La Porie sco. D Woningbureau Stoomwasscherij en Strijkinrichting BALANS-UITVERKOOP Totefe yityerüoeg ra reslintse. Lippiüif mei enorme Hoopjes CORRY LUYT FianöLeerares Verkoophuis A. BENNING TH. B. SUKKEL - SOESTDIJK P. MAN W.G. Burger, Zeist Een der grootste en meest moderne inrichtingen op dit gebied P.C. W. FOEKEN Dg eenneio Der fii siaaispariii Uitgave: G.J.SMIT (Ons Boekenhiis) - Soestdijk - Telefoon 181 Bureau te Baarn: VAN DE VEN's Boekhandel - Telefoon 139 VOOR DE SCHOONMAAK De Financiën van het Rijk. D. F. V0IGT Steenhofstr.5-Tel.S45 BIJKANTOOR SOEST ALLE BANK- EN EFFECTENZAKEN 4e Jaargang No. 5 Gecontroleerde oplaag te samen 6000 exemplaren. Vrijdag 7 Februari 1925 SOESTHl ÏUMSBMD Redactie-Adres te Soest C. F. W. RIETVELD. Talmalaan 28, Soestdijk Redactie-Adres te Baatn: DIJXHOORN, Veldheimweg 48 Adres te SoesterbergC. J. VAN DAM, Zeisterstraat 15. De Christelijke bladen het „Soester Nieuwsblad" en „De Baarnsche Koerier" worden steeds gratis huis aan huis bezorgd te Baarn, Soest, Soestdijk, Soester berg, Soestduinen en Lage en Hooge Vuursche. Advertenties voor elk der bladen van 1-5 regels f 1.00. Elke regel meer f0.20 Spoorstraat, Baarn - Filiaal Soest, Zie de groote etalage Borstelwerk, alles prima handwerk van eerste klas fabrieken. leder koop er van f 2,50 borstelwerk ont- vangt een fijn stuk zeep of pak Zeeppoeder CADEAU. Wacht niet te lang met Uw bestelling, Prima lange stoffers vanaf f 1,—, Zeilzwabbers, Witkwasten, Stoffers, Kleedschuiers enz. enz. III. Bij zijn optreden vond minister Colijn een begrooting voor het jaar 1924 met een ongedekt tekort van rond 140 milliocn. De millioemennota van minister Colijn bracht een dekkingsplan in groote lijnen: i- inkrimping der Staatsdienst (hoogstens 50 millioe::. 2. vermindering salarislast met 20 pCt. 40 *milIioen. 3. Wegwerken te kort Spoor en Post 25 millioem ,4. Nieuwe belastingen 25 millioen. Tijdens de kabinetscrisis werd het plan herzien. De ontvangsten vielen 10 millioen mede, waar door het tekori 130 millioen werd. Het nadere plan zag er toen uit Vereenvoudiging Staatsdienst 35 millioen. Salaris verlaging 33 millioen. Opheffing tekorten Spoor en Post 25 millioen. Nieuwe heffingen 40 millioen. Uitteraard kon dit plan voor 1924 niet volle dig meer worden uitgewerkt- De bezuiniging op den Staatsdienst werkt slechts geleidelijk; de salariskortingen bedroegen in 1924 slechts 10 pCt. en een deel der belastingen werd eerst in het najaar 1924 door de Staten Generaal goedgekeurd. Was de begrooting 1925 op dezelfde basis opgemaakt, als die van het vorig jaar, dan zou het tekort 133 millioen hebben bedragen. Wij zeiden derhalve in ons vorig artikel niet te veel dat, indien er niet krachtig ware ingegrepen, ook de toestand van ons land op financieel ge- bied, onhoudbaar zou zijn geweest. De begroo ting is evenwel sluitend gemaakt en het te kort gedekt. Dit resultaat werd verkregen als volgt: 1. bezuiniging op den Staatsdienst 181/2 millioen. 2. uitgestelde storting inv. fonds 181/2 millioen 3. salarisverlaging 23 millioen. 4. verm. tekorten Spoor en Post van 24 tot 4 m. 20 millioen. 5. nieuwe heffingen (tarief en tabak) 34 millioein, 6. verhoogde opbrengst der middelen 19 millioen. Totaal 133 millioen. Deze cijfers weerspreken twee dingen onweer legbaar. Eenerzijds dat de dekking door nieuwe heffingen is verkregen en anderzijds dat het slui tend maken der begrooting is gegaan ten koste van de salarissen. Vergelijkende met het eerste dekkingsplan zien wij dat de meerdere opbrengst der middelen zoo goed als geheel ten voordeele van de ambtenaars-salarissen is gebracht. Alleen wie willens blind is, spreekt hier nog tegen. Nochtans, en het was wel niet .anders te ver wachten bleef critiek niet uit- Op allerlei wijze is het beleid van minister Colijn aangevallen. Er deugde niets van. Een ding staat echter vast. Tegenover het plan van den minister is geheej Nederland in gebreke gebleven, een ander, laat staan beter, plan te stellen. Wij zullen niet aflaten hierop de aandacht te blijven vestigen. Zelfs het plan Wibaut, dat geen plan bleek te zijn, werd bij het debat in de Eersfe Kamer van stuk tot stuk ondeugdelijk bevonden, te genover het regeeringsvoorstel en zoo bleef de Minister, hoe aangevallen ook, de eenige die ip staat bleek deze taak naar behooren te ver vullen. Dat mag nu voor den tegenstander niet aangenaam zijn, voor tegenspraak is het niet vatbaar. Het werk van Colijn staat daar, nuchter en klaar en wij anti-revolutionairen achten het een eer, dat hij onze leider is, die niet geschroomd heeft te doen, wat in het belang van land en ,volk moest geschieden. Enkele der bezwaren willen wij nog even onder de oogen zien. Het groote argument van den tegenstander, van Marchant tot Wijnkoop is geweest de be- grootiing van Oorlog en Marine. Ontwapeningsleuze geen man en geen cent, het zou het evenwicht met één slag hebbeni hersteld. .Wij zullen later nog wel gelegenheid vinden, op deze ontwapenings-leuzen in te gaan. Nu willen wc alleen bezien of op onze defensie zoo veel te bezuinigen viel, dat het tekort van 130 millioen per jaar viel te ontgaan. En dan staat vast, dat zelfs bij algeheele ontwapening het te kort niet zou zijn gedekt. Rekenen wij alleen de pensioenen, waaraan, toch wel niemand zou willen tornen vooral zeker de heeren democraten van links niet zij bedragen samen van Oorlog en Marine 32 millioen. Die blijven al vast. Dan zou indien het geheele personeel werd ontslagenn, toch altijd nog 70 pCt. der salarissen moeten worden uit betaald als wachtgeld en dus slechts 30 pCt. kunnen worden bezuinigd", circa 5.4 millioen- Dat zet al evenmin zoden aan den dijk. Dan, er zou een politieleger moeten komen, dat naar verhouding veel duurder zou zijn dan het gewone leger. Naar de becijfering van de V, D. zelf zou bij de geheele ontwapening, hoogstens een bezuini ging van 30 millioen te verkrijgen zijn geweest en zou er dus nog een groote honderd millioen op andere wijze moeten worden gevonden. Dii middel faalt dus volkomen, noch afgezien van ons inzicht inzake de eenzijdige ontwape ning. Een tweede argument „er was geen salaris- vermindering noodig" den zaak zeker van groote beteekenis en ernstige overweging, moet evenens worden teruggewezen. Hoe onaangenaam ook voor velen onzer, bij -en objectieve beschouwing is aan de klem dezer zaak niet te ontkomen. Een eenvoudige berekening van de begroo- tingscijfers is daarvoor voldoende. Het totaal daarvan was ongeveer 600 millioen, waarvan 175 millioen buiten de mogelijkheid van bezuiniging vielen (rente en aflossing schulden) blijft dab over 425 millioen. Trekt men hier dan nog af, wat door den staat moet worden gestort in de personeelfondsen, dan blijft er 395 mil lioen over, waarop bezuinigd kan worden. In deze 395 millioen is begrej>en 210 mil- ioen aan salarissen. Blijven deze hu buiten be- cekening, dan zou het dekkingsplan moeten wor den gevonden op het resteerende bedrag van 18 5 millioen. Het is 'te begrijpen, dat niemand in ons land er zich aam gewaagd heeft deze rekening sluitend te maken. Had het tekort, hetwelk op salaris sen ten deele is verhaald, voor dat deel moeten orden vt rkregen door meerdere inkrimping van personeel, dan hadden 50 duizend man over heidspersoneel en 35 duizend man personeel van spoor en post moeten worden ontslagen. Was dat dan beter geweest, noch afgezien van de totale onmogelijkheid? Hadden dan beter 8 5 duizend menschem op straat kunnen worden gezet, dan dat over de geheele linie een 10 pCt. loonsverlaging werd doorgevoerd. Wij zijn overtuigd, dat elk eerlijk geweten hier op geen twijfelachtig antwoord zal durven geven. De opbrengst der middelen viel mee. De heer Viiegen zei„als de regeering niets gedaan had, was de zaak nagenoeg ook in orde geweest". Een buitengewone opvatting van nagenoeg. Dit nagenoeg wil dan zeggen: Tekort 133 mil- üöcji vnv.Y r^-m. (hnogercr opbrehg5t)r"is Ti mil lioen. Dergelijke argumenten typeeren den tegenstan der. De cijfers spreken hier boekdeelen eh wij zullen ons er niet verder druk mee maken. Hoewel het gemakkelijk zou zijn ook verdere bestrijding met de stukken te weerleggen, achten wij dat een ieder uit bovenstaande gegevens vol doende kan zien, dat geen andere uitweg moge lijk was en dat zelfs ook door dezen arbeid nog 'slechts de eerste schrede is gezet op den weg derverbetering. In een volgend (slot) artikel hopen wij nog een en ander te zeggen over hetgeen verder noo dig is en op welke wijze zich de Regeering voor stelt, doorgaande verbetering te verkrijgen, aller eerst door vermindering van den enormen be lastingdruk. BURGEMEESTER GR0THESTRAAT 63 Leeraar M.0. Teekenen (Acte M.A., NIX met aant Decor.) Nog enkele uren beschikbaar tot het geven van les in Hand-, Lijn- en Decoratief-Teeke- nen, Batikken en Schilderen. Club- en Privaatlessen. Opleiding voor Lagere en Middelbare acten. KRONIEK VAN DE WEEK. Ter deure gewezen. Afge poeierd. Uit haat tegen de religie. Let op Uw sack. Al tijd op 'n grooten hoop. In Griekenland staat alles op z'n achterste bee- nen, omdat de Patriarch ook wel genoemd, de Paus van de Grieksch-Katholieke kerk uit Con- stantinopel is uitgewezen en over de grenzen gezet. Ministers spreken van een hernieuwde oorlog met Turkije over het geval; en de pers, althans een groot gedeelte, maakt de men- schen alvast vertrouwd met een spoedig conflict met de groote buur. Nu versta men ons wel; dat er geprotesteerd wordt, ja al het mogelijke gedaan om deze her nieuwde ongerechtigheid van de Aziatische-Euro- peanen, de Turken, zoo mogelijk ongedaan te maken, fiat. Dat men op zeer scherpe wijze zich uitlaat, over deze inbreuk op een eeuwen- bestaande gewoonte, als allereerste middel aan gekondigd een tuchtiging van het Turksche volk en jn chauvinistisch geknor al spreekt over een opmarsch naar Constantinopel en Angora, geeft geen groot bewijs van de regeerkracht van de Griekteche regeering en haar diplomatiek kun nen. Intusschen hebben de groote mogendheden de Grieksche regeering aangeraden het geschil te brengen voor den volkenbond. Maar nu is Tur kije er als de kippen bij om te verklaren, dat het daar niets van weten wil, want dat dit ecu zuiver binnenlandsche aangelegenheid is. Hierdoor zal nu de Grieksche regeering in een moeilijk parket komen. Wat moet ze nu doen? Naar de wapens grij pen? Maar het land is uitgemergeld, door de veli- oorlogen van de laatste jaren. Turkije, ja, die zou het wel willen, dunkt ons, dat z'n buur man naar de wapens greep, dan kreeg hij nu de schoonste gelegenheid ->rn Griekenland te vcrmorselem...... Vindt de Christelijke kerk aldaar dus verzet, verachting en tegenstand van de zijde der mos lims, der Mohammedanen, in Frankrijk is men weer eens terug gekomen >p z'n besluit aan gaande het gezantschap bij den Paus te Rome. Men heeft daar het gezantschap opgeheven; niet uit zuinigheidsoverwegin^en, maar omdat de socialisten en radicalen, hel- linker kartel dus, met Herriot aan het hoofd, ei*' kerk in z'n uiting en openbaring van eeredienst van God, niet dul den, op het publieke terrein van het leven, niet erkennen willen de taak var, de kerk ook voor het leven der volken, en omdat de eeredienst van God, die de kerk voorstaat," afbreuk doet aan de door hen voorgestane eerdienst van den staat van het genie- Tegen dit drijven der revolutionaire groepen, dat men straks ook hier te lande zal te zien krijgen als een noodwendige- consekwentie van het revolutionaire beginsel, helpt alleen maar de evangelie-prediking. En als de christenen hier te lande prijs stellen op hun christelijke vrijheden en bij voortduur hun Qod met eere willen dienen, zullen ze dezen zomer zich te weer moeten stellen tegen alle socialistischen, communistischen en liberalen ten- denz en met man en macht ie christelijke par tijen hebben "te steunen. In Duitscliland is het nog niet veel helderder geworden aan den politieken hemel, integendeel, zware, wolken trekken samen boven het hoofd van den rijkskanselier Dr. Luther en de zijnen. Pladden ze als souvenir al ontvangen de Bar- mat-historie, nu is daar nog bij gekomen, de ont hulling betreffende de uitbetaling van maar even tjes 700 millioen gouclmark aan groot industriee- len als vergoeding voor de schade, geleden bij de Roerbezetting. Er is nu een storm van ver- ontwaardgiing opgestoken in Duitschland, over het uitbetalen van dit douceurtje, zonder dat de rijksdag daarin gekend is. t Terecht wordt er gevraagd, waarom de handel- drijvenden middenstand, en de arbeiders niets hebben gekregen en waarom nu juist alleen die ijzer-, staal- en kolenbaronnen. We zullen over deze geschiedenis nog wel meer hooren en komen er dan wel op terug. Gz. Burgeji? -G'- cdw--. Drogist - Ged. Opticien Anijsdrop - Anijssuiker - Griotten zout gecandeerd - Katjesdrop - knoopjes drop - Menthol Eucalyptol Bonbons Zoutdrop. De beste kwaliteiten. Billijke prijzen. Makelaar - Taxateur Bij het station Soestdijk Verzekeringen Brand. Inbraak etc. Belast zich met aan en verkoop van Villa's, Landhuizen. Winkelhui zen, Bouwterreinen en vaste goederen INGEZONDEN STUKKEN. Geachte Redactie- Als antwoord op het ingezonden stuk van den heer Roggeveen in Uw blad der vorige week, verzoeken wij U beleefd voor het volgende een plaatsje in Uw geëerd blad te willen inruimen, waarvoor wij U bij voorbat dank zeggen. Eerstens spreken wij onnze afkeuring uit, daar uit het betoog van den heer Roggeveen blijkt dat hij reageert op den persoonlijke meening van onzen voorzitter, den heer Lieshout, terwij] deze aan het geïncrimineerde artikel persoonlijk part noch deel had, doch een uitspraak was van het bestuur van de Pluimvee Vereenjging „Soest en Omstreken". Dat de heer R. den indruk geeft dat hij tegen genoemde vereeniging /waarvan hij n.b. zelf lid is) een actie op touw zette door zijn juist nu in het oog loopende reclame voor fijn eier- centrale, zoowel per circulaire als per adver- tentie's, valt niet te ontkennen: doch het Be stuur van de nu reeds pl.m. 100 leden tellende Pluimvee Vereeniging maakte zich over deze verhoogde reclame-actie van den heer R. niet het minst ongerust en deelde daarom niet de meening van sommige leden als zou de heer R. onze vereeniging eenige schade kunnen doen, omdat zij overtuigd is, en hier leggen wij non- maals de nadruk opdat de heer R. onmogelijk de eieren noch van onze leden noch van. par ticulieren, zelfs niet van zijn eigen Hoenderpark TELEFOON Nr. 226 De wasschen worden te Soestdjjk. Soest en Omstreken eiken Vrijdag FRANCO door eigen Aytodienst gehaald en gebracht. LAATSTE Vy EEK DER v. Weedestr. 34 Telefoon No. 23 ter veiling kan brengen, buiten onze vereeni ging om. Immers op de eierveiling te Utrecht zullen alleen eieren ter veiling worden toegelaten aan geboden door de bij de veiling aangesloten plaat selijke Pluimvee Verenigingen, en zoo de heer R. hieraan nog twijfelt dan zullen wij hem daar toe de schriftelijke bewijzen gaarne overleggen Dal de heer R., zijnde inwoner van Soest, zou kunnen optreden als afgevaardigde of eiergaar- der van een te Baarn gevestigde Pluimvee Ver eeniging en zoodoende zijne en andere uit Soest afkomstige eieren ter veiling zou brengen, zijn wij zoo vrij in twijfel te trekken. Eerstens omdat bij het verschijnen van den heer Roggeveen's artikel volgens door ons in- ingewonnen informaties nog niet eens een Pluim- ve.e Vereeniging te Baarn bestond. Ten tweede omdat wij overtuigd zijn, dat mocht er in Baarn een soortgelijke vereeniging worden opgericht, deze zusterverecnjging zich nooit zou leenen tot -mv* d^rue'ijke—A-.qd tftU- derd omdat het Veilingsbestuur te Utrecht *eeti^-der gelijke onorganisatorische daad nooit zou toe laten. De door den heer R. gebruikte groote woor den kunnen hem dan ook geen ernst zijn, en vattem wij die veeleer op als een voor hem goed- koope reclame. Deeiercentrale van den heer R. hoe goed die ook moge werken is en blijft een handelszaak, en daarom een persoonlijk be lang voor den exploitannt, terwijl de eiercentrale van de Pluimvee Vereeniging ten doel heeft de eieren coöperatief samen te brengen ten einde een zoo hoog mogelijke prijs te bedingen. Waar de heer R. aan het adres van den heer Lieshout schrijft: „Dat niet ik U, doch U mij tracht te benadeelen (ook op ander gebied) enz. enz.", blijkt het duidelijk dat hij hier een per soonlijke zaak wil uitspelen waar onze Vereeni ging buiten staat, en wij verzoeken den heer: R. dan ook, in t' vervolg niet te willen vervallen in persoonlijkheden. Wij vragen den heer R. in gemoede af„Waar om werd U dan lid van onze Pluimvee Ver eeniging Namens het bestuur C. J. VERSCHUUR. Secretaris Vereeniging Soest en Omstreken- TUINBOUW. BEHANDELEN GROENBLIJVENDE GEWASSEN VOOR DEN TUIN (Vervolg.) Behalve de dwergvormen van Conifeeren, kun nen in kleinere tuinen nog zeer vele soorten groenblijvende planten gebruikt worden. In de eerste plaats is daar de Hulst geschikt voor, wel- fce behalve met donkergroen gebladerte ook in zilver- en goudbonte verscheidenheden voorko men. Op plaatsen waar weinig zon komt, en on der en tusschen struikgewas of hoornen zijn deze nog wel te gebruiken, men neme dan echter de gewone groenbladige, als zijnde de sterkste soort. Behalve de Hulst is ook de Buxus of palm wel een der meest bekende; doorgaans is men de meening toegedaan dat een Buxus moet gescho ren worden, in rechtlijnige tuinaanleg komen ze dan ook uitstekend te pas, ook zal een enkelen geschoren Buxus in een tuin in landschapstijl niet misstaan, doch het vormen is daarom niet altijd noodig, een Buxus-struik vrij uitgegroeid, kan een zeer sierlijke struik vormen. Voor heg gen wordt tegenwoordig de Ligustrum ovali- folium in enorme hoeveelheden .gekweekt en ge bruikt; in zachte winters blijft het groen gebla derte dezer soort er aan zitten tot het nieuwe blad weer ontluikt- Bij vroege en herhaalde vorst kan ze weieens teleurstellen, daar tegen te strenge koude het 'blad niet bestand is, vooral wanneer ze erg op den wind staan, hebben ze het hard te verantwoorden, in stadstuinen zijn ze vrijwel winterhard. Mooi, groenblijvend materiaal voor onze tui nen vinden wij in de bekende soorten Aucuba, Laurocerasus, en Rhodendrons. Laatstgenoemden schenken ons bovendien in de meimaand hun nen schitterende bloemenpracht. Behalve Rho- dodendron ponticum, een reeds zeer oude soort, doch altijd nog mooi, bestaan er tegenwoordig talrijke verscheidenheden, z.g. hybriden, inzonder heid in Boskoop worden er groote massa's ge kweekt. Voor groenblijvende struiken worden de laat ste jaren ook wel eens de variëteiten van Evony- mus japonicus gebruikt, het blijft echter gevaar lijk, omdat ze niet volkomen winterhard zijn, (niet dikwijls zijn de winters zoo zacht als we die tot op heden hadden) alleen de kruipende soorten, zilverbonte en groene, zijn het sterkst en houden het over het algemeen goed uit. Het zijn lieve plantjes voor voorgrond, of voor randen, en de winterkleur is dikwijls zeer fraai. Afdoend geneesmiddel voor wonden excema en huidaandoeningen Diploma M. t. b. d. T. Voor beginnenden en verge vorderden. Nieuweweg 95 - Soest Ook groenblijvende Berberissen zijn een zeer geschikt materiaal voor kleine tuinen. Veel be kend mag heeten de Mahonia aquifolia (Ber beris) dit is dan ook wel een der beste en dank baarste soorten, welker blad des winters vele kleurschakeeringen vertoont, en bovendien in April zich tooit met mooie lichtgele bloem trossen, welke opgevolgd worden door 'blauw gekleurde bessen gedurende den zomer. Veel groenblijvende Berberissoorten zijn in de laatste jaren ingevoerd. Van hunnen hardheid heeft men weinig afdoende ondervinding, omdat we weinig strenge en langdurige vorst in de laatste jaren gehad hebben. Wanneer niet te veel aan den wind blootgesteld, is Berberis Darwinï, met trossen oranjekleurige bloemen aan sierlijke gebogen twijgjes hangende, nog wel eenigszins bestand. De vorige winter heeft dit bewezen, ook de B. Stenophyla de tweede meest gebruikte heeft toen ook getoond matige vorst wel te kunnen ver dragen. De winter was toen echter wel langdurig, maar het vroor niet buitengewoon streng. Ver schillende soorten Berberissen zijn nog in den handel, en konden een aanwinst voor den tuin zijn, doch ze zijn lang niet allen volkomen win terhard. De rede van Mr. A. Baron van Wijnbergen, voorzitter van den Algemeenen Bond van R.K. Rijkskieskring-organisaties is een kranig stuk werk geweest. Voor wie mocht hebben gemeend, dat zijn leiding niet opgewassen zou blijken tegen de verschillende stroomingen in de partij, is de uit slag der vergadering van vorige week Vrijdag' wel het duidelijkste bewijs van het tegendeel ge weest. Hij blijkt de vergadering in het hart te hebben gegrepen en van het begin tot het eind toe is het verloop der besprekingen één succes voor den voorzitter geworden. Verheugen wij er ons over, dat de eenheid der R.K. Staatspartij steviger dan ooit aan het licht is getreden, niet minder verblijden wij ons over hetgeen daar is besproken en besloten ten aanzien van de verdere samenwerking met de rechtsche partijen. Zonder omwegen is door den voorzitter en evenzoo door Mgr. Nolens verklaard, dat alles moet worden gedaan en zoonoodig nagelaten om de voortzetting van de voor ons land en volk zoo heilzaam gebleken christelijke staat kunde mogelijk te maken. Baron van Wijnbergen haalde daarbij aan hel uitnemende artikel van Mr. V. H. Rutgers, voor zitter van de A. R. Kamerfractie „De Coalitie", voorkomende in het maandschrift voor A. R. Staatkunde, waarin deze staatsman o.m. zegt: „Zal een parlementair Kabinet mogelijk blij ven, dan zullenn, bij een zoo groot aantal par ijen als in Nederland bestaan, verschillende groe pen herhaaldelijk aan eigen voorkeur het zwij gen moeten opleggen, moeten berusten in een gang van zaken dien zij liever anders hadden ge zien. Indien de partijen die verantwoordelijkheid

Soester Courant | 1925 | | pagina 1