit ook nooit doen. Ik ben veel te zelfstandig aangelegd om mij ondergeschikte te-maken van en als kwa jongen te laten gebruiken' door een vereeniging, welke dan oök. Neen, mijnheer Lieshout, U gelieve nogmaals te bedenken dat ik reeds bijna een jaar een) Eier-centrale heb, die goéd werkt en dat U nog moet beginnen. Dat niet ik U, doch U mij tracht te benadeelen, (ook óp ander gebied) en geloof me, ik laat mij nietzoo heel gemakkelijk in een hoek trappen. 1 Het eenige wat U dan ook zeer terecht op merkt is: „De handel is vrii": Uw bedoeling, ge uit in punt 3 is echter iets anders en daar be dank ik voor. U, mijnheer de Redacteur vriendelijk dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik Hoog-achtend, C. W. ROGGEVEEN. BURGEMEESTER GR0THESTRAAT 63 Leeraar M.0,Tcekenen(Acte M.A., NIX met aant. Decor.) Nog enkele uren beschikbaar tot het geven van les in Hand-, Lijn- en Decoratief-Tceke- nen, Batikken en Schilderen. Club- en Privaatlessen. Opleiding voor Lagere en Middelbare acten. INGEZONDEN STUKKEN. Uit dit lijstje blijkt wel duidelijk, waarom sinds den oorlog in 1914 jaarlijks groote be dragen moesten worden geleend, waardoor d.e nationale schuld verdrievoudigd is en nu jaar lijks op de begrooting ruim 108 millioen gul den moet worden uitgetrokken voor rente en aflossing. Dil cijfer spreekt boekdeelen, indien wij daar tegenover stellen het totaal van de Staatsbegroo- tjjng van 1913 (gewoon en buitengewoon) ad 338 millioen gulden. Toen was noodig voor rente en aflossing 38 millioen, nu 168 millioen. .Wij achten deze cijfers v voldoende om aan te toornen op welk een hellend vlak onze Staatshuis houding zich bevindt. De uitgaven bleven stijgend, terwijl de in komsten sheT afnamen. Het tekort groeide on rustbarend. Het is wel duidelijk, dat het zóó op een vol komen vernietiging van het Staatscrediet aan ging. Zoo doorgaande zou er elk jaar meer geleend moeten worden, of was er geen geld meer te krijgen, dan zou de drukpers, als el ders, in het te kort hebben moeten voorzien Eenmaal dezen weg op, zou men ten slotte, evenals elders zooveel papieren geld kunnen drukken, dat een wagen vol nog niet voldoende zou zijn om in de eenvoudigste behoeften tc voorzien. Dan zou er de „inflatie" zijn. Inflatie. Voor velen niet meer dan een woord, zonde dat de bete eken is daarvan tot hen doordringt. SOEST, 27 Jan. 1925. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U opname van onderstaan de regelen naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Lieshout in Uw courant van 24 Januari 1.1. Waarschijnlijk bedoelt als verslag van de ver gadering der Pluimveevereeniging, waar ik tot mijn spijt wegens vergadering in Den Haag niet aanwezig kon zijn, gaat bovengenoemd stukje wel in hoofdzaak tegen mij en kan ik hiermede in 't geheel niet accoord gaan. Eerstens schrijft de heer Lieshout„Een klein misverstand kwam nog aan 't licht. Enkele leden meenden dat de reclame-actie van den heer Roggeveen voor zijn eier-centrale, onze boel in de war zou sturen". Zelfs heb ik vernomen dat er gezegd is, „dat ik concurrent van de ver eeniging zou worden". Het is echter juist andersom. Niet ik kan concurrent worden, doch wel de vereeniging van mij Immers, mijn eier-centrale bestaat reeds bij na een jaar, terwijl die van de vereeniging nog opgericht moet worden. Dacht U dan dat ik mijn Eier-centrale, die goed werkt en waarvoor ik alle moeite gedaan heb, zou opheffen, omdat misschien bij gele genheid onze vereeniging er ook één gaat op richten Ten tweede schrijft de heer L.„Op de cir culaire van bedoelden heer komt een zeer groote onjuistheid voor, want nooit of nimmer zal hij zijn eieren of de onze kunnen veilen of laten) veilen op onze veiling te. Utrecht". Dil is een nog grooter onjuistheid van ge noemden heer, die ik zeer kwalijk moet nemen, daai' dit mijn zaak in een scheef daglicht plaatst. BEHANDELEN nklii. Lis-fivfc-v ari Diploma M. t. b. d. T. Voor beginnenden en verge vorderden. Nieuweweg 95 - Soest KERKBERICHTEN. SOEST. Roomsch Katholieke Kerk. Voorin. 7 en 9 uur H. Mis en te ÏO1/» uur Hoogmis. Nam. 2.30 uur lof. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. D. P, Brans. Nam. 2.30 uur Ds. D. P. Brans. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. J. Ho^k. Nam. 6 uur Ds. J, Hoek. Chr. Gerefj Kerk. Voorm. 10 uur en nam. ójuur Ds. Salomons. Woensdag 7.30 uur Ds. ijalomons, Geref. Bond Nam. 6 uur Rembrandt Amersfoort. Vereen, van Vrijz. Godidienstigen Gymn. zaa' O. L. S. Ke kebuurt. Geen dienst. N. H. Evang. Ver. De Nieuverhoek, Hotel Eemland ingang Korte Geen dienst. SOESTEï Ned. Herv Voorm. 10 uur, Ds. J. I Nam. 6 uur, Ds. Barend Irinkweg. BERG. Kerk. Radix. ;cht van Austerlitz. BAART Ned. Herv Voorm. 10 uur Ds. A. /Jriani. Namiddag 6 uur Ds. Ds. Woensdag a.s. 's avonds I. Kievit. 7 uur Ds. I. Kievit. Geref. Kerk. (Oude Itrechtsche weg). Voorm. 10 uur, Ds. J. C 's Avonds 6 uur, Ds. J Chr. Geref. Kerk. (Laa straat—Nassaulaan) Voorm. 10 en 's avonds Dinsdagavond 7]/2 uur I Ned. Luthersch Genootscha Zending, afdet Geen dienst. Roomsch Kath< ieke Kerk Voorm. 7 en 8,30 uur 1 Hoogmis. In de week de 1 Woensdagavond 7 uur 1c. Protestante Geen opgave. Doopsgezinde Voorm. 10.30 uur Ds. H. 1 Leger des Heils, D Voorm. 7 uur Bidstond, 's Avonds 7,30 Verlos. Ds. J. v. d. Berg, Kerk. Meynen. Meynen. uur, Ds. G. Molenaar. G. Molenaar. voor In- en Uitwendige ing Baarn. Mis en te 10 uur Missen te 7 en 8 uur. Bond. jemeente. itzel, Wormerveer. Wetstraat 25. 0 uur Heiligingsdienst. TELEFOON Nr. 226 De wasschen worden te Soest, Soestdijk en Omstreken eiken Vrijdag FRANCO door eigen Autodienst gehaald en gebracht. v. Weedestr. 34 Telefoon No. 23 Totale UITVERKOOP van alle Lappen en Restanten. Wollen en Katoenen Manufacturen. Dekens, Matrassen, Ledikanten enz. Restanten tegen Spotprijzen. Alle andere goederen met groote korting, Lappentafel met ENORME KOOPJES. 2 MODELLEN: 6CyI. 2 Liter, 15-45 P.K. Snelheid 100 K M. Type SportSnelheid 115 a 120 K.M. 4Cyi. IJ Liter, 10—30 P.K. Snelheid 90 K.M Schitterend uitgebalanceerde motor. Bij elke snelheid Crillingvrij en geruischloos, vier wielremmen. Electrische installatie „Robert Bosch". Flinke afmetingen, zoodat beide modellen geleverd kunnen worden AUCL o' ruuuuuitü uairuajCncxn, Cixxat vcrïr ilfn" v.x* 'c.f,rvóvi..y, BALLONBANDEN All-Waather - Conduits-lnterieur - Landauiette's - Torpedo's De O.M. Automobielen worden reeds jaren gemaakt door S.A., „Officine Meccaniche", Fabrieken van Locomotieven en Spoorwegmateriaal met groote werken te Milaan, Napels en Brescia, voor den oorlog reeds wer kende met een kapitaal van 40 millioen Lire's. De O.M. vereenigt in zich de soliditeit en nette afwerking van het chassis der Europeesche constructie's met het comfort der Amerikanen en is bovendien zeer laag in prijs. Betaalbaar in Lire's. ENORM SUCCES Wij hebben slechts enkele weken de Hoofd-Vertegenwoordiging voor Holland ver kregen en reeds nu drie wagens mogen verkoopen. Bovendien werden ons drie aan vragen door de Fabriek toegezonden van reflectanten, die nog niet wisten dat wij de Vertegenwoordiging op ons hadden genomen. Verder ontvingen wij nog dit schrijven: Rotterdam.'29 Januari 1925. Den WelEd. Heer H. STAM, Soestdijk, WelEd. Heer. Zoo juist lazen wij uw annonce in „De Auto" en verzoeken U toezending van catalogus voor een 6-persoons open wagen 4 cyl. 10-30 P.K. Op onze reis door Italië hebben wij met bedoelden wagen reeds kennis gemaakt en twijfelen wij niet of U zult met dit merk succes hebben. Alleen stellen wij voorop, dat wij geheel vrijblijvende offerte willen hebben, dus zonder eenige verplichting. U bij voorbaat dankend. Hoogachtend. w.g.'J. S. (Origineel ter inzage.) PLAATSELIJK NIEUWS DE EERSTE STEENLEGGIGNG VAN HET TWEEDE KERKGEBOUW DER GER. KERK. Het was voor de leden der Ger. Kerk Dinsdag 27 Januari een heerlijken dag. Precies 2.30 uux verzocht de WelEerw. heer Ds. J. Hoek, pre dikant der Ger. Kerk alhier, de talrijke aanwe zigen die verzameld waren op de plaats waar de aanvang met het bouwen van het tweede kerkgebouw reeds was begonnen te zingen Psalm 75: 1. Daarna verkreeg de heer J. v. d. Flier Voorzitter van de Bouw-Commissie het woord en zeer zeker zal hei vele leden der Ger. Kerk aangenaam geweest zijn, dat hij begon met liet voorlezen uit een dagboek van den eersten oefe naar hunner gemeente te dezer plaatse. Het stemde tot weemoed als men daaruit moest verpemen hoe de toestand in het jaar 1860 was in de gemeente Soest op geestelijk terrein. De N. PI. Kerk leeg, de café's vol. Geen zoeken naar Jen Christus, wel vermaak en spel. Door leden van den kerkeraad hun. winkels op Zondag ge- pond enz. En als men dan de klacht hoorde uit het geschrevene hoe een ziel, die naar God zocht in de eenzaamheid boven op den Eng zijn oogen ten Hemel ophief en de klacht uitte: „Zou in deze plaats wtjl één zijn die den Heere zoekt", dan kan men indenken, hoe destijds de geeste lijke toestand in deze gemeente was. Verder gaat de persoonlijke herinnering van den heer v. d. Flier terug tot het jaar 1872. Er kwam toen een vragen naar de waarheid. Eenige leden der N. H- Kerk hielden gezelschappen en dan werden daar pre eken gelezen van vader Brakel en an deren. Na de totstandkoming van de Dolianiie was het voor een 40 menschen een heerlijke dag, den dag van 27 Nov. 1887, toen zij op konden gaan naar een eigen kerkgebouw, wat floor hen was tot stand gekomen zonder schuld. Nog eens een woord van Br. de Ruig als volgt Hoe waren wij gestemd toen wij weer konden opgaan om het heerlijk Evangelie te beluisteren en dat de bediening der Sacramenten weer in ons midden zou geschieden. Als leerend ouder- 'ing werd benoemd, Br. de Ruig en onder zijn Leiding, met de Zegen des Heeren, breidde de Ger Kerk alhier zich steeds meer uit. Eoh onvergetelijke dag is het voor Soest geweest, toen hun eerste predikant Ds. Horjus, gekomen uit Brouwershaven, alhier werd bevestigd. Spoe dig moest worden overgegaan tot verbouwing. De kerk werd te klein. Onder de bediening van den twceden predikant Ds. van .Ah'ke] moest weer vergrooting der kerk nlaats hebben en heden onder de bearbeiding van Ds- Ploek kon men over gaan tot het bouwen van dit gebouw. Thans is de bouw begonnen en aldus de heer v. d. Flier rijst de vraag bij ons op: Zal God

Soester Courant | 1925 | | pagina 1